Uitgedijde Koninklijke Zout werd machtig concern voor votmvo&t voorrang door VOtnvVoM Sedert 1950 zoutproduktie verdubbeld Winstvermogen steeg sterker dan aandelenkapitaal I- Bensdorp met conv. obligaties en aandelen naar de beurs Draag een vokmvo4t/^3^en...u hebt voorrang! dfti rmcer- HEDEN 30 APRIL DE GEHELE DAG GEOPEND KORPS RIJKSPOLITIE U9.- 139.- 179.- Aanzienlijke spreiding Krachtige ontwikkeling Financiering Goede balans Perspectieven Introductie obligaties Prov. Limb. Electr. Mij. HOGER DIVIDEND NJLM. «rf brengt in uw huis! BON Voor GRATIS inlich tingen en folder deze bon vandaag invullen en opsturen aan: General MotorsPostbus 380, Rottertjpm. V 0 LG M IJ wenkt Votmvoót i960: voorrang voor VotaiVüAt, het voortreffelijke, moderne kostuum dat in kwaliteit, pasvorm en coupe zijn weerga niet vindt. Voorrang voor U als U VüfcmVa6t draagt. Waar U" ook bent. Op kantoor, in huis, op de klüb, in de sociëteit. In elk gezelschap onderscheidt U zich met VOtmVOdt als een man van smaak, met zin voor kwaliteit, gevoel voor het moderne en... zakelijk inzicht. Zaterdag 30 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 18 MM - ffi. ll'jwttH ADVOCATE!* 'EN PROCUREURS General Motors Continental - Netherlands Branch - Botterdam Van onze beursredacteur ELK VOORJAAR, tijdens het jaarverslagenseizoen, is het ge bruikelijk op de financiële pagina een flinke plaatsruimte voor de bespreking van de jaarverslagen der grote Nederlandse con cerns met internationale belangen beschikbaar te stellen. Nu de situatie sedert 1958 in zoverre drastisch is gewijzigd, dat ook de reuzen onder de plaatselijke industrie steeds meer in het centrum van de vooral ook buitenlandse belangstelling worden ge plaatst, hebben wij het nodig gevonden in onze analyses ook deze bedrijven in toenemende mate te betrekken. de Kon. Ned. Soda-Industrie te Delfzijl over een ultra-modern soda-produktiebe- drijf in die stad, via de Albatros Super- fosfaatfabrieken over kunstmestfabrie- ken te Rotterdam en Amsterdam, via de Electro Zuur en Waterstoffabriek te Amsterdam over een groot chemisch be- I drijf in de hoofdstad, via de Chemische Fabriek Gembo over een chemische in dustrie in Winschoten, die o.a. lakken fabriceert en verder nog over een aan tal verschillende deelnemingen, die op zichzelf niet zo'n groot gewicnt in de schaal leggen. Buiten ons land heeft de Kon. Zout via haar dochters Albatros en Electro Zuur ook belangrijke deelne mingen gekregen in bedrijven, die in Duitsland, Canada, Ierland, Zuid-Afrika en Rhodesia zijn gevestigd. Begrijpelijk is dat door de huidige structuur van de produktie een zeer gevarieerd assorti ment van produkten op de markt wordt gebracht. de afzet van 88.000 ton verhogen tot 110.000 ton. De chemisch produktie van het gehele concern (waartoe dus ook de twee fusies hebben bijgedragen) liep in 1959 op van 150.000 ton tot 212.000 ton. Een beeld van de groei van het; eigenlijke zoutbedrijf geeft de verge lijking van de in 1959 afgezette hoe veelheid zout van 960.000 ton met de in 1950 omgezette hoeveelheid van 410.000 ton. In tien jaar tijds dus ruim verdubbeld. Nevenstaand staatje geeft de ontwik keling van de resultaten sedert 1950 weer van het eigenlijke zoutbedrijf, zo als dat in 1950 bestond en thans nog zonder de talrijke dochters werkt en te vens van dit bedrijf en het gehele con cern van thans op geconsolideerde ba sis met de vele deelnemingen. Aange zien in dit laatste geval de ..groei" dus ook mede bepaald wordt door de inge brachte produkties van de overgenomen bedrijven is bovendien de exploitatie-op brengst in beide jaren (1950 en 1959per aandeel opgesteld. Het exploitatiesaldo is het bedrijfsresultaat na kosten, maar voor afschrijving en belastingen: (in miljoenen guldens) Exploitatie- moederbedrijf saldo moeder- en dochters bedrijf totaal p. aand. 1950 7.— 7.