De Berkelse arts bleef zijn onschuld betuigen OP EERSTE DAG VAN PROCES BLEVEN RAADSELS BESTAAN CHESSMANS DAGEN SCHIJNEN GETELD GEEN DEBAT OVER EEN KROONPRINS Hunter naar Niv.-Guinea bij gebrek aan beter HELIKOPTER - LANGZAAM EN WEERLOOS - MACHTIG WAPEN IN DE STRIJD ering acht Reg grondprijzen te boog WAT STOND ER IN GESMOKKELDE BRIEF AAN Mr. SCHUTTEVAERDRIEKLEUR IN PLAATS VAN RECLAMEVLAG Donderdag 28 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 VVD WIL HERZIENING VAN DE ARMENWET Op Kd9.TI fepl 20 stuks f. 1, Het cadeautje Ambtsgeheim Waarom vernietigd Tien maal eerste Gespannen Veel geconfereerd Cyaankali ..Goed" ....Meer niet Een mens - wat hij ook gedaan heeft Hoog tempo Petities uit alle delen van de wereld Adenauer op CDU-dag ALLEEN MOKMER Toneelstukje Arie L. KLEIN BEREIK DE EISEN ZEER GEVARIEERD LONDEN-MOSKOU VIA HOEK VAN HOLLAND Nieuwe persbreidel Den Haag niet naar de Veluwe Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De VVD heeft een commissie ingesteld die de herziening van de Armenwet zal gaan bestuderen. De wet dateert al uit 1912. De WD j acht het een blijk van vooruitstrevende sociale politiek om aandacht te schen- j ken aan de herziening van de wet. Het is de bedoeling, dat de commissie voor de algemene vergadering van de WD in 1961 een nota over haar zienswijze zal uitbrengen. Advertentie LEEUWARDEN. De raad sels in de zaak O. zijn op de eerste dag van de behandeling voor de Leeuw rder rechtbank geen stap tot et oplossing ge naderd. Integendeel ze zijn ingewikkelder geworden dan zij al waren. De mysteries hebben zich. zo zou men kunnen zeg gen. vermenigvuldigd. Boven alles uit torende gisteren een kardinale vraag: hoe is het ver gif dat Arie L. doodde in de straf gevangenis binnengedrongen? Bij de bespreking van dit vraagstuk viel plots een naam. die in de voor geschiedenis van het proces een (ogenschijnlijk) te verwaarlozen rol had gespeeld: de naam van de Haagse jurist mr. M. H. Huygens, raadsman van dr. O. in diens „Ber kelse moordaffaire". De Haagse concierge van een non nenklooster, H. C. Duivenvoorde, stief vader van de overleden Arie L., ver klaarde gistermiddag na een langdurig en gepeperd verhoor, dat hij op ver zoek van Arie een brief aan deze advocaat uit de Leeuwarder gevangenis had gesmokkeld. Deze mededeling deed hij, toen hij de rechtbank ver telde dat zijn stiefzoon het tijdens een bezoek van zijn ouders in augustus 1957. dus een half jaar voor zijn dood. steeds had gehad over een ..goede vriend" die wel aan een recept zou weten te komen voor Arie's oogziekte. L. sukkelde namelijk met zijn gezichts vermogen en had driemaal een specia list bij zich gehad. Hij droeg af en,toe een bril. In brieven aan zijn ouders had Arie later steeds gesproken over een mysterieuze ..Piet", die ,,van vakantie" zou moeten terugkomen met een cadeautje". Wie bedoelde Arie met die „Piet" en wat stelde dat ..cadeau tje" voor9 De stiefvader van Arie en ook zijn moeder bleven op deze vragen het ant woord in alle toonaarden schuldig. Een dik, vet vraagteken bleef er ook staan achter het mysterie: wat stond er in de gesmokkelde brief aan mr. Huygens? cv De rechtbank ging hierop niet in en nadere informatie bij de tegenwoor dige raadsman van dr. O., mr. Schoot stra, leerde ons dat dit ook geen zin had. De justitie had mr. Huygens tijdens het vooronderzoek al over die vraag benaderd, maar deze had zich toen beroepen op zijn ambtsgeheim. Hoe het zij, het kwam zonneklaar vast te staan dat mr. Huygens in de ge sprekken tussen Arie L. en dr. O. een grote rol heeft gespeeld. Arie had zijn ouders en ook zijn gisteren ter zitting gehoorde broer en1 zuster verteld dat de advocaat van de Berkelse arts ook aan zijn zaak zou werken. Vraag: In hoeverre was mr. Huygens van dit alles op de hoogte? Uitvoerig werden de Haagse con cierge en zijn vrouw aan de tand ge voeld over hun behandeling van het buisje cyaankali, dat de Gentse neef van dr. O.. Rogier Verhaegen. begin 1958, kort voor Arie's dood, aan hen had opgestuurd. Bij het buisje