.RUSLAND SCHUWT CONTROLE Weinig uitzicht op ontwapening Westen: Geheimzinnigheid dekmantel van agressor OBERLANDER NAAR CENTRUM MORELE HERBEWAPENING TOONTJE KRABBENBURG BLIJFT ONVINDBAAR Jongen door brom-nozem met dolk gedood Spoor gevonden van Wim van de Berg MARINE GEEFT BEZWAAR OP Enorme verwarring te Bonn Meisje onder truck De BiltBewolkt Onomwonden Zorins „verweer" Graham Sutherland onderscheiden Na zestig uur vruchteloos zoeken Fanfani geeft het op TIENTALLEN TIPS NA AANRANDING REUZENBOL I RUIMTE I\ 1 Minister: reservisten- noodwachters nodig IN ONDERZOEK NAAR WURGMOORD Groot-West-Brabant lokt protest uit Eén op de 3 bakkers overtrad arbeidswet Twentse industrieën kopen vliegtuig Surinaamse premier in Nederland Fris weekeinde Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuien, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKÏR Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4542 Zaterdag 23 april 1960 GENÈVE De Sowjetunie neemt alleen voor het oog van de wereld vage zinspelingen op de mogelijkheid van controle op in ont wapeningsvoorstellen maar is blijkbaar wanneer het aankomt op onderhandelen over doeltreffend internationaal toezicht op na leving van ontwapeningsmaatregelen zo bang daarvoor als voor een besmettelijke ziekte. Hoe is die houding te rijmen met het gepoch over zogenaam de Russische superioriteit en militaire overmacht? Is het misschien zo dat de Sowjetunie het gesprek over internationale controlemaatregelen schuwt als de pest omdat dat land dingen heeft te verbergen waarover het zich zou moeten schamen indien zij aan het licht kwamen? Met woorden van deze strekking gaf Frederick Eaton, de leider van de Amerikaanse delegatie in de tienlan- denconferentie over het ontwape- ningsvraagstuk vrijdag de Russische woordvoerder, Valerian Zorin, te verstaan dat het westen in de Rus sische vertragingsactie aan de confe rentietafel een streven ziet naar het op de lange baan schuiven van elke aan ontwapeningsmaatregelen te koppelen controle-afspraak. 4E Charmant, lief, maar verder niets bijzonders, dit meisje. Niet om te zien, nee, maar de medische wereld oordeelt anders over de 17- jarige Franeaise Carmélia de Fe lice. Zij is het unicum in de we tenschap waarvan wij gisteren be richtten. Carmélia heeft twee ge zonde, werkende harten Carmélia wil, nu Franse artsen de definitieve diagnose stelden: twee harten en vijf aorta's, worden ge opereerd om van haar snel optre dende vermoeidheid te worden verlost en eindelijk een normaal meisjesleven te kunnen leiden. De doktoren menen echter dat een ob- servatietijd van drie jaar wel een minimum is voor dit uitzonderlijke geval. Vreemd blijft het dat haar afwij king niet eerder is ontdekt en men krijgt geen hoge dunk van de Ita liaanse artsen die haar als kind al behandelden. Omdat Carmélia spoedig ver moeid raakte bij het spelen, ver moedden zij wel dat het meisje aan een hartziekte leed, maar zij konden niet vaststellen welke. On danks talrijke inspuitingen bleef Carmélia zwak. Zij leerde goed, maar kon nooit met haar leeftijd genootjes uitgaan. Nu de oorzaak van haar lijden is opgespoord, heeft het meisje nieuwe hoop gekregen, maar een operatie is nog geens zins waarschijnlijk. Tunnel Amsterdam Van onze parlementaire redacteur AMSTERDAM De hoofdstad verwacht dat binnenkort het laatste technische obstakel voor de bouw van de IJ-tunnel uit de weg zal zijn geruimd. Burgemeester mr. Van Hall maakte gisteren ten overstaan van ruim vijftig Tweede-Kamerleden be kend, dat hij over enkele weken met ministerpresident prof. dr. J. E. de Quay en staatssecretaris De Jong (marine) tot overeenstemming hoopt te komen inzake het marine-etablis sement. Een deel daarvan zal ten behoeve van het tunneltracé moeten worden prijsgegeven en het is wel zeker dat de marine haar bezwaren daartegen heeft opgegeven. Tijdens het bezoek dat dit gezel schap volksvertegenwoordigers giste ren aan Amsterdam bracht vernamen wij verder dat ook de financiering van de tunnelbouw (130 miljoen) zou zijn verzekerd. De middelen