Programma 's Koninginnedag hadden weinig hoogtepunten GRANT Bruisende feestvreugde in zonnig Kloetinge Sfeer en vreugde door volks- en kinderspelen halfzwaar Goes krijgt de keus uit vier plannen voor kanaalverbreding Voortreffelijk concert van Eindhovens Jeugdorkest Uitbundige manifestatie van gemeenschapszin Gt/ereei/AAK Förmamint ZEEUWSCH DAGBLAD Bijbelse examens chr. kweekschool Afscheid ds. Don SCHIP VASTGEVAREN Lloyd-schip aan cle grond op Wester schelde Ds. Van den Brink nam afscheid die lekkere shag in de handige doos 95 ct. Begrafenis van de heer P. Kaan Fruitfee Recordaantal Festijn De oudste en de langste Jubileum van dominee P. A. v.d. Vlugt Onthulling Joods monument op 4 mei Raad van Kattendijke adviseert „Ome Henk" opent vandaag „Oorlogsdocumentatie" Veilingdagen in Kapelle Feest op 5 mei in Oosterland Kind na aanrijding ernstig gewond Commissie van bij stand vakschool voor meisjes Aanvoer glasaardbeien gaat beginnen Hervormd Hoofdplaat heeft voorganger Maandag 2 mei 1960 Pag. 3 EEN KALME DAG met een niet overladen programma. Zo kenschetste een nuchtere Goese- naar zaterdagavond de viering van Koninginnedag in zijn woon plaats, toen hij om half elf, even nadat het tamboers- en pijpers- korps „Excelsior" zich op de Markt 'had gepresenteerd, met vrouw en buren huiswaarts trok. En deze karakterisering van een Goese oranjeklant was gelijk aan de typeringen van de feest viering in tal van andere plaat sen. Zaterdagavond bleek, dat in de Zeeuwse steden en dorpen op prettige wijze de ver jaardag van H.M. Koningin Juliana werd ge vierd, doch vrijwel nergens had korps, dat op hoogtijdagen een belang rijke bijdrage levert voor het slagen der festiviteiten in Goes. Praalwagens in Kruiningen In Kruiningen is zaterdag de verjaar dag van H.M. Koningin Juliana op bij zonder luisterrijke wijze gevierd. Naast de meer gebruikelijke programma-on derdelen, zoals een toespraak van de burgemeester, een aubade, kinder- en volksspelen en muziek, trok des mid dags een optocht met fraaie praalwa gens door de straten van de gemeen te. Een tiental wagens reed in de stoet mee. Voor deze optocht bestond een enorm grote belangstelling, uit alle de- ten van oost-Zuid-Beveland waren de mensen naar Kruiningen gekomen. Des avonds maakte de stoet, feestelijk ver- I licht, nogmaals een rondgang door het dorp. Vooral de buurtverenigingen wa ren met de praalwagens goed voor de dag gekomen. De eerste drie prijzen vielen ten deel aan wagens van de het programma buitengewone i buurt. De eerste prijs kreeg ,.Ons Ge- hoogtepunten, enkele uitztrnderin-j-g^"^- ^e^ng^an dete g6n buiten beschouwing &ei3.ten, ,,Hans en Grietje" en de derde prijs in deze krant waarover elders wordt bericht. De viering van de koninginnedag is, mede dank zij het gunstige weer voor volks- en kinderspelen, overal uitstekend verlopen. De Oranjeverenigingen hadden programma's vastgesteld, waarbij zowel aan de jeugd als aan de ouderen was gedacht. Het is voor de organisatoren van de feestelijkheden telkenjare een zware opgaaf om een programma op te stellen, dat op het gebied van de volks- en kinderspelen nieuwe dingen brengt. Veelal is men aangewezen op de tradi tionele spelen. In de dorpen slagen deze programmapunten in de regel beter dan in de steden, omdat ten plattelande-het feest een intiemer karakter heeft en het mogelijk is dat allen aan de spelen deelnemen. In de steden moet men het, vanwege het grote aantal feestgangers, dikwijls zoeken in kijkspelen en in show. De feestelijkheden van zaterdag wa ren in het algemeen vrij beperkt van opzet. Kennelijk hebben de meeste oran jeverenigingen zich bij het opstellen van de programma's laten leiden door het feit, dat men ook voor de viering van de bevrijdingsdag weer met een attrac tief