Prinses Margaret: overbuurvrouw van onze ambassadeur Tv-spel snijdt probleem van Teddy Boys aan presenteert:" Veld in plaats van microfoon BRAZILIË WIJDT NIEUWE HOOFDSTAD IN.... MAAR DIPLOMATEN AARZELEN Kensington Palace voor Willem III gebouwd MET SIMONE ROOSKENS (20) IN HOOFDROL NOZEMS - IK GELOOF DAAR NIET ZO IN" 3 Drie dagen feest in droonistad programma's Half miljoen kinderen op nijverheidsscholen Der Rosenkavalier voor Eurovisie Troelstra-herdenking niet overtuigend IN HET KORT RADIÓT en misverstanden ZEEUWSCH DAGBLAD VOLENDAM KOOS Van onze correspondent HET huis van prinses Margaret ligt tussen de westkant van Kensington Gardens (een deel van Hyde Park) en de woning van onze ambassadeur. Wanneer de prinses en haar man hun huis uitstappen, de vijf treden hoge dubbele stenen stoep af, en verder het gisteren weer glanzend zwart geschilderde zes meter hoge monumentale ijzeren hek doorgaan, staan zij al in het park waar zij (als ze vroeg opstaan) onze ambassadeur kunnen tegenkomen of een van hun andere buren in het Kensington Palace zelf. En dat is een voorname rij. In de eerste plaats de tante van de prinses, de hertogin van Kent. dan prinses Alice van Athlone. tante van onze koningin, dan de hertog van Beaufort, en nog een drietal andere edelen die wonen in deze "koninklijke privilegevvo- ningen tgeen huur, maar wel gemeen tebelasting. gas, water, en elektriciteit voor eigen rekening). Nieuwe klant Toen ik het door de Londense at mosfeer zo langzamerhand geheel zwartgeblakerde bakstenen huis ging bezichtigen kwam juist de melkboer, Fred Smith, met zijn elektrisch bestel- wagentje zijn koninklijke ronde doen: ,,Ik ben erg blij met mijn nieuwe klant. Laat eens kijken, in een huis van deze grootte zal ze ongeveer 3 pinten per dag nodig hebben, en twee dozijn eieren per week. Met nog een paar flesjes room voor de koffie en het dessert. Iedere dag hetzelfde, en als ze eens weggaan af en toe, of meer nodig hebben merk ik het wel. Ze zul- HILVERSUM. De radio-opname die woensdagavond in de serie Vara's bekercompetitie zou worden gemaakt met de eerste elftallen van DWS A uit Amsterdam en van Volendam is niet doorgegaan, omdat het elftal van de wijsbroeken gisteravond de echte voetbaltraining verkoos boven deelna me aan het radiospel. De Volendammers staan er niet al te best voor in de competitie; zij zijn zelfs in groot degradatiegevaar. Vandaar uiteraard hun voorkeur voor de echte voetbaltraining buiten, boven het meer op verstand en geest afgestemde ver blijf in een der Hilversumse studio's. Vandaar ook dat namens Volendam bij de Vara woensdagmorgen telefonisch werd afgeschreven voor dit spel. Nu zal aanstaande vrijdagavond om negen uur via Hilversum II deze radio competitie tijdelijk moeten worden on derbroken. Men zal wellicht hoogtepun ten uit de vorige tien uitzendingen nog eens ten gehore brengen. De stand op de helft van de radio- bekercompetitie, waaraan twintig be taalde voetbalverenigingen deelnemen is dat DOS uit Utrecht met 11 punten aan de kop gaat gevolgd door SHS met 10 punten en Sittardia, dat in de echte voetbalcompetitie helemaal onderaan prijkt, met 9 punten. Onderaan de ranglijst van dit radio spel bevindt zich.Ajax, onze toe komstige voetbalkampioen in dit seizoen met 4 punten, een totaal dat ook NAC uit Breda tot dusver bijeenscoorde V- radio Fred Smith, de 49-jarige nieuwe melkboer van de prinses, zei: haar graag als klant hebben." „ik zal len net als de hertogin van Kent en net als iedere andere Londense huis vrouw wel een briefje achterlaten in de hals van een lege fles op de stoep." Orangerie Tegenover