jong, zo watervlug Voorlopig een ijsje WAAROM ZWAAR LEVEN, DAT VIJF JAAR DUURT NEDERLANDSE MEISJES LEVEREN TOPPRESTATIES CORRIE SCHIMMEL dankbare leerling ZEEUWSCH DAGBLAD DC 7 8 Wereldje Moeilijker 10.000 uur Stewardess je Op een nacht lig je in je bed en weet je het zeker: ik wil stukadoor worden (of ste wardess, of ste nograaf, of Je hebt al een tijd ge weten dat je IETS wor den MOET. Maar je mag zelf kiezen (of niet). En je mag zelf twijfelen. Je zou wel eens willen praten met een man of een vrouw, die jaren ge leden diezelfde keus deed als jij. Pagina Q zal aan een aantal jonge mensen een dag een loopbaan te leen geven. Vandaag de eerste. LUCHTSPIEGELING VAN YVONNE YVONNE WIL STEWARDESS WORDEN. Op het vliegveld staan ze, de giftige vogels, te blikkeren in het zonlicht-bij-storm; door de hallen van Schiphol de metalen stem met de vele ge zichten: Duits, Engels, Spaans. Driftig voetengeklik van overal, lach, koffiekopjesgerinkel. Yvonne, stewardess. Het is bijna te mooi. Yvonne, gave naam. Stewardess, gaaf, strak uniform, glimlachend, ideale gastvrouw, boeiend beroep schoenen kopen op de 5th Avenue, een trommel uit de Kongo. Het is bijna te mooi. Stewardess dus. Yvonne dus. Yvonne van Velthooven uit Am sterdam, een blond, slank, bij na mager meisje met een zeer fotogeniek kopje. Fluit de Blues Mardh for Europe van Art Blakey, is zestien jaar oud. Ze heeft haar schoolopleiding tijdelijk onderbroken omdat, nou ja. Nu werkt ze bij de Spaarkas, in een lang smal ge bouw op de Dam. In september opnieuw naar school, de MMS, want ste wardessen moeten minstens .driejarige" hebben. Dan zal Yvonne een tijdje naar het bui tenland gaan, want stewar dessen moeten talen spreken. Géén Amsterdams student zal uit haar handen dan nog stamp pot met worst ontvangen, ne gentig cent per bord. Dat is in ,,De groene kalebas", een kel dertje waar Yvonne vroeger vaak en nu nog soms een paar uur per dag bedient. Veel méér dan diploma en ta len" weet Yvonne ook niet van dat vliegende vak af. Wel ging zij vaak zondagmiddagen naar Schip hol. een ijsje eten op het -dakter ras en kijken naar de mensen, de machines, de bedrijvigheid van de ze nederzetting in het polderland schap. Ook weet ze het een en ander over DC 7 en (de nieuwe) DC 8 en dergelijke formules, die mij helemaal geen „schok der her kenning" geven. Maar nu weet Yvonne er bijna alles van Door één middag. Stewardess wees Yvonne de weg naar de geheimen van een vliegtuigkeukentje. (Foto rechts) Mejuffrouw Marie Louise Crefcoeur liet haar de bizarste dingetjes zien. (Foto onder) Op Schiphol dan, paste Yvonne het mutsje van een stewardess. Eerst ging ze op de koffie bij de meest-ervaren, de bekendste ste wardessvan ons land: mejuffrouw Marie Louise Crefcoeur, die al 13% jaar vlieg er va ring heeft. ,,Een record", zegt juffrouw Cref coeur met een verre glimlach, ,,dat niet meer gebroken zal worden". Want nu moeten stewardessen van de KLM er na vijf jaar uit. Zo kwamen we bij haar binnen en keken wat verbijsterd rond ons. In deze kleine kamer leek de hele wereld samengebald in: 1. Tafel uit Etiopië. 2. Tafel uit Afrika. 3. Pijl en boog uit Afrika. 4. Collier van leeuwenklauwen. 5. Huisje uit Indonesië. 6. Walrustanden van de Noord pool. 7. Lampje uit Japan. 8. Kamelen zadel uit Marokko. 9. Lampje uit Japan. 10. Rumbaballen uit Cuba 11. Lampje uit Japan. 12. Beeldjes uit Siam. 13. Tapijten uit Perzie. 14. Houten masker uit de Kongo. 