Minister geeft geen extra contingent woningen G.J.O.-bond ziet spel niet als nieuwe trekpleister Waterschap Zuid-Beveland benoemt nieuwe griffier Ds C. v. d. Woude voor het laatst praeses geref. synode Zeeuwsch Vlaanderen Zuid-Beveland Middelburgse wethouder deelde mee Beivoners zoutwaterhuizen nu langer in de misère Walcheren Grenswijziging met Nieuwland urgent Val met brommer Hersenschudding Scheepvaart Vhssmgen Bromfiets contra auto Zuiver als goud méér smaak méér geur Bezwaren van Goes tegen nieuwe doelstelling J. Blank damkampioen van Bergen op Zoom Brommer gestolen Gereformeerde kerken collecteren 8 mei voor vluchtelingen Toneel op Vrederust. Gezangenrevisie is uitgesteld tot 1961 Veel wmterbloemkool Raads-agenda Axel Bijeenkomsten van district voorzien in een behoefte Aanbesteding zwembad Bevrijdingsfeest in Ovezande Feestprogram Oudelande Inbraak verijdeld Afscheid ds. Schippers Dinsdag 26 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG De minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid heeft afwijkend beschikt op het verzoek van de gemeente Middelburg een extra contingent woningwetwoningen toe te wijzen. B. en W. van de Zeeuwse hoofd stad wilden dit contingent be stemmen voor wisselwoningen, die zouden worden toegewezen aan ingezetenen die door herstel van hun zoutschadehuizen elders zouden moeten worden onderge bracht. De minister verklaarde de noodzaak niet in te zien. Hij gaf het Middelburgse kollege in overweging te proberen tijdelijke huisvesting te verkrijgen via vrij komende woningen in de stad. Wethouder A. J. Ka-land deelde dit gistermiddag -in de raadsvergadering mee naar aanleiding van een opmer king van de heer A. J. Schot (SGP) in de rondvraag. De heer Kaland gaf ■toe. dat men inderdaad via de weg van de vrijkomende woningen iets kan bereiken, maar de gemeente Middelburg zal dan niet in staat zijn het herstel en de restauratie van de zoutwoningen op redelijke en vlotte wijze te bewerkstelli gen. .,Het wordt nu een kwestie van ja ren", aldus de heer Kaland, „men kan nu rustig rekenen op een totale herstel periode van zes a acht jaar, en dan te bedenken, dat de gedupeerden reeds vijftien jaar ln de misère zitten". De wethouder deelde mee, dat de brief van de minister juist des morgens ln het college van B. en W. was besproken. „Wij zullen onmiddellijk weer reageren" zei hij verder, „maar men zal erop be rekend moeten ztjn met minder behoor lijke woningen genoegen te nemen dan wij aanvankelijk hadden gehoopt". Joosland vooralsnog niet te betrekken bij de herindeling der gemeenten op Walcheren, daar er (op dat moment) geen voldoende duidelijkheid zou zijn ge weest over de te verwachten ontwikke ling in hiet Sloegebied. Jhr. Scljorer meent nu, dat een juis te bestuurlijke ontwikkeling vergt, dat in de stedelijke agglomeratie op Wal cheren een bepaald evenwicht moet wor den nagestreefd. Op de duur mag geen bestuurlijk monstrum ontstaan als gevolg van een zekere onevenredigheid der samenstellende delen. Voorts ls hij van oordeel, dat het in hoge mate te betreuren zon zijn Indien de bestaande kans niet zou worden benut om de be stuurlijke voorzieningen rondom het te ontwikkelen Sloegebied in hun totaliteit op voor de toekomst bevredigende wij ze te regelen. Burgemeester mr. Joh. de Widt ant woordde. dat het coEege zich over de ze kwestie opnieuw 'tot Gedep. Staten Sloeprojekt In een schrijven had het raadslid jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arbeid) de aandacht van het college gevestigd op het feit, dat de voortgaande ontwikke ling van het Sloeprojekt de feitelijke grondslag doet ontvallen aan de moti vering in d-e geleidebrief van GS van 10 februari 1959, waarin werd geadviseerd de grenzen der gemeente Nieuw- en St.- VLISSINGEN. Nabij de Keersluis brug is zondagavond de bromfietser B. uit Meliskerke ten val gekomen, doordat hij tijdens het nemen van de bocht slip te. De duo-passagiere, mej. W. uit Vlis- singen sloeg met haar hoofd tegen de straatstenen. Na medisch onderzoek bleek zij een hersenschudding te hebben opgelopen. Per ambulance werd zij naar het St. Jo- sephziekenhuis vervoerd. B. die niet al coholvrij bleek te zijn, werd door de politie aangehouden, doch later weer op vrije voeten gesteld. Vlissingen aangekomen, 24/4 P. C. As- mussen, Colonia, Carasso, 25/4 geen; ver trokken 25/4 Audacia, P. C. Asmussen, Soya Lovisa, sleepboot Argus met sleep. Gepas seerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 