.Noord-Beveland op de drempel DOE DE LONEN DE DEUR UIT! B1 ALS DE DAM DICHT IS WORDEN ER LEVENS EN RIJKSDAALDERS GESPAARD W Vrijdag 29 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Niet iedereen Vervloekt beroep Grotere omzet Vrijheid D Krotten genoeg De angst Elektronisch centrum neemt taak van vele ondernemingen over TIJDROVEND Calve -hip voor dvib!bel-lek3cex ehezi ENQUÊTE Kustvaarder voer op brugpi jler REPORTAGE DOOR BAREND MAASKANT LS laag over het wijde land een lichte nevel hangt, schijnt de aarde zwoegend te ademen dan berst zij bijkans van vruchtbaarheid. Zo is dat op Noord-Beveland. Als aardappelen, vlas, stro en bietekoppen naar het vaste land worden afgevoerd, kost dat per ton een rijksdaalder extra vanwege het veer over de Zandkreek. Ook dat is zo op Noord-Beveland. Vooral daarom is men er „stik-blij", dat begin mei de dam bij Katseveer wordt gesloten. Deze gebeurtenis schept het vooruitzicht, dat tegen de herfst met auto's onbelem merd, kosteloos en te allen tijde van Noord- naar Zuid- Beveland kan worden gereden. EEN mooi, rijk land. Dat weet in hoeverre het de zee kan ver trouwen. Nooit! jjr De St. Felixvloed vernielde In 1530 het eiland en twee jaar later overspoelde een naamloze storm vloed de laatste resten, op de toren van Kortgene na. Het duurde tot 1598 tot Noord-Beveland zich weer naar boven worstelde. Keiharde Zeeuwen sloten de dij ken rondom Oud-Noord-Beveland. „Dat is deze polder, waar u nu zit", zegt dijkgraaf Michiel van Arent- hals. Het begin was er weer en al lengs groeide het gebied. Er kwamen polders bij, soms ging er weer een verloren. Maar 28 polders 'bleven behouden. De laatste was de Spie ringpolder en sinds 1856 is het zo gebleven. Maar slapend zijn de boeren er niet rijk geworden. Altijd was er de vrees voor dijkbreuken en de'be zorgdheid voor verraderlijke dijk- en oevervallen. Als ineens zo'n miljoen kubieke meter grond wegvalt in het niets. De eeuwi ge op- en neer gaande beweging van eb en vloed ondermijnt de voorvoet van de dijken en vooral na een abnor maal lage eb- stand is het op passen. Alleen de Leendert Abraham polder beleefde 53 oever- vallen sinds zijn inpoldering een eeuw geleden. Ruwweg twin tig kilometer lang en vijf kilo meter breed is dit eiland en in een rond cijfer heeft het een ka dastrale opper vlakte van 9000 hektaren. Het is nagenoeg alleen akkerbouw die bedreven wordt op grond, die be hoort tot de vruchtbaarste ter wereld. Een plekje dat gelijkenis ver toont met de jongste polders van het land uitgestrekte, bij na onafzienbare landerijen af en toe een kapi tale boerderij. Het treffendst zijn evenwel de wegen, kaars recht de meeste. Daarom vooral de overeenkomst met de Zuider- 1 zeepolders. En dan te bedenken, dat dus 350 jaar geleden al deze Zeeuw se inpolderaars bet economische voordeel zagen van rechte kavels. OEREN met vooruitziende 1 blik. Want heersend over bedrijven, die voor bijna honderd procent gemechaniseerd zijn. Boeren, die zeggen: „Elke man kost mij aan loon en sociale lasten 6000 gulden per jaar. Voor dit bedrag kan ik royaal 25.000 gul den in machines investeren". Daarom had een landbouwer met zeventig hektaren land vijf jaar geleden tien man in dienst en nu nog maar zes. want elk jaar had hij er één minder nodig. Omdat er een coöperatieve sproeivereni- ging kwam en combinaties voor het gemeenschappelijk gebruik van een vlasplukmachine en van combines machtige machines, die maaien, dorsen en het stro in bossen bin den. Een rijk land, ongetwijfeld. Maar niet voor iedereen. Marinus de Regt kijkt even op het zil veren, met een sleuteltje opge wonden horloge („nummer 28002 staat in de kast", weet hij uit zijn hoofd), dat hij tachtig jaar ge leden