Berkelse arts ter verantwoording voor gifmoord op mede-gevangene BOSCH 't gehele jeer door VEEL HAKEN EN OGEN AAN BEWIJS CHESSMAN: GEEN KANS Zuidkoreaanse troepen schoten op betogers Overbodige leerstof bij middelbaar onderwijs ACHT KLOKKEN LUIDEN VOOR MARGARET Dinsdag 26 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD „IK HEB EEN MEDICIJN INGENOMEN VAN Dr. O., DIE HEEFT HET DINSDAGMIDDAG VAN ZIJN RECLASSEERDER GEHAD" Drie dagen Ontkent Piet Berger Nooit gekend Nu pro Deo Waarom Meer cyaankali Paul Hoffman in mei naar Nederland Tiende verjaardag van RMS gevierd Jongetje van twaalf aan autostuur bij dodelijk ongeluk Dodelijke val van stang Als wij verkouden worden Rhee vond drie nieuwe ministers Maagklachten? CHEFAROX WENS HAAGSE RAAD Gedeputeerden moeten zich niet bemoeien met details PROF. DEN HERTOG VOOR „EXACTE" LERAREN STERKE STIJGING DOESBURGERS KOPEN TORENSTENEN Concertgebouworkest in 1962 naar Japan HOOFDREDACTEUR OP CYPRUS ONTVOERD INTERNATIONALE PRIJSVRAAG VOOR VAKLITERATUUR Vordering in zaak N.K.F. afgewezen SPOEDMOTIE ïpSBS aH;!( ƒ532.- Rechtspraak weer in Franse legerhanden Pag. S Van onze rechtbankverslaggever LEEUW ARDENMorgen begint in Leeuwarden de openbare behandeling van een van de meest lugubere en raadselachtige moordzaken uit de geschiedenis van de Ne derlandse rechtspraak: de tweede zaak O. Hoofdpersoon in dit cynische drama is een 43-jarige arts, die acht jaar geleden nog beschei den praktijk uitoefende in het Zuidhollandse Berkel, maar die sinds 1954 wegens gifmoord op zijn vrouw Arnolda levens lang zit opgesloten in de straf gevangenis van Leeuwarden. Nu wordt deze geneesheer, John F. A. M. O, er opnieuw van beschuldigd een medemens van het leven te hebben be roofd. Weer zou cyaankali zijn wapen zijn geweest. Plaats van handeling ditmaal: de cel. Dokter O. stond al door zijn eerste feaak hoog op de ranglijst van de unieke Criminologische gevallen genoteerd. De publieke opinie was over zijn geval scherp verdeeld. Tijdens de behande ling van de moord op zijn echtgenote in hoger beroep voor het Haagse hof werd van de tribune geroepen: „Spreek hem vrij". De rechters waren echter van de schuld van de dorpsdokter over tuigd. Een poging om bij de Hoge Raad cassatie van het vonnis te krijgen de schennen wil houden. Zij zijn te tuk gebleken op een „uitje" naar de rech- ter-commissaris, waarvoor zij het op dissen van allerlei halve en hele leu gen® over hadden. faalde. De Leeuwardense zaak zal ten minste zo belangwekkend zijn als de Haagse, want ook nu ontkent dr. O. wat hem wordt verweten, en ook nu zitten op het eerste gezicht aan het bewijs aller lei haken en ogen. Op 5 februari 1958 werd e%n even eens voor een gifmoord op zijn vrouw levenslang gestrafte bewoner van de strafgevangenis te Leeuwar den, de vroegere Goudse gemeen te- opzichter Arie L-, dood in zijn cel gevonden. Op de plank boven zijn brits lag een briefje: „Ik heb een medicijn ingenomen van dr. O. Die heeft het dinsdagmiddag van zijn reclasseerder gehad." Tegelijkertijd ontving de directeur van de gevan genis een brief van L., waar in stond dat hij een eind aan zijn leven zou maken en dat dr. O. eeVi afscheids brief van hem op zak had. Inder daad, de Berkelse arts bezat zo'n brief. Die openbaarde de bekentenis van Arie L. dat hij degene geweest was, die in 1952 de dood van de vrouw van dr. O. mede had veroor zaakt. Er zou tussen mevrouw O. en hem, nadat hij als „Piet Berger" enkele malen op het spreekuur in Berkel was geweest, een verhouding zijn gegroeid, die consequenties had gehad. L. had haar, zo schreef hij, toen aangeraden wat cyaankali in te nemen om die gevolgen te bestrijden. Het middel had de dood tot gevolg gehad. De rechtbank denkt in drie dagen met de zaak gereed te zijn. Deze schat ting kon, gezien de verrassingen die zich in ruime mate kunnen voordoen, wel eens wat optimistisch