Hartverwarmende stunt van de Britten ■7 tH Ndl De schorpioen NIEUW SPAANS ETENTJE Lintjesregen Als er een man was geweest Uitbarsting, die al lang in de lucht zat LEVENDE OUDHEID .MelsMzT DIE uitbarsting kwam onverwacht, midden in de nacht. Door de verlaten straten wandelde Frits van de Water terug naar huis. Onder zijn schoenzolen knerpte de bevroren sneeuw. Boven zijn hoofd stonden sterren aan de diepblauwe nachtelijke vries- hemel. Een klok sloeg half twee. Grote verscheidenheid hij militaire défilé Waarom geen foto van Tonnie? Braad ze bruin Uitje Zaterdag 30 april 1960 Pag. 15 HET wordt onrustiger in de wereld. Duitse duikboten worden her haaldelijk in de Noorse kustwateren gesignaleerd. De Russische druk op de verdedigingslinie in Karelië wordt sterker. Duitse toestellen vliegen over ons land, waar de benzine duurder is gewor den, het opperbevel in andere handen overgaat en de regering besluit tot de bouw van vijf slagkruisers voor Indië. En de vorst houdt maar aan; schepen liggen ingevroren in het IJsselmeer en de Elfstedentocht met haar vijf winnaars is de zwaarste die ooit is verreden. De onrust vindt haar weerslag ook in de kring van vrienden en be kenden van Frits van de Water, de hoofdpersoon in de reeks van ge beurtenissen gedurende de mobilisatiewinter 1939'40, die wij hebben aangeduid als het voorspel van de oorlog. De belevenissen van deze denkbeeldige Nederlander, secretaris van de directie van een Rotterdamse rederij, worden beschreven in een serie schetsen, waarvan de hierna volgende de vierde is. Deze omvat de periode van half januari tot half februari 1940, een kentering in de voornemens van Van de Water na een nogal woelige tijd die is te be schouwen als de weerslag van het internationale gebeuren op het persoonlijke leven van iemand die toen iets verder keek dan zijn neus lang was. Donderdag 1 februari 1940 Ik verwaarloos mijn dagboek schromelijkBoven dien heb ik gemerkt dat ik er de laatste tijd alleen maar oorlogsgebeurtenissen en verder wat per soonlijke feiten in zet. Van mijn werk komt er nauwelijks een letter in. Maar ik heb nu het dagboek iHtn Samuel Pepys gelezen en daar staat nu ook niet zoveel van zijn werk in. Ben dus in goed gezelschap. Het is de laatste twee weken een gekke tijd, met een paar dolle avonden waarvan maar niets te vermelden. Jannie heeft een poosje bij Rie gelogeerd en daaruit is eigenlijk alles voortge vloeidmaar dit was haar schuld niet. W e beleven zo langzamerhand een strenge win ter. De binnenvaart ligt stil. Op het IJsselmeer zitten schepen in het ijs vast. Pergisteren is de Elfstedentocht verreden. Jan de Moor deed ook mee, maar hij heeft het bij lange na niet gehaald. Er tvaren honderden uitvallers tengevolge van de harde wind. Hij was dus gisteravond even bij ons om te vertellen hoe erg het was. Aan de Noorse kust is het niet pluis. Er zijn daar al verscheidene malen Duitse t -boten waar genomen die de territoriale noteren schenden. De Noren zijn al net zo neutraal als wij en kunnen dus ook niet t eel anders doen dan protesteren, wat niets uithaalt. W ij hebben al tweemaal Duitse vliegtuigen boven ons land gehad, op 19 en daarna 22 januari. Churchill heeft weer eens gezegd waar het op staat: de neutralen buigen zich nederig en vreesachtig voor het geweld e/i, het dreigement van de Duitsers. NEDERLAND is in die dagen de „witte wereld" waarvan het oude kinderliedje spreekt, maar deze winter is zo hard en langdurig dat men er na een paar weken al lang genoeg van heeft. Ook Frits van de Wa ter die na de eerste sneeuwpret steeds min der oog krijgt voor de vreugden van de win ter,. daar hij op zijn dagelijkse tocht naar het rederijkantoor in Rotterdam slechts de