Christelijke Middelburg kweekschool in het goud Belangrijke invloed direete en in de wijde omtrek Komt er een chr. h.b.s. in Axel? Eigen Zeeuwse opleiding heilgymnastiek en massage Wel autorijden maar geen belastingkaart Eindhovens komt naar jeugdorkest Vlissingen Steek de vlag uit! Maar. Diploma-uitreiking aan de nijverheidsschool, Zierikzee Vrijdag 29 april I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Ruim duizend leerkrachten afgeleverd Betekenis Raad Oostburg Elektrificatie in discussie Leerlingen Vier Zeeuwse kleuterleidsters Domburg komt in een beter licht te staan Eindles van de tuinbouwcursus Jubilarissen bij het overheidspersoneel Duur van cui~sus drie jaar POLITIERECHTER MIDDELBURG Export van mosselen voorlopig gestopt ,Doe Open „Juliana" zaterdag in blauw Nieuwe verzekering ziekenhuisverpleging Voorlichtingsavond voor toekomstige militairen Pag. 3 MIDDELBURG. Een van de voornaamste onderwijsinstel lingen in Zeeland, in ieder geval een school, die indirect een enorme invloed heeft gehad op het leven in ons gewest en ook daarbuiten, hoopt te jubileren. De christelijke kweekschool aan de Herengracht te Middelburg bestaat op 1 mei a.s. veertig jaar. Dit feit zal vandaag in besloten kring worden gevierd met bestuurs leden, docenten, leerlingen en bedienend personeel, terwijl in de dinsdagavond a.s. te houden algemene vergadering van de „Ver eniging tot stichting en instandhouding ener christelijke kweek school voor Zeeland" aan het vijftigjarig bestaan der school even eens aandacht zal worden besteed. Bestuur en directeur der school zou den graag hebben gezien dat jubileum viering en ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw konden samenval len. Dit kan helaas niet het geval zijn, want de christelijke kweekschool moei zich nog steeds behelpen met het af tandse gebouw aan de Herengracht. Overigens is dit wel een gebouw, waar in geschiedenis is geschreven. In letter lijke zin. want in banken, waarin tal van ouders van huidige leerlingen, tien tallen jaren geleden ook reeds hadden plaats genomen, staan nog de initialen van deze oud-leerlingen gekrast. Thans hebben zij er als eerzame onderwijzers en onderwijzeressen voor te waken, dat dergelijke graveringen niet voorkomen. De oude school roept orri een nieuwe en dat heus niet alleen omdat de banken zijn versleten. De inrichting van het gebouw is verouderd en vol doet allerminst aan de te stellen mini male eisen. De plannen voor de bouw van een nieuwe school liggen echter al geruime tijd gereed, vele formaliteiten zijn verricht en de"grond ïs aangekocht en betaald. Het wachten is nog slechts op de - njksgoedk'èürlftg" dm tot aanbe steding te kunnen overgaan. Het be stuur van de jubilerende school kan terugzien op een periode, waarin met zeer veel zegen is gewerkt.In de loop van vijftig jaar hebben ongeveer dui zend jongelui hun opleiding voor onder wijzer of onderwijzeres ontvangen aan deze school. Velen van hen zijn op belangrijke posten geplaatst, belangrijk dan be doeld naar algemeen spraakgebruik OOSTBURG „De P.Z.E.M. meet met twee maten", aldus meende de heer W. C. F. te Coe doch men mag ook zeggen, dat alle leerlingen, die de Middelburgse chris telijke kweekschool hebben verlaten daarna een zeer belangrijke opdracht hebben te vervullen gekregen. Zij hebben een opleiding in christelijke geest ontvangen, een opleiding, waar in de betekenis van het Evangelie telkens weer op dominerende wijze naar voren is gebracht; en al deze ruim duizend oud-leerlingen zijn met het Evangelie verder door te geven, met name aan de kinderen, het le ven ingestuurd. Zo bezien mag men zeggen dat de chr. kweekschool te Middelburg in de afgelopen vijftig jaar van uitermate grote betekenis is geweest, een betekenis, die verder reikt, dan mensen vaak kunnen be vroeden. Het leerlingental is