Zeenwsch Dagblad i\jr j Pilaar, griffier der staten CJverknkni IEDER VRIJ UURTJE POEDERS VOUWEN liii3 uw! Burgemeester Schuit Ridder in Orde van Oranje-Nassau Brandbeveiliging in gemeentehuis Zaterdag 30 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Waarom toch? Ridder in Orde Nederlandse Leeuw C. J. v. Westen geridderd Hem a geopend te Terneuzen Raad Schoondijke Sobere vijf mei-viering V olksdansweekend Raad Sluis Aanrij ding ISieutve levenswandel Johannes van de dokter' Huizen verkocht GOUDEN HUWELIJK Citroentje WPi-9 Spirit iT-i> HbÊÈÊË 1 Protestants-Christelijk C enige tijd op eei ^wrUkel overvl<>edige lintjesregen daalde gisteren, ter gelegenheid Romme in „De Volkskrant"van de verjaardag van H.M. koningin Juliana, neer over Zee- rrij HEBBEN VV met te reageren van ra0prir'\ürho"pten\amêliirdat ]and Een en zeventig Zeeuwen ontvingen een koninklijke onder- de schrijver later zou inzien, dat hij scheiding. De hoogste was voor mr. J. M. Pilaar, griffier der Sta te ver was gegaan met zijn beschul- j leiR hij w-trd Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Twee digingen aan het adres van prof. Zijl- Zeeuwen werden benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas- stra. sau, van wie één bij bevordering en tien personen tot Ridder in de Een redres is achterwege gebleven. Orde van Oranje Nassau. En natuurlijk waren er vele gouden, zil- rodat het naar ons gevoelen helaas i veren en bronzen versierselen. De Commissaris der Koningin, noodzakelijk is geworden hierop na- mr a F. C. de Casembroot, talrijke burgemeesters en enkele der in te gaan. De achtergrond van j hoofden van diensten hadden de eervolle taak om al deze onder- onze reactie is geen bitterheid, geen _scheidingen te mogen uitreiken, vijandigheid, nat ons beweegt moet worden gezien als een uiting van een Aardenburg Koudekerke geringe ongerustheid: waar wil Eremedaille in brons: H. Lampo, Eremedaille in goud: J. Jasperse, wet- niet Axel prof. Romme heen? ^[INISTER ZIJLSTRA heeft, zoals bekend, bij de behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van de op het grondbelasting de portefeuillekwestieheer J. A Wisse, gesteld. Hierdoor was het mogelijk geworden, dat dit ontwerp door de Kamer werd aanvaard. Van stonde aan hebben wij op het standpunt ge staan dat een verhoging van de grond belasting om meer dan een reden ons onjuist voorkwam. Wij hebben na de aanvaarding van deze verhoging duidelijk laten weten dat de kracht toer van minister Zijlstra uitermate ongewenst was. Van ons kan daarom niet worden verondersteld, dat wij uit dezen hoofde het met de inhoud van het artikel van prof. Romme niet eens zouden zijn. Van van dien. Prof. Romme suggereert echter in zijn ar tikel dingen, die hij in de pen had behoren te houden. Wat toch is het geval? „Minister Zijlstra", aldus „De Volks krant", heeft in zijn rede voor een kiesvereniging te Den Helder zijn be weegreden voor zijn onaanvaardbaar verklaring herhaald. Hij heeft her haald dat de huiseigenaren met hun huurverhoging en de opheffing van de huurblokkering, de verhoging van de grondbelasting best kunnen velen. En hij heeft er bij gezegd dat het voorstel tot verhoging van de grondbelasting van meet af aan voor het kabinet landarbeider op het bedrijf van de heer I houder. Brons: W. P. Kokelaar, chauf- A. J. Buijsse. feur van Stoomtram Walcheren. Anna Jacobapolder Koewacht Eremedaille in brons: de heren A. Eremedaille in brons: mevr. Ph. M. Verhage en P. Verhage, beiden l Lemsen-De Pau, kraamhulp. bedrijf van de Krabbendijke Eremedaille in brons: Chr. Maas, landbouwersknecht