24/4 Amerskerk, Delft, Bennekom, Westpolder, Antares, Frans van Seumeren (Gent), 25/4 Mirfak-N. Europa, 24/4 gepasseerd naar zee 24/4 Sloterdijk. MIDDELBURG. Op de hoek van de Noordpoortstraat en de Herengracht botste gistermiddag tegen zes uur een bromfietser met grote snelheid op een bestelauto. De bromfietser, H. J. R. uit Middelburg, kwam uit de Noordpoort straat en wilde rechtsaf de Herengracht op. Daar botste hij tegen de bestelauto, die werd bestuurd door J. H. uit Mid delburg. R. liep verwondingen op aan het hoofd, maar kon, nadat hij in het ziekenhuis was verbonden, naar huis terugkeren. De bromfiets zowel als de auto werd beschadigd. De Bloemenvereniging „Floralia" te Colijnsplaat zal zaterdag 23 mei een ten toonstelling houden in de voormalige kleuterschool. Advertentie 9 ni m en minister Toxopeus zal wenden. „Ook wij zijn van mening", aldus de voorzit ter, „dat een grenswijziging ijmt de ge meente Nieuw- en St.-Joosland nu aan de orde is". Openluchtbal De raad ging met uitzondering van de heer Schot (SGP) akkoord met de bijdrage aan de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" in d? kosten van de herdenking van de be vrijding. De gemeentelijke bijdrage werd bepaald op het (verschil tussen de wer kelijke kosten verminderd met de ei-gen bijdrage met eie-n maximum van 1500. De heer Schot had liever een stijlvol ler viering gezien dan in het program ma was aangegeven. Ook de heer M. Waittel (AR) had dit -graag gezien. De heer Schot maakte pertinent be zwaar tegen het aangekondigde open luchtbal. waarop wethouder Kögeler verklaarde, dat hij dit persoonlijk ook liever niet vermeld had willen zien, maar hij kon zich voorstellen, dat ve len de dans beschouwden als een spon tane uiting van vreugde, welke op een bevrijdingsfeest toch wel past. Niette min meende de SGP-afgevaardigde zijn stem aan het voorstel te moeten ont bonden. Werkhondsdag over methoden op geref. jeugdclubs Spaar de voetbalclub-emblemen 1 Van een medewerker AMSTERDAM In het Amsterdam se Krasnapolsky is zaterdag de Bond voor Gereformeerde jeugdorganisatie GJO bijeengeweest, de bond die de bijna 4400 leiders en leidsters en de ruim 2600 ouderbesturen steunt bij hun werk in 2179 jongens- en meisjesclubs, waarvan 40.300 kinderen tussen 8 en 17 jaar lid zijn. Wij noemen deze cijfers om daarmee aan te geven, hoe gemakkelijk een bondsdag van zo'n organisatie tot een massaal gebeuren kan worden. Daar van was zaterdag beslist geen sprake: het is een geanimeerde werkvergade ring geweest, waarbij het accent sterk is gelegd op de mogelijkheden die het spel voor de vorming in groepsverband heeft. In de openingsrede van de voor zitter, dr. J. L. P. Brands, uit Emmen, werd deze zaak aangeroerd, waarna hij in een uitstekend referaat dit onder werp breed uitwerkte. Het referaat werd geïllustreerd door joiigens en meisjes van enkele clubs, die voorbeel den van spelmogelijkheden ten tonele brachten, 's Middags hebben zestig clubleden met een spel naar bijbelse motieven de kansen die hier liggen overduidelijk aangetoond. Doelstelling In het begin van de middagvergade ring zijn de huishoudelijke zaken afge handeld. Het belangrijkste bestuurs voorstel, de vaststelling van een nieu we doelstelling, kreeg van bijna alle kanten instemming. Alleen vanuit Goes kwamen de heren Ramhuis en Ren ting met kritiek. De nieuwe doelstelling luidt: De bond stelt zich ten doel het werk van zijn leden in en voor de jongens- en meisjesclubs zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Hij ziet als doel van het gereformeerde clubwerk, in en door het groepsverband bij te dragen in de vorming van meisjes en jongens. Deze vorming is gericht op het ver werven van een overtuiging en een levenshouding, gefundeerd in de ken nis van God in Jezus Christus. De eerste alinea vond de heer Kamp huis te weinig zeggend en van de rest van dit artikel dacht hij, dat het gere formeerde karakter van het werk met tot uitdrukking kwam. De heer Renting onderschreef dit en voegde er de vraag aan toe, of men bij verbondskinderen wel van een „te verwerven overtui ging" mocht spreken. Voorzitter Brands zei over de vaag heid dat deze verderop in de reglemen ten wordt geconcretiseerd, en verwees voor het gereformeerd karakter naar het artikel over de grondslag van de bond dat aan de doelstelling vooraf gaat. Het bezwaar tegen het „verwer ven" achtte hij voort te vloeien uit een anders verstaan van het