EISENHOWER EN DE GAULLE ZIJN Geen oplossing voor Berlijn se kwestie Ontspanning door topconferentie verwacht OUDE LIEFDE ROEST NIET JAN MUSCH OVERLEDEN CAFÉHOUDER IN ZAAK- ENGELINA FEENSTRA NOG SPOORLOOS Acht man van rampschip ontslagen Toontje blijft spoorloos Bestuur K.V.P.: toto zonder maximum! Meisj e verzon aanranding Atoomgeleerde "i HET EENS prof. Bakker in Amerika verongelukt WURGPOGING OP WALLEN De Bilt: koud PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GROOT GELEERDE EURpFÊÉS LEIDER HOOP VOOR GROTE PROBLEMEN Als laatste Ontwapening Leerzame reizen Indonesische rebellen altijd even lekker Gruwelijke moord in Australië Gewonde bij ontploffing op de Theano MISDRIJF? Bemanning vreesde voor veiligheid WERKEN! GEVAAR VOOR TWEE LAATSTE NIEUWS* Aardbeving in Perzië Importeer Duitse vrouwen .zwaar Veertien dagen voor laagvlieger Nieuw beroep op BrasiIia vak Tambroni wat tegen PLICHT BLIJFT Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666 telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bü geen gehoor Chef redactie 01100-3991- Rii kantoren' Middelburg, Korte Delft 52, tel. 0U30-2009, veen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nreuwendiik 33. tel. 01184-3224. Postbus 24, Terneuien, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. te). 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREt'KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartr. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. ts^Maandag 25 april 1960 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Prof. dr. C. J. Bakker, atoomgeleerde van wereld formaat, is zaterdag by een vliegtuig ongeluk in Amerika om het leven gekomen. De luchttaxi waarmee hij op weg was van het vliegveld Idlewild naar Red Bank in New Jersey, stortte tengevolge van motorstoring in de Raritanbaai. Twee andere passagiers, rooms-katho- lieke priesters, werden evenals de vlieger gewond in een ziekenhuis op genomen. Met dit vliegtuigongeluk eindigde abrupt de carrière van een groot man, die vier jaar lang aan het hoofd heeft gestaan van het Europese centrum voor atoomonderzoek C.E.R.N. in Genève. Op 25-jarige leeftijd deed hij in 1929 cum laude doctoraal examen in natuur kunde aan de Amsterdamse universi teit. Hetzelfde predikaat viel hem twee jaar later ten deel bij zijn promotie op het proefschrift „The Zeeman-effect in the noble gas spectra". Zeven jaar lang werkte hij als assis tent bij prof. dr. P. Zeeman in Am sterdam. In 1933 ging hij naar Philips in Eindhoven, maar in 1946 kwam hij als hoogleraar in de natuurkunde in Amsterdam terug v "*^^50(^1955 had hij tevens de leiding van het laboratorium voor kernphysisch onderzoek te Amsterdam. In dat jaar volgde zijn benoeming tot directeur- generaal van het Centre Européenne des recherches nucleaires de organi satie die dertien Europese landen voor het kernonderzoek hebben gesticht. Reactie van DR. J. H. BANNIER, directeur van de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek en gedelegeerde bij de C.E.R.N.: „Het verlies van dr. Bakker is een ontzaglijke slag, zowel voor Ne derland als voor de C.E.R.N Als direc teur-generaal was hij een groot succes. In Genève behaalde hij vele goede resultaten, omdat hij kans zag van een heterogene internationale groep een homogeen team te maken." Dr. Bannier kon zich niet voorstel len, dat prof. Bakker om privéredenen 1 in Amerika was maar evenmin zoals de Amerikaanse brigade-generaal Hein- rich zou hebben verklaard om „ultra-geheime" besprekingen te voe ren. De Amsterdamse natuurkundige PROF.. DR. J. DE BOER: „Onder zijn leiding en die van de groepsdirecteuren is de C.E.R.N. tot grote bloei gekomen, wat onder andere tot uiting kwam in een aantal zeer interessante natuur onderzoekingen, bekroond door de in gebruikstelling van het grote proton- synchroton in november 1959. Hiermee zijn recentelijk zeer grote en onver wachte versnellingen