Groots afscheid directeur melkinrichting „Walcheren WIT-GELE KRUIS IN NIEUW GEBOUW epeda slapen Dorpshuis Nisse in juni klaar Kandidaten eindexamen met „rum meer mins Stichting neemt exploitatie voor haar rekening De heer M. Avan Va rik ridder in de orde van Oranje-Nassau V Z.'Beveland Aanvaring Z.-Vlaanderen Zwarte schaap uitgebannen Tholen en St.- Philipsland méér koffiemelk voor uw geld Tweede evangelisatiepredikant voor vormingswerk benoemd Raad Souburg bijeen Het was weer „bont'* op chr. lyceum Mosselvangst op Wadden Toneelavond van Groene Kruisver. Gelukkige afloop Zomeravondconcerten in Vlissingen Gemeente betaalt bouw en inrichting „Een dreigend huwelijk" Ver. Diaconessenarbeid Wijkzuster krijgt woning Ook de dames Oogst winterbloemkool in volle gang Exportstop kropsla voor Zwitserland ZEEUWSCH DAGBLAD Pag- 5 Advertentie MIDDELBURG Een groots ogenblik beleefde gistermiddag de aftredende directeur van «s Coöperatieve Melkinrichting en Zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg, de heer M. A. van Varik, toen burgemeester mr. Joh. de Widt hem namens H.M. de Koningin mededeling deed van zijn benoeming' tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spontaan zongen de talrijke le den van de vereniging, die aan wezig waren in de grote Schut tershofzaal, het Wilhelmus.' Dit moment vormde het hoogtepunt vjtn. de buitengewone algemene verga dering van de melkinrichting, waarin de heer Van Varik om gezondheidsre-i denen afscheid nam als directeur, wet- ke functie hij overdroeg aan zijn op volger, de heer J. Lampert, voorheen directeur van de zuivelfabriek te Vol- lenhove en in de oorlog assistent-direc teur van het Middelburgse bedrijf. De heer Lampert is de zoon van het vorig jaar overleden ere-lid J. Lampert uit Gapinge, een van de oprichters van de vereniging. in het bijzonder burgemeester De Widt herinnerde eraan, dal toen de scheidende directeur, die 32 jaar gele den :ijn functie aanvaardde, de leiding van de melkinrichting op zich nam, er nog geen 3 miljoen kg. melk per jaar irerd geproduceerd: hu bedraagt de jaarlijkse produktie 20 miljoen kg. Kwa litatief staat de fabriek „Walcheren" thans bijzonder goed bekend en behoort fcct -de beste van zuid-west-Nederland. Onder léiding van het bestuur is de heer Van Varik na de ooriog de stu wende kracht geweest bij de wederop bouw. Ook buiten zijn eigenliike werkkring heeft de heer Van Varik zich bewo gen De burgemeester noemde een groot aantal functies en wees er daar bij op, dat de directeur veel heeft bijgedragen tot de noodzakelijke u.ijs- ordening van de detailhandel in ge heel Zeeland. Voorts heeft hij eert werkzaam aandeel gehad in een be tere melkwinning op de boerderij, terwijl ook het onderwijs m hét mel ken zijn aandacht had. Na de oorlog ijverde hij voor een bevordering van de veestapelsanering. De voorzitter van de coöperatieve melkinrichting, de heer S. Simo.se wenste de nieuwe ridder namens aLen geluk met de koninklijke decoratie en bracht de heer Van Varik dank voor alles wat hij voor het bedrijf en de n.elkvoorzienmg had gedaan. De heer'Van Varik is het geweest, aldus de voorzitter, die bewerkt heeft dat alle „melkveehouders op he eiland nu hun melk leveren aan .,de Walche ren". Hij overhandigde de scheidende directeur daarna een enveloppe met inhoud als bijdrage in de aanschafkos ten voor de auto. Verder voerden nog het woord de heren v. d. Hurk als voorzitter van de Brabantse Zuivelbond te Breda; Bouw man als voorzitter van de Coöperatie ve Zuivel Export Vereniging te