T onnen subsidie ten onrechte VUURZEE INGEDAMD BIJ BRANDMUUR MASSAMOORD OP VOGELSTAND ondanks zijn waarschuwing Ik vind Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" Dat giftcC fe niet, dat lS zo...!** Syngman Rhee s kabinet nam ontslag Moezel wordt bevaarbaar Vrijdag 22 april i960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1i Moeder en zoon aan brand ontsnapt Egypte beschuldigt Nederlander van spionage DIRECTEUR NEDERL SCHROOTBUREAU VERMOEDDE FRAUDE Welk effect Strenge controle Niet gepraat OPPOSITIE WIL NIEUWE PRESIDENT Circus Mullens voor ramp behoed Verstikkende rook in Rotterdam Bakkers willen cent meer voor brood Wachtmeester had eigen kruitkamer Lonen in Benelux komen bij elkaar Meer straf voor ouders van Hette 110 VISSERS GERED Grote toeristische trek naar Moskou Nieuwe raket van Amerikaans leger BERLIJNS PUBLIEK DOODDE OLIFANT Erkende diploma's op Hollandia's h.b.s. Duivenlast op Schouwen leidt tot Jaar gevangenisstraf voor vindingrijke fabrikant Diefstal uit Avifauna berecht Calve -Lip voor djxbkel-leikeir eLezti. Maak: er méérvan met Calvé I VERDRAG VEROUDERD Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Het Europese net van waterwegen zal binnen drie jaar een belangrijke uitbreiding ondergaan. Dan zal aan het werkgebied van de Rijn de bevaarbaar gemaakte Moezel worden toegevoegd. In het verdrag van 27 oktober 1956, ge sloten tussen Frankrijk, Luxemburg en West-Duitsland, wordt voorzien in de kanalisatie van de Moezel tussen Thi- onyille tot aan haar uitmonding in de Rijn bij Koblenz. De Moezel zal be vaarbaar worden voor schepen van maximaal 1500 ton. De inhoud van dit verdrag is voor de Stichting Wetenschappelijk Centrum te Rotterdam aanleiding geweest een stu die te laten verschijnen onder de titel Het regime voor de scheepvaart op de Moezel. Mr. N. Scholtens, die het door twee studenten aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam verzamelde materiaal heeft bewerkt, concludeert dat het verdrag van 1956 geen basis vormt voor een juridisch juist en aanvaardbaar Moezelregiem. Hij is van mening, dat verschillende bepalingen geen recht doen aan eerder gesloten verdragen, en aan de histori sche ontwikkeling van het internationa le recht met betrekking tot de Rijn m het algemeen en de zijrivieren in het bijzonder. Ook zegt hij, dat die bepa lingen geen samenhang vertonen met de moderne economische en politieke concepties in een zich verenigend Euro pa. Eigen nieuwsdienst VENLO. Bij een brand in het cen trum van Venlo zijn gisternacht twee mensen aan de dood ontsnapt. Het waren mevrouw Smeets en haar zoon. Zij werden omstreeks één uur ge wekt door zware rookwolken. Zij kwa men tot de ontstellende ontdekking dat de brand het onmogelijk maakte langs de trap het huis te ontvluchten. Late voorbijgangers, die hun angstge schreeuw hoorden, waarschuwden de brandweer. Die redde de zoon met een ladder; mevrouw Smeets werd in een springzeil opgevangen. De bovenverdieping van het huis brandde uit. KAiRO (Reuter, AP) In de Ver enigde Arabische Republiek zijn één Nederlander, twee Italianen, twee Grieken en vijf Egyptenaren gearres teerd, die voor Israël zouden hebben gespioneerd. De Nederlander is de heer Meeuwis Goudswaard. De „spionnen" zouden hebben ge opereerd in Rome, Genève, München, Zürich en Amsterdam, Goudswaards woonplaats. Het ministerie van voorlichting van de VAR, dat deze arrestaties bekend heeft gemaakt, beschreef Goudswaard als „een van de belangrijkste spionnen van de inlichtingendienst van Israël". Er zouden verscheidene radiozenders in beslag zijn genomen. De beschuldiging tegen een van de Grieken, een kelner, luidt, dat hij zou hebben getracht president Nasser te vergiftigen; hij zou daarvoor uit Israël worden betaald. De Nederlander en de Italianen hebben daarmee echter niets te maken. Volgens een Egyptisch blad heeft de openbare aanklager de doodstraf ge- eist tegen Goudswaard en een van de Italianen. Krachtens de bestaande wetten staat op spionage in oorlogs tijd (Israël en de VAR zijn nog in oorlog) de doodstraf. De Egyptenaren hebben de Neder landse ambassade in Kairo meege deeld, dat de heer Goudswaard