programma moest komen. Nieuwe uniformen Behalve de traditionele programma onderdelen vond in Goes zaterdagavond op de Markt de overdracht plaats van de nieuwe gala-uniformen aan het tam boers- en pijperkorps Excelsior". De bevolking van Goes bracht de gelden voor de aanschaf van deze uniformen bijeen en namens de ingezetenen ver richtte burgemeester H. K. Michaëlis de symbolische overdracht, waarbij hij in een kort speechje lof toebracht aan het verwierf „De harmonie" Schoolvoetbaltornooi Op Koninginnedag is in Rilland des middags een schoolvoetbaltornooi voor de lagere scholen gehouden. Na ee/i reeks spannende wedstrijden kwamen in de finale -.iet elftal van de o.l. school en het team van de chr. school. De ploeg van de r.k. school wist de finale niet te bereiken. Deze finale wordt op 'donderdag 5 mei gespeeld. IN MIDDELBURG Het Chr. tamboers- en pijperkorps „Juliana" heeft zaterdag een groot aan deel geleverd in de Koninginnedagvie ring te Middelburg. Gestoken in gloed nieuwe uniformen, die voordien in de Concert- en Gehoorzaal aan leden en be gunstigers waren gepresenteerd, trokken door de Chr. muziekvereniging „ONDA" de „blauwe jongskes", geëscorteerd door een grote schare jeugd en gerug- gesteund door de Chr. muziekvereniging de commissaris der Koningin, waar jhr. mr. A. F. de Casembroot en zijn echtgenote een serenade werd gebracht, de markt, waar een talrijk publiek ge durende enkele uren fraaie figuurmar sen kon aanschouwen. In de Concertzaal had ..Juliana" nog enkele verrassingen gekregen, namelijk vaantjes voor de trompettisten. Het was ook in deze zaal dat heer en mevrouw Koejemans in de bloemetjes werden ge zet. omdat zij zoveel werk hadden ver richt bij het vervaardigen van de nieu we uniformen. Wethouder A. J. Kaland wees er namens het gemeentebestuur op, dat nu het uiterlijk van bet korps aan aanzien heeft gewonnen, het inneT- lijk niet naar de achtergrond mag wor den verschoven. De eerste en voornaam ste taak van „Juliana" blijft de vor ming van de jeugd, aldus de wethou der. NISSE. Wegens vertrek naar Burgh heeft ds. F. Don zondag afscheid ge nomen van de Hervormde Gemeente te Nisse. Hij hield een preek naar aan leiding van 1 Petrus 5 vers 10 en li- Hij werd toegesproken door ds. Blok uit Ellewoutsdijk namens de ring Bors- seie, door de heer W. de Schipper als vertegenwoordiger van de Geref. Kerk te Heinkenszand en door burgemeester J. D. Jansen namens het gemeentebe stuur. De laatste spreker was ouderling D. Torenaar. Op zijn verzoek zong de ge meente de scheidende predikant psalm 121 vers 4 toe. Ds. Don sprak daarna woorden van dank. RILLAND. Het 3000 ton metende vrachtschip „Utrecht" is bij Bath op een zandplaat gelopen en heeft roer- schade opgelopen. Belgische sleepboten hebben de „Utrecht" vlot getrokken. VLISSINGEN. Tijdens afgaand wa ter is zaterdagavond het 8300 ton me tende s.s. „Utrecht" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd op Ballastplaat op de Westerschelde aan de grond gelopen. Bij hoog water werden niet minder dan zes sleepboten ingezet waaronder „Scaldis" uit Vlissingen om de kolos weer in zijn element te brengen. Tegen zes uur slaagden de sleepboten erin de „Utrecht" vlot te brengen. Het schip was onderweg van Rotterdam naar Antwerpen. De oorzaak van het aan de grond lopen is waarschijnlijk de slechte zichtbaarheid op de rivier. BRUINISSE. Met een preek over Hebreeën 10 vers 35 heeft ds. H. W. van den Brink wegens vertrek naar Den Haag afscheid genomen van de Hervorm de Gemeente te Bruinisse. Hij werd na de prediking toegespro ken door ds. M. G. Westerhof uit Nieu- werkerk namens classis, ring en het Hervormd Predikantenconvent, door burgemeester C. H. van de Linde, door ds. C. A. Wielemaker, Geref. predikant en door ouderling