ZANDKREEK GAAT DICHT Ü'tëilIJiIÖ uiJM t gehele jaar door Nrd-Beveland morgen geen eiland meer In Veerse Gat zinkt o Jubilerende „meester" De Borst hartelijk gehuldigd :i Juweïendiéven aangehouden Twee mijlpalen Geslaagden van muziekschool Neurosen-sanatorium kreeg vleugel nieuwe Ds. J. Bakker 30 jaar predikant Aardenburg put uit reserves Zceuwsch Dagblad Pijnlijkmaar rechtvaardig Eerste steen gelegd voor nieuwe chr. school in Veere AANPASSING „LANDHOOFDEN" JAa&CllJrClSCJlOr koopt echtgenoot te zijn van een der eerder WANTIJ SCHUTSLUIS ZANDKREEKDAM DE SLUITING twee woningen DREMPEL super kwaliteit Altijd vers In plastic I shagheurs Benoeming bij de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Oriënteringsrit van MAC St. Pliilipsland Kleuter liep onder motorrijwiel Postzegels likken brengt duizend gulden op Mevr. Strubbe-Van Veen in landelijk bestuur gezinsvoorlichting Lezers grijpen naar de pen Burgemeester Rijpstra bezocht Terneuzen Dinsdag 3 mei 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. TUSSEN TWEE EN drie uur morgenmiddag breekt voor Rijkswaterstaat uur U aan. Omstreeks dat tijdstip zal de Zandkreek tussen Kats en Katseveer door middel van twee eenheidscaissons definitief worden afgesloten. Voor Noord-Beveland betekent deze slui ting een moment van historische betekenis. Noord-Beveland is dan, na vele eeuwen, eiland af. Aanvankelijk was het ogenblik van Protestants-Christelijk V/'ORIGE week hebben wij aandacht gevraagd voor de noodzaak van investeringen in verband met de ster- Uitbreidtag^aiT'investeringen^zo'was afsluiting bepaald op zes uur. Rijkswaterstaat aclit het echter beter om bet tijdstip enkele uren vroeger te stellen. De mogelijkheid blijft onze slotsom, zien wij met' voldoe- ze]fs bestaan, dat vandaag al tot definitieve sluiting moet worden besloten. De kans op wijziging der plannen wordt echter gering ge- ning. Een opgaande conjunctuur die dit mogelijk maakt, is in dit verband niet een vijand maar een bondge noot. Toch heeft de ervaring geleerd dat een dergelijke opgaande conjunc tuur onder bepaalde omstandigheden tot een vijand kan worden. Die situa tie begint zich thans af te tekenen. Voor geheel West-Europa constateert de economische commissie van de Verenigde Naties een nog steeds stij gende vraag naar goederen en dien sten. De handelsoverschotten doen nieuwe deviezen binnen komen. Deze deviezen brengen een vergroting van liquide middelen met zich mee, waar door een gevaarlijke stijging van be steding en investering kan ontstaan. Is dat het geval, dan zal het resul taat zijn: grotere invoer vanwege de ze meerdere consumptie en grotere J investeringen, die echter zullen lei den tot een kleinere uitvoer met een achteruitgang van de betalingsba lans. Het is dus strikt noodzakelijk dat een Minister van Financiën zeer scherp toeziet op het verloop van de ze verschijnselen in het werkelijke belang van het Nederlandse volk. Als dit niet nauwkeurig geschiedt en niet op tijd deugdelijke maatrege len worden getroffen komen wij op nieuw terecht in een tijd van beste dingsbeperking, zoals wij hebben er varen onder het bewind van minister Van de Kieft. Bij de begrotingsbehandeling is deze aangelegenheid door de Tweede Kamer onder de bijzondere aandacht van het Kabinet gebracht. Nadrukke lijk is gesteld o.m. dat de investe ringen op onze nationale besparingen niet mogen vooruitlopen. Mocht dit het geval zijn, dan is het ogenblik aangebroken het blijven verlenen van investeringsfaciliteiten opnieuw in overweging te nemen. De situatie over 1959 was nog van dien aard dat bepaalde maatregelen niet behoefden te worden genomen. De toeneming van de particuliere be stedingen bleef over 1959 ten achter bij die van de industriële investerin gen. De stijging van het totale ver bruik plus de investeringen bleven achter op de toeneming van het na tionaal inkomen. Het bleek mogelijk dat voor de salaris- en loonsverho gingen in 1960 een zekere marge aan wezig was. Deze mogelijkheid moet worden gerealiseerd dat is een eerste