snerpende wind. sneeuwjacht of hagel op zijn bijna onbegaanbaar pad vindt. Het is een tijd om binnenshuis te zijn, rond de fel op- opctftrttfp Iraphpl Maar de Van de Waters beleefden juist een rumoerige tijd. Frits liep rond met het plan om zijn directie te vragen hem naar Londen te sturen, waar de rederij over enkele weken een filiaal zou oprichten. Hij voelde een bij na onbedwingbare, avontuurlijke lust om er heen te gaan, maar durfde er niet goed met Anneke, zijn vrouw, over te praten. Alles wat er in de wereld voorviel wakkerde zijn onbestemde vrees dat er wat zou kunnen ge beuren aan. Hij kwam er niet verder mee dan dat hij slechts kon vaststellen dat hij weg wilde, zonder te kunnen beredeneren waarom pre cies. Zijn vriend, de journalist Herman van Dinter, was telkens weg en hij benijdde hem er soms om, terwijl diens vrouw Rietje er daarentegen onder leed en in Frits juist de man zag die volgens haar in staat was om de gebeurtenissen onder ogen te zien. Zo was er tussen deze twee een toenade ring gegroeid, maar deze was een verstand houding die voortvloeide uit een wederzijds zoeken naar steun. Avonden lang werd in de ze winterse tijd gepraat, men zocht elkander op. stampte af en toe willekeurig een wild feest uit het niets en keerde de volgende dag terug naar de gewone gang der dingen die men al maanden lang aanvaardde: een oor log die zich buiten de grenzen voortsleepte zonder dat men er hier in ons land veel van merkte. Slechts degenen die de oorlog ook voelden als een dreiging, zwegen op bepaalde ogen blikken. Andere mensen, voor wie het alle maal alleen maar ver weg was, de U-boten op de oceaan, de witte strijd in Finland, de vliegtuigen boven ons land, het gebruikelijk geworden bombardement tussen de Siegfried- linie en de Maginotlinie, déze mensen praat ten erover, maar al die dingen waren voor hen niet meer dan berichten uit de krant. Er was weinig nodig om de ene uitgaans avond na de andere te maken: Jannie Kraan was overgekomen uit Harderwijk waar haar man als tandarts onder dienst was en zij lo geerde bij Rie van Dinter. Frits en Anneke hadden deze beide ongestorven weduwen", zoals zij na twee dagen al werden aangeduid, op een avond meegenomen naar de Hylke- ma's en zo zag de ontvankelijke Bernard Hyl- kema plotseling de Noorse droom, welke hij maanden geleden onverwacht bij de Van de Waters had beleefd, in zijn eigen huis ver schijnen. De rijzige blonde Jannie had des tijds een diepe indruk op hem gemaakt en nu zij zijn gast was moest deze vreugde wor den gevierd. Laat op de avond trok het gezelschap naar Rotterdam, naar Pschorr en daarna naar de Cosmopolite, waar Bernard ontdekte dat er in die nuchtere scheepvaartman Van de Wa ter toch wel meer stak. Men had kennissen ontmoet, tafels werden bij elkaar gescho ven. er werd gedanst en toen Frits en Ber nard toevallig samen kwamen te zitten, werd het onderwerp van gesprek als 't ware van zelf wat ernstiger. Bernard wilde weten hoe Frits over de NSB-ers dacht en daar wilde Frits dan wel het zijne van zeggen. Maar daar bleef het niet bij. Het gesDrek ging verder over de Duitsers, de dictatuur, de democratie en na een kwartier hadden de dichter en de zaken man elkander gevonden. Ik zal je zeggen, zei Frits, dat ik ge loof dat als er hier een sympathieke vent was geweest die een soort verlichte dictatuur voorstond, maar dan een aanvaardbare fi guur met enige greep op het volk, iemand die het verstandig en op z'n Hollands had aangepakt, niet met uniformen en zo, nou dan had zo iemand een goede kans gemaakt. Als zo'n vent wat aan de werkloosheid had kunnen doen en geen gekkigheid had uitge haald, had hij heel wat mensen achter zich gekregen. Je zou eens zien hoe