M. Krijger. De ge meente zong ds. Van den Brink gezang 94 toe. De dienst werd o.a. bijgewoond door bestuursleden van de Stichting Maat schappelijk Werk en Gezinszorg, waar van ds. Van den Brink bestuurslid was, door kerkeraadsleden van de Hervorm de Gemeente te Den Haag en door bur gemeester H K. Miehaelis, burgemees ter van Goes, voorheen van Bruinisse. Ook militairen werken voor actie 4 maal Z.N. MIDDELBURG. Ook de militairen, die de protestantse militaire tehuizen bezoeken, dragen hun steentje bij voor de actie 4 maal Z. N. Het ligt in de bedoeling, dat op de slotavond in Amers foort een bedrag, bijeengebracht door alle 54 militaire tehuizen, aangeboden zal worden. In het tehuis te Vlissingen zullen op bevrijdingsdag croquetten er. frites wórden verkocht ten bate van de actie, terwijl in Middelburg appeltaarten op Amerikaanse wijze van de hand zul len worden gedaan. Advertentie r V, zaterdag de driekleur met MIDDELBURG. Aan de chr. Kweekschool slaagden voor het bijbels examen de dames H C. Goeman, I. Homburg", M. Homburg, N. Homburg, C. C. van Kemer, C. M. Karman, P. C. W. de Kok, C. Laban, B.van Oost, P. M. Aarnoutse, J. C. Franse. E. C. de Kam, M. E. Nonnekes. J. de Nood. F. de Ronde, N. de Ronde, K. W Schouls, M. K. Van Soelen, G. G. P. van Til, B. M. de Waal en de heren C. J. B. Boender, K. P. de Bree, W. F. Burger. P. Dieleman, W. Hack, D. Kloosterman, J- de Kok, C. J. Marcusse, J. Noot, Joo,V Jn wmTboordse KAU Mr' L^houts," KLOETINGE - Fier wapperde J M. Verburg en M. g. Verheisi Af- oraniewimDel van de oude Kloetingse kerktoren, hoog boven de gewezen zes kandidaten. uioujuiu-pw o bonte mengeling van vlaggen en vrolijke mensen: „de parel der Nutsspaarbank Vlissingen Bevelanden" vierde feest. En wonderlijk genoeg, in tegenstelling overschreed 20 miljoen tot de voorafgaande dagen, koesterde nu een warm Oranjezonnetje vlissingen De nutsspaarbank te t.„t Zeeuwse land. Het was een bijzondere dag voor dit altijd zo be- Vlissmgen is twintigvoudig miljonair ge- - 1 ,i i I 1 ,-.,„l.i Tn worden. Deze week werd het gemeen- koorlijke dorp, nog schoner door de ontloken nioesempi acm. „lil berlKt v'aï de eerste plaats" zoals burgemeester mr. EI. N. baron Schimmelpen- toe^aan I ™nck van der Oye, 's mogs' opmerkte „vanwege de verjaardj.g deze mijlpaal heeft de Nutsspaarbanx vooral na het einde van de tweede we reldoorlog in zeer snel tempo bereikt In 1950 bedroeg het inleggerstegoed rond 7 miljoen gulden, toebehorende aan ruim 14.000 spaarders. In 1954 wa ren deze cijfers opgelopen tot rond 10 miljoen en 18.700 spaarders. Bij de aan vang van dit jaar bedroeg het inleg gerstegoed 19.102.821.56, zodat er dus slechts 4 maanden voor nodig waren om het resterende miljoen er bij te sparen. De luchtpost RILLAND-BATH. Dc postduiven vereniging „De Luchtpost" heeft wed vlucht gehouden vanuit Venlo. 1. P. Hil- lebrand, 2. G. Zweers, 3 en 8 M. Sent- se, 4, 5 en 9 J. van Stel, 6 C. Core- mans, 7 J. Huips. terneuzen. De teraardebestel- van H.M. de Koningin". In de tweede plaats omdat Kloetinge, dank zij de gemeenteprijs van 1000 gulden bet vorige jaar op de fruitcorso o-ewonnen, een dorpsfeest bad kunnen organiseren. De burgemeester dankte alle genodig den voor hun komst, t.w. burgemeester H. K. Miehaelis van Goes, burgemees ter A. C. Willemsen van Yerseke, de heer R. O. M. Waelput. burgemeester van 's Heerenhoek, het jurylid van het fruitcorsocomité ir. J. J. v. Hennik, de heer v. Willigen, voorzitter van de Stichting Zeeuwse Fruitcorso, en de vice-voorzitter van de Goese veiling, de heer C. Nijssen. gers aan de papetende jongeren op de muziektent. Een gezamen lijke polonaise op het Kerkplein, begeleid door de muziek van Black and White vormde het bruisende slot van deze dag. Jing van het hoofd van dc Christelijke lagere school te Driewegen, de heer P. Kaam, werd vooraf gegaan door een korte rouwdienst in het Hervormd jéugdgebouw „De Schakel. Tijdiens deze rouwdienst werd het woord gevoerd door ds. J. Scholten. Voor de begrafenis die daarop volgde bestond een overweldigende belangstel ling. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. A. de Feyter sprak een kort woord waarin hij getuigde van de grote liefde en toewijding die de heer Kaan altijd voor hel kinid heeft gehad. Namens de familie werd een dank woord gesproken door ds. Schotten. De overledene was o.m. oud-voorzit ter van het rusthuis „Schel'deoord en diaken van de Nederlands Hervormde Kerk. Advertentie •BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET Baron Schimmelpenninck van der Oye richtte zich vervolgens tot de be langrijkste gasten: de allercharmantst uitziende fruitfee 1958, Elly van Willi gen en haar hofdames Nelly Hopmans i en Lony Hoondert. Bij voorbaat ver- i klaarde spreker niet te weten wat de aanspreektitel van een fruitfee was, aan gezien hij nog nimmer een fee had toe gesproken... Mei de opmerking dat aan deze bloesem wel geen vruchten zouden komen, bood de burgemeester haar een boeket rode anjers aan. Na dank te hebben betuigd aan de oud-leerlingen van de land- en tuinbouwcursus. aan wie door hun harde werken het succes op het fruitcorso grotendeels te danken was geweest, besloot hij zijn toespraak met de volgende woorden: ,.We zullen een volgende keer wéér hard vechten om de prijs te behalen en we kunnen hard vechten!" Verder spraken nog de voorzitter van de Stichting Zeeuwse Fruitcorso. de heer v. Willigen die de burgemeester de enveloppe met de prijs overhandigde, en de heer C. Nijssen, vice-voorzitter van de Goese veiling. Deze verwekte enige hilariteit met op te merken dat daar waar kikkers zijn (doelend op de Kloetingse bijdrage, welke een kikker uitbeeldde) ook ooievaars zijn. „En waar ooievaars zijn komen babies, en daar waar babies zijn worden fruit- feeën grootgebracht". Na dit samenzijn maakte het gezel schap begeleid door schetterende fan fares en Inid tromgeroffel van de mu ziekvereniging Excelsior een rondgang door het dorp naar het feestterrein. De stoet welke werd geopend door de drumband, waarachter de fruitfee in haar auto volgde, en werd besloten door ringrijders op sierlijk uitgedoste en vu rig trappelende paarden: de Kloetingse ruiterij... En toen begon het festijn pas goed. In de loop van de middag stroomden van heinde en verre deelnemers aan de bloesemrit het dorp binnen. Men had slechts op ongeveer honderd deelnemers gerekend. Er verschenen echter 220 l automobilisten, motorrijders en brom- i fietsers aan de start om te genieten i i van het fraaie parcours door bloeiend Beveland! Zelfs uit het hoge Noorden kwam ie mand om deze bloesemtocht mee te kunnen maken: de heer Schootstra uit Leeuwarden. Ook de volksspelen trok ken de aandacht en er was voor elck wat wils: stoeltje rijden en ringrijden voor de ruiters, stoeltje dansen voor da mes en heren, mas'klimmen. waterste ken. een wielerwedstrijd, voetbal- en korfbalwedstrijden. Elke keer weer als iemand bij het watersteken een koude douche haalde steeg er een luid ge juich van het feestterrein op... De hele middag bood het anders zo rustige dorp een ongewoon levendige aanblik door de „toerende" automobilisten en het rond jes makende tambour- en pijperkorps uit Goes. Ook in de avonduren mocht feestend Kloetinge zich in een grote belangstel ling verheugen. Een wriemelende men- senhoop verdrong zich om de keurtur- ners, die verrassende staaltjes van hun kunnen ten beste gaven. En tegen de achtergrond van de helverlichte kerkto ren bracht Excelsior een klaterend feestconcert ten gehore. Vooral toen de muziekvereniging enige