15. Landschapjes uit Nederland. .en temidden daarvan mejuf frouw Crefcoeur, in de dertig, goedlachs, goe&praats, blond, vlot gekleed, enz. Ze laat Yvonne alles zien. Yvon ne zegt „Oh" en ,,Ah" en lacht, is enthousiast, praat, luistert. De fotograaf fotografeert. De klok tikt. Ik schrijf. Mejuffrouw Crefcoeur vertelt Yvonne nu dat ze pas stewardess kan worden als ze 22 is. ,,Ik vind dat zelf nog rijkelijk jong" zegt ze. Waarom? Vliegen is moeilijker dan u denkt. De stewardess in het vliegmachien is overal goed voor. Ze moet een. steun zijn voor lucht- zieken, een moeder voor de kin deren, een. brave dochter voor de ouden van dagen; een vriendin voor verlaten reizigers. Het is ver moeiend werken; Soms, grappig genoeg als je de tijdsgrenzen hebt doorbroken, kom je slaap te kort. Maar je blijft lachen, dat is een eis. Het lijkt mij allerminst een ideaal beroep, maar Yvonne en met name ook de stewardessen zelf reageren er heel anders op. Ook later op de dag, op Schiphol, was er niets dan enthousiasme onder die geüniformeerde meisjes. Je zou denken dat het bij het beroep hoort, als het niet alle maal zo spontaan werd gezegd.. een fascinerend vak"., „mooisie tijd van je leven"., „kan elk meisje aanraden" Allemaal de lof van de lucht. Voor mejuffrouw Crefcoeur is het vliegen en in verre landen ko men bijzonder plezierig, want haar grootste hobby's zijn foto grafie en film. Ze heeft een kastje vol filmrollen, daar in haar ka mer boven in de Willemsparkweg in Amsterdam, en óp dat kastje staat een grote foto van wilde zee honden. Crefcoeur heeft dit jaar haar tienduizend-Vlieguren-penning ge kregen. Ze is in meer dan één zin een hoge piet! „In het vliegtuig leer je mensen kennen, het worden vrienden, ze vragen kom eens langs ik doe het altijd haha, en zo loop je de ene dag met lieslaarzen door Alas ka en de andere dag bij wijze van spreken zwier je in gala ov«.r een flonkerende balzaal in Wenen" Laatst., laatst Avonturen te over. Yvonne luistert en knikt en kijkt in de verte. De fotograaf fo tografeert. Ik schrijf. Daarna zijn we naar Schiphol gegaan. Yvonne voelde zich hier thuis. We liepen er rond in hae^.1 toekomstige wereld. Twee stewar dessen vergezelden ons. Ook nu weer het ongekende enthousiasme. Ze lieten haar alles zien, Yvon ne vattte het volkomen. In een les- vliegtuig" speelde ze stewardessje. De fotograaf fotografeerde. Yvon ne laadde lege glaasjes en oude korsten brood op een schaal, liep keurig recht tussen de banken door, zette het ene been voor het andere zoals het hoort en serveer de. „Je lange haren moeten eraf" had mejuffrouw Crefcoeur gezegd, „Kijk, en daar gaan wij elke maand ons salaris halen". (Foto onder) YY"7"IE stewar- dess wil worden moet om te be ginnen 22 jaar zyn. Dan kan zy een briefje schrijven aan de KLM Dienst Personeelszaken Vliegend Perso neel, Schiphol. By de voorse lectie wordt scherp gelet op voorkomen en algemene ont wikkeling, met name op de ta len. Vervolgens wordt de kandidate psycho-technisch getest om te kijken of zij moreel geschikt is voor het beroep, dat zoveel vriendelijkheid, toewijding en takt vereist. Dan volgt de medische keuring. Een stewardess moet uiterst ge zond zijn het leven van een stewardess is zwaar. Na de eindselectie volgen de toekomstige stewardessen ver volgens een cursus van twee Marie Louise Crefcoeur maanden Vak ken: Frans, Duits en En gels, ze moeten iets leren over vliegtuigen, ba byverzorging tropen-hygiëne, geschiedenis van van de KLM, menu (ze leren lekkere dinge tjes klaarma ken) en make up (Elizabeth Arden). Na het eindexamen ont vangen de ste wardessen liun „wing". Gedu rende de opleiding ontvangen de cursisten een toelage van 275, per maand, het bruto aanvangs salaris bedraagt 390,per maand, gedurende het vijfde jaar (het laatste jaar van het contract) verdienen stewardessen 530, per maand. Men verwacht dat het corps vliegende stewardessen van de KLM dat nu uit 250 meisjes be staat, aan het eind van dit jaar tot 300 moet worden uitgebreid. maar nee, zeiden de stewardess- jes op Schiphol, dat hoeft niet, als je ze maar onder je petje doet. Dat petje kwam. Verder, de hele