gauw de de mocratie op haar rug had gelegen en dan hadden we het nog zelf gewild ook. Maar dan bedoel ik geen schreeuwende idioot als Hitier en niet zo'n aap als Mussolini, maar een typische Nederlander van formaat, die er kaas van had gegeten om de massa achter zich te krijgen. Hylkema zei dat hij geen kaas van poli tiek had gegeten, maar dat hij dergelijke uit latingen wel meer had gehoord en er telkens verschrikkelijk kwaad over was geworden. Jij moet Menno ter Braak maar eens goed lezen, moet je beslist doen. Dat i-s nu de enige man die al jaren lang bezig is om uit te leggen dat we dit nu juist niet moeten hebben. Houd me ten goede, antwoordde Frits, ik zeg helemaal niet dat we daarheen moe ten. Bovendien is de tijd alweer voorbij dat daar enige kans op zou kunnen bestaan. Maar ik zit in het zakenleven en ik hoor zo hier en daar nog al eens wat en dan kan ik alleen maar tot de conclusie komen dat er ook hier in ons land heel wat vage sympathie voor een dictatuur zou zijn geweest als Hitier niet met die oorlog was begonnen. Wie had het niet over een sterke man? Ik heb zo'n idee dat je alleen als geheide liberaal of als rots vaste anti-revolutionair stevig in je schoenen zou staan. Je hebt het zeven jaar geleden in Duitsland gezien hoe de nazi's daar over de socialisten heen konden lopen. Dat is heel wat anders, riep Bernard, dat is niet te vergelijken -r- Zeg, houden jelui nu eens op met die politiek, viel Jannie hem in de rede. Doe eens gezellig! Laten wij maar eens dansen, dan maak je je tenminste verdienstelijk. Dit was de eerste van een bonte reeks van ontmoetingen over en weer, avonden die als ontvluchting dienden, voor de een uit de een zaamheid. voor de ander uit de onrust. Maar de dreiging bleef. Ver over de grenzen rom melde het dreigend. Dinsdag 20 februari 1940 De Engelsen hebben een prachtige stunt uitge haald. Een torpedoboot jager, de Cossackis on verwacht de fjord bij Bergen binnengevallen en heeft daar 400 Britse krijgsgevangenen van het Duitse schip Altmark weggehaald. Het was je reinste zeeroverij natuurlijk om een neutrale haven binnen te lopen voor zo'n overval, maar behalve de Duitsers heeft de hele wereld er plezier aan beleefd. Dit konden alleen de Engelsen maar ver zinnen! I oor het merendeel waren het krijgsge vangenen van schepen die door de Graf Spee waren opgepikt. De Duitsers zijn natuurlijk onmiddellijk aan het schelden gegaan over schending van het volkenrecht en van de Noorse territoriale wateren en Noorwegen heeft ook geprotesteerdmaar dat doet tiiets af aan het feit dat Engeland een bij zonder goede beurt heeft gemaakt. Er is weer een Nederlands schip getorpedeerd de Burgerdijk van de H.A.L., die hiermee zijn derde schip al heeft verloren. De U-boten zitten wel dicht onder de Engelse wal. Dit gebeurde bij Bishops Rock. Hel is het derde verlies van dit jaar. Op 15 januari was de Arendskerk van de V.N.S. al getorpedeerd en vijf dagen geleden is de tanker Den Haag van de Petr. Ind. Mij. eraan gegaan. Als we nu nog niet weten dat het Hitier ernst was met zijn aankondiging van de totale duikbootoorlogdan Ieren we hetnooit. En wat voor klappen de haven heeft gekregen schijnt ook maar als iets vanzelfsprekends te wor den beschouwd. In de laatste vier maanden van 1939 is het verkeer tot ver beneden de helft terug gevallen en in vergelijking met dezelfde tijd in 1938 is het minder dan een derde. Dit is natuurlijk niet vol te houden, maar niemand weet raad en het enige wat je kunt doen is afuxtchten wat het gaat worden en dat kan nooit, veel bijzonders zijn. Het blijft maar koud. In Finland is het nog erger. Daar zijn de Russen doorgebroken. De Mannerheimlinie is eindelijk bezweken. Overigens vraagt iedereen zich af hoe de Finnen het zo tang hebben kunnen tegenhouden en of de Russen nu werkelijk niet sterker zijn dan uit deze oorlog zou moeten blijken. De benzine is weer duurder geworden en kost nu l8!