op het bedrijf van Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau: A. J. Schieman, voorzitter van Bond van Smeden in Zeeland en West- Brabant. Biervliet Eremedaille in zilver: mej. M. A. Keukelaar, leidster van de hervormde zondagsschool. Baarland Eremedaille in goud: C. van Dam- me, bestuurslid van coöp. boerenleen bank „Hoedekenskerke". Breskens Eremedaille in brons: P. v. d. Bro«- ke, wachtmeester der rijkspolitie eer ste klasse. Cadzand Eremedaille in brons: P. den Dekker, landarbeider op het bedrijf „Berghoe ve". Dreischor Eremedaille in goud: J. van der Doe, raadslid. Geersdijk Eremedaille in brons: A. de Looff, landarbeider op het bedrijf van de heer S. Breure. Goes Ridder in de Orde vanN Oranje-Nas- sau: mevr. J. A. Israël-Maas, bestuurs lid van diverse maatschappelijke in stellingen, P. van Roon, oud-hoofd van de openbare ulo-school te Middelburg, eremedaille in goud: mej. L. S. M. WW..VUCUUC mej, een wezenlijk deel is geweest van zijn j Boel, oud-onderwijzeres van de lagere huurbeleid''. j r.k. school, J. Bos, oud-kentmeester Hiervan staat prof. Romme te kij- van d« Parochie Heilige Maria M_agda- ken en komt dan tot de conclusie dat prof. Zijlstra hief in het kabinetsbe leid introduceert het principe van een huurafroming. Hij suggereert dan verder dat minis ter Zijlstra voor alle verdere huur verhogingen alles gaat afromen. ■yAST STAAT, dat minister Zijlstra van een huurafroming bij komen de huurverhogingen in de Kamer niet heeft gerept. Vast staat eveneens dat in de nota, waarin het sociaal-econo misch beleid, voor de toekomst door dit kabinet te voeren, werd uiteen gezet, te lezen viel dat bij de eerst komende huurverhoging de (vroeger verlaagde) grondbelasting op het oude peil zou moeten worden teruggebracht. Van meet af aan heeft het Kabinet de visie op het huurbeleid gehad, dat de grondbelasting zou worden her steld in de oude toestand. Meer niet. Maar dan mag men onder geen beding en zeker niet op grond van een persverslag alleen suggereren dat hierin zou opgesloten kunnen liggen dat straks hij verdere huurverhogin gen een afroming zou plaats vinden. Wij hadden een dergelijke beschul digende sugestie zeker niet verwacht van de voorzitter van een fractie, die is gelieerd aan dit kabinet, waarvan j prof. Zijlstra deel uitmaakt. Zeker niet van prof. Romme, waarvan bekend is dat hij een voorstander is van een cordiale samenwerking met de pro testants-christelijke partijen op Euro pees en zo mogelijk op Nederlands niveau. UTTAAROM is onze vraag heeft j prof. Romme dan deze dingen zo, verondersteilenderwijs, geschreven? Moet niet veeleer worden verwacht dat van bevriende zijde en prof. Romme heeft betoogd een bevriende zijde te willen zijn niet het kwade, maar het goede wordt verondersteld? '.er,a eremedaille in zilver: G. Bruel, afslager van veilingvereniging „Zuil- Beveland", J. Looy, vertegenwoordiger bij de fa. gebr. Duvekot, W. van Dul- lemen. administrateur-boekhouder bij de N.V. Oosterbaan en le Cointre. brons: H. van Hoorn, hulpkeurmeester bij vei lingsvereniging, K. H. Mol, glassmjder bij de glasindustrie gebr. Wattez N.V., Haamstede Eremedaille in brons: S. W- v. d. Panne, huishoudster bij Jac. van Dam me. *s Heerenhoek Eremedaille in zilver: mej. A. C. U. Timans. oud-ontvanger-griffier van en kele waterschappen. Hontenisse Ridder in Orde Oranje-Na ssau: bur gemeester C. J. Van Hootegem. Ere medaille in zilver: E. Dobbelaar, lid van bestuur van de afdeling Terhole van de Ned. Kath. Landarbeidersbond. Hoofdplaat Eremedaille in brons: B. J. Martens, lid van