tegen het einde van deze week mag worden bezocht. Goudswaard zou hebben ge zegd, dat hij Egypte bezocht als toerist met belangstelling voor oudheidkunde. Advertentie Van onze speciale verslaggever IJMUIDEN. De direc teur van het Nederlandse bu reau van de Schrootkas heeft destijds gewaarschuwd dat gepoogd werd gewoon binnen lands schroot bij export uit Nederland te laten doorgaan voor derdelandenschroot waarop grote bedragen aan perekwatie ten onrechte werden betaald door de Ver- eveningskas te Brussel. Hij heeft van zijn vermoeden des tijds schriftelijk het regionale bureau te (Dusseldorp en de Vereveningskas te Brussel op de hoogte gebracht, zo heeft hij ons meegedeeld. Hij was er toen evenwel nog niet van op de hoogte dat dit schroot afkomstig was van de Steel Traveller; zijn waar schuwing gold diverse lopende con tracten. Zaterdag schreven wij over de Steel Travelier, het geallieerde Libertyschip dat in 1944 door de Duitsers in de Wes- terschelde tot zinken is gebracht. Dat schip ligt vandaag nog op de bodem van de zee-arm. Desondanks is op 2890 ton schroot dat zogenaamd van dit schip afkomstig zou zijn, een groot be drag aan subsidie ontvangen. Hoewel het thans duidelijk is, dat met behulp van de derdelandenverkla- ring van de Steel Traveller, ten onrech te meer dan 370.000 gulden subsidie is gegeven op dit binnenlandse schroot, lag in het beginstadium van deze frau duleuze transactie de zaak nog niet zo duidelijk. De waarschuwing van de Nederlandse directeur had echter de waakzaamheid moeten spitsen, ook al leefde deze directeur in de veronder stelling dat het binnenlandse schroot, dat men als derdelandenschroot wilde laten doorgaan, gebruikt zou worden voor een ander contract. voor totaal andere voorschriften golden, werdén als een en dezelfde zaak be schouwd en afgedaan en daarop werd ten onrechte subsidie gegeven. Die kant van de zaak blijft zonderling. De waarschuwing van de Nederlandse directeur voor mogelijke ontduikingen van de verdragsbepalingen geeft ook aan, dat het standpunt dat tot nu toe werd ingenomen, als zouden de fraudes mogelijk zijn geweest door gebrek aan controle, herziening behoeft. ken ook een onderdeel vormen van de serie waaruit wij konden putten) werd het van het grootste belang geacht, dat de inhoud van de brief, die de Neder landse directeur had geschreven ter kennis kwam van de onderzoekende instanties. Niets heeft er sindsdien op gewezen, dat dit inderdaad het geval is geweest. slotte toch is doorgegaan. Er is ten on rechte 370.000 gulden subsidie gegeven op een partij binnenlands schroot, die aan de schaarse schrootmarkt in Neder land werd onttrokken. Op onverklaar bare wijze geschiedde deze subsidiëring ondanks de waarschuwing uit Neder land op basis van documenten, die niet met elkaar in overeenstemming waren. Reeds eerder hebben wij erop ge wezen, dat juist met name in Neder land streng wordt gecontroleerd. Uit de waarschuwing van de Nederlandse directeur blijkt nu ook, dat men al thans hier te lande op zijn qui vive was. Met deze mededeling van de direc teur van het regionale bureau Neder land is meteen het raadsel opgelost over de inhoud van 'de brief, die eind vorig jaar al in het geding is geweest. Nadat de heer Worms enkele bewijsstukken had gedeponeerd bij het ministerie van economische zaken (welke bewijsstuk- Het moet van belang zijn voor het verdere onderzoek, dat de directeur van het Nederlandse regionale bureau het hoofdkantoor in Brussel en het filiaal in Dusseldorp heeft gewaar schuwd voor mogelijke malversaties met een partij schroot, die als derde landenschroot in Duitsland verhandeld zou worden. Overigens: het gesprek dat de Neder landse directeur eind augustus 1956 met de directeur van een Duitse handelaar heeft gehad en waaraan wij zaterdag jl. herinnerden ging niet over deze aangelegenheid doch over andere on derwerpen, aldus deelde hij ons mede. De vraag is gerechtvaardigd welk effect de waarschuwing uit Nederland heeft gehad. Temeer, omdat de zaak ten Pas in een later stadium van de zaak is dit schroot aangemerkt als van de Steel Traveller afgekomen. In Neder land is daar uiteraard niet over gerept, omdat