eis van Christelijk-sociale po litiek. Thans is de toestand van dien aard, dat er maatregelen genomen moeten worden. In Duitsland en En geland is men er reeds toe overge gaan. De Minister van Financiën heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken de eerste maatregel getroffen. Naar onze over tuiging in de juiste sector: die van de investeringen. De ingreep is niet van dien aard, dat het bedrijfsleven terecht zou kunnen stellen de sluit post te worden van de nationale re kening. Immers, de bestaande inves teringsfaciliteiten worden slechts in geperkt niet opgeheven. De con junctuur wordt hierdoor niet afge remd, het tempo wordt slechts ver traagd. Het ware te wensen dat nu de Ne derlandse Bank de particuliere ban ken verplicht tot het aanhouden van renteloze deposito's. Hierdoor wordt een binding van een teveel aan liqui de middelen mogelijk gemaakt, zo dat zowel de particuliere bestedingen als de industriële investeringen meer in de hand kunnen worden gehouden. Wij menen dat beide ministers, mede in het belang van een Christe lijk-sociale politiek, een juiste maat regel tijdig hebben genomen. I Op de kruin zal een verkeersweg, met rijwielpad, worden aangelegd. Naar •erwacht wordt zal het verkeer in 1961 an deze wegverbinding gebruik kunnen VEERE Onder de blikken van de bestuursleden, personeel, schooljeugd, alsmede het college van B. en W.. ar chitect en aannemer, heeft de voorzitter van de vereniging voor chr. schoolon derwijs in Veere, de heer W. Wouters gistermorgen de troffel gehanteerd en de eerste steen gelegd voor de in aan bouw zijnde nieuwe christelijke lagere school. Vooraf Siprak de heer Wouters zijn blijdschap uit over het feit. dat deze kleine plechtigheid kon worden gehou den en dankte het gemeentebestuur voor de vlotte medewerking. Hij hoopte dat in de nieuwe school de kinderen vooral geestelijk verrijkt zullen worden. De aannemer, de heer De Visser VLISSINGEN. Dank zij de oplet tendheid van een Vlissingse juwelier zijn twee mannen en twee vrouwen aan gehouden, verdacht van juwelendiefstal in Amsterdam. Een juwelier te Vlissingen deelde de politie in zijn woonplaats nree dat twee buitenlandse dames, die bij hem in de winkel waren geweest zijn wantrouwen hadden opgewekt. De politie die bericht had ontvangen dat in Amsterdam een juwelier was bestolen door buitenland se vrouwen ging aan het speuren en de recherche trof bij een andere juwelier in Vlissingen twee vrouwen aan. die bezig waren briljanten uit te zoeken. Zij hadden echter niet voldoende geld bij zich om te kunnen kopen. Het ble ken twee Italiaanse vrouwen te zijn, die P DEZELFDE DAG van de sluiting van de Zandkreek zal, zoals gemeld, in het Veerse Gat een op Noord- en Zuid-Beveland de aarden banen voor de aansluitende wegveroin AX-caisson. tot zinken worden gebracht. Vanmorgen, circa acht uur, vertrekt de grote caisson dingen zuilen worden gemaakt, vanuit de Veerhaven te Kruiningen via Vlissingen naar Veere, indien de windkracht minder dan 5 zal bedragen. In de nacht zal de caisson buitengaats worden gehouden. En woensdag wordt dan de betonnen kolos ongeveer 400 me ter uit de kop van het reeds be staande oostelijk deel van de dam om circa één uur tot zinken gebracht. ONVOORZIENE omstandigheden voor behouden zullen dus op woensdag twee mijlpalen worden bereikt in de uit voering van de werken van het Drie- Eilandenplan. In de Zandkreek werden gisteren reeds twee maal drie eenheids caissons geplaatst, Avaardoor het sluit gat tot 90 meter werd vernauwd. Van daag worden weer twee maal drie een heidscaissons verwerkt". Het sluitgaf krijgt dan een breedte van 30 meter. Met twee caissons zal woensdag de Zandkreek Avorden gesloten. WIJ MENEN er goed aan te doen om voor onze lezers nog eens een duik in de historie te nemen en de verande ringen. die de uitvoering van het drie- Eilandenplan met zich brengt, nader te belichten. Het plan tot afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek werd reeds in 1952 door Rijkswaterstaat in studie genomen. Na de