was een briefje gevoegd: ..Voor Piet" stond erop. De concierge was met het be staan van dit door hem overigens ver nietigde briefje pas voor de dag ge komen nadat hij al ettelijke malen was verhoord. President: Waarom vertelde u het zo laat had u iets te verbergen? Getuige: Neen, mijnheer de presi dent. echt niet. President: Het lijkt toch wel zo. Getuige: Neen, helemaal niet. C7 De president vraagt waarom dc con cierge het buisje met inhoud in de w.c. heeft gegooid en de verpakking heeft verbrand. Getuige: Arie had een goede ken nis en die had iets voor zijn ogen en zou een receptje aan ons sturen. Dat moesten wij dan weer aan Arie geven. Toen kwam het pakje en toen dach ten wij nan dat recept en ook aan die brief van Arie over die Piet met zijn cadeautje. Ik vond het zo vreemd, dat ik tegen mijn vrouw heb gezegd: daar wil ik niets mee te maken hebben, en toen hebben we alles weggedaan. President: Hebt u de cyaankali echt niet naar Leeuwarden gestuurd cf het erheen meegenomen? Getuige: Nee, echt niet. Na de concierge wordt diens vrouw, de moeder van Arie Lodder, gehoord. MILWAUKEE (Reuter) De Noors- Nederlandse Fjell-Oranjeiijn heeft voor, het tiende achtereenvolgende jaar een van haar schepen als eerste, na de ope-| ning van het seizoen, op de Grote me ren zien aankomen. Dit schip, de Harpfjell, dat een la ding aan boord had uit België, Neder land, Duksland en Frankrijk, bereikte de St. Laurens-zeeweg maandag. Het lag j een dag vóór op zijn vaarschema er, meer dan twintig uur op zijn grootste i rivaal, de Transquebec van de Posei- donlijn. SCHIEDAM. Van de werf Gusto i v.h. A. F. Smulders is gistermiddag de shelterdekker Caster te water gelaten. Dit schip, dat 14.200 ton deadweight meet, werd b j dc I.H.C.-Holland be steld door de Sociedad Transoceanica Canopus s.a. in Panama City. I pep&sinsNr. Zij huilt als zij binnenkomt en mag van de president gaan zitten. Ook zij vertelt over de goede vriend, het cadeautje en het mysterieuze pakje. Haar relaas is niet te stuiten, totdat de president haar toevoegt: „Kwebbel nou eens niet zo door, mevrouw!" Gedetailleerd volgt dan alles wat haai man even te voren heeft verklaard. Ook zij blijft bij een stellige ontken ning als hij vraagt of zij toch niet het cyaankali heeft doorgestuurd naar Arie. President: Het gekke is toch maar dat dat spul toch is aangekomen. Getuige (aarzelend): Ja. teld. Arie L. had het steeds doen voor- had en sindsdien was de oorspronkelijke komen alsof hij zijn vrouw alleen maar goede verhouding verslechterd, arsenicum had gegeven om een zwan- j}e vergiftigingspogingen die Arie L. gerschap bij baar te verstoren. Een zou hebben ondernomen, kwamen gis- soortgelijk vernaai stond ook te lezen termiddag uitvoerig ter sprake bij het m de brief die na zijn dood in het verhoor van de celbezoeker van de Ber- bezit van dr. O. is aangetroffen. Daarin ^else arts, het hoofd van een uloschool beschuldigt L. zichzelf ervan dat hij de Karl Qerhartl. Deze getuige werd onder- irrmixiT tra n rip Hprl?pl?p arts pp» rifver». Tijdens de scherpe ondervraging van de ouders van het slachtoffer in zijn tweede moordzaak zat dr. O. gespan nen te luisteren. Hij was gisteren trou wens een en al aandacht voor alles wat er werd gesproken. Af en toe stelde hij zelf een vraag, meestal over details. Toen de president van de rechtbank, de grijze mr. Van Maanen, een paar maal met zijn argeloze humor een wat nerveus gelach aan zijn onder een ban levende toehoorders ontlokte, lachte dr. O. uitbundig en schokschouderend mee. Men kan het deze man aanzien, dat hij acht jaar achter slot en grendel heeft gezeten. Bleek, met ingevallen wangen, zit hij naast de blozende Friese politie mannen die hem moeten bewaken. Hij vrouw van de Berkelse arts een derge lijke behandeling, echter nu met cyaan kali, heeft laten ondergaan. Werkte Arie op zijn manier mei dr. O., voor wie hij op de een of andere wijze grote bewondering koesterde, aan een revisie van beider zaken? Zou het zo kunnen zijn, dat de arts hem het verhaal over zijn