nummers speel de ter ere van bekende figuren uit het dorp bleek Kloetinge één grote familie: zo werd slager Weststrate met een da verende mars hulde gebracht voor het feit dat hij vorige week een jongetje uit de „Vaete" had gered. Zelfs de fruitfee viel in de overigens zachte handen van Excelsior, en moest hen dirigeren wat haar wonderwel gelukte. Veel pret beleefden de feestgan- In ruime mate was de folk lore op het Kloetingse feest ver tegenwoordigd. Aan het vogel schieten. op de liggende wip. ge organiseerd door de handboog sociëteit „De Batavieren" na men deel, 58 schutters van wel 13 sociëteiten uit geheel Beve land. Overal verspreid zag men lange bogen uit de mettsetttttas- sa omhoogsteken. Het scheen dat de Middeleeuwen weerge keerd warende gehele middag snorden de pijlen door de lucht. Niet alleen dat er een burge meester, de heer W. N. v. Diere uit Oudelande, aan deze „schie- ting" meedeed, was opmerke lijk. Er waren nog twee mar kante schutters: de oudste en de langste. Daar waren de twee meter lange schutter M. Alm,e- kinders van de sociëteit ,.A.D. L.Muit Baarland en de 83- jarige L. de Jager van ..Doel naar Hoger" uit Wolphaerts- dijk TÉRNEUZEN Het vijfen twintigjarig ambtsjubileum van de Hervormde predikant ds. P. A. van der Vlugt is bepaald niet onopgemerkt voorbijgegaan. In het Hervormd jeugdgebouw „De Schakel" werd de jubilerende predikant een imposante bijeen komst aangeboden waarbij hem een prachtig televisietoestel werd aangeboden. Op de receptie gaven honderden ge meenteleden van hun medeleven blijk. Ook de oudste inwoner van Terneuzen, de 95-jarige heer H. Kayser en zijn 90- jarig-e broer waren onder de aanwezi gen. Voorts waren o.m. aanwezig de waar nemend burgemeester en de gemeente secretaris. Op de receptie volgde een feestavond waarop in .snel tempo ver schillende episoden uit het leven van de predikant de revue passeerden. De re gelingscommissie had naar afwisseling gestreefd, met 'het gevolg dat een uiterst aantrekkelijk programma was ontstaan. Uiteraard waren er ook enkele spre kers. Ds. de Jong van Groede sprak na mens de classis, de heer J. C. Groenen- berg namens de kerkeraad en Dr. Bo- land namens de gemeenteleden. Hoogtepunt van het programma was natuurlijk de aanbieding van het tele visietoestel. Ds. Van der Vlugt was ken nelijk onder de indruk en getuigde lti zijn slotwoord dan ook van zijn grote dankbaarheid. ZIERIKZEE. Het monument ter herdenking van 'de in de oorlog omge komen Joodse ingezetenen van Zie- rikzee zal op 4'mei worden onthuld door opperrabijn Berlinger uit Utrecht. De onthulling vindt plaats tijdens de stille tocht en zal worden gevolgd door een dienst in de kleine kerk, waarin zal worden gesproken door ds. Assendorp en opperrabijn Berlinger. Op het monument komen de namen voor van df. in de oorlog omgekomen 22 Joodse inwoners van Zierikzee. „ome henk opent vandaag oorlogsdocu GOES. De tentoonstelling „Oor logsdocumentatie 1940 - 1945". die het plaatselijke jeugdcomité in samenwer king met oud-illegale werkers heeft in gericht in het museum, zal hedenmid dag om twee uur wonden geopend door „Ome Henk", een der oud-illegale wer kers. De expositie, die van 2 tot en met 7 mei geopend is, zal o.m. worden be zocht door de leerlingen van alle scho len in de gemeente Goes en is vandaag en morgen geopend van 4 tot 6 en van 7 tot 9 uur, woensdag van 4 tot 6 en van Van 8 tot 10 uur en donderdag van 9 tot 12, half twee tot zes en 7 tot 9 uur. KAPELLE. De veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" zal met ingang van deze week de veilingen als volgt houden: groenteveiling maan dag en vrijdag kwart voor één, aard beienveiling: maandag, woensdag en vrijdag één uur. WILHELMINADORP. Una niem heeft de gemeenteraad van Kattendijke zich geschaard ach ter het advies van de stedebouw- kundige ir. P. J. 