gang van de vliegende stewardess, als ze niet vliegt. Praten met pi loten die koffie drinken en kaar ten in een zaaltje. Er komt een vliegtuig aan, hup, voorbij de douane, het vliegveld op, onder de buik van de roof vogel. Zegt de stewardess: „De propellers zijn nu in vaanstand". Yvonne: „Wat is dat?" Praten. Teruglopen. De passagehallen, geroezemoes, „Als we in Parijs of Londen of New York zijn, hebben we bepaal de tenten waar we elkaar ontmoe ten". En uit al die flarden kreeg Yvonne inzicht in het leven en het werk van een stewardess. En tenslotte: een ijsje in het restaurant. Want verder zal Yvon ne, die zestien is, de eerste vijf jaar nog niet komen. Hoewel ik best door haar be diend zou willen worden. Zei de fotograaf. tekst Hans Verhagen foto's Egbert Munks Yvonne van Velthooven, zestienjarige Amsterdamse, charmant namaak-stewardessje in een lesvliegtuig met mutsje, blad plus oudbakken broodjes. Het ene been voor het andere enfoto door Koos Smedes ER wordt een wedstrijd gezwommen: jonge li chamen buigen zich voor over op het startblok, spieren staan fel gespannen. Een schot klinkt, het water in het zwem bad klotst. Lenige lijven duiken omlaag, schieten pijlsnel door armen duwen naar voren, benen schieten breed uit. De strijd is begonnen. Zo gaat het overal waar de zwemsport wordt beoefend. Zo gaat het in Nederland, vooral ook in Nederland. Het is nog niet zo lang geleden in 1957 dat Nederlandse meisjes een derde van alle in dat jaar gemaakte we reldrecords op haar naam brach ten. Dat is 'in zekere zin minder verwonderlijk dan ^het lijkt. Klei ne landen brengen vaak grote mensen voort, die de naam welke dat land in een bepaalde sport heeft verworven, hoog houden. In België zijn dat de wielrenners, in Zwitserland de pijl en boogschut ters, in Scandinavië de skisprin gers. In Nederland zijn het vooral on ze zwemsters, jonge meisjes tus sen veertien en twintig jaar, die plotseling op de voorgrond treden en dan in luttele maanden tot de prominenten in de zwemsport gaan behoren. Teenagers Meisjes tussen veertien en twin tig jaar dus. Welke verklaring is daarvoor? Waarom worden in deze sport de grootste prestaties, over de gehele wereld trouwens, gele verd door teenagers? Ziedaar een van de vele vragen die voor pagina Q werden gesteld aan mejuffrouw Rietje Rosier, trainster van o.a. Corrie Schim mel, de heer Jan de Vries, sinds 1935 voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en de heer Jan Stender, trainer van de zwemclub De Robben. „Het komt o.a. door de wil om zich volledig voor de zwemsport te geven, dat jonge meisjes 1 op- prestaties leveren", dat was het antwoord van de heer Stender op ae eerste vraag. Hij stond hierbij, fors gebouwd, kaal, vol vitaliteit n de kleine bovenkamer van zijn- Cockie Gastelaars feliciteert Corrie Schimmel huis, die geheel was gevuld niet relikwieën van de zwemsport. „Het meisje van zestien, zeventien jaar staat vaak nog net voor ae drempel van een wereld vol ande re vermaken., dansen, uitgaan, roken etc.. Er zijn er die tot hun twintigste slechts een gedachte hebben: „Hoe kom ik bij de al- lerbesten in de zwemsport? Niets is daarvoor te veel". Te zwaar „Maar gaat dat volgens u niet ten koste van studie en werk? „Zeer zeker wèl. Met de Olym pische Zomerspelen in het vooruit zicht zijn er meisjes die nu reeds van school af gaan of slechts hal ve dagen werken om maar te kunnen trainen, om mee te mo gen gaan naar Rome. Die trai ning, toegegeven, is zwaar moet ook zwaar zijn maar dit gaat mij toch te ver." „Vindt u de meisjes van nu eerzuchtiger dan vroeger?" De heer Stender vond van wel. „Ze zijn egoïstischer, hebben min der clubliefde en dat moet er bij gezegd worden, de ouders zijn vaak nog fanatieker dan de doch ter. Voor het doel „naar de Olym pische