begrip overtuiging. Een voorstel uit Haarlem fot aanslui ting bij de Nederlandse jeugdgemeen schap werd teruggenomen, toen het be stuur meedeelde, dat dit onderwerp in de Nederlandse gereformeerde jeugd raad bestudeerd wordt. Ernstig spel Het referaat van dr. Brands droeg de titel Een ernstig spel. De vorming tot leden van de maatschappij, die tot nog niet zo lang geleden vrijwel ge heel in het gezin geschiedde, is voor een deel overgenomen door school en vereniging. Het gezin is geen maat schappij-in-het-klein meer, onderwijs en jeugdwerk vormen de brug tussen ge zin en maatschappij. De sterke uitbrei ding van het ohderwijs maakt dat het jeugdwerk niet (meer) als belangrijkste deel behoeft te hebben het bijbrengen van kennis. Het gereformeerde jeugd werk heeft dan ook als eigenlijk doel het leren handelen als christen. In deze situatie, aldus dr. Brands in zijn referaat, dient zich als een van de middelen daartoe het spel aan. Reeds de kleuter leeft zich met zijn spel in do toekomst in. Het spel is het oefen terrein waar de kinderen de gedrags vormen van de volwassenen sterk vereenvoudigd zich eigen maken in een eigen tempo. Dit spel is voor hen écht: het kind is tante of de melkboer. Het spel is eigenlijk een vereenvoudiging van de samenhang in de maatscbaoDii. Maar hééft het kind de dingen dié hét speelt gegrepen, dan is het uit met het spel, da:i is het „kinderachtig" geworden. De spelmethode is de geniale greep geweest van Baden Powells padvinde rij. Alleen: het doel daarvan is de vor ming van de goede burger, en het spel is het één en het al. Naar gereformeer de overtuiging is het doel de vorming van een goed christen (die dan ook wel een goed burger is) en daarnaast Géén recreatie De bijbel staat steeds in het middel punt in het clubwerk, dat steeds weer deze bijbelse boodschap voor het kind in zijn huidige en toekomstige levens situatie betekent. Bet antwoord op de ze vraag kan onder meer gegeven wor den in het spel ais afschaduwing van de werkelijkheid. Ook in de vorming tot een eigen christelijke levensstijl kan het spel een belangrijk middel zijn. Wie christen wil zijn in woord en daad moet die daaa niet alleen willen, maar ook uitvoeren. Om dit te leren kan ook het spel ge bruikt worden. Dat het spel ook een recreatievorm ls, zal ln het clubwerk weinig accent krijgen: het recreatieve spel vindt bui ten het clubwerk een ruime plaats. Daarom ook kon dr. Brands in het be gin van zijn referaat zich verzetten te gen die onderen die menen dat het spel dient om trekpleister te zijn en gezel lig maar nutteloos gedoe is. Dat de kinderen het doel van het spel niet doorzien is heel begrijpelijk. De leidstei of leider kent dat doel wel en zal in het spel werkelijk goede lei ding moeten geven. Daarom achtte dr. Brands goede instructie zeer nodig. Over de plannen voor de instructie had dr. Brands eerder in zijn openings woord mededelingen gedaan. Jn 1961 1962 hoopt men dit project in volle omvang te hebben verwezenlijkt. Het is de bedoeling, dat plaatselijk of re gionaal groepen leiders en, leidsters praktische instructie krijgen van een mentor. De mentoren krijgen op hun beurt instructie van een groep vakmen sen. Verder is het plan meer differenti atie mogelijk te maken in het mate riaal, dat tot nu toe naar een vast schema aan de leiding werd toege zonden. Het wordt nu „open" aange boden en heeft dan veel meer moge lijkheden tot eigen initiatieven van de leiders en tot zelfwerkzaamheid ook in de programmering van de clubleden zelf. Eerbied Het spel En dit zal het teken zijn was een combinatie van beweging, mu ziek en (door Miep WielengaQuelle en Jo Nobel gesproken) tekst. Het wil de de mogelijkheden demonstreren van een bezig zijn met en uitspelen van bijbelse gegevens. Zestig clubleden brachten bijbel se verhalen tot leven. En het was niet, zoals dr. Brands in zijn slot woord dan ook zei, een voor het ge noegen van de vergadering gebrach te uitvoering. De repetities waren volgens de heer Brands al een stuk je christen-zijn geweest. En dat was de uitvoering heel dui delijk ook: ingetogen en diep-ernstig voerden de kinderen de handelingen uit in een sfeer die grote eerbied voor de Bijbel ademde. Diezelfde eerbied lag ook aan de opzet van het spei ten grondslag, dat vroom en voorzichtig de Schrift de Schrift liet blijven en elk menselijk sentiment buitensloot. De tekst was van de heer Jan Stolk, die eerder op de dag samen met me juffrouw A. Sizoo als nieuwe medewer kers aan het secretariaat waren voor gesteld. BERGEN OP ZOOM. Na een span nende wedstrijd is in de hoofdklasse dammen de heer J. Blank kampioen geworden. De laatste partij tegen de heer De Maat bracht hem na drie uur spelen een overwinning. De heer Blank is voor de derde maal kampioen geworden. In 1957 en 1959 behaalde hij ook al deze titel doch vorig jaar moest hij de ze afstaan aan de heer v.d. Kreefce. Brandweerivedstrijd P.T.T. BERGEN OP ZOOM. Onder grote belangstelling zijn op het terrein van de technische dienst regionale brandweer wedstrijden voor P.T.T.