te doden, doch slechts om onge wenste konsekwenties van een in tieme verhouding te voorkomen en dat zou je altijd in je straf schelen." Vast staat dat Arie veel met dr. O. ..confereerde". Zijn celbezoeker had hem draagt een oud, slechtzittend bruinge- het gezelschap van de Berkelse arts hevig streept kostuum, volgens de mode anno afgeraden. Ook alles wat het gevangenis- 1952 voorzien van breed uitlopende personeel over L. verklaarde wees in broekspijpen. Zijn handen frommelen de richting dat hij iemand is geweest in af en toe zenuwachtig op zijn knieën wiens woordenboek het begrip, „zelfr. ;en bij tijd en wijle zoekt zijn blik door moord" niet voorkwam. Maar waarom de zaal naar een bekend gezicht. Maar heeft hij dan toch daarover in zijn brief niemand beantwoordt zijn vage pogin- gerept? Hadden de mannen in hun cyni- worpen aan een eenvoudig vernietigend verhoor, want noch de president, noch de rechter, noch de officier en evenmin de verdediger van O. hadden begrip voor zijn nalatigheid. Hij had immers, zonder de gevangenis autoriteiten te waarschuwen, kort voor verhouding onder de naam Piet de dood van Arie L. cyaankali voor dr. Bergermet de doktersvrouw heeft O. ter identificatie naar de apotheker ingeblazen onder het motief: „Als je Van Spanje in Leeuwarden gebracht. Deze dat bekent, help je mij met mijn bad de celbezoeker gezegd dat het een proces en stempel je jezelf als verfJf was en tnj had wil£n we- 77 J ten waar het vandaan kwam. Karl Ger- iemand die met wilde vergiftigen om hartl had telefonisch beloofd de herkomst persoonlijk te komen toelichten doch zich aan die belofte niet gehouden. „Ik had dr. O. toegezegd het geheim te houden, omdat het iets met de revisie van zijn zaak te maken kmi hebben'', verweerde de onderwijzer zich op huilerige toon. De president werd duidelijk kwaad: Wie van u tweeën had het eigenlijk voor het zeggen? Alles wat u nu ver telt zou prachtig klinken, als u met een Franciscus van Assisië te maken had inplaats van met een wegens gilmoord op zijn. vrouw levenslang gestrafte. gen met een glimlach. De tweehonderd toehoorders in de zittingszaal van de Leeuwarder rechtbank zijn niet gekomen uit hij eigenlijk degene was geweest die de sche spel plaats ingeruimd voor een on deugdelijke poging tot zelfmoord? In een brief aan zijn toenmalige verdediger mr. Huygens schrijft dr. O. kort na het over lijden van Arie dat deze hem had toege geven dat hij hem enkele malen had wil len vergiftigen. A. had hem verteld dat dood van mevrouw O. op zijn geweten LEEUWARDEN Aan het begin van de zitting hebben gisteren de aanwezigen in de zaal van de Leeuwardense recht bank op verzoek van de presi dent enige ogenblikken stilte in acht genomen. De president zei: „Het gaat hier om iemand, die voortijdig tot de eeuwigheid is opgenomen, een méns wat hij ook moge hebben gedaan." sympathie voor deze eenzame man. Hij is voor hen een interessant ge val, rijp om te worden bijgezet in de annalen van de Nederlandse cri minologie. meer niet. Aan het begin van de zitting gaf de president de Berkelse arts gelegenheid zijn standpunt schuldig of onschul dig tegenover de dagvaarding van de officier in te nemen. President: Ik besef dat deze behan- oeling met al die belangstelling pijn lijk voor u is. Als u vindt dat de dag vaarding juist ol ongeveer juist is. kunt u dat nu zeggen. Dat zal .het proces belangrijk bekorten. Dr. O.: Neen. De eerste zitting had overigens een j onverwacht vlot verloop. Aanvankelijk vreesde men met niet meer dan twaalf getuigen gereed te kunnen komen, maar in werkelijkheid hebben 21 per- sonen de eed afgelegd. De dag begon met het verhoor van politiemannen en gevangenispersoneel. Bij de laatste ca tegorie was er niet een die blijk gaf iets onregelmatigs in de inrichting te hebben opgemerkt Toch was er van allerlei gebeurd wat de wenkbrauwen van de rechters gisteren hoog deed oprijzen: er werden brieven gesmok keld en het blijkt dat dr. O. in zijn cel l^-oeven met cyaankali 'deed. Om zijn onschuld in zijn eerste zaak te bewij- i zen. zo verklaarde hij zich gisteren nader. LOS ANGELES (Reuter). De 1 1 nie5 beter door een j Amerikaanse en internationale open- ten doemUwildë dT president" weten!3' 'bare ,me'linS r°e'l.