dan de fraude onmiddellijk aan het licht zou zijn gekomen. In de bu reaus van de vereveningskas te Dussel dorp en Brussel is de (valse) derde- landenverklaring van de Steel Travel- Ier gevoegd bij het afgesloten contract voor een zelfde hoeveelheid schroot, dat uit Engeland zou zijn geïmpor teerd. Twee totaal verschillende zaken: import-schroot en sloopsehroot, waar- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een solide be- vonden brandmuur en de waakzaam heid van de Rotterdamse brandweer hebben gistermiddag het al eerder door brand geteisterde circus van Jos Mullens voor ondergang behoed. Tot aan die brandmuur woedde een hevige brand in een isolatiebe drijf. Vuur en vonken woeien daar bij over op het dak van Jos Mullens' winterkwartier. De brandweer spaarde het circus door met vier. vijf stralen het dak een uur lang nat te houden. Het isolatiebedrijf ging in vlammen op. Het was om zes minuten over half twee, dat Hugo de Groot, werkzaam bij de n.v. Morfaro op het industrieterrein tussen de Stadionweg en het Zuider diep, een vlammetje zag spelen in een opslag van kurk. deel uitmakende van het isolatiebedrijf van de gebroeders J. en W. Oosterhout. Hij sloeg meteen alarm. In het Zuiderdiep lag een ber- gingsvaartuig van De Graaf en Mulder voor de wal. waarvan de opvarenden op slag slangen uitlegden en een poging waagden om de zo juist ontdekte brand in de kiem te smoren. Die poging faalde, want de vuurhaard bleek veel groter dan het vlammetje had kunnen doen vermoeden. In korte tijd brandde het isolatiebedrijf als een fakkel. De brandweer verscheen op het strijdtoneel met vier motorspuiten, een gereedschappenwagen en zes bluseen- heden van de vrijwillige brandweer. Twee blusboten van de Havendienst geerd, waar zij met waterkanonnen aan de blussing deelnamen. Verstikkende rook bemoeilijkete het werk en bovendien was er de dreigin-g van ontploffende g^scylinders. IN PAPIER Van het isolatiebedrijf sloeg de brand over naar een nabije oudpapier-groot handel van de n.v. Leparo, waar dui zenden balen oud papier lagen op geslagen. Ondanks de grote omvang van de brand slaagde de brandweer er al na een half uur in het gevaar voor ver dere uitbreiding te bezweren. Met het blussen van de balen oud papier, waarin het vuur zich diep had ingevreten, was daarna nog veel tijd gemoeid. De aangerichte schade wordt op en kele honderdduizenden guldens geschat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse bak kerijstichting heeft de minister van economische zaken verzocht de prijs van alle soorten brood aanstaande maandag met een cent te verhogen. De bakkers baseren hun verzoek op de prijs veranderingen van meel en bloem. De loonsverhogingen, die de laatste maanden in de bakkerijen zijn door gevoerd, zijn niet de reden van het verzoek. DEN HAAG. De Rotterdamse fa brieksarbeider H. D. B. is door de Haagse rechtbank tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling veroordeeld wegens een serie van ongeveer 175 in braken, die hij van augustus 1957 tot oktober 1959 in Den Haag en naaste werden naar het Zuiderdiep gediri- omgeving heeft gepleegd. SEOEL (Reuter, AP) President Syngman Rhee van Korea is giste ren, nadat zijn kabinet ontslag had genomen en ook het centrale bestuur van zijn Liberale Partij en bloc was afgetreden, eigenlijk alleenheerser geworden. De ontslagneming volgde na de bloedige onlusten- van de laatste dagen, waarin honderden betogers tegen de ondemocratische politiek van Rhee de dood vonden of gewond raakten. Men vermoedt dat Rhee niet binnen 24 uur erin zal slagen een nieuw kabinet te vormen. Maar de oppositieleider, dr. Tsjang, zei donderdag, dat de enig-aanvaardbare werkelijke oplossing nieuwe presidents verkiezingen zijn. Dr. Tsjang was vice- president tot hij in maart van dit jaar werd verslagen in de verkiezingen die uiteindelijk aanleiding werden van de jongste onlusten, omdat zij „ongeregeld" zouden zijn verlopen. Inmiddels kwamen in de hoofdstad Seoel vele vooraanstaande politici over een vandaag een spoedzitting van het parlement te houden over maatregelen ter beëindiging van de crisis. Een spe- Van onze correspondent ARNHEM. Met