Schat SrofidlIeC DE NATUUR KAPPIE EN DE KRIELKUNSTMAAN P. W. RUSSELS Jack Dunkley Raad savend a Kapel le Ook fietswedstrijd in en om uw huis Uit de kerken 0 Donderdag 28 april 1960 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag- 2 Zwammerdam Zwammerdam ZWAMMERDAM heeft ons geroepen. Voor het eerst. En wij zijn gegaan. Ook voor het eerst. Wij zijn ontvangen door de burgemeester, twee wethouders, een gemeentesecretaris, de dokter, een secretearesse, enkele ambtenaren ter gemeente griffie en schalen vol bitterballen. In de Nutsspaafbank, die vlak bij een rijdende patatkraam ligt. „Zwammerdam is een rustpuntje in de Rijnstreek en we zijn blij dat u hier bent", zei toen een van de wethouders. hij gistermiddag in de XutRspaarbank van Zwam merdam, burgemeester G. van Robben de Rrnyn. En wij hebben bem hier op deze pa gina een blik laten werpen op zijn eigen dorp, zoals het ge weest is in de lijd, dat een boekwerkje meldde: „Reisge- legendheeden: Zyn de gewoone Marktschuiten op Amsteldam, Gouda, Rotterdam, den Haag en Leyden. enz. en terng. - Her bergen en Logementen: Vind men hier verschelde, waarvan d« voornaamste het Rechthuis is". 14 „Goed, maar haast je, Roslyn. En laat hier een kattebelletje voor je va. der achter,, dat hij onmiddellijk naar het huis moet komen, wanneer hij terug is." Nauwelijks had Justus zich bij de wachtende Celestine gevoegd, of Ros lyn klopte reeds op de achterdeur. Hij liet haar binnen. Eén snelle blik op het door Reiziger een weinig op geheven gezicht van de dode was voor Roslyn voldoende. ,,Davie Grant!" Ze drukte de tot vuisten gebalde handen tegen haar borst en zag het echtpaar met starre schrikogen aan. „Wat!? De eigenaar van het ho tel?" Het was Justus of het noe men van de naam de vermoorde plotseling tot een intieme relatie van hem maakte. Roslyn knikte met een star gezicht. Ze maakte een wild gebaar en ver dween met een sprong uit de kamer. Even later hoorden zij haar voet stappen over het terras gaan en het kraken van takken, waar ze langs het smalle voetpad door de struiken naar het meer afdaalde. „Er komt toch niets meer van sla pen," merkte Celestine gelaten op. „Ik ga me maar kleden, Justus. Zoek jij in de keuken of je koffie kunt vinden en zet dan water op het vuur. Binnen hoeveel tijd kan de politie hier zijn?" „Het is zondag En we zijn ln Schotland! Ik denk, dat het wel mid dag zal worden voor met het eigen lijke onderzoek begonnen wordt. Ga jij je maar kleden. Ik zorg intussen voor koffie." Terwijl Justus doende was met die huiselijke bezigheid liet hij de ge dachten gaan over het afschuwelijke voorval. Willie Grant had die mid dag bij het vertrek gezegd, dat hij in Davids hotel telefonisch een taxi uit Aviemore wilde bestellen om daarna verder per trein naar Inver ness terug te keren. Wanneer hij dit plan had ten uitvoer gelegd, had David Grant kennis gekregen van de onverwachte komst van een huur der op Aros Killee. Mogelijk had Douglas nog iets in het hotel te doen gehad ten slotte was de her komst van dat uitgebreide diner nog niet opgehelderd en zou David ook van de huisbewaarder het nieuws hebben gehoord. Hoe ook, het was aannemelijk, dat David op de hoogte was van de aanwezigheid Ipsn 1 door W. H. var» Eemlandt van de Reizigers in het afgelegen buitenhuis. Aangenomen mocht wor den, dat hij vrijwillig de wandeling naar boven had gemaakt. Maar ze ker was het niet zijn bedoeling ge weest de Hollanders een beleefdheids bezoek te brengen. Hij moest heb ben begrepen, dat oudere mensen, zoals de Reizigers, omstreeks half- twee naar bed zouden zijn. Zijn komst had dus een andere bedoeling gehad en hij