£ieh meeJt 0n, ™ef Die laboratoria geven niet het re- nu steeds duidelijker woidt dat de sulfaat waar ik naar zoek. antwoordde dagen van Caryl Chessman, de ter- de ai'ts. dood veroordeel de die in twaalf jaar 95 De onderwijzer was maar niet van zijn standpunt af te brengen dat hij „volgens zijn gedachtengang goed had gehandeld". „Als dr. O. wordt veroordeeld zal ik zeer betreuren dat hij mijn vertrouwen zo heeft ge schonden," verklaarde hij timide en met deze woorden zette hij de Leeu warder rechtbank voor raadsel num mer zóveel. Morgen zal vermoedelijk de Gentse neef van dr. O-, Rogier Verhaegen toch voor de rechtbank verschijnen. Zijn vrouw misschien ook. De beide familieleden zijn al uitvoerig in Bel gië verhoord, maar hun verklaring geeft nog geen duidelijk beeld. Ver haegen heeft in 1957 op verzoek van dr O- cyaankali in België gekocht- Hij zond daarvan tien gram aan de stiefvader van Arie L. en ontkent verder enig gif aan wie dan ook te hebben gestuurd. Vandaag zullen de getuigen-deskun- digen aan het woord komen. Dan zal uitvoerig worden ingegaan op de tal loze wetenschappelijke aspecten van de zaak: handschriftanalyse, gifonder- zoek, sectie en wat dies meer zij. Misschien zullen de verklaringen van de zeer en hooggeleerde heren iets bijdragen tot het ontwarren van het raadsel O. Van onze correspondent BONN ,,Een kroonprins- geschiedenis is altijd een nog al onaangename zaak", zei de Westduitse Bondskanselier en voorzitter van de C.D.U. dr. Konrad Adenauer (84) gisteren op de eerste dag van de C.D.U.- partijdag te Karlsruhe. Hij maakte daarmee kort en goed duidelijk, dat hij niet gediend is van enigerlei discussie in de C.D.U. over zijn opvolger, over de man dus die reeds thans als een soort kroonprins van hem Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het aantal Hun ters dat met de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea gaat is nog niet bekend en zal waarschijnlijk ook in de toekomst geheim wor den gehouden. Nu er echter vorig jaar een squadron Hunters MK 6 is opgeheven kan men wel aan nemen dat tenminste de toestel len van dit squadron ongeveer 25 verscheept zullen worden. Of het totaal dit aantal van 25 nog veel zal overschrijden valt echter allerminst te voorspellen. De Hawker-Hunter MK 6 is een rede lijk moderne verdedigingsjager, waarvan de Koninklijke luchtmacht er in de pe riode van oktober 1957 tot maart 1959 in de openbaarheid ZOU kunnen 93 aanschafte. De bewapening bestaat verschijnen. kanonnen van 30 mm en 24 ra- De oude Bondskanselier maakte het duidelijk, dat hij ook bij de verkie zingen, die het volgend jaar in de Bondsrepubliek zullen plaats vinden opnieuw als leider van de C.D.U. in het strijdperk zal treden. De partijen in en buiten Duitsland en enkele staats lieden buiten ons land moeten zich, zo zei hij ironisch, nog vooral niet het hoofd breken over de vraag wie toch wel mijn opvolger zal worden. SLAG MET SPD Bijzonder duidelijk maakte de Bonds kanselier 'het, onder welke vlag hij de verkiezingsstrijd in 1961 tegen de socialistische oppositie wil strijden: on der de Navo-vlag namelijk. Stelsel matig, zo betoogde de kanselier, heeft de S.P.D. tegen alles wat ook maar in de verste verte te maken had met de band tussen de Bondsrepubliek en de Westelijke vrije wereld gestemd. De S.P.D. wil ook de Navo niet. Het is de C.D.U. geweest, zo betoogde hij vol trots, die het Duitse volk, dat na 1945 als een verachtelijke massa werd be schouwd, tot een lid met aanzien van de volkerenfamilie van het Westen 'heeft gemaakt. De enige geschikte basis in Nieuw- Guinea zal het vliegveld Mokmer op Biak zijn, waar sinds geruime tijd een groep van ongeveer vijftig man luchtmacht- personeel is gedetacheerd. Dat de luchtmacht met deze nogal on verwachte overplaatsing van Hunters een groot probleem rijker is geworden is