blijken te zijn. Er zullen heel wat getuigen-des- kundigen worden gehoord. Daartoe be hoort ook de Leidse grafoloog, prof. dr. C. J. F. Bottcher, die ook in het eerste proces tegen de Berkelse arts een rol heeft gespeeld. Toen was er ook al sprake van briefjes, waarin over zelfmoord werd geschreven. De raads man, die in die dagen dr. O. bijstond, de Haagse advocaat mr. M. H. Huy- gensj kwam tijdens het proces met de mededeling dat zijn cliënt plotseling in zijn portefeuille een briefje van zijn vrouw had gevonden. Zij vertelde daar in dat zij het leven niet meer aan kon, en dat ze er een eind aan wilde maken. Haar ziekte (dr. O. had haar altijd een niet-bestaande hersentumor toegeschre ven) was haar te veel geworden. Na enig onderzoek bleek het briefje van mevrouw O. vals te zijn. Er rezen ver denkingen tegen een broer van de Ber kelse arts, Frans, en de raadsman mr. Huygens. Beiden werden aangehouden, maar later weer op vrije voeten ge- gebracht. Oorspronkelijk had mr. Huygens na de ontdekking van de gifdood van Arie L. weer de zorgen voor dr. O. op zich genomen, doch kort nadat het onder zoek in deze zaak op gang was, droeg hij de bijstand over aan de Leeuwarden se pleiter, mr. A. J. Schootstra, die nu de Berkelse arts pro Deo raison van 50 zal verdedigen. De gifmoord in de gevangenis heeft enorm veel belangstelling, ook uit het buitenland getrokken. Tot de ruim vijf tig journalisten die vanaf morgen het proces zullen bijwonen, behoren ver schillende vertegenwoordigers van Ame rikaanse, Franse, Duitse en Engelse bladen. De rechtbank heeft in de gro te neo-klassisistische zittingzaal van het uit het midden van de vorige eeuw daterende paleis van ji^titie in navol ging van Amsterdam (goede heertje) een geluidsinstallatie laten aanbrengen, zodat de openbare behandeling zo voor beeldig mogelijk zal zijn. De officier van justitie, mr. Gelinck, zal het. evenals zijn collega m 1954, bij het construeren van het bewijs vooral in de redenering moeten zoeken. Als hij er in slaagt de rechters te over tuigen, is het met de kans van dr. O. op een voorwaardelijke invrijheidstel ling nadat volgens het gébruik het levenslang in jaren is omgezet ge daan. Slaagt hij er niet in, dan zal hoger beroep volgen. Trouwens, na een veroordeling kan men van de Berkelse arts eveneens verwachten dat hij appél aantekent. Na de behandeling voor het Leeuwardense gerechtshof zal onge twijfeld een van beide partijen cassatie door de Hoge Raad vragen. De ge rechtelijke molen zal daarom zeker nog lang over de tweede zaak malen. Onmiddellijk na net ontvangen van de brief stelde men een onderzoek in naar de geloofwaardigheid van deze verklaring. Het bleek dat Arie L. me vrouw O. nooit kon hébben gekend. In het patiëntenregister van dr. O. kwam de naam „Piet Berger" eenvoudig niet voor. Toch waren alle brieven en brief jes in het handschrift van L. gesteld. De enveloppen waren echter dichtge plakt met behulp van speeksel, dat de bloedgroep van dr. O. bezat. Zo ver keerde de gifdood in de Leeuwarder gevangenis al vrij spoedig in een sta dium van onontwarbare raadselachtig heid. Daar bleef het echter niet bij. Het bleek nl. dat dr. O. in de gevangenis cyaankali tot zijn beschikking had ge had. Maar hoe kwam hij, levenslang opgeslotene, daaraan? Een pijnlijke vraag voor de gevangenis-autoriteiten, die hun strengste inrichting plotseling zagen gereduceerd tot een (sinistere) bewaarschool. Een neef van dr. O., de heer Verhaegen, werd in Gent opge spoord. Die verklaarde dat dr. O. hem tijdens een van zijn bezoeken aan de gevangenis om het gif gevraagd had. Hij moest het opsturen aan een zekere Duivenvoorde, stiefvader van Arie L., concierge van een nonnenklooster in Den Haag. De concierge ontving het in een buisje, dat in een boek was ver stopt. Hij wierp het in de w.c. In het huis van de Gentse neef, die bij hoog en