Bteda; ir. W. L. Harmsen namens het rijks- zuivelconsulentschap, Jac. P. Linden- bergh namens de Provinciale Gezonds- heidsdienst voor Dieren; ir. Cromwijk namens het Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne in ZW-Nederland en P. Ton namens de leden. Ontroerd dankte de heer Van Varik daarna alle sprekers. In zijn openingswoord signaleerde de heer Simonse, dat ondanks de melk- prijsverhogingen de melkproduktie nog steeds toeneemt, waarvan wellicht een der oorzaken is de gestadige uitbrei ding van de melkveestapel. De voorzit ter deelde mee, dat de melkontvangst grote verbeteringen heeft ondergaan. Hij doelde in dit verband op de overeen komst met de Coöperatieve Vlissingse ontvang- en afgiftestation tot stand kon komen. Uit het jaarverslag bleek, dat de aanleg van waterleiding in de afgelo pen zomer van groot belang bleek te zijn. Mede hierdoor zijn de resultaten voor de veehouder op Walcheren be vredigend. Op Walcheren had men in het begin van 1959 meer melk dan in dezelfde tijd in 1958. De totale melk- leverantie was over 1959 nagenoeg ge lijk aan 1958. Ontvangen werden 19.341.764 kg melk en 2.662 kg room, samen bevattende 742.136 kg vet. Van de geleverde melk 945.920 kg nog geen 5 pet. door leveraneiers-niet- leden geleverd. De boter van de .Walcheren" was van uitstekende kwaliteit. Bij de veer tiendaagse boterkeuringen van de Bra bantse Zuivelbond behaalde men de gouden medalje. In totaal produceerde het melkbedrijf in 1959 421.722 kg bo ter en 89.600 kg. magere melkpoeder. De produktie van de andere melkpro- dukten bleef nagenoeg konstant met enige verschuivingen naar in flessen ver pakte produkten. Het aantal leden op 31 december 1959 bedroeg 852. De nieuwe directeur deel de in dit verband mee, dat het aantal abortus-vrije bedrijven op 1 maart jl. op Walcheren 876 was. Een zevental bedrijven is thans nog daadwerkelijk besmet. De leidende figuren van de Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. V.l.n.r. de gaande directeur de heer M. A. v. Varikde vöorzitter, de heer S. Simonse en de nieuwe directeur, de heer J.-Lampert. NOORDSTER 1 Ct. 'n halve liter Geref. synode kiest weer ds. H. H. Grosheide Van een medewerker UTRECHT. De generale synode der Gereformeerde kerken heeft gister middag ds. H. H. Grosheide uit Ro:- terdam-Charlois opnieuw benoemd tot tweede evangelisatiepredikant in al gemene dienst. Hem zal in het bij zonder het werk van de vorming van de medewerkers in de evangeliever breiding worden opgedragen. Ds. Grosheide ontving reeds eerder een benoeming van deze synode, maar h'j heeft daarvoor bedankt o.m. omdat toen de taakomschrijving niet ge heel helder was. Het besluit hem opnieuw te benoemen viel met algemene stemmen in een besloten zitting, waaraan een uitvoe rige publieke bespreking was vooraf gegaan van de wensen die generale deputaten voor de evangelisatie op het gebied van het vormingswerk hebben. Dr. P. G. Kunst uit Amsterdam heeft het voorstel van deputaten nader toe gelicht. Gebleken is een sterke behoef te bij de werkers in de evangelisatie aan instructie. Daaraan doet de evan gelisatiepredikant ds. W. A. Wiersin- SOUBURG. De raad der gemeente Souburg komt op vrijdag 29 april a.s. des ml/dags om half drie in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m.: voorstel tot onderzoek yan de geloofsbrieven van het nieuwbenoem de gemeenteraadslid, de heer L. Fran cois, en tot toelating als lid van de raad; voorstel tot wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement; de ar beidsovereenkomstenverordening