't Hooft te Goes. Dit impliceert, dat het gemeen tebestuur van Goes voor de ka naalverbreding de keus heeft uit vier van de zes plannen. Twee plannen, waarvan het één inhield het graven van een geheel nieuw kanaal en het andere het aan leggen van een weg achter de huizen aan de oostelijke zijde met aan de voorkant een smal voet pad, werden zonder meer onaan vaardbaar geacht. Burgemeester P. J. Evers heeft de raadsleden de zes tekeningen één voor één getoond en gaf daarbij een gede gen toelichting. Een der plannen, waar uit Goes een keus kan doen, voorziet o.m. in een radicale verdwijning van de bebouwing aan de oostelijke zijde van het kanaal. De raad stond daar niet helemaal sceptisch tegenover. De bewoners moeten dan opgevangen wor den in huizen, gelegen in een uitbrei dingsplan aan de westelijke zijde van Wilhelminadorp. In een ander plan wordt de mogelijk heid geopperd om aan de oostelijke kant alleen de bedrijfsgebouwen van „De Polder" te laten staan. Dan zou een loswal nodig zijn. De raad vond dit ech ter niet zo'n beste oplossing. Nog een ander plan is de bebouwing te laten staan en het maken van een damwand in het kanaal. Financieel, economisch en nautisch bekeken vreesden de raads leden echter enkele moeilijkheden. Over OOSTERLAND. De Oranjevereni ging heeft voor de viering van de vijl de mei een feestprogramma opgesteld. Het feest begint om acht uur des mor gens met klokgelui. Om kwart voor tien begint een interkerkelijke herdenkings dienst in de ned. herv. kerk, waarin voorgaan ds. G. J. Rijks en dr. J. H. Becker. Elf uur start de rondgang door het dorp met Oosterlands fanfare, ver sierde fietsen, brommers en autopeds. Gestopt wordt op het Marktplein, waa' de feestdag officieel wordt geopend, Des middags worden kinderspelen ge houden en de ronde van Oosterland ge reden. Een zang- en muziekeoncert zal de avond vullen. Feestelijke bijeenkomst van bejaardensociëteit WOLFAARTSDIJK De bejaarden- sociëteit hield in het dorpshuis een fees telijke bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding. Mevr. J. van Willigen Everse uit Goes vertoonde prachtige kleurendia's over fruitcorso, Keukenhof en het 150-jarig bestaan van de Wii- helminapolder. Een hoogtepunt was verder het optreden van de negenjari ge Huib Mol uit Wilhelminadorp, die enkele schetsjes in het Zeeuws voor droeg. Voor de 70 bejaarden was het een onvergetelijke middag. (Van onze muziekmedewerker) Het concert door de orkest- en sa menspelklasse van de Eindhovense mu ziekschool, dat zaterdagavond in de Jo- hanneskerk te Vlissingen plaats vond, heeft niet de publieke belangstelling ge trokken die het verdiende. Er waren slechts een handjevol luisteraars, wat zeer te betreuren valt, daar het spel van deze Eindhovenaren in vele opzich ten. een openbaring was. Ja, zo verras send werd door dit jeugdorkest gemusi ceerd, dat menigeen zich verwonderd zal hebben, dat jongelieden van onge veer zeventien jaar een dergelijk musi- ceerniveau bereikt hebben. Francois Oli vier mag zich dan ook gelukkig prij zen met dit jonge natuurtalent te wer ken, waarbij moet worden opgemerkt, dat talent en goede leiding hier een ge lukkige combinatie vormen. Deze dirigent bleek namelijk een groot Kletsnatte mensen niet sluike haren en kleffe kleren zijn altijd potsierlijk. Ook de organisatoren van het Kloetingse feest waren daar diep van doordrongen. Hoe het dan ook zou worden, een waterballet kon niet gemist worden. En het heeft een drom van lachende, gillende en dringende toeschoutvers getrokken. Die toeschouwers kwamen trouwens ook niet altijd zonder kleerscheuren uit de strijdMenigeen moest zijn kijklusl bekopen met een slordige serie modderspatten. Maar, wie daarop