STRIJD OM GOEDKOPE HUIZEN villa Beëindig conflict Gorinchem - Linge Ambtenaar neemt Haagse B. en in de tang OPROEP TURKSEin plaats OPPOSITIE van dnre DUUR BEVRIJDINGSFEEST VOOR NIJMEGENS B. EN W. ARTIESTEN LOPEN UIT NATIONAAL PROGRAMMA Dr. J. van Baal hoogleraar BLOEDIG DRAMA BESLUIT REGERING VAN RHEE Zaakgelastigde in Djakarta op ministerie ontboden Wielrijder aangereden en overleden Arrestant bekent na maanden wurging van Tijger - Annie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VIER DODEN BIJ BLOEDIGE GEVECHTEN AEFRED VAN SPRANG: GEEN VISUM VOOR ZUID-AFRIKA Nota Dure pannen Liefdewerk IJslands wateren worden ontzien Grote verwarring in besluitloze vergadering GEEN POST Na botsing overleden LAATSTE NIEUWS Arabische boycot van Amerikaanse schepen Britse ambassadeur naar de NAVO KAMERLID VRAAGT MINISTER: Wind dreef schip op Zuiderpier De BiltBuien 1 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG NO. 4547 yrij(Jag 29 april 1960 ISTANBOEL (Reuter) De Turkse regering heeft voor de twee grootste steden van Tur kije, Istanboel en Ankara, gis teren de staat van beleg afge kondigd ter voorkoming van ernstige onlusten. Gisteren zijn drie studenten in Ankara om het leven gekomen bij vuurge vechten met de politie en vijf tien werden gewond. Oorzaak van de relletjes is de stelsel matige onderdrukking van de oppositie in Turkije. Gisteren liepen de studenten van de universiteit van Ankara te hoop bij het parlementsgebouw nadat be kend was geworden dat oud-premier Inönü en twaalf andere vertegen woordigers van de republikeinse volkspartij, die in de oppositie is, voor de duur van twaalf vergade ringen uit het parlement waren ge bannen. Zeer spoedig was er een grote politiemacht op de been, die de betogers dwong, zich terug te trekken naar de terreinen van de universiteit. Daarbij werd gebruik gemaakt van gummistokken, traan gas en schoten in de lucht. OMSINGELD Later werden de studenten in de universiteitsgebouwen omsingeld. Bij vechtpartijen maakte de politie van pistolen gebruik en daarbij moeten drie (volgens andere berichten vijf) studenten om het leven zijn geko men. Ook een politieman, die door een schot van een collega werd ge troffen, verloor het leven. Om erger te voorkomen en uit breiding van de onlusten tegen te gaan, kondigde de regering daarop de staat van beleg af. Er is een uit gangsverbod gedurende de nacht en bataljons infanterie, versterkt met tanks, patrouilleren door de straten van Ankara en Istanboel. VOORZORG In Istanboel is de universiteit oor drie dagen gesloten om te voor komen dat de studenten er een ves ting van zouden maken. Niettemin Ij raken daar gisteravond ook rel- lfetjes uit, waarbij de rector magni ficus werd gewond. De studenten fvaren door het dolle heen en wier pen de traangasgranaten eenvoudig paar de politie terug. Bereden poli- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Alfred van Sprang wacht reeds een maand op een visum voor Zuid-Afrika. Hij wil met zijn microfoon en filmapparatuur opnamen gaan maken in dat land, maar tot dus ver is nog geen positieve reactie ge komen op de visumaanvraag. die hij vier weken geleden heeft ingediend. Op de ambassade van Zuid-Afrika blijft men hem verzekeren dat de offi ciële toestemming nog niet is afge komen, dat Van Sprang dus nog moet wachten en dat men met deze gang van zaken „baaie ongelukkig" is. Niets trekken deze betogers in Istanboel zich aan van het pistool dat de politieman midden, in uniform trekt. Een van hen grijpt hem bij de arm. Ook van de andere kant ko men betogers op de gewapende ge zagsdrager af. Dit treffende beeld van de politieke onrust in Turkije bereikte ons gisteravond als telefoto. -»• tie kon niet in actie komen omdat studenten brandende sigaretten op de huid van de paarden drukten, waarop de beesten in paniek op hol sloegen. Pas toen duizenden soldaten van het garnizoen met tanks en pantserauto's in actie kwamen keer de de rust terug. Turkije, dat