BOYCOTACTIES OVER EN WEER Weer strubbelingen over Israëlische schepen en waren nog hoop Verontwaardiging in Ver. Staten en Arabische landen CllCSSDlclll liccft De Bilt: koud Beperking van: SCHILDER ZELF MET PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bravourschot in woonwagen doodde vrouw Beledigingen In het geheim Politiebewaking mV'iM Hooggerechtshof oordeelt vandaag over verzoek om herbehandeling Florientje bood bloemen aan en... liep het paleis in Investeringsaftrek en vervroegde afschrijving i Vrouw door gas gedood Bemanning gered door vissersboot NEDERLANDSE KOTTER ZONK WAL WIST VAN NIETS KVP-fractie nam geen afscheid van burgemeester Anti-Nederlandse agitatie in Djakarta Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224, Postbus 24, Ternepzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4549 Maandag 2 mei 1960 Eigen Nieuwsdienst WASHINGTON De betrekkingen tussen de Arabische landen en de Verenigde Staten naderden dit weekeinde het nul punt als gevolg van boycotacties over en weer. Oorzaak is de verontwaardiging van Amerikaanse havenarbeiders over de wei gering van Egypte om Israëlische schepen of schepen met een lading, bestemd voor of afkomstig uit Israël toe te laten tot het Suezkanaal. Advertentie BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Van een onzer verslaggevers GENNEP Dronkemansbravour van een woonwagenbewoner heeft gisternacht in Gennep een drama opgeleverd, dat de 38-jarige me- vrou,w Elizabeth L. het leven heeft gekost. Haar 39-jarige echtgenoot, die ge- I meente-werkman is, maar al jaren in het Gennepse woonwagenkamp woont, was zaterdagavond met ee.n toevalli ge kennis, de 29 jaar óüffé koopman P. R. het dorp ingegaan om een paar biertjes te drinken. Daarna trok het tweetal op huis aan met een paar flesjes bier voor mevrouw L. onder de arm, om haar in de feestvreugde te laten delen. In de wagen van het gezin L., dat bijzonder goed bekend staat tiet echtpaar heeft nog nooit moeilijkhe den opgeleverd en het huwelijk stond als opvallend gelukkig te boek heeft de koopman met veel branie een ge laden pistool te voorschijn gehaald en gevraagd of zijn gastheer eens wilde zien, wat hij daar alzo mee kon uit voeren. Er viel een schot, dat door een raam ging. Een tweede schot trof mevrouw L.die in de hartstreek werd geraakt en bijna op slag dood was. R. die geen wapenvergunning heeft is gearresteerd. Hij was nog maar een paar dagen in het Gennep- se kamp en kwam oorspronkelijk uit Hengelo Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEN*.TJALLEM-* FRCDUKT „Arabische arbeiders zijn sterk en kunnen hevig terugslaan", staat er op het bord naast de Sir John Franklin, het eerste Amerikaanse vrachtschip dat de gevolgen zal ondervinden van de Arabische boy cot. De foto werd gemaakt in het Suezkanaal, waar overal demon straties tegen de Verenigde Staten werden gehouden toen het schip langsstoomde. Sinds enkele dagen beletten havenarbeiders in de haven van New York alle werk op het Egyptische schip Cleopatra. Pogingen om soortgelijke ac ties te voeren tegen andere Egyptische schepen, o.a. in Ca nadese havens, hebben tot nu toe gefaald. Vorige week nam de Ameri kaanse senaat een voorstel aan waarin president Eisenhower werd gemachtigd, economische hulp aan Nassers Verenigde Arabische republiek op te schorten zolang Israëlische schepen of Israëlische goederen uit het Suezkanaal worden ge weerd. Dat laatste heeft grote verontwaar diging in de gehele Arabische wereld gewekt. Nasser verwijt bovendien de Amerikaanse regering dat zij niets doet om de havenarbeiders tot rede te brengen en hij heeft een tegen actie gelast. Dit houdt in dat Amerikaanse schepen nu in alle Arabische havens worden geboycot. Het eerste slachtoffer daarvan was de Sir John Franklin, een Amerikaans vrachtschip van 6735 ton, dat in het Suezkanaal van alle kanten beledigingen toegeschreeuwd kreeg. Het was op weg naar Port Soedan aan de Rode Zee, waar de havenarbeiders zouden weigeren het te lossen. Ook in andere Arabische havens zijn Amerikaanse schepen aangekomen die niet zullen worden gelost of geladen. Zelfs overwegen de Arabische vak bonden of het mogelijk is, ook Ame rikaanse vliegtuigen te boycotten. Daar de diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Ara bische