/2 cent, dat is anderhalf maal zoveel als in september. De regering heeft een gedwongen lening van 300 mille uitgeschreven. Toch wel ly [terend dat het een gedwongen lening moest worden, want er is geld. genoeg, maar het wordt vastgehouden omdat niemand weet tvat het gaat worden. Er is ook een nieuwe opperbevelhebber, de oude gene raal Winkelman, die het zaakje heeft overgenomen van generaal Reijnders. Wat het fijne is, weet ik niet, maar er schijnt iets te zijn geiveest over de verdediging van de Peel-linie. Ik ga niet naar Londen. Eindelijk met Rietje na een uitbarsting over het plan kunnen praten. Gelukkig is de situatie thuis nu ook opgehelderd. Het was eigenlijk, maar een half mens dat daar liep, een man die maar moeilijk raad kon schaffen met zichzelf. Het was voor de burgerman Van de Water maar een lastige opgaaf om te bekennen dat hij uit vage, maar zwaar drukkende bekommernis een uit weg zocht te vinden in een verliefdheid. Ge zocht had hij het trouwens niet eens. Het was zomaar gegroeid en hij had het over zich laten komen. Het was ontstaan uit het begrip dat er bleek te bestaan tuss«n hem en een eenzame vrouw, die hij al zo lang' kende en die hij nog pas zo kort had leren kennen zoals zij in werkelijkheid was. Een verovering, dacht hij schamper, maar hij moest tegelijkertijd erkennen dat het zijn ijdelheid streelde dat hij nu na zoveel jaren de vertrouwde was geworden van de vrouw die hij als meisje onbereikbaar had gewaand. Hij liep wel met zijn hoofd in de wolken, maar toch ook nog met zijn benen op de grond en daarom was Frits helemaal niet gelukkig. Hij ging de brug over, waar zijn voetstap pen luid en j^ol klonken en sloeg rechtsaf. Op de hoek kwam iemand hem tegemoet en hij schrok toen hij zag dat het zijn vrouw was, die langzaam als een slaapwandelaar ster, blootshoofds en de handen diep in de zakken van haar mantel op hem af kwam. Anneke, riep hij en zijn stem was on bedoeld scherp. Zij stonden stil tegenover el kander en het was alsof zij uit een beklem ming was tevoorschijn geroepen. Waar kom jij zo laat vandaan. Ben je bij Rietje geweest?, vroeg zij met holle stem. Ja, ik heb Rietje thuisgebracht en ben wat blijven praten. Maar waarom loop jij hier op straat? Waarom ben je niet Frits hield op om dat hij voelde dat hij met die vragen eigen lijk loog. En nu barstte Anneke los. Denk jij dat ik dit leven uithoud? Dat ik maar rustig thuis kon blijven zitten, ter wijl jij bij Rietje zit? Ik weet wel dat jij beter met haar kan praten dan met mij, maar daarom hoef jij nog niet te doen alsof ik niet meer besta en alsof Fransje niet be staat en alles niet bestaat. Als je dan zo graag wilt Toe nou, .laten we nu eerst naar huis gaan, zei Frits zo kalm mogelijk, hoewel hem plotseling de rillingen over de rug gingen, hier op straat kunnen we niet praten. Kom nu, Anneke, ga mee naar huis. En thuis, in bed, op de vertrouwde plaats waar hij de liefste vrouw van de wereld al zes jaar lang alles had kunnen uitleggen wat hem dwars zat en benauwde, daar nestelde een jonge Frits zich naast een opeens veel oudere en wijzere Anneke, om alles te ver tellen wat hem de laatste maanden had be zield. Hij rook weer alsof het helemaal nieuw was de ondefinieerbare tinteldende geur van haar donkere haar. En het hele verhaal van al zijn opgekropte vermoedens kwam er tenslot te uit. Toen het eenmaal zover was gekomen werd Frits weer in luttele ogenblikken van een angstige bedremmelde jongen een man die wist wat hij