daartoe zullen worden opgebracht door het particu liere bedrijfsleven. Een beslissing in zake de rijksbijdrage in de financiering bleek echter nog niet in zicht, evenmin als er enige zekerheid bestaat om trent de verruiming van het bouwvo lume, die noodzakelijk is om met het werk, waarin gedurende de afgelopen jaren reeds meer dan twintig miljoen is gestoken voor de voorbereidingen, te kunnen beginnen. Eaton zei onomwonden dat er geen hoop kan zijn op enig resultaat van de op 15 maart begonnen conferentie tenzij de beide partijen vijf com munistische en vijf westelijke lan den willen gaan praten over de controlekwestie. Hij zei er zeker van te zijn dat het voor de miljoenen die het ontwapeningsoverleg volgen on omstotelijk is dat de geheimzinnig heid de dekmantel is van de agres sor. „Zolang bezeten geheimzinnigdoene rij aan Russische zijce gepaard gaat met hardnekkig verzet tegen elke vorm van doeltreffend toezicht op ontwape ning, is er blijkbaar heel weinig uit zicht op vervulling van de 'hoop van de gehele wereld op een spoedig begin van het werken aan een oplossing van het ontwapeningsvraagstuk als ge heel", zei Eaton. De anders zo gevatte Zorin kon hier tegen alleen maar in het midden bren gen dat het niet zou gaan om controle of geen controle, maar om „algemene en volledige ontwapening" of geen „ai- gemene en volledige ontwapening". Zorin zorgde voor enige ergernis on der de leden van de westelijke dele gaties door zijn verklaringen te begin nen met een huldeblijk ter gelegenheid van het feit dat het 90 jaar was ge leden dat Lenin was geboren. Lenin was volgens Zorin de „vader van het beginsel van het vreedzaam naast elkaar leven". De Fransman Jules Moch merkte op dat eigenlijk dat beginsel al was neergelegd in lan ger dan tweeduizend jaar geleden ge sloten Myceense verdragen. Zorin had daar niet van terug. LONDEN (Rtr) Koningin Eliza beth heeft de Engelse schilder Graham Sutherland onderscheiden met de Orde van verdienste, welke beperkt is tot 24 personen, onder wie staatslieden en kunstenaars. De orde is een per soonlijke gift van de souverein. Van onze correspondent BONN De Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. dr. Th. Oberlander, keerde gisteren Bonn weer de rug toe na er een on voorstelbare politieke verwarring te hebben gesticht. Hij is naar de Zwit serse plaats Caux gegaan om daar in het centrum van de beweging voor Morele Herbewapening bij te komen van de zware druk, waaronder hij de afgelopen maanden heeft gestaan. Te Bonn werd gisteren duidelijk, dat Bondskanselier Adenauer niet op de hoogte is geweest van de stappen, die Oberlander eergisteren heeft onder nomen bij de voorzitter van dé Bonds dag, Gerstenmaier. Met die stappen beoogde Oberlander de instelling van een parlementaire commissie, die zijn verleden diepgaand zou moeten onder zoeken en hem zou moeten zuiveren van de vele communistische aantijgin gen. Men neemt in de Westduitse hoofdstad aan, dat Adenauer Ober- Van een onzer verslaggevers ARNHEM Na zestig uur zoeken ontbreekt nog ieder spoor van de vijfjarige Toontje Krabbenburg, die sinds woensdagmorgen is verdwe nen. Vijfhonderd mannen, vrouwen en kinderen hebben vergeefs Zieu- went en Lichtenvoorde uitgekamd; zelfs het fietsje waarmee de jongen in de richting van het ouderlijk huis is vertrokken, schijnt in het niet te zijn verdwenen. Langzaamaan be gint daarom de gedachte aan mis daad te rijzen. Militairen van de Van Heutz-compag- nie uit Arnhem het zijn er inmiddels 120 hebben hun operatieterrein gis termiddag verlegd van Zieuwent en Lichtenvoorde naar de Heurne onder Aalten, nadat een dame uit Aalten tele fonisch had meegedeeld donderdagmid dag een ijsje te hebben gegeven aan een jongetje, dat aan het opgegeven signa lement voldeed. OVER GRENS? Het onderzoek wordt geleid door bur gemeester mr. F. J. Waals van Lichten voorde, samen met de commandant van de rijkspolitie, majoor W. Bijl de Vroe. Achter iedere boom en onder iedere struik, op zandpaden, in hooibergen, in beken en in greppels wordt naar het