een ontploffing vlak voor het gebouw van de recht bank te Dordrecht wilde de 21-jarige wachtmeester M. J. T. M., gelegerd in 't Harde, in de nacht van 31 de cember het oude jaar uit- en het nieuwe inluiden. Het werd een dure nieuwjaarsgrap, want de ontploffing sloeg een groot gat in de stoep van het justitiegebouw, waarvan boven dien veel ruiten braken. Dat was ook geen wonder, want het waren geen rotjes of zevenklappers, die explodeerden, maar echte springstof, die beklaagde in zijn diensttijd bij ver schalende onderdelen had gestolen. Bij een huiszoeking kwamen ook nog tal van patronen voor de dag. die tiij even eens had ontvreemd. Op de schietbanen in de verschillende garnizoenen vond verdachte namelijk meermalen losse hulzen en deze leverde hij in, waardoor h'j zijn eigen ongebruikte patronen kon achterhouden ..Gebrek aan controle is een van de moeilijke pur.ten in het leger", zei be- klaagdes raadsman. „Zo heeft de gele genheid de dief gemaakt." De auditeur-militair sprak van jeug dige overmoed en eiste tegen beklaag de 25 gulden boete of tien dagen hech tenis plus een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Met deze straf ging de krijgsraad volledig akkoord. HEERLEN (ANP). De tachtigjarige mevrouw Wolf uit Heerlen is gistermid dag overleden aan de brandwonden, die zij 's morgens bij het aansteken van een gasstel had opgelopen. Toen de slang van de hoofdkraan sprong, stak een steekvlam de kleren van de bejaarde vrouw in brand. eiale commissie zal de toestand bestu deren en de regering moet een rapport uitbrengen over het afkondi-gen van de staat van beleg. WAARSCHUWING Legereenheden patrouilleerden giste ren nog in de straten van de hoofdstad, maar hadden strenge orders slechts in de uiterste nood te vuren. Opperbevel hebber generaal Son,g hield zijn tanks meer op de achtergrond en waar schuwde de politie geen vergeldings maatregelen tegen studenten te treffen. De residentie van Syngman Rhee lag 's avonds in fel schijnwerperslicht, ter wijl de goed bewaakte president zelf zich beraadde over een verzoek van 13 vooraanstaande politici om de staat van beleg op te heffen, de studenten vrij te laten en „de wil van het volk te volgen". Het officiële dodencijfer was gisteren tot 140 gestegen, maar van de 777 ge wonden verkeren er nog zeker vijftig in levensgevaar. Het afhalen van gestorven familieleden uit ziekenhuizen leverde aangrijpende tonelen op die herinnerden aan de dagen van de Koreaanse oorlog. Vrouwen wierpen zich snikkend ter aarde en anderen beukten in wanhoop met hun vuisten op de muren. Men schat, dat de onlusten voor 50 miljoen gulden schade hebben aan gericht. Door lSederlandse stijging Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een interimrap port aan de regeringen van Benelux constateert de speciale Beneluxcom- missie dat de levensstandaard in de partnerlanden gedurende de afgelopen vijf jaar voortdurend is gestegen en dat de verschillen in de loonniveaus van de drie landen aanzienlijk zijn verminderd. De commissie, samengesteld uit leden van de S.E.R., de Conseil de Téconomie nationale du Luxembourg en van de Na tionale arbeidsraad en de Centrale raad voor het bedrijfsleven van België, voegt aan deze conclusie toe dat dit resultaat is bereikt zonder enige formele harmo nisatiemaatregel. De concrete mogelijk heden om in de toekomst het loonbeleid van de drie landen nog meer op elkaar af te stemmen zullen door de commissie nader worden bestudeerd. Uit het rapport blijkt onder meer dat de nominale uurlonen en de loonkosten per arbeidsuur in de drie landen van 1953 tot 1958 in vrij grote mate tot el kaar zijn genaderd dank zij een grotere stijging in Nederland. In oktober 1958 lag volgens het onderzoek het nationale gemiddelde van de nominale uurlonen in België ongeveer 28 procent boven dat van Nederland en ongeveer 36 procent beneden dat van Luxemburg. Opvallend is voorts dat het aantal vrou wen dat deelneemt aan het industriële produktieproces naar verhouding het grootst is in België. Daar maken de vrou wen ongeveer 24 procent uit van het to tale aantal werknemers in de industrie. Voor Nederland en Luxemburg zijn de ze cijfers zeventien en vijf procent. Mishandeling in Voorthuizen AMSTERDAM. Het Amsterdams gerechtshof -heeft gisteren de 31-jarige fabrikant J. D. uit Voorthuizen wegens zware mishandeling van zijn vierjarig stiefkind Hette L., die de «dood tot ge volg had, veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek. Zijn echtgenote, de 32 jarige J. C. D. v. d. L. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van anderhalf jaar. Het hof achtte haar medeschuldig aan de mis handelingen van haar kind. De rechtbank te Utrecht had op 5 januari de man tot twee en een half jaar en de vrouw tot zes maanden ge vangenis-straf met aftrek veroordeeld, met voor beiden voorwaardelijke terbe schikkingstelling De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam had voor de man dezelfde straf gevraagd als de officier van justitie te Utrecht, te weten vijf jaar gevangenisstraf en voorwaar delijke terbeschikkingstelling. Tegen de moeder was de eis de maximale straf wegens mishandeling «van een kind door zijn moeder geweest: twee jaar en acht maanden. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof rekening gehouden met de psychiatrische rapporten, die D. niet toerekenbaar en zijn vrouw verminderd toerekenbaar verklaarden. Overigens was het hof van mening dat de ernst van de mishandelingen wel maximale straffen zou rechtvaardigen. Het Voorthiuizense echtpaar stond des tijds terecht wegens de aware mishan deling van het vierjarige buitenechte lijke kind van de vrouw, Hette. Hij zou geregeld zijn geslagen, o.m. omdat hij in bed plaste en de nachtrust van het gezin verstoorde. Voor straf moest het kind soms brood met mosterd en zout eten en hard de tuin op en neer lopen. MANILLA (AP) Een Amerikaans oorlogsschip heeft alle 110 opvarenden gered van een groot Philippijns vissers vaartuig dat in de Chinese Zee is ge zonken na op een rif te zijn gevaren. Het schip werd niet voor de visserij gebruikt, maar voor «passagiersvervoer. Het had 94 passagiers aan boord. Amerikaanse vliegtuigen hadden bij het wrak twee reddingboten per para chute neergelaten. Later verscheen een oorlogsschip, dat alle opvarenden aan boord kon nemen. BERLIJN De Russische spoorwe gen gaan een extra treinverbinding inleggen op het traject MoskouBer lijn v.v. Tevens gaat men een directe aansluiting Moskou—Parijs tot stand brengen. Deze maatregelen vinden plaats op grond van de verwachting dat de komende zomer een grote stroom toeristen naar Rusland zal brengen. KAAP CANAVERAL (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft donderdag met succes het prototype van een nieuwe ballistische raket, de Pershing, gelan ceerd. De Pershing, die tien meter lang is en bestaat uit twee trappen, zal uit eindelijk een reikwijdte van 800 kilo meter krijgen. Het Amerikaanse leger hoopt de nieuwe raket over twee Jaren voor militair gebruik gereed te heb ben. Eigen nieuwsdienst BERLIJN. In de dierentuin van Berlijn is een vrouwelijke Afrikaanse olifant door het puibliek doodgevoerd. Het dier is veertien dagen zwaar ziek geweest. Het moest tenslotte worden af gemaakt. In de Berlijnse dierentuin is het voe deren daarom nu strikt verboden. Ver scheidene Nederlandse dierentuinen gin gen al eerder tot een dergelijk verbod over. Onder een dekentje van zijn bedje is de zes «maanden oude baby van de fa milie T. te IJmuiden-Oost gestikt. HOLLANDLA (ANP) De h.lb.s.-di- ploma's A en B van de bijzondere h.b.s. in Hollandia worden voor de ja ren 1960 tot en met 1964 gelijkgesteld met de overeenkomstige getuigschrif ten in Nederland. De minister heeft daartoe besloten, nu aangenomen mag worden dat voor het nieuwe cursusjaar twee bevoegde leraren uit Nederland voor handelsvak ken en voor het vak aardrijkskunde kun nen worden benoemd. Zolang de bezet ting met een voldoend aantal bevoegde leraren, ook voor de toekomst, nog niet genoegzaam kon worden gegarandeerd, bleef de mogelijkheid van een officiële erkenning van het eindexamen proble matisch. Wanneer de twee nieuwe leraren een maal in dienst zijn, zal het percentage onbevoegde leerkrachten aan deze h.b.s. waarschijnlijk lager zijn dan het gemid delde bij de Nederlandse middelbare