-personeel gehou den. De uitslag luidt: 1. Breda Tei. District II 596 pnt.; 2. idem II. 590 pnt.: 3. Terneuzen Post 54214 pnt.; 4. Breda Post 520 pnt.; 5. Tilburg Post ploeg II 487 pret.; 6. Mid delburg Post 449 pret.; 7. Oostlburg post 8. Bergen op Zoom post; 9. Tilburg post ploeg I; 10. Post Goes, 11. Post Zierik- zee en 12. Post Roosendaal. BERGEN OP ZOOM. Vorige week werd uit de poort van het Algemeen Burger Gasthuis een bromfiets van C. de B. uit St. Philipsland ontvreemd. In Eindhoven werd een 14-jarige knaap, C. M. uit Roosendaal, die op een brommer reed, aangehouden. Hij bleek in Tilburg deze brommer te hebben ..geruild". Daarvoor had hij de brommer van de eigenaar uit St. Philipsland weggeno men en was ermee naar Tilburg gere den. Hier was de tank leeg en had hij de brommer weggezet en een andere gepakt waarmee hij echter in Eindho ven tegen de lamp liep. JAARLIJKSE BOSLOOP TE BERGE1S OP ZOOM BERGEN OP ZOOM. Op het land goed Lievensberg werd zaterdag de jaarlijkse bosloop gehouden van de af deling Zeeland van het Nederlandse Handbalverbond. Er werd door een 30 tal jongens en meisjes aan deelgeno men van de handbalverenigingen Tonido en Hellas uit Goes, en Sios uit Bergen op Zoom. De jongens (van 14 en 15 jaar) moesten 15z0 m. lopen de de meisjes 600 m. De wedstrijd werd in verenigingsverband gelopen. Bij de jon gens werd de uitslag: 1. Hellas Goes, 2. Sios Bergen op Zoom, 3. Tonido Goes. Bij de meisjes werd de uitslag: t. Sios Bergen op Zoom, 2. Tonido Goes, 3. Hellas Goes. Na afloop werden in café De Raaijberg de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de afdeling. Van een medewerker UTRECHT. Aan de collecte die op 1 mei in alle bij de Nederlandse oecu menische raad aangesloten kerken voor de vluchtelingen gehouden wordt, zullen ook de R.k. kerk en de Gereformeerde kerken deelnemen. Omdat hiervoor eerst de generale synode een besluit moest nemen, zal de collecte in de Geref. ker ken zoveel mogelijk op 8 mei gehouden worden. De Utrechtse synode besloot hiertoe gisteravond, na een zeer korte discussie. Voor een deel komt de collecte ten goede aan de actie van het nationale comité, maar die andere helft wordt bestemd voor een specifiek kerkelijk doel, dat voor de „oecumenische" ker ken door de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen is be paald, voor de R.k. kerk door het epis copaat en voor de Gereformeerde ker ken gisteravond door de generale sy node. De helft van de gereformeerde col lecte is bestemd voor de bouw van pas torieën voor twee Hongaarse predikan ten diiie in Oostenrijk onder die uitgewe ken Hongaren arbeiden'. Voor hun werk zijn deze woningen zeer nodig, maar ze kunnen niet uit gewone middelen betaald worden. Of deze collecte in alle gereformeer de kerken op 8 mei gehouden wordt is niet zeker: de kerker aden beslissen hierover en de synode kan hierin al leen maar verzoeken doen. Maar men ■gaat er van uit, dat de zaak van het vluchtelingen]aar zozeer de aandacht en de belangstelling heeft dat de mieeste kerkeraden ertoe zullen overgaan op 8 mei of niet al te lang daarna desnoods een extra-collecte te houden. BERGEN OP ZOOM. In het ont- spanniingsgelbouiw van de inrichting „Vrederust" is voor patiënten en per soneel een toneelvoorstelling gegeven door de toneelgroep „Peeip" van de Ned. Chr. Handelsreizigersvereniging. Opge voerd werd de klucht „De boksende Kangeroe". „DE RODE DOFFER GOES De postduivenvereniging „De rode doffer" hield een wedvlucht van uit Tilburg. 