en de wachtgeldregeling; voorstel tot vaststel ling van een verordening regelende de openstelling van de gemeente-sekreta- rie en van een welke de openstelling van het bureau van de burgerlijke stand regelt; voorstel tot wijziging van verordening jaarwedden gemeente-perso neel; voorstel tot toekenning yan een tweede uitkering aan het gemeenteper- soneel over het eerste kwartaal 1960; voorstel om deel te nemen in de. uitgif- te van aandelen in het maatschappe-1 lijk kapitaal van de NV Bank voor Ne derlandse Gemeenten; voorstel tot aam vulling van het- raadsbesluit van 19 fe bruari. 1960 inzake verkoop gemeente- loods en grond aan de heer J. Thorna; voorstel tot. verkoop van grond aan de Middelburgsestraat aan de heer A. C. Haeck; voorstel tot verkoop van een stukje grond in plan Nagelenburg aan de NV PZEM; voorstel tot aankoop van een gedeelte van de Molenweg van het Waterschap Wegschap Walcheren: voor stel tot aankoop van pand Ritthemse- straat 50. YBRSE'KE. De visserij op zaad en halfwassen mosselen op de wadden is voor de Zeeuwse vloot goed geslaagd. Ondanks het ruwe weer konden de gro te schepen twee vrachten mosselen halfwas of zaad inhalen. De kleine sche pen hadden hinder van de wind. Voor de particuliere te verdienen. schepen was er weinig HANSWEERT. Het 538 ton meten de ras. Neeltje uit Terneuzen kwam woensdagmorgen, bij het binnenvaren van de buitenhaven in aanvaring met het Zwitserse 1713 ton metende, met bénzine geladen motortankschip Opa-in van de rederij Alpina te Bazel. De Neeltje, op weg van Terneuzen naar Stijlvolle opening door mr. de Casembroot TERNEUZEN Vele genodig- den waren woensdagmorgen in het nieuwe gebouw van het Wit- Gele Kruis aan de Leeuwenlaan bijeengekomen, waar de commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de opening zou verrichten. Ir. G. P. M. Dikötter, voorzitter van de stichting van St. Willibrordus sprak zijn grote dank ervoor uit dat de commissaris bereid was gevonden hiervoor naar Terneu zen te komen. Door de belang rijke bijdrage uit het Rampen fonds en de hulp van het Itali- Doodewaard kwam d? haven invaren aanse volk Was dit gebouw van het Katholiek Maatschappelijk Centrum tot stand gekomen. Spreker dankte de commissaris dat hij als hoofd van de provincie zich nooit losmaakt van de mens en dat hij de rechten van de mens steeds weet te eerbiedigen. Als deel van de gemeenschap zal dit gebouw zijn eigen deel bijdragen tot het welzijn van de bevolking. Dankbaar was de Stichting voor de hulp en medewerking die het van het gemeentebestuur steeds heeft mogen ondervinden. toen tegelijk uit de richting Antwerp en komend, de Opalin de haven binnen voer. Met het voorschip veroorzaakte de Opalin ernstige schade aan het achter schip van de Neeltje. Na onderzoek kon den de vaartuigen echter toch de reis voortzetten. OUDELANDE. Ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de Groe- ne-Kruisvereniging zal op vrijdag 13 me!' a.s. in het dorpshuis een toneelavond worden gehouden. Opgevoerd zal worden ..Van ander ras", een uitbeelding van de strijd tussen blank en zwart in de Verenigde Staten, door de toneelvereni ging Kunst naar Kracht" uit Heinkens- zand. EERSTE KASTOMATEN TERNEUZEN. Op de veiling werd woensdagmiddag door de kweker S. Vereecken uit Kloosterzande de eerste zending kastomaten aangevoerd die een prijs opbrachten van 2.21 tot 1.45 per kg. TERNEUZEN. Op het kruispunt Axelsestraat - Kerkhofplein - Juliana- sfraat heeft gistermiddag een aanrijding plaatsgevonden. Een bestelauto bestuurd door P. J. v. d. W. uit Hulst komende uit de richting Axel, wilde linksaf de Kerkhoflaan oprijden, en verleende hier bij geen voorrang aan de jeugdige wielrijdster A. J. v. W. uit Terneuzen. Wonder boven wonder werd slechts het rijwiel beschadigd. Aanbesteding verbouwing TERNEUZEN. Op het gemeente huis heeft de aanbesteding plaatsgevon den van het architectenbureau Ite Bruin voor de verbouwingswerkzaamhe den aan de dependance van de i.'