bereikt." Van onze correspondent WASHINGTON Na enige dagen van rustige besprekingen hebben president de Gaulle en zijn gastheer, president Eisen hower, gisteren de wereld laten weten dat zij het volkomen eens zijn over de wijze waarop zij zullen optreden op de komende top conferentie. In de loop van vandaag zullen de twee regerings leiders met hun ministers van buitenlandse zaken verdere be sprekingen voeren en de details regelen van hetgeen zij zaterdag en zondag zijn overeengekomen. De Gaulle verwacht geen nieuwe crisis om Berlijn. Wat betreft de topcon ferentie, die 16 mei in de Franse hoofdstad begint, rekent hij niet op specta culaire resultaten, maar hij verwacht er wel een verdere ontspanning van. Er is dit weekeinde, in Washington, Gettysburg en Camp David volop ge legenheid geweest voor ongedwongen gedachtemvisselingen. Welk standpunt de Gaulle inneemt, in het bijzonder wat betreft de topconferentie, verduide lijkte hij zaterdag op een persconferentie. Hij heeft alle hoop dat de top conferentie een klimaat van verdere en groeiende ontspanning zal opleveren, doch hij sluit de mogelijkheid om voor brandende hangende vraagstukken, zoals de status van Berlijn, reeds op deze topconferentie een oplossing te vinden, absoluut uit. Daarom .ïoel volgens de Franse president het hoofddoel zijn dat alle deelnemers streven naar ontspan ning, zodat er een frisse atmosfeer ontstaat waarin oplossingen voor de grote vraagstukken zich kunnen be ginnen af te tekenen. De opvatting van de Gaulle kan men aldus sa menvatten dat topbesprekingen slechts succes kunnen hebben, wan neer men er niet al te hoge ver wachtingen van heeft. De Gaulle's opvatting, dat de Ber- lijnse kwestie de topconferentie in geen geval zal domineren hij erkent overigens dat er zeker over Berlijn gepraat zal worden heeft in Washington de indruk versterkt dat de Sowjetunie inderdaad niet op een crisis aanstuurt. De Amerikanen zijn geneigd om wat dat betreft met zorg te luisteren naar de woorden van de Gaulle omdat de Franse pre sident als laatste een persoonlijk ge sprek met Kroesjtsjef heeft gehad. Bovendien realiseert men zich in Washington, dat het gesprek tussen de Gaulle en Kroesjtsjef bijzonder openhartig is geweest en dat de Gaulle zeker geen genoegen heeft genomen met vage Russische fra- zen, doch van Kroesjtsjef stellige verzekeringen heeft, geëist en waar schijnlijk ook heeft gekregen. Ontwapening ziet de Gaulle als een van de belangrijkste onderwer pen omdat in de staat van bewape ning waarin de wereld nu verkeert ontspanning onmogelijk is. Er kan, zo zei hij, geen werkelijke ontspan ning tot stand worden gebracht tot een begin van ontwapening is be reikt. Het streven hiernaar dient zich te concentreren op de kernwa penen en moet voorlopig beperkt blij ven tot wederzijdse controle op ra ketten, strategische bommenwerpers en bases van waaruit kernwapens kunnen worden 'gelanceerd. Het heeft in Washington verba zing gewekt dat de Gaulle over „ba ses" sprak, omdat men de klacht over „bases in het buitenland" altijd al van Russische zijde hoort. Deze uitlating kan in Washington moei lijk in goede aarde vallen. De Franse president deed door schemeren dat hij gelooft dat Kroesj tsjef tijdens zijn reizen door Weste lijke landen veel heeft geleerd. Hij verwacht daarvan een gunstige in vloed op de gang van zaken op de topconferentie en daarna. De Gaulle bleek niets te gevoelen voor een tweede topconferentie, spoe dig te houden na de eerste. Er zal, zo vindt hij, veel meer tijd tussen de twee conferenties moeten verlopen, om de staatslieden in de gelegenheid te stellen, de moeilijkheden opnieuw te overwegen. BLARICUM. De 84-jarige to neelspeler Jan Musch is zondagavond in zijn woning aan de Koning Wil lem III laan te Blaricum overleden. Op 25 maart werd hij voor het on dergaan van een operatie in het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Am sterdam