lid is van de Navo, is in naam een democratie. Sinds enkele jaren echter wordt de rol van de oppositie steeds verder beperkt, o.a. door censuur en stelselmatig tot zwijgen brengen van parlements leden. Op 2 mei zal de ministerraad van de Navo in Istanboel bijeenko men. Uitzending Niv. Guinea Van onze Haagse redactie DEN HAAG De uitzending van militairen naar Nieuw-Guinea zal al eerder beginnen dan in augustus, zoals minister Visser het parlement heeft meegedeeld. Het ligt in de bedoeling op zeer korte termijn al enige groepen over te brengen, als voorlopers van de infan- ■terie-detachementen die in augustus zullen gaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een felle strijd is ontbrand tussen het gemeen tebestuur van Den Haag en een groep particuliere bouwers. Voorman van deze groep is de P.T.T.-ambtenaar A. J. van der Toorn, die in de nieuwe wijk Mariahoeve de presatie levert samen met zijn collega oud hoofdambtenaar de heer Römph, zijn architecten en een aannemersbedrijf 62 eenge zinshuizen te bouwen tegen een prijs van circa 22.000 gul den per stuk. De huizen bevat ten zeven kamers. Toen het project eenmaal op stapel stond en het de heer Van der Toorn bleek dat hij veel meer gegadigden zou kunnen helpen, als hij van de gemeen te maar grond kon krijgen om te bou wen, heeft hij die grond gevraagd. Den Haag zegt echter geen bouwgrond meer voor particuliere woningbouw te hebben. De heer Van der Toorn zou niet hebben bereikt wat hij al heeft ge presteerd, als hij zich voetstoots met deze mededeling zou laten afschepen. Hij heeft thans aan de gemeenteraad een zeer uitvoerige nota gezonden over een doeltreffender gebruik van de resterende bouwgrond van Den Haag. In Mariahoeve, zo schrijft hij, moe ten volgens de plannen nog 103 villa's verrijzen, villa's die naar zijn mening tenminste 60.000 gulden per stuk gaan kosten. Wat wilt u nu? zo vraagt hij de raad, 103 dure villa's waar bijna geen behoef te aan bestaat of 174 goedkope zeven kamerwoningen, die ik voor u kan la ten bouwen? Met deze klemmende vraag neemt de heer Van der Toorn zowel de ge meenteraad als B. en W. in de tang. Hij heeft immers bewezen die goed kope huizen te kunnen bobwen. Zij staan onder de kap in Mariahoeve. Bovendien voert hij een minstens even felle strijd met de dienst Gemeen telijk bouw- en' woningtoezicht over het gebruik van bepaalde dakpannen en boardplafonds. Hij stelt dat de dienst door zijn houding de huizen nodeloos duurder maakt. Met dit laatste heeft hij een advies commissie van de gemeenteraad in het geweer gekregen. Die commissie is ko men kijken naar de dakpannen, die de heer Van der Toorn gebruikt. Zij zal binnenkort hierover adviseren. Of het de heer Van der Toorn ook zal lukken het bouwplan Mariahoeve gewijzigd te krijgen? In 110 adressen van particulieren aan de gemeenteraad, wordt zijn nota met de meeste klem on dersteund. De heer Van der Toorn heeft nog achthonderd gezinnen als gegadig den voor zijn woningen te boek staan en zo is te verwachten dat de reeks adressen nog wel zal groeien. De raad kan hieraan niet voorbij gaan, evenmin trouwens als aan de zeer uitvoerig ge documenteerde argumenten van de heer Van der Toorn zelf. Het is van deze P.T.T.-ambtenaar allemaal „liefdewerk", een hobby om te tonen dat het mogelijk is goede en goedkope eengezinshuizen te bouwen. Al zijn plannen en zijn strijd voor de verwezenlijking heeft hij gevoerd A. J. VAN DER TOORN man met initiatief samen met de heer Römph, oud-hoofd ambtenaar van de rijkscentrale voor mechanische administratie. Zij varen in het zelfde schuitje als de personeelschef van het departement van sociale zaken, de heer Nagelkerke, die gelijke plannen voor goedkope huizen uitvoert in Voorschoten. Met dit ver schil dat de heer Van der Toorn geen stichting in het leven riep, maar het een een-manszaak hield. Dit heeft het voordeel dat hij veel beweeglijker en veel sneller zijn actie kan voeren en niet zo