ramp van 1953 werd dit plan opgenomen in het Delta plan. Het Drie-Eilandetiplan maakt een aan passing nodig voor de bestaande afwa tering op de nieuwe toestand. Veertien uitwateringssluizen zullen worden ver vangen door 5 a 6 gemalen. Voorts biedt het plan de gelegenheid om in en kele delen van het op de Zandkreek en het Veerse Gat afwaterende gebied een betere beheersing van het polderpeil te verkrijgen. Van de zeven tijdhavens en losAvallen, die binnen de afsluitdammen komen te liggen, zal een gedeelte worden aange past aan de nieuAve toestand. De losAvallen bij Geersdijk en de Spïe- ringpolder zullen Avorden opgeheven, over de loswal bij de Schengerpolder is nog geen beslissing genomen. De ha vens bij Veere, Kamperland, Kortgene en Wolfaartsdijk kunnen worden aange past. BIJ HET GEBRUIK van zeven door- la a t-caissons als afsluitmiddel van dê dam in het Veerse Gat dienen de damkoppen. die het sluitgat van deze afsluitdam begrenzen bij voorkeur ver tikaal te zijn. Daar met het plaatsen van de doorlaat-caissons reeds vroeg in het werkseizoen van 1961 moet worden be gonnen zullen deze verticale koppen, de z.g. „landhoofden" in 1960 in greedheid moeten zijn gebracht. Voor deze landhoofden wordt gebruik gemaakt van twee AX-caissons. Deze caissons, die oorspronkelijk werden ver vaardigd voor het formeren van invasie havens tijdens de tweede wereldoorlog werden in 1953 van de Britse Admirali teit Verkregen. Op 15 juli 1959 werd de eerste AX-caisson, als westelijk land- hoofd in het tracé van de afsluitdam in het Veerse Gat geplaatst. De tweede AX-caisson werd in 1953 gebruikt ten be hoeve van de herstelwerkzaamheden aan de Veerhaven van Kruiningen. De ze caisson zal nu het oostelijk landhoofd van het sluitgat in de dam van het Veerse Gat vormen. aannemer, de heer De Visser uit.----- - I maken, omdat tegelijk met de uitvoe-1 Vrouwenpolder deelde nog mede, dat door de recherche werden aangehouden, ring van de afsluitdam in de Zandkreek j binnen drie weken 'net schoolgebouw on- j Even later zag een rechercheur een Ita- cn 7ni<i-R<>rolqn(l di». aarden I der de kap gaat. liaanse auto rijden, waarin twee mannen en een kind zaten. Zij werden eveneens T> L 1 aangehouden. Eén der mannen bleek de r aattffphnndfin vrDin neden N.A.P. krijgt een totale dikte van 3 rtieter en wordt samengesteld uit lagen fijn grind, grof grind, lichte stortsteen en tenslotte zware stort- steen. De bovenbreedte van de stenen drem pel bedraagt 65 meter. In het gehele werk aan het Verse Gat zal o.m. rond 40.000 ton mijnsteen worden verwerkt. Voor de aanleg van het dijkvak in 1961 zal nog rond 4 miljoen kubieke meter zand verwerkt moeten worden. Dat is evenveel als voor de ringdijk van de bouwput voor de uitwateringssluizen in het Haringvliet. DE DAM IN het Veerse Gat zal eerst dan worden gesloten, wanneer de Zandkreekdam gereed is gekomen. De aanleg van deze laatste dam is n.l. noodzakelijk om te voorkomen, dat de Zandkreek zich na voltooiing van de af sluiting van het Veerse Gat bij hoogwa ter via de Oosterschelde zou vullen, als gevolg waarvan ontoelaatbare stroom- snelheden en verdiepingen optreden. De dam in de Zandkreek wordt on geveer ter plaatse van het wantij aan gelegd. Onder een .wantij" vérstaat men een gebied, waar de binnenko mende vloedstroom. die in dit geval door het Veerse Gat en de Zandkreek tiaar binnen stroomt, een vloedstroom ontmoet, die door een ander zeegat naar binnen komt (de Oosterschelde). In het wantijgbied, dat zich onder invloed van de wind enigszins kan ver-, plaatsen, komen zeer geringe stroom- snelheden voor. Het water stijgt en daalt slechts. Blijkens metingen trekt door het Veer se gat per vloed ongeveer 77 miljoen kubieke meter water naar binnen, door de oostelijke ingang van de Zandkreek circa 7,500.000 kubieke meter» DE SLUIS IN DE Zandkreeddam zal behalve de scheepvaart ook de water huishouding van het Veerse Meer moeten dienen. Zij is daarom tevens als stroomsluis ingericht. Ten behoeve van het wegverkeer is over het oostelijk