opgenomen. Na de operatie kon hij zaterdag 16 april weer naar huis terugkeren, zodat zijn dood gis teren toch nog tamelijk onverwachts kwam. Na zijn zestigjarig jubileum nam Jan Musch afscheid van het toneel in 1952 met een tournee als Jerolimo in De Spaanse Brabander. Hij bleef echter het toneelleven met aandacht volgen en zo was hij bijvoorbeeld ook- nog aanwezig, toen op 11 maart in Amsterdam aan Caro van Eyck de Theo Mann Bouwmeesterring werd uitgereikt. Bij die gelegenheid werd bovenstaande foto van hem gemaakt. Tony Armstrong-Jones, de ver loofde van prinses Margaret, heeft de fotografie heus niet vaarwel ge zegd sinds zijn verloving met prin ses Margaret. Hij zal nog gelegen heid genoeg hebben om te fotogra feren. In de eerste plaats zijn er allerlei gebeurtenissen die men moeilijk kan bijwonen wanneer men niet tot de kringen van het hof behoort en in de tweede plaats krijgt hij zijn grote kans om bij zondere foto's te maken wanneer hij en prinses Margaret hun huwe lijksreis maken aan boord van de. Britannia, die heli" habf"3é West- in disc he wateren zal brengen. Deze foto van de fotograferende Tony is gemaakt bij wedrennen bi Gloucestershire. Hij en Margaret staan op een boerenwagen om be ter te kunnen kijken. DJAKARTA (Reuter). De Indone- sicbe luchtmacht is een strafcampagne, gepaard gaande met bombardementen, begonnen tegen rebellen op West-Suma tra, West-Java en Noord- en Zuid-Ce lebes. (Advertentie) zie advertentie op paginê Advertentie SYDNEY (Reuter). Zwaar gewa pende politie doorzoekt de dichte bossen op 200 km van Sydney in de hoop de man te vinden die een jong echtpaar heeft, vermoord en spoorloos is verdwe nen met de hoofden van zijn slachtof-1 fers. De politie denkt met een ge- vaarlijke maniak te doen te hebben. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Op het bu reau Linnaeusstraat zijn dit week einde verscheidene tips van café houders en barkeepers binnengeko men. Dit als gevolg van de op roep van commissaris Binnendijk, die sinds enkele dagen speurt naar het café, waar de vermoorde En- gelina Feenstra op 1 april in ge zelschap van de, nog steeds niet opgespoorde, Wim v. d. Berg moet hebben vertoefd. Alle ti.ps zijn nauwkeurig onder zocht. Het onderzoek heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd. In de meeste gevallen bleek, dat de ca féhouders zich in de persoon van het meisje, dat zij op de in dagbladen gepubliceerde foto's meenden te her kennen, hebben vergist. Zelfs is er sprake geweest van een soort dubbelgangster: Een meis je. dat inderdaad op de bewuste da tum samen met een man een café had bezocht, bleek duidelijke gelijke nis te vertonen met het gewurgde meisje. Toch heeft de recherche nog steeds de hoop gevestigd op de man, die Engelina en Wim enkele glazen bier en wijn heeft geserveerd. Alleen hij zou belangrijke mededelingen kun- over het signalement van de geheim zinnige Wim. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. In Het Kanaal heeft zaterdagochtend aan boord van het Ne derlandse vrachtschip Theano een ont ploffing plaats gehad in de vriesmachi- nekamer. Ten gevolge daarvan vatte de overall vlam van de 29-jarige eerste werktuigkundige H. J. Versteeg uit Schiedam. Hij liep brandwonden op aan borst, armen en benen, handen en voe ten. Met een helikopter werd hij naar En geland gebracht, waar hij te Ramsgate in het ziekenhuis werd opgenomen. Blij kens telefonisch bericht van de dokter zijn de verwondingen niet van ernstige j aard. Gsteravond was bij de rederij nog niet bekend, of de ontploffing toevallig 1 gebeurde op een routineronde van de j heer Versteeg, dan wel of een reparatie werd verricht of pas was uitgevoerd. Het vermoeden is, dat zich een lekkage aan een compressor heeft voorgedaan. Op het schip, dat sinds 1952 in de vaart is. is nooit eerder zo'n ongeluk gebeurd. Het duizend tons vrachtschip Theano van de Maatschappij Zeevaart (Hudig j en