van zijn vader kreeg, toen hij vijftien werd. Een duur hor loge: 22% gul den. Hij her innert het zich goed, zoals hij zoveel getallen uit het grijze verleden in zijn naar eigen zeggen „lille- ke, ouwe boere- kop" heeft vast gehouden. Hij schijnt te kijken om terug te kijken, toen de boereknechts 's zomers werk ten van 's nachts twee tot 's avonds zeven uur en voor een heel jaar werken 24 pond (een pond was zes gulden) en de kost ver dienden. ,,'t Was ver schrikkelijk." Voor maaien betaalde de boer 2,25 per gemet (plm. 0,4 ha) „en je moest een Geïllustreerd door ADRIAAN MEYERS flinke vent wezen om dat te halen op één dag". De boeremeiden verhuurden zich van mei lot mei voor 54 gulden met de kost. ,,'t Was treurig wat wij verdien den". SOMMIGEN spreken nu over het „vervloekte beroep" maar de ontvolking van het eiland is het gevolg van deze wisselwer king: mechanisatie van de land bouw maakt arbeiders overbodig de vlucht uit de landbouw maakt DE gemeente Wissekerke ver koopt geen lapje grond om speculatie te voorkomen. De bou wers krijgen de grond in erfpacht. De gemeente zorgt voor electrici- teit, waterleiding, riolering en straatverlichting. De gemeente Kortgene ziet veel in een jachthaven en een Antwerp se watersportvereniging met 800 leden en 300 boten wijl graag naar de Zandkreek komen als er de no dige accommodatie geschapen is. Zeer spoedig heeft de aanbeste- CQLIJHSPLASriPeil- 6=» machines noodzakelijk. Daaruit groeide het feit, dat in dertien jaar tijds de eilandbevolking met 934 zielen daalde tot 6834 inwoners De jeugd, die naar ulo, ambachts- en huishoudscholen gaat en niet in het ouderlijk bedrijf of ambacht kan terugkeren, is verloren voor het eiland. Want industrie kent Noord- Beveland niet. Daarom trekt men weg, naar Breda, nog ver der naar Zwijn- drecht en zelfs naar de Rotter damse haven. „Ze g aan schuiven heet dat. Toch is de Noodbevelander geen verbitterd slag mensen. Men is vriendelijk en verdraagzaam. Men is hervormd of gereformeerd: „Dat gaat zo om de helft". In de oorlog is versoe peling in het geloof gekomen, maar iedereen verzoent zich ermee, dat op zondag „niks mag gebeuren". Er mag dan worden gevoetbald, maar men doet het niet. De café's zijn open, maar er wordt weinig ver teerd. De pont vaart om de twee uur, op werkdagen om het half uur. Dan kost het nogal wat tijd om in Goes naar de bioscoop te gaan. Degenen, die leiding geven aan de twee gemeenten: Kortgene met Colijnsplaat en Kats in het oosten Wissekerke met Camperland, Stroodorp en Geersdijk in het wes ten, doen dit met rustige vasthou dendheid. BURGEMEESTER SCHUIT: ,,Het openbreken van het eiland zal geen grote stoten veroorzaken". BURGEMEESTER VAN HALST: ,,Er komt een geweldige omme keer, maar op de bevolking zal dat geen grote indruk maken". plaatsen, het niet meer gebonden zijn aan de laatste pont van vijf over half twaalf. En het uitblijven van sterke stoten komt omdat men al enkele jaren bezig is zich aan te passen, vooral door het eiland te propageren aan toeristen en natuur liefhebbers, want er broeden zeven tig soorten vogels. Twee jaar gele den werd de VVV opgericht. De ..Belzen" kennen Noord-Beve land al lang. Die zitten zondags de hele dag met de vrouw aan de zee dijk, te vissen op zeebaars, bot en paling. Of proberen hun geluk in een fameuze karperp.ut. Ook Duit sers en Oostenrijkers hebben het petieterige eilandje in de Ooster- schelde ontdekt. En natuurlijk de Nederlanders zelf, in steeds groteren getale. De Noordbevelanders zijn al een poos bezig om gelegenheid te scheppen voor „rekernasie" zoals sommi gen het voor hen nog nieuwe woord onwennig uitspreken. Vijf jaar geleden werd een plan ontworpen voor een bungalowkamp in het