sluishoofd een basculebrug gelegd. De sluis is zodanig gconstrueerd, dat een lege Kempenaar (het meest voorkomen de scheepstype, hoog 5.20) bij gewoon hoog water onder de gesloten brug kan doorvaren. De sluis zal bovendien steeds voldoen de diepte bieden voor dit scheepstype, dat een maximum diepgang van 2.50 meter heeft. Zelfs binnenschepen van 1500 tot 3000 ton zullen welhaast zonder schepen door de sluis geleid kunnen maken.. Ook zullen bijv. casco's van zee schepen door de sLuis geleid unnen wor den. De scheepvaart maakt vanaf 1 mei j.l. gebruik van de sluis. Er is aan deze sluis verwerkt 510 ton stalen damwand, 23000 kubieke meter beton en 2000 ton wapeningsstaal. De totale kosten van de schutsluis worden ge raamd op tien miljoen. DE hoogte van- hef toekomstige diijk- gedeelte in de Zandkreek loopt op van circa 5.80 meter plus N.A.P. bij de zeedijk van Noord-Bevelan'd tot 8.25 meter bij het oostelijke hoofd van de schutsluis. Als beide projecten gereed zijn zal een belangrijke verkorting van de be staande zeekerimg zijn verkregen. Er blijft ongeveer 6 km van de bes-taande dijken van de Zar.dtoreek buiten de be scherming van de nieuwe dijken, ge bouwd in het kader van het Drie-Eilan denplan. Buiten de te maken dam lig gen voorts nog' ongeveer 100 hectaren buitendijkse gronden. Op de dam komt een autosnelweg met gescheiden Tijbanen en een weg voor het langzame verkeer. De hoofdrij- I baan wordt zeven meter breed, de pa-1 rallelweg vier en een halve meter. En nu de afsluiting zelve. Met de werken van die afsluiting is eind sep tember 1959 een begin gemaakt. In de geul werd een bodembezinking aange bracht met een totale oppervlakte van 25.000 vierkante meter, waarna ter plaatse een zanddrempel werd opge bouwd. die werd afgedekt met zimkstuk- ken tot een totale oppervlakte van 20.000 vierkante meter. Vanuit de wal werden kaden, die aansloten op vooraf aangebrachte landhoofden. uitgebouwd van mijn-steen. Deze land-hóófden waren elk opge bouwd uit tien zgn. eenheidscaissons (afmetingen 6 meter hoog. .750 meter breed en 12 met-er lang, gewicht 180 ton per stuk). Tussen deze landhoof den bleef een doorstroomopendmg met een. breedte van ongeveer 160 meter. Dit sluitgat zal worden geblokke-eerd met 14 eenhei'dscaissons. Nadat het sluitgat definitief afgesloten zal zijn wordt onmiddellijk begonnen met het opspuiten van het damlichaam. De caissons worden dus niet verwijderd. Voor het maken van de dam is onge veer een half miljoen kubieke meter zand nodig. De taluds van de dijk worden verdedigd met betonblokken. Bij dé sluitingsprocedure zal worden gebruik gemaakt van een drijvende kraan. Deze kraan zal telkens op de juiste plaats in het sluitgat worden ge steld en dienen ais geleidingsponton, waarlangs de eenheidscaissons in het gat tot zinken worden gebracht. Op de caissons worden zgn. opzetstukken van 2 meter hoogte geplaatst. DREISCHOR. De gemeenteraad vergaderde onder leiding van burge meester A. H. Vermeulen. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten tot de aankoop van twee wonin gen, staande op de Ring, in eigendom toebehorende aan de heren P. C. en A. J. van Bloois. De aankoop van deze woningen is noodzakelijk in verband met sanering. Met de reeds aangekoch te krotwoningen zullen deze huizen af gebroken worden en op dezelfde plaats zullen te zijner tijd drie bejaardenwo ningen gebouwd worden. In deze verga dering reikte de burgemeester aan het raadslid de heer J. van der Doe. sedert 1931 in de raad (waarvan tien jaar wet houder) de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. aangehouden vrouwen. Het gezelschap is naar Amsterdam gebracht, waar de bestolen juwelier de vrouwen herkende. De Amsterdamse politie zet het onder zoek voort. SCHROEF VAN SCHIP BESCHADIGD TERNEUZEN. De schroef van het Belgische motorschip ,,Jacq", afkomstig uit Antwerpen, sloeg stuk, waarschijn lijk door een drijvend stuk hout. Dui kers verwijderden, onder water, de schroef, waarna het schi-p voor verde re reparaties naa Antwerpen werd ge sleept. De schade is zeer aanzienlijk. SLUISKIL. Voor 'het examen „Eer ste hulp in oorlogstijd", een vervolg van de E.H.B.O.