Nederlands Davis Cup-team leidt tegen Noren: 0-2 Sommige ploegen leden groot spelersverlies Nederlanders heersten eerste etappe Belgische ploegleiders dringen rondom opengevallen plaats Na 76 zetten werd toch tot remise besloten Van den Stockfameus brouwerbracht redding Ook nog geen Van Looy Bedrijvigheid in Nederlandse en Zwitserse voetbalkamp Zaterdag 30 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 17! Van Eijsden goed tegen Moe Spannendste Zwaluwenelftal tegen Haag se amateurs Duitse achterstand op Tsjechen Honkbalcompetitie van start Vooral HCK zwaar getroffen Ronde van Duitsland Winst echter naar Italiaan Fantini 111 Manager van het Belgische voetbal team j MET HET OOG OP TOUR DE FRANCE «v-Kracht.... Schulte en Kuyper geridderd Engelse finales in Bournemouth Black verbetert weer Europees zwemreeord 't Kost tijd Landlust won op het nippertje Voetbalspeler voor 25 jaar geschorst Buckingham blijft depressies zouden komen. Die bleven uit en zonder spanning won hij de tweede set 6—2. Liep zelfs snel uit tot 3—0 in de derde, aldoor punten vergarend met zijn sneller genomen drives en zijn goed vol leren, tegen het onregelmatige spel van Sjoewall. Na 41 kwam er even een keerpunt, met onzeker spel van Maris, dat hem drie games achtereen kostte. Doch na 44 doorbrak hij de service van Sjoewall en dit gaf hem de set met 6—4. Eigen nieuwsdienst i °181;0. Eindelijk kent de Neder- lanusè tenmsploeg dan de luxe van een voorsprong in een wedstrijd Van ElJsden had in Moe een tegenstan- de Davisheker rir. ufvoor der dle heel wat sterker speelde, dan de centrecourt van Sjoewall had gedaan. In de nerveuse sla- ^«eiaen club, waarop de wed- gen-wisseling kwamen aanvankelijk aan strijd wordt gespeeld, voor de Noren heide zijden vele missers, hetgeen van m feit even vreemd als voor onze spe- 10 voor ^an Eijsden tot 13 en daarna Iers, bevochten onze SDelers een vnnr tot 4—3 leidde- De vastheid van Moe was spron? welke hlïeen tikle «roter dan die van Van Eijsden, overwint .P«rS?e<;tief Van ee.n «ok al bleek Moe niet bepaald een innin£ opent; 20. Met nog drie groot volleyer. De set ging verloren met £5 *en. 4e sPe*en. Maris won in een 46, zij het dat er in de laatste games wedstrijd, waarin de bekende Noor heter spel van Nederlandse zijde was ge Sjoewall in heel wat geringere vorm speelde dan vorig jaar met 63 62 6T74 duidelijk ecijfers en Van Eijsden versloeg de Noorse no. 1 Moe in vier sets met 46 61 64 64. Op hoog peil is de wedstrijd tussen Maris en Sjoewall niet gekomen. Daartoe - speelde de Noor te onvast. En dat gaf vice, waarmee Moe minder moeite had. i u1} aard der zaak een wisselwerking: Ook aan het net schiep Van Eijsden tegen al heel spoedig vond Maris zijn zelfver- de veel achterin blijvende Moe zich kan trouwen en zowel zijn service als zijn sen, goed voorbereid door diepe drives, drives kreeg hij onder controle. Zijn De 61 maakte niet alleen de stand ge weest. Dat betere spel kwam los in de twee de set. Van Eijsden kreeg zijn service goed te pakken en vooral met zijn topspin-service bleek de Noor. grote moeite te hebben. Terecht reserveerde Van Eijsden die dan ook niet voor de tweede, doch speelde hem vaak op de eerste, inplaats van de harde vlakke ser- vaart en zijn tempo lagen heel wat hoger dan die van de Noor. Althans na een wat onzeker begin, waarin de Nederlander zijn service verloor, doch onmiddellijk die van Sjoewall doorbrak. Maris kwam 23 te staan, won daarna zijn service op 15 en dit scheen het keerpunt te wor den. Van dat moment af was vooral zijn backhand gevaarlijk, zowel met plaatsen langs de lijn als met passeren op de en kele malen, dat Sjoewall zich naar voren waagde. Van 23 maakte hij vier games achtereen. Toen bleek wel dat hij de meerdere van lijk doch gaf een uitstekende stimulans aan het vertrouwen van de Nederlander. In de derde set verspeelde Moe een mooie kans om op 21 te komen door twee dubbele fouten. Dat bleek beslis send voor de set, want na 31 op de service van Van Eijsden bleven beide hun services winnen, hetgeen echter re sulteerde in een 64 voor de Nederlan der. De vierde set was veruit de spannend ste. Een doorbraak door de Noorse ser- speelde zijn eigen service door het mis sen van twee opgelegde kansen. Aldoor streefde de Nederlander er naar om de Noor achterin te houden, want aan het net was hij gevaarlijk met volley en smash. Tot 44 