was als een dief in de nacht binnen geslopen. Dat wees op urgentie in de uitvoering van zijn voornemens. Maar hij had een metgezel mee gebracht! Was Willie niet naar In- verness teruggekeerd en hadden de broers samen een of ander planne tje beraamd, waarvan de uitvoering niet kon worden uitgesteld in ver band met het betrekken van het huis door de twee buitenlanders? Of was Douglas Macgoullie de tweede man geweest? Vreemd, dat Douglas het donker ste gedeelte van de korte nacht zou hebben gekozen voor zijn stropers werk! Het liep nu tegen drieën en de nieuwe dag kondigde zich reeds aan in de scherpere omtrekken van de bomen. De witte nevels boven Loch Morlich waren duidelijk door de samenstrengeling van takken op de steile helling te zien en Loch Inch in het dal bij Kincraig tekende zich door de afspiegeling van de opkla rende hemel scherp af tegen het om ringende groen van de vallei. Natuur lijk moest rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat Dou glas voor zijn oneerlijke bedrijf een veraf gelegen terrein had gekozen en dat hij, om daar tegen daglicht aan te komen, reeds in de avond had moeten op weg gaan. Dan zou het nog uren duren vóór hij weer thuis kon zijn. Justus had het dienblad met de kopjes en het komfoor in de zitka- mêr gebracht; de kan met de geuri ge koffie zette hij daar neer. Hij speelde even besluiteloos met het sigarenkistje, dat hij 's avonds pp hét rooktafeltje van Angus Grant had laten staan en stak na enige aarzeling op. Het leek oneerbiedig in de onmiddellijke nabijheid van een dode te roken, maar tja de man zou er geen last van hebben en Justus kon nu eenmaal niet ge concentreerd denken, wanneer hij zijn sigaar moest missen. Met de handen in de zakken stond hij voor de naar het terras voeren de deur, starend naar het vergezicht, waarvan de details zich steeds scherper aftekenden. Jammer! Juist nu ze het zo getroffen hadden met een rustig onderkomen, van waaruit ze op hun gemak de mooie omge ving zouden kunnen verkennen, moest er uitgerekend de eerste nacht iemand in dit huis worden ver moord. Dat betekende, dat ze hier' niet zouden kunnen blijven. Öf mis schien toch wél? Juridisch bedien was de zaak in kannen en kruiken. Wanneer hij op nakoming stond van het huurcontract zou de verhuurder geen frfeen hebben om op te staan. Misschien maakte de politie be- (Wordt vervolgd) Zwammerdam gaat het groots aan pakken, over een paar weken, dat heb ik gisteren wel begrepen. „Een enorm feest voor de hele Rijnstreek", waren de woorden van wethouder C. F« Blok. Hy sprak ze, zittend achter een tafel, een glas sherry in de hand en als voor zitter van het „Comité 1000 jaar". En daar heeft u dan meteen de aanleiding: Zwammerdam zegt dat het 1000 jaar bestaat. In juni. Bewijs in Utrecht Daarom is dus een comité ge vormd en daarom werd gistermiddag in die Nutsspaarbank een persconferen tie gehouden; de eerste in Zwammer dam werd me toevertrouwd. Wethouder Blok voerde het woord. „We gaan uit van het kasteel Suattin* ga f Waarschijnlijk "is dat geboöwd- om deJ Noormannen tegen ,te houden. In ieder geval komt -het voor in een histo risch document iut 96Q. En Zwammer dam is een verbastering van Suattinga. Vóór 960 waren hier ook al mensen, zoals de Romeinen. Er zijn nog oude voorwerpen van die Romeinen gevon den. Maar laat ik eerst het glas heffen en u nog eens welkom heten". Of dat document uit 960 er was? Bevolking offerde voor bevrijdingsdag WQLPHAARTSDIJK De door het bestuur van de Oranjevreniging gehou den inzameling voor het a.s. bevrij dingsfeest heeft 1086.25 opgebracht. Ter voorkoming van misverstand zij vermeld dat hiervan voor