wilde, daar hij voor het eerst kon uitspreken wat hem al die tijd op het hart had gelegen over zijn werk, zijn ge sprekken met de mensen die over een deel van de situatie konden oordelen, zijn plan nen om weg te gaan uit dit kleine hoekje van het continent omdat hij voelde dat het werd Het bleef maar koud in het mobiliserende Nederland. IJs, en nog eens ijs. Het leek wel of de natuur zich aanpaste bij de kille sfeer van angst, die heerste. (Foto's Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie). bedreigd, zoals de schepen onverwacht wer den getorpedeerd en de Joden waren vervolgd. Maar alsof hij iemand anders dan zichzelf moest overtuigen, brak hij die plannen weer af. Almaar redenerende in het nachtelijk duis ter bouwde hij de stelling op dat hij hier hoorde, bij zijn werk en thuis. Anneke was in slaap gevallen, maar dat merkte Frits pas toen hij haar iets vroeg. Maar het deerde hem niet. Hij was uitgepraat en een uitgepraat man is een tevreden man. Maar toen hij zich om draaide bedacht hij dat hij op zijn beurt An neke helemaal niet had gevraagd naar haar gevoelens voor die Bernard Hylkema. Hij kreeg de kans niet om het te vragen, omdat hij insliep. Merkwaardige apparaten werden bij de verdediging van Nederland ingeschakeld. Nadat grote stukken Nederland onder water gezet waren kwam de vorst en werd de gordel van water begaanbaar. Het leger sneed met ijszagen op trucks gemonteerd ba nen uit het ijs. FLK land heeft zijn bezwaren op twee, vier, zes en acht poten. Hollands grootste hinder wordt ge vormd door tweepotigen, die het door hun menigte, hun dicht op elkaar geboutucle steenachtige, meest afzichtelijke nesten alsmede door het lawaai en de stank hunner uit vindingen onbewoottbaar dreigen te maken. Voor velen biedt Zwitserland het bezwaar van de grote viervoe ters, die met een bel om hun nek dwars over het pad staan te kwijlen en alleen bereid zijn te wijken voor iemand, die binnen het bereik van i hun griezelige horens durft te komen waardoor voor uele. vooral urou- welijke toeristen menige wandeling vergald is. En dan de zesvoelers! Hebt u de middernachtzon gezien? Zo ja, dan hebt u, reiziger van het barre noor den, geboft, want het merendeel dier hyperhebzuchtigen, die vierentwin tig uur zon per dag wensen, kan dit verschijnsel niet zien, omdat hun ge zichten zó gezwollen zijn van de muggebeten, dat hun ogen dicht zitten. Maar nu het zuiden! Sedert de Amerikaanse DDT-campagnes zijn er geen wandluizen meer (tenmin ste niet op die plaatsen, waar toe risten komen), is het aantal vlooien uiterst beperkt, zijn de mieren niet erger dan elders en tevreden zet u zich op een lekker warmgestoofd muurtje van losse stenen neder. Spelenderwijs tilt u een steen op en u springt meteen met een kreet van afgrijzen overeind: een afzichtelijk dier met grote uitstaande scharen, zelf 3 a 5 cm lang. uitlopend in een griezelige dunne, beweeglijke stekel, scharrelt razend snel weg: u hebt uw eerste schorpioen gezien. Zelfs dappere krijgers raken louter door de aanblik ervan door een onwille keurig sidderen bevangen. En talrijk zijn de lieden, die nooit meer op iets van steen willen gaan zitten, omdat ze letterlijk elke seconde de giftige steek in hun zitvlees kunnen ver- wachten. TOIJ de Grieken was de schorpioen ook niet populair, men had er dezelfde afkeer van als wij. „Pas op voor de schorpioen onder elke steen", zeggen ze, zoals wij over een addertje onder het gras" spreken. Of: „Je maakt de achtpotige schor- piden wakker" zoals ons: Slapende iiiilHiiiiililllliiiiiiiHiiiliiiiililiiiiiiiilliimiiiitiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiwiiii mini li min ii iiifiniiiiiiiiiiiiiiiiitiii inruim nu in uit honden