gemakkelijk uit het veld is te slaan door een briefje van het gemeentebestuur als het bestuur van een stichting. De heer Van der Toorn is werkzaam op de afdeling algemene zaken van de P.T.T., waar financiële en economische aangelegenheden worden behandeld. Hij is een man van initiatief. Toen Hongaarse vluchtelingen in Ne derland werden opgenomen was hij de gene die in een ommezien een Neder lands-Hongaars woordenboekje in el kaar zette om hen te helpen wegwijs te worden in onze taal. Al voert hij een eenmansgevecht, de gemeente 's-Gra- venhage heeft aan hem de handen vol. Van onze correspondent NIJMEGEN. De viering van de vijf tiende verjaardag van de bevrijding dreigt voor de burgemeester en de vijf wethouders van Nijmegen een dure aangelegenheid te worden. Ge trouw aan het verzoek van de rege ring besloten zij de schooljeugd meer kennis bij te brengen van bezetting en bevrijding. Met instemming van (Advertentie) de raad werden duizenden boekjes aangeschaft om op 5 mei aan de scholieren uit te reiken. Met die aankoop was een bedrag van 28.000 gulden gemoeid. Inmiddels zijn de boekjes gekocht en liggen zij klaar om uitgedeeld te worden. Nijmegen beschikt echter niet over een sluitende begroting en dus moet elke uitgavenpost wor den voorgelegd aan gedeputeerde staten van Gelderland, die hieraan hun goedkeuring moeten hechten. Conforfn dit voorschrift werd het raadsbesluit dan ook naar Arnhem gestuurd en ieder dacht dat daar mee de kous af zou zijn. Iedereen was ervan overtuigd dat de goed keuring zou worden verleend. Niet zo echter de Gelderse gedepu teerden. Met gefronste wenkbrau wen hebben die het dure postje be keken en tenslotte met verontwaar diging afgewezen. Nijmegen mag zich een dergelijke luxe niet permit teren, zo is er gezegd. En de goed keuring kwam niet. Het gevolg is, dat het stadsbestuur nu in zak en as zit. De boekjes liggen er en het is onzin om die partij op het gemeentehuis te laten liggen. Zonder twijfel zal de schooljeugd de betreffende lectuur dan ook wel krijgen. Maar wie moet nu betalen? De gemeente mag het niet, maar toch is er al gekocht. In zo'n geval schrijft de gemeentewet voor, dat B. en W. uit eigen zak het al aangeschafte moeten betalen. Goed 28.000 gulden, gedeeld door zes, het belooft een fikse strop voor het stedelijke bestuurscollege te worden. En dat alles omdat gevolg werd gegeven aan een regerings- verzoek. Britse verklaring in Genève LONDEN (Reuter) De Britse oorlogsschepen die de eigen bij IJsland vissende treiters beschermen, zullen „als een teken van onze goede wil" buiten IJslands 12-mijlszone patrouilleren, aldus een verklaring van de Britse minister van visserij en landbouw, Hare giste ren in het Lagerhuis. Hij voegde er snel aan toe dat dit geen erkenning van IJslands eenzijdige instel ling van een territoriale zeegrens van 12 mijl inhoudt, en ook niet betekent dat als een Britse vissersboot in het gebied tussen 3 en 12 mijl van IJslands kust door IJslandse kanonneerboten wordt be dreigd, men deze niet te hulp zal komen. „Dat zullen de commandanten van onze schepen ter plaatse kunnen beslissen", aldus de minister. Hare betoogde dat Engeland tijdens de conferentie van Genève tegenover IJs land zijn bereidheid heeft getoond een gunstiger tweezijdige overeenkomst te sluiten dan het land gehad zou hebben wanneer het Angelsaksische compromis voorstel zou zijn aangenomen. Ook tiad Engeland onafhankelijk arbitrage over het geschil willen toestaan, maar op bei de punten had IJsland niet gereageerd. Hare verzekerde de Lagerhuisleden over het probleem voeling te zullen blijven houden met andere Europese landen. HILVERSUM Het nationale radio- en televisieprogramma ter gelegen heid van de Bevrijdingsdag, vrijdag 5 mei, dreigt volkomen in duigen te vallen. Het leeuwendeel van de artiesten heeft zich namelijk aan de zijde geschaard van producer Karei Prior in zijn geschil met de natio naal-programmacommissie over en kele