in de afgelopen jaren voortdurend toegenomen. In sep tember 1951, toen de huidige directeur, de heer J. A. van Bennekom ac-Ji het hoofd van de school kwam te staan, waren er 78 leerlingen. Thans zijn het er 180, een top, die nog nooit eerder werd bereikt en dan is nog buiten be schouwing gelaten jde opleiding tot kleuterleidster, die ook aan deze school is verbonden. De opleidingsschool voor kleuterleidster is in 1946 gestart en heeft op het ogenblik negentig leerlin gen. Telt men hierbij nog de cursis ten, die voor het volgen van avondles sen voor het behalen van een acte naar de school komen, dan komt men in totaal tot een leerlingental van ver over de driehonderd. De heer J. A. van Bennekom is de derde directeur van de school. Van de oprichting af tot 1930, toen hij met peii- sioen ging, was de heer C. Weeda di recteur. Hij werd opgevolgd door dr. K. Huizinga, die in 1951 met pensioen ging en in dat jaar kwam de heer Vah Bennekom naar Middelburg. De huidige secretaris, de heer S. Cal- jouw heeft tal van jaren het wel en wee der school van zeer dichtbij mee gemaakt. Na eerst een aantal jaren ad ministrateur te zijn geweest, werd hij daarna secretaris der schoolvereni ging. Dertig jaar in totaal heeft hij een directe band met de christelijke kweek school gehad. Het jubileum zal nu niet op grootse wijze worden gevierd. Het ligt in de i bedoeling op een nader vast te stellen datum in wellicht groie kring het vijf tigjarig bestaan te herdenken. Autori teiten en oud-leerlingen zijn voor de in de Concert- en Gehoorzaal te houden herdenkingssamenkomst niet uitgeno digd. Vandaag zal echter in interne kring aandacht aan het jubileum wor den geschonken en dat zal ongetwijfeld in vreugdevolle stemming gebeuren. Het programma voor deze jubileumviéring geeft als openingslied aan: Looft God, de opdracht om de boodschap van looft Zijn naam alom" DOMBURG. De gemeente Dom burg wil zichzelf in een beter licht plaatsen. Gisteravond besloot de raad de plaatselijke straatverlichting aan zienlijk te verbeteren. Dit zal de ge meente op een uitgaaf komen te staan van 47.685. Een niet geringe uitgave, aldus de burgemeester mr. W. J. E. Crommeiin, maar wanneer het werk np (lc vol tp mnptp-n eon^tatpren tot stand zal zijn gekomen, zal een ne (k.v.p.) te nweten constateien.j,^ ffekoesterde wens in vervulling tijdens de raadsvergadering van 7jjn gegaan. „De verlichting moet wor- woensdagavond. De heer E. Dekr den aangepast aan de allure van ons ker (prot. chr.) had aan B. en W. dorp als badplaats", voegde voorzitter gevraagd naar de stand van za- hieraan nog toe. ken bij de aanvragen van de he- keer Jac. de Visser (a.r.) drong er ren Risseeuw en Buyze om aan- vooral op aan toch met een afdoende gesloten te worden op het elek- verlichting te komen. „De verbetering trisch net. De loco-burgemeester, de heer A. P. Modde, deelde in dit verband mede dat met beide per celen niet meer gerekend wordt, ze zijn gelegen in onrendabel ge bied. De kosten zouden voor de heer Risseeuw 4000 en voor de heer Buyze 6000 bedragen. Ook indien de gemeente haar bijdra gen tot 500 gulden per perceel zou opvoeren blijft realisering der aansluitingen voor de betrok kenen onbereikbaar. De heer Dekker laakte het door de ge- meente gedurende de laatste twintig jaar gevoerde beleid inzake subsidiëring voor elektrifikatie. Met uitzondering van De Christelijke Kweekschool te Mid delburg is een streekschoolUit Bra bant, Limburg en van de Zuid-Hol landse eilanden komen de leerlingen. Zelfs uit België trekken jongelui naar de Middelburgse school. Het meren deel van de leerlingen is echter af komstig uit Zeeland. Vijftig jaar ge leden verscheen een groot deel van de vrouwelijke leerlingen in Zeeuwse klederdracht in de banken. Dat is nu niet meer het geval, doch vier meisjes die de cursus voor de opleiding