-cursus, slaagden de dames M. Kielman, M. Dietrich, C. Doeselaar, J. Haak en de lieer T. Vermast. TERNEUZEN. Op de leerlingenuit- graad: Ria van Damme, Marijke Mui voeringen van de Teraieuzense muziek school, hebben velen kennis genomen van de vorderingen van de veelal jonge leerlingen. Aan. de volgende leerlingen werd een diploma uitgereikt: Viool eerste of laagste graad: Jan B H. Benders, Dirk M. Boland; Rie van Dixhoorw (Philippine)Riet van Over- beek, Ernest Visser. graad: Addy Cello, eerste laagste van E:s en Robert Brom. Piano, eerste of laagste graad: Ineke Dekker. Rens Visser, Trudy Muller, Ja- coba van Minnen, Els van Pienbroek, Marian Staal, Nelly van Sfcrien en Kat- rien Verlinde. Piano, tweede graad: José Jansen Hans de Man, Lineke Harms en Mieke van der Griek. Piano, derde of hoogste graad: Han- ny du B-ois, Szuszó Pennings (Axel) en Fien van Pienbroek (cum laude). Harmonium, tweede of middelbare VOOR DIT jaar staat de plaatsing van die caisson op het programma. Bovendien zal de verlenging van het gereed zijnde, 1700 meter lange dijkge- deelte op de Plaat van Onrust met 500 meter tot aan de tweede landhoofd cais son en de afwerking van de sluitgat drempel uitgevoerd worden. Op deze drempel zullen zeven door laat-caissons geplaatst worden. Deze drempel, waarvan de bovenkant zal liggen op een diepte van 11 meter be- Advertentie) w~: MIDDELBURG. Bij besluit van de personeelsorganisatie en van het alge meen bestuur van de Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland zijn het Scheidsgerecht en de Conimis- sie voor het Georganiseerd Overleg de finitief samengesteld. In het scheidsgerecht hebben zitting: voorzitter: mr. W. K. H. Dieleman (ptv. mr. J. G. v.d. Burgt); leden door het bestuur benoemd: mr. H.B. Bouwman j (plv. mr. J. de Vries) en de heer J. J. Claas (plv. de heer A. J. Kalans)le- j den namens de Ned. Chr. Bond van l Overheidspersoneel: drs. M. de Bruyne i (plv. de heer J. Huser); leden namens i de Alg. Bond van Ambtenaren: de heer M. J. v. Poelje (plv. drs. Th. J. Wes- terhout); secretaris: de heer A. Joosse. De Commissie voor het Georganiseerd SïïLW ,?]LVC?gtTSa,?e^ielE,y00i; i meesters. „U heeft zich ten votle gege- ven vo<>r het Chr. Nat. Onderwijs. Wij zijn daar zeer dankbaar voor en hebben GOES. Het heeft de hoofd- onderwijzer van de Chr. Nat. school Westwal, de heer M. de Borst, gisteren niet aan loftui tingen en huldeblijken ontbroken. De heer De Borst was 40 jaar in dienst van het Christelijk onder wijs, waarvan hij 34 jaar met rijke zegen in Goes heeft gear beid. In deze 40 jaar heeft de jubilerende „meester" altijd ge tracht het kind dichter bij Jezus te brengen. Dat stelde hij cen traal bij het onderwijs. Des middags is de heer De Borst in het gebouw van het Leger des Heils door zijn leerlingen in de bloemetjes gezet. En in deze bijeenkomst kwam overdui delijk tot uiting, dat de jubilaris bij de kinderen in hoog aanzien staat. Hij kreeg een prachtig geschenk van zijn leerlingen dat werd aangeboden door Adri Sturm en de heer J. Meindersma deed er namens het personeel het zijne bij: ook hij kwam niet met lege handen. In meer besloten kring werd des avonds de heer De Borst, in het bijzijn van zijn vrouw en andere familieleden, nog eens ongedwongen hartelijk gehul digd in de Oosterkerk. Het was dr. C. Stam, als voorzitter van de Vereniging voor Chr. Nationaal onderwijs te Goes, een groot genoegen te verklaren, dat het de heer De Borst nooit te veel was om wat voor het on derwijs te doen. ,,In verschillende re gionen van het onderwijs werd u ge schetst ais een integere figuur. Ik wil me daar graag bij aansluiten." En te vens zei dr. Stam dat de heer De Borst behoort tot de categorie van de lieve Spaar de voetbalclub-emblemen ST. PHILIPSLAND De M.A.C. St. Philipsland heeft een orienteringsrit ge organiseerd, waaraan door auto's moto- ren, scooters en brommers werd deel- genomen. De lengte van de rit bedroeg 47 kilometer. i De uitslag was als volgt: 1. W. Neele, j 5 strafpunten, 2. M. Krmaer, 8 pnt, 3. J. Breeman. 