scholen. Vorige week is in Hollandia de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van deze eerste h.b.s. op Nederlands Nieuw-Guinea. die thans nog is gehuis vest in barakken. Het gebouw zal in september van dit jaar gereed zijn. De h.b.s. telt ongeveer 25 niet-Nederlandse leerlingen circa twintig procent van het totaal onder wie twaalf pa- poea's. Van een onzer verslaggevers HAAMSTEDE. Voor de derde keer in betrekkelijk korte tijd is er een massamoord gepleegd op be schermde zangvogels: nadat eerst in Huizen en daarna in de kop van Noordholland een bepaald soort gif (paration) door het onoordeelkundig uitstrooien door boeren vele hon derden dode vogels had opgeleverd, zijn nu ook op westelijk Schouwen talloze slachtoffers onder de vogel stand gevallen. De vogelwacht Schouwen-Duiveland vond tot haar verontrusting de afgelo pen dagen vele lijkjes van grutto's, vinken en mezen rondom de boerde rijen. Ook reigers, bergeenden, kie kendieven en een paar buizerds waren het slachtoffer geworden van het do dende gif, dat door een paar boeren bleek te zijn uitgestrooid om duiven te verdelgen. De landbouwers op het eiland hebben namelijk in toenemende mate last van duiven. Door gebrekkig afschot en onvoldoende eieren rapen is de dui- venstand onrustbarend toegenomen en nu het gewas opkomt veroorzaken de dieren grote schade. Daartegen hebben enkele boeren paration gebruikt, een gif dat vrij te koop is en over het algemeen wordt gebruikt bij de ziekte bestrijding in de fruitteelt. AVERECHTS Het resultaat was averechts: behalve duiven gingen er ook honderden be schermde vogels mee heen. De vogel wacht heeft inmiddels bezoek gehad van het hoofd van het Rijksinstituut voor onderzoek in de natuur en van de Zeeuwse vertegenwoordiger van de dienst Faunabeheer. Er is voorts contact opgenomen met de Nederlandse jagers vereniging en Staatsbosbeheer, waaruit een nieuwe gezamenlijke aanpak van de duiven- plaag resulteerde: door intensief afschot gaat men proberen de duivenstand op het eiland onder controle te krijgen. De verantwoordelijkheid voor de dood van de beschermde vogels is moei lijk om te zetten in een vervolging. Verleden jaar is één boer op westelijk Schouwen gesnapt toen hij gif had uitgestrooid, dat veertig dode eenden veroorzaakte. De man werd veroordeeld tot een boete van driehonderd gulden. Van onze correspondent DEN HAAG. Twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk, heeft de Haagse rechtbank de 48-jarige fabrikant P. J. van H. op gelegd wegens oplichting van twee ad vocaten en drie zakenlieden. Aan al deze mensen had Van H. het verhaal verteld dat hij een uitvinding had gedaan op het gebied van waterfil ters, waardoor op economische wijze zout water in zoet kon worden veran derd. De Amerikaanse regering had zijn filters in produktie genomen en hem kwamen daarvoor vele miljoenen dol lars commissie toe. Inmiddels „leende" hij in totaal ongeveer 12.000 gulden van zijn diverse slachtoffers en plaatste hij een fictieve order voor de bouw van twee motorjachten van een half mil joen gulden. De eis was anderhalf jaar en terbe schikkingstelling van de regering. Van onze correspondent DEN HAAG. Wegens diefstal van een parkiet en een papegaai uit het vo gelpark Avifauna heeft de Haagse rechtbank de 22-jarige W. H. L. en de 29-jarige A. van R. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De parkiet hadden de mannen ver kocht; de papegaai werd in de w c. van een trem gezet, waarna de ver blijfplaats van het dier anoniem werd bekendgemaakt. Advertentie Een malse biefstuk, doperwtjes, patatesgeef daar eens Calvé Mayonaise bij! Mmmzo'n ontdekking maakt Uw maaltijd dubbel lekker'.! Calvé beloont Uw dubbel-Iekker idee! Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past. Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plei- zier mee. En bovendien beloont Calvé elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbeldekker idee ptr brief kaart zin Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli 19(50 worden ingestuurd en wor den het eigendom van Calvé. Stuur vandaag nog Uw idee int 4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7