.s. aan de Axelsestraat, De inschrijvers waren resp. gebr. M. en A. de Bruyne, Terneuzen 176.000, B. F. de Waal, Sluiskil 173.373. L. W. Hamelink, Zaamslag 160.000. P. H. Hamelink, Hoek 159.000, firma A. J. de Vis ser. Zaamslag f 157.105, D. Freyser, St. Jansteen 156.200, firma F. Lambert, Stoppeldijk 145.500, gebr. Van Steen bergen. Sas van Gent 145.200, F. L. en R. Haes, Philippine 144.055, J. W. Freyser. St. Jansteen 142.200. gebr v. d. Poel, N.V., Terneuzen 141.130. De gunning is aangehouden. Pastoor J. van Campen las een schriftgedeelte uit de 122e psalm waar na hij de zegening verrichtte. Jhr. mr. de Casembroot noemde dit gebouw van groot belang voor dit deel van Zeeland. Hij hoopte dat de Stich ting nog veel zal kunnen doen. Met de bede dat God hier toe de kracht moge geven, opende hij, symbolisch het ge bouw, door aan een verbandmolen te draaien waardoor een gordijn wegzakte en drie tegels van de diensten die hier worden ondergebracht evenals een ge denkplaat voor de Italiaanse gift zicht baar werden. De gedenkplaat zal aan de voorgevel worden aangebracht. Vele sprekers t.w. pastoor van Cam pen, wethouder M. de Vos als waarne mend burgemeester, Th. Andnessen na mens de Provinciale Bond, dr. Mol voor de Nationale Federatie, mr. P. H. W. F Tellegen als voorzitter van het Ro- de Kruis, H. Ribbens namens het Groe ne Kruis (deze bood namens de zuster vereniging een elektrische klok aan) voerden nog het woord. Pastoor van Campen spelde de neer F. Hagenaars, voorzitter yan het W*t Gele Kruis de onderscheiding ,,Pro Ecclesia et Pontifice" op. De heer Hagenaars dankte voor de onderscheiding en gaf een overzicht van het werk van het Wit Gele Kruis. Verschillende diensten zijn in dit ge bouw onder gebracht o.m. de dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid van de Provinciale Bond, het Zeeuw- sehe Wit Gele Kruis en het Maatschap pelijk Opvoeding Bureau en het Sociaal Charitatief Centrum. Terwijl er een ruime gelegenheid aan het Rode Kruis wordt geboden om er te oefenen en om hun materialen op te bergen. VLISSINGEN. Ook dit jaar zullen, gedurende de zomermaanden, door de twee Vlissingse harmonieën „Ons Ge noegen" en ,,St. Cae,cilia" en de akkor- deonvereniging „Crescendo" muziekuit voeringen. worden gegeven. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Zaterdag 28 mei Ons Genoegen, Bel- lamypark, zaterdag 4 juni Crescendo, Hogeweg, zaterdag 11 juni St. Caeci- lia, Hogeweg, zaterdag 18 juni Ons Ge noegen, Oude Weg, woensdag 29 juni Crescendo. Bellamyparfc (verjaardag Z.K.H. Prins Bernhard), zondag 3 juli St. Caecilia Hogeweg (gewijd concert 12.0013.00), zaterdag 13 augustus St. Caecilia, Boulevard Evertsen. zaterdag 20 augustus Crescendo, Beilamypark, zaterdag 27 augustus St. Caecilia, Bou levard Evertsen, woensdag 31 augustus Ons Genoegen, Hogeweg, zondag 11 september Ons Genoegen, St. Caecilia, Oude Markt (gewijd concert 12.00 113.00). "TEN SPEKTAKEL van jewelste ■Lj viel er gisteren.te beleven op het christelijk lyceum. Terwijl de docenten ijverig probeerden om hun leerlingen wat kennis bij te brengen,' stormde een