landen zwaar te lijden hebben onder deze acties en ook de handel er de nadelen van zal ondervinden, wordt er in het geheim onderhandeld om tot een oplossing te komen. Een moeilijk heid is daarbij dat de Arabieren niet begrijpen dat de regering van de Ver enigde Staten een vakbond geen orders kan geven. Overigens staat de Ameri kaanse regering al sinds vele jaren op het standpunt dat Nasser niet het recht heeft, de Israëlische handel via het Suezkanaal te beletten. Amerikaanse consulaten, gezant- scheppen en andere instellingen staan nu in bijna alle Arabische landen onder politiebewaking om te voor komen dat zij aangevallen worden. Hier en daar zijn al anti-Amerikaanse be togingen gehouden. De boycot van Amerikaanse schepen houdt in, dat zij noch gelost noch geladen zullen wor den; dat zij niet van brandstof voor zien zullen worden; dat zij geen drink water of voedsel zullen kunnen inslaan. Evenmin zullen zij hulp ontvangen bij het meren. Om de zaak niet op de spits te dry- ven, zal de Amerikaanse regering de volgende verschepingen naar het Mid den Oosten doen plaats hebben door middel van „neutrale" schepen. De eerstkomende voor de Arabische lan den bestemde lading koren wordt ver voerd met een Zuidslavisch schip. SAN FRANCISCO (Reuter, AP) De politie zoekt sedert zaterdag naar drie mannen die volgens de advocaten van Caryl Chessman verklaringen kunnen afleggen waaruit zou blijken of het waar is dat niet Chessman de „bandiet met het rode licht" is geweest maar een zekere Charles Saverine Terranova, een voortvluchtige valsemunter. De namen van deze drie mannen en die van Terranova zijn genoemd in een nieuw verzoek van Chess- mans advocaten aan het Califor- nische hooggerechtshof, de zaak weer in behandeling te nemen op grond van dit nieuwe aspect. Tot dusverre hadden Chessmans advo caten de naam van de „ware schul dige" aan de vergrijpen waarvoor I Chessman tot de gaskamer was ver oordeeld niet willen noemen. Het hooggerechtshof bepaalde zater dag, nadat het twintig bladzijden tel lende verzoek was ingediend, dat het dat vandaag twee uur voor het vastge- I steldé tijdstip van de terechtstelling in behandeling.zal nemen. De advocaat die het verzoek indiende. George Davis, was zeer over dat besluit ontstemd. Hij noemde dat uitstel tot het allerlaatste moment „de quintessens van ongehoord wrede bestraffing". Om zes uur Wijst het hooggerechtshof ook dit laatste verzoek af dan zal Chessman om tien uur in de ochtend plaatselijke tijd <zes uur vanmiddag Nederlandse tijd) sterven in de gaskamer van de gevangenis San Quentin en aan het ein de zijn gekomen van een lijdensweg van twaalf jaren waarop acht uitgestelde terechtstellingen staan als merktekens van de onvolkomenheid van de Cali- foniische rechtspleging. Zondagavond al begonnen zich groe pen protesterenden te vormen buiten de gevangenis San Quentin, op een landtong ten noorden van de baai van San Francisco gelegen. Zij werden naar de brandende toorts, de vorige week ontstoken, die het leven van Chessman symboliseert en zal worden gedoofd wanneer het doodvonnis is voltrokken. Chessman kon de toorts, die was ge plaatst op een heuvel nabij de gevan genis, uit het raam van zijn cel zien. Marteling Hg Van onze verslaggevers SOESTDIJK Kleine Florientje van de affiches voor de Floriade deed ook mee aan het défilé voor de jarige Koningin zaterdag op paleis Soestdijk. Keurigzoals het H= haar was ingeprent, bood zij een mandje bloemen aan. |H Daarna stapte zij dapper doorregelrecht het paleis in. Behalve de vele bloemen en allerlei attenties kreeg koningin Juliana van de padvinders een cheque van g§ tienduizend gulden (foto rechtsbestemd voor de Doe |H openactie voor de vluchtelingen. Met kwartjes tegelijk heitje voor een karweitje) was het geld bij elkaar gebracht. jÜ! Een lange stoet van streng saluerende verkenners, vrolijk H§ met de petjes zivaaiende welpen, er lustig op los blazende muzikanten en spontaan wuivende vertegenwoordigers van verenigingen trok intussen voorbij aan de Koningin. Ongeveer zeventienduizend mensen defileerden voor haar. Hf Voor nog eens vijftienhonderd verkenners, op wie niet was gerekend, werden de hekken van het paleis ten slotte gesloten. In dat paleis zat prinses Wilhelm ina te kijken naar het défilé, dal haar