wel duidelijk. Vliegers en technisch grondpersoneel zijn reeds in eigen land nauwelijks voldoende voorhanden. Onderhoud en reparatie in Nieuw- Guinea, waar men niet de beschikking heeft over vliegtuigindustrieën als in ons land zullen stellig grote moeilijk heden opleveren. Daarbij komt nog dat de Hunter bij onze potentiële bondgenoot Australië een onbekend toestel is. Al met al lijkt het nauwelijks mogelijk dat door een enkele reis van de Karei Doorman op Nieuw-Guinea een slag vaardige luchtmacht gevormd kan wor den. De Hunters die in gedemonteerde vorm in Rotterdam zullen worden verscheept De kroon van alles snaude de ver klaring van een medewerker van de tegenwoordige procureur-generaal te Amsterdam, de heer De 3oev. die twee jaar geleden ook aan deze magistraat was toegevoegd toen die nog in Leeu warden zetelde. De heer De Boer ver telde dat zes gevangenen in de kerst dagen van 1956 bij wijze van recreatie een toneelstuk hadden opgevoerd over de eerste zaak 0; Arie L. had daarin de rol van officier van justitie gespeeld. President: Een rol die wij wel, maar de gevangenen niet als zeer no bel plegen te zien. tijds reeds acht maal aan executie wist te ontsnappen, zijn geteld. ding met lichamelijk letsel. Ook wijzen de 126 op de vreemde manoeuvre om Chessmans executie in februari jl. uit te stellen met het oog op mogelijke relletjes tijdens Eisenhowers Zuidamerikaanse reis. GASVLAM Chessman zelf heeft alle moed opge- door generaal mr. H. J. Kruis FyE HELIKOPTER, het luchtvaartuig, dat verticaal kan opstijgen en landen en daarom dus geen vlieg veld nodig heeft* ziet zijn betekenis voor militaire doeleinden in een snel tempo toenemen. Het aantal mo gelijkheden tot gebruik is vrijwel on begrensd en beperkt zich bepaald niet tot hulpdiensten van secondair belang. Vooral het sterk toegenomen draag vermogen van de moderne, grote heli kopters als de Fairey Rotodyne, de Vertol Y H C—IA en cle Westland Westminster, heeft er veel toe bijgedra gen om de militaire bruikbaarheid van deze luchtvaartuigen te vergroten. Zij, die de militaire waarde van de helikopter nog niet hoog aanslaan, doen hun mening vooral berusten op de ge ringe snelheid en de als gevolg daar van grote kwetsbaarheid. Een kwets baarheid zowel voor wapens op de grond als in de lucht. Nu is het inder daad juist, dat een helikopter zich niet I door grote snelheid en vlot manoeuvre- ren aan 's vijands vuurwerking zal kun- 1 nen onttrekken, terwijl men van de be wapening van zo'n hefschroefvliegtuig ook niet al te veel moet verwachten. Daar staat echter tegenover, dat een handig gevlogen helikopter, optredend I op geringe hoogte, zich bijzonder goed aan de vijandelijke waarneming van de grond of uit de lucht kan onttrekken en door 's vijands radar moeilijk op gespoord kan worden. Dit soort optre den van helikopters vraagt echter een speciale instelling van de piloot, een specialisatie in het gebruik maken van gezichtsdekkingen en een voor de tactische situatie op de grond. Een helikopter piloot moet dus een mi litaire specialist zijn en niet een tijde lijk voor deze dienst bestemde lucht machtvlieger. Bovendien zal bij een Het kantoor van gouverneur Brown van Californië. een verklaard tegenstan- I der van de doodstraf, die echter zei voor Chessman grondwettelijk nu niets meer i te kunnen doen, ontv'ing gisteren een j Zwitserse smeekbrief met bijna 20.000 I handtekeningen en zo zijn er in de af gelopen maanden duizenden petities uit rechtshof zag tot twee keer alle windstreken binnengekomen, reden gratie aan te bevelen Een commissie uit de burgerij van San In de Los Angeles Times verscheen i Francisco houdt op een berg noordelijk van dicht bij de San Quentin geven en distancieerde zich uitdrukkelijk massaal gebruik van helikopters voor belangrijke operaties voor een sterke beveiliging tegen 's vijands luchtactivi- moderne strijdkrachten veroorzaken en een te gróte kwetsbaarheid geven. Helikopters kunnen voor snelheid en verrassing zorgen. Zij kunnen troepen over hindernissen voeren, die