let is een kniesoor! geestelijk overwicht op zijn tiental te hebben, want met eenvoudige gebaren, die af en toe zelfs wat al te schools aandeden, wist hij dit jeugdorkest tot een musiceervorm aan te zetten, die het louter spelen van het notenbeeld verre te boven ging. En zowel in wer ken van Vivaldi, Corelli, Manfredini en Bartok hoorden we een speelse, lichte en gevoelige speeltrant, waarbij nergens een zweem van krampachtigheid viel waar te nemen. Het klonk dan ook al lemaal zo natuurlijk en doorleefd mu zikaal, dat enkele kleine oneffenheidjes, die hoofdzakelijk in de tempi voorkwa men, van ondergeschikte betekenis ble ven. Naast de werken der reeds genoemde componisten viel in het bijzonder te ge nieten .van de uitvoering der Simple Symphohy van Benjamin Britten, waar in met name het tweede deel, het ..Playful Pizzicato" bewonderenswaar dig werd vertolkt. Maar ook het Concert voor hobo en het Concert van Corelli werd een treffend hoogtepunt van deze muziekavond. De Vlissingse hoboqst Phi lip Fey demonstreerde ook nu weer zijn grote aanleg en bekwaamheid op dit fraaie solo-instrument en speelde dit concert zo zuiver en geconcentreerd, dat zijn prestatie veel waardering verdient. Van het orkest traden het meest op de voorgrond de violisten Paula van Gilst en Paul Vossen en de beide cellisten Marten Kramer en Rob Gradstein. Jammer dus dat de kerk zo slecht bezet was, vooral jammer voor het Vlis singse „Doe-Open"-comité, dat dit door Henk Stam ingeleide concert had geor ganiseerd en voor het Eindhovens Jeugd orkest. dat we overigens gaarne in Zee land terug hopen te zien. TERNEUZEN. Bij het plotseling oversteken van de rijweg werd de drie jarige L. Hangoor zaterdagmorgen door een passerende bestelwagen gegrepen en ernstig gewond. Het kind stond met zijn zesjarige broertje voor een winkel te kijken en schoot plotseling de rijweg op. De heer A. S. uit Zaïamslag, diie met zijm bestel-auto naderde deed alles wat \n zijn vermogen was om een aanrijding te voorkomen, maar di't mocht niet meer lukken. Het kind werd door een passerende auto maar het ziekenhuis vervoerd waar men een barst in de schedel constateer de. De toestand van foat slachtoffertje was vitiij ernstig. het algemeen kan gesteld worden,- da de raad het meest aantrekkelijke pla. vond het opruimen van de bebouwing Met de plaats van de brug was de raac het geheel oneens. De meest idea plaats vond men voor de deur van de heer De Pree. Bovendien werd duidelij! gesteld, dat de „Driehoek" persé weg moet. En burgemeester Evers voerde nog het pleit voor een rechtstreekse verbinding van de brug naar de -Mos- selbank. Ook heeft de raad uitvoerig van ge dachten gewisseld over de aanleg van het strand. „Een lijdensweg" aldus de burgemeester „Een fikse reeks ver gunningen is binnen, maar juist de publiekrechtelijke vergunning var. Rijkswaterstaat is nog niet binnen. En daar is het wachten op. De tijd is rijp om te beginnen, maar we kun nen niets doen". De burgemeester toonde zich weer verwonderd over de gang van zaken. Het college van B. en W. kreeg vair de raad machtiging om onmiddellijk t» beginnen met het ops^u ten van zantt als die ene vergunning binnen is. In tussen is van het gemeentebestuur van Goes de principiële bereidheid ontvan gen om in de jaarlijkse kosten van de exploitatie van het strand te participië- ren. Een gedeelte van het voetpad, gele gen voor café Spruit te Kattendijke, werd in gebruik afgestaan. In dit café komt een -nieuwe exploitant, die enkele moderniseringen wil aanbrengen en in de zomer tevens een terras wil inrich ten. Het subsidie-verzoek van de Zwem en badclubs 't Sas werd aangehouden, omdat de raad eerst inzage van de boe ken wenst. B. en W. hadden voorgesteld, te beginnen met 1960, per leerling, die