tot kleuterleidster volgen konden de ver leiding niet weerstaan om dan toch op de laatste schooldag voor het .examen duidelijk te laten zien, dat zij afkomstig zijn van het Zeeuwse land. kost een schep geld, laat zij dan ook prima zijn". De heer Joh. de Visser (.s.g.p.) vond het een kostbare geschie denis en dat, terwijl we reeds moeite hebben met de begroting. Zullen hierdoor geen andere werken op de achtergrond worden geschoven?". De voorzitter ant woordde „We hopen nu iets te krijgen dat goed is. En wat die andere werken betreft, de verlichting heeft in elk ge val prioriteit". De raad verklaarde zich daarna unaniem met het voorstel ak koord. Ook gaf het zijn goedkeuring aan de spaarverordening 1960 voor het ge- meentepersoneel. In de rondvraag bracht de voorzitter hulde aan het adres van de polder Wal cheren. „Er is deze winter een bijzonder goed, maar ook kostbaar en teer werk verricht", aldus de heer Crommeiin, daar bij doelend op het opruimen van de bun kers. „Het is een moeilijke operatie ge- de buurtschap Scherpdier, waarvoor na weest maar de polder Walcheren heeft veel moeite de gemeente 1500 gulden ter haar taak bijzonder attentieus opgevat en beschikking stelde is er verder niets ge- zelfs meer gedaan dan wij van een Ii- beurd. De heer J. Barendregt was het chaam als de polder hadden mogen ver met de visie van de heren Te Coene er. wachten". Dekker eens en stelde daarom voor bij G.S. bezwaren kenbaar te maken tegen "R^11TAr Ti rnifi. het beleid van de P.Z.E.M. op dit punt. ÏJOll W VtI (JLIlO J-VI Llln Wethouder Geuze onderstreepte dat COII1 DleX ill TemeUZeil hetgeen de heer Dekker opgemerkt had y over het subsidiebeleid van de gemeente TERNEUZEN. Tijdens de algemene- een kwestie is die de raad aangaat, wantne ledenvergadering van het Groene deze voteert nu eenmaal de bedragen. Kruis deelde de voorzitter de heer H, Hij suggereerde een onderzoek in te lat- Ribbens mede dat het nieuw te bouwen ten stellen naar de financiële consequen- wijkgebouw, aan de Van Steenbergen- ties bij aansluiting van alle nog niet aan- laan, gegund was aan de firma Chris- gesloten percelen. liaansen uit Oostburg. zijnde de laag ste inschrijver. Daar de Rijksgoedkeu- De raad besloot te elfder ure een co- ring spoedig wordt verwacht hoopt men mité op te richten voor het organiseren in mei met de bouw te kunnen begin- van feestelijkheden i.v.m. de vijfde mei. nen. Bij de bestuursverkiezing werden De geloofsbrieven van het nieuw benoem- mejuffrouw L. Oosthoek en de heer S. de raadslid de heer Ph. A. Vuyst werden Mielen herkozen. in orde bevonden en hij werd als lid Een bijzonder woord van dank werd gesproken tot de propagandiste van de vereniging, mejuffrouw Van Baal; aan ZIERIKZEE. In de Lagere Land bouwschool vond de eindles plaats van de tweejarige tuinbouwwintercursus, waarna aan alle deelnemende cursisten het diploma kon worden uitgereikt. Tij dens deze eindles hielden enkele cur sisten een interessante voordracht over een onderwerp betreffende de tuinbouw. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester reikte de diploma's uit aan: H. v. d. Bos te Bruinisse, H. Bouwman te Oos- terland, W. van Donge te Dreischor, G. L. Heijboer, W de Jonge en J. Lege- maate te Zierikzee, M. Mol te Schudde- beurs, J. Niekens te Zierikzee, Abrf de Rijke te Renesse, Andr. de Rijke te Dreischor, J. Schouls te Zierikzee en N. Siesse te Scharendijke. De cursus stond onder leiding van de tuinbouwleraren W. Hack en J. A. v. d. Weel, die aan het eind van de avond namens de cursisten door de oudste, de heer Andr. de Rijke op gees tige wijze werden bedankt onder aan bieding van een boekenbon. AXEL. Sedert 1957 bestaan in Oost Zeeuwseh-Vlaanderen plannen om te komen tot de op richting van een chr. h.b.s. Door diverse activiteiten van het co mité ziin deze plannen thans