vermiste ventje gezocht. Majoor Bijl de Vroe heeft ook de Duitse politie gewaar schuwd, omdat de jongen mogelijk via een zandpad ongemerkt over de grens is gekomen en nu ergens in het Duitse ROME Fanfani heeft zijn pogin- ,en om een nieuwe Italiaanse regering grensgebied ronddwaalt, e vormen, gisteravond opgegeven. De Gistermorgen kreeg de politie bericht, politieke crisis in Italië duurt al acht 0 buurt,,van Lich- vr. i j tenvoorde een klompje zou znn gevon- weken. Nieuwe verkiezingen worden den Met behulp Van speurhonden werd overwogen als enig middel voor een een onderzoek ingesteld, maar zonder oplossing. I resultaat. Het tragische is, dat vader Krabben burg zijn zoontje min of meer zelf heeft weggestuurd. Hij had het kereltje mee genomen om een nieuw bandje op het kinderklompje te laten maken. Toen dat gebeurd was zei hij: „Ga nu maar vast naar huis, ik moet eerst nog even ergens anders heen en kom straks wel thuis''. Toontje is toen op de fiets in de richting van de ouderlijke woning vertrokken. Sindsdien ontbreekt ieder spoor. Het vermiste jongetje is flink voor zijn leeftijd, heeft donkerblond haar, is enigszins debiel en spreekt moeilijk. Hij is gekleed in een lange broek en een bruin windjack. Hij fietste op een klein meisjesfietsje, merk Gazelle. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Fietsend op de Beu- kelsdijk zwenkte de dertienjarige He lena Stellingwerf uit de Suiestraat gis termiddag plotseling naar links waar door zij in aanraking kwam met een haar passerende truck met oplegger. Het meisje viel onder de oplegger en kreeg het rechter achterwiel over haar heen. Met een ingedrukte borstkas en in wendige kneuzingen werd zij in het B ergwegziekenhui s opgenomen UTRECHT De Rotterdamse archi tect ir. J. A. Kuiper is gisteravond door de Utrechtse gemeenteraad benoemd tot stedeboukundige van Utrecht. Hij' zal opdracht krijgen om op grond van de door de Duitse verkeersdeskundige professor dr. ing. M. E. Feuchtinger verstrekte gegevens plannen te ont werpen voor de reconstructie van de oude stad van Utrecht. Ook moet hij een ringweg ontwerpen. lander reeds definitief heeft laten vallen. Gerstenmaier maakte evenwel duide lijk, dat Oberlander voorlopig nog niet aan ontslag nemen denkt. Hij wil en zal, zo heeft hij tegen Gerstenmaier gezegd, eerst een rapport over het onderzoek door een parlementaire com missie hebben. Pas daarna is hij bereid ontslag te nemen. Maar eerst, zo verklaarde de Bonds dagvoorzitter overigens, moet Ober lander tenminste vijftien Bondsdag leden bereid vinden om hun handteke ning te zetten onder zijn verzoek. Pas daarna kan Gerstenmaier overgaan tot stemming in de Bondsdag over de in stelling van de door Oberlander gewenste commissie. Op het ogenblik heeft Oberlander één handtekening, die van zichzelf NIETES, WELLES Gerstenmaier ontkende, dat de af spraak over Oberlander tussen de rege ringspartij de C.D.U. en de socialistische oppositiepartij S.P.D. nog geldig zou zijn. Volgens die afspraak zou de S.P.D. afzien van haar eigen voorstel om een parlementaire commissie-Ober- lander in te stellen, op voorwaarde dat de minister voor 5 mei zal aftreden. C.D.U. en S.P.D. riepen gisteravond om het hardst tegen Gerstenmaiers bewering in, dat deze afspraak nog altijd geldig is. De C.D.U. deelde mede bereid te zijn Oberlander te allen tijde te helpen als hij zijn woord houdt: d.w.z. aftreden voor 5 mei! Deze verwarring wordt nog vergroot door het stilzwijgen van de man die in de grond van de zaak aan de touw tjes trekt: bondskanselier Adenauer. Voor hem is Oberlander wat men hier noemt een „dode minister". Voor hem is het reeds belangrijker te denken over de opvolger van Oberlander. Maar zowel in het parlement als in Adenau ers eigen partij de C.D.U. weet men zich geen raad door het geharrewar rond Oberlander, die op het allerlaatste ogen blik olie op het vuur gooide toen ieder een reeds bezig was met het nablussen van deze politieke brand. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De politie in Am stelveen heeft nog geen spoor van de dader, die donderdagmorgen in het Amstelveense bos een 24-jarige onder wijzeres heeft aangerand. Wel zijn er bij de politie 'tientallen tips binnengekomen van mensen die menen dat zij de dader, een donkere man van 25 tot 30 jaar, na de aanran ding hebben gezien. De politie is druk bezig met het on derzoeken van deze tips, vooralsnog echter zonder directe resultaten. LOBITH (ANP) Het rijnsleep- schip Greta, dat met de viag van het Duitse keizerrijk in top en een haken- kruisvlag op het dek bij Lobith Ne derland kwam binnenvaren, is gister avond door een Duitse sleepboot naar West-Duitsland teruggesleept. De schipper van de Greta, Wilhelm Störb, is inmiddels in Emmerik door de Duitse rivierpolitie verhoord. TIEN VERDIEPINGEN HOOG is de ze Amerikaanse ballon die het natio nale bureau voor luchtvaart en ruimte vaart (NASA) in het begin van mei ais kunstmaan in een baan om de aarde wil laten brengen. In vergelij king met deze glimmende reuzentrol zijn de twee mannen naar wie het pijl tje wijst minder dan nietig. De kunstmaan, Echo geheten, zal in dien de lancering op 5 mei slaagt, op ongeveer 1600 kilometer hoogte om de aarde gaan draaien om te dienen als reflector voor radioberichten. Zo groot is de Echo dat hij minuten lang tegelijk aan de oostkust en de westkust van de Verenigde Staten te zien zai zijn aan de hemel. Radioseinen, aan de ene kant van de Verenigde Staten uitgezonden, zullen na door de spiegelende ballon te zijn te ruggekaatst, op het zelfde ogenblik aan de andere kant opgevangen kun nen worden. Deze reuzenballonnen kunnen in de naaste toekomst een belangrijke rol gaan spelen in het internationale be richtenverkeer, dat nu nog aan storin gen van velerlei aard onderhevig is. Van onze correspondent SLIEDRECHT Zijn poging om een veertienjarige jongen te ontzetten, die door een aantal met dolkmessen gewapende nozems werd gemoles teerd, is de negentienjarige Kos Kraayeveld nit Sliedrecht gisteravond noodlottig geworden. Hij werd met een mes in de hartstreek getroffen en overleed kort daarop. Reeds vele avonden achtereen kwa men opgeschoten jongens uit Gorinchem en Hardinxveld op bromfietsen naar Slie drecht, waar zij een ware terreur uit oefenden. Straatterreur Ze vielen voorbijgangers lastig en pro beerden vechtpartijen uit te lokken. Gis teravond kwamen tien jongens uit Har dinxveld en acht uit Gorinchem naar Sliedrecht. Zij gingen prat op de naam „knokploeg". Onder hun kleren droegen zij dolkmessen en ander gevaarlijk aan- valstuig. Op het kruispunt Stationsweg-Dijk vie len ce eerste klappen. Die van Gorin chem hadden wat voorbijgangers lastig gevallen en tenslotte was het zover, dat er bloed vloeide. Gezamenlijk trokken de Gorkumers en hun Hardinxveldse handlangers via de Merwestraat en het dr. Langeveld- plein naar de Middeldiepstraat, met de kennelijke bedoeling nog meer onrust te zaaien. Fatale hulp Op een gegeven ogenblik kregen zij een veertienjarige jongen in handen. Het ventje werd gemolesteerd. Kos Kraaye veld, d,ie Ruysdaelstraat 9 woont en toevallig in de buurt was, probeerde de aangevallen jongen te ontzetten. Hij werd door twee man aangevallen en nadat hij die van zich had afgeschud stiet een Gorfcumer plotseling een mes in zijn hartstreek. Kos Kraayeveld zeeg ineen en blies even later de laatste adem uit. De dader was op het moment dat onze krant ter perse ging nog niet be kend. Met achterlating van zijn brom fiets is hij gevlucht. De politie heeft een klopjacht ingezet, daarbij geholpen door enkele burgers die de verschrikkelijke daad hebben zien gebeuren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van binnenlandse zaken wil een stelsel van reservisten-plichtnoodwachters in voeren. Met het oog op de paraatheid acht hij het nodig dat de B.B. kan beschik ken over volledig opgeleide vervangers voor het geval er bij bepaalde diensten van de B.B. vacatures ontstaan. Deze vacatures zullen over het algemeen ontstaan door ontslag van plichtnood- wachters die de noodwachtplichtige leeftijd hebben