bij laag volhield geen ver dere gifzendingen te hebben gedaan, werd nog meer cyaankali gevonden, maar volgens berekeningen ontbraken er 10 gram. Waar waren die gebleven? Het kwam uit dat dr. O., die in de gevangenis een soort apotheek had en praktijk uitoefende, aan zijn celbezoe ker van de reclassering, een onderwij zer. een goedje had gegeven, met het verzoek dit te laten onderzoeken. Hij had het op een schotel met vis in zijn cel gevonden, en vreesde dat men hem wilde vergiftigen. Een apotheker in Leeuwarden iden tificeerde het schraapsel als cyaankali. De celbezoeker waarschuwde toen niet, zoals eigenlijk al na het verzoek van dr. O. van hem verwacht had mogen worden, de directie van de gevangenis Hij kwam pas met zijn verklaring voor de dag toen Arie L. dood in zijn cel werd gevonden. Al deze mysterieuze zaken zullen vanaf morgen uitvoerig voor de Leeu wardense rechtbank (president mr. H. J. van Maanen) ter sprake worden ge bracht. Voorzover nu bekend is, staan er 24 getuigen op de officiële lijst, maar het is bepaald niet uitgesloten dat tij dens het onderzoek ter terechtzitting er meer zullen worden opgeroepen. Daar kunnen dan de „bajesklanten" bij zijn, die men voorlopig wat achter Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De directeur van het speciale fonds van de Verenigde naties voor hulp aan ontwikkelingsgebieden, de Amerikaan Paul Hoffman, zal begin mei een oriërltatiebezoek aan Neder land brengen. De heer Hofman komt maandag avond aan. Dinsdag zal hij door minis ter-president De Quay worden ontvan gen Daarna zal hij met enige leden van' de Tweede Kamer spreken en sa men met de secretarisgeneraal van het ministerie van buitenlandse zaken 'de lunch gebruiken. Woensdag vertrekt de Amerikaanse bezoeker naar Luik. DEN HAAG In het Zuiderpark in Den Haag is gisteren de tiende verjaardag van de republiek der Zuid-Molukken ge vierd. De leider van de politieke missie van de R.M.S. in Nederland, Manusama. sprak een kleine duizend Ambonese oud-leden van het voormalige K.N.I.L, toe, die in een soort uniform in het gelid stonden aangetreden. Daarna werd een défilé ge houden. Ir Manusama zei, dat de R.M.S. een realiteit is, die niet te eeuwigen dage voorbij gezien kan worden. Hij sprak de bereidheid uit samen te werken met de leider van de Indonesische tegenregering, Sjafruddin, mits deze de eis loslaat dat de R.M.S. zal afzien van zijn souvereiniteits- aspiraties. Gisteravond werd een bijeenkomst ge houden in de Haagse dierentuin. Als de Berkelse arts gedaan heeft wat hem wordt te last gelegd, waar om heeft hij het dan gedaan? Dacht hij met de brieven van Arie L. in zijn hand revisie te kunnen ver krijgen? Waarom heeft L., vooropgesteld, dat hij part noch deel had aan de dood van mevrouw O., eigenlijk die brieven geschreven? Een luguber spel van twee cynische gevangenis bewoners, die elkaar op het punt van vergiftiging niets nieuws te ver tellen hadden? De een was „specia list" in cyaankali, de ander in arsenicum. Als het een spel geweest is, dan was het toch zeker voor een van de ge noten, de arts, dodelijke ernst. Heeft Arie L. de goede trouw van zijn „speel kameraad" in het laatste ogenblik in twijfel getrokken, getuige zijn briefje op de beddeplank? Het zijn vragen, vragen en nog eens vragen. Of er in de komende dagen een afdoend ant woord op zal worden gegeven, valt te bezien, want dr. O. zwijgt. De Leidse hoogleraar in de psychia trie Carp beschreef hem in het proces anno 1954 als een ziek mens, levend op de rand van de schizofrenie. Van zo iemand, kan men, zo heet het, alles verwachten. „Wat dat „alles" in deze zaak in houdt, zal zich misschien openbaren als morgen de deuren van de Leeuwar dense rechtszaal opengaan. WASHINGTON (Reuter) Caryl Chessmans jongste poging om aan de gaskamer te ontsnappen, waar hij de vol gende week zal moeten sterven als hij zich niet