was de set en de wed strijd „open De Noor kwam op 40.15. maar met koel overleg wist Van Eijsden hem driemaal toe tot missen te bren gen. Hij won de game met twee uit stekende passings en daarna te eigen service op love! En daarmee staat Nederland erg goed. Het is wel zeker te achten, dat Van Eijs den ook van Sjoewall zal winnen, vooral omdat deze somber is gestemd over eigen spel. DEN HAAG (ANP) Het zwaluweneiétal, d>at vandaag oj> het ADO-terrein, hi Den Haag zal uitkomen tegen het Haagse ama- teurvoetbaèteam, is al® volgt samengesteld: Doel: Veth (UW); achter: Bakker (Süe- direcht) en Vtoetman (Ajax); midden: Bek* ker (VFC), Warmerdam (Schoten) en Bos (VFC); voor: Geenen (Ecmma), Vondeling (AFC), De Haan (Joy), Janama (Neptunus) en Jonker (Viteeae '32). Om Davis Cup HANNOVER. De grootste verrassing van de eerste ronde in de Europese zone van het tornooi om de Davis beker is ongetwij feld de achterstand van de Duitse tennis- ploeg, te Hannover nog wel, tegen Tsjecho- slowakije met 0—2. Vooral de nederlaag van Stuck, de Duitse kampioen, tegen Javorski was een surprise. Verrassend was voorts de nederlaag van Nielsen, in vier sets tegen de Zuidslaviër Javanovic. Te Genève werd het bij Zwitser landBelgië niet 02, zoals algemeen ver wacht was. doch 1—1, doordat Froment van de jonge debutant Grimm verloor! De uitslagen waren: HannoverDuitsland—Tsjechoslowakije 02. Kuhnk verl van Korda 64 5—7 64 1_6 2—6; Stuck verl van Javorski 5—7 68 16. Genève: ZwitserlandBelgië 11. Blondel verl van Brichant 26 26 16; Grimm versl Froment 36 62 64 62. Boedapest: HongarijeIerland 30. Gulyas en Tsichsai versl Jackson en Hackett 75 6—2 6—2. Tel Aviv: IsraëlChili 12. Davidman versl Rodrigues 97 46 64 62; Avidam verl van Ayala 16 16 26. Dubbelspel: Avidam en Davidman verl van Ayala en Aguirre 26 16 2—6. Kopenhagen: DenemarkenZuidslavië 01. Nielsen verl van Javanovic 64 16 16 46; J. UlrichPanagotevic 75 57 61 (afgebroken). Stockholm: ZwedenZuid Afrika 20, Schmidt versl Vermaak 60 6—8 64 86; Lundquist versl Koenig 61 62 64. Helsinki: FinlandArgentinië 02. Nyys- soenen verl van Soriana 46 57 46; Salo verl v Anbore 79 57 64 36. dë Noor was, tenzij er in zijn eigen spel 1 vice gaf Van Eijsden 21, doch hij ver- Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM. Al werd de aan vang van de honkbalcompetitie voor de hoofdklasse een week uitgesteld vanwege de komst van de Ameri kaanse legerploeg The Scorpions, de strijd in de eerste klasse gaat van daag normaal van start. Overigens heerst er voor dei ploegen in de eer ste klasse nog steeds een onzeker heid over het belang van de komen de competitie. Immers, na dé strub belingen, welke er geweest zijn om trent de wijziging van het competi- tiebestel, werd er een commissie in het leven geroepen die aan het bondsbestuur adviezen moet geven om tot de eventuele wijzigingen te komen. Deze wijze raad werd echter nog niet uitgebracht, hetgeen de on zekerheid ten gevolge heeft. Zeker is daardoor echter, dat de strijd om de eerste punten hierdoor feller zal zijn dan ooit, temeer daar wellicht uit breiding van de hoofdklasse wacht. In vergelijking tot verleden jaar heb ben sommige teams groot spelersverlies geleden. Vooral HCK werd hierdoor zwaar getroffen. Naast de veelbeloven de jonge werper Ruud Zijlstra, die naar Schoten overging, verdwenen ook de hit ters Talens en Henk Knol. Coach Van Driel Krol zal met Ringersma op de plaat en de oude getrouwen zoals Eric en Joop Sargentinie, alsmede Rudolphy er wel voor kunnen zorgdragen, dat de rol van de Kinheimers nog niet geheel is uitgespeeld. Het toeval wil, dat het eerste treffen in deze klasse gaat tussen EDO en ABC; de ploegen, die door de zestien clubs, welke de competitiewijziging beoogden, als nieuwe hoofdklassers werden aange wezen. EDO, dat in 1958 naast het lands kampioenschap ook de KNHB-beker ver overde, doch verleden jaar moest degra- j deren, zag Leo Kops naar EHS over gaan, terwijl ook Gé Smit vertrok. Maar Bud van Leuven hield toch genoeg kwa liteit en spelersmateriaal over, welke kunnen bewijzen, dat deze degradatie een vergissing was. Vooral nu uit Half weg de jonge pitcher Ter Neuzen over- tll. kwam, hetgeen een belangrijke verster- MOSKOU. De achttiende partij king van de werpersstaf betekende. Na- j van de tweekamp om het wereldkam- men als Piet de Nieuwe, Europa's^ bes-1 pioenschap schaken tussen