Veder) te Rotterdam was vrijdag- Buren, die zagen dat er bloed vloei- I avond uit de thuishaven naar Dublin' dCv,4°ve.r lLe,mPwel doors het OUUULllJUO vertrokken. Toen het ongeluk gebeurde, echtpaar Shelley bewoonde huis. d-ron-X was het schip ongeveer dertig mijl van gen naar binnen en vonden de afschu- yan onze correspondent Dover. De kapitein liet direkt de hoofd- welijk verminkte en onthoofde lijken. LICHTENVOORDE Het zoeken motor stoppen om een onderzoek in te van man en vrouw. Hun kind, een ba- naar sinds woensdagmorgen vermis- stellen. Nadat de gewonde van boord by van acht maanden, lag m een wieg, te vijfjarige Toontje Krabbenburg te was gehaald, heeft het schip de reis bedolven onder twee zware dekens en j zjeuWent bij het Achterhoekse Lichten- voortgezet. Het blijkt geen enkele scha' een zware tas. De baby is naar eenvoonj€ gaat onvermoeid verder, al zijn i de. ook niet in de vriesmachinekamer. ziekenhuis gebracht omdat, de politie-militairen van de Van Heutz-kazer-j te hebben opgelopen. Commissaris Binnendijk heeft bo vendien contact opgenomen met zijn collega politiechef van het bureau Nieuwer-Amstel, waar de gearresteer de aanrander uit het Amsterdamse Bos is ingesloten. Het onderzoek naar een eventueel verband tussen dit mis drijf en de moord op Engelina is nog in volle gang. Van een onzer verslaggevers BTJSSUM. Na de ontploffing op 13 april aan boord van de Nederlandse tanker Astrid Naess, waarbij zeven gewonden vielen in de machineka mer, heeft dit schip weer van zich laten spreken: acht bemanningsleden zijn op staande voet ontslagen. Zij kwamen zaterdagavond per vliegtuig in ons land aan. Hofmeester John Vos uit Bussum be vestigde de bewering van de heer N. A. de Groot uit Baarn. die zijn gewonde zoon in een New Yorks zie kenhuis had opgezocht, dat de be langstelling van de rederij Norness voor de gewonde bemanningsleden nihil was. Alleen de niet-gewonde opvarenden toonden hun medeleven en een secretaresse van het Neder landse consulaat kwam wat tijd schriften brengen. Aan het merendeel van de acht be manningsleden werd ontslag gege ven, toen zij weigerden te werken zolang de kapitein niet met een cer tificaat van de havenautoriteiten kon aantonen, dat hun veiligheid was 'gewaarborgd. De serie ontslagen begon niet de twee de en vierde werktuigkundigen De Wolf en Duvekot, en de assistent werktuigkundigen Tumbuan en De Kroon. Kapitein Elshout had hen op gedragen in de machinekamer te gaan werken. Op hun vraag, of hij met die opdracht gedekt was door een veiligheidscertificaat, was het antwoord: Neen, maar jullie hebt al leen maar aan het werk te gaan. Het viertal weigerde dit, waarna op staande voet ontslag werd gegeven. Over zijn eigen rol in deze aangelegen heid vertelde de heer Vos, dat hij op verzoek van een aantal opvaren den de „explosion inspector" van de kustwacht had opgebeld. Zij moesten de tanks schoon maken, een werk waarbij gassen vrij komen als de tankdeksels worden losgemaakt. Dit zou moeten gebeuren, terwijl aan weerskanten van de Astrid Naess een bevoorradingsschip van de Ameri kaanse marine lag, waarop met las apparaten werd gewerkt. Zij 2agen gevaar onder die omstandigheden hun opdracht uit te voeren. Hofmeester Vos kreeg van de kust wachtautoriteit ten antwoord, dat hij hiervan onkundig was. Toen hij aan boord van de Astrid Naess was ge komen, werd niet verder gewerkt aan het schoonmaken van de tanks. De heer Vos meent, dat dit kwam door het optreden van de kustwacht inspecteur. Op dezelfde dag was ontslag op staan de voet gegeven aan eerste stuurman van Haften en aan de pompman Marijnis. Omdat hofmeester Vos dacht, dat de pompman verdacht werd de kustwacht te hebben opge beld, heeft hij zijn handeling be kend gemaakt. De heer Burkeland van Naess Ship ping Company de moedermaat schappij van de Norness deelde hem toen mee: Wij zorgen voor jullie veiligheid. Daarna verzocht hij kapitein