8 pnt, 4. H. Timmers, 9 pnt. 5. M. Geluk, 9 pt. Brommers: A. Rozemond, 2. J. Verwijs, 3. J. van Moort. heer A. Schipper)leden namens de stichting: mr. J. Moolenburgh (plv. de heer Ch. J. Gillissen Verschage) en de heer J. v. Tuinen (plv. mej. dr. A. H. A. Bakker); leden namens de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel: zr. I. Marcus (plv. zr. J. Fraanje) en de heer M. Buijs.se (plv. de heer A. Louwerse); leden namens de Algemene Bond van Ambtenaren: de heer J. A. NieUwIand (plv. zr. W. J. David); secretaresse: mej. J. M. Joziasse. In het bestuur van de Stichting ont stond een vakature door het aftreden van de heer L. Everaars te Middelburg, die is verkozen uit de leden van de clas sis Middelburg der Ned. Herv. Kerk. In deze vacature zal zo spoedig moge lijk worden voorzien. Bromfietser tegen auto VLISSINGEN. Op de spoorwegover gang bij het havendorp is de bromfiet ser W. uit Souburg aangereden door een bestelauto, bestuurd door D. uit Souburg. W. viel tegen de auto en werd licht ge wond. grote waardering voor uw werk". En om deze waardering te onderstrepen bood dr. Stam de jubilaris een Bijbel aan, alsmede een prachtige ets en een jubileumgratificatie. De wethouder van onderwijs, de heer J. J. van Melle. die met de amb tenaar van onderwijszaken, de heer H. C. v. d. Vreugde, aanwezig was, bracht zijn gelukwensen over namens het gemeen4 ebestuur. Hij haalde voor al de trouw van de heer De Borst naar voren. „En de onderscheiding die u toekomt is de trouw, waarmee u het Chr. Nat. Onderwijs dient. In deze 40 jaar heeft u zich gegeven in dienst van de Meester, uit liefde tot Jezus. Dat is de hoogste onderschei ding. die u ten deel kan vallen", al dus de Leer Van Melle in zijn gloed volle toespraak. De inspecteur van het L.O.. mr. L. G. Wolf, schetste in lyrische bewoordin gen de heer De Borst als een figuur van de oude stempel: degelijk, toegewijd, deskundig en vaderlijk. Mr. Wolf dankte hem voor de prettige en loyale houding. BERGEN op ZOOM. Op het neuro sen-sanatorium „De Viersprong" te Hal steren is in tegenwoordigheid van het bestuur van de inrichting „Vrederust", de directeur dr. v. d. Beek en leden van de staf, een nieuwe vleugel van het ge bouw in gebruik genomen. Het was gis teren tevens de reuniedag van oud-pa tiënten, waardoor de dag een dubbel feestelijk karakter kreeg. Het bestuur van Vrederust werd in het nieuwe gebouw welkom geheten door de maatschappelijke geneesheer dokter Zitman. Deze dag is uitgekozen als jaarlijkse reünie, zei hij, nu voor de derde maal en het blijkt, dat de reünie, aan de verwachtingen voldoet. Er is vreugde om elkander te zien en te (ho ren hoe het gaat. 1 Mei 1957 kwam de eerste patiënt op De Viersprong. Er zijn nu 250 'bewoners. Hierna brandde voorzitter A. H. S. Stemerding met een soldeerbout de „God heeft u rijk gezegend en u tot een zegen gesteld". De heer Meindersma, sprekend na mens het personeel van de school-West liet zich eveneens in lovende woorden uit over het werk en de persoon van de heer De Borst. „Voor de volle 100 pro cent werkte u voor de jeugd en voor het personeel was u een goed patroon''. Hij bood hem een geschenk aan. De heer W. van Soelen, hoofd van de school-Oost, die reeds in 1945 met de heer De Borst had samengewerkt, schetste de jubilaris als een beste col lega en bood hem namens het personeel van Oost enkele deeltjes van de korte verklaring aan. De heer H. C. van Donk, hoofd van de ULO-school, noemde de heer De Borst een gewillige leerling, op verschillend terrein, waarbij hij herinneringen ,,uit de oude doos" ophaalde. De oud-voorzitter van het schoolbe stuur, de heer J. Laport, zeide dat de benoeming van de heer De Borst in 1926 een goede greep is geweest. En tot slot heeft de heer P. v. d. Wiele namens de ouders het woord gevoerd. Hij roemde het eerlijkheidsprincipe van de jubilaris, en verzekerde hem, dat zijn werk door de