in een min of meer beslissend sta dium ge-komen. Vast staat in elk geval dat het actie-comité in samenwerking met de vereniging voor chr. middel baar en hoger onderwijs in Zee land, contact heeft opgenomen met mr. J. J. Hangelbroek die de kwestie ten departemente aan hangig zal maken. Destijds werd een actie-comité ge vormd waarin vertegenwoordigers zit ting hebben uit Terneuzen, Axel, Zaam- slag, Hulst, Sas van Gent, Hoek, Sluis kil en Walsoorden. Dit actie-comité, onder voorzitterschap van de heer C. de Putter, heeft direct na de oprich ting contact gezocht met de Zeeuwse vereniging. Dat was overigens een lo gisch gevolg van het feit dat laatstge noemde vereniging reeds de nodige er varing had met betrekking tot de te volgen procedure. Nu is de laatste tijd meer tekening in de situatie gekomen. Niet in het minst was dit een gevolg van de op wetenschappelijke leest ge schoeide prognose, waaruit bleek dat een chr. h.b.s. in Oost Zeeuwsch Vlaan deren wel degelijk in een sterke behoef te zou voorzien. Het is zelfs zo, dat reeds veertig ouderverklaringen binnen zijn. Zou de school dus in 1960 moeten starten dan kan men al op de veertig leerlingen rekenen. Het is dan ook zo, dat het comité in samenwerking met de Zeeuwse ver eniging, zich beijvert de school zo spoe dig mogelijk te laten starten. MIDDELBURG. De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel hield een jaar vergadering o.l.v. de voorzitter, de heer Chr. de Bruin. In zijn openingswoord getuigde deze van veel reden tot dankbaarheid, niet al leen voor hetgeen op maatschappelijk terrein is bereikt, maar ook voor de pret tige verhoudingen in de verschillende groepen en de groei van het ledental, dat nu tot 521 is gestegen. De periodiek aftredende bestuursleden C. J. Wisse en J. Willeboordse werden bij acclamatie herkozen. De leden Chr. de Bruin, L. de Jonge, P. C. Kamermans, C. E. Kruijse en J. L. de Troije werden gehuldigd in verband met het feit dat zij gedurende 40 jaar onafgebroken lid der chr. vakbeweging geweest waren; namens het hoofdbestuur werd hun door de bondspenningmeester, de heer H. 't Lam een passend blijk van waardering uitgereikt. Bij monde van 2de voorzitter, de heer A. K. Louws, werd de heer Chr. de Bruin, onder aanbieding van een fruit mand nog in het bijzonder gehuldigd voor de bekwame wijze, waarop hij nu gedurende 20 jaar de voorzittersfunctie in deze afdeling heeft bekleed. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE 'i OVER DE In het actie-comité zijn alle protes tantse kerkgenootschappen vertegen woordigd. Onlangs heeft men in ver band met de recente plannen een krach tige ledenwerf-actie ondernomen voor de Zeeuwse vereniging. Dat deze ac tie een doorslaggevend succes werd mo ge blijken uit het feit dat reeds in eer ste aanleg 130 leden werden geworven. Axel spant met 90 leden wel de kroon en het is dan ook geen wonder dat men in gezamenlijk overleg tot overeen stemming is gekomen met betrekking tot de plaats waar de nieuwe school zal worden gevestigd. Het zal wel nie mand verwonderen dat dit Axel wordt. Intussen kan de geprojecteerde school ook van betekenis worden voor West Zeeuwsch Vlaanderen. De busverbin- gen zijn van dien aard, dat heen en weer reizen van de leerlingen niet al leen goed mogelijk, maar zelfs verre te verkiezen zal zijn boven de huidige situatie waarbij de kinderen vaak el ders in de kost moeten. MIDDELBURG Uitgaande van de overweging dat het in ge heel Nederland maar in het bij zonder in Zeeland, buitengewoon moeilijk is para-medische hulp krachten aan te werven, heeft een drietal organisaties op me disch gebied het initiatief geno men een eigen Zeeuws opleidings instituut voor heilgymnastiek, massage en physio-techniek in hét leven te roepen. Deze drie iüstëlEngén zijn het Middelburgs Gasthuis, het ziekenhuis „Be- thesda" te