het huis, achter een bloe menperk en een muur vol planten, ligt de door Wren gebouwde Orangerie. Aan de achterkant kom je door een stille gang op een nog stillere binnen plaats, en door een tweede, tioogge- welfde gang bereik je de andere delen van het paleis, waarvan de staatsver- Irekken nu voor het publiek openstaan en waar het London Museum is ge vestigd. Het paleiseomplex herinnert aan roemruchte dagen uit de Engelse ge schiedenis. En uit de onze. War.t niet alleen werden koningin Mary en ko ningin Victoria hier geboren, het was ook het verblijf van onze koning-stad houder Willem III, die er op een nacht met zijn gemalin, koningin Mary, ter nauwernood aan de dood ontsnapte btf een zwSre brand, en later overleed na Sen VST van zijn paard. Het paleis zeil werd in opdracht van koning Willem III gebouwd door Wren, die er voor George III de „Margaret- vleugel" aan toevoegde voor de kin derkamers. Het huwelijksgeschenk dat de Lon dense city de prinses gisteren plechtig aanbood was daarom heel toepasselijk: een uit 168 delen bestaand zilveren ser vies en een uit 54 delen bestaand ver guld zilveren dessertservies uit de tijd van George III. I vandaag DONDERDAG Vanavond kunt u Enny Mols-de Leeuwe horen in een bijzonder optreden: 42 minuten staat zij alleen voor de microfoon in de hoorspelmonoloog Brief aan een vriendin" (21.00, Hilv. 2). Om 19.05 natuurlijk: ,.Ga er eens even voor zitten". En dat moet u écht doen, want met rasse schreden nadert de dag dat Albert de Koning definitief zijn laatste eitje zal hebben verorberd. L Nederlandse componist Lex van Delden componeerde in op dracht van de Stichting Kunstmaand te Amsterdam een Concert voor twee hobo's en orkest, dat vorig jaar de première te Amsterdam beleef de. Een eerste radiouitvoering heeft vanavond om vijf over acht (HfIv. 2) plaats. Het Radio Kamerorkest, dat onder leiding van Willem van Otterloo dit concert uitvoert, opent met een Concerto Grosso van Gemi- nianiwaarna de hoboïsten Sam Zilverberg en Victor Swillens de so listen in Van Deldens dubbelhobo- concert zijn. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Blousons noirs heten ze in Frankrijk: de zwarte jakken. Zweden heeSt zijn leren vesten, Duitsland zijn Haïbstarken. Het zijn de half opgeschoten jon gelui, diie onze maatschappij niet lusten. Die de knalpot wijd open zetten om de brave burgerij de stuipen op het lijf te jagen, en die hun haat tegen de gevestigde orde eruit ranselen met de scherpgesle pen fietskettin/g of de ploertendo der. Ons land heeft zijn nog tamelijk goedaardige nozems, in Engeland zijn het de Teddy Boys het pro bleem is internationaal. Vanavond wordt dit vraaigstuk aangesneden in het televisiespel Niks voor ons, dat speelt onder de Londense Teddy Boys en andere ongrijpbare jeugd. Strictly tor the siparrows (uitslui tend voor de mussen) is de Engelse titel van het stuk, en de televisie mensen konden zellls hij de Engelse amibasisade niet te weten komen, wat dat nti eigenlijk betekende. Uiteinde lijk bleek het een Londense nozem- uitdrufaking te zijn voor brandhout, waardeloos, en regisseur Jack Dixon heeft er toen Niks voor ons van ge maakt. Wilde troep De Teddy Boys zijn in dit stuk een wilde, teugelloze troep die soms on schuldige feestjes houdt met veel zin gen en jolijt, maar op het andere ogenblik in staat is tot moord en ver nieling. Mandie is een meisje, dat overhoop ligt met haar Ouders, en daardoor bij de Teddy Boys belandt, waar ze eigenlijk niet thuis hoort. Rotterdamse acteurs vertolken het Advertentie Hooggewelfde gangen leiden naar de andere delen van het