noordwesten. Als nu het zo-j merseizoen aanbreekt, staan er vijf tig plus een gloednieuw hotel met' twintig bedden. Vlak achter de smalle duinen en dicht bij de dam, 1 die het Veerse Gat volgend jaar zal afsluiten. Het plan voor nog negen tig zomerwoningen met een winkel-1 centrum ligt klaar. Er zijn 140 ge- j gadigden voor. ding plaats voor de aanleg bij Co lijnsplaat van een vissershaven, waar de vissers uit Veere hun nieu we thuishaven krijgen. De verwach ting ds, idat hieruit een grotere om zet voor middenstanders en am bachtslieden voortkomt. En mis schien houdt die haven he't wegtrek ken van het eiland "wat tegen. Niemand stelt zijn hoop op ves tiging van industrie, misschien een werfje voor reparatie en onderhoud van de vissersschepen. Mogelijk komen er forensen wo nen, maar dan schij nen op het ogenblik wel de hoofdpunten genoemd, die veran deringen betekenen als Noord-3eveland eiland-af raakt. Op één na: de rust. Wel zegt de burge meester van Wissel- kerke: „We maken er geen Schevenin- gen of Domburg van, maar rustige hoekjes." Maar zijn collega van Kortgene meent: „Naar de knoppen gaan rust en vrede als het eiland uit zijn isolement wordt gehaald." De tijd zal het leren. Ook voor de burgemeester van wil halen. Eveneens wat de verdere ontvol king betreft. Burgemeester Van Halst: „In geen drie jaar heb ik een 'hpis ont vangen. Ik heb er geen gebrek aan, maar de consequentie is, dat jonge mensen mij vragen: kan ik een ihuis krijgen, of ik ga weg. Er staan hier wel veel krotwoningen en als zij niet willen wonen in zo'n hok, geef iik ze groot gelijk". Een kostbaar stukje land komt ■spoedig dichter bij de grote ge meenschap. Maar hoe groot de in dividuele rijkdom ook mag zijn, met 60 a 70 miljoen wordt rond weg het dubbele van de waarde van het eiland erbij gelegd om dij ken te slaan, gemalen te bouwen, wegen aan te leggen. Nu gaat de Zandkreek dicht, vol gend jaar het Veerse Gat en over, zeg twintig jaar, de Oosterscheide. gen blijven voor rampen in de vorm van dijk- en oevervallen, die ons waterschap, zolang de Ooster- söhelde nog niet zal zijn afgedamd, nog steeds kunnen treffen". De pont mag een doorn in het oog zijn, een obstakel eerste klas, een geld en tijd kostende factor (bij Kortgene gaat jaarlijks „onver standig" veel over: een half mil joen mensen en 125.000 auto's), maar de zee wordt het minst ver trouwd. Wissekerke^-die. n.u altijd„een, kwar-. Dan-pa-s—zalfde-dijkgraafvan -het- tier speling neemt als hij de pont Waterschap Noord-Beveland op de jaarvergadering zijn woorden van voorjaar 1960 niet meer behoeven te herhalen: „Laten wij hopen, dat we ook dit jaar gespaard zullen mo- Iedereen daar vergeet niet, dat op 1 februari 1953 het water boven manshoogte stond in het nieuwe gemeentehuis van Kortgene, dat een paar uur tevoren feestelijk was geopend. En in Colijnsplaat schud den zij nog het hoofd bij de her innering toen honderd man in een stikdonkere nacht de vloeddeuren in de dijk tegenhielden, omdat zij niet wisten, dat op hetzelfde ogen blik in Kortgene al veertig mensen waren verdronken. Daarom leeft altijd weer de angst op als de zee tegen de dijken wordt opgezweept. |IE ommekeer zit in de vrij- 'heid van zich kunnen ver- AMSTERDAM. Als de plannen doorgaan en daar ziet het wel naar uit zal over enige tijd een flink aantal middelgrote en kleine ondernemingen in ons land de rompslomp van hun loonadminis traties de „deur uit" doen naar een elektronisch centrum. Dit in stituut, het Centrum voor elektro nische administratie, zal binnen kort worden opgericht op initiatief van het Centraal sociaal werkge vers-verbond, in samenwerking met het Verbond van Nederlandsche werkgeversvakverenigingen en het Verbond van