VEEL BRUIDJES KIEZEN EEN WITTE TOOI H Voorkeur voor korte sluiers de Jeugdige belofte voor betere smaak Nieuwtjes van de u/eek Zaterdag 30 auril I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Korenmolen in Geervliet wordt hotel-restaurant MAAK HAAST MET RIJNMOND Bruidskapsels Grondwaterstand daalde Eigen smaak VRIJE EXPRESSIE AQUARIUM VIERDUIZEND 1 Pag. 9 23- 23- 2J- Korte sluiers en kousen van kant Margaret inspireert de kapsels. Off-white voor nieuwe kleuren. In Amerika wacht de bruid. door Rita Beukman ET jonge bruidje kiest weer bij voorkeur een witte tooi voor de huwelijksdag, ook al heeft zij tot aan die datum voor zwar te kousen, wijde petticoatjur ken en losse, lange haren vooral belangstelling gehad. Een „het kan me niets schelen" stijl of zucht naar romantiek zijn de uitingen, die bij de kleding van de tieners en twenties tegenwoordig vooral naar voren komen. De belangstelling voor de romantiek van het traditionele wit neemt echter zelfs bij de meest verstokte aanhangsters van de opzettelijke slordigheid toe, zodra zij de rol van bruidje gaan spelen. Zo ver gaat die terugkeer naar de traditie, dat lange bruidstoiletten het zelfs weer winnen van de korte exemplaren. Daarbij is ook van invloed dat de mode het makkelijk maakt voor zo'n lang bruidstoilet een model te kiezen, dat in ver korte vorm nog lang dienst kan doen als gekleed toiletje voor allerlei gelegenheden. Advertentiën Frans voorbeeld van een char mante bruidstooi, die niet kost baar hoeft te zijn. Pierre Billet koos voor dit ontwerp satin faconné. De ceintuur en de ruches langs hals en mouwen zijn in effen satin uitgevoerd. JE kunt echt merken dat de jonge bruidjes tegenwoordig over meer geld beschikken, vertelde ons de directeur van een modezaak. Vorige lente verkocht ik reeds veel lange, witte bruidstoilet ten. Ditmaal was sinds maart de vraag zelfs al groter dan vroeger in een .heel jaar! Ook „stoffen voor bruidsjurken worden veel verkocht. Vele Nederlandse bruidjes laten hun witte tooi graag min of meer naar eigen ontwerp maken. Ottoman in katoen of zijde, piqué, dat fraai tot modellen met wijde rok ken te verwerken is en mat glanzen de satin, zijn dit jaar voor bruidstoi- letten de uitverkoren materialen. Dat er meer witte bruidjes zijn heeft de mode ook weer meer vat op .de bruidskleding gegeven. Dit jaar wordt bij de bruidstoiletten de taille bijvoorbeeld duidelijk aangegeven en evenals bij menige avondjapon is de Zorg dat uw fiets in orde 'is! Eigen nieuwsdienst GEERVLIET. Als molen heeft <3® stellingkorènmolen van Geervliet zijn beste tijd [gehad; toch zal hij niet nut teloos aan de Groene-Kpuisweg 'olijven staan. Dank zij de Heinèkén's 'bierbrou werij heeft de molen een nieuwe be stemming gekregen: hij wordt ingericht als hotel-restaurant. De raad van Geervliet is ermee ak koord gegaan, dat de molen voor 25.000 gulden aan de brouwerij wordt ven- kocht. De gemeente heeft ook de plan nen van de kopers goedgekeurd. De molefi staat op de lijst van Mo numentenzorg. In de afgelopen twee jaar is hij gerestaureerd. Dat heeft 38.000 gulden gekost. De gemeente he-eft echter met een bedrag van 25.000 gul den genoegen genomen, omdat ook rijk en provincie een deel van de restaura tiekosten hebben gedragen. Raad van Oostvoorne OOSTVOORNE De raad van de ge meente Oostvoorne spraK gisteravond als zijn oordeeG uit, dat ten spoedigste moet worden overgegaan tot de vorming van Rijnmond.' Grenswijziging werd in het belang van éénheid van havenbeheer principieeL onjuist geacht, omdat daardoor de samenhang tussen wonen en werken wordt verbroken. Dè raad. verlangt voldoende invloed van de bevolking der gebieden waarop de activiteiten van het openbare lichaam in het bijzonder betrekking zullen heb ben. Daartoe dienen vier zelfstandige kiesdistricten te worden ingesteld, elk met een vooraf bepaald aantal zetels in het algemeen oestuur. In elk kiesdistrict behoort ten minste één lid van het dage lijks bestuur zijn werkelijke woonplaats te hebben. Het burgemeesterschap werd onverenigbaar genoemd met het voor zitterschap van een openbaar lichaam. Het aantal gekozen leden van het alge meen bestuur wenste de raad gesteld te zien op het tweevoud van het aantal be noemde leden. rok voet-vrij bij vele nieuwe modellen. Menig bruidstoilet heeft heel korte of helemaal ge?en mouwen en een vrij lage ronde halslijn, zoals nu toonaan gevend is voor geklede japonnen. 