Elshout de hofmeester op staande voet te ontslaan. Aan de bediende Vugts werd gezegd, dat hij het werk van hofmeester Vos moest overnemen. Die reageer de: Het spijt mij, maar ik werk al voor twee man. Toen hij eraan toe voegde bovendien eerst naar de havenautoriteiten te zullen gaan om te horen hoe het met het certificaat van veiligheid stond, zei de kapitein ook hem: Dan ben je ook ont slagen. Deze onverkwikkelijke kwestie werpt opnieuw het licht op de voorgeschie denis. Zoals de mededeling van de heer Vos, dat er sinds vorig jaar augustus tussen de dertig en veertig brandjes op de Astrid Naess zijn geweest. De Raad voor de scheepvaart zal on getwijfeld een onderzoek instellen naar de ontploffing. Los daarvan staat het voornemen van de acht ontslagenen om een proces tegen de rederij te beginnen. TEHERAN (AFP). Vol gens het Perzische Rode Kruis is Lar, een stad van 40.000 inwoners in het zuiden van Perzië, zondag geheel door een aardbeving verwoest. Reddingsploegen zijn op weg naar de stad, die hemelsbreed een 100 km van de Perzische Golf ligt. Over de eventuele slachtoffers was gisteravond laat nog niets bekend. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Na geruime tijd van betrekkelijke rust aan de Am sterdamse Wallen is de politie van het bureau Warmoesstraat in de nacht van vrijdag op zaterdag weer eens opgeschrikt door een poging tot wur ging op een publieke vrouw. De dader is een dertigjarige uit Rotterdam afkomstige controleur. Hij kon worden gegrepen. De man had bij zijn bezoek aan een vrouw in de Nieuwebrugsteeg hooglopende ruzie gekregen. Na de vrouw met zijn vuisten, te hebben be werkt, greep de controleur haar hij de keel. Ze kon zich na enige, tijd los worstelen en begon te gillen. Hierop schoten twee buurmannen te hulp. Ze wisten de man te over meesteren en aan de inmiddels ge waarschuwde politie uit te leveren. Van onze correspondent ARNHEM. Importeer Duitse vrouwen en voorkom zo het drei gende probleem van het vrouwen tekort in ons land, zo adviseerde mevrouw dr. H. Verwey-Jonker uit Eindhoven. Zij deed dat zaterdag in Arnhem, in een rede op de jaar vergadering van de Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsbur gerschap. BREUKELËN. Sinds het weekein de zit de 23-jarige sergeant-vlieger P. in de cel. omdat hij enige „ongeautori seerde kunstvlüchten" heeft uitgevoerd boven het rustige Breukelen. Verschrik te inwoners spraken er schande van en een oplettende Breukelaar noteerde de kentekenen van de Thumterstreak. die keer op keer boven het dorp buitelde, daarbij een oorverdovend lawaai voort brengend. Bij landing op de basis Volkel werd de sergeant opgewacht door de mare- chaussee, die hem ter plaatse arresteer, de. De jongeman gaf toe boven Breu kelen te hebben gestunt om zijn broer, du op het opleidingsinstituut voor het buitenland Nijenrode studeert, een wei nig te imponeren. Voorlopig heeft de duikelaar veertien dagen streng en daarmee zal de kous nog wel niet af zijn, want de Lucht machtstaf is bijzonder gebeten op dit soort laagvliegers. 0e kweekscholen telden op 16 okto ber 1959 elf procent meer leerlingen dan een jaar daarvoor, 21163 leerlin gen tegen 19135. Er werden in 1959 6468 jongelui toegelaten op de kweek scholen, veertien procent meer dan het jaar te voor. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met ver spreid voor- komende buien. Matige, af en toe krachtige wind tussen noordwest en noord. Koud weer met middag- temperaturen van negen tot twaalf graden. MIESJE: Ik had thuis moeten blijven gisteren. april: zon op 5.21, zon onder 19.55; maan op 5.59. maan onder 20.32. dpkter de indruk had, dat hij een her senschudding had opgelopen als gevolg van een zware slag. Van onze correspondent DELFT. Het twintigjarige meisje dat dinsdagavond luid gillend dat zij was aangerand thuis kwam binnenren nen. blijkt het hele geval verzonnen te hebben. Zelf ook had zij met een mesje