1. G. de Hond, 2. J. van Es, 3. W. Scheers, 4. D. Hage, 5. W. v. d. Ree, 6. D. Verwijs, 7. A. Knijpers, 8. U. van Bemden, 9. A. Heijnsdijk, 10. J. Dobois. Van een medewerker UTRECHT. Voor het laatst hanteer de ds. C. van der Woude gisteravond de voorzittershamer in de Utrechtse Westerkerk, waar de generale syno de der Gereformeerde kerken haar laatste zittingsperiode begon. Hij heeft de synode, die hem tot hoogleraar heeft benoemd, verzocht hem te la ten gaan als praeses en hem toe te staan, zich als afgevaardigde van Friesland-Noord door zijn secundus te laten vervangen. Vanmorgen wordt het moderamen aangevuld. Over de duur van deze laatste zittings periode deelde ds. Van der Woude mee, dat die synode moet trachten de ze week klaar te komen, waarbij hij aankondigde dait in de bevrijdiaugs- week maar een paar daigen verga derd kan worden. De mogelijkheid dat de synode na die week nog door vergadert liet de praeses open, met de ietwat vermanende toevoeging: dat zal aan de synode zelf liggen. In zijn openingswoord 'gaf ds. Van der Woude als zijn mening te kennen dat de toenadering tot de vrijgemaakte kerken - ,,het helen van de breuk van Sion" geen lichte zaak lijtot te zijn. Dat had hij begrepen yan de conferenties en vergaderingen die hier over zijn gehouden, al zag hij er aan de andere kant symptomen van een heidsverlangen in. Officieel is pas re actie te verwachten als de vrijge maakte synode van Assen volgend ajaar bijeenkomt. Niet veel VEEL is er gisteravond mag niet uit de synodale bus gekomen, afge zien van de spoedcollecte voor de vluchtelingen, waarover men eldeTs in Causerie over Suriname RILLAND. Op de vergadering van de N.C.V.B., die gepresideerd werd door mevrouw Koole-den Hollander, trad als spreekster op zuster J. van Dijk uit Hilversum. Zij gaf een interessan te schets over Suriname. Op deze inlei ding volgde een drukke bespreking. Bij de rondvraag stelde de presidente voor te handwerken voor de nieuw te bou wen kleuterschool. Dit voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. TERNEUZEN. Zeer in het oog lo pend was gisteren op de veiling de druk ke aanvoer van winterbloemkool. Er werden wel 4500 stuks aangevoerd. Wereldgebeuren van heden TERNEUZEN. De bekende radio- commentator mr. G. B. J. Hilterman heeft in de 'benedenzaal van hotel Rot terdam een causerie gehouden over ,.het wereldgebeuren van heden". De talrijke aanwezigen volgden aandachtig het boeiende betoog, waarin mr. Hilter man zijn hoorders begrip trachtte bij te brengen voor de internationale politieke situatie, uitgaande van de kritieke posi tie van Europa. Na de pauze werden vele vragen ge steld die door de spreker uitvoerig wer den beantwoord. dit blad kan lezen. Pe synode ver deelde eerst de nog ingekomen, stuk ken ovier haar carnmissdies van voor bereiding en luisterde vervolgens naiar d/s. K. Herrnbruck van de Evange lis ch-reformierte Kirche in Nordwest deutschland, die hartelijke woorden sprak namens de Gereformeerde Bond voor Duitsland, welke bond voor het eerst officieel een vertegenwoordiger naar de synode had gezonden. Dr. H. W. Engtelhes (Amersfoort) heeft dr. Hermbrucks woorden vertaald en be antwoord. De gezangenkwestie, die nog een hele kluif op deze zitting beloofde te wor den, is door oorzaken buiten de syno de na een korte bespreking uitgesteld tot de Apeldoornse synode van 1961. Door ziekte in de hervormde commis sie was men daar niet gereed geko men met de conisidieraties die de her vormde claissicale vergaderingen in januari en februari op de in overleig gereviseerde gezangen hebben inge zonden. Daardoor kon het overleg tus sen geref. deputaten en hervormde commissie over de reacties uit de kerken niet plaats vinden. Deputaten vroegen dus aan de synode over de uitvoering van hun opdracht later te mogen rapporteren, hetgeen goedge vonden werd. GOES Met 75 van de 82 stemmen is de heer J, C. M. Glerum hoofdcommies A. ter griffie van het waterschap de Breede Wetering van Zuid-Beve- land en oud-gemeentesecretaris van Kloetinge, benoemd tot nieu we griffier van het waterschap. Dat gebeurde tijdens de gister middag gehouden algemene ver gadering in hotel ,,De Koren beurs". De heer Glerum zal de heer A. Mol opvolgen, die de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De „intrede" van de heer Glerum tot zijn nieuwe functie zal vermoedelijk 1 juli zijn. Voor deze functie waren 34 sollicitan ten binnengekomen. Het dagelijks be stuur maakte een voordracht op van drie personen, waarna de algemene ver gadering met grote meerderheid van stemmen de heer Glerum tot griffier benoemde. De dijkgraaf, de heer P. J. J. Dek ker. wenste de heer Glerum geluk met zijn benoeming. Alvast vooruitlopend op een meer of ficiële afscheidsbijeenkomst sprak de heer Dekker woorden van dank tot de scheidende griffier, de lieer Mol. „Het