'Op de huwelijksdag wordt zo'n model dan door een jasje, een pelerineof korte cape gecompleteerd en er worden lan ge handschoenen bij gedragen. De bruidsitoiletteii met een vae-tvrije rok verbergen de schoentjes en kousen niet langer bijna geheel, zodat die on derdelen ook voor een spectaculaire verzorging in aanmerking komen. Nieuw voor bruidjes zijn kousen van heel fijne lichte kant of heel dunne nylons, op de Voorvoet met parelen geborduurd. Korte sluiers blijven de voorkeur hebben, behalve wanneer het bruidstoi let een sleep heeft. Naast wit brengen de Franse en Italiaanse modeontwer pers dit jaa-r ook veel off-white kleu ren voor de bruidstooi. Wit met een roze, zaoht groene, blauwe of grijze weerschijn behoort daar onder andere toe, tinten die ook voor avondtoiletten gewild zijn. DRINSES Margaret inspireert de i bruidskapsels reeds, sinds bekend Het jonge bruidje kiest iveer wit voor de grote dag is gemaakt uit welke soorten coiffu res zij voor zes mei «en keuze zal doen. Een hoog opgestoken kapsel of een half lang gebombeerd kapsel met I lósjes omgekruld^, .uiteindenwferd ppdaardoor favoriet vóbr" bruidje^ pver de gehele wereld. Rébé in Pkri}klf,heeft ®én- collectie i sluiers ot,tworp«s;j-,speci»sil' 'op die >:!- „p» kapsels afgestemd. HAAMSTEDE. De controle van de peilbuizen ten behoeve van. de meting van het grondwater, die elke 14e en 28e van de maand geschieden, heeft uit gewezen dat het grondwater nog steeds daalt. Enkele dalingen zijn groter dan men in 14 dagen voor mogelijk had gehouden. Een fraai borduursel met pareltjes ingelegd, bracht Carvan aan op een off-white rose bruidstoilet van mat glanzende satin (rechts); De jonge Patrick de Barentzen, een van de belangrijkste mode ontwerpers van Rome, koos Sekers matelassé als materiaal voor dit jeugdige bruidstoilet zonder mouwen en met een laag halsje, dat door een jasje wordt gecompleteerd, (links) Voor de gelukkige bezitsters van een ijskast hebben we deze week goed nieuws. Dit Zwitserland wordt namelijk sinds kort een handig apparaat geïm porteerd, waarmee men in de vries- ruimte van een koelkast voortaan zelf consumptie-ijs kan bereiden. Al naar ge lang de ingrediënten waarmee de mi niatuur ijsmachine wordt gevuld, kan de huisvrouw die koele lekkernij deze zomer in allerlei variaties op tafel brengen, bijvoorbeeld als dessert bij de maaltijden, of zomaar als verrassing voor de kinderen. Een ander handig, en veel minder kostbaar nieuwtje voor de huishouding, is de warmteverdeler met verschillen de mogelijkheden. Dat apparaatje, be staande uit een geribde metalen plaat, is in de eerste plaats ontworpen om de vlam, bijvoorbeeld onder een grote pan. te spreiden, om zo de bodem ge lijkmatiger te kunnen verhitten. De nieuwe warmteverdeler is echter ook heel goed als grill en als broodrooster te gebruiken. haar haar verzorgt, zijn de van schuim- plastic vervaardigde krulspelden een handige aanwinst. Dat flexibele mate riaal waarborgt in tegenstelling met de meeste tot nu toe gebruikte materialen, een ongestoorde nachtrust. Bovendien heeft schuimrubber een groot absorptie vermogen, waardoor nat haar veel snel ler droogt en lotions bijvoorbeeld veel gelijkmatiger worden verdeeld. Even fraai als handig'is de nieu we haardroger, die nu overal in de win kels verkrijgbaar is, een goed voor beeld van moderne industriële