de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst". Heinkenszand Eremedaille in goud: C. C. Cappon, di recteur van de fa. Iz. Cappon. Kapelle Eremedaille in goud: A. D. Snoe^i, oud-directeur van veilingsvereniging. Brons: J. A. Schipper, fruitkwekers- knecht bij M. de Jager. Kattendijke Eremedaille in zilver: 3. G. van der Kuijl, chef-graanpakhuis van ..De Wil- helminapolder". N. J. Meyer, eveneens j werkzaam bij „De. Wilhelminapolder", A. van de Velde, voorman-landarbeider „De Wilhelminapolder". Kloetihgé Eremedaille in goud: B. Boogaard, oud-adiudant van de rijkspolitie. Kortgene Ridder in Orde Or an je-Nass auvur- gcmeester A. A. Schuit. de lid Piel aet. ir. Dkae- L, Ran- A. A. Visser. Kruiiiingeti Eremedaille in (brons: J. Steutel, bui#- sluismeester bij Rijkswaterstaat tf- Hansweert. Middelburg Ridder in de Orde van de Nederland' se Leeuw: mr. J. M. Pilaar, griffier der staten van Zeeland, Officier in 'de Orde van Oranje-Nassau (bij bevorde ring): ir. H. de Lussanet de la Sablo- nière, hoofdarchitect bij Rijksgebou wendienst, Ridder in de Orde van Oran je-Nassau: L. J. Geers, oud-wethouder, Eremedaille in zilver: G. van der Dus- lid van de muziekvereniging „Onda" te Nw. en St. Joosland, W. F. J. D. Bie sing, besteller 1ste klas der P.T.T., M. van Westen, monteur bij fa. W. Schrijver. Nw. en St. Joosland Eremedaille in brons: I. Pleyte. van de muziekvereniging „Onda". Oostkapelle Eremedaille in brons: J. Jobse, land arbeider op het bedrijf van W. K. van N ieuwenhuijzen. Oudelande Eremedaille in goud: A. J. Brugge- man, oud-secretaris van de coöp, boe renleenbank „Driewegen". Philippine Eremedaille in zilver: E. jachtopziener in dienst van nens. Sas van Gent Eremedaille in zilver: A schaert, onderdirecteur van het harmo nie,gezelschap „De Verenigde Vrien den", eremedaille in brons: J. F. de Kort, lid van de handboogmaalscbap- pij „De .Zeeuwse schutters". St. Philipsland Eremedaille in zilver: C. van der Dus- sen, oud-kantoorhouder van de F.T.T. Stavenisse Eremedaille in goud: de heer J. W van der Slikke. Serooskerke (W) Eremedaille in goud: P. Melis, voor zitter van tie coöp. boerenleenbank. Terneuzen Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: dr. A. W. Brons, dierenarts. Ere medaille in goud: D. de Jong, procu ratiehouder-chef afdeling scheepvaart van „De Hoop"', J. Simons, procuratie houder-chef de bureau „De Hoop". Ere medaille in zilver: A. J. J. Kiemen*, sluismeester B. Rijkswaterstaat. Ereme daille in brons: J. van Kerkvoort, on derhavenmeester A. Rijkswaterstaat, J J. Kolijn, besteller voorman P.T.T. Vlissingen Officier in de Orde van O.N.: G. Lammers, directeur van R.H.B.S., ere medaille in zilver: G. ter Meulen Sr., penningmeester van sportclub „Mara thon". Eremedaille in brons: H. van de Sande, brugwachter B. Rijkswater staat, Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: A. VV. van Nieuwland, voorzit ter bestuur stichting r.k.-ziekenhuis „St. Joseph". Vrouwenpolder Eremedaille in goud (bij bevordering) W. Duvekot, oud-notabel van de N«L herv. kerk. Vogelwaarde Ridder in de Orde van Oranje-Nas sau: J. J. M. Staal* deken van bet dekenaat Hontenisse, pastoor te SLo.