afscheid zal u niet zo gemak kelijk vallen. Anderhalf jaar heeft u nu in het geconcentreerde waterschap ge arbeid en u was zich altijd volkomen bewust van uw grote verantwoordelijk heid. U heeft als griffier leiding gege ven aan de opbouw van het administra tieve apparaat. Dat ging niet allemaal zo maar. Met uw wilskracht, taaie on verzettelijkheid en enorme enthousiasme en werkkracht is het geruisloos verlo pen. Wij danken u voor alles wat u heeft gedaan". De heer Mol heeft op zijn beurt aan het eind van de vergadering eveneens een dankwoord -gesproken. Hij dankte de hoofdingelanden, die „in mijn taak zijn tegemoet gekomen. Ook liet perso neel wil ik hartelijk bedanken. De ver houdingen zijn altijd erg prettig ge weest". Tot slot sprak de heer Mol er zijn voldoening over uit, dat de heer Glerum tot zijn opvolger was benoemd. Waterschap Zd-Beveland GOES In de algemene vergadering van het Waterschap „De breede Wa tering van ZuidnBeveland" heeft de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, me degedeeld, dat de districtsvergaderin gen in een behoefte voorzien. Zestien distrietslbijeenkomsten zijn gehouden en naar de mening van de heer Dekker, hebben ze aan hun doel beantwoord. Het aantal stembevoegde ingelanden, dat de vergaderingen bezocht bedroeg 389 op een totaal vajl 2713 stembevoeg de ingelanden. „Dit percentage lijkt ge ring", aldus de heer Dekker, „maar wanneer we in aanmerking nemen, dat de belangstelling voor de districtsver- gaderingen overwegend kwam van de stembevoegde ingelanden, over de on gebouwde eigendommen, wier aantal 1720 beloopt, dan ligt het bezoek in pro centen uitgedrukt rond 20 pet., een percentage dat op de vergaderingen van andere grote instellingen of orga nisaties ooik niet of nauwelijks wordt gehaald." „De ervaring heeft intussen wel ge leerd" zeide de heer Dekker, „dat voorbereiden van deze vergaderingen veel werk kost en daarom heeft het dagelijks toestuur voorshands besloten een maal per jaar in districtsverhand bijeen te komen". Ds. D. LOUWERSE MET EMERITAAT GOES. In verband met het berei ken van de 65-jarige leeftijd hoopt ds. D. Louwerse, Nederlands Hervormd predikant "te Tuil (gemeente Haaften) per 1 mei 1960 a.ts. met emeritaat te gaan. Ds. D. Louwerse werd op 20 mei 1894 geboren. Na het voltooien van zijn theologische studie werd hij in 1921 door het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen toegelaten tot de Evangelie toediening in de Nederlands Hervormde Kerk. Op 25 september van datzelfde jaar werd kandidaat Louwerse in het aimibt bevestigd in zijn eerste gemeen te Wyckel (classis Sneek, Ring Sloten.) Op zondag 3 november 1929 verbond ds. Louwerse zich aan de Nederlands Hervormde gemeente van Wissekerke (classis Goes, Ring Goes). Hier stond ds. Louwerse tot I december 1945, toen hij zijn bediening ais predikant in de Nederlands Hervormde Kerk neerleg de. Op zondag 19 oktober 1947 deed ds. Louwerse intrede in zijn derde en laatste gemeente Tuil (classis Bom mel, Ring Tuil). Tijdens zijn ambtspe riode in Tuil was ds. Louwerse scriba van de Ring Tuil. Voor hen is alleen beschikbaar het ter- reintje gelegen naast de speelweide. Van gemeentewege zullen hierop zo spoedig mogelijk enkele speelwerktuigen worden geplaatst. Overigens stelt het college van B. en W pogingen in het werk om te komen tot de aanleg van een tweede sportveld. Op een vraag van de heer Hamelink over de maximum snelheid aan de Nieuwendijk antwoorden B. en W. dat de Provinciale Waterstaat een herziening van de bebouwde kom in voorbereiding heeft. Volgens het ontwerp zal de bebouwde kom aan de Nieuwendijk beginnen, ter hoogte van het aardappelpakhuis van Jac. de Feyter. In het ontwerp is eveneens een be bouwde kom geprojecteerd voor Spui en Magrette. HOEK In het gemeentehuis heeft maandag de aanbesteding plaatsgevon den voor de stichting Recreatie Braak man van toet te bouwen zwembad in de Braatomanpolder. Laagste inschrijver was I. de Bliek uit Schoondijke met 121.360 gulden en de hoogste inschrijvers waren gebr. v. Driessche uit Kuitaart met 1142.500 gulden. Voorts hadden respec AXEL. De gemeenteraad zal op 26 april vergaderen. De agenda vermeldt o.m. een voor stel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Q 7 te Axelse Sassing. ceel^grond^te^vm-koperf aa^ deh^eir i tievelij'k. ingeschreven: Th. van Waes A. J. van Gassen te Hulst, alsmede een Biervliet 123.980, L. Martens, hoofd- pand in de Walstraat aan te kopen