paleis-complex Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De heer G. N. Méurs, voorzitter van de Nederlandse bond van leerkrachten bij het nijver heidsonderwijs, heeft gisteren op de vijftiende algemene vergadering van de bond in Rotterdam, het probleem van de onbevoegde leerkrachten aan gesneden. Voor hij dat deed maakte hij met een paar cijfers duidelijk hoe het nijverheids onderwijs is gegroeid. Sinds veertig jaar geleden de nijverheidsonderwijswet tot stand kwam. zijn er zevenhonderd nijver heidsscholen bijgekomen. Er zijn er nu meer dan dertienhonderd. Zij worden bezocht door bijna een half miljoen jongens en meisjes. Dat betekent dat tegenwoordig 37 procent van de kin deren. die de lagere scholen verlaten, nijverheidsonderwijs gaan volgen. Vlak voor de oorlog deed slechts zeventien procent dat. Overlappen Sprekende over het grote aantal wet telijk onbevoegde leerkrachten, speciaal bij het technische onderwijs voor jon- gens, merkte de heer Meurs op dat het steeds weer scheppen van nieuwe be voegdheden en het begrenzen van de reeds bestaande, dikwijls van een be voegde een gedeeltelijk onbevoegde leerkracht maakt. Ernstig zal moeten worden overwogen, aldus de heer Meurs, of de bevoegdheidsomschrijvingen niet zodanig moeten worden gewijzigd dat althans voor het meer algemeen vor mende basis-vakopdeiwijs verschil lende bevoegdheden elkaar overlappen. De bondsvoorzitter bracht ook het bestaan van veertig grotere en kleinere organisaties van onderwijzend personeel ter sprake. Hij noemde dat een grpte versnippering van krachten en meende dat het nodig is te onderzoeken of er een vorm van samenwerking mogelijk is waarbij ieder toch op zijn specifieke terrein zelfstandig kan blijven. Eisen nieuwsdienst WENEN De Oostenrijkse televisie gaat een speciale t.v.-bewerking maken van Der Rosenkavalier, zoals die deze zomer wordt uitgevoerd in het nieuwe Festspielhaus in Salzburg. De uitvoe ring zal op de t.v.-band worden vast gelegd en worden uitgezonden via het Eurovisienet. De leiding van de Salzburger Fest- spiele was gekant tegen rechtstreekse uitzending van Der Rosenkavalier. Men heeft daarom besloten direct na de première in het nieuwe Festspielhaus een speciale televisieversie te enscene ren. die in drie nachtelijke opnamen wordt vastgelegd op de magnetische zg. Ampexband. De dirigent Herbert von Karajan zal deelnemen aan de artistieke leiding van dit experiment. Het plan is op het ogen blik nog in voorbereiding en aan de N.T.S. is deze uitzending dan ook nog niet aangeboden. De platendraaiers Theo Uden Masman en Thom Kelling beginnen op zaterdag 14 mei met een nieuw platenprogramma onder de titel ..Zeg Theo! Zeg Thom!" Voor de vuist weg zullen de bekende radio heren nieuwe platen bespreken. Dit veertiendaagse Varaprogram- ma vindt laat op de avond plaats. Theo Uden Masman staakt met ingang van 14 mei zijn bekende grammofoonplatenprogramma „Vers van de pers", waarmee hij zeven jaar lang in de ether ij geweest. OPLOSSING VAN AL UW TECHNISCHE PROBLEMEN I Specialisatie in de vervaardiging van machines, I apparaten en transportmiddelen volgens tekening I pi eigen ontwerp -K Speciale gereedschappen I "K Massadraaiwerk, fratsen en slijpen. [Diam I 0 350 mm tot 1000 ntm lengte). Tolerantie 0.005 mm. Middelgrote constructiewerken televisie vandaag bekeken DONDERDAG „Niks voor ons" is de veelzeggende titel van het tv-spel vanavond. Het gaat over de problemen van Londense teenagers, en de bezet ting bestaat bijna geheel uit jonge Rot terdamse acteurs (21.00). Vooraf gaan we weer met Laurens van der Post op expeditie door de Ka lahari, naar de