> peldijk. Wenieldinge Eremedaille in brons: M. M. Wesdorp, machinist A. bij Rijkswaterstaat. Westkapelle Eremedaille in z#ver: H. Huibregtse, bestuurslid van de fanfare O.K.K., ere- medaille in brons: K. van Rooyen, lid fanfare O.K.K. Wolfaartsdijk Eremedaille in brons: L. J. Schipper, landarbeidersknecht bij C. I. van Dam me, G. Rijnhout, knecht in „De Wil helminapolder". Westdorpe Eremedaille in zilver: P. C. Lafort, voorheen chef elektricien bij de Eer ste Ned Coöp. Beetwortelsuikerfabrlek te Sas van Gent. Y erseke Eremedaille in zilver: J. P. van Zwe den, onderbaas-cësterkweker op het oesterbedrijf van de fa. A. J. Verwijs- Janse. Zierikzee Ridder in Orde Oranje-Nassau: C. J. van Westen, oud-bestuurslid van or ganisaties op het gebied van de lard bouw. ZIERIKZEE. Temidden van fami lieleden. vrienden en medewerkers, tus sen een overweldigende hoeveelheid bloemen ontving de heer C. J. V. Wes- ten gistermiddag in het Huis van Nas sau de mededeling van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester dat hij be noemd was 'tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nadat de burgemeester de heer Van Westen de onderscheiding had opge speld, memoreerde hij zijn grote ver diensten voor het agrarisch bestel op het eiland o.m. als voorzitter van het C.A.V. Onder zijn voortvarende leiding kwam o.a. de graansilo tot stand. Ook in het belang van de coöp. landbouw- vereniging „Eendracht Bindt" te Nieu- werkerk en als dijkgraaf van .de voor malige polder „Groot Bettewaerde" had de geridderde veel werk verzet. Ver der had de heer Van Westen zitting in het kringbestuur van de Z.L.M. en was hij bestuurslid van de jagersver eniging „Nimrod". Namens het C.A.V. sprak vervolgens de heer J. v. d. Stol- pe en voor de Z.L.M. de kringvoorzit ter de heer A. M. Geluk. Hierna dank te de heer Van Westen allen voor de vele hartelijke woorden, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. TERNEUZEN. In het gloednieuwe Hema-gebouw was gistermiddag een groot aantal genodigden bijeengekomen, o.m. de loco-burgemeester, de heer M. de Vos, de heer Hendrikse, secretaris van de Kamer van Koophandel, en tal rijke leden van het gemeentebestuur. De eigenaar van het nieuwe pand, de heer Th. Borgstein sprak er zijn grote voldoening over uit dat de waarnemend burgemeester zich bereid had verklaard de opening te willen verrichten. Als blijk van erkentelijkheid bood hij hem 24 kop en schotels aan om tijdens de raadsvergaderingen te kunnen gebrui- SCHOONDIJKE Tijdens de gisteravond gehouden raadsver gadering stelde de loco-burge meester, de heer J. de Feijte, aan de raad voor de burgemeester die zeer ernstig ziek is, ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin bloemen te sturen |met de allerbeste wensen. Mede in verband met de ernstige ziekte (van de burgemeester werd beslo- ten de feestelijkheden op 5 mei te beperken tot herdenkingsdien sten in de kerken. KORTGENE. In de bovenzaal van het gemeentehuis heeft burgemeester A. A. Schuit gistermorgen te horen gekre gen dat hij benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De hoge onderscheiding werd hem op de borst gespeld door de commissaris van de Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem broot. Deze plechtigheid werd o.m. bijge woond door de secretaris van het kabi net, de heer J. Parent, het lid van .Ge deputeerde Staten^ de heer M. J. van Poelje, de burgemeester van Wissenker- ke, de heer J. van Halst, wethouders en raadsleden van Kortgene en door verschillende polderbestuurders. Uiteraard Waren ook de familieleden van iburgemester Schuit a'anwezig. De commissaris der Koningin felici teerde al-s eerste de heer Schuit. Voorts werden nog gelukwensen aangeboden door wethouder P. J. Bom, door bet oudste raadslid, de heer J. Korteknie en door de gemeentesecretaris, 'de Jgyeer W. Goossen. Nadat hem de hoge onderscheiding op de borst was gespeld werd burge meester Schuit als eerste gefeliciteerd door de commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. MIDDELBURG Voor de vijftiende keer zal in Goes een Zeeuws volks- dansweekend worden gehouden. Dit fes tijn voor de leden van de CJV en de VCJC vindt plaats op 14 en 15 mei m het Goese lyceum. Wika D. Hiensch verzorgt als gewoonlijk de dansinstruc- tie. Des zondags zal de kerkdienst in de Grote Kerk worden bijgewoond. Het geheel staat onder leiding van mej. D. J. Dekker uit Kloetinge. De Paaseollecte te Bruinisse in de Hervormde kerk gehouden, bracht ƒ476,04 op. SLUIS Op de raadsvergade ring van donderdagavond heeft vooral de brandbeveiliging in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Er werd besloten in het gerestaureerde raadhuis een semi-automatische sprinkler installatie te laten aanbrengen. De levering en montage zou wor den opgedragen aan het Tech nisch Bureau W. de Boer te Am sterdam voor een bedrag van 13.875 gulden. B. en W. deden dit voorstel aan de raad op verlan gen van het Rijksbureau voor Monumentenzorg en de Brand weerinspectie. De Rijksbijdrage is bepaald op 90 pet., terwijl er eveneens door het Rijk 90 pet. zal worden bijgedragen in de 1000 gulden, benodigd voor het leve ren en monteren van de signaal installatie. Over het voorstel van B. en W. alle 1 gemeentewoningen te betrekken brj (de 20% huurverhoging ontstond een levendige gedachtenwisseling. De voor- I zitter betoogde dat het niet wenselijk was, het wonen in noodwoningen door het lager houden van de huur aantrek- kelijk te maken. Dit bezwaar werd door vele raadsleden niet aangevoeld. ;De heer J. P. J. Wage (P.v.d.A.) stelde voor de noodwoningen niet bij de ■huurverhoging te betrekken. Tenslotte j stelde de heer A. J. Herdink (Prot. Chr.) voor de huren van de "nood woningen met 5% te verhogen, het geen werd verworpen. Het voorstel van de heer Wage werd echter aangenomen, zodat de huur van alle woningwetwoningen met 20% zal worden verhoogd. Zonder hoofdelijke stemming ver klaarde de raad zich voorts akkoord met het verlenen van een subsidie aan de Ontwikkelingscommissie West- Zeeuwsch-Vlaanderen van 0,10 per inwoner. Aan de Commissie Streek- verband Eede-St. Kruis en Heille werd een subsidie van f 100 toegekend voor het houden van een veefokdag op 9 juni a.s. Tijdens de rondvraag kwam het kamperen op het markplein nog aan de orde, na een vraag hier over aan de heer Herdink. De voorzitter beloofde de politie er op toe te laten zien, opdat dit niet meer voor kan komen. GOES. Op het kruispunt Keizers- dijk—Ganzepootstraat heeft gisteren een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto bestuurd door J. T. uit Goes en de bromfietser C. O. even eens uit Goes. De bromfietser, uit de Gahzepoortstraat komende verleende naar alle waarschijnlijkheid geen voor rang aan de'auto die van de Keizers- dijk kwam, waarop een botsing plaats had. De gevolgen vielen nogal mee. slechts de personenauto bleek enigszins bescha digd te zijn. opdat gelijk Christus uit de doden is opgewekt door de majesteit des Vaders, zo ook wy in nieuwheid des levens zouden wandelen. Rom. 64 Wij hebben gedurende de regeringsperio de van onze jarige Vorstin al heel wat vernieuwingen gekregen. Alles roept tegen woordig om vernieuwing of doorgaande vernieuwing. Vernieuwing van inzichten op schier alle terreinen. Vernieuwing van onderwijs moet er komen. Vernieuwing van beroepskeuze, beroep&voorlicliting en ook van de uitoefening van het beroep. Alles om betere resultaten te verkrijgen. Vernieu wing van woning en interieur is aan de orde van de dag. Alles om meer comfort te be zitten. Vernieuwingen irr sociale, economi sche