stel onver schrokken zeelui het schoolplein op. De boot, met de naam „rum, hum en liefde" hadden de matro nen voor alle zekerheid maar mee gebracht, zij het dan, dat voor het vervoer een tractor nodig was. De rust in de school was verdwenen, want niemand wilde dit spektakel missen. Het waren de kandidaten, met het eindexamen in zicht, die de school kwamen „veroveren". DE JONGELUI zagen er inderdaad als rovers uit en blijkbaar hadden ze een zware zeereis achter de. rug. Met aftandse kleren, flink gebruind en enkele zeelieden hadden zelfs ver wondingen opgelopen „voeren" zij het schoolplein op. T7"LAAS DE ZEESCHUIMER, hield Av tot de verzamelde menigte een gloedvolle toespraak. Om eerlijk te zijn: veel hebben we er niet van op geschreven. Wij hebben alleen dit be grepen, dat het docentenkorps er niet zo best af kwam. Maar ja, rauwe en bonkige zeelui hebben voor niemand een goed woord. Toch kreeg Barend Enterhaak (en met Barend werd be doeld de scheidene rector, dr. D. Ba rende). een oorkonde voor zijn onder scheiding als ere-zeerover. Onder oorverdovend applaus werd dezé oor konde overhandigd. En daarna werd de school veroverd. OOK 's middags ging het er, in en om het Lyceum, niet bepaald ge ruisloos en zachtzinnig aan toe. De hoogste klasse der M.M.S. hadden (des morgens waren het de jongens van gym) hun laatste schooldag en de veertien meisjes maakten op tra ditionele wijze met luid misbaar hun genoegen hierover kenbaar. Deze klasse, 5 is naar wij ver nemen. de meest strijdbare en.ondeu gende klasse der school geweest sinds mensenheugenis. Onder de leraren werd over het veertiental gesproken als over het zwarte schaap van de M.M.S. Het veertiental nam gister middag de kans waar om hun onge noegen hierover te uiten: op een boerenkar getrokken door een trek ker werd een enorm zwart schaap, samengesteld uit ijzerdraad en jute zakken, het schoolplein opgereden. De meisjes hadden dit zinvolle sym bool zelf gemaakt en gaven hiermede te kennen dat nu eindelijk het zwar te schaap uitgebannen zou worden. ZELF VERSCHENEN de jonge dames in witte gewaden en bellen om de hals: de onschuldige lammeren. Nadat het gehele gezelschap zich in de leraarskamer had verzameld wer den de leraren op een bepaald ironi sche wijze toegesproken door de jeugdige Hannie Baard. Haar toe spraak werd beantwoord door de rector der school Dr. D. Barends. -Na dat leerlingen, en leraren een kopje thee hadden gedronken, werd het zwarte schaap, omringd door de bla tende lammeren, die luid op toeters bliezen, in triomf door de stad ge reden. ViiSsiiigen aangekomen 27/4 Argus, Ned. Marian~H„ Zwe. Hispaniola, Ned. Timo. Vlissingen vertrokken 27/4 Ned. Ned. Timo, Zwe. Hispaniola. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 26/4 Trigon, Adm. de Ruy- ter, Nike, 27/4 Oosterburgh, Trim, Jurjen de Vries, Kaap St. Vincent, Frans Bohmer, Ouwerkerk. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 26/4 Canada, Alhena, Isis, Towa, 27/4 Overijssel, Triton, Fiona, Lyra. (Advertentie) Wogemans 4 Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort mtubtitn en Eptéa matrassen Dividend Scheldebank ZIERIKZEE. In de algemene ver gadering van aandeelhouders van de Scheldebank N.V. is het dividend over het boekjaar 1959 vastgesteld op negen procent. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer F. D. van Vessem is gekozen de heer J. van de Stolpe te Ouwerkerk, die zijn benoe ming heeft aangenomen. NISSE Hoewel nog geen of ficiële datum is vastgesteld mag toch met zekerheid worden aan genomen, dat zo omstreeks juni juli het nieuwe dorpshuis in Nisse in gebruik kan worden genomen. De burgerlijke overheid betaalt de gehele bouw en inrichting, ter wijl de exploitatie in handen is gelegd van de stichting „Dorps huis Nisse". Na de voltooiing geeft de gemeente het complex in bruikleen aan de stichting. De kosten van de bouw en inrichting worden geraamd op 55.000. Het heeft heel wat voeten in de aar de gehad voor met de bouw kon wor den begonnen. Vooral de financiering vormde een bijkans niet op te lossen probleem. Nisse heeft tijdens de ramp in 1953 niets te lijden gehad van het wa ter, zodat een gift van het Rampenfonds of van een andere instelling beslist niet te verwachten was. De gemeente is in de bres gesprongen en de raad besloot de bouw en de in richting te financieren. Het dorpshuis heeft een grote zaal met een capaciteit van 200 zitplaatsen. Voor het houden van kleine vergaderingen is geen plaats gereserveerd, maar wel kan de grote zaal in tweeën gesplitst wer- Aan het dorpsplein is het fraaie dorpshuis te Nisse verrezen. Welis waar staat het gebouw iets naar achteren maar dat zal toch niemand kunnen beletten om de weg te vin den naar het mooie complex. den. Voor een klein gezelschap is daar om toch de mogelijkheid aanwezig in een kleinere ruimte te vergaderen. Natuurlijk is er ook een podium. On der het podium zijn de kleedkamers aangebracht en tevens - de installatie voor de heteluchtverwarming. In het ge bouw is voorts geprojecteerd een dok terskamer. En in de hall is plaats voor boxen voor het onderzoek van zuigelin gen. De gehele gemeenschap van Nisse kan gebruik maken van .het dorpshuis, want in de stichting (tot voor kort was ds. F. Don voorzitter) hebben zowel vertegenwoordigers van kerkelijke als van andere verenigingen zitting. Al met al is het complex, naar een ontwerp van de gemeenteopzichtar, de heer A. Dubbelman van 's Gravenpol der,. een keurig geheel geworden. MIDDELBURG Het Middelburgse Dilettantentoneel heeft in de Schouw burg gisteravond niet een van Somersets Maugham'-s spectaculairste stukken op gevoerd: „Een dreigend huwelijk" moe ten we bepaald tot het secundaire werk van deze schrijver rekenen. Er zit in dit stuk te weinig actie om de toeschouwers van begin tot eind te boeien. Veel werd vergoed door verrassende dialogen en het enthousiaste spel van de hoofdrol speelsters en spelers, ofschoon de rol- vertolking van de coryfeeën ook niet vlekkeloos was. Mevrouw J. B. V. Verre- Hangard wisselde als de vrouw, waar het stuk om draaide en die eigenlijk drie minnaars kende, sterke met zwak ke momenten af. De heer J. Adriaans was als Robert Oldham, de doorgewin terde jurist, maar te weinig ervaren charmeur, soms te statisch in zijn op treden. Mej. P. M. de Wilde, die een overigens dankbare rol had, sprong er als Marga- reet Fulton nog het beste uit. Mevrouw A. A. Schellens-Koops speelde de tweede vriendin van de aanbeden vrouw zonder meer goed, hetgeen ook gezegd kan worden van de concurrent van de jurist, de wat verlegen Cunningham (A. Pee- ters). Beslist onvoldoende kwam door J. Minnaar de gestalte van de dokter naar 'voren. Mevr. Adriaans daarentegen toonde de in dit geval juiste vrijmoedig heid voor :een dienstbode. MIDDELBURG. De Vereniging voor Diaconessenarbeid te Middelburg hield haar algemene jaarvergadering in het Polderhuis. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de heer R. Batten die vanaf de oprichting penningmeester geweest zijn bestuursfunctie heeft neergelegd. De vereniging teit thans 1139 leden tegen 1179 per 31 dec. 1958. Tezamen met de andere kruisvereni gingen heeft men een verzoek om sub sidieverhoging" gericht tot de gemeente, deze heeft daarop besloten de subsidie te verhogen tot 2 per jaar per lid. De vereniging heeft twee wijkverpleegsters in dienst, terwijl de verpleegster in alge mene dienst van het O.G.K. Zuid-Holland enkele dagen per maand beschikbaar was. Van gemeentewege is thans in afwijking van een eerder genomen besluit toezeg ging ontvangen dat een eengezinswoning voor de wijkzuster beschikbaar zal wor den gesteld. De Emmatoloemcollecte ten bate van de T.B.C. bestrijding bracht in Too ien 136.79 op. Voor het gemeentehuis in RUland- Bath staat van 30 april tot 4 mei eon kleine kermis, compleet met carrousel en zweefmolen. De adjunct-commies van 's Rijks belastingen M. Timmerman, werkzaam op het kantoor der Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen te Zierlkzee, is in gelijke functie benoemd te Bergen op Zoom. ga wel iets, maar hij heeft al zovael andere dingen, dat het vormingswerk niet van de grond komt. terwijl zijn andere werk daardoor wat terugloopt. Als het vormingswerk waarin de R.k. kerk en de Hervormde kerk de gereformeerden zijn voorgegaan goed gedaan wordt dan is het niet te combineren met de functie van ds. "Wiersinga. O verorganisatie OET HART van het evangelisatiewerk klopt daar waar het gedaan wordt. De medewerkers moeten er maar in springen, zonder enige voorbereiding. En dat geeft teleurstelling bij hen, ter wijl het bovendien de overtuiging van deputaten is, dat de zegen veel dieper zou kunnen wortelen. Alleen daarom is het geen overorganisatie, zoals ds. D. Scheele (Assen) suggereerde, maar bittere noodzaak, aldus dr. Kunst. De situatie in de evangelisatie-.,top" wordt nu: Er is een evangeiisatiepre- dikant, die de gang van het werk in de plaatselijke kerken volgt en oos organisatorisch leiding geeft. Daar naast is er het vormingswerk, dat cen traal (in Baarn) en regionaal (in con ferenties) groepen ouderlingen, kandi daten, predikanten en andere belang stellenden bijeenbrengt. Er is een man nodig die dit kan uitdenken, de plannen kan uitwerken en ze in ei kaar kan passen. Dit werk heeft wel sociaal-pedagogi sche kanten, maar voor het vertrou wen en vanwege het pastoraal karak ter is het wel gewenst, dat een pre dikant die taak krijgt. Dat wordt dan ds. Grosheide. Voor de technische so ciaal-pedagogische kanten krijgt het evangelisatiecentrum hulp van een deskundige, die aan de stichting Evan gelische Herstel en Opbouw verbonden is en blijft. En verder.... T~tE SYNODE heeft verder weinig be- •LJ langrijke zaken afgedaan. Des mor gens maakte zij nog even de zaak van de grote-stadskerkeraden af, die zij dinsdagavond bijna voltooid had. Uit het staartje van de discussie vermei den wij, dat prof. dr. K. Dijk het wel jammer vond, dat zijn ideaal vankerk- splitsing-overal niet in vervulling is gegaan, maar. niettemin blij was met deze duidelijke weg uit de Mas saliteit van de grote-stadskerk. Vandaag komt aan de orde het me- disch-psychologisch onderzoek van a.s. predikanten en nog enkele andere za ken. Vrijdag is een diakonale dag eh dan komen de volksverhuizingen in het westen van het land o.m. ter sprake. Damcompetitie ANNA JACOBAPOLDER. De uit slag van de competitie van de damver eniging D.O.S. is als volgt: 1. W. ten Hove, 2. L. V. d. Velde, 3. J. v. d. Vel de, 4. J. I. Bolier, 5. G. van Herk 6. P v. d. Reest. 7. A. Verhage, S. .1. Quist. 