Vlissingen en de stich ting verpleeg- en rusthuizen „Midden-Zeeland" te Middelburg Het bijzondere van de situatie is dat de wijze waarop deze oplei ding tot stand komt, nl. door sa menwerking van een drietal in stellingen, volkomen uniek mag heten in Nederland. Voor de plannen evenwel definitief ver wezenlijkt kunnen worden, is eerst goedkeuring nodig van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dat laatste vooral in verband met de exa mens d|ïe aan wettelijke eisen moeten voldoen. Het een en ander werd gistermiddag op een persconferentie nader toegelicht door de directeur van de stichting „Mid den-Zeeland", de heer M. L. Almekin- ders. Uit de woorden van de heer Alme- kinders viel op te merken dat de plan nen zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. De totale duur van de cursus zal drie jaar zijn en de kandidaten worden op geleid voor het officieel erkende diplo ma. Men is er zelfs reeds in geslaagd een cursusleider te vinden. De kandida ten zullen het eerste jaar 530 lesuren te verwerken krijgen en de beide vol gende jaren 730 uren. Daarnaast moe ten ten minste 500 praktijkuren per jaar gemaakt worden. De kandidaten zullen dus als stagie- res te werk gesteld worden, waarbij het overigens in de bedoeling ligt dat ze een behoorlijke vergoeding krijgen. De praktijk-uren kunnen gemaakt wor den in de afdeling voor physische the rapie, verbonden aan het Middelburgs Gasthuis of in de soortgelijke afdeling van „Bethesda". Het is echter de be doeling dat ook andere ziekenhuizen in Zeeland worden ingeschakeld. Voor waarde is het dat de praktikanten on der leiding staan van een bevoegde leerkracht, dat wil in dit geval dus zeg gen iemand met minstens een m.o. op leiding voor lichamelijke oefening. Dat deze opleiding in Zeeland tot stand kan komen is voor een niet gering gedeelte te danken aan de voortvarende activi teiten van dr. J. R. van den Borg. Men hoopt dat in de stichting, die thans |o^ stand is lgekomen_ straks ook andere meaiseKë~'instéllingeir vertegen woordigd zuilen zijn. Het lesprogramma dat de toekomstige kandidaten te ver werken krijgen ziet er uiterst gevarieerd en aantrekkelijk uit. Verschillende Zeeuwse medici zullen als docent optre den. Met de geprojecteerde oplei ding hoopt men althans' in de toekomst, het schreeuwende te kort aan para-medische hulp krachten voor een belangrijk deel te kunnen ondervangen. Hoera! Hier is een moment om feestelijk de vlaggen uit te steken fier en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nóg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang binnen. Dat is traditie! De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING ii SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F I YERSEKE. De export van Zeeuw se- en Waddenzeemosselen naar België en Frankrijk is voor enige dagen ge stopt. Er worden evenwel nog mosselen ingevoerd, maar die zijn afkomstig uit Duitsland. Franse en Zeeuwse expedi teurs halen nu de mosselen in Duitsland I en brengen ze naar Parijs. aangenomen. De woning Hoekzak no. 20 van de erven wed. M. de Smidt-Schijve zal worden a ngekocht en met algemene stemmen werd tot leidster in tijdelijke dienst van de openbare kleuterschool Prinses Ma rijke benoemd mej. J. P. Jansen. Na de vraag van de heer Broodman (P.v.d.A.) wat er op vijf mei voor de bejaarden wordt gedaan, stelden B. en W. voor net comité te suggereren bedragen aan de beide sociëteiten ter beschikking te stel len voor het verlenen van een bijzondere traktatie. haar zijn voor het merendeel de 100 nieuwe leden te danken. Uit het financiële verslag van pen ningmeester de heer P. Loof bleek dat er een batig saldo is van 2190. De afdeling Kruiningen van de NCVB vergaderde in het dorpshuis onder lei ding van de presidente, mevr. C. Kool- stra-Steketee. Ds. M. den Boer uitZaam- slag