dochter werd bereid. Traditiegetrouw stond gH deze in een charmant bont jasje op het bordesmet haar man en dochters. Overal in het land werden intussen militaire parades gehouden, optochten, kinderfeesten, enz. In Schoonhoven had men wat nieuws bedacht. Daar werd ter ere van Koninginnedag een eeuwenoude vete tussen het gilde der Schoonhovense gouden zilversmeden en dut der Delftse wapensmeden beslecht, geheel in de stijl van de gildentijd. TE SINGAPORE is een Chinese mil jonair, directeur van een transportbe drijf ontvoerd. De ontvoerders eisen een losgeld van een half miljoen Straits dol lars. DEN HAAG Met ingang van 29 april heeft de regering de moge lijkheden tot vervroegde afschrij vingen gehalveerd alsook de inves teringsaftrek van 8 procent in elk der twee opeenvolgende jaren terug- I gebracht op tweemaal 5 procent. De vervroegde afschrijving van eenderde van de aanschaffings- of voortbrengingskosten is tot nu toe voor de meeste bedrijfsmiddelen voor het eerste jaar gesteld op 16 2/3 pro cent. Thans is bepaald dat jaarlijks niet meer dan 81/3 procent ver vroegd kan worden afgeschreven, hetgeen betekent dat de vervroegde afschrijving in vier opvolgende ja ren met 8 1/3 procent kan geschie den in plaats van zoals thans twee maal 16 2/3. I Bovendien komt vervroegd af schrijven voor personenauto's en kantoorinventarissen geheel te ver vallen, Van onze correspondent HEERJANSDAM. De 28-jarige mevrouw Van dei' Esch-Frickè is gis teravond dood in haar huis aan de 'rins Bernhardstraat te Heerjansdam mgetroffen. Zij is verstikt door gas. ij had geen kinderen. Het tankschip Senegal (2268 ton) is zaterdag op de werf van Verolme op Rozenburg overgedragen aan de rederij. Chessman schonk echter weinig aan dacht aan de betogers. Hjj onderging voor de negende maal de geestelijke marteling van de laatste uren van een ter dood veroordeelde: afscheidsbrieven schrijven, zijn testament maken, praten met een geestelijke. In zijn verschiet lagen, voor de negen de maal, de nren van wachten in kwel lende spanning op de nitslag van de beraadslagingen van de rechters die zijn leven in hun hand hadden. Vrijdag hadden die rechters met vier tegen drie stemmen zijn derde verzoek om gratie afgewezen. Hadden zij het aangenomen dan zou de gouverneur van California, Brown, het over hem ge velde doodvonnis hebben kunnen ver anderen in levenslang. In weerwil van het hopeloze van zijn toestand had Chessman zater dag de moed nog niet geheel ver loren. Hij vertelde in een pers conferentie die in de gevangenis was belegd dat hij zichzelf vijftig procent kans op ontkomen aan de gaskamer gaf. Hij zei dat niet hij maar een ander de „bandiet met .de rode lamp" was geweest en dat tijdens zijn terechtstelling meinedige verklaringen in zijn nadeel waren afgelegd. Chessman putte zijn hoop uit de aan de politie gegeven opdracht te zoeken naar Terranova en de drie mannen die zijn onschuld zouden moeten kunnen bewijzen. Op de rol die de drie mannen Paul Judd, David Knoles en 'William Wam- pier zouden kunnen spelen bij de ontmaskering van de „ware schuldige" was voordat Davis het nieuwe verzoek indiende al gewezen in een serie tijd schriftartikelen over de zaak Chessman van William Woodfield, een journalist. De Californische justitie had volgens matig door de scheepvaartinspectie in IJmuiden wordt gecontroleerd, is voors hands niet aan te nemen, dat de kleine kotter onzeewaardig is geweest. In de loop van zaterdagmiddag zag de kustvaarder Willemijn vlakbij Schouwen- bank een stuurhuisdak. Het kompas is er uit gehaald en mee naar de wal ge nomen. IJMUIDEN. Zonder dat Schevenin- g'en-radio of de kustwacht van IJmuiden ergens van wisten, is vrijdagmiddag op acht mijl ten noordwesten van IJmuiden een viskotter gezonken. De driekoppige bemanning was tevoren door een andere kotter aan boord genomen. Zij is in IJmuiden aan de wal gebracht. De 51 ton metende kotter, de Vijf Ge zusters KW 53 van de rederij W. de Mol in Katwijk aan Zee, was donderdag ter visserij uitgevaren. Vroeger is het een palingschuitje geweest op de binnenwa teren; in 1946 werd tiet tot Noordzee- kotter verbouwd. Tijdens de visserij onder de kust werd een lekkage in de motorkamer ontdekt. Schipper Haasnoot riep de hulp in van de KW 11, die in de buurt viste en deze nam