voor de achtste keer op het laatste nippertje alsnog door een juridi sche manoeuvre aan zijn terechtstelling weet te onttrekken, is maandag mislukt. Het Amerikaanse Hooggerechtshof ver wierp de verzoeken om uitstel van exe cutie en herziening van het proces. Een reden voor de weigering werd niet op gegeven. Deze jongste poging tot redding van de man die twaalf jaar lang in de dodencel van de Californische staatsgevangenis doorbracht, was gedaan door de Ameri kaanse Raad voor Burgerlijke Vrijheden, die het Hooggerechtshof eraan herinnerd had dat het jongste uitstel van executie was gegeven nadat het State Department gezegd had te vrezen dat zijn executie ongeregeldheden in Zuid-Amerika zou kunnen veroorzaken, juist als presi dent Eisenhower daar een rondreis maakte. Met het oog daarop kan men zijn terechtstelling nu niet in overeen stemming brengen met de menselijke waardigheid, aldus Chessmans pleit bezorgers. DEN HAAG Bij het verkeers ongeluk dat dinsdag de zesjarige Alexander Truffiko uit Den Haag het leven kostte, blijkt de betrok ken auto te zijn bestuurd door een twaalfjarige jongen. Alexander was met zijn vliegende hollander op het Zuidwerkplein in Den Haag aan het spelen, toen hij door een bestelauto dodelijk werd aangereden. Deze auto zou zijn be stuurd door de 24-jarige T. N. uit Den Haag. De toedracht van het on geluk bleef op sommige punten duis ter voor de politie, ook na de zater dag gehouden reconstructie. Totdat de ouders van een twaalf jarige jongen kwamen vertellen dat niet de chauffeur maar hun zoon ach ter het stuur van de bestelauto had gezeten, volgens mededelingen van hun dochter. De jongen had aan zijn zusje verteld dat hij met de chauf feur was meegereden. Toen 'die na een boodschap te hebben afgeleverd de jongen achter het stuur vond, had hij gezegd: „Je zit zo mooi, rij jij nu maar eens een eindje". Enkele tientallen meters verder was het on geluk .gebeurd, hoewel de chauffeur nog had geprobeerd het stuur om te gooien. De chauffeur noch de jongen had de politie de juiste toedracht verteld. Zij hadden het doen voorkomen alsof de chauffeur achter het stuur had ge zeten. DEN HAAG (ANP) Op het Oranje- plein in Den Haag is de vijfjarige Freek Hofman gistermiddag om het leven ge komen na een val van de trekstang tus sen een vrachtauto en een aanhanger. De chauffeur van de -vrachtwagen had Freek en zijn vriendje enkele minuten voor het ongeluk op de trekstang aan getroffen en hen toen weggejaagd. Toen hij goed en wel weggereden was, rende een meisje de chauffeur achterna om hem te beduiden dat hij moest stoppen. Een van de jongens was op nieuw op de trekstang geklommen en gevallen toen de wagen zich in bewe ging zette. (Advertentie) (maar ook als wij weer beter zijn) SEOEL (Reuter) Opnieuw heb ben Zuidkoreaanse troepen het vuur geopend op een menigte betogers in de hoofdstad Seoel. Het toneel, dat herinnerde aan de bloedige gebeurte nissen van vorige dinsdag, kostte gisteravond een dode en acht ge wonden. Volgens ooggetuigen had de legercom mandant vóór het bevel tot vuren een menigte van 20.000 betogers per luid spreker aangemaand zich te versprei den, of anders de gevolgen te dragen. Tegen middernacht leek het erop dat de betogers heengingen, maar er vorm- Advertentiè voor blijvende verbetering Vormt ten ftMstntft laaf op dé maagwand Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Bij de behandeling van het ontwerp-begroting I960 van Den Haag zijn uit de raad scherp omlijnde wensen naar voren gekomen voor de wijze waarop Gedeputeerde Staten hun taak vervullen. Verlangd kan worden, aldus de libe rale fractieleider K. J. ieukerke. dat Gedeputeerde Staten zich niet bemoeien met alle mogelijke details. Gedeputeer den is wel een toeziende taak opgedra gen, maar het verdient aanbeveling dat zij die opdracht niet zo -opvatten dat zij werk. dat door goed