hield een boeiende causerie over „Blijdschap in ons leven". T T beluisteren. O.p Tweede van Vivaldi en de verre y (~)(~ir aCtie Pinksterdag spelen deze van eenvoudige Simple Brabanders zelfs voor de Symphony van Benjamin Wereldomroep. Britten, die vooral in het De heer Olivier, die als moeilijke pizzicato midden leraar der Zeeuwse Mu- deel lastig te vertolken is. E ziekschool en leider van Vervolgens vermeldt het j- jeugd- enkeie ensembles in onze programma nog een werk oikesten die ons land provincie hier een goede voor 2 soloviolen en orkest op het ogenblik bezit, zal bekende is, werkt in dit van Manberdini en de 10 1va,n jeugdorkest met een tien- Roemeense volksdansen de DOE OPEN actie m de enthousiaste en bekwa- Geyermeleknek van Bela Johanneskerk te Vlissingen me jonge mensen, waaron- Bartók. De directeur van concerteren. dei- eerï meisje. Het instru- de Stichting Zeeuwse Mu- Het is de Orkest- en mentarium is als volgt ziekschool, de heer Henk Samenspelklasse van de samengesteld: zes violen, Stam, zal bij dit concert Eindhovense Muziekschool, twee altviolen en twee sen muzikale 'inleiding ver- o.l.v, Frangois Olivier, die violoncelli. zorgen, in de enkele jaren, dat hij Een graag geziene gast met deze jonge mensen in dit orkest is de Vlissin-g- Het is te hopen, dat werkt, reeds opmerkelijke se hoboïst Philip Fey, die velen van deze unieke ge- resultaten heeft geboekt, a.s. zaterdag het prachtige tegenheid gebruik zullen Want naast de talrijke hoboconcert van A. Coreili maken, om kennis te ma- schooiconcerten, die dit or- zal uitvoeren. Maar ook de ken met dit Eindhovens kest in de grote steden van andere programma-onder- Jeugdorkest, waarvan we Brabant geeft, kan men het delen beloven een goede de komst met veel ver onder het motto: „Jong muziekavond. wachting tegemoet zien. Nederland musiceert" ook Zo speelt men verder de herhaaldelijk voor de radio Sinfonia No. 1 in gr. t. De B. MIDDELBÖSG De politie rechter mr. A. W. Thone, behan delde gistermiddag gevallen van automobilisten die met ongeldige belastingkaarten of in het geheel zonder belastingkaarten reden. De administrateur C. van T. uit Goes had niet pan zijn helasting- aangift-eplieht-void aan. De rijks advocaat, mij. J. F. G. Deinse eiste 40 boete, subs. 8 dagen hechtenis. De politierechter von niste conform. A. A. L. uit Mid delburg had ten onrechte een kos teloze kaart aangevraagd. Mr. Thone veroordeelde hem tot een boete van 40 (eis 50, subs. 10 dagen). Vervolgens kwam voor G. J. de J. uit Driewegen. Aange klaagde had eveneens geen aan- ZIERIKZEE In één der lokalen van de Technische School zijn de ge tuigschriften en rapporten van de Dag- Avohdnijverheidsschool uitgereikt. De voorzitter van het schoolbestuur mr. J. B. du Croo, noemde dit moment een gewichtig ogenblik voor de leerlin gen, omdat het diploma iets is, wat zeer waardevol kan zijn, vooral in de huidige tijd, waarin alles is gemecha niseerd en gemotoriseerd. De techniek heeft in de laatste tientallen jaren een enorme vlucht genomen en zij, die het diploma hebben behaald zullen aan de verdere uitbreiding van de techniek kun nen medewerken. Spreker memoreerde nog dat vorig jaar septembeT voor het eest met een cursus Brood- en Banket bakken is gestart, waaraan 19 leerlin gen deelnemen. De directeur der school de heer W. Hack wenste de leerlingen, namens hel onderwijzend personeel op de hem eigen wijze, van harte geluk met het behaal de resultaat en bond hen op het hart toch vooral de kansen te grijpen. Dit diploma, aldus de directeur, behoeft niet het einde te zijn. Er zijn nog talloze vervolgcursussen en om vooruit, te ko men en wat te bereiken in de maat schappij is het nodig om te studeren. De volgende leerlingen behaalden het diploma, of werden bevorderd. Voor getuigschrift A slaagden: afdeling Timmeren