Spelen", moet alles wij ken, studie zowel als werk." Overspannen Zijn mening dat de jacht naar medailles gaat prevaleren boven de „sport om de sport" mag niet in de wind worden geslagen. Zijn vrees dat training ontaardt in overspannen pogingen om mee te blijven doen in dé zwem wereld, verdient aandacht. Hij gaf overigens wel onmiddel lijk toe, dat bv. de zg. „interval- training", die in Australië en ook hier wordt toegepast en die be rust op het keer op keer afleggen van een bepaalde afstand met slechts korte tussenpauzen, wel te doen is mits die afstanden kort worden gehouden. „Mits", voegde hij er aan toe. „er meer medische controle is. meer individuele training wordt toegepast. Wat ten slotte de training met lalters betreft: „Ja, die pas ik wèl toe maar in zeer bescheiden mate." Geen halters Zijn mening over te weinig me dische controle werd door train ster Rietje Rosier in het zwem- stadion te Naarden gedeeld. In tegenstelling tot de heer Stender voelde zij niets voor de training met halters, daar deze volgens hardlopen is wel goed en adem halingsoefeningen pas ik ook toe. „Is volgens u een meisje van twintig jaar al veterane?" Niet altijd, volgens mejuffrouw Rosier. „Neemt U Dawn Fraser uit Aus tralië. Die is 22 en behoort nog steeds tot de besten in de zwem sport. Nee het is vaak de men taliteit die beslist. De mentaal hardste meisjes zullen bij de Olympische Spelen winnen...." Ten huize van de heer Jan de Vries, heerste een opperbeste stemming. Keurig uitgestald in een hoek van de kamer lagen tal rijke cadeau's die overal uit het land waren verzonden. „Mijn 25- jarig jubileum als voorzitter van de K.N.Z.B. wordt dat is wel zichtbaar niet direct vergeten", glimlachte de heer De Vries. „En weet u wat het leukste is? Al die geschenken die ik kreeg toegestuurd van jongens en meis jes, die nog volop meedoen aan de zwemsport. Van teenagers, die impulsief zonder dat dit hun werd opgelegd, felicitaties in welke vorm dan ook hebben gegeven. Dat schilderij in de hoek is ook door een van hen geschilderd." Negatiever „Is volgens u de jeugd van nu negatiever, gemakzuchtieer of eerzuchtiger dan vroeger? „Beslist niet", aldus de heer De Vries. „De levenshouding mag dan vrijer zijn, maar de Neder landse jeugd is stellig niet nega tief, zonder idealen. En gemakzuchtiger? Och kom, en wij ouderen dan? Bovendien kun je moeilijk van gemakzucht spreken, als je ziet hoe onze meis jes zich inspannen om mee te blijven tellen in de zwemsport. Vergeet niet, dat die steeds meer concentratie vergt, steeds meer vrije tijd in beslag neemt. En eerzuchtiger? Nee, beslist niet. Het verlangen van de jeugd om iets te presteren wordt alleen meer geëtaleerd, doordat naast de dagbladen, ook televisie en radio nieuws verstrekken. Normaal De jeugd van nu is een norma le jeugd, eerlijk, jong, aanhanke lijk. ..Eigenlijk," glimlachte hij, „zijn het vaak net jonge dieren, die een vaste hand hard nodig hebben en die hulp ook op prijs weten te stellen". De heer De Vries gaf toe, dat de zwemsport veel van de meis jes vergt, vooral nu de Olym pische Spelen voor de deur staan. „Topprestaties komen niet maar zo. De ouders moeten beslissen hoeveel tijd hun dochter aan de training mag besteden. Het is jammer dat de regering in Ne derland geen geld voor de training ter beschikking stelt. In België gebeurt dat wel. In Zwitserland en ook in an dere landen zijn instituten, waar van de sport een studie wordt ge maakt. M.i. bestaat er in ons land te weinig belangstelling van de medische wetenschap voor de sport, enkele uitzonderingen daar gelaten." We blijven „Maar", daar was de heer De Vries van overtuigd, „we blijven meetellen, wat er ook gebeurt. Als straks de Olympische Spe len aan de gang zijn, zullen er, zoals altijd, weer Nederlandse meisjes in de