geoutilleerde gemeenten zelf wordt verricht, bij wijze van controle nog eens dunnetjes over doen, Een aanmerkelijke tijds- en kos tenbesparing zou volgens de heer ieu kerke .daarvan het gevolg zijn. De fractieleider van de K.V.P., mr. P. J. M. Aaïberse, meende dat Gedepu teerden alleen goedkeuring van raads besluiten hebben te weigeren, wanneer 11 larblijkelijk de algemene vermogens toestand van de gemeente onevenredig zou worden -geschaad. Wanneer zij een raadsbesluit enkel onwenselijk achten, omdat zij een andere voorstelling héb ben van het gemeentebelang dan de raad had, aldus mr. Aaliberse, mogen zij hun goedkeuring niet onthouden. ALS op 6 mei prinses Margaret en Tony Armstrong Jones in de glazen koets naar de Westmin ster Abbey zullen rijden om in de echt te worden verbonden, dan zullen zestien mannenarmen naar •oeroud gébruik de klokken van de ka thedraal volgens een bepaald patroon laten luiden. Acht klokken hangen in de toren van de kerk en gedurende de tocht van de prinses en haar verloofde zul len zij galmen in een bepaalde me lodie. LEEUWEN lang is deze wijze van J-J klokken luiden, change-ringing in het Engels, tot Engeland beperkt ge bleven en nog is het gebruik niet ver verspreid. Behalve op enkele plaat sen in Canada, Australië, Zuid-Afrika en de Verenigde Staten komt change- ringing niet voor. Op het Europese vasteland is het onbekend. In Engeland is dit soort klokken luiden zelfs sedert de zeventiende eeuw Advertentie UTRECHT (ANP) Wanneer het onderwijs nie4 drastisch wordt herzien, wordt de spreuk „Het leven begint bij veertig" van toepassing op de Nederland se wetenschap. Dat is de vrees van prof. H. J. den Hertog, hoog leraar in de organische chemie aan de landbouwhogeschool tie Wageningen, die gisteren in Utrecht het congres van leraren in de wiskunde en natuurweten schappen toesprak. De Wageningse hoogleraar consta teerde bij het voorbereidend hoger on derwijs een overbelasting in de leer stof. Er wordt naar zijn mening op de middelbare scholen nog te veel over bodige leerstof doorgegeven en te wei nig gelet op de voorbereiding van de keuzevakken. Een oplossing zag hij in het laten assisteren bij propadeutische practica aan de universiteiten door leraren van het voorbereidend hoger onderwijs. Het aantal academici is in de periode 19101960 gestegen van 14.000 tot 55.000. Het aantal beoefenaren van de exacte wetenschappen, de „b-mensen", is volgens prof. Den Hertog echter re latief gelijk gebleven, namelijk 55 pro cent. De toeloop van het aantal studen ten is aanmerkelijk gestegen: van 6000 in 1910 tot 35.000 in 1960. Het aantal b-studenten is percentagegewijs ge daald van 65 tot 55 procent. STERK, KREUKHERSTELLEND, een wetenschap, waaraan een grote stroom publikaties zijn gewijd. Maar gilden en verenigingen van klokken luiders zijn veel ouder. Reeds in 1255, onder de regering van Hendrik III, bestond er in Loncen een klokkenlui- dersorganisatie die de „Broeders van het gilde van Westminster" heette. De twintigste eeuwse nazaten van deze broeders staan op deze foto, die is ge maakt tijdens de repetities voor het luiden op de koninklijke bruiloft INGEWIKKELD ZULKE repetities zijn zeker nodig, want het change-ringing is lang geen eenvoudige bezigheid. Tijdig aan ce touwen trekken om de galm van -ieder der klokken goed te laten com bineren met die van de andere is een van de eenvoudigste opgaven. De klokkenluiders moeten voorts bijvoor beeld precies de verschillende varia ties kennen. Want het is niet steeds in dezelfde volgorde waarin de klokken worden geluid1. De volgorde varieert voortdurend, zij is precies voorgeschre ven. Een geleerde Wokkenspecialist heeft uitgerekend dat met twaalf klokken 479.001.600 variaties mogelijk zijn. De Engelsen hebben aan hun klok- kenluiderij een grote hoeveelheid ter men verbonden Allerlei methoden van klokken luideri en combinaties