titelhouder r, 4 Botwinnik en uitdager Tal is na 76 aet- ging van Cees van Vessem. Of de Sport club echter met de komst van deze spe lers gediend zal zijn, moet nog worden afgewacht. Zeker is echter, dat Boeree tot dusverre nog niet meeviel en al heel wat hits moest laten passeren. Het zal in het negental van de Ottolander's dan ook van het duo Van Berkel-Abspoel moeten komen, wil de Sportclub een rol van betekenis spelen. En „last but not least" Neptunus, dat in de eerste klasse debuteert en daar mede ook de opgang van het Rotter damse honkbal symboliseert. De Maas stedelingen komen waarschijnlijk in de zelfde formatie, welke het vorige seizoen de promotie bevocht. Alleen heerst er nóg 'onzekerheid over linksvélder Joris- sen, die om studieredenen niet kon trai nen. Ons komt het echter voor, dat, als werper f öhny van Markestein dezelfde formatie achter zich heeft staan, de eer ste factoren aanwezig zijn, welke de sti mulans betekenen om de suceessexireeks van verleden jaar voort te zetten. De Amsterdammer Hannie Smit (WVHEDW) heeft Neptunus als trainer onder zijn hoede en zal, zo hij zelf niet moet spelen, eveneens als coach optre den. Het programma voor de eerste wedstrij den in die eerste klasse is: Zaterdag (4 uur): ABC—EDO. Zondag (2 uur): NeptunusDe Volewijekers en (2.30 uur) AjaxSc. Haarlem. Aan het Europese biljartkampioen schap bandstoten, van 4 tot 8 mei te Barcelona, zullen deelnemen de Belgen Vingerhoedt en Boulanger, de Fransman Touzette, de Portugees Alhinno, de Duit ser Tiedtke, de Oostenrijker Scherz, de Spanjaarden Domingo en Calvez en onze landgenoot Teegelaar. De Britse bokser in het zwaargewicht Brian London heeft te Londen een zege door k.o. behaald op de Amerikaan. Pe ter Rademacher. De Amerikaan ging in de zesde ronde tweemaal tegen het can vas en werd in de zevende ronde uitge teld. MÜNSTER. Dan moge de eerete etappe van de Ronde van Duiteland, die gitteren begon, door de Italiaan Fantini gewonnen zijn, de groottte triomfen boek ten de Nederlanders, die de wedstrijd vrjjwel van het begin tot het einde heb ben beheerst. De Haan en Geldermans slaagden er echter niet in de supersnelle Italiaan in de laatste kilometers van zich af te schudden, zodat zij tweede en derde werden. In de sprint van de achtervol gende groep versloeg v. Steenvoorden de snelle Padovan en Planckaert, terwijl Kersten, Wim v. Est, v. Wetten en v. d. Steen zich eveneens in deze groep be vonden. Het peloton arriveerde met een achterstand van V/2 min. Vrij spoedig na de start openden de Duitse renners de aanval. Bugdahl, een van de favorieten, liep met Fischerkeller, Thiiler e Wolfshohl weg, vergezeld van Geldermans, v. Steenvoorden en de Zwit ser von Büren. Even later kwamen ook v. Steenvoorden en Fantini na een vin nige jacht bij de kopgroep, die hierdoor tot negen man was uitgebreid. Daar in het grote peloton de favorieten elkaar zwaar bewaakten, slaagde deze groep er in om 5 min. uit te lopen. Dat het echter niet zó srvel ging, bewezen later zeven renners, ónder'wié de Ne derlanders W. van Est, De Haan en Ker sten, met de Belg Planckaert en de Ita liaan Padovan, die in luttele kilometers de sprong uit dit peloton naar de kop groep maakten. Hiermee zat de voltallige Nederlandse ploeg in de kopgroep, waar bij men evenwel rekening moet houden met het feit, dat De Haan en Geldermans niet voor de Nederlandse ploeg, maar voor het Franse merk Rapha-Geminiani rijden. Veertig kilometer voor de eindstreep was er dus een kopgroep van 16 man, waaruit 15 km. voor de eindstreep Fan tini, De Haan en Geldermans zich los maakten en aan de haal gingen. Met een minuut voorsprong arriveerden zij te Munster, waar Fantini de sprint won. De uitslag: 1. Fantini (It.), 189 km. in 4.51. 2. De Haan (Ned.); 3. Geldermans (Ned.); 4. v. Steenvoorden (Ned.) in 4.52.5. Pa dovan (It.); 6. Bugdahl (Did.); 7. Planckaert (Belg.); 8. W. Altig (Did.); 9. Kersten (Ned.); 10. W. van Est (Ned.); 11. Graf (Zwits.); 12. v. Wetten (Ned.); 13. Thüler (Did.) 14. Wolfshohl (Did.); 15. v. d. Steen (Ned.); 16. R. Altig (Did.) 4.55.30 en daarna de rest van het peloton. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond heeft de Nederlandse afvaardiging voor de Europese judokampioenschappen, die op 14 en 15 mei mei in Amsterdam gehouden wor den, als volgt samengesteld: Team: Geesink, Van Ierland, Dolewaard, Tadema en Essink. Reserve: Dirks. Individueel: Junioren: alle categorieën Paanen; res.: Blitz. Senioren: le dan: Van Ierland en Harks; res.: Ratten; 2e dan: La- mers en Dirks; res.: Bos: 3e dan: Tadema en Dolewaard; res.: Wolfs; 4e dan: Essink en Wagenaar. Gewichtsklassen: lichtgewicht: Bonte en Voogd; res.: Wolfs; middengewleht: Essink en Van Tergouw; res.: Wagenaar; zwaar gewicht: Geesink en Philips; res.: Ratten; alle categorieën: Geesink en Bos; res.: Lugten. Sinds een goed jaar wordt in Bel gië iedere week de meest opmerkelijke sport verrichting met een prijs onderscheiden. Een jury van experts uit beide landsdelen buigt zich week na week over de uitslagen en pikt er dan de meest frappante uit, om de held of de heldin lof' toe te zwaaien en de medaille op de borst te VAN DEN STOCK ROTTERDAM Op 85-jarige leeftijd is te Rotterdam overleden de heer A. Th. Laverge (een bekende figuur in de Nederlandse tabakshandel), die de laatst overgeblevene was van de drie op richters van de R.V. en A.V. Sparta; wijlen C. W. van den Ende en J. de Vogel «lijn hem voorgegaan. te slagman in 1958, alsmede De Zwart en Molleman houden in, dat de rol van EDO nog lang niet is uitgespeeld. ABC komt met vrijwel dezelfde ploeg uit als verleden jaar, want verlies van spelers viel er niet te betreuren, ter wijl Henk Knol de gelederen kwam ver sterken. Alleen was het voor ABC en ook voor de enthousiaste Knol zelf een ernstige tegenvaller, dat een voetblessu re nu roet in het eten dreigt te gooien. John Hoitzing en Hans Ohm zijn de pij lers waarop de verdediging van Steen- sma c.s. steunt. Als playing-coach fun geert derde honkman Ad Kraal bij ABC. Ajax, dat met grootse plannen rond liep, moet beginnen om tegenslag te overwinnen. De werper Ab Slaman. die grote beloften inhield en deze tijdens de training wettigde, sukkelt namelijk met een schouderkwetsure en ook slagman Mossing Holsteyn zal zondag verstek moeten laten gaan. Een voethalknie staat het spelen van deze Ajacied in de weg. De Amsterdammers zullen boven dien Reggie Smith en oud-international Wim Prins niet meer kunnen opstellen. Reggie Smith ging over naar de hoofd klasser WVHEDW en veteraan Prins zette een streep achter zijn honkballoop baan. De Volewijckers en Kennemerland hebben gemeen, dat zij beide een wer per zagen vertrekken. De Noordamster dammers moeten het komende seizoen de steun van Nico de Wilde ontberen en daarnaast heeft Hartsuyker de wens te kennen gegeven niet meer als cat- •cher te worden opgesteld. Bij De Vole wijckers is echter Evert Boom op de plaat teruggekeerd, hetgeen zeker be vredigende resultaten opleverde. De fi nale van het Bevrijdingstornooi van ABC werd bereikt en op WGA werd tijdens het afgelopen weekeinde zelfs revanche genomen. Behoudens pitcher Harm Hofstra, die terugkeerde naar zijn oude liefde HHC, bleef Kennemerland ongewijzigd. Doch zelfs, al zwaait de lange Siekman met evenveel bravour de knuppel als .verle den jaar, voorzien wij tóch, dat de Bloe mendalers met de pittige Hans Winter een moeilijk seizoen tegemoet gaan. Sportclub Haarlem verkreeg Anton Verzijlberg van TYBB, Bij de oudste Haarlemse vereniging zal Verzijlberg nu als coach optreden. Dit had tot conse quentie. dat TYBB nog meer verlies moest incasseren, want ook Rombouts, Boeree en De Wit verlieten de vereni- ten (een record voor deze match) in remise geëindigd. De stand luidt thans: Tal 10' j pnt., Botwinnik V/i pnt. De negentiende partij wordt vanavond gespeeld. Met een pion voor komt Botwinnik zo op het oog met een opgewekt gemoed aan de nachtelijke analyse. Maar allengs zal het hem en zijn secondant duidelijk ge worden zijn dat het leven van een wereldkampioen niet alleen maar roze- geur en maneschijn is. Integendeel. Bij een .doorschouwing" van de afgebroken stelling bleek dat de witten stukken (koning, toren en paard) ongunstig ston den vergeleken bij de zwarte en dat bleek voldoende compensatie voor de pion. Tal zette vrijwel onmiddellijk na de hervatting het bord weer eens in vuur en vlam; hij offerde zijn paard voor twee pionnen en zorgde er daarna spoedig voor dat ook de laatste witte pion van het bord verdween. Zo ontstond een eind spel van K T P (Botwinnik) tegen K ,T pion (Tal). Normaal gesproken is die stelling remise en Tal had daarop gespeculeerd, maar Botwinnik wilde en kon het niet geloven. Nog meer dan twin tig zetten heeft hij zich afgebeuld om het onmogelijke mogelijk te maken, echter tevergeefs. Tal maakte geen fout en te langen leste zag ook de wereldkampioen het vruchteloze van zijn pogingen in. Afgebroken stelling. Zwart: M. TAL 41. e3e4 Tc2—d2 Tal. de eeuwige optimist, (en met recht) telt het hout niet, maar de positie alleen. Ondanks de achterstand van een pion speelt hij fel, daarbij gebruik makend van de ongunstige stand van de witte stukken 42. Kfl—el Botwinnik kiest de gevaarlijkste weg van buigen of barsten. Waarschijnlijk heeft hij de kracht van de nu volgende ontwikke ling onderschat. 