wakker maken". En ze had den alle reden: was niet eens de grootste reus het slachtoffer van het gif van zo'n klein diertje geworden? Die reus was Orion (klemtoon op de i), de geweldige jager, een we zen uit de mythologie. Wat wordt er niet van hem verteld: hij was de ge liefde van de rozenvingerige godin van de morgenstond, de achtervol ger der schuwe nimfen, jager van de Grote Berin, het wild voor zich uit drijvend, zwaaiend met zijn on breekbare bronzen knots; volgens sommigen ook een waterreus, die als Gulliver door de zee kon waden van eiland tot eiland, en de voorloper van onze havenbouwspecialisten als bouwer van de grote pier van Mes- sana, het tegenwoordige Messina. Deze geweldenaar was eens op jacht op Kreta, samen met de jacht- godin Artemis en haar moeder Leto. Wat ze deden was geen jagen meer, het was slachten, het u>as geen mooie sport meer, maar een bloeddorstig vermaak, waar de dierenbescher ming nu eens terecht bezwaar tegen zou hebben gehad. De dierenbe scherming was toentertijd in nog krachtiger handen dan tegenwoor dig: Moeder Aarde zorgde er zelf voor. Ze stuurde een /linke schor pioen tussen de stenen vandaan, die Orion in zijn voet stak. Zo werd het grootste door het kleine overwon nen: Orion stierf door vergiftiging. LIET hele geval werd door de goden aan de hemel gezet: Orion werd de reus onder de sterrenbeelden, zijn trouwe jachthond werd de Hondsster Sirius, en de schorpioen kwam vrijwel recht tegenover hem aan de andere kant van de hemel, met het resultaat, dat ze elkaar ach tervolgen: als de Schorpioen opkomt, gaat Orion onder, en omgekeerd, net als in het raadselrijmpje van de mo lenwieken: „Vier ouwe wijven, die konden elkander niet krijgen Het sterrenbeeld de Schorpioen,, het achtste teken van de dierenriem, is eigenlijk een te zuidelijk beeléi om hier duidelijk gezien te worden en onze horizon is verder ook nog veel te licht door al het kunstlicht dat we gebruiken; in zuidelijker streken is het daarentegen een van de mooiste. De duidelijkste ster er van is Antares, een heel grote, maar weinig dichte ster met rossig licht, die zijn naam ontleent aan de gelij kenis van zijn licht met dat van Mars. de planeet, die naar de Ro meinse oorlogsgod is genoemd, die op zijn beurt weer gelijkgesteld werd met de Griekse Ares. „Tegen Ares opwegend" zou Antares dan be tekenen.' IK zou bij u terugkomen met een nieuw Spaans etentje.hier ben ik dan. Het regent in ons land, de nostalgie om het zonne-eiland Mallorca bekruipt mij. Met weemoed denk ik terug aan het gezellige diner daarginds in een eenvoudig restaurant gelegen aan de zonovergoten Bahi van Cristo. Het eten was er zo lekker dat ik ijlings de recepten heb gevraagd en ze u nu ga vertellen. Allereerst was daar dan de Rollo de ternera con Guisantes: (kalfsrollade met doperwten). Bestel voor 5 per sonen een dun uitgerolde lap kalfsvlees niet te mager van 600700 g. U rolt dit stuk vlees straks zelf op! Voor de vulling rekent u 1 gekookte niet te kleine aardappel, 2 rauwe eieren, 50 g magere ham, 1 eetlepel gehakt groen (liefst niet alleen peterselie, indien mogelijk ook bieslook, kervel en selderij groen; we moeten er de „echte" smaak aan proberen te geven) 1 theelepel paprikapoeder, 1 halve eetlepel zeer fijngesnipperde ui, 1 mespuntje kurkumapoeder (saffraan) en zout en peper naar smaak. Klop deze ingrediënten door elkaar de aardappel is fijngeprakt en de ham in sliertjes gesneden en bak dit smeuïge mengsel in een ruime koe- kepan in bruine boter tot een stevi ge platte pannekoek. Deze koek legt u, als hij is afgekoeld op het stuk kalfsvlees neer. Rol het vlees op tot een stevige rol, die u vast- steekt met satépennen of met dun touw dichtnaait. Een