de .schoolkin deren 1,35 per kind beschikbaar wordt gesteld, terwijl dit 'bij het Oranjefeest van vorig jaar 0.85 per kind was. C.J.V. nam afscheid van ds. v. d. Brink BRUINISSE Ds. H. W. van den Brink, was voor het laatst aanwezig op de C.J.V. Obadja en dat feit was voor de voorzitter de heer J. van den Berge aanleiding hem hartelijk te hul digen. voor alles wat hij voor de C.J.M.V. had gedaan. Na twee keer preken, was ds. Van den Brink toch altijd aanwezig en de heer Van. den Berge noemde dat een opoffering., iets wat door ds. Van den Brink in zijn antwoord op de hartelij ke woorden, werd weersproken. Dat ds. Van den Brink een trouw be zoeker van de vereniging was bleek we) uit de discussie, die ontstond over de vraag, wie de eigenlijke voorzitter was, de scheidende predikant of de here Van den Berge. Voor dit werk onder de jongeren gedaan, werd hem als aan denken een gegraveerde, met het wa pen van Bruinisse versierde sigareetten- doos aangeboden. E.H.I.O.-diploma's in Bruinisse uitgereikt BRUINISSE Na daartoe afgelegde proeven en examen werd aan de deel nemers van de cursus Eerste Hulp in Oorlogstijd, door dokter Wouda uit Kloe- tinge, het diploma uitgereikt. Alle deelnemers slaagden te weten: de dames: mevr. A. de Waal-Kik en N. de Korte Padmos, N. Kik, M. Korte, I. Schoüt, en H. Hoogerwerf en de heren L. Schout en H. J. Smit. De cursus werd gegeven door dokter K. van Leeuwen en de heer B. van der Kloot, die beiden bij de uitreiking I van de diploma's aanwezig waren. „Neen, het ligt in de Sint Maartens kerk in Utrecht", zei wethouder Blok. Of de wethouder het persoonlijk had gezien? „Neen, dat heb ik niet". Of dan iemand van hét „Comité 1000 jaar" naar Utrecht was geweest om het ÜTocument te gaan bekijken. „Neen, dat is niet gebeurd", moest de wethouder toegeven. „Maar we had den iemand in ons comité hy zü er nu niet meer in en die heeft er veel werk van gemaakt. Maar historisch staat het wel vast, dat Zwammerdam 1000 jaar is". Telkens benden Goed, dat neem ik dus graag met de wethouder aan. Het comité was een tikkeltje geschrokken van die vragen. En wellicht spoedt een van de leden zich nog dezer dagen Ijlings naar -Utrecht, om het zekere voor het on zekere te nemen. Intussen gingen de mededelingen van wethouder Blok verder. „Indertijd is hier ook een dam in de Rijn geweest. De bisschop van Utrecht aan de ene kant en de Hollandse graven aan de andere kant. Ze konden het niet eens worden, maar de dam is gebleven". De wethouder nam een klein slokje, keek zijn papieren eens in en vervolg de: ..O ja. in 1477 waren er in Zwam merdam 86 haardsteden, twintig jaar later nog maar twintig. Maar in 1514 waren er weer 35 haardsteden en in 1528 trokken telkens weer moordzieke en dit t« r.ljn hand met en plunderende benden door Zwammer dam. Ja. en dan waren daar Trompen De Ruyter. die konden het ook niet eens worden". Ik dacht direct aan die bisschop van Utrecht, de Hollandse graven en die dam. Maar de wethouder stelde me ge rust: ,,Op een boerderij in Zwammer dam zijn ze tot elkaar gekomen". Boze plannen Ja, en nu gaat het natuurlijk om die annexatie en dat gaf de wethouder dan ook direct toe. „We zullen ons best doen die boze plannen van de regering te niet te doen", zei hy. Die boze plannen, dat zijn dan Al phen en Bodegraven, die elk een stuk Zwammerdam zouden krijgen, wanneer de annexatie doorgaat. ,,Die plannen dateren al van 1917", aldus de heer Blok. „In 1921 is het zeer kritiek geweest, maar alles is weer ten goede gekeerd. Wij willen niet ge annexeerd. Zwammerdam wil Zwam merdam blijven' En de burgemeester van Zwammer dam, de heer C. G. van Dobben de Bruyn, die naast het comité zat en die in Alphen woont, knikte mee. En als u mocht denken, dat het daar mee is afgelopen, dan is dat niet zo. Op een van de dagen is er van 5 tot 6 een pijprook wedstrijd en de laatste dag wordt om half elf 's avonds besloten met een vreugdevuur. „En om elf uur gaan de café's dicht", sprak de zaal weer. De kosten? „Tienduizend gulden", vertelde de wethouder. „We hebben de vermakelijkheden verpacht en als er een tekort mocht zijn, dan zijn ei* altijd Zwammerdammers die zeggen: we lap pen wel". 