42Td2g2 43. Ta3b3 Kf7e7 Om na een serie schaakjes gemakkelijker buitenom te kunnen lopen. 44. Ph5—*7 PeSxra Opnieuw ontketent Tal een stormpje. Hij offert zijn paard voor twee pionnen, daar bij scherp calculerend dat hij de veilige remisehaven kan binnenzeilen wanneer hij dat wil. 45. Tb3xf3 Tg2xg4 46. Pg7—15+ Door dit schaak je weet Botwinnik nog 9P het nippertje zijn laatste pion te hou den, zij het niet voor lang. 46Ke7—e« 47. Pg5f3 H7—h5 In de kortst mogelijke tijd wil Tal de laatste witte pion van het bord doen ver dwijnen. Er dreigt natuurlijk 48h4. Wit: M. BOTWINNIK 48. Pg3xh5 Tg4xe4+ 49. Kei—f2 Ke6e5 50. Kf?g3 Te4h4 51. Ph5g7 Th4—f4 52. Tf3—«3 Tf4d4 53. Ta3a6 Td4rï6 54. Ta6a7 Td6d4 55. Ta7—f7 Td4—f4 56. Tf7e7+ Ke5—f6 57. Te7a7 Tf4—e4 58. Pg7—h5+ Kf6—f>6 59. Kg3—f3 Te4—b4 60. Ph5—g3 Tb4f4+ 61. Kf3*3 Tf4—f7 62. Ta7a5 Tf7—f6 63. PgS—e4 TfS—f5 64. Ta5—a6+ Kg6—g7 65. Pe4—g3 Tf5—e5+ 66. Kc3d4 Te5b5 67. Kd4e4 Kg7—f7 68. Pg3—f5 Tb5—b4t 69. Pf5d4 Tb4—1)1 70. Pd4—f3 Tblb4+ 71. Pf3d4 Tb4bl 72. Pd4c6 Kf7—*6 73. Pc6—e5+ Kg6-h5 74. Ta6a5 Tbl—©1+ 75. Ke4—f3 Tel—fl+ 76. Kf3—g3 Tfl—f5 Remite gegeven. In Amsterdam wordt zondag een internationaal volleybaltornooi gehou den, waaraan o.m. deelnemen bij de dames Tourcoing Sport (Fr.), Brabo (B) en Boemerang en bij de heren La Forestoise (B>, Brabo (B), DES, Reva, Mavoc, SOS en Libanon *50. Van onze correspondent ANTWERPEN. Bij de drie gegadig den voor de vacante post van technisch leider van de Belgische ploeg in de Tour de France, te weten de oud-renners Silveer Maes en Close en de bondsofficial De Keerschieter, heeft zich nu nog een vierde kandidaat gemeld: de oud-wereld kampioen Georges Ronsse. Tot deze sollicitatie van een weinig dankbare taak is Ronsse wel enigszins gekomen door dat hij bij het verloop van het geval met de afgetreden technische leider Jan Aerts het kind van de rekening werd. Gedurende jaren heeft Ronsse de volg- wa.gen van de Belgische radio-omroep in de Tour gereden en stond hij de verslag gevers van de Waalse en Vlaamse uit zending terztfde met deskundige voor lichting. Op weinig elegante wyze werd hy, nu Jan Aerts vrij kwam, terzijde geschoven en valt zijn geste om mee te dingen naar de post van technisch leider uit een soort rancune te verklaren. De Belgische wielerbond heeft door het geschipper in het onverkwikkelijke spel rond de figuur van de technische leider een slechte beurt gemaakt. Na de Tour van het vorig jaar stond het vast dat Aerts niet meer gehandhaafd kon blijven. De man had het werk van de Bel gische équipe getrokken in een richting, waardoor zijn persoonlijke belangen het beste gediend werden. Het was boven dien geen figuur dat hij, na de Tour, zich liet betalen om in diverse kijk spelletjes, waarin de renners hun slappe nummers weggaven, vooraf een ererondje te rijden. Inplaats van terstond klare wijn te schenken, heeft de bond de be handeling van het geval op de lange baan geschoven. Men hoopte Aerts ertoe te kunnen bewegen zelf zijn ontslag te nemen. Hij bleek daartoe echter niet bereid. Toen werd een goed willend helper uit de Tour gevonden, die een rapport met bezwaren wilde opstellen en waarvan de publicatie bedoeld was om druk op Aerts uit te oefenen. Zelfs deze poging mislukte, maar inmiddels was hij bij het publiek in een niet zo mooi licht gesteld. Conclusie De bond ging nog een stap verder en wees reeds de helft van de ploeg voor dit jaar aan, zonder de dus nog niet ont slagen technische leider te raadplegen. Hij kon er toen niet meer onder uit zijn conclusie te trekken en diende ontslag in. Handig als hij is, heeft hij er flink munt aan publiciteit uit geslagen en zichzelf opgehemeld als de zeer be kwame en onbaatzuchtige leider, die het slachtoffer werd van ellebogenwerk van anderen. Zijn betekenis werd daardoor ook