laatste Bosjesmannen (20.30). Vlaanderen: 20.00 Ieder zijn waar heid; 20.30 speelfilm „Hoe groen was mijn dal"; 22.00 Dans met de Doorme's. België Frans: 20.35 Télé-Mateh; 21.35 „Kruistocht in Europa", naar de memoires van Eisenhower. Nederland zal aan de Biënnale van van Venetië (18 juni tot 16 oktober) deel nemen met beeldhouwwerken van W. Couzijn, schilderijen van Willem Hussem en grafiek van Wouter van Heusden, Ro ger Chailloux en Anton Heyboer. Paul Osborn's stuk „De dood in de Appelboom", zal vanavond om 20.20 als televisiespel bij onze ooster buren worden uitgezonden. De regie heeft Wilhelm Semmelroth. De prinses en haar Tony hebben het huis al vaak bezocht om de nieuwe inrichting: voor te bereiden, en door deze korte gang de verruk kelijk rustige binnenplaats opgezocht tocht en een groot vuurwerk besluiten de feestelijkheden van de eerste dag.1 Maar nog drie dagen lang zullen de I BrasiliAnèn zich kunnen vermaken met I folkloristische evenementen en sport- iand gebeurtenissen, waaronder internationale autoraces. Het Varaprogramma stond gister avond in het teken van bezinning en amusement. Wat het eerstgenoemde on derdeel betreft moet zeker de herden king van de honderdste geboortedag van mr. P. J. Troelstra worden geme moreerd. De vele sprekers zullen het ongetwij feld goed hebben bedoeld, doch wat wij misten was een overtuigende im pressie van het leven van de socialis tische leider als politicus en mens. Een korte pakkende documentaire zou vooral voor de jongeren begrijpelijker zijn geweest. Een andere vorm van bezinning lag besloten in hel forum, waarin ook nu weer voldoende stof werd aangedra gen om er met genoegen naar te luis teren. In het marinevliegkamp Valkenburg ging het vrolijk toe. Thom Kelling en Jan Veenman presenteerden er een vlot amusementsprogramma met weinig hoogtepunten weliswaar, doch het aan zien zeker waard. De filmflitsen van Dorus (Tom Man- ders) die wij als een hoogtepunt van de avond tegemoet zagen, werd een for midabele teleurstelling. Niet alleen dat aan het gebodene geen kop of staart zat, ook de kwaliteit van het celluloid was dermate bedroevend, dat velen zich zullen hebben afgevraagd hoe de Vara iets dergelijks heeft willen uitzenden. Een woord van lof ovel-igens voor de kunstrubriek waarin vooral een frag ment experimenteel toneel van Paul Rodenko boeiend door Andrea Dom burg en Henk van Ulsen werd vertolkt. Stempher BRASILIA (Reuter) De feeste lijkheden en plechtigheden voor de overdracht van Rio de Janeiro's hoofd stedelijke status aan de nieuwe, ultra moderne stad Brasilia in de centrale Braziliaanse staat Goias zijn vannacht een minuut over twaalf plaatselijke tijd begonnen. In Rio. dat van vandaag af Braziliës 21sle en kleinste staat is en als staat Guanabara zal heten naar de baai voor de stad. viert men drie volle dagen een groot carnavalsfeest, dat van heinde en verre al duizenden feestvierders aantrok. In Brasilia zelf droeg de kardinaal patriarch van Lisabon, Manuel Goncal- ves Cerejeira, een mis op in de open lucht, waarna men een speciale bood schap van de Paus. van een internatio naal telefoongesprek opgenomen, kon beluisteren. Afwachten De overgang van de regering is echter nog grotendeels symbolisch. Vele rege ringsorganen vaardigden slechts een aantal ambtenaren uit Rio naar de feesten af, die daarna naar de kust terugkeren. Ook het corps diplomatique keert uit Rio de Janeiro terug, daar nog geen ander aan de uitnodiging van Kubitschek heeft gevolg gegeven om in een aparte ambassadelaan op gratis grond zelf een in moderne stijl gehouden gebouw neer te zetten. Men wacht