C. Romijn, Noordgouwe. afdeling Metaalbewerken B. Linders, EHemeet Clniet). Bevorderd werden van cursus A naar de 2e klas afdeling Metaalbewerken M. C. v. Ast, Zonnemaire en Chr. de Graaf, Noordgouwe. Voor getuigschrift B slaagden afdeling Tim meren Chr. v. d. Berge, Bruinisse: H. den Boer, Noordwelle: G. P. Kraaijeveld. Zierik zee: J. L. Manni, Haamstede; C. P. Rade- walt, Nieuwerkerk en B. v. d. Schelde, Zie rikzee. afdeling Autoherstellen M. P. J. Ge- leijnse, Zonnemaire. afdeling Elektrotechniek A. C. H. Wurth, Brouwershaven, afdeling Me taalbewerken C. J. Dekker, Brouwershaven Bevorderd werden van cursus B naar de 2e klas afdeling Timmeren B. Leijdekker, Zie rikzee; C. j. Tanis, Nieuwerkerk (voorw. oev.); P. W. de Waaij, Dreischor en A. v. d. Woestijne, Zierikzee (2 niet bevorderd), afdeling Autoherstellen J. C. v. Dienst, Brouwershaven'; G. Sehraver, Bruinisse èn J. v. d. Welle, Zierikzee. afdeling Elektrotech niek C. J. Evertse, Haamstede, afdeling Schilderen W. v. d. Berg, Kerkwerve (voorw. bev.). afdeling Metaalbewerken W. Kik, Brui nisse; M. Kloet, Kerkwerve; M. A. v. Leer- sum, Zonnemaire; H. J. v. Oeveren, Scha rend! jke; M. E. de Vrieze, Noordwelle: W. J. Wijsman, Zierikzee; Chr. IJzelenberg, Nieu werkerk en J. A. Zijta, Zierikzee. De cur sus gezel timmeren werd gevolgd door: H. J. Fierens, Brouwershaven1; M. J. v. d. Hou ten, Zierikzee; H. Kik, Nieuwerkerk; A. Ra- dewalt, Nieuwerkerk; A. v. 't Veer, Zierik zee; L. S. P. v. Velthoven, Zierikzee; L. Ver- loo, Zierikzee; C. Vermeirsen, Zierikzee en K! L. v. d. Werve, Dreischor. De cursus 2e monteur autoherstellen werd gevolgd door: H. Bom, Nieuwerkerk; C. v. d. Have, Brui nisse; T. N. de Jonge, Zierikzee en K. M. C. Overbeeke, Haamstede. De cursus gezel me taalbewerken werd gevolgd door: L. Schil- peroord, Zonnemaire en M. A. de Vrieze, Renesse. MIDDELBURG Het chr. tamboers- en pijperkorps Juliana verschijnt op Koninginnedag in nieuwe uniformen. Het traditionele witte pakje is vervangen door een koren'blauw jasje en muisgrijze broek en een maisgele das. De pet is naar Frans model en van een veren pluim voorzien; zaterdagavond zullen de dames en heren van Juliana het nieuwe tenue presenteren aan de autori teiten jn de Concert- en gehoorzaal waar na in samenwerking met de chr. muziek vereniging ,,Onda" een serenade zal worden gebracht aan de commissaris der konigin op de Korteburg. Op de markt zal daarna een show plaats vin den. De aktie voor de nieuwe uniformen startte in november. Sinds die tijd zijn de leden van Juliana er in geslaagd 300 nieuwe donateurs te werven. Het korps telt op het ogenblik 125 werkende leden. MIDDELBURG. De Vereniging ziekenhuisverpleging op Walcheren hield een buitengewone ledenvergade ring. De voorzitter, de heer J. L. Dreg- mans, deelde mee, dat i.v.m. het feit dat steeds meer verzekerden 2e klasse willen worden verpleegd, behoefte is aan een nieuwe verzekering. Beslo ten werd dan ook een 2e klasse ver zekering mogelijk te maken. De verzekering maakt het mo gelijk bij opname de ligdagprijs tot een maximum van 22,per dag gedurende 365 dagen te ver goeden. Bovendien wordt per ziekte geval maximaal 1200 uitgekeerd voor specialistenhulp en bijkomende kos ten, alsmede sanatoriumkosten. De premie voor deze verzekering bedraagt 6,50 per maand voor personen boven 16 jaar. Voor kinderen beneden 16 jaar t/m het 3e kind is dit 2,— alles ingaande 1 juli. In verband met de verhoging der ziekenhuiskosten zal het verzekerings reglement worden gewijzigd. De maxi mum uitkering voor de a en aa ver zekering wordt verhoogd van 15, tot 16 per dag ingaande 1 april. Tevens wordt de verplichting opge- den de S°nBeren naar het betoog "va 1 1 Userffcant-mamnr r>o -r^ V» gifte gedaan. De J. verdedigde zich met te zeggen dat hij een zware hersenschudding had ge had en wel zeven dagen bewuste