liedjesteksten, en deze artiesten hebben geweigerd nog aan het feest programma mee te werken. Totnogtoe hebben zich teruggetrokken: Wim lbo, Corry Brokken, Johnny Kraaykamp, Cees de Lange, Hetty Blok, Mieke Verstraete en Peter Kellenbach. Het is te verwachten dat nog meer artiesten dit voorbeeld zullen volgen, wanneer zij op de hoogte komen van wat zich gistermiddag in Hilversum heeft afgespeeld. NU SCHIFFERSTEIN Karei Prior, die zijn opdracht had teruggegeven, is namelijk definitief geschrapt door de nationaal-program- ma-commissi^. De commisssie heeft de omstreden drie liedjes uit het programma laten verwijderen, en Tonny Schifferstein gevraagd om Prior's plaats in te nemen. De heer Schifferstein heeft dit aanbod ter stond aanvaard. Onder de artiesten heerste al algemene verontwaardiging over de manier waarop de liedjesteksten aan cen suur werden onderworpen, en na de ontwikkeling van gistermiddag ver klaarden velen van hen, dat zij nu helemaal niet meer aan dit program ma willen meewerken. Van ettelijke artiesten, die momenteel buitenslands zijn, of elders engage menten vervullen, is het standpunt nog niet bekend. Tot dusver echter heeft nog geen enkele artiest ver klaard, ondanks de geschillen zijn medewerking toch te zullen door zetten. OPNIEUW Van de aangekondigde medewerken den hadden boVendien Ko van Dijk en Rijk de Gooyer al eerder moeten afzeggen wegens verplichtingen el ders. Van heel de oorspronkelijke opzet van het programma is dus vandaag, zes dagen voor de uitzending, nog maar weinig over, en het is welhaast on vermijdelijk geworden te elfder ure een nieuw programma te improvi seren. oud-gouverneur Nw.-Guinea UTRECHT Dr. J. van Baal, oud gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, is foenoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Utrechtse rijksuniver siteit Hij zal een leerstoel bezetten aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte en onderwijs geven in de godsdienstleer, in de sociologie en de ethnologie. Zijn benoeming is gebaseerd op zijn grote praktische ervaring met de gods diensten, de zeden en gebruiken van vreemde volken. Als zodanig is zijn po- UTRECHT. Het 186 ton metende sitie als buitengewoon hoogleraar van binnenschip Coad van mevrouw Van betekenis voor de studenten Oosten uit Rotterdam is gisteren in de Op het ogenblik verblijft dr. Van Baal buurt van Utrecht in het Amsterdam- als gast-hoogleraar aan de universiteit Rijnkanaal gezonken. De bemanning van Oregon in Amerika. Hij zal eind mei kon op tijd van het schip afkomen, weer in ons land terugkomen. SEOEL (Reuter) Het tijdperk van dr. Syngman Rhee in de politiek van Zuid-Korea is gisteren afgeslo ten met een bloedig drama. De voor malige vice-president, Lee Ki-poong, en zijn hele gezin ontnamen zich het leven om hun trouw te bewijzen aan de afgetreden president. Het drama voltrok zich in Rhee's paleis, terwijl hij zelf bezig was zijn koffers te pakken. Een van Lee's zonen schoot zijn vader, moeder en broer dood en sloeg daarna de hand aan zichzelf. Hij overleed iets later in een ziekenhuis. Syngman Rhee had hem ais een eigen zoon opgevoed. TE WEINIG LEDEN Het nieuws van dit drama bracht grote verwarring in de nationale ver gadering, waar men toch al in grote moeilijkheden verkeerde omdat er te weinig leden aanwezig waren om be sluiten te kunnen nemen. Zo kwam het dat Rhee's besluit om als president af te treden, niet langs de voorgeschreven weg bekend kon worden gemaakt. Het besluit is daardoor nog altijd niet offi cieel erkend. NIET TE VOET Rhee had zijn paleis té voet willen verlaten, en naar zijn nieuwe woning willen wandelen om zijn nederigheid te bewijzen. Er stonden al een honderd duizend mensen langs de weg om naar hem te kijken, maar zijn adviseurs gaven hem de raad, toch maar op een veiliger manier zijn paleis te verlaten. Hij reed dus heen in een gepantserde auto met een escorte van militaire jeeps. Niemand kreeg hem goed te zien en nergens