vormge ving. Het apparaat is klein, makkelijk te hanteren en uitgerust met een spe ciaal voorzetstuk om de luchtstroom te richten, waardoor het kapsel minder snel in de war geblazen wordt. De ommanteling van deze haardroger, die ook kan worden gebruikt voor het snel drogen van de vaat, is van nylon, de schakelaar voor het in- en uit schakelen, wit, en die voor het regelen van de toevoer van koude of warme lucht gekleurd. In Amerika zit' menige leverancier van bruiloftstoiletten sinds de ver loving van prinses Margaret met de handen in het haar. Nagenoeg alle Amerikaanse bruidjes willen dit voorjaar namelijk een toilet hebben, dat op de bruidstooi van de prinses zal lijken. Ondanks de meest geraf fineerde pogingen tot spionage heeft men tot nu toe echter zelfs niet bij benadering kunnen achterhalen, hoe haar bruidsjapon er uit zal zien. Op de grote New Yorkse ateliers waar bruidstoiletten worden gemaakt is alles in gereedheid gebracht, om op zes mei zodra prinses Margaret met haar bruidstooi in het openbaar is verschenen, aan de copiëring van haar toilet te kunnen beginnen. Er zijn vaardige modetekenaars door enkele Amerikaanse fabrikanten naar Londen gezonden met de op dracht kost wat kost, zodra prinses Margaret Clarence House verlaat op zes mei, een schets van de japon die zij draagt te maken. Per straalvliegtuig keren die teke naars dan direct naar New York terug, waar men aan de hand van hun schetsen nog dezelfde dag aan het maken van bruidstoiletten in die stijl gaat beginnen. De fabrikant die deze toiletten het eerst in de winkel heeft, zal immers op miljoenen bruidjes als klant kunnen rekenen. OTETS is alleen mogelijk in een werelddeel waar een bepaald mo desnufje van de een op de andere dag een bestseller kan worden, dat zowel door de echtgenote van een milionair als door het eenvoudigste winkelmeis je wordt gekocht en gedragen. In ons land lopen de bruidjes er minder warm voor naar het voorbeeld van prinses Margaret gekleed te gaan op hun grote dag. Zij geven er juist de voorkeur aan een bruidstoilet te hebben, dal niet lijkt op de tooi van duizenden anderen. Een feit is echter dat hier zowel als elders de belang stelling voor fraaie witte bruidskleding is toegenomen. door Hermien van Doorn AMSTERDAM. Geef een kleuter potlood en papier, en u krijgt in een oogwenk zijn hele wereldje voorgetoverd: vader, moeder, de broertjes en zusjes, het huis, de tuin, de kat en de hond. Kortom alles wat in het drie-, vier-, of vijfjarig bestaantje van het kind een belangrijke plaats inneemt. Zelden of nooit zal men als volwassene in die fantastische krabbels de door de peuter afgebeelde mensen, dieren en dingen herkennen, maar bijna altijd zal men toch vertederd uitroepen: „Ach wat aardig". Nog niet zo heel lang geleden kreeg een kind, dat op school tijdens de te kenles dezelfde onbegrijpelijke figuur tjes op papier zétte, die men zo „lief" vond toen het nog een kleuter was, voor dat vak herhaaldelijk een onvol doende. Tot voor kort werden de pres taties van de jeugd bij het tekenon derwijs, immers minder beoordeeld naar de eigen fantasie van het kind, dan naar de graad van bekwaamheid die het had bereikt bij bet copiëren van reedis bestaande tekeningen. Hier en daar gebeurt dat overigens nog. DAT de verbeeldingskracht van het individu dikwijls voorgoed verloren gaat, en een kind zelfs in zijn ontwikkeling geremd wordt, wan neer het zijn fantasie niet voldoende kan uitleven, daarvan worden ephter steeds imeer volwassenen zich in de ze eeuw van het kind bewust. Dat heeft tot gevolg, dat overal op de scholen bij het tekenonderwijs en bij de lessen in handenarbeid, meer en meer de vrije expressie van de leer lingen wordt gestimuleerd. Welke re sultaten worden bereikt, wanneer de fantasie van een kind onder deskundi ge leiding wordt ontwikkeld, heeft men reeds herhaaldelijk tijdiens spe ciale exposities kunnen