GEZIEN PIET WINDMETER: de Schat i arofxiifee Cineastzak bioloog en zeeman jwDsom^ P. W. RUSSELS 1 Pr ogramma KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN B hemden blouses I I DE I TINTELS Zelf aan de slag I Jack Dunkley Uit de kerken I Zaterdag 30 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 y „Dit is dan het schip. De ARCA. Een stalen tweemaster van dertien meter lang. Een juweeltje van een zee- scheepje." Dit vertelde in de jachthaven van Schiedam de heer P. N. Windmeijer. Veertig jaar geleden werd hij in Delft geboren en hij woont er nog steeds. Over drie maan den kiest hij met de ARCA het ruime sop: een reis naar de Caribische zee. Hij denkt twee jaar weg te blijven. Wat hij daar gaat doen? Films maken. Piet Windmeijer is namelijk cineast. „Neen, vroeger had ik een ander beroep. Na de MTS ben ik construc teur geworden. Fotograferen is wei al tijd esn hobby van mij geweest. In 1946 werd het mijn beroep. Het jaar daarop ging ik met een vriend naar Noord-Afrika. Om het onderwater fo tograferen te bestuderen. In '48 was ik in Zuid-Frankrijk. Daar is het mij gelukt om een onderwater kleurenfilm te maken. Destijds een unicum." En zo praat Piet Windmeijer maar achter elkaar door. Want praten kan hij. Daarom heeft hij ook succes met zijn lezingen. Wie veel reist heeft ten slotte ook veel te vertellen. Oh ja, hij was ook nog vier jaar in Indonesië. Documentaires, opdrach ten, onderwaterfilms. tallig. Drie mannen gaan er met ci neast Windmeijer mee: een schipper, een tweede cameraman en een tech nische hulpkracht. Alleen een schipper heeft hij nog niet. „Niet alleen dat deze mannen moe ten kunnen filmen. Zij moeten ook kunnen navigeren en een „zonnetje schieten." Natuurlijk kan ik mensen genoeg krijgen. Maar we zijn aan boord om te werken. Het wordt geen avontuur. En daarom zoek ik schapen Bemanning Met plezier denkt hij aan deze tijd terug. En toch was het niet wat hij eigenlijk wilde. „Neen, een eigen schip. Om daanmee onderwaterfilms te maken. De aee is alleen te bena deren vanuit de zee". Daarom kocht Piet Windmeijer aan het begin van düt jaar de „Arca". Hij heeft lang moeten zoeken. Maar tenslotte vond hij wat .hij zocht: een klein zeewaardig zeiljacht. Met twee masten en zes slaapplaatsen. ,.Het schip steekt twee meter tien. En dat komt bij een klein schip in Ne derland weinig voor. De zeewaardig heid? Die wordt bepaald door de be manning", aldus de zeeman Wind meijer. De bemanning is nu ook bijna vol- llllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllfllliiliiiiti Te Hilverswn zitten onze om- roepcoryfeeën dus weer zo als gewoonlijk te bekvechten. Nu over het „schouder aan schouder"-idee van ons nationale programma. Dat was allemaal niet nodig geweest wanneer ze maar naar mij hadden geluisterd. Het staat immers als een paal boven water dat er maar één denkbaar pro gramma is voor 5 mei. Dat is dit: 7 uur: nieuujs. 7.158 uur: Toespraak van prof. dr. J. E. de Quay: De zin van ons feest. 8 uur: nieuws. 8.15 tot 9 uur: Toespraak door mr. A. B. Roosjen: De zin van ons feest. 9 uur: gewijde muziek. 9.15 tot 10 uur: Toespraak van de heer D. Repko: De zin van ons feest. 10 uur: Ouverture Dichter und Bauer. 10.1511 uur: Toespraak door dr. E. Spelberg: De zin van ons feest. 11 uur: Marsmuziek. 11.1512 uur: Toespraak door J. B. Broeksz: De zin van ons feest. 12 uur: Mandolinemuziek. 12.1513 uur: Toespraak van E. H. J. van Waesberghe O.P.: De zin van ons feest. 13 uur: nieuws. 