werd hij toegejuicht, al probeerde hij af en toe de menigte te groeten. DJAKARTA (Reuter/AP) De Nederlandse zaakgelastigde in Dja karta, de heer W. A. Frowein, is gis teren op het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ontboden om opheldering te geven over de Neder landse plannen om de defensie op Nieuw-Guinea te versterken. De heer Frowein. die nog maar kort geleden in Indonesië is aange komen, heeft medegedeeld dat hij het communiqué, waarin de Nederlandse maatregelen zijn aangekondigd, nog niet had ontvangen. Hij zegde toe dat hij het communiqué aan het mi nisterie zou doen toekomen, zodra hij het had ontvangen. Intussen zijn ook de eerste officiële reacties op het Nederlandse besluit losgekomen. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken noemde de Neder landse plannen „agressief". Zij zul len een zeer gevaarlijke toestand scheppen, meende hij. In Canberra verklaarde de Austra lische onderminister van buitenlandse zaken gisteren dat er geen enkele reden is voor samenwerking tussen de Ne derlandse en de Australische strijd krachten of voor een gezamenlijk ge bruik van bases. Hij deelde mee dat Nederland over de versterking van de defensie in Nederlands Nieuw-Guinea geen overleg heeft gepleegd met Wij hebben geen reden om te ge loven, zo zei hij, dat in de plannen van de Nederlandse regering ook maar enige agressieve bedoeling schuilt. Aangezien de Posterijen morgen, op Koninginnedag, niet bestellen, zullen onze postabonnees die dag de krant niet op de gebruikelijke wijze ontvangen. Wij pogen door eigen organisatie de krant bij de postabonnees te bezorgen, maar vragen uw clementie wanneer dat in een enkel geval niet zou ge lukken. KRABBENDIJKE. Op het kruis punt RijkswegZuidweg heeft gister avond om ongeveer zes uur een nood lottig verkeersongeval plaatsgevonden. De vierenvijftigjarige A. Dek, weger te Oostdijk komende uit de richting Waar de op de fiets, heeft vermoedelijk niet opgelett oen hij op de rijksweg kwam. Op dit moment naderde uit de richting Bergen op Zoom een personenauto be stuurd door J. K. uit Arnhem. Hoewel deze krachtig remde was een botsing niet meer te voorkomen. Met zware verwondingen aan het hoofd werd de heer Dek op medisch advies naar het St.-Joannaziekenhuis vervoerd, waar hij na aangomst bleek te zijn overleden. Door het plotselinge remmen werd een medepassagier die naast de bestuurder zat door de voorruit geslingerd en liep evenals de andere inzittenden verwon dingen op. ROTTERDAM In het Westerzieken huis in Rotterdam is gisteren overleden de 43-jarige portier M. Verhoef. De heer Verhoef was woensdag ernstig gewond geraakt toen hij met zijn brom fiets op het Amelandseplein in Rotter dam-zuid tegen een andere bromfietser was gebotst. LONDEN (Reuter) Een miljoen Arabische havenarbei ders beginnen in de nacht van vrijdag op zaterdag een boycot van Amerikaanse en Canadese schepen in alle Ara bische havens, aldus een be richt van radio-Kairo. Het be treft hier een vergeldings maatregel tegen de recente boycot van schepen der Ver enigde Arabische Republiek in New York en Montreal. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Na maan denlang halsstarrig te hebben ontkend heeft de negentien jarige Rotterdamse los-werk- man S. R. gisteren toegegeven dat hij de man is die Tijger- Annie heeft gewurgd. Het toeval wilde dat de politie de jongeman al had gearresteerd voor zij op de hoogte van de wurging was. In de vroege ochtenduren van 11 februari werd de los-werkman ge arresteerd wegens een reeks van in sluipingen. Zes uur later werd in het Rotterdamse hotel Aristo het lijk van Tijger-Annie de 28-jarige uit Amsterdam afkomstige prostituée Annie van der S. gevonden. De negentienjarige arrestant had een paar nog verse krabben in zijn gezicht. Tijger-Annie stond als agres sief bekend. Op het uur waarop zij moest zijn gedood was de jongeman nog op vrije voeten. Voor de politie was dat genoeg om hem aan een langdurig