overschreden of bij een verandering van indeling. Het ligt in de bedoeling dat de plaats vervangers niet alleen van te voren worden opgeleid maar ook worden in gelijfd. Regeringsingrijpen gevraagd Eigen nieuwsdienst FIJNAART De heer H. van Dis te Fijnaart heeft de Minister van binnen landse zaken gevraagd te verhinderen, dat de oprichting van de stichting Welvaarts- bevordering Groot-West-Brabant door gaat. De heer Van Dis, leider van de protes tants-christelijke fractie van de Fijnaartse gemeenteraad, opponeert tegen de oprich ting van die stichting. Zijn verzoek is formeel vervat in de volgende termen: „te bevorderen dat de besluiten van de initiatiefnemende en adhesie betuigende gemeenten worden vernietigd wegens strijd met de wet en/of het algemeen belang". De raad van Fijnaart had zich reeds op 13 april uitgesproken tegen de plannen tot oprichting van de stichting met vijf tegen vier stemmen. De stichting is bedoeld als orgaan van samenwerking tussen 34 Westbrabantse gemeenten. De bezwaren van de heer Van Dis en zijn fractiegenoten richten zich in hoofd zaak tegen de wijze waarop het bestuur van de stichting is geregeld. De gemeen ten kunnen naar hun oordeel praktisch geen invloed op het beleid van het be stuur oefenen. De gehele opzet achten zij strijdig met het democratisch gemeente- bestel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ruim 35 procent van de bakkerijen die door de Arbeids inspectie in het gehele land in nachten van vrijdag op zaterdag werden be zocht, bleek de arbeidswet van 1919 te hebben overtreden door te vroeg aan het werk te beginnen. Dit deelt de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid in een nota aan de Tweede Kamer mee. Het onderzoek droeg het karakter van een enquête en slechts in enkele gevallen werd proces-verbaal opge maakt. Een kwart van de Nederlandse bakkerijen is bezocht. In Amsterdam was zeventig procent van de grootbedrijven in overtreding, in Rotterdam 38 procent en in Den Haag bleek het percentage te laag om te registreren. Daarentegen had ruim 35 procent van de middelbedrijven de hand met de werktijden gelicht. Het zwaartepunt van het onderzoek was op de nacht van vrijdag op zater dag gericht omdat dan de produktie 1,8 maal groter is dan in andere nach ten. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE De directeuren van de zestien Twentse bedrijven die onlangs be sloten om samen een vliegtuig voor za- kengebruik aan te schaffen, kunnen van daag voor het eerst in hun eigen toe stel vliegen. Vandaag komt hun in En geland aangeschafte nieuwe aanwinst namelijk in Nederland. Het is een De Havilland Dove gewor den, een zespersoons vliegtuig, dat ook kan worden gebruikt als klein vracht vliegtuig. Het kan dan ongeveer duizend kilo vervoeren. De fabrikanten hebben voor de Twente, zoals het toestel is gedoopt, een eigen vlieger aangenomen, de heer J. Schoute. Hij was Hoofd vliegdienst van de Rijks luchtvaartschool. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het is de recherche van het bureau Linnaeusstraat gebleken, dat het zeventien jarige in Amsterdam vermoorde meisje Engelina Feenstra op 1 april in het gezelschap van de nog steeds onvindbaar gebleven mysterieuze Wim van de Berg een café in of vlak bij Amsterdam heeft bezocht. Tevens is komen vast te staan, dat Engelina deze „Wim" op 26 maart in de Cineac (waarschijnlijk die in de Reguliersbreestraat) heeft ontmoet. Op 4 april zou het meisje nogmaals een afspraak met dezelfde man hebben gemaakt. Wim zou toen bij haar thuis in de woning van hoofdinspecteur Schipper zijn gekomen, hij zon haar althans daar hebben afgehaald. Op die datum heeft Wim van de Berg echter verstek laten gaan. Bijna twee weken nadat wij, op grond van eigen onderzoek, het bestaan van Wim van de Berg ont hulden, is de politie nu met deze openhartige mede delingen _gekomen. Gistermorgen deelde commissaris Binnendijk mee, dat men deze gegevens, na uitvoerige verhoren van vriendinnen en kennissen van het gewurgde meisje, heeft weten te verkrijgen. De feiten