13.15 tot 14 uur: In het kader van de door de regering ten be hoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd spreekt prof. dr. P. J. Oud over: De zin van ons feest. 14 uur: Marsmuziek. 14:1515 uur: In het kader van blubbtubblub en blahbldh- blah spreekt de heer J. Lank- horst over: De zin van ons feest. 15 uur tot 20 uur: Verzorging van de zender. 20 uur: Nieuws. 20.15 tot 23 uur: Mr. G. B. J. Hïltermann geeft Commentaar op het feest. 23 uur: nieuws. 23.1524 uur: prof. dr. C. J. Brandt over: Hoe zien wij dit feest in retrospectief Dat is tenminste een program dat in onze Hilversumse tradi ties mortelt. Dat gewicht, onder water. Piet Wind meijer mag dan wel grijze haren heb ben: aan enthousiasme ontbreekt het hem niet. Dat zijn tocht en films een succes worden, daar twijfelt cineast Wind meijer geen ogenblik aan. Voorlop is zijn grote zorg: alles móet klaar zijn. Om :n augustus te kunnen afva ren. Hij noemt al die voorbereidingen ,,een race met de tijd". „Varen moet ik, want anders kom ik in de Cari bische zee in wervelstormen terecht! Welke route ik neem? Vla de Ca- narische eilanden, met de noord-oost- passaat naar Trinidad. Vandaar naar Curacao." En dat zei dan weer zeeman Wind meijer. ZEEMAN Piet Windmeijer. Aan boord van de ARCA, een stalen twee-master van dertien meter lang. Gedurende twee jaar het huis van vier mannen. Filmende zeemannen. (Advertentie) 'N BIZONDER LEKKERE SIGAAR! 16 ,,We kunnen de lampen nu wel uit doen, Justus", meende ze, „en onze koffie buiten drinken. Het is dag geworden!" Weliswaar zou het nog lang duren vóór de zon boven de oostelijke berg kam verrees en het Boshuis be scheen, maar het prille licht onthul de reeds alle bijzonderheden in net wijde landschap. De in de nacht op gestoken bovenwind reet lange ne- velfilarden van de kale kop van Cairn Gorm en zweepte die hoog over Aros Killee door de witblauwe hemel. Ce lestine volgde de spookachtige slier ten met wijdopen ogen. Reeds lang waren hier en daar vroege vogels begonnen met het re peteren van korte, schuchtere sol;. Nu scheerde met een gesaor van vlugge vleugels een kleine blauwe vogel over het terras. In het voor bijgaan wierpen zijn zwarte kraal oogjes een nieuwsgierige blik op de onverwachte verschijning van een on bekend vrouwmens op zijn gewone podium; hij streek niet neer op de balustrade, maar zocht een plaatsje door W. H. van Eemlandt ken tijd uitblijven op Aros Killee, niet?" „Natuurlijk, Justus! Je krijgt me hier met geen .stok vandaan voor de- laatste dag om is! Je denkt toch niet, dat ze ons er uit zullen zet ten?" „Er zal veel van afhangen of za ons in ernstige mate als verdacht zullen beschouwen. In het alle^-al- lerergste geval kunnen ze ons in voorarrest zetten om te voorkomen. - dat we er vandoor gaan tijdens het op de hoogste top van een spar en vooronderzoek. Blijken ze oog te heb- bekogelde Celestine vandaar met serpentines van rollende loopjes en trillers, Toen ze glimlachend naar hem opkeek, hield hij zich van deii domme, staakte de klaterende aria en begon met een onschuldig ge zicht^ hier en daar een pluisveertje van zijn beste pakje glad te strij- dat we~behoóriijke~mïiisen zijn", ken. Er lag zo iets koddigs in zijn gedrag, dat Celestine een schater lach niet kon onderdrukken. Justus keek haar bevreemd aan en maak te met het hoofd een ernstig gebaar naar de gesloten deuren van de eet kamer Schuldbewust stierf de lach op het blije gezicht. ben voor onze wp~'<slijke positie, dan zullen ze ons hier tijdelijk terneren, tot ze wat méér weten". „Dan moet je het er op aanstu ren, dat dit laatste gebeurt, Justus. Iedereen, zelfs