31 X En zo houdt men in Zwammerdam vast aan dat jaar 960 en gaat daardoor een drukke tijd tegemoet. De bitterballen in de Nutsspaarbank i Nou en toen is het verder erg rustig gebleven in Zwammerdam, vernam ik. Tot de laatste decennia. Zwammerdam ging uitbreiden en de laatste tientallen huizen moesten zelfs op Alphense grond worden gezet. „Dokter, wilde u er nog iets aan toe voegen? vroeg de wethouder aan dokter K. Gill, die ook achter de comitétafel zat Maar de arts had die behoefte niet en de wethouder sprak: ..Afgezien van de verschillende gods dienstige richtingen is het zo prettig leven in Zwammerdam. Men vindt el kaar altijd wanneer saamhorigheid nodig is. ^oals bijvoorbeeld opféést- dagen van het koninklijk hu s. zjjn op en <je eerste persconferentie is 5 Zwammerdam is een fustpuntje in de achter de me. Rijnstreek". Het historische document ligt rus- 3 tig in de Sint Maartenskerk in Utrecht, S maar wethouder Blok en zijn comité- leden hebben hun zin: er moet over Zwammerdam worden gesproken. En dat is op deze pagina nu 31 keer I gedaan. KAPELLE De gementeraad te Kapelle zal op donderdag 28 april aan staande in openbare vergadering bij eenkomen, des avonds om 19.30 uur. De agenda vermeldt de volgende punten: Het aangaan van een geldle-1 ning groot 100.000 aanbieding van de1 rekening 1958 van de Burgerlijke In stelling voor Maatschappelijke zorg te Kapelle. Voorstel tot deelname in de uitgifte van aandelen in het maatschap-) pelijk kapitaal van de N.V. Bank voorj Nederlandse Gemeenten. Verhuur woningwetwoning Molenwater j 13 en de beschikbaarstelling van een bedrag per schoolkind, i.v.m. de her- denklng van de Bevrijding op 5 mei aanstaande. Verder vermeldt de agen da de herziening van de exploitatie bouwgrond van der Biltlaan en de be-i spreking van de bouwput, rioolgemaal persleiding, annex verhoging van het bouvverediet. Gevonden voorwerpen WEMELDINGE. Ter gemeentesecretark is aangifte gedaan van de volgende gevon den voorwerpen: een paar fietstassen, eer grijze want. een sigaretten-aansteker. eer paar handschoenen (grijs), een spons, eer wandeltuigje, een gouden broche, een huis sleutel en een padv;ndersmes. En wat hebben ze daar in Zwam merdam nu slimmetjes bedacht? Die 1000 jaar zijn een beste gelegenheid om aan de grote klok te trekken, de aan dacht op Zwammerdam te vestigen en nog eens te zeggen, dat Zwammerdam van vreemde smetten vry wil blijven.. „Zwammerdam is een zeer belang rijke plaats, als ik er aan denk dat de' commandant zeemacht en verscheidene professoren hier zijn geboren", zei de wethouder en hij onthulde voorts dat tijdens de feestelijkheden op 8 tot en met 11 juni, ook „Uitspanning door In spanning", de plaatselijke turnvereni- j ging, demonstraties zal geven. Boven dien komt er een herdenkingssteen in de gevel van het stadhuis, het oplaten van ballonnetjes door de kinderen en een receptie, waarop men heel veel van de 1354 oud-Zwammerdammers verwacht te zien. Bovendien kunnen de 2056 huidige Zwammerdammers nog gaan kijken naar het muziekkorps Wilhelmina, dat heel misschien wel in nieuwe unifor men