ter .plaat 127.970, firma Leenhouts, Sluis uitvoering van het uitbreidingsplan. ,0° i««m Het betreft hier het pand Walstraat 1 Tenslotte zullen enkele vragen van Reizigers namen afscheid van voorzitter Van Roon GOES In hotel Terminus heeft de afdeling Goes van de Ncd. H-andel-srei- zigersverenigdnig ©en bijzondere leden vergadering -gehouden om afscheid te nemen vain de voorzitter, de heer C. van. Roon, die sedert 1947 deze func tie bekleedde. Tot voorzitter werd ge kozen de heer J. A. Buyse. Wegens vertrek van het bestuurslid de heer F. J. Boone werd gekozen de heer A. Hartman, het aftredende bestuurslid de heer C. R. Kanaar werd herkozen en in de plaats van de heer J. Roose werd gekozen de beer A. C. Sonke. Naar de algemene vergadering op 14 mei te Amersfoort werden afgevaar digd de heren. J. A. Buijse en C. Mun- nikhof. De voorzitter van, de landelijke bond, d-e heer P. H. v. d. Hoek, uit Dor drecht diantete de heer Van Roon voor het vele werk, dat hij gedurende 40 jaar voor d-e Ned. Handelsreizigersver- eniging heeft gedaan -en bood een lamp aa-n. Inmiddels waren die dames ook ter vergadering gekomen en werd het afscheidsfeest van de heer Van Roon verder in gezellige sfeer doorgebracht met muziek en conference. raadsleden in behandeling worden geno men. Zo is er een vraag van de heer Maas over de speelgelegenheid aan de Bui tenweg. In verband met de frequentie van het gebruik kan het terrein niet zal moeten uitlopen op de vraag, wat vrijgegeven worden voor de kinderen. 123.500, PoUke en zn., IJzendij'ke 126.900. gebr. Van Steenberghe, Sas van Gent 129.000, gébr. Macs, Philippine 129.650. J. Bossains, Oostburg 129.393, firma Schoote, Breskens 130.764, gebr. v. d. Poel N.V. Terneuzen 131.500, M. Golle. Zaaimslag 134 000, v. Ver- straeten, Hoofdplaat 134.500. P. Hame link, Hoek 139.000 en L. B. Verstraten, OVEZANDE. Voor de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei is een aan trekkelijk programma samengesteld. Van acht uur tot kwart over acht zal de klok luiden, waarna de muziek door Hoofdplaat 140.800. Het architectenbureau is N.V. huizen en 't Hooft te Middelburg. Rot- het dorp trekt. Om negen uur wordt op het Kerkplein een aubade -gebracht, gevolgd door een toespraak van de burgemeester. De morgen wordt verder gevuld imet kinderspelen op het -sport terrein. Des middags begint het programma met een wedstrjid op gewone fietsen voor deelnemers tot 25 jaar. Des mid dags wordt ook een rit met de bejaar den gemaakt en verder zijn er in de middaguren volksspelen. Des avonds wordt op het schoolplein een openluchftoal gehouden. OUDELANDE Het bestuur van de Oranje-vereniging besloet om op vijf mei enkele feestelijkheden te organise ren. In de morgenuren zal een interkerke lijke dienst worden gehouden in de Ne derlands Hervormde kerk. Daarbij zal medewerking worden verleend door het zangkoor. Voorts zal ook een tractati© voor de schoolkinderen, plaatsvinden. 's Middags staat een- ballonwedstrijd voor de schooljeugd op het program ma. Daarna volgen volksspelen. Op het programma staat o.m. een -hindernis- race. ringsteken, op de fiets, stoelen dans, tonnetjesrace en stokvisknupp-e- len. 's Avonds vindt in het dorpshuis e-eb filmvoorstelling plaats. De lustige trekkers BORSSELE. De accordeonvereni ging „De lustige trekkers" heeft een geslaagde uitvoering -gegeven. Na het muzikale programma voerden kinderen en leden der personeelsvereniging van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de operette „De baard van .koning Barbdos" op. 's-GRAVENPOLDER. Een per auto gearriveerde man heeft een inbraakpo- ging 'gedaan in de woning van dê fa milie B. Omstreeks elf uur in de -och tend hoorde een zoon van B„ die op bed lag, iemand door de gang lopen en een kast openen in de huiskamer. Om dat de achterdeur op slot was gedaan, kwam het rumoer in de huiskamer de op bed liggende man vreemd voor. Hij rende naar beneden en trof bij de achterdeur een man aan. die vroeg of er nog vodden of oud ijzer te verkopen was. Daarna maakte hij zich uit de voe ten en reed per auto weg. De politie, die een man, die voldoet aan het opge geven signalement op het oog heeft, tracht deze man op te sporen. Feestprogramma voor Kats KATS. De Oranjevereniging heeft het programma voor de feestviering op 5 mei vastgesteld. Om aicht uur 's och tends wordt 'begonnen met klokgelui, waarna muziek, zang en kerkdiensten plaats vinden. In de ochtenduren wor den voorts 'kinderspelen gehouden en "s middags volksspelen. In de avond uren wordt een falkikelcjptocht gehouden. A. MOL gaande man TAE beer A. Mol loopl al meer dan 25 jaar mee in het waterschap?