de meest botte pro vinciale Schotse diender kan zien. Op zijn gebruikelijke, bedachtzame manier zette de jurist zijn vrouw uiteen, hoe zijns inziens de kaarten verdeeld lagen en hij was daar nog mee bezig, toen het naderend kraken op de helling de kleine blauwe vogel ijlings op de vlucht deed gaan. Ge- „Wil je geloven, Justus, dat ik het spannen wachtte het echtpaar af wie helemaal vergeten was. Maar het is hier ook zo fantastisch heerlijk in of wat er zou verschijnen en pas toen het hoofd van Roslyn boven de strui- de ontwakende morgen. En die vo- ken onder het terras opdook voelden ze gel daar lachte me uit! Omdat wij er zo stijf en opgeprikt bijstaan ïn- plaats van uit volle borst mee te juichen met de natuur. Eigenlijk is zich gerustgesteld. Het meisje was niet alleen. Achter haar aan stapte een lange, stevig gebouwde man met een door de inspanning van het klim- er toch ook geen reden om ons de men hooggekleurd gezicht. Hij droes? dag te laten bederven door wat er gebeurd is. Zo lang die stakker daar nog ligt, geef ik je toe, dat zijn ar me overblijfselen recht hebben op onze piëteit. Het raakt ons formeel, maar materieel staan we er buiten, dat ben je toch met me eens?" Hij kwam bij haar op de balustra de zitten en schudde weifelend, het hoofd. „Ik ben bang, dat we ons moeten voorbereiden op een paar verwarren de dagen. Jij zou graag de bespro- een goedzittend grijs colbertkostuum, dat weinig sporen vertoonde van de tocht dwars door het bos en zijn met zorg gekamde zwarte haren la gen glad en effen langs de slapen. Terwijl hij het bordes betrad rustten zijn donkere ogen op de Reizigers. Justus behoefde zijn onderscheidings vermogen geen geweld aan te doen om met zekerheid in de beheerste ge stalte een hoger politle-amibtenaar te herkennen. Op dit punt had hij eer; mensenleven van ervaring achter zich. Hij stapte de bezoeker rustig tegemoet. Voor hij iets kon zeggen vroeg Roslyn een beetje angstig: „Is va der al teruggekomen, meneer Re'zl- ger?" Zwijgend schudde hij het hoofd. De lange, donkere man, die blijkbaar wilde voorkomen, dat zich een gesprek zou ontwikkelen, waar van hij niet de leiding had, nam zelf het woord. „U bent mister Reiziger? En dit Is uw vrouw? Ik ben de districtssu- perintendant van Inverness, Donald MacDonald. Met vakantie in het ho tel daar beneden. Ze haalden.mij uit bed, toen dit meisje met het bericht kwam. 'Hét kan nog wel een tijdje duren, voor de politie uit Aviemore hier kan zijn en daarom leek het mij gewenst zelf hierheen te komen en uit de eerste hand het 'verhaal van uw onplezierige ervaring te ho ren." Justus, die een beetje prat ging op zijn degelijke kennis van Engels, nodigde MacDonald uit in de zitka mer te komen. „Terwijl mijn vrouw zich kleedde, heb ik koffie klaargemaakt. Mag ik u een kop aanbieden? En jij wil ook zeker wel meedoen, Roslyn?" De rustig monsterende ogen van de superintendent schenen hem er van te overtuigen, dat de Reizigers uiterlijk niet de indruk maakten hem een kop koffie met vergif voor te zetten. Hij knikte en ontdooide zelfs een beetje, toen Justus hem het doos je corona's voorhield. „Eigenlijk rook ik bij uitzondering sigaren. Ik houd mij aan de pijp. Maar ik laat me de kans niet ont gaan van een produkt te genieten, dat de Hollanders beroemd heeft ge maakt." (Wordt vervolgd) oei'zoieTS HesivasoG HOOIT 06ZIEM# RAKEUNG5 LANGS ELKAAR'. met zes poten." Wat nu ook weer niet zo gemakkelijk is. Geen geld CINEAST Piet Windmeijer. Ge bogen over een van zijn vele papiermappen. „Want", zegt hij, zonder