ouders op de handen wordt gedragen. De heer De Borst sprak een dankwoord. Tenslotte werd een zeer drukbezochte receptie gehouden. GOES. Woensdag 4 mei a.s. hoopt ds. J. Bakker, Nederlands Hervormd predikant te Giessendam en Nederihar- dinxve-ld, de dag te herdenken, waarop het dertig jaar geleden is, dat hij als predikant in de Nederlands Hervormde Kerk werd bevestigd. De jubilaris werd in 1992 geboren. Na theologie te heb ben gestudeerd aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, werd hij in 1929 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol land toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Nederlands Hervormde kerk. Op 4 mei 1930 deed kandidaat J. Bak ker intrede in zijn eerste gemeente Bleiswijk. Op 29 oktober 1933 verbond ds. Bakker zich aan de Nederlands Her vormde Gemeente van Veenendaa'l. De ze gemeente heeft hij bijna twintig jaar gediend. Sinds 2 augustus 1953 dient ds. Bakker de Nederlands Hervormde Ge meente van Giessendam-Nederhardinx- veld. Ds. Bakker is voor het eiland Tholen geen onbekende, daar hij in di verse plaatsen in de Ring vele malen voorging in de Dienst des Woords en ook enkele beroepen kreeg, waarvoor hij ech ter meende te moeten bedanken. draadversperring los waarmee de vleu gel officieel werd geopend. Dit gebouw heeft enkele grote ruimten gekregen, waarin de therapie op velerlei wijzen wordt toegepast, een siportruimte, een dokterskamer, en een showroom. Twee ruimten kunnen samen gevoegd "worden, zodat deze kan dienen zowel voor sport als voor ontspanning. Nadat de gasten het nieuwe gebouw hadden bezichtigd, voerde de heer Ste merding nog het woord namens het be stuur. Hij hoopte dat verdere uitbreiding niet meer nodig zal zijn en dat het zich zal verdiepen. kom pressor BURGH Toen de vierjarige Adrie Kanters zaterdagmiddag met. zijn vriend- jes op de Weeldeweg aan het spelen was stak hij plotseling de weg over, juist j op het moment, dat de heer P. K. uit Haamstede met zijn motorrijwiel nader- de. Het kind werd door de motor gegre- i pen en door de valbeugel, via de kop- lamp, naar de andere zijde van de weg gesmeten, waar het -hevig bloedend bleef liggen. Dr. Stenger bracht, na het aan brengen van een noodverband het vent je zelf naar het ziekenhuis in Zierik- zee, waar de hoofdwonde werd gehecht. De kleine maakt het goed. AARDENBURG. De ge meenteraad is van mening dat de posterijen het te gortig maken bij het bepalen van het bedrag dat de gemeente moet betalen voor het verzenden van post stukken in dienstenveloppen. Vroeger werden steekproeven genomen en naar aanleiding daarvan werd het per jaar te betalen bedrag bepaald: in 1957 achthonderd gulden en in het volgende jaar 950 gulden. In 1959 is echter het inwonertal als basis voor de berekening ge nomen en nu moetde gemeente Aardenbrtrg 2100 gulden be talen. Dat zou betekenen dat per dag zestig brieuen worden ver zonden zei burgemeester J. M. A. C. van Dongen en dat aantal haalt de secretarie op geen stukken na. Het afschaffen van dienst enveloppen wordt nu overwogen want, zei de burgemeester, met postzegels likken verdienen we duizend gulden per jaar. MIDDELBURG. De afgevaardigden van de plaatselijke commissies voor huishoudelijke en geiinsvoorliehting ver gaderden in Utrecht, tijdens welke bij eenkomst een uiteenzetting werd gege ven over de omzetting van de Stichting Commissie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting in een Stichting Natio nale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorllchting. Met de nieuwe stichting is de moge lijkheid geschapen dat de voorlichting overeenkomstig de levensbeschouwe lijke inzichten kan worden gegeven. En dat er een struktuur kan worden be reikt, waarbij de landelijke organisa ties, zowel als de plaatselijke commis sies tot hun recht komen. Het bestuur van de nieuwe stichting zal bestaan uil a. negen vertegenwoor digsters van de plaatselijke commissies; b. negen afgevaardigden van de bij het werk betrokken vrouwenorganisaties en c. negen vertegenwoordigers van