veel te hoog opgeschroefd, want evenmin als zijn voorgangers kon hij uit de ploeg toch niet meer halen dan er in zat en van renners, die niet de ware mentaliteit hebben, ook geen Tour-win naars maken. Nu werd in de hem gunstig verloren omdat Aerts niet achter de renners zal aantuffen gezinde pers in de Belgische hoofdstad het geval gesteld.alsof België dit spelden. Nu moet bij een klein land als België toch is, de jury meer dan eens met de handen in het haar hebben gezeten bij ge brek aan een de prijs waardige prestatie en er kwamen dan ook wel onderscheidingen uit de bus, waarbij men duidelijk voelde, dat zij toegekend waren omdat men nu eenmaal een prijswinnaar móést hebben. Opmerkelijk genoeg was echter, dat nog nooit een leider die eer waardig was gekeurd. Wie de lan ge erelijst naliep moest wel de in druk opdoen, dat er in België on der de ontelbare bestuurders, offi cials, trainers en raadslieden geen enkele bezielende, meeslepende en bekwame figuur voorkwam, aan wie voor een goed deel een pres tatie van betekenis was te danken. De jury heeft er thans dan toch eindelijk een gevonden en de al lengs populair wordende bierbrou wer Constant van den Stock met de prijs van de week bedacht. Niet het elftal van de Rode Duivels, waarvan bij ,,de baas" is; maar hem persoonlijk, omdat dit elftal in feite door hem werd geschapen. Nog maar een goed jaar geleden was Van den Stock niet meer dan een in voetbalkringen van de hoofdstad bekende figuur, naar wie men graag luisterde, omdat hij zelf als oudspeler van de hoofdklasse Union St. Gillis kijk op het spel had, als voorzitter van de tweedeklasser Forestoise or ganisatieproblemen wist te behandelen en daarbij dan steeds een goede Geue- ze schonk. Men moet een rasechte Brusselaar zijn om dit zware, donkere, zure bier, dat reeds in de tijd van Pieter Breu ghel beroemd was, te kunnen waar deren. Zelden schiep Cambrinus een zo machtig brouwsel en Van den Stock is een van diens discipelen, doordat hij, wanneer hij niet langs de lijn of in de kleedkamer van een of ander speelveld staat, met de berei ding van Geueze bezig i». TA1T brouwsel heeft de 45-jarige bion- -C de man een blijmoedige, optimisti sche en krachtige natuur geschonken. Toen het met het Belgische elftal he lemaal de verkeerde kant nitging en de bond op hem een beroep deed om ook mee te helpen het team terug op de goede weg te zetten, stelde hij als eis, „de enige baas" over dit elftal te zijn. Hij wilde niet het afmattende spel van touwtje trekken in commissies meespelen. Hij had de publieke opi nie met zich en de bond gaf, zij he* met tegenzin, toe. DEN HAAG (A.N.P.l Twee promi nente figuren uit de nationale sport wereld, de oud-wielrenner Gerrit Schul te en ce waterpolotrainer Frans Kuyper, zijn geridderd. Bijna elf jaar. nadat ko ningin Juliana de atlete Fanny Blan- kers-Koen. als eerste Nederlandse actie ve sportbeoefenaarster, heeft onderschei den met de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, viel deze grote eer te beurt aan voornoemd tweetal. Voorts werden twee sportofficials tot riduer in de orde van Oranje Nassau be noemd, te weten de heren J. E. Lioni, o.m. commissielid van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, en M. Ouwer- kerk, oud-bestuurslid van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond. De eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, kregen o.m. oe heren J. van Eek, lid sportcom- missie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, en A. W. H. van Haaien, gewezen secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De eremedaille in zilver tenslotte, zal vandaag o.m. worden uitgereikt aan de heren G. H. ter Meulen sr., penningmees ter van de Vlissingse sportvereniging Marathon, H. Stoppelenburg, secretaris van de gymnastiek- en atletiekvereniging Thor uit Gouderak, en E. J. Weenink, oud-bestuurslid van de Kring IJssel- streek-Twente van de Koninklijke Ne- •aerlandse Zwembond. Eigen nieuwsdienst BOURNEMOUTH Veel minder dan vroe ger trekken de internationale tenniskam pioenschappen harde baan van Engeland de belangstelling van de sterke spelers. Voor een groot deel ligt dat, wat de heren be treft m het weinig gelukkige samenvallen met de eerste ronde van de Davis beker; doch ook de buitenlandse dairies laten de laatste jaren verstek gaan. Een van de kwarteindstrijden te Bourne mouth van het