— 1.200 1959 23.1 54.8 1.400 stijging in 230 650 De reus onder de overigens al zeker niet meer alleen plaatselijk ge oriënteerde chemische industrie is de Koninklijke Nederlandse Zoutindus- trie en daar deze onderneming de laatste jaren de vleugels breed heeft uitgeslagen lijkt het de moeite waard eens wat dieper in de mérites van dit aandeel door te dringen. De leiding van het Hengelose chemie concern is de laatste jaren doelbewust tot een zo groot mogelijke spreiding van produkten, fabrieken en landelijke ves tigingen overgegaan. Zodoende valt de huidige Kon. Zout moeilijk meer te ver gelijken met die van tien jaar geleden, Vooral de laatste jaren is het aanzien van dit bedrijf sterk toegenomen, het geen door enige opzienbarende fusies en het stichten van nieuwe grote bedrijven krachtig in de hand is gewerkt. Een van de interessantste onderdelen van liet over 1959 verschenen jaarverslag is dan ook de beschrijving die van de deelnemingen wordt gegeven. Zo beschikt het concern in Nederland over de twee fabrieken te Hengelo, via De expansiepolitiek, die vooral sedert 1957 krachtig is opgezet, heeft de ont wikkeling bij het concern natuurlijk in grijpend beïnvloed. De uitkomsten wa ren in 1959 dank zij de in dat jaar uitgevoerde fusies met Albatros en Gem bo opnieuw belangrijk beter. Maar ook in de reeds tot het concern behoren de produktiecellen kon een aanmerke lijke produktievergroting tot stand wor den gebracht. Zo steeg o.a. de afzet van zout van 794.000 ton tot 960.000 ton. De nieuwe aodafabriek kwam goed op gang en kon Uit deze vergelijkingen blijkt dat het exploitatieresultaat van de moedermaat schappij in tien jaar tijd met ongeveer 230 pet. is gestegen en dat het totale re sultaat zich sedertdien met 650 pet. heeft vermeerderd. Ondanks het feit dat het aandelenkapitaal sedert 1950 van 6 miljoen lot 38 miljoen is ver hoogd, kon het exploitatiesaldo per aan deel toch nog behoorlijk oplopen. Ook de nettowinst per aandeel kon in die tien jaar aantrekken en op geconsoli deerde basis van 450 op 500 komen. De nettowinst per aandeel over 1959 ad 500 en het uitgekeerde dividend ad 150 wijzen op een krachtige winstin houding. In 1959'werd door het bedrijf in totaal 32,5 miljoen aan afschrijvin gen en reserveringen ingehouden, het geen ongeveer 75 pet. van zowel het bruto-winstsaldo als het aandelenkapi- taal uitmaakt. Hoewel de Kon. Zout ook wat de modernisering betreft dure pro gramma's uitvoert, heeft deze krachti ge inhoudpolitiek tot een ruime liquidi- teit geleid, die eind 1959 33 miljoen of bijna 80 pet. van het aandelenkapitaal bedroeg. In 1959 besteedde het concern 11 mil joen voor investeringen. Thans zijn nog onderhanden een geheel nieuwe fabriek te Pernis, waar ongeveer 30.000 ton chloor per ja3r kan worden gefabri ceerd. een uitbreiding bij de sodafabriek te Delfzijl en de bouw aldaar van een fabriek voor natriumsulfaat. Een be roep op de kapitaalmarkt lijkt echter niet aannemelijk, vooral ook .omdat de. onderhanden zijnde investeringen op de balans op rond 13 miljoen worden be cijferd, derhalve belangrijk minder dan de 20 miljoen die in 1959 op geconso lideerde basis werden afgeschreven. Op geconsolideerde basis komen de reserves op 250 pet. van het aandelenka pitaal uit. De niet-geconsolideerde deel nemingen en vorderingen daarop wor den voor 18 miljoen verahtwoord. maar bezitten op basis van de ontvang sten zeker een intrinsieke waarde van f 30 miljoen. Alle duurzame produktie-: middelen van het concern worden voor f 107 miljoen- verantwoord. De perspectieven zijn voor een derge lijk chemisch concern in tiet huidige ext pansieve chemische tijdsgewricht zon der meer gunstig te noemen. De Kon. Zout zal in de komende jaren boven dien steeds meer profijt kunnen trekken van de bundeling van krachten, die door de talrijke fusies is ontstaan. Het bedrijf verwacht voor 1960 even eens gunstige resultaten. De verhouding koers/nettowinst komt na dividend op ongeveer 14 uit, hetgeen voor een der- AMSTERDAM. Op 10 mei zullen de Nederlandse Overzee Bank, de Rotter- damsche Bank en Schretlen Co. de inschrijving openstellen op nominaal 600.000 5 pet 20-jarige in gewone aan delen converteerbare obligaties Bens dorp Internationaal tegen 100 pet. Te vens staat de inschrijving open op no minaal 600.00 gewone aandelen van 100 tot de koers van 100 pet. De inschrijving is uitsluitend voor de houders, van gewone aandelen Bensdorp, die binnenkort worden verwisseld in aandelen Bensdorp Internationaal en wel - voor de converteerbare obligaties in de verhouding van een obligatie van 500 op nominaal 2.000 gewone aan delen en voor de aandelen in de ver houding van nominaal 500 nieuwe aan delen op nominaal 2.000 oude. De nieuwe aandelen delen ten volle in de resultaten van 1960. De