9. M. Nelisse, 10. A. Goudswaard, 11. C. Overbeeke, 12. R. Westdorp. (Advertentie) PREFEREREN IN DE LENTE [OVERS SCHOENEN Winket ■fddttkvtf Het, twaalfjarig dochtertje van de heer C. Ot-te uit Oosterland beklom de zer dagen een tegen de muur staande fiets, waarna ze met rijwiel en al om viel. Dit had tengevolge dat ze een pols brak.'Dokter De Putter achtte overbren ging naar het Rode Kruisziekenhuis te Zierlkzee noodzakelijk. DEN HAAG. In Zeeland is on het ogenblik de oogst van winterbloerhko-.l in volle gang. Aanvoeren van 25.nf0 stuks winterbloemkool per veilingdag zijn thans geen zeldzaamhèid op de Coop. Veilingsvereniging ..Walcheren" te Middelburg. De vraag blijft groot In het begin van deze week werd voor de goede kwaliteit op de veiling tussen 60 en 90 cent per stuk -betaald. Hande laren uit alle delen van het land komen de laatste tijd regelmatig naar Zeeland om de winterbloemkool te kopen. Over het algemeen is er dit jaar sprake van een goede kwaliteit. Sedert enkele jaren breidt deze teelt zich sterk uit in Zee land en in het bijzonder op Walcheren. De Zeeuwse groentetelers vereniging heeft veel selectie-werk gedaan en thans heeft men een ras dat in grote mate bestand is tegen wintervorst. In jaren met weinig vorst in de winter heeft de ze teelt dan ook goede kansen en vooral Zeeland is hiervoor een geschikt gebied omdat de minimum temperaturen in de winter altijd wat hoger zijn dan in an dere delen van het land. Winterbloem- kool wordt eind augustus begin sep tember uitgeplant in de volle grond. De oogsttijd duurt van half april tot half mei. Vooral voor de groentetelers is het een mooie teelt want zij kunnen bloemkool aanbieden op een moment dat de eerste kool uit de kassen en wa renhuizen nog moet kom®» pEN HAAG. De Zwitserse autori teiten hebben bekend gemaakt dat zij de invoer van kropsla zullen stop zetten met ingang van 1 mei. Ook de invoer van prei zal dan worden verboden. Regelmatig werden er de laatste we ken vanuit ons land zendingen kropsla naar Zwitserland verladen. In de twee de week van april bedroeg de totale ex port van kropsla uit ons land 3641 ton. Hiervan nam Zwitserland toen 131 ton af. De belangrijkste afnemer van de Nederlandse kropsla is West Duitsland" 2702 ton werd in de tweede week van april naar dit land verladen. De prijs van de goede kwaliteit kropsla ligt op het ogenblik op de Nederlandse veiling tussen 15 en 20 cent per krop. VISMIJN VEERE, 27 april. Exportgarna len 1037 3.303.89; schar 100 56—78- bot 478 17—31; wijting 82 32—40; tong 50 2.65—3.60; rog 32 5475; kabeljauw 24 3135- griet 4 1.40—1.65; visiever 1 10.—; onges. vis 92 17—1.20. MARKT BERICHTEN TERNEUZEN, 27 april VEIiLINGBEiRICH- TEN. Per -100 stuks in centen: sla 1 14 10— 15.50, 2 8.20-14.30, per stuk ii Vented bloemkool a 72-98, a2 70-91, b 46-63 M 25—32, c2 14—24, afwijkend groene komkommers b 49—53, in centen selderij 7—10, radijs 15—18, 2 5—17, .40—12, 37-40, per peterselie8—9, aardappelen bintjes 2 groenten per kg, prei 1 61-67. 2 60—63, rabarber 18—20, spinazie 1 3440 2 8.5-22, tomaten c 2.21-2.45, uien 21ft-25 waspeen b2 14—16, asperges bl 2—2.20. af- wnkend 1.16—1.56, aanvoer van winterbloem, kool was weer zeer groot, er werden 3500 stuks aangevoerd. VEILING GOES, 27 april. Groen- ten per stuk: Kropsla I 13—19, II 10 Cl 5—8, Bloemkool AI 85109, All 65-C 95, BI 63—78, Bil 53—70, Cl 36—48, C 30^41v, a.fw'17—65., per kg: Prei i' 55 60. Spinazie I 48—55, II 46—52. An dijvie II 96. Rabarber I 1719 II 15 18. Peen 18—20. Lamsoren 47—65. pel bos: Radijs I 17, II 7—14.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5