en internationale verhoudingen, een maal begonnen, gaan door. Alles om meer rust en veiligheid te verzekeren. Maar de grote vraag is, komt de mens zelf ook aan de beurt? Levensvernieuwing, dat is het grote thema van de evangelisatieprediking, die steeds de klokken der genade aan het luiden brengt. Deze visie op Gods grote vernieuwingswerk heeft onlangs het Paasfeest ons weer willen bybrengen eh wy hebben haar nodig. Het Paasfeest was geen eindpunt, maar mocht voor hen, die de boodschap van Christus* overwinning in het geloof aanvaardden, een beginpunt zijn. De grote wending is geko men, dank zij de majesteit des Vaders die voor ons zichtbaar is geworden in de op standing van Zijn een geboren Zoon, Jezus Christus. Welk een machtige proclamatie brengt Pauliis als heraut van Christus ons, als hij liet doel van Gods genade bekend maakt. Wij mogen in nieuwheid des levens gaan wandelen. Twijfelt u nog aan die door Paulus ge schilderde majesteit van God of twyfelt u aan de mogelijkheid dat u een nieuw leven kunt leiden? Voor wie deze boodschap van de apostel niet gelooft, is alles denkbeeldig. Wie ze gelooft, heeft de vaste grond ge vonden. Die mens staat door Gods ontfer ming op de Rots der eeuwen. Zelf wordt liy misschien nog wel eens heen en weer ge schud, maar die Rots staat eeuwig vast. Die mens komt boven de twijfel uit en krygt oog voor de stipte vergelyking en logische consequentie, die Paulus hier vaststelt. De majesteit van Gods liefde en genade is Gods beproefde tegenwoordigheid in het leven dergenen, die Hem lief hebben, vertrouwen en gehoorzamen. Daarin bestaat de wandel in de nieuwheid des levens. Paulus mag ons verzekeren dat het christelijk leven mogelijk is op aarde. Wie eenmaal de verzoening, verlossing en vergeving van zonden heeft ontvangen, mag wandelen in de orde, die God voor on6 leven in Christus heeft aan gegeven. Moge Neerland® volk de verjaardag van zyn Vorstin vieren als een volk, dat dank baar de tijdens Haar regering ontvangen vernieuwingen erkent, maar tevens als een volk dat wil delen in de grote levensver nieuwing die door Christus' overwinning mogelijk is geworden! Moge de majesteit Gods in het koninklijk paleis en in de woning van vele blyde bur gers steeds meer een realiteit worden! Moge uw persoonlyk leven staan 111 het teken der grote vernieuwing en morgen onder de prediking van het heilwoord van de hemelse Koning in de nieuwe wandel bevestigd worden! GOES. J. KARELSE. De Emmabloemcollecte in Aagrteker- ke bracht ƒ42,80 op. 'De in Wemeldinge gehouden Emma bloemcollecte heeft opgebracht ƒ540,29. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft tot examinator voor de N.O.-akte Na benoemd de heer A. de Muijck fe Middelburg. ten die variëren, hoewel de diverse soorten poeders meestal overheersen. Die poeders vormen voor „Johan nes" een boosdoener, hoe goed zij ook doen. Ieder vrij uurtje in de apotheek wordt besteed aan het vouwen van poeders. Dag in dag uit komen zij te rug in een enorme hoeveelheid. ..Jo hannes" heeft in zijn lange praktijk voor één patiënt 20.000 poeders ge maakt. Ongelooflijk, maar waar Deze patiënt nam gedurende twintig jaar iedere dag driemaal daags een poedertje in. 