liever nog even de presidentsverkiezingen van 3 oktober af, want als Kubitschek dan niet herkozen wordt betekent dat waarschijnlijk dat het tempo van de verdere bouw van Brasilia aanzienlijk gematigd zal worden en de ambassades nijg jaren in Rio zullen blijven. st.uk voor de camera's, en zo kunt vanavond in deze vrouwelijke hoofd rol van Mandie de jeugdiige Simone Rooskens van het Rotterdams Toneel zien. Hans Croiset speelt de gangma ker van de nozems, die Mandie als zijn vriendinnetje neemt. Simone Rooskens is met haar twin tig lentes generatiegenoot van de no zems aller landen. Maar met haar ge degen leerjaren op de nonnenschool en de Amsterdamse Toneelschool staat ze wel vér af van de nozem- mentaliteit, waarover ze trouwens een optimistisch oordeel heett. „Met je gevoel ,,Toen ik zeventien was, deed ik óók raar." zegt Simone Rooskens, ,.we hadden feesten, en we zochten altijd .gezelschap van leeftijdgenoten. Maar is dat niet doodgewoon een leef tijdsverschijnsel? Ais je zeventien bent, dan doe je alles met je gevoel, en je dénkt niet zo veel.." „Die nozems en alles wat de oude ren daar dan bij denken iik geloof daar niet zo in.. Laat men niet te gauw en te gemakkelijk oordelen Oók die nozems hebben him idealen, al is het misschien- maar onbewust. Ieder mens heeft toch immers al het ideaal van gelukkig te zijn?" Simone Rooskens, die met vijftien jaar probeerde op de Toneelschool te komen, maar toen wérd afgewezen omdat ze te jong was („een jaar la ter kwam ik opnieuw, ook al om te bewijzen dat het toneel écht en heus mijn roeping was..") zag toneelspe len toen, zegt ze zelf, als een soort voortdurende extase. Nu weet ze, dat acteren behalve een kunst ook doodgewoon een vak is, dat je moet leren. De televisiekij kers hebben haar al meermalen op liet scherm kunnen zien, o.a. met Pa sen in De wachters bij het Graf, als de dochter van de Romeinse bevelheb ber. Simone Rooskens is getrouwd met de Rotterdamse acteur Hans Boswin kel (25), die vanavond ook meespeelt, SIMONE ROOSKENS „elk mens heeft idealen" TELEVISIE 1 NEDERLAND NTS: 20.00 WeekjOum. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing; 20.40 Film; 20.50 Documentaire; 21.25 Gevar progr (—22.20). Regisseur Jack Dixon Niks voor ons en ze hebben een zoontje van tien maanden, Peter. Van de zomer gaat dit jonge gezin heel rustig naar eên vakantie-foungalowtje aan het Petten- se strand. Ook Ted Willis, de schrijver van Niks voor ons, schijnt niet zo som ber over zijn Teddy Boys te denken. Hij heeft in zijn stuk tenminste de nadruk erop gelegd, dat de nozems zich verzetten tegen de maatschap pij omdat zij zich verzetten tegen ni vellering, gelijkschakeling. Zij willen geen naamloze nummers zijn, maar individuen. Ze willen zichzelf zijn. En een van de Teddy Boys laat zich in het stuk ontvallen; „Ik wou dat er één mens in de wereld was die echt van me hield. Zou toch diep in de Teddy Boys met hun (boksbeugels en messen een blanke pit schuilen? Of is dat alleen maar de ijdele hoop, waarmee dé niet-ibegrijpende oudere generatie zich zelf zoethoudt..? VRIJDAG 22 APRIL 1.10 dag; HILVERSUM I. 