zal optreden, naar een rolschaats- show en een wielerwedstrijd. „Doen aan die wielerwedstrijd ook internationale figuren mee?", vroeg toen een stem uit de zaal. 3443 gulden, 56 cent Jacobus van Leeuwen, die op weg .11 naar de notaris in Rotterdam 6200 gul den verloor, woont vandaag in zijn nieuwe huis. In Spijkenisse. Mede dank zij u, want u stuurde geld per brief en giro. En nog steeds komt er geld binnen voor de heer Van Leeuwen: 25 gulden van een meneer uit Utrecht. Uit Tholen tien gulden van een familie en vijf gulden van een mevrouw. Ten slotte1 nog tien gulden uit Leeuwarden. Zo is het totaal bedrag gestegen tot j 3443 gulden en 56 cent. Ook namens Jacobus van Leeuwen wederom veel dank. 4. Niet lang, nadat de maat het j te zien is geweest!" schien afgedreven en dat was de beste I vreemde lichtende voorwerp aan de he- De maat zweeg beteuterd, maar in manier om het te ontdekken. Juist wil- Wie een mooie blauwe conifeer in hetmei had gezien, was de Kraak de plek zijn hart voelde hij zich opgelucht, om- de hij dit nieuwe plan laten uitvoeren, gazon wenst kan de blauwe atlasceder genaderd waar het ding in zee moest dat het akelige ding niet te vindon wai. j toen hij onaangenaam getroffen opkeek bestellen: Ceder atlanta glauca en zorg zijn gevallen. Tenmihste, volgens de be- „Misschien is het gezonken." veron en luidruchtig begon te snuiven. De an- er voor dat de zware wortelkluit niet rekeningen van de maat. Ledereen hing derstelde Okki. deren hadden zijn voorbeeld inmiddels uit elkaar valt; die moet in ieder ge- gespannen uitkijkend over de -eling. „Nee. jochie, dat kan niet. Kunstma- gevolgd. val intact blijven, anders is hergroei j maar er was niets te zien, dan het inkt- nen zijn veel te kostbaar om te zin- „Deksels, ruiken jullie dat?!" riep beslist niet verzekerd. Deze conifeer i zwarte water en niets te horen, dan ken," antwoordde Kappie. „DaaromKappie. houdt van een humusrijke en zanderige het geklots van de golven tegen het; blijven ze altijd drijven, als ze nog niet i Over het water dreef een zeer onfris- grond en in de klei heeft hij het niet schip. uit elkaar zijn geploft. Daar zijn ze op se geur aan, als van een grote hoeveel- zo naar zijn zin: dan zal men er wat „Je hebt zeker de afstand "keerd gebouwd." zand en turfmolm doorheen moeten geschat!" zei Kappie tegen d. maat.)" Na enig vergeefs getuur besloot Kap- i heid bedorven Vis Dat kon toch mengen. Ook een beschutte standplaats j „Om nog maar niet te spreken van de pie de Kraak een grote cirkel te laten j moeilijk iets met een kunstmaan uit- weet hij wel te waarderen. mogelijkheid, dat er ja helemaal niks beschrijven. Het voorwerp was mis-'staande hebben NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven( (vak. J. C. Terlouw): P. M. van Galen te Gorkuxn. GEREF. KERKEN Beroepen te Hollandia, Nieuw-Gjiinea (Chr. Evang. Gem.): H. G. Boswijk te Wons, Friesland; te Lekkerkerk: Th, W. Penning, kand. te Honselersddjk. Tweetal te Emden (Did.): B. -Hëet- derks te Campen en J- Kortmann te Bentheim Duitsland, van wie eerstge noemde is beroepen. Eerste wedvlucht van „De Brnse Trekker BRUINISSE Bij de eerste wed vlucht in dit seizoen, voor de bond van zaterdagvliegers was de postduivenhou- ders vereniging De Bruse Trekker met 102'duiven in concours. De uitslag was als volgt: Ph. Ste- keteen 1 2 3 9 en 18: C. S. Capelle Bru 4 7 en 25; P. Zandijk Sirjansland 5 6 19. Jan Bal Bru 8 15 17 21 en 24. G. Bal Sirjansland 10 en 13: A. J. IJze- lentoerg'Bru 11 16 en 23; A. de Koning Bru 12 14 en 20; J. L. Nieuwerste»g Bru 22; C. J. Maas Zijpe 26.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2