finale komen. De glorie van het verleden, van een Rie Mastenbroek, Cor Kwint, Wil ly den Ouden. Nel van Vliet het heden van Ada den Haan, Atie Voorbij en al die anderen, zal niet verbleken in de toekomst. De zwemsport in Nederland, de macht van de jeugdige meisjes daarin, tot ver over de grenzen, zal blijven voortduren. Zeer ze ker." Dr. P. VAN DIJK: ah jonge honden jT)E HEER JAN DE VRIES zei het ongeveer zo: „Zolang het meisje nog nét geen verkering heeft maar wel een jongen erg aardig vindt, zal ze tot grote din gen in staat zijn in de zwem sport. Naast aanleg en bouw van het lichaam gaan uiterste concen tratie en een tikkeltje eerzucht om „hem" te behagen, hand in hand. Zet de liefde echter door, dan komt de zwemsport vaak op het tweede plan en worden de prestaties minder." Tj^EN AFDOENDE verklaring? Dr. P. van Dijk, orthopedist en orthopedistisch chirurg, tevens voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse "Wielren Unie noemde eveneens deze andere interesses, die de concentratie op zwemmen doen verslappen. „Als het meisje erg jong is wordt haar leven bepaald door de trainster. Maar ja, als ze ouder wordt. Wat wilt u!" Medisch gesproken echter acht dr. Van Dijik als waarschijnlijke verklaring voor al die successen op jonge leeftijd, speciaal in de zwemsport, de bouw van het li chaam. DEZE IS bij meisjes als van jonge honden, alszo zou men het kunnen zeggen.van een zeehond dat spoelvormige De stroomlijn op die leeftijd, juist op die leeftijd van het jonge meisje, stelt haar in staat tot top prestaties. En tja, dan die ande re vraag, of oefeningen met hal ters invloed hebben op de li chaamsbouw. Ik geloof het wel. IXJEISJES die aan ballet doen, ■1*1 krijgen daardoor zwaardere benen. Een kind dat verlamming heeft gehad zwakke benen heeft, veel met de handen moet doen krijigt een groot bovenli chaam. Teveel oefeningen met halters heeft dus ook gevolgen voor de bouw van het meisje. Er moet bij de training altijd met overleg te werk worden gegaan. Alles wat tè is, is niet goed. HOUDT echter één ding voor ogen: Sport is goed, altijd goed. Gelukkig dat zoveel men sen het weten, jammer dat niet iedereen heit weet. Niet de jongen die een driie krijgt op school' voor gymnastiek en die in zijn boeken duikt. Niet de man die het te druk heeft. Zwemmen is gezond, sport is gezond, nodig om fit te zijn, fit te blijven karakter vormend." „Nee, ik houd niet van dansen", zegt Corrie Schimmel, Europees recordhoudster op de 200, 400, 800 en 1500 meter vrije slag. „Ik wan del wel graag en houd ook erg van lezen. Of ik naar de Olym pische Spelen wordt uitgezonden, weet ik niet... ik hoop het natuur lijk wel en doe er erg mijn best voor: elke dag 2% uur trainen, vroeg naar bed, niet roken, wéi nig drinken..." Ze zegt dit in het Naar dense haar de spieren stijf makenzwemstadion, waar haar zachte „Spieren moeten soepel zijn... stem nauwelijks hoorbaar is in het gejoel dat luid weergalmt.... „Nee, dank u, ik rook immers niet." Ze is nu 21 jaar en heeft in te genstelling tot vele andere zwem sters een tenger figuurtje. Vol gens de statistiek zou ze al vete rane moeten zijn, maar bij haar gaat dat niet op. Bijgestaan door haar trainster Rietje Rosier, die een fel tegen standster is van overdreven zwa re training, bijt zij zich nog steeds vast in de zwemsport. Ze is een dankbare leerling, rustig en pijnlijk nauwgezet wat de training betreft. Ze heeft de wil om zich nog te handhaven tussen de jongeren. Allemaal eerzucht, deze opoffe ringen en uren van oefenen? Ach kom, maar als dat woord dan moet vallen: gezonde eerzucht van een meisje dat, hoe klein en frêle ze er ook uitziet, tot grote prestaties in staat is gebleken. Tot nog grotere zelfs? Corrie hoopt van wel.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9