betreffende de kennismaking, het café bezoek en de volgende afspraak met Wim van de Berg zijn, volgens de commissaris, als stukjes uit een leg kaart samengevoegd. Dringend verzoek De politie heeft een dringend verzoek gericht tot de caféhouder of barman van het établissement, waar het meisje met Wim op 1 april heeft vertoefd, om zich op het bureau Linnaeusstraat te melden. Het is inmiddels bekend geworden, dat Engelina in het café enkele platen heeft gedraaid (waarschijnlijk in een juke box). Bovendien had Wim haar voorgesteld om een spelletje te kno belen. Het meisje was echter niet op de hoogte van het bestaan van dit onschuldige gokspelletje geweest. Dan klampt de recherche zich, bij de speurtocht naar de caféhouder, nog aan het volgende vast: De man, die Engelina en Wim bediende, zou uit voerig met het tweetal in gesprek zijn geraakt. Daarbij zou de caféhouder, kelner of barman min of meer zijn levensverhaal hebben verteld. Alleen Wim Dit alles moet zich dus op de eerste dag van april hebben afgespeeld. Het meisje Feenstra had met Wim van de Berg om acht uur 's avonds bij het Muiderpoortstation afgesproken. Aangenomen wordt, dat de twee on- middelijk daarna naar het café zijn gegaan. Het is niet bekend of daarbij van een vervoermiddel gebruik is ge- Een recente foto van Engelina Feenstra. De foto lijkt volgens haar vader zeer goed. maakt. Omstreeks half elf is Engelina weer thuis gekomen. In haar zakboekje heeft Engelina de naam van Wim van de Berg onder een lijstje van andere namen en adressen geschreven. Achter de naam vermeldde zij zoals bekend Middenweg, Amsterdam-oost. In de datumhokjes komt slechts de naam Wim voor. Het meisje heeft die naam voor het eerst in het hokje van 26 maart genoteerd. Dat was de dag, waarop zij de man in de Cineac leerde kennen. Waarschijnlijk is zij op de zelfde avond ook nog met hem naar het bioscooptheater Nöggerath geweest. SCHIPHOL Met de aankomst - gistermorgen op Schiphol - van de Su- rinaamse premier mr. S. D. Emanuels, minister dr. J. J. Sedney van financiën, minister dr. ir. F. Essed van opbouw en vier statenleden, is de Surinaamse delegatie die in Den Haag over een herziening van het tienjarenplan komt' spreken, voltallig. De Surinaamse premier wil 10 mei terug zijn in Suriname om de opening van de staten bij te wonen. i Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen, later van het noorden uit opklaringen. De zelfde temperatu ren ais gisteren of iets lagere. Over wegend matige noordwestelijke wind. MIESJE: En toch ga ik er op uit. 24 april: zon op 5.25. zon onder 19.52; maan op 5.06, maan onder 18.20. 25 april: zon op 5.23, zon onder 19.54; maan op 5.32, maan onder 19.27. Van onze weerkundige mede werker De daling van de temperatuur is tot staan gekomen. Zowel donderdag ais gisteren was de hoogste temperatuur in het oosten van ons land vijftien gra den, aan de kust ongeveer tien. De verschillen zijn dus groot ge bleven en zullen ook groot blijven, zolang de wind van zee waait, want het water daarvan is nog niet war mer dan acht tot negen graden. Het zag er gisteravond naar uit dat gedurende het gehele week einde lucht uit het hoge noorden naar onze omgeving zal stromen. Het punt waar het weer in West- Europa voornamelijk om draait, is op het ogenblik het gebied van ho ge druk ten westen van de Britse eilanden. De depressies bewegen zich naar Groenland en Scandinavië, waar de luchtdruk de laatste da gen regelmatig is gedaald. Daar door wordt de noordwestelijke stro ming weer iets sterker en zal de wind bij ons ook wat toenemen. De lucht is nu vochtiger geworden, zo- dat er gisteren heel wat wolken zun overgedreven. De regen die eruit is gevallen was echter uit sluitend plaatselijk. Gaten in het wolkendek kunnen dit weekeind nachtvorst tot gevolg hebben als deze gaten zich 's nachts over ons land bewegen. Overdag zullen zy de temperatuur wat ver hogen. Regen van veel betekenis is nog met direct te verwachten, ook al :al er nog wei wat bewolking blij-

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1