's Middags zullen er echter ken. De heer Buchwaldt, directeur van de N.V. Hema. voerde vervolgens 'net;De griffier der Provinciale Staten van woord en merkte op dat het gebouw Zeeland, mr. J. M. Pilaar, is door H.M. wel kinderspelen georganiseerd met de meest moderne inrichtingen op Koningin benoemd tot ridder in de worden, dit gebied kon wedijveren H:j wenste 5 Nederlandse Leeuw. Gis-1 de heer De Vos gelus met het tot stand der De begroting van 1960 werd ingediend komen van deze zaak: „Hiermede de- termorgen deelde de commissau d en monde aan inkomsten en uitgaven in monstreert zich de groei van Temen- Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- gewone dienst een bedrag van zen". Alvorens de loco-burgemeester de krooL hem in het nieuwe griffiege- 684.466.56 gulden. De post onvoorzien be- zaak kon openen werd hem door de f„it mee temidden' droeg 2189.60 gulden, en er was een te- 9-jarige Henny Borgstein de sleutel op üouw dlt heuglijke teit mee temmoen -nk(jmsten en een kussen aangeboden, waarna de deu- van een gioot deel van net gnriiepei uitgaven van de dienst kapitaal bedroe- ren openzwaaiden. soneel en familieleden van de heer gen resp. 1.915.401.77 en 2.287.329,35 gul- De eerste bezoekster was mevrouw pj]aar. De commissaris herinnerde er- j den en toonde een nadelig slot van die hiervoor een a dat dg heer pjlaar lg2g' 371.927,53 gulden. Het aanvankelijke be- i.-,,., grotmgstekort was 16.000 gulden maar als tijdelijk adjunct-commies zijn in- £on d5or arschrijvingen verminderd wbr- trede deed in het provinciehuis op de den tot 9500 gulden. Het voorstel tot wij- Dam. Sindsdien is hij opgeklommen j ziging van de begroting 1959 werd even tot de hoogste administratieve ambte- eens goedgekeurd, Bokx uit Terneuzen doos bonbons kreeg. MIDDELBURG. - Notaris J. A. Janse de Jonge heeft openbaar ver kocht het herenhuis aan de Loskade 39-41. Het werd in koop toegewezen aan de heer M. C. Witlox. bouwkundi- ge te Vlissingen q.q. voor 9100. Het huis met tuin aan de Zach. Jansen- straat. nummer 39 werd uit de hand erkocht en het huis met erf. Kleine Werfstraat 1 werd in koop toegewezen aan de heer A. W. D--rt te Middelburg voor vierhonderd gulden. De Emmabloemcollecte te Seroos- kerke heeft een bedrag opgebracht van 100,02. naar in de provincie. Jhr. De Casem broot prees de grote toewijding en ijver van de nieuwe ridder en schetste hem als een zeer consciëntieus en nauwgezet werker, „die wel eens te hard van stapel loopt". Namens het griffiepersoneel wenste de heer J. v. Tuinen de onderscheidene van harte geluk met de koninklijke decoratie. De heer Van Tuinen zijn hoge waardering te hebben voor de humane wijze, waarop de heer Pilaar met zijn per soneel omgaat. ST. ANNALAND Vrijdag 6 mei a.s. zal het in de Cureestraat feest zijn. Op die datum hoopt het echtpaar J. J. van der KloosterDen Engelsman het feit te herdenken, dat ze 50 jaar gele den in de echt werden verbonden. De heer Van der Klooster was aanvanke lijk in de landbouw werkzaam, doch op middelbare leeftijd moest hij wegens gezondheidsredenen dit werk neerleg gen en werd besloten een winkel in kruidenierswaren te gaan beginnen die thans nog loopt. Zilveren „Johannes van de dokter" wordt veel geprezen, maar hij blijft dezelfde onder alle loftuitingen. Toch slaat het zilver niet op edel metaal. Het is gewoon het al oude vijf entwintigjarig jubileum van een dit keer bijzonder beroep. Mis schien uniek voor Nederland, voor Zeeland wellicht, maar in ieder geval voor Tholen. De ipan in kwestie is de heer J. Hage, geboren en getogen Sint Annalander, die zijn jubileum vierde als huisknecht bij dr. H. R. M. J. van Es. Nu is een huisknecht iemand die, gestoken in een vlekkeloos blauw uni form, met een hoofse knik of lichte buiging en een effen gezicht gasten ontvangt voor zijn „meester". Verder alle voorkomende karweitjes in huis doet: schoenen zowel als kachels poetst; Dit gaat voor „Johannes" maar ten dele op. In vx*oeger jaren