zien. Zo'n ex positie wordt momenteel bijvoorbeeld in het Stedelijk Museum in Amster-* dam gehouden. Op die tentoonstelling zijn de resul taten te zien van een doe-feest voor kinderen tussen zeven en veertien jaar, georganiseerd ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van een groot Nederlands bedrijf. Vierduizend jongens en meisjes uit verschillende plaatsen in ons land, kinderen van employé' s van het bedrijf en leerlin gen van schip,perssc'holen, hebben aan dat feest deelgenomen. In grote groe pen verdeeld beeldden »ij telkens een onderwerp uit, waarop ieder zijn ei gen fantasie naar hartelust kon bot vieren. Wij w'eten waar deze novitéiten te Voor de vrouw die regelmatig zelfvinden zijn. Advertentie ZO is een van de zalen van het Ste delijk Museum bijvoorbeeld tijde lijk herschapen in een diepzee-aqua rium. Aan het plafond hangen levens grote vissen, vervaardigd van draad metaal en beplakt met gekleurd pa pier, De wanden van het aquarium worden bevolkt door meerminnen, terwijl ook met verf en penseel soms heel minutieus, soms bijna abstract het léven onder water werd uitge beeld. Bij de inzendingen van de schippers- scholen neemt vooral het leven op het water een heel belangrijke plaats in, terwijl 'kinderen uit een plattelands gemeente voornamelijk de natuur als onderwerp kozen. Op tot aan de zol dering reikende panelen plakten en te kenden zij bomen, die naar onze be grippen slechts in een sprookjesbos kunnen wortelen. Van de vlinders, kevers en vogels die die bomen be volken, verwacht men dat ze ieder ogenblik zullen gaan spreken, juist zoals dat in sprookjes altijd gebeurt Ook van zieke, lichamelijk gehandi capte, motorisch en zelfs psychisch ge stoorde kinderen zijn in het Stedelijk Museum- tekeningen, plastiékjes, knip sels, enzovoort, tentoongesteld, soms heel primitief, soms ook bijzonder gaaf. VIERDUIZEND kinderen verwe zenlijkten in het Amsterdamse museum een wonderlijk wereldje, waarin oude en moderne sprookjes, meerminnen en marsmannetjes, hand in hand gaan. Zij deden dat voor hun -plezier, maar wérkten onbewust tevens aan de ontwikkeling van bun persoonlijke smaak. Eenmaal volwas sen zal de jeugd, die zo ónder deskun dige leiding heeft geleerd, zelf crea tief, met moderne materialen bezig te zijn, immers veel dichter bij een eigentijdse vormgeving staan, dan dp jongeren die dat niet heibben geleerd. Dat zal de publieke smaak, onder an dere op het gebied van de woningin richting, industriële vormgeving en kleding, in de toekomst zeker ten goe de komen. 23- 23- 23- S- 23- 23- 23- 23- 23- 2> 23- 23- 23- 23- ?- Xr S- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 3- 23- 23- 23- 23- 23- 23- >3- 23- .2}- 2}- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- >3- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 23- 2}- De jeugdige kunstenaars werken vooral graag op groot formaat. Advertentie Advertentie Meerminnen en kleurige vissen, door kinderen van zeven totveertien van allerlei 'waardeloze materialen vervaardigd, bevolken het diepzee-aquarium in het Stedelijk Museum. "Nu ben je veilig beschermd: altijd en overal!" ,,0, wat hebben we vroeger toch een narigheid uitgestaan! Die omslag, dat verdriet! Dat leed is voorbijMiljoenen vrouwen genieten nu méér van het leven, dank zij o.b.« lampons, hun Onmerkbare Bescherming. Kwiek en opgewekt kunnen zij aan alles meedoen, fietsen, dansen, uitgaan, sport! Het pakje o.b* gaat in het kleinste tasje." de moderne hygiëne per pakje ran 10 tamponnroldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f 1,^ Speciaal f 1.25 Zeventien mensen, onder wie enkele vrouwen en kinderen, zijn in de vlam- i men omgekomen toen de autobus waar- j mee zij door West-Pakistan reisden, plotseling in brand vloog. Er zijn vijf gewonden en slechts drie inzittende» 1 bleven geheel ongedeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9