hebben een naam. Ook het luiden met een bepaald aantal klokken is benaamd. Zo heten het luiden met zes klokken „Minor", met tien „Royal", met twaalf „Maximus". Chknge-ringing met acht klokken zoals voor Margaret gebeurt wordt „Major" genoemd. Eigen nieuwsdienst DOESDURG,,Die van Doesburg kunnen straks letterlijk hun steentje bijdragen aan de herbouw van hun in de oorlog opgeblazen Martinitoren. Op 5 mei zullen zij ieder met een steen on der de axm naar de plaats gaan waar de toren wordt herbouwd. Daar zullen zij hun stenen, die bij de bouw zullen worden gebruikt, opstapelen. De stenen lagen tot voor kort op de zelfde plaats. Een plaatselijk comité kwam op de gedachte ze voor vijftig cent per stuk aan de bevolking van Doesburg te verkopen en -de stenen la ter terug te laten brengen. Van dé op brengst zal straks een elektrische ver lichting van de wijzerplaten op de to ren worden betaald. AMSTERDAM. De directeur van de Nederlandse orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest, de heer P. C. Heuwekemeijer, heeft een voor lopige overeenkomst afgesloten voor een toernee van het Concertgebouworkest door Japan. Als alle betrokken partijen, zowel in Nederland ais in Japan, de overeenkomst goedkeuren gaat het Concertgebouw orkest in april 1962 naar het verre Oosten. Het zal dan zestien concerten geven: zes in Tokio, vier in Osaka en een in Hiro- sjima, Kokura, Fukuoka, Kyoto, Nagoya en Yokohama. Van onze correspondent LONDEN. Antonis Pharmakidis, de hoofdredacteur van het anti-Makarios getinte Cyperse dagblad Ethniki is ont voerd, nadat zijn krant het afgelopen weekeinde herhaaldelijk door terroristen was belaagd. Terwijl een grootscheepse klopjacht aan de gang is met behulp van politie, troepen en honden, dreigt er een algemene staking van alle journalisten drukkers en krantenverkopers van de zes Griekse, twee Turkse en twee Engelse dagbladen van het eiland. Terwijl de hoofdredacteur naar huis reed werd hij bij zijn i-oordeur door drie mannen overvallen. Zijn chauffeur ging onmiddellijk hulp halen bij de politie, maar deze kwam te laat, en vond slechts stapels vernield meubilair en met bloed bevlekte handdoeken en beddelakens. Het stoffelijk overschot van het twee jarige zoontje van de familie Sparre- boom uit Haarlem is gisteren door een voorbijganger in een twee meter brede sloot langs de Vondelweg gevonden. Het WASBAAR, PLOOIHOUDEND kindje was kort tevoren vermist. Elfen nieuwsdienst DEN HAAG De Duitse uitgeverij Econ te Diisseldorf heeft een internatio nale prijsvraag uitgeschreven voor een boek. Het thema van het werk moet liggen op het gebied van de economie, weten schap, techniek of cultuurgeschiedenis. Er worden twee eisen gesteld. Het boek moet van internationaal belang zijn en het moet wetenschappelijk verant woord zijn, maar toch een brede lezers kring aanspreken. De manuscripten uit Nederland dienen ingeleverd te worden bij de uitgeverij W. Gaade in Den Haag. De inzendings- termijn sluit op 31 oktober 1961. Er zijn drie prijzen beschikbaar: een van 45.000 gulden, een van 27.000 gulden en een derde prijs van 18.000 gulden. Een internationale jury van zeven personen zal de inzendingen beoordelen. COMMISSARISTANTIÈMES DEN HAAG. De Haagse recht bank heeft de vordering van enkele aandeelhouders tegen het bestuur van de Nederlandse Kabel Fabrieken ont zegd en hen veroordeeld in de kosten van het proces ad 285,50. Een aantal aandeelhouders had dit proces aanhangig gemaakt, omdat zij het niet eens waren met de compensa tie, die verleend wordt aan vijf com missarissen, die nog zitting hadden voor de fusie van de N.K.F. met de Draka. Deze aandeelhouders hadden bezwaar gemaakt tegen de grote tantièmes van commissarissen. Deze laatsten waren bereid hun sta tutair aandeel in de overwinst te be perken tot maximaal 40.000 per jaar mits de vennootschap de commissaris