anders grote moeilijkheden zouden hebben ver oorzaakt en eerst na veel strijd en veel verlies aan tijd genomen zouden kup- nen worden. Zij kunnen die troepen snel en tactisch in gewichtige posities brengen en zorgen, dat zij ook hun zwaardere bewapening bij zich hebben en van al het nodige worden voorzien. Gewone goed geoefende troepen kunnen in dergelijke gevallen door helikopters worden vervoerd en de operaties be hoeven dus niet alleen te worden uit gevoerd met zorgvuldig gespecialiseer de en daardoor slechts beperkt beschik baar zijnde luchtlandingstroepen. Door zijn groot vermogen en snelheid van optreden kan de helikopter voor de ver zorging van alle troepen met materi eel. munitie, levensmiddelen enz. gro te diensten bewijzen en voorkomen, dat de wegen overstroomd worden met voertuigcolonnes, welke vooral belem merend werken wanneer uit tactische overwegingen aan de verzorging van bepaalde troepen grote prioriteit moet worden gegeven. Neventaken Naast deze beide hoofdopdrachten, welke de helikopter onmisbaar zullen maken in de moderne landstrijdkrach ten, zijn er verschillende op zich zelf zeer belangrijke neventaken, waarvoor het hefschroefvliegtuig zich uitstekend leent. Ik denk daarbij aan het over brengen van gewonden, aan het mede- nxtx.ivcii v i« wer^en aan bepaalde beschietingen en oeT^beerit)aan verkermingen. Op bijzonder belang- - rijke wijze kan het grote liftvermogen van de helikopter worden gebruikt om brug vakken over te brengen en daar door op snelle wijze rivieren en kana- I Len te overbruggen. zijn de enige toestellen die de luchtmacht I op het ogenblik te missen heeft. De Thun- derstreak (jager/bommenwerper), die voor de verdediging van Nieuw-Guinea veel doeltreffender zou zijn, is op het ogenblik nog onmisbaar. Bovendien is het de vraag of wij ge rechtigd zijn deze toestellen te gebruiken ter verdediging van een gebiedsdeel dat niet behoort tot het Navo-territoir. De Hunters, die in vergelijking met de meeste toestellen van de Auri - de In donesische luchtmacht snel zyn, heb ben mede in verband met hun verdedi gende functie een betrekkelijk klein vliegbereik (1600 kilometer). Dat vliegbereik steekt wel schril af bij de enorme omvang van het luchtruim boven en rond Nieuw-Guinea, een schril heid die nog wordt versterkt door het feit dat de toestellen slechts zullen kun nen opstijgen van één basis. Tot de meest geëigende taktiek, het uitschakelen van de aanvaller, zullen de toestellen dan ook met moeite in staat zijn. Het is onontkoombaar dat men in deze situatie een vergelijking maakt met de slagkracht van de potentiële tegenstan der: de Angkatan udara repuiblik In donesia (Auri), een van de meest cos- mopolitische luchtmachten ter wereld. Want de vloot van de Auri is op het ogenblik samengesteld uit Russische, Britse en Amerikaanse toestellen van zeer uiteenlopende gevechtswaarde. De grote troef van de Auri wordt op het ogenblik gevormd door de enkele squadrons MIG-straaljagers en de paai tot aanvalsvliegtuigen verbouwde Vam- pire-straaltrainers. Daarbij komen dan nog de acht Russische straalbommen- werpers van het Iljoesjin. Het is echter de vraag of de daadwer kelijke kracht van deze moderne toe stellen hoog moet worden aangeslagen. Het uitgestrekte eilandenrijk eist voor offensieve doeleinden toestellen, die lan ge tijd in de lucht kunnen blijven en die voorts tussenlandingen kunnen maken op hulpvliegvelden van vrij kleine af metingen. Aan die eisen kunnen de straaljagers niet voldoen, maar wel de ongeveer vijf tig in technisch opzicht verouderde Mus tangs van de Auri. Een deel van die toe stellen werd indertijd overgenomen van de militaire lüchtvaartafdeling van het K.N.I.L. Een ander deel werd aange kocht uit Amerikaanse oorlogsvoorraden. Het zijn betrouwbare jachtvliegtuigen, die vooral in operationele veiligheid en vliegbereik bewezen hebben een succes rijk typè te zijn. Hetzelfde kan wordën gezegd van de oude Mitchell bommen werpers, waarvan de Auri er nog een dertig heeft. Voorts beschikt de Auri nog over ze