de KW 53 op'Sleeptouw. De pompen konden het binnendringen de water echter niet bijhouden en toen de toestand kritiek werd, stapte de be manning over op de KW 11. Op acht mijl van IJmuiden moest de sleeptros gekapt worden, waarna de KW 53 in de golven verdween. Het gezonken scheepje voer onder een zogenaamd beperkt certificaat, dat het recht geeft de visserij onder de kust uit te oefenen. Daar dit certificaat regel- CARYL CHESSMAN .Martelende uren Davis ten slotte Woodfield toch ge vraagd de namen van die mannen te noemen, en Woodfield had dat toen gedaan. Knoles niet Volgens Woodfield, aldus Davis, zou den Judd en Wampler vroeger zowel met Chessman als met Terranova heb ben „samengewerkt". Knoles was sa men met Chessman gearresteerd en af zonderlijk berecht wegens het vergrijp waarvoor ook Chessman terecht moest staan. Chessman kreeg de doodstraf maar Knoles niet. Knoles werd enige jaren geleden op erewoord vrijgelaten toen hij een deel van zijn straf had uit gezeten. Chessman zei tot de In de gevange nis verzamelde journalisten: „Ik heb weer moed gevat en blijf hopen. Zo lang het nog geen maandagmorgen tien uur is ben ik niet dood." Twee en een half uur voor de te rechtstelling leiden bewakers Chess man van zijn cel op de zesde ver dieping van de gevangenis naar het wachtkamertje vlak bij de gaska mer. Een half uur daarna beginnen de leden van het hooggerechtshof in San Francisco hun beraadslagingen over-het zaterdag ingediende ver zoek. Om half zes, een half uur voor de terechtstelling, krijgt Chessman zijn laatste maal. Hij heeft geen speciale wensen te kennen gegeven. Mevrouw E. L. Beerman-de Roos, echtgenote van de minister van justitie, heeft zaterdag in Lobith het vriesschip Hagno te water gelaten, dat voor de N.V. Mij. Vriesvaart op de Grote meren in Canada vlees gaat vervoeren. Zeven sleepboten hebben zaterdag avond het s.s. Utrecht van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, dat zaterdag morgen op de Westerschelde aan de grond was gelopen, vlotgetrokken. Van onze correspondent MONSTER. De bevolking van Monster heeft haar burgemeester, de heer K. L. J. Wouters, bij het af-- scheid wegens zijn pensionering een; grootse en hartelijke hulde bereid. Dat was wel scherp in tegenstelling tot de houding van de fractie der KVP in de Monsterse gemeenteraad. De fractie heeft de meerderheid in de raad en maakte daarvan gebruik om een officieel afscheid van de burgemeester onmogelijk te maken. De rooms-katholieke raadsleden wa ren namelijk boos op de heer Wouters omdat hij een hervormde politieman op grond van anciënniteit en diploma's pro motie liet maken, in plaats van een rooms-katholiek politieman die daar nog geen recht op had. Ook het rooms-katholieke bevolkings deel van Monster heeft burgemeester Wouters bij zijn afscheid echter onver bloemd van zijn genegenheid en dank baarheid laten blijken. DJAKARTA (AP, AFP) Onge veer honderd jongelieden hebben gis teren anti-Nederlandse plakkaten aan gebracht aan het hek voor het ge bouw van de Nederlandse diplomatie ke missie te Djakarta. De plakkaten zijn later men neemt aan door de veiligheidspolitie weer verwijderd. Dezelfde dag werden in Djakarta anti-Nederlandse pamfletten verspreid, ondertekend met Pemuda (jeugd), een organisatie die in verbinding staat met de communistische partij. In de pamfletten werden de arbeiders aan gespoord „zich te verenigingen om te verhinderen dat de Nederlandse vlag wordt getoond in de Nieuwguinese wateren", 's Morgens werd in het Djakartse stadion een massabetoging gehouden. President Soekarno heeft zaterdag tijdens een rede voor het Tunesische parlement gezegd: Ik heb steeds ver klaard dat wij de vraagstukken, sa menhangende met onze onafhankelijk heid. bij voorkeur op vreedzame wijze tot een oplossing brengen. Ik heb ge lezen dat Nederlandse oorlogsschepen naar de wateren van Irian zullen wor den gezonden. Als zich in dat gebied onlusten voordoen, rust de verant woordelijkheid daarvoor op Neder land. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Bewolkt met en kele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Aan houdend koud weer. MIESJE: En het is al mei! 3 MEI: zon op 5.07, zon onder 20.07; maan op 11.05, maan onder 1.32.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1