loos was geweest Mr. Deinse meende dat dit ongeval wel een rol gespeeld zou hebben, maar geen verontschuldiging kon zijn. Óok in dit geval eiste de rijksad vocaat f 40 boete sabs. 8 dagen. De politierechter kon zich met deze eis verenigen en sprak het schuldig uit. Na veel tegenstribbelen legde de chauffeur J. H. S. uit Middelburg er zich bij neer dat hij 10 zou moeten betalen voor het feit dat hij op 1 mei van het vorig jaar met een auto van zijn baas, had gereden waar geen geldige belastingkaart in aanwezig was. Hij vond dit onrechtvaardig, om dat zijn baas hem opdracht had ge geven de Chevrolet te nemen, toen de Ford niet in orde bleek. Andere verklaring De eigenaar van de auto, J. P. L. uil Middelburg, hield echter hardnekkig vr>, _dat ondergeschikte eigener beweging df wagen genomen had. „S. geeft ove:,' gens een andere verklaring", merkte mr. Deinse op. Deze werd als getuige voorgebracht en legde de eed af np zijn eerste verklaring. ,,Ik heb geei. opdracht gegeven", hield L. vol waar op de rijksadvocaat zei dat het weinig aannemelijk was dat S. dit uit zichzelf zou hebben gedaan en in overweging nemende dat L. voor de achtste maal voor het hekje stond wegens het ont duiken van de belastingwet, 55 boete eiste, subs. 11 dagen. Mr. Thone sprak conform zijn vonnis uit. „Het zal wel goed wezen", ant woordde de timmerman F. M. S. uit Vlissingen gelaten, toen de politierech ter de aanklacht had voorgelezen. Wellicht had hij het aan zijn berouw volle houding te danken, dat hij na de eis van 20 boete vrijgesproken werd. De meeste tijd nam de behandeling van de zaak van de koopman C. J. V D. uit Middelburg in beslag. Deze reed met een vrachtauto van 750 kg voor welk gewicht hij ook belasting betac de. Dagelijks werd er i.v.b. de werk zaamheden een tank op de wagen ge plaatst waardoor het gewicht met 850 kg vermeerderd werd. Volgens le ju risprudentie van de Hoge Raad betekent het regelmatig gebruiken van deze com binatie dat men belasting moet betaler voor een wagen met een gewicht va' 850 kg. Fel verweerde de aangeklaagd! zich en hield vol dat de tank met a..' uitrusting van de auto aangerekend kcr worden. Mr. Deinse wilde er rekenins mee houden dat v. D. deze jurispru dentie niet kende, en veroordeelde hem tot 10 boete waarop de politierechte' conform vonniste. Aangezien A. A. G voor de zevende keer zonder gel'd'g- belastingkaart betrapt was, werd hij n. de eis van 55 conform veroordeeld. Dt Vlissingse sjouwerman H. v. tl. K maakte zich voor de eerste keer hier aan schuldig en moest 10 beiaien. J. W. uit Middelburg vervoerde ge reedschappen in een personenauh Volgens de wet moest deze nu al- vrachtauto aangerekend worden. H betaalde echter slechts belasting voc een personenauto. Rekening houder met de emstandigheden dat hier get kwade trouw in het spel was, eiste r.r Deinse een formele boete van f 15. Mr Thone wijzigde het vonnis in een boet van f 10. nomen dat iemand tenminste 1 jaar lid van de vereniging moet blijven terwijl bij bedanken een termijn van 3 maanden in acht moet worden ge nomen. De premie voor de a-verzeke ring zal worden verhoogd. Deze is thans gesteld op 2.30 (1.95) voor vol wassenen, voor kinderen 0.35 (0.25). GOES) Onder voorzitterschap var. de heer L. Pieterse hield de classica le jeugdraad woensdagavond in de ,,Pn' van Oranje" een voorlichtingsavond voc aanstaande militairen. Geboeid luistei den de jongeren naar het betoog va sergeant-majoor De Boer, uit Den Haa- i i- techmsche kant van het lege belichtte. Over de medische zijde wen gesproken door dr. J. M. van Daal u" Goes en de reserve-majoor legerpredi- kant ds. D. Schneider uit Biezelinge sprak over de geestelijke verzorging Tijdens deze bijeenkomst werd de film „Waarom moet het" vertoond Er be. stond veel belangstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3