herenenkelspel gaf een on verwachte nederlaag van Wilson (Eng.) tegen de Nieuwzeelander Gerrard en nog wel na dat Wilson met 6—4, 6—3, 5—2 zeker leek van de zege. Hij verloor die derde set echter met 68 en de volgende met 46, 4—8! Drobny versloeg Barrett (6—1, 6—1, 61), Davies won van Hann (61, 63, 6—1) en Knight versloeg Becker (6—3, 62, 64 In de halve eindstrijden kreeg Drobny een rake nederlaag te boeken tegen Davies (1—6, 36, 26) en Knight versloeg Gerrard (61, 63, 37, 64). De titel komt nu dus in elk geval in Engelse handen. In het damesenkelspel waren de uitslagen van de halve eindstrijden: mej. Truman versl. mej. Mortimer (6—2, 16, 62) en mej. Haydon versl. mevr. Brasher-Bloomer (6—3, 6—2). De Schotse zwemmer Ian Black heeft zijn Europese record 400 meter vrije slag verbeterd en Groot-Brittannië daar mee halverwege de zwemontmoeting te gen Rusland een voorsprong van 12 pun ten (helpen geven. Black, die als eerste eindigde op de 440 yards, verbeterde zijn tijd op de 400 meter door 4:27,5 te laten noteren. Zijn vroegere beste tijd was 4:28,4. Aan het einde van de dag leidde Groot- Brittannie met 54 tegen 42 punten. Kort daarop zag hij zijn jongens op de grasmat van Feijenoord met' 9—1 ten onder gaan. Toen kwam hij voor de groene bondstafel en stelde weer een eis: wekelijkse centrale training en geregeld oefenwedstrijden. Achter de tafel zaten de leiders van de grote clubs, voor wie hun spelers kapitaal vertegenwoordigen, dat zij slechts bij uitzondering aan het nationale elftal willen lenen. De leiders spartelden tegen. Van den Stock dreigde met ont slag. De publieke opinie kwam weer in het geweer en hij kreeg zijn zin. T"EN elftal moet zijn tijd hebben" *-> zet hij, „net als de Geueze Een jaar is hij met dit brouwsel van spelers bezig geweest. Het smaakt nog niet zo best. Maar kijk, het is hoe vreemd dit ook voor een brouwsel moge klinken weer aan het winnen gegaan. Frankrijk. Zwitserland. Ma gere overwinningen. Goed. En tegen Chili zelfs heel matig. Ook goed. Maar Rotterdam werd toch uitgewist. En Wie in Deurne sommige, gewoonlijk lijdzame Rode Duivels tot de negen tigste minuut toe achter iedere bal zagen aanlopen, moest toch toegeven: „Dat is de geest, die Van den Stock er in kreeg". Om de basketballtitel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een enerverend duel, J1* laatste seconden beslist werd, Xan Landlust hun opmars nationale basketballtitel voortgezet. »e Blue Stars, dat in de tweede helft rt\tk V0®rsPr?ng van 9 punten had, werd JP®r. nederlaag van 47—45 definitief uit* schab el d voor de prolongatie van haar titel. Landlust mocht met deze overwinning de beid* handen tevreden dichtknijpen, want net sterrenteam" kwam verrassend goed voor de dag. Een overwinning zou zelfs ver diend zijn geweest. Hoe teleurstellend was echter het slot van deze wedstrijd voor de ploeg van Annie Ko- pff- want tijdens een laatste vertwijfeld slot- offensief kreeg Landlust de wind in de zei len en kon, nadat Toos Versseur de score had genivelleerd, via EI» de Vries de winst wor- den binnengehaald. De oorzaken van het te leurstellende spel van Landlust in deze ont moeting zijn terug te brengen tot een uiter-r. mate slordige opbouw van de aanval. Niet tegenstaande het spannende scorebeloop was het spelpeil over het algemeen teleurstellend „„S™rSe.|o°P: 6-4, 10-14, 16-18, 23-20, rust! 32-25, 35-30, 38-38, 45-47. Topscoorsters waren; Annie Koper 9-16 Leny Remeyer 4-10 en Toos Vesseur 4-6. AMVJ behield haar kans op het kampioen schap door een gemakkelijke zege van 64-39 op Agon. Reeds halverwege had AMVJ een voorsprong van 34-19. De produktiefste speel sters waren bij AMVJ Greetje Duyf 13-4 Anke de Boef 8-4 en Bep Dijkstra 2-10. Bij Iïloest bet weer alleen van Hilda Draak (5-10) komen. De stand in de kampioenscompetitie is nu- 1. Landlust 8 p.; 2. AMVJ 6 p.; 3. Blue Stars 2 p.; 4. Agon 0 p. In de extracompetitie om twee plaatsen in de hoofdklasse startte The Arrows met een zege van 66-57 op Monark. In de Rotterdamse veteranenploeg was vooral Rinus de Jong erg produktief met 38 punten. VAN LOOY ..geen opgave.. jaar reeds bij voorbaat de Tour heeft Inmiddels moet de bond nu naar een andere chef d'équipe uitkijken. Het is niet uitgesloten dat te elfder ure de bond zelf met een vijfde kandidaat voor de dag komt en wel de populaire Brik Schotte. Het Tourreglement verbiedt weliswaar