verhoor te onderwerpen. Meer dan twee maanden lang heeft dat verhoor geduurd. Vooral in de eerste weken beukten tientallen rechercheurs hun jonge arrestant murw met hun vragen. Maar hij be kende niet. Steeds meer bezwarende feiten LONDEN (Reuter) Sir Paul Mason, de Britse gezant in Den Haag, zal Ne derland verlaten. Hij is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van het Verenigd Koninkrijk bij de Noordatlanti- sc'he verdragsorganisatie. Hij wordt daardoor de opvolger van Sir Frank Roberts, die ambassadeur wordt in Moskou. Roberts is al eerder Brits gezant geweest in de Russische hoofdstad en ambassadeur in Belgrado. De tegenwoordige Britse permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, sir Patrick Reiily, krijgt een nieuwe post op het Britse ministerie van buitenland se zaken. werdén békend. Samen met Tijger- Annie was S. R. in eeri bar op Katen- drecht gezien. Een taxichauffeur had hen samen naar hotel Aristo ge bracht. Een andere taxichauffeur kwam verklaren dat hij de jonge man later in de nacht van het cen trum naar zijn huis in Rotterdam- West had gebracht. ONVERWACHTS Steeds opnieuw legden de politie mensen S. R. dat alles voor. Maar hij bleef ontkennen. Tenslotte vatte zelfs bij de politie de gedachte post dat iemand die zo hardnekkig, na zulke zware verho ren blijft ontkennen, inderdaad on schuldig is. De bekentenis gisteren in het huis van bewaring kwam dan ook min of meer onverwachts. In een bar op Katendrecht, zo be kende S. R., had hij Annie ontmoet. Al gauw hadden de knappe blondine en hij een taxi naar de rechter Maas oever genomen. In hotel Aristo hadden zij zich als echtpaar laten inschrijven en hadden zij een kamer aangewezen gekregen. In die kamer had S. R. ruzie met Tijger-Annie ge kregen over de betaling. Driftig ge worden zou hij haar hebben gewurgd met een nylonkous. ANGST Annie van der S. was toen pas een paar maanden in Rotterdam. Eerst had zij op de Amsterdamse Wallen gewoond, maar daar was zij tenslotte zo bang geworden door de verschei dene wurgingen van prostituées dat zij de stad ontvluchtte en op Katen drecht in een logement een kamer huurde. Al op 9 juni zal S. R. voor de Rot terdamse rechtbank terechtstaan. Mr. L. G. Eykman is hem toegevoegd als raadsman. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het socialistische lid van de Tweede Kamer dr. J. H. Lamberts heeft zich gemengd in het in ieder geval letterlijk on welriekende conflict tussen de ge meente Gorinchem en het water schap van de Linge, waaraan wij op 13 april een reportage wijdden. De heer Lamberts vraagt minister Korthals te bewerkstelligen dat Go rinchem nog deze zomer zijn zuive ringsinstallatie voor afvalwater mag gebruiken. In 'vragen over dit conflict en de gevolgen ervan aan de ministers Korthals en Van Rooy spreekt de heer Lamberts over een toestand, die hij „uit een oogpunt van volksgezond heid ontoelaatbaar acht". WET NODIG De heer Lamberts vraagt tevens af de regering het niet met hem eens is, dat er ten spoedigste een wet op de waterverontreiniging dient te ko men, waardoor het mogelijk zal zijn dat de centrale overheid maatregelen neemt wanneer de volksgezondheid ge vaar loopt. Hij vraagt ten slotte minister Kort hals op het tot dusverre nog niet af gedane verzoek van de gemeente Go rinchem tot toepassing van de pu bliekrechtelijke belemmeringswet ten spoedigste te antwoorden in die zin, dat Gorinchem zijn installatie nog de ze zomer kan gebruiken. HOEK VAN HOLLAND (A.N.P.) De 7300 ton metende Italiaanse vrachtboot Fiducia heeft gisteravond twee uur vast gezeten op de zuiderpier bij Hoek van Holland Het schip, dat leeg op weg was naar Rotterdam, raakte door de stevige wind uit de koers en liep op de keien. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Aanhoudend koud weer. MIESJE: Gelooft u nog in de lente? 30 april: zon op 5.13, zon onder 20.02; maan op 8.24.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1