ventien Britse Fairey-Gannets, die oor spronkelijk bestemd waren voor onder- zeebootbestrijding, maar die zijn ver bouwd tot aanvalsvliegtuigen in algeme ne zin. Daarbij komen dan nog enkele tientallen Dakota's en een stuk of dertig oude Iljoesjin transportvliegtuigen. Al met al dus een lange en vreemd soortige lijst, waarvan de aanvalskracht door deskundigen op grond van de grote variatie van toestellen, de daarmee samenhangende logistieke problemen, de grote afstanden in Indonesië en het ge ringe aantal bases niet evenredig aan het grote aantal wordt geschat. Tegenover dit alles kan Nederland in Nieuw-Guinea stellen: vier Dakota's, die onlangs door de luchtmacht aan de ma rine zijn overgedragen, (voorlopig) een 25-tal Hunters en een versterkte lucht- doelafweer. gecombineerd met een radar waarneming. I van de pogingen door een advocaat en enkele journalisten om een onbekende voortvluchtige aan te wijzen als de ..ban- diet met het rode licht", die hij overigens steeds heeft ontkend te zijn. Maar gou- verneur Brown is volledig overtuigd van Chessmans schuld en ook het Hoogge- toe geen woensdag een advertentie van een volle i pagina, waarin 126 beroemdheden uit de wereld van letterkunde, film en toneel als Aldous Huxley, William Inge. Norman Mailer, Clifford Odets, S. N. Behrman en Dorothy Parker, de gouverneur verzoch ten het leven van Chessman te sparen omdat zijn twaalfjarig verblijf in de dodencel, waarschijnlijk maandag a.s. in geen ver houding meer staat tot de hèm te laste i gelegde misdaden van roof en aanran- gevangenis een grote gasvlam bran dende. symbolisch voor Chessmans le venslicht waarvan men hoopt dat het niet zal worden uitgedoofd. Op zee teil gezorgd moeten worden. H ouf dopdrachten Ook bij zeestrijdkrachten zullen de helikopters zich ongetwijfeld ontwikke len tot onmisbare medewerkers. Zij kunnen nuttig zijn bij landingen voor het overbrengen van landingstroepen en daardoor voor heit snel formeren van l - een bruggehoofd. Zij kunnen onschatba re diensten bewijzen op commandocar- De hoofdopdrachten voor moderne grote helikopters zijn verplaatsing van troepen en wapens en aan- en afvoer. Beide taken passen geheel in het| beeld van de moderne oorlogvoering. t - - t hrenwn Deze immers vraagt om grote mo'bili- s NE f™ leit en grote mogelijkheden tot verras- Ook to S htf vormen Tan* «ote n "n"deM? waTrtoeïdfe hefsle- verstoppende troepenconcentraties %ie !>en va» 2al kun'"en behOTen' De medewerker van de procureur- generaal was zeer uitvoerig in zijn, 0pvnlfff1 jnnr verbassi'nsr beschrijving van Arie L. Hij' had hem goed gekend, omdat hij in zijn Leeu wardense tijd jarenlang zijn celbezoe ker was geweest. Het beeld dat hij van deze man, die zelf levenslang had i gekregen wegens moord op zijn vrouw, schetste, was niet dat van iemand die in staat moest worden geacht tot de zelfmoord die hij in zijn bij dr. O. ge vonden brief aankondigde. Hij was steeds bezig met zijn toekomst en stu deerde voor weg- en waterbouwkundi ge bij het P.B.N.A. en was over het algemeen een opgewekt mens. Eind 1957 had hij wel een kleine psychische inzinking gehad, maar die scheen te zijn weggenomen door het feit, dat de ouders van zijn vrouw hem volledig vergiffenis hadden geschonken. De avond voor zijn dood had L. nog zeer geïnteresseerd met de gevangenison derwijzer van gedachten gewisseld. Arie had met de heer De Boer veel over zijn ..zaak" gesproken. De celbe zoeker had niet de indruk, dat zijn cliënt hem de volle waarheid had ver- LONDEN (Reuter) Met ingang van 29 mei zal men vier keer per week van Londen naar Moskou of omgekeerd kunnen sporen en varen. Deze nieuwe internationale lijn, het resultaat van on-, derhandelingen tussen het Russische mi-"ien^ daar te wapperen nisterie van verbindingen en de Britse i voorzitter. Van onze correspondent vraagd van de Nederlandse schippers, die de Duitse wateren bevaren. Wie de- SNEEK. Nog al te vaak wappe-jze patenten niet heeft moet een opstap- ren reclamevlaggen op de achterste-; per aan boord nemen. Het kost boven- ven van Nederlandse schepen, con-1 dien bijzonder veel tijd om de gevraag.