op maatschappelijk en- of onderwijskundig gebied werkende organisaties of van in stellingen die een geheel of een gedeel telijk overeenkomstig doel nastreven. Van deze negen vertegenwoordigers zijn er steeds drie uit de protestants- christelijke. drie uit algemene en drie uit r.k. groeperingen. In de Utrechtse vergadering vond te vens de verkiezing plaats van afgevaar digden van de plaatselijke commissies. Zeeland was zo gelukkig een plaats in het bestuur te bemachtigen. Mevrouw E. Strubbe-van Veen, voorzitster van de plaatselijke commissie Middelburg, die zitting heeft namens de NCVB. werd met grote meerderheid van gekozen. nen en Ineke de Putter (Hoek). Harmonium, eerste of laagste graad: Addy de Jonge. Waar geen plaatsnaam is vermeld, zijn de geslaagden woonachtig te Ter- neuzen. AARDENBURG. Enkele uitgaven van de gemeente blijken hoger te zijn dan de ramingen, en de belastingop brengst is lager dan men aanvankelijk dacht. Daarom zag de gemeenteraad zich genoodzaakt de algemene reserve aan te spreken voor een bedrag van twaalfdui zend gulden. De Ontwikkelingscommissie West- Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt een eenma lige subsidie van tien cent per inwoner. Medegedeeld werd dat de uitvoering van het raadsbesluit tot het plaatsen van enkele zitbanken in de gemeente aan de opzichter is opgedragen. De raad zai in een volgende vergade ring overwegen of de huur van noodwo ningen moet worden verhoogd. (Advertentie) zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475; tel 185222 (10 lijnen). Huurprijzen bungalows Onlangs trof ik in uw blad een be schouwing aan over 'het steeds toene mende tourisme ,naar de Walcherense duinstreek. Er werd in het bewuste ar tikel o.a. betoogd, dat de huurprijzen iu van de zomerbungalows steeds hoger 'stemmen worden en dat er eigenaars zijn, die de ze ongemotiveerd opvoeren door de hui* zen als 't ware aan de meestbiedenden te verhuren. De correspondent opperde de vraag of hier niet van hoger hand moest worden ingegrepen. Dat er eigenaars zijn, die hun huizen aan de meestbiedenden verhuren lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk en dat de overheid zou moeten ingrijpen doet enig. TERNEUZEN. Burgemeester Rijp- zins verrassend aan. wanneer men bë- stra van Smilde. die is benoemd als bur- denkt, dat diezelfde overheid ertoe mee- gemeester van Terneuzen heeft maan- i werkt de huren te verhogen, doordat ze dagmiddag een bezoek aan zijn nieuwe i de eigenaars noodzaakt rekening te hou- woonplaats gebracht, vergezeld door zijn 1 den ,mej volgende (tot dusverre) echtgenote. Burgemeester en mevrouw opgelegde belastingen en ..lasten' Rijpstra maakten kennis met '.iet ge- I meentepersoneel. raadsleden en diverse ingezetenen en zagen de stad, die zij j nog maar één keer eerder hadden be zocht en dan nog op een mistige dag in j januari, nu in de stralende voorjaars- j zon, 1 Zending in Suriname VEERE. Voor de Gereformeerde vrouwenvereniging heeft ds. J. Streef kerk een boeiende causerie gehouden over de zending in Suriname. Hij ver telde over de geschiedenis van land en bevolking en gewaagde met grote waar- dering van het zendingswerk der broe dergemeente. De Geref. kerken tonen een toenemende belangstelling voor Su riname. 1. erfpacht (van 75 gebracht op ƒ125. straks ƒ175??), 2. personele be lasting. 3. grondbelasting. 4. dijkgsechot 5. straatbelasting. 6. reinigingsrechten. 7. omzetbelasting. Het wordt langza merhand een gewoonte de overheid te hulp te roepen, zodra iemand meent, dal ergens door een of andere instantie of particulier in dit geval de huiseigena ren onjuist wordt gehandeld. ,.T Een huiseigenaar (Naam en adres inzender bekend. Red.) Voetbalprogramma Zaterdagcompetitie 3e klas B: Nïeuwdorp II—Kapelle II; Riltandia III—Borssele I. Juniorencompetitie groep A 1: Araemulden A IMiddelburg A 1; Middelburg A II Meeuwen A 1; Walcheren A IZeeland Sport A I; Middelburg A IIIVlissingen A «li; Zee» landia A 1Vlissingen, AII.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3