ja, toen de praktijk van de dokter niet zo groot was. knapte hij veel klusjes op en was de tuin zijn troetelkind, op het ogenblik De eerste taak, waarvoor hij nu staat, is de zorg voor de dorpsapo theek. Op het tweede plan komt de ontvangst van de „gasten-patiënten" en dit gebeurt niet in een uniform maar in een magazijnjas. Van een effen gezicht is helemaal geen spra ke. Het gaat allemaal heel erg ge noeglijk met een hoi of móge en zelfs het grut, dat ternauwernood kan praten, zegt zoals iedereen „Johan nes" tegen hem. Mijn officiële mijnheer Elage viel dan ook wel een beetje uit de toon. Mijnheer Hage, de apotheker, want zo mag hij zich zonder diploma's ze ker noemen. Voordat hij op zijn 23ste jaar bij de dokter kwam. was hi; landarbeider en melkknecht. De ge zondheid noopte hem naar ander werl om te zien: werk dat hij nu nog doet. al is het anders, uitgebreider en in sommige opzichten gemakkelijker dan vroeger. zette zich al vroeg aan de zelfstndie en hiervan plukt hij nu rijpe vruch ten. Zonder enige aarzeling grijpen zijn handen naar de Solutio Caphorac Spirituosa, waarvan hij, te oordelen naar de eerste zes letters van het laatste woord, zelf een aanzienlijk do sis innam, al weet ik niet wat het is. De energieke apotheker kent zijn weg tussen de eindeloze rijen potjes en flesjes. Hij is de beste kruidenier die men zich wensen kan, want het gewicht is er op het milligram af. Snel en ernstig maakt hij iedere dag de recepten klaar. Gemiddeld vijftig, al zijn er hoogtij (griep)dagen en slappe tijden voor feestdagen. Recep- De medische kruidenierswinkel en Johannes"J Als hij niet werkt, laat de heer Hage de ernst grif varen en vertelt smakelijk van zijn ervaringen. Het verhaal bijvoorbeeld van het oude. zieke mannetje dat zo gr.aag een sterk slokje lustte. De mail wist met het advies van de dokter om naast de medicijnen ook een citroentje te gebruiken geen raad en vroeg ieders vriend „Johannes" daarom om hulp: „moet het nou een citroentje van de herberg of van de groenteboer zijn?" Ieders vriend is hij zeker. De oud verpleegster mevrouw M. v. d. Male- Huyge, die enige tijd met hem sa- De heer Hage is dus niet iusser staalpillen en zalfjes opgegroeid. Hi Wikken en wegende eerste vereiste voor hel welzijn van de Sint Anna' landers. menwerkte, sprak namens de hele ge meenschap toen zij opmerkte: „hij is erg populair en staat altijd voor ieder een klaar". Dat klaarstaan zag ik het duidelijkst tussen twaalf uur en half één. Het grote huis in de Voorstraat wordt dan als het ware bestormd door schoolkinderen die allen het drankje zus, het poedertje zo voor thuis komen afhalen. Hartelijk praat „Johannes" met hen en rent intussen van de apotheek naar de voordeur met zijn potjes en flesjes. In de kwarteeuw die hij bij de dok ter is, heeft hij natuurlijk ook leed gekend. Denk aan de watersnood ramp in 1953 en daarvóór de oorlog. Het stukje bittere poëzie dat hij tij dens de mobilisatie van zijn comman dant kreeg, spreekt boekdelen: „Moch ten jouw drankjes en pillen de waan zin van Moeder Europa eens stillen". Overigens staat „Johannes" niet stil in deze tijd. Hij houdt van zijn werk en is met vrouw en zes kinderen een gelukkig man. Het traject tussen de voor hem drie belangrijkste plaat sen onderhoudt hij op de fiets. De driehoek tussen gezin, plaat selijk wijkgebouw (hier is hij concierge en hij brengt er daar om de middaguren door) en de vele medikamenten, waarvan de namen mij aan bloemen doen denken. Gelukkig weet „Johannes van de dokter" dit beter.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3