een snee in haar mantel en andere kle ding gegeven. De politie vermoedt dat een ongelukkige liefdt de drijfveer is ge weest. Er is een proces-verbaal tegen het meisje opgemaakt wegens valse aangifte. ne uit Arnhem er zaterdagavond dan ook mee .gestopt. In een straal van veertig kilometer rond Zieuwent is alles zo uitgekamd dat er bij wijze van spreken geen muis aan de aandacht kon ontsnappen, maar van het verdwenen ventje heeft men nog geen SDOor kunnen ontdekken. Zondag is opnieuw met drie a vier honderd mensen gezocht. In alle ker ken in de buurt zijn van de kansels boodschappen voorgelezen, waarin de boeren wordt verzocht hun eigen grond gebied meter voor meter te onderzoe ken. Men begint nu steeds meer rekening te houden met een eventueel misdrijf, al zijn er theoretisch nog voldoende mo gelijkheden om Toontje toch nog levend te vinden. De politie coördineert en leidt het onderzoek en werkt de vele tips uit die binnenkomen, onder andere van helderzienden. Intussen heeft de familie Krabben burg een beloning van duizend gulden uitgeloofd voor aanwijzingen, die leiden tot het terugvinden van hun zoontje. NIJMEGEN (ANP) Het partijbe- i stuur van de K.V.P. zal zich niet j uitspreken vóór maximum prijzen in 1 de voetbalpool, zo heeft mr. H. W. van Doorn zaterdag in Nijmegen tij- i dens een gespreksdag van de K.V.P. over de sport nogmaals in herinne ring gebracht. Als politieke partij staat ze in dit opzicht misschien ROME (Reuter). Gronchi, de pre sident van Italië, heeft besloten het ont slag van Tambroni als premier te wei geren. Op elf april vroeg Tambroni, die er na moeizame pogingen eindelijk in was geslaagd, een kabinet te vor men, zijn ontslag omdat zijn meerder heid in het parlement slechts afhing van de neofascisten. De president hield de ontslagaanvrage in beraad, terwijl hij Fanfani verzocht, te proberen, eert nieuwe regering samen te stellen. Deze heeft vrijdag zijn pogingen op gegeven en nu heeft de president beslo ten dat Tambroni maar verder moet gaan, daarbij steunend op de neo-fascis ten, die hem een zeer geringe meerder heid in de kamers waarborgen. RIO DE JANEIRO (A.P.). De Bra- I ziliaanse senaat, die sinds enkele dagen t zetelt in de nieuwe hoofdstad Brasilia, is zondag op reces gegaan omdat de huisvesting en de installaties in hat nieuwe gebouw onvoldoende bleken te zijn. De kamer van afgevaardigden over-1 weegt, het voorbeeld van de senaat maar' te volgen. De senaat zal tot 1 juni in Rio zete len, in de hoop dat tegen die dalurn het nieuwe Brasilia bewoonbaar is ge worden. echter geen bijzonderheden geven. Een mijnenveger van de Westduitse marine heeft gisteren een SOS uitgezon den toen het schip lek was geraakt in de mond van de Weser. Vier sleepbo ten kwamen te hulp en sleepten het wel alleen, aldus de voorzitter van de K.V.P.. maar door het instellen van maximum prijzen zou de zaa'k waar om het gaat kunnen mislukken. Na een forumdiscussie over allerlei sportproblemen concludeerde mr. Van Doorn, dat de opbrengst van de toto hoe die ook moge zijn de over heid niet ontslaat van haar plicht ten opzichte van de ontplooiing van de sport. Zodra de achterstand is inge haald. zal met de opbrengst van de toto rekening mogen worden gehou den. Andere conclusies: Ook van de kant van de K.V.P. zal in de naaste toe komst meer moeten worden gedaan om de lichamelijke opvoeding te be vorderen: de overheid zal medische sportcentrales financieel mogelijk moeten maken en aan universiteiten en hogescholen moet meer aandacht worden besteed aan de medisch-so- ciate geleiding van de sport. Gepleit werd voor de instelling van een commissie, die de behoefte aan meer steun voor de lichamelijke op voeding zal moeten peilen. Maat schappelijke groepen op het gebied van soort en wetenschap zullen er zitting in moeten hebben en de rege ring zal haar moeten financieren. JL

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1