belasting voor haar rekening zou ne men en mits de zg. oude commissaris sen, vijf in getal, een compensatie zou den krijgen voor een wiskundige le vensduur. De aandeelhouders, die het proces hebben aangespannen, wilden het com- pensatievoorstel nietig doen verklaren met een dwangsom van 100.000 per overtreding. Aangezien eerst vandaag de overwe gingen van het vonnis bekend zijn, heb ben de eisers nog geen standpunt inge nomen ten aanzien van een eventueel hogei' beroep. den zich nieuwe groepen en men begon stenen te werpen naar tiet hoofdkan toor van de heersende Liberale Partij. Andere groepen bedreigden de woning Van president Syngmon Rhee en van Lie Ki Poen-g die zich als kandidaat voor de vice-presidentszetel had terug getrokken. Hier vond één student de dood, waarschijnlijk tengevolge van een schot door Lie's lijfwacht. Een groep betogers maakte zich mees ter van tien vrachtwagens en reed daar mee rond de buitenwijken van de stad. Pantserwagens achtervolgden de auto's en beschoten ze. Men vermoedt dat hier ook vele gewonden zijn gevallen, fn de straten tierden duizenden middel bare scholieren. De woede van de de monstrerende menigte bedaarde wat toen door luidsprekers werd aangekon digd dat alle gearresteerde jongeren op hevel van president Rhee onvoorwaar delijk zouden worden vrijgelaten. De onrust was gisteren begonnen met een demonstratie van 300 hoogleraren, welke vreedzame demonstratie steeds meer mensen op de been bracht en de gemoederen steeds meer verhitte. Ook m Isjinjoe, ten westen van Poe- san, hebben 1300 jongeren gisteren wij zigingen in de regering en bestraffing van de politie geëist. De Nationale Vergadering van Zuid- Korea heeft maandag een spoedmotie aangenomen waarin gevraagd werd om de onmiddellijke opheffing van de staat van beleg in de steden Seoel, Poe- san, Taigoe, Kwanjoe en Taijon. De pre sident is wettelijk verplicht de staat van beleg op te heffen zodra het parle ment zich hiervoor uitspreekt. Rhee heeft reeds toegezegd de noodtoestand wat te zullen verzachten door de een suur op de pers op te heffen, maar het is onwaarschijnlijk dat het parlement hiermee genoegen zal nemen. De president is er inmiddels in ge slaagd drie ministers voor zijn nieuwe kabinet te vinden: Hoeh voor buiten landse zaken, Lee Ho voor binnenland se zaken en Kwon Sung Jul opnieuw voor justitie. Hoeh verklaarde eerst de crisistoestand te willen opheffen en daarna politiek-neutrale ambtenaren en politie te willen aanstellen. Hij zei dat Rhee door een „ongeloofwaardig dichte menselijke muur" van zijn volk ge scheiden was geweest, waarvan de jong ste -onlusten het gevolg waren. Advertentie kompressor j zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf verkrijgbaar bij de bonafide handel Allecnvertegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel, 185222 (10 lijnen). Van onze correspondent PARIJS. De Franse staatscourant heeft een ordonnantie gepubliceerd dia het mogelijk zal maken dat de militai re justitie de dossiers welke betrekking hebben op de januari-opstand in Alge rije, verder zal behandelen. Daarmede heeft het leger dus de zaak, die aan de burgerrechtspraak in handen was gegeven, weer terug. Men zou daarin een bewijs kunnen zien, dat generaal De Gaulle heeft toe gegeven aan de verlangens van de le gerleiding die de insubordinatie van La- gaillarde c.s. als een zuiver militaire kwestie wil zien- Het valt te betwijfe len of zulks de juiste opvatting kan wor den genoemd. Le Monde sprak er gis teravond bezorgdheid over uit dat ook andere dossiers thans aan de militaire Justitie zullen worden overgedragen. Daar die vaak betrekking hebben op za ken waarbij aan de militairen kwellin gen van gevangenen e.d. wordt verwe ten. vreest men dat wellicht niet de no dige onpartijdigheid bij de berechting zal worden betracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5