- bestel. Zo uit het vrye bedrijf (hij werkte by zyn ouders in het fruit- kwekersbedvijf te Kapel le) dook de heer Mol op I september 1932 in de problemen van de waterschappen. Op deze datum werd liy ill. be noemd tot ontvanger-griffier van het waterschap „De Breede Watering be westen Yerseke". Hij heeft uiteraard ook de geschiedenis (van het begin tot liet eind) van de concentratie van polders meegemaakt. Dat is een drukke tyd geweest niet ontzaglyk veel ingrijpende wijzigingen. De griffier heeft er zich, met zyn staf, met ware mannenmoed doorheen ge worsteld. En nu gaat hij liet water schap verlaten. Op 1 november 1959 bereikte hy de pensioengerechtigde leeftyd. De heer Mol treedt af op de datum, wanneer de nieuwe griffier in functie treedt. J. C. M. GLERUM kömëndè man TAE heer J. C. M. Glerum, de nieuwe griffier, werkt nog maar sedert kort bij het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland". Op 1 oktober 1959 werd ihy ml. be noemd tot hoofdcommies-A. Voor dien arbeidde hy in de gemeente lijke sfeer. Geboden op 15 februari 1923 te Kruiningen ging hy in 1941 als volontair naar de gemeente secretarie te Rilland. Hij klom op tot de functie van eerste ambtenaar. In 1950 werd hy te Muiden in deze functie benoemd en zes jaar later kwam de heer Glerum naar Burgh, waar hij belast werd met de finan ciële administratie van een zestal Schouwse gemeenten. Hij vertoefde slechts twee jaar in bet Schouwse land, want in 1958 volgde zijn be noeming tol gemeentesecretaris van Kloetinge. Ook daar is hy maar kort geweest, want zoals boven vermeld, in 1959 ging hy naar het waterschap. En thans is hy geroepen tot de functie van hoogste ambtenaar van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland". VISMIJN VEERE, 25 april. Export - garnalen 1370 3.67—4.36; schar 113 50—56, bot 287 16—25; tong 86 2.41—4.43; wijting 120 28—35; rog 65 48—80; kabeljauw 43 37 —59; paling 6 2.19—2.49; onges. vis 62 22— 49; doorgedraaide vis 504. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN'" MIDDELBURG. 25 april 1960. Groenten bloemkool 3 st. p. kist 7690, 4 st. p. kist 6292, 6 st. p. kist 4484, 8 st. p. kist 26 —64, 10 st. p. kist 15—36, 12 st. p. kist 15 30; sla I 720, II 515, C 57; bospen 86—88; postelein 1.031,07; andijvie 6899. spinazie 2353; radijs 819; prei 3854; ra barber 1522; nieuwe aardappelen; groten 9598; kriel 79; komkommers A 4546, B 35—36. C 29—38. BERGEN OP ZOOM, 25 APRIL. GROEN TE EN FRUITVEILING. Andijvie 77—96; prei 2856; radijs 1221; sla 1223; spina zie 13—38; rabarber 9—21; witlof 951,20 bloemkool 181,18; raapstelen 1119; bos- peen 86; komkommers 28—57. BERGEN OP ZOOM, 25 APRIL. ASPER GEVEILING. Aanvoer 3500 kg. aa. extra 2,85, aa 1. 2,45; a. extra 2.40; a-1 1,75, b. extra 1,55; b. 1. 1,20; c. extra 1.00; c. 1 0,85, d. 1. 0,75; e. 1. 1,15; e. 2. 1.00; f. 1 1.40; stek 0.56. KAPELLE, 25 APRIL FRUITVEILING. Saint Remy 2 75—85 48: 65—75 46; 3 fijn 39; golden delicious 2 60-85 68; 2 65-70 76 79; aardbeien per stuk 1 8 li; 2 3. Groenten veiling: bloemkool 468; spinazie 47; rabarber 1117; kropsla 613, per krop, radijs 19 per bos; aardappelen 13. GOES, 25 april. Groenten per stuk: kropsla I 13—16. II 7—14; bloemkool AI 73 —83, All 57—71, BI 52—64. B 27—56, C 34—42, C II 20—38. D I 10—20, afw. 17—58- Per bos: radijs I 15—16. Per kg: prei I 55—61; spinazie I 47—55. II 28—47; andijvie II 88—94; rabarber I 1618, I 12—16; uien 16; lamsoren 6163. TEïRiNEUZEN, 25 april. P. 400 stuks in centen sla '1 15.10—16.20. 2 5.90—4;1.10, per stuk in centen bloemkool: a 62—00. '51'68, b 4055, b2 27—55, C 22—24, c2 Ül —25, afwijkend 8—51), groene komkommers -b 4647, c 35—37, per bos in Centen sel derij 6—0. radijs 2 21—25, groenten per kg prei 1 60—66, 2 49, rabarber 20—23, knol selderij 33, spinazie '1 31—38. 2 22—37. waspeen b2 10, asperges bl 2.22—2.32, af wijkend 981.38. COLIJNSPLAAT. Dominee A. Schippers, Gereformeerd predikant, hoopt op zondag 26 juni a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente, waar na hij op zondag 3 juli intrede zal doen in die Gereformeerde Kerk te Hal- tam (Fr.). Hij komt daar in de vaca ture van ds. H. K. Schuring. Ds. Schip pers zal in Hallum bevestigd worden door Ds. iP. Schravendeel 4e Gaasti meer.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 4