dat deze post wordt bekleed door iemand, die eveneens technisch leider is bij een fabrieksploeg, en Schotte verkeert in deze situatie, maar men heeft bij de organisatoren stappen ge daan om op de een of andere manier deze bepaling te kunnen omzeilen. Mocht men hierin niet slagen, dan wordt de keuze tussen de vier kandidaten bepaald een loterij. Parallel met het opgeblazen geval van de technische leider loopt ook het wei nig verkwikkelijke en bepaald belache lijke geschipper rond Van Looy. Dan wil hij weer wèl, dan weer niét deelnemen aan de Tour, de ene dag eist hij zes assistenten, de andere dag neemt hij zelfs met zes assistenten geen genoegen. In feite staat alleen vast dat Van Looy zich niet, evenals de andere renners die willen deelnemen, bij de bond heeft op gegeven en dus bezwaarlijk gekozen kan worden. Maar de bladen blijven maar steeds op het aambeeld hameren. Moge lijk was de populaire Rik het vorig jaar, toen hij in dezelfde week zowel Parijs Tours als de Ronde van Lombardije won, vastbesloten ditmaal zijn kans te wagen, maar heeft hij sindsdien zoveel teleur stellingen beleefd, dat hij er thans erg tegen opziet zijn reputatie op spel te zetten in een wedstrijd, waarin hij goed bekeken meer te verliezen dan te win nen heeft. Want de overwinning ligt in de Tour in het geheel niet voor hem op een goudschaaltje klaar, integendeel, hij kan er zwaar gehavend uit te voorschijn komen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het ligt in de be doeling van de coach van de Koninklij ke Nederlandse Voetbalbond Elek Schwartz om voor de centrale trainin gen van 4 en 12 mei, met het oog op de interland te Zurich op 18 mei tegen Zwitserland, zeker diè spelers uit te no- digen, die de laatste tijd de trainings bijeenkomsten hebben bijgewoond. Dat de kandidaten voor de nationale A- en B-ploeg donderdag 12 mei en niet woensdag 11 mei voor het laatst in Den Bosch bijeenkomen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat Fortuna '54 en Feijenoord op 11 mei een vriendschap pelijke wedstrijd spelen. De Zwitserse voetbalselectie zal intus sen óók niet stilzitten. Reeds heeft een De schaakspeler Van Scheltinga zal Nederland vertegenwoordigen op het FIDE zonetornooi van 17 mei tot 10 juni te Madrid. ROERMOND. De strafcommissie van de afdeling Limburg van de KNVB heeft gisteren een bijzonder zware straf uitgesproken over een speler, die zich ten opzichte van een scheidsrechter heeft misdragen. Het betreft de speler H. v. d. Beek van Roermondia '55, die tijdens de wedstrijd Roermondia 3—Swift 4 de scheidsrechter enkele slagen heeft toe gebracht. Hiervoor werd hij 25 jaar ge schorst. Per 1 juni zal voor de tijd van twee jaar de Engelsman Dellow als oefen- meester optreden van de voetbalclub 't Gooi uit Hilversum. Dellow is in ons land geen onbekende. Hij trainde reeds o.m. HBS. HDVS, Blauw Wit, Helmond, SHS en VCS. bondsformatie van de Helveten een oefenwedstrijd gespeeld tegen Montevi deo, welke ontmoeting door de Zwitsers met 31 werd gewonnen. De Zuidamerikanen hadden bij rust nog een voorsprong van 0—1. Het slecn- was koud en winderig had echter geen goede uitwerking op hen, hetgeen m de tweede helft merk baar werd, waardoor zij minder op scherp kwamen te staan en de partij ten slotte uit handen moesten geven. De Zwitserse bondstrainer, de Oosten rijker Rappan, die op die dag lang niet over alle geselecteerden kon beschikken in verband met clubwedstrijden, was geenszins ontevreden. Zijn experiment de spil uit de landenwedstrijden te- gen Belgie en Chili, Schneiter, als links achter opgesteld en de halfspeler Meier in het centrum van de middenlinie was volgens hem geslaagd. De omzet ting had het spelen van het grendel systeem, het vaak zo gevreesde wapen van de Helveten, vereenvoudigd. Zo werd de nieuwe middenlinie Baeni-Mei- er-Grobety de ontdekking, die het meest tot de zege op Montevideo bijdroeg. „veteranen"-voorhoede Rey-Von- lanthen-Hugi-Allemann-Ballaman het uitstekend. Het zal dan ook in Bern geen verwondering wekken, indien zij m haar geheel tegen Oraje wordt op- gesteld. LONDEN. Vic Buckingham, de trai ner van de Amsterdamse voetbalclub Ajax. heeft volgens berichten, die luer binnengekomen zijn besloten om in Nederland te blijven, ondanks enkele goede aanbiedingen, die hij uit Enge land heeft gekregen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 17