ambtenaren kan er niet Twee jaar blijven deze vier mannen weg, In deze tijd gaan zij zesentwin tig 16 mm films maken van ieder der tien minuten. Dat wil zeggen: dertig uur filmen op twintig kilometer cel luloid. Wat dat allemaal kost? Tweehon derd duizend gulden. En dat bedrag heeft de heer Windmeijer niet thuis in een oude sok zitten. „Neen het plan wordt grotendeels gefinancierd. Door wie? Ik ben eerst naar het ministerie van O., K. en W. gegaan. Daar stuurde men mij naar de Raad van Kunst. En die stuurde mij weer naar de televisie: wel in teresse, maar géén geld. Toen ben ik naar de Britse en Duitse T.V. gegaan: interesse èn.geld. De rest wordt be taald door particulieren". Wilde varkens Onderwaterfilmer Windmeijer gaat geen gewone films maken. Die wor den er onder water genoeg gemaakt, vindt hij. Hij wil vooral biologische films maken. Populair wetenschappe lijk. Met daar tussen door opnamen van de ARCA op volle zee. „Want goede opnamen van een zeilschip heb ik ook nog maar weinig gezien". Om een biologisch voorbeeld te noe men: zeepaardjes en hun broedmetho- de. Het is namelijk gebleken, dat het zeepaardmannetje de eieren uitbroedt. „We gaan niet alleen naar Curasao. Ook naar de Galapagoseilanden: de schildpadeilanden. Waar overigens ook veel zeehonden zijn. De scliildnadden worden met uitroeiing bedreigd door wilde varkens, honden en katten", vertelde bioloog Windmeijer. Want van biologie weet hij ook het nodige. gefilmd worden." Grijze haren En zo vertelt cineast, zeeman, bio loog en zakenman Windmeijer maar over zijn grote plan. In de kajuit van zijn zeilschip. Ja, een onderwaterca mera heeft hij oo-k nog geconstru eerd voor deze tocht. Electrisch ge dreven en met ingebouwde belichtings meters. Boven water weegt de camera zeven kilo en onderwater min honderd gram. Maar dat heeft hij niet uitgevonden. Zie eigen land „Naar aanleiding van de vele ac ties om geld te verzamelen voor bui tenlanders, voel ik behoefte mijn er gernis te uiten: zoveel acties voor het buitenland terwijl in Nederland de instellingen om geld zitten te sprin gen. Vijf en een half miljoen voor de vluchtelingen. 1,8 miljoen voor Marokkaanse kinderen. En dat alles, terwijl de Nederlandse kinderen nog zoveel nodig hebben. Het zou mij aangenaam zijn, wanneer er van die miljoenen wat meer in Nederland bleef. Nu maken de acties een show- indruk." J. JANSEN, Den Haag. H Duitse vlaggen „Na jaren de bevrijdingsdag op 5 mei als zaak te hebben behandeld, gaan we straks het derde lustrum vieren. De kwestie is dat zakelijk moet worden bekeken, maar met hart en ziel moet worden gevierd. Per soonlijk ben ik er voor en bereid alles te doen, doch breng het o.a, de jeugd maar eens bij. We hebben gelezen, dat met Pasen in Amsterdam enkele restaurants lie ver Duitsers dan Nederlanders had den. Daar is ook het geval van de Duitse schipper bij LobiU). En nu zal het mij onmogelijk zijn oprecht in het hart mede te herdenken wanneer ik overal in binnenstad en Scheveningen Duitse vlaggen zie hangen. Is het uit piëteit tegenover de gevallenen niet mogelijk dat de hotelhouders e.a. op 4 en 5 mei deze vlaggen binnenhou den. Er zijn nog andere dagen genoeg om met Duitse vlaggen Duitsers aan te trekken". P. J. PAULUSSE, Den Haag. Advertentie DE NATUUR IN EN OM UW HUIS lllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIll |HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|ll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lll|ll||||||l|||||||!