protestants-christelij ke werkgevers in Nederland. In een uitgebreid rapport heeft een werkgroep, ingesteld door het CSWV, het hoe en waarom van dit centrum uit de doeken gedaan. In de praktijk zal het zo zijn, dat de aangesloten be drijven die op kostenibasis met het centrum zullen afrekenen de gege vens, nodig voor het berekenen van lonen en salarissen, aan het centrum opsturen en dan binnen 36 uur kant en klaar uitgewerkte loonstrookjes en loonstaten kunnen terugkrijgen. Het berekenen van lonen en sala rissen is voor de meeste bedrijven zo langzamerhand een bar ingewik kelde en tijdrovende aangelegenheid geworden. Verschillende zeer grote Gasten Trakteer dan eens op dunne, korstloze sneetjes brood met een rolletje worst of een plakje ei en - om het dubbel- lekker te maken - Calve Mayonaise LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Zo'n idee om Uw gasten eens extra te verwennen kunt U zelf ook vinden. Want Calvé Mayonaise maakt heel veel hartige hapjes dubbel-lekker. Doe Uzelf en Uw eters een plezier. Ontdek zo'n nieuwe verrassing met Calvé Mayonaise enschrijf die aan Calvé. Dan krijgt U - als Uw idee bruikbaar is - een leuke, welkome verrassing! .Zend Uw idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingezonden en worden het eigendom van Calvé. Maak e:r méérvan met Calvé 1 (bedrijven, die met dit probleem wor stelden, konden door het aanschaffen van elektronische apparatuur de moei lijkheden oplossen. Voor de middelgro te en kleinere bedrijven was die mo gelijkheid er praktisch niet. Een com puter, zoals die in het centrum aan het werk zal gaan, kost nog altijd een dikke miljoen gulden. De naar verhouding geringe hoe veelheid werk, die er in de niet zeer grote bedrijven voor een elektronische rekenmachine te doen valt, maakt de aanschaf van een dergelijk apparaat met verantwoord. Het centrum heeft tot doel door centralisering van het administratieve werk van een groot aantal bedrijven de voordelen van de elektronische apparatuur toch binnen het bereik van die middelgrote en kleinere bedrijven te brengen. Een enquête, gehouden in novem ber van het vorig jaar, toonde aan dat y?or een dergelijke centrale verwer king van de gegevens voor de loon administratie in het Nederlandse be drijfsleven grote belangstelling be stond. Ruim driehonderd ondernemin gen met te zamen meer dan 120 000 werknemers gaven te kennen veel voor het plan te voelen. Verder kon op grond van een onderzoek bij zes tien bedrijven worden berekend, dat als deze bedrijven gebruik zouden maken van de diensten van het cen trum de kosten voor hen gemiddeld vijftig procent lager zouden liggen dan de kosten, die zij zelf voor het werk moeten maken. De jaarlijkse lasten van het een- trum werden door de werkgroep be- cijverd op 1.848.000 gulden. Een be drag van driehonderdduizend gulden per jaar is uitgetrokken voor een elektronische installatie, waarmee met inbegrip van een ruime reserve de lonen van honderdduizend werkne mers, verspreid .over ongeveer twee honderd bedrijven, zouden kunnen worden berekend en verwerkt. In 'het rapport wordt aangenomen, dat het centrum zijn werk op 1 janua ri 1961 zal beginnen met de loonbere- keningen voor rond twintigduizend werknemers, welk aantal in de loop van drie jaar dan zal worden uitge breid tot honderdduizend. NEWPORT (Reuter! De Neder landse kustvaarder Carnissesingel 499 ton uit Rotterdam is gisteren bij Newport in Zuid-Wales tegen een pijler van de brug daar over de Usk gevaren Het schip zwaaide om waardoor een sloep werd verbrijzeld. De Carnissesingel, die was geladen met zeshonderd ton graniet, is voor on derzoek naar een werf in de buurt ge varen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9