het zwemdiploma haalt, vijf gulden te geven. Een subjectieve verhoging van de uit kering uit het gemeentefonds zal aan gevraagd worden. Een subsidie van 300 werd verleend voor het uitreiken van boekjes en het verstrekken van een tractatie aan de schoolkinderen op 5 mei. Het feestprogramma voor deze dag begint om acht uur met klokgelui, waarna om 9 uur een kerkdienst. Des morgens worden kinder- en des middags volksspelen gehouden. Van 5 tot 6 uur kan in het Wilhelminahuis de televisie uitzending van de nationale viering bij gewoond worden. Des avonds ls er een korfbal- en voetbalwedstrijd, gevolgd door filmvertoning. GOES In de Vakschool voor meis jes, werd de Commissie van Bijstand ge ïnstalleerd. Mr. H. B. Bouman, de secre taris van het Bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool" heeft bij afwezig heid van de voorzitter, in zijn installatie rede het doel en de taak van deze Com missie belicht. De negen dames, die hierin zitting hebben en verspreid wonen over Zuid-Beveland kunnen helpen con tact te leggen tussen ouders-leerlingen- en de Vakschool en in eigen omgeving bekendheid geven aan de verschillende opleidingen op de school in het kader van het plattelandshuishoudonderwijs in de meest ruime zin. De directrice, mejuffrouw H. J. Ybes, besprak aan de hand van een schema de verschillende opleidingen, te begin nen met het lager nijverheidsonderwijs, daarna het uitgebreid lager nijverheids onderwijs en het middelbaar nijverheids onderwijs. De belangstelling was groot voor de verschillende vakopleidingen; assistente in de huishouding, naaisters en leerling- verkoopster, de 3-jarige vóóropleiding voor lerares N.O., de vormingsklas en de opleidingen voor lerares naaldvakken of landbouwhuishouden. Na het sluiten van de vergadering werd de school bezichtigd. Naar het zich Iaat aanzien zal deze weck de aanvoer van glasaardbeien in Zeeland een aanvang nemen. Op het ogenblik komen er ook wel wat aard beien, maar deze komen uit de stook- kassen, deze week begint de aanvoer uit de koude bak. Vooral In Kapelle- Biezelinge wordt een flink aanbod van deze aardbeien verwacht. In verband hiermede heeft de veilings vereniging „Kapelle-Biezelinge en Om geving" te Kapelle besloten met ingang van deze week aardbeienveiling te hou den op maandag, woensdag en vrijdag, steeds om 1 uur. Om kwart voor 1 op deze dagen wor den dan de groenteveilingen gehouden. De glasaardbeien in Kapelle-Biezelinge zullen dit jaar worden aangeboden ir» plastic doosjes, elk met een inhoud van 200 gram. In voorgaande jaren werden deze aardbeien steeds aangeboden in cartonnendoosjes, eveneens met een in houd van 200 gram. De ontwikkeling van de koude grond aardbeien verloopt zeer traag tengevol ge van het aanhoudende koude weer. Over het algemeen is de stand niet zo gunstig. Van een vroege oogst van volle aardbeien zal dit jaar geen sprake zijn. HOOFDPLAAT. Zondagmiddag is de heer H. J. Begeer uit Eindhoven be vestigd als voorganger van de Hervorm de Gemeente. In dezelfde dienst heeft de heer Begeer intrede gedaan. Beves tiger was ds. C. van Evert uit IJzen- dijke, die een preek hield naar aanlei ding van Johannes 21 vers 15 Hebt gij Mij lief?". De heer Begeer verbond zich aan de gemeente met een preek over het tweede gedeelte van de be- vestigingstest: „Weidt mijn schapen" Toespraken werden gehouden door burgemeester J. F. C. Temmerman pastoor H. Deenen, ds. M de Jong uit Groede namens de Classis, ds. W. S. Evenhuis uit Biervliet namens de ring en de heer Vinke namens kerkeraad en kerkvoogdij. Op zijn verzoek zong de gemeente de heer Begeer, gezang 135 vers 1 toe. Ds van Evert deelde tenslotte mede dat de sacramenten zullen worden be diend door de consulent.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3