|lll||l|llllllll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII"lllllllllllllllllllll!lllll| OP DE "BESTEMDE •PLAAT^ XAAIErJ. Sluitkoolsoorten bestemd voor winter provisie moeten nu al gezaaid worden en dat moet men op een zogenaamd wachtbedje doen; dat is een bedje van een vierkante meter en later kunnen dan de koolplanten op de voor hen be stemde plaats gepoot worden. Vooral voor sluitkoolsoorten geldt deze regel: 1 zo veel mogelijk wisselteelt loepassen; dus niet poten op een plekje waar ver leden jaar ook al kool groeide; kool. voldoet ook alleen maar indien men de grond voldoende bemest heeft. Korenbloemen of centaurea's kunnen nu ook in eigen tuin gezaaid worden; men zal voor hen een zonnig plekje; moeten zoeken. Korenbloemen kan men| tegenwoordig in allerlei kleuren bestel-) len en speciaal de rode en roze kleu-, ren zullen u wel voldoen, doch blauw is ook heel mooi. Zoek er een zonnig! plekje voor en stop het zaad niet tej diep in de grond: korenbloemen laten: zich niet zo gemakkelijk verplanten en daarom moeten ze direct op de voor: hen bestemde plaats gezaaid worden. De tuinbonen die men al eerder ge zaaid of gepoot heeft zal men nu eens een lichte overbemesting moeten geven; ze kunnen vooral als ze nog jong zijn wel een beetje extra voedsel gebruiken en voor dit doel kan men gebruikma ken van de bekende roze tuin- en ga- zonkorrelmest; per tien vierkante me ter heeft men er ongeveer drie honderd gram voor nodig. Later kan men dan nog wel eens een lichte overbemesting geven. Tuinbonen kunnen nu voor de tweede maal gezaaid worden; die kun nen dan voor opvolging dienen. 6. Nadat de kwalijk ruikende dam pen en het oorverdovende lawaai wa ren weggeëbd, ging het geheimzinnige voorwerp in het water nog een tijdje door met het geven van onrustige licht signalen. Het was zo fel en verblin- 'dend, dat niemand kon vaststellen wat l voor ding het was, dat de signalen uit zond. I Toen doofde het weer even plotseling als het was opgevlamd en de Kraak lag weer in het diepe donker van de nacht, waarin alleen nog het geklots van de golven hoorbaar was. Kappie was de eerste die zijn tegenwoordigheid van geest terugvond. „Alle kniezebieters.dat was me ja wat!" riep hij, terwijl hij op de re ling toesprong. „Maar WAT was het, dat wil ik ja wel eens weten!" „V-voorzichtig, K-kappieb-blijt |hier!" gilde de maat. Maar Kappie lette niet op hem. Met grote ogen van verbazing staarde hij j in het zwarte water. Op de plek, waar kort tevoren zo'n rumoer was geweest j en waar het felle licht was opgevlamd, dobberde een onschuldig uitziend bol- jletje, niet groter dan een tennisbal.... NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland: L. Roet- man te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: de classis Gro ningen heeft prep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard te heren J. W. Broersma, Verl. Grachtstraat te Gro ningen en J. Klapwijk te Groningen, beiden kandidaat, van wie eerstgenoem de terstond beroepbaar is. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk a.d. Amstel: G. J. Buys te Papendrecht en D.4 Slag boom te 's-Gravenzande. Souburgse sportlieden naar Alblasserdam SOUBURG. Na een bezoek van een commissie van de Souburgse sport verenigingen aan Alblasserdam is voor de sportontmoeting AlblasserdamSou burg een programma samengesteld, waarin voor alle takken van sport plaats is ingeruimd. De datum voor deze ontmoeting is vastgesteld op zaterdag 11 juni a.s. Op het programma staan o.m. zwem en polowedstrijden, volleybal, korfbal, voetbal en turnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2