- stateerde mr. J. C. W. van Dam gis- óe_papieren te krijgen teren op de eerste dag van het twee daags congres van de Koninklijke schippersvereniging Schuttevaer in Sneek. Alleen de nationale driekleur aldus de regering, loopt via Hoek van Holland. Een retourtje van of naar Moskou kost de Engelsen een kleine 500. Volgens het Russische persagentschap Tass komt er ook nog een rechtstreek se treinverbinding tussen Moskou, Pa rijs en Rome. Op voorste] van de afdeling Zwart sluis werd besloten zoveel mogelijk bevorderen dat aan iedere Nederlandse schipper op vertoon var. zijn patent of schippersdiploma een of meer van de verlangde Duitse patenten wordt ver strekt. In West-Duitsland worden tegen woordig alle mogelijke vaarpatenten ge- De afdeling Ouderkerk a. d. IJssel pleitte voor verhoging van het boezem- peil van de gekanaliseerde Maas tussen Grave en Lith met -ongeveer veertig centimeter. Op 3 juni zal in Gouda het vijftigjarig bestaan van de afdeling Ouderkerk wor den gevierd. Er zal een jubileumtocht van motorschepen door de Hollandse IJssel worden gehouden, gevolgd door een buitengewone algemene vergadering in Kunstmin. De afdeling is in een hal ve eeuw gegroeid van tien tot 350 le den en is nu. op de afdeling Rotterdam na, de grootste van Schuttevaer. Natuurlijk hebben helikopters ook be zwaren. natuurlijk zullen er in de strijd verliezen plaats vinden. Dat mag ech ter geen reden zijn om hun ontwikke ling tegen te houden. Bezwaren hebben alle strijdmiddelen; waar gehakt wordt vallen altijd spaanders. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse regering heeft op nieuw blijk gegeven het „goed te menen met de persvrijheid". Ver scheidene buitenlandse correspon denten in Kaaptad kregen dinsdag avond van een ambtenaar op het postkantoor te horen dat hun tele grafische berichten niet doorgeseind kunnen worden als zij er niet be paalde gegevens uit schrapten. Die passages betroffen personen die op grond van de noodwetten zijn ge arresteerd. DEN HAAG De regering gaat een studie maken van het probleem van de prijzen voor bouwrijpe grond vcor de woningbouw. Deze prijzen zijn de af gelopen jaren steeds hoger geworden, voor de grote steden zelfs tot vijfdui zend gulden per woning. Volgens minister Van Aartsen zijn het de Gedeputeerde Staten, die de neiging hebben om allerlei bijkomende kosten van stadsuitbreiding aan de grondprijs toe te rekenen, zoals de aanleg van parken, plantsoenen, straataanleg. ri olering. enz. De minister deelde gisteren in de Eerste Kamer mee. dat de problema tiek van de grondprijzen zal worden be handeld door zijn departement in sa menwerking met binnenlandse zaken. Gedeputeerde Staten en waarschijnlijk ook de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. DEN HAAG Het standpunt van de regering is, dat zij in Den Haag moet blijven, zo zei minister mr. J. van Aart sen gisteren in de Eerste Kamer in antwoord op de aandrang, die de libe rale senator mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk had geoefend om naar het voorbeeld van Ankara en Brasilia een nieuw regeringscentrum op de Ve luwe te stichten. In Brazilië is zeker iets belangrijks tot stand gekomen, meende hij. maar hij vond het toch wel interessant om de Eerste Kamr mee te delen, dat de Braziliaanse Senaat weer is terugge gaan naa-r Rio de Janeiro. 1 Wel zal er zo men weet een studie komen van de mogelijkheden tot ver plaatsen van sommige rijksinstellingen. Dr. W. Drees, die voorzitter is van de daartoe ingestelde commissie, staat vol gens minister Van Aartsen ook op het standpunt van de noodzakelijkheid van een dergelijke verplaatsing. De minister liet verder doorscheme ren, dat de bezwaren van de ambtena ren tegen een verhuizing wel belanj"ijk zijn maar toch zeker niet de doorsiag zouden mogen geven. Met Baron De Vos van Steenwijk was hij het eens dat verplaatsing naar de Veluwe geen verbanning betekènt.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7