braadslede staat klaar: de bodem is ingevet met boter ofvarkensvet. Erop liggen een paar in de helft gesneden toma ten en 1 ui waarop u een laurier blad met 1 kruidnageltje heeft vast- gestoken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het défilé van de strijdkrachten bij Ede op Bevrijdings dag zal een grotere verscheidenheid van wapens en uniformen te zien ge ven dan sinds de wederopbouw van de krijgsmacht mogelijk was. Vierduizend militairen zullen aan het défilé deelnemen, van die drieduizend te voet en duizend in vlieg- en voertui gen. Adelborsten, mariniers en matrozen van de Koninklijke marine zullen wor den gevolgd door marechaussee, cadet ten en infanterie van de Koninklijke landmacht. Daarachter komen vijf squadrons grondtroepen van de Ko ninklijke luchtmacht en drie detache menten van de verschillende vrouwen afdelingen. Het tenue zal variëren van ceremonieel tot camouflagepak. Muziek- en tarrDboerkorpsen zullen roet hun ceremoniële tenue de aanblik ver levendigen en met hun muziek het mar cheren vergemakkelijken. Behalve vijf tien vaandels worden ook vier stan daarden en de korpsvlag van het voor malige Nederlandse detachement in Ko rea meegevoerd. Het terrein van het défilé, de oude weg UtrechtArnhem, is een open heideveld zodat een ruim zicht verzekerd is. In totaal zullen er 153 vliegtuigen met- doen, van marinevliegkamp Valken burg en zes verschillende bases van de Koninklijke landmacht. Het gemotoriseerde deel omvat ver schillende soorten artillerie waaronder ook een afdeling raketten Honeft John. Na het zware materieel van de ge nie (tankdozers, kranen), volgen een verkenningseskadron van zeven tanks van het type Chaffee en een tankes kadron met achttien Centurions. Het hele défilé heeft een lengte van vijf kilometer en zal na de aanvang om half twaalf in drie kwartier langs de paradecommandant, generaal ma joor D. C. de Vries, zijn getrokken. VRAAG AAN MINISTER Eigen nieuwsdienst DEN HAAG, Waarom is de Neder landse televisie niet ingeschakeld bij de opsporing van het vermiste jongetje Tonnie Krabbenborg? De burgemeester van Lichtenvoorde heeft de minister van justitie om zijn toestemming tot het uitzenden van een foto gevraagd, maar de minister zou dat hebben geweigerd. Het anti-revolutionaire Tweede-Kamer lid de heer Meulink heeft de minister nu gevraagd zijn weigering nader toe te lich ten. als hij tenminste inderdaad heeft geweigerd. In de reeds tien minuten hoog-aan- staande oven moet nu de rollade eveneens met vet of boter ingesmeerd mooi bruin braden. Dan pas giet u er 1 vol glas witte wijn overheen en strooit er met be scheiden hand zout op. U had de vulling ook gezouten, dus wees voor zichtig. Vergeet de peper niet. Laat deze rollade nu in een niet te gloei ende oven zachtjes gaarbraden. Re ken zeker 50 minuten voor het gaar- worden gerekend vanaf het moment dat het vlees bruin was. Aardappelen geeft u hier niet bij: dit is beslist overbodig, wel de Gui santes: dorperwten. Natuurlijk zijn voor dit recept wel verse jonge fel groene doperwten nodig. Maar we moeten roeie.i met de riemen die we hebben. .dus nemen we voorlopig blikdoperwten. Maar we behandelen ze zo. dat het echt Spaans toegaat ermee! Voor 1 pond gedopte erwtjes of evenveel uit blik nemen we: opnieuw 1 uitje fijngehakt, 1 zeer dun gesne den peentje, 75 g mager spek even eens in kleine stukjes gesneden. de helft van 1 kropsla in julienne gesne den (sliertjes) zout. een tikkeltje sui ker en 1 eetlepel olie. Laat de olie heet worden en doe er dan bij: sp^k, ui, peen en slablaren. Deze ingre diënten moeten goudgeel fruiten, me?" niet. Daar u blik-doperwten gebruikt laat u dit mengsel in een toegedekte pan ongeveer 10 