claimhandel zal op 3 mei beginnen; de stortingsdatum is 1 juni. Officiële beursnotering van obligaties en aandelen zal worden aangevraagd. De' looptijd voor de obligaties is ma ximaal twinti-g jaar. De eerste vijf jaar vindt geen aflossing plaats. Vervroegde aflossing is mogelijk van 1 januari 1961 af en wel tot en met 31 december 1963 tegen 102 pet van 1 januari 1964 tot en met 31 december 1965 tegen 101 pet en daarna a pari. Conversiekoers 250 pet. De obligaties zijn van 1 januari 1961 af gedurende de gehele looptijd van de lening v verwisselbaar in gewone aan delen, waarbij de conversiekoers van de lening verwisselbaar in gewone aan delen, waarbij de conversiekoers van de gelijk ..groeifonds" voor Nederlandse verhoudingen redelijk is. Hoe het bui tenland daarover denkt zal de toekomst leren. aandelen wordt gesteld op 250 pet en die van de obligaties op 100 pet. Nominaal 1.000 met bijbetaling 250 geven recht op nominaal 500 aandelen. Een lagere conversiekoers dan 250 pet kan worden vastgesteld. Voor research zijn belangrijke bedra gen uit te geven. Bovendien zijn als gevolg van de hogere omzetten grote bedragen nodig voor financiering van voorraden en debiteuren. Verder kan de uitbreiding van het bedrijf' in Kleef slechts ten dele worden gefinancierd uit de opgenomen lening van DM 800.000. De vooruitzichten voor 1960 zijn gun stig. Een redelijk dividend zal kunnen worden uitgekeerd. De maatschappij heeft dochterondernemingen o.a. in Bos ton, West-Duitsland, Londen en Oosten rijk. Amsterdam. op 11 mei zuilen ter beurze van Amsterdam worden ge ïntroduceerd en verhandeld obligaties van de 434 pet. lening 1959 ten laste van de Provinciale Limburgsche Electrici- teits-Maatschappij. De lening is groot 5 miljoen en verdeeld in stukken van ƒ1.000. De looptijd is twintig jaar. Met aflossing wordt op 1 januari 1966 be gonnen. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is niet mogelijk. De le ning werd indertijd ondershands ge plaatst. AMSTERDAM. Aan de op 18 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Nederlandsche Handel-Maatschappij zal over 1959 een divdiend worden voorgesteld van 1214 pet. in contanten. Over 1958 werd 10 pot. uitgekeerd. keurig pak. confrère -'t Jouwe niet minder. Waar hel) jij 'l gekocht „Bij C&A". -Pat is toevallig! ik ook. ..Dat is geen toeval. Ik koop altijd bij C&A. Je vindt er l beste van beste en altijd even voordelig". -Zeg. jij pleit niet slecht voor C&A. „Ik pleit graag voor een goede zaak". Omdat een koelkast u zoveel bespaart, bespaar daarom niet op uw koelkast. Neem FRIGIDA1RE GM van General Motors... dat is de béste! Een heerlijk bezit voor altijd-vers voedsel, koele dranken, ijsblokjes... En alleen FRIGIDAIRE GM laat u kiezen uit 16 modellen, van zo tot zóóóó! Vanaf f. NAAM: GENERAL MOTORS STRAAT:» PLAATS: een motorrijder van het Korps Rijkspolitie. En de ervaren chauffeurs volgen, want zij wéten dat'zij op deze gespecialiseerde leden van het Korps Rijkspolitie kunnen vertrouwen. „Volg mij", zou de motorrijder ook tegen U zeggen, wanneer U zijn mening vroeg over een functie bij het Koips Rijkspolitie. Een taak bij de Verkeersgroepen is een van de vele ntrekkelijke functies bij het Energieke jonge mannen in de leeftijd van 21 tot 28 jaar, ten minste 1.75 m. lang en bij voorkeur met U.L.O.-opleiding, zijn bij de rijks politie op hun plaats. Met Uw voorkeur voor een bepaalde provincie zal zo veel mogelijk rekening worden gehouden. ..lichtingen bi) het Bureau Werving Rijkspolitie, Koningskade 8, Den Haan. met vermelding van de naam van dit blad. i! ,.i Het volmaakte herenkostuum van geheel nieuwe snit, manne lijk, slankkledend, ook voor moeilijker figuren. Blijvend kor- rekt dank zij sublieme stof, verzorgde afwerking en perfekte pasvorm. Zuiver wollen, twee- draads kamgaren in nieuwe, veelkleurige („polychromatiö") dessins en lichte zomertinten. Met plooifix pantalon. Zomerkostuums van zeer mooie stof fen in lichte zomer tinten. Ook in bij zonder grote maten. Met plooifix pantalon. Kostuums van 1ste klas importstoffen, o.a. uit Engeland en Italië. Grote verscheidenheid van dessins. Met plooifix pantalon. KOSTUUMS Vervaardigd in ateliers van internationale topklasse. Kostuums van de beste Schotse „twist"- kamgarens

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 18