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; Gram; 7.30 Een woord voor de I.40 Gram: 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram: 9.00 V d zieken; 9.30 Gram* 9.35 Waterstanden; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram* II.15 Progr v d oudere luisteraars. middag 12.00 Pianospel; 12.20 Gram; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.53 Gram ot act; 13.00 Nws: 13.15 Vijftien jaar ge leden, praatje: 13.20 Blaas orkest; 13.50 Gram: 14.35 Ork muz en comm; 15.15 d Advertentie Twee sleutels LONDEN. De Engelse minister van luchtvaart. Duncan Sandys, hoopt dat het komende debat in het Lagerhuis over dc wijzigingen in de Engelse de fensiepolitiek. die geleid hebben tot de afschaffing van de Blue Streak, een Engelse raket-in-wording voor de lange afstand als militair wapen, verhelde rend zal werken. Er zijn naar zijn mening al te veel misvattingen en misverstanden ontstaan na de geruchtmakende verklaringen van minister Watkinson in het Lagerhuis, en ook te veel onjuiste verklaringen uit- gesproken en gepubliceerd. Waarschijnlijk het belangrijkste pa pier voor haar persoonlijke leven dat Prinses Margaret ooit zal bezitten, wordt hier getoond door de secretaris van de aartsbisschop van Canterbury. Het is de huwelijksacte voor „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margaret Rose en Antony Charles Robert Armstrong-Jones Esquire". Het enorme zegel van de acte vertoont bijbelse voorstellingen. Daarna overhandigde de directeur van het uitvoerende lichaam voor dé bouw van de nieuwe hoofdstad èèn symbolische i stadssleutel aan president Kubitschek de Oiiveira. Dezelfde sleutel was president1 Eisenhower op zijn jongste Zuidameri- kaanse reis ook reeds aangeboden. Vanochtend ontvangt president Kubit schek het corps diplomatique in zijn I Palacio da Alvorada (Paleis van de Da geraad), waarna de uitvoerende, rechter lijke en wetgevende macht in het presi dentiële Palacio do Planalto officieel zullen worden geïnstalleerd. Een geza menlijke zitting van dc beide kamers wordt gevolgd door de inwijding van een stedelijk monument. Een historische op- Voordr; 15.35 Gram; 16.00 Praatje v tuinb; 16.15 Kamermuz; 16.40 Gram; 17. Voordr; 17.20 Lichte muz; 17.40 Beursber- 17.45 Gram. avond 18.00 Koorzang; 18.20 Gevar progr; 18.50 RegeringsuitzDe Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aan dacht van de Nederl. Nóödwaoht. Tom Lo- dewijk, hoofd afd. publiciteit spreekt over het onderwerp: Het grote misverstand: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Kamerkoor; 19.30 Radio krant; 19.50 Gram; 20.00 Avondrust, hoorsp; 20.30 Friederike. operette: 22.30 Nws; 22.40 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Muzikèle lezing; 23.40 Gram; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym v d vrouw: 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdélijk uitgeschakeld, lezing. VARA: 10.20 V d vróuw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Hoorn- kwart; 11.35 Gram. middag AVRO: 12.00 Lichte muz: 12.20 Rege ringsuitz: Uitz v d landb; 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Sport en prognose; 12.50 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Me ded of gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Koer sen14.00 Pianospel: 14.25 Voordr; 14.45 Dameskoor; 15.15 Muzikale biografieën. VARA: 16.00 Muzikale lezing; 16.30 V d Zieken; 17.00 V d jeugd; 17.50 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Pol praatje; 18.25 Lich- ■e }rS,?° De ,PunTte6 op de i. praat je; 19.00 V d jeugd; 19.10 Ja2zrnuz. VPRO: 19.30 De stad nu. gesprek; 19.45 VPRO- nws: 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.10 Dichterbespreking; 20.20 Dichters van de ze tijd: 20.35 Moderne theologen vergade ring, lezing; 20.50 De Kerkbouw-integratie, lezing. VARA: 21.00 Bekercompetitie; 21.50 Geen tijd voor helden, klankb; 22.15 Bui- tenl weekoverz; 22.30 Nws; 22.40 VPRO Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.»0 Son nws in Esperanto; 23.10 Muzikale Ie- ring; 23.55—24.00 Nw*.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7