minuten gaarstoven. Dan doet u er de groente bij, schudt in toegedekte pan alles goed door el kaar en geeft de groene knikkertjes de tijd om gaar te worden. Natuur lijk kunt u hiervoor ook diepvries ge bruiken en deze in de groentemélange gaar laten worden. Als u dit recept eens met verse jonge doperwten toebereidt dan ko men de doperwten erbij, zodra de ,,fond van gesnipperde groente" goud geel is geworden. De doperwten wor den hierin dan gaargesloofd heer lijk die Guisantes a la Espagnola. en daar we in de periode leven van het malse jonge lamsvlees nog even m telegramstijl een tip om dit vlees nu ook eens te verwerken. Favada Asturiana: reken voor 5 personen 1 pond diepvries tuinbonen zolang de verse er nog niet zijn Verder 500 600 g lamsvlees ge- Vervolg' J. van der Hout. 's-Gravenzande; D Jonker, Andijk; H. P. Th. Kolk. Aals meer: A. J. Mertens, Weert; J van i der Meulen, BilthovenT Mulder 's-Gravenhage; G. Posthumus, Leeuw- I arden;E. de Vries, Drachten: F. J Wel link. Wassenaar; C. J. van Westen. Zie- rikzee; R. C. Zwaardemaker, Maars- sen. Sociale zaken en volksgezondheid Benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: dr Querid°- voorzitter Nat. u 6 j voor de geestelijke volksgezond heid; C. W. van Wingerden, oud-voor zitter van het N.V.V,dr. J. Spaan der, directeur rijksinstituut voor de volksgezondheid. Bevorderd tot officier in de orde van Oran je-Nassau dr B. J. Westerbeek van Eerten, Hum- melo; A. Breekland, 's-Gravenhage. Benoemd tot officier in de orde van Oran je-Nassau dr. H. W. Mook. Assen; G. F. J. M Bar, Ubbergen: C. P. H Teenstra, Blaricum; A. Brester, Amersfoort; dr. j Houte, Rotterdam: G. C. van den Heu vel. Rotterdam; mr. H. B. Wildt, Meij- boom, Overveen; J. G. Ba inck, Eind hoven; A. P Nossek, Best; I. F. H. Stuveling, Enschede. tot ridder üi de orde van Oranje- Nassau: W. Ph. Hendriks. Bolsward; dr. M Sypkens Smit. Hattem; P. J. H. Leith, mr. H. de Boer, Wassenaar; D, A. van Maastricht; mej. zr. A. J. C. M Wol- I tering, 's-Herfcogenbosch; A. A. W. Holland, te Son en Breugel; S W A M. de Groot Helmond; A. W van Nieuwland. Vlissingen; K Ensink. Hil versum; R. Zegers Veeckens, Blari cum; G. Hammink. Utrecht; G A Collignon, Utrecht: C. L. M. Snepvam gers, Breda; H. Hindriks, 's-Gravenha ge. Maatschappelijk werk Benoemd tot officier in de orde van Oran je-Nassau: ^,r' cF: van Loon. 's-Gravenhage: P. Schaberg. Schiedam; mr G. R. ba ron van Voorst tot Voorst, Zwolle. tot ridder in de orde van Oranie- Nassau: F. A. Beemer, Hilversum; mevr. E. G. van den Berg-Lindenboom, Rotter dam; P. C Chambille. Maastricht; B. Fels, Haarlem; B. Herderschee, Am sterdam; mevr. J. A. Israël-Maas, <£oes; A. T. de Jong, Leeuwarden; J. E Lioni, Rotterdam; mej. R. E Lun- ter (mère Maria Damiana) Maas tricht, mevr. C. M. Middendorf-Hen- sen, Rotterdam; ds. J. Uneputty. Roer mond; J. de Vries, Amsterdam; G. Chr. Vroegh, 's-Gravenhage; mevr, H G. M. Wichers-Dutilh, Rotterdam schikt voor ragout en in niet te grote te blokjes gesneden. 1 in plakken ge sneden grote ui. 1 mespuntje tym en basilicum met 1 eetlepel gehakte peterselie. In 3 eetlepels olie braadt u de stukken lamsvlees goudbruin en doet er alle andere ingrediënten behalve de tuinbonen bij. Laat dit vlees gaar stoven. doe er ongeveer 50 s boter bij Ongeveer 10 minuten voor het opdienen komen de tuinbonen en wat zout erbij. Laat alle ingrediënten smeuïg en gaarworden en dep. neer de ragout m een warmgezette schaal Maak af met een glas droge port serveer met warme broodjes erbij' Meer niet. Mag ik u met deze Spaan se eulmaria een smakelijk eten toe wensen en.... tot de volgende keen MICKY VVOODHOlïSB A

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 15