Vergoedingen voor gedupeerden door Amerikaanse druk Zuidkoreaanse oppositie zal worden gehoord Verwoerd komt volgende week weer in functie Kwakzalverij in Russische pers Wim v. dL Berg blijft zoek Kassier bekent De Bilt: Kouder Trein stopte paar meter voor kleuter HUIS VOOR MARGARET NEGENVOUDIG RUSSISCH NEEN SmMUfHOHctuP. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Snel overleg Opschudding Eisenhower MANIAK BELAAGT DELFTS MEISJE Toch schoten RAZZIA'S DUREN VOORT Regeringspolitiek is ongewijzigd MEDICI PROTESTE REN IN RUSLAND Zes maanden voor politieman FOTONIEUWS op pagina 7 VeRONica in de Noordzee Duitse luchtmacht op Franse bases TERECHTWIJZING X-15 BEREIKT 2700 KILOMETER V er dwenen toeriste was naar feest Venezolaanse vliegtuigen beschieten rebellen STATUS QUO IN ZEERECHT IJzerwerker in haven verdronken Vorstelijke vondst in Prinsengracht Temperatuur gaat dalen Hoofdkantoor: Goes, L. Vorslstraat 90, Postbus 4, Giro 116666 telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bil geen gehoor.' 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38. tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartat® Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4,740 Donderdag 21 april 1960 SYNGMAN RHEE BUIGT Van een onzer verslaggevers ALKMAAR Vlak voor een kleine, spelende jongen is gister middag een grote elektrische trein knarsend gestopt. Het ge beurde even bezuiden Alkmaar. De machinist van de trein, de heer P. A. J. Spape, zag door zijn voorruit het silhouet van het kind angstig snel naar zich toe komen. Zich niet bewust van het naderende monster speelde de kleine Jan van der Velde (21£) met de kiezelstenen op de baan. Het groene gevaarte kwam een paar meter van de peuter af schokkend tot stilstand. Jan keek verbaasd op en zette het daarna op een huilen. De heer Spape en zijn hoofdconduc teur hebben snel overlegd, wat zij het beste konden doen met het joch. Om da vertraging in de dienstregeling zo klein mogelijk te houden werd be sloten het huilende kind mee te ne men naar Alkmaar. Wat tegenstrib belend maar al gauw bedarend onder de sussende woorden van de beide spoormannen is Jan de trein ingetild. Onder de kap van het Alkmaarse station was de huilbui over en Jan werd naar het stationskantoor gedra gen, waar een monteur van het sein- wezen de kleine jongen vaag her kende: hij wist in elk geval, dat het kereltje bij de Jan Colijnstraat woon de. Omdat hij er toch heen moest bood hij aan de kleine even thuis te brengen. Inmiddels was de buurt, waar een paar moeders met grote schrikogen het geval hadden gevolgd, in opschudding: buren vertelden de ouders van kleine Jan, dat hun zoontje door de trein was meege nomen naar het Alkmaarse station en een buurman met een auto bood aan het kind even te halen. Jan was echter al dank zij de monteur in moeders armen teruggevoerd. Hij zal de spoorlijn waar schijnlijk niet zo vaak meer van dicht bij zien. 9 Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De regering van tie republiek Zuid- Korea heeft de waarschuwingen van de Amerikaanse regering ter harte genomen en zal haar politiek herzien. De forse verklaringen die dinsdag te Washington zijn afgelegd over de politiek van de regering van president Syngman Rhee zijn in Korea op de voorpagina's van de kranten afgedrukt, hoe wel er strenge censuur heerst. langrijkste klacht dat er geknoeid is bij de verkiezingen, zodat er nieuwe ver kiezingen gehouden moeten worden, waar bij ook de kandidaten van de oppositie aan bod kunnen komen. De Zuidkoreaanse regering zal de klachten van de oppositie over de gang van zaken bij de jongste verkiezingen onderzoeken. Slachtoffers van de bloedige onlusten van dinsdag zullen scha devergoeding ontvangen en de nabestaanden van mensen die bij de relletjes zijn omgekomen zul len, wanneer hun het stoffelijk overschot wordt overgedragen, meteen een bedrag in geld ont vangen. Gevangen genomen de monstranten zullen worden gesteld. Wat er zal worden gedaan om aan de politieke klachten van de oppositie tegemoet te komen, is niet bekend gemaakt. Zoals men weet is de be- Van onze correspondent DELFT. Twintig lentes telde het Delftse meisje dat dinsdagavond om elf uur heel alleen in de Cellebroederstraat liep, op weg naar huis. Zij werd aange sproken door een haar achterop komen de man, maar zij verwaardigde zich niet op zijn praat j>es in te ga an en liep -door alsof de man lucht was. Eén ogenblikje later reageerde zij met een gil op 's mans avances en holde naar huis. Daar bleek dat er een vijf centimeter lange snee zat in de rug van haar man tel. Haar trui en haar lingerie waren ook doorgesneden. Haar rug was geschramd. Haar vreemde vereerder heeft waar schijnlijk een scheermesje in de hand gehad toen hij haar de kneep in haar rug gaf waar zij zo van was geschrok ken. Zeer diepe indruk heeft het gemaakt op de Koreaanse regering en op het volk, dat president Eisenhower zijn voorgenomen bezoek aan Korea wellicht voor onbepaalde tijd zal uitstellen. Enige senatoren en verscheidene kranten heb ben de president aangeraden zijn bezoek in juni uit te stellen en minister Herter heeft de Koreaanse ambassadeur ook te kennen gegeven dat er van een bezoek van de Amerikaanse president geen spra in vrijheid ke kan zijn, wanneer de der-" eratie in Korea met voeten wordt g len. Hoewel de Koreaanse regering beter schap heeft beloofd, is er gisteren toch nog geschoten in de hoofdstad Seoel. Grote menigten betogers werden onder vuur genomen. De censuur verhinderde vermelding in de kranten van aantallen slachtoffers. De kranten verschenen met grote stukken wit op hun pagina's en buitenlandse correspondenten, die ver slagen van de gebeurtenissen naar hun kranten wilden seinen, moesten eerst met hun verhalen naar de censor. Kleine man in veilige handen: Jantje v. d. Velde (2]^) kan weer glimlachen na zijn hachelijk avontuur met een levensgrote trein. Zijn redder, machinist V. A. J. Sape uit Alkmaar, heeft in de paar sekonden, die hij nodig had voor een beslissing over leven of dood van een dreumes, de brede glimlach van deze foto beslist niet op het gezicht gehad. Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD Opnieuw zijn er gis teren in de Kaapprovincie een vijf honderd arrestaties verricht in verband met de voortdurende boycot van werk, afgeroepen door het nu verboden Afri kaanse Nationale Congres. In neger- dorpen nabij Port Elizabeth werden 140 stakers ingerekend en bij East- London 345. Ook legde de politie be slag op een hoeveelheid wapens, zo is bekendgemaakt. Niettemin verluidt dat de boycot over het geheel genomen niet effectief is en dat er meer werk willigen dan stakers zijn. In totaal zijn er nu sedert Paasmaandag 1200 aanhou dingen verricht. Negers „berecht" In een gevangenis nabij East-London zijn gisteren 407 op maandag gearres teerde negers berecht; enkelen konden de boete betalen, de meesten gingen voor enkele weken de cel in. De minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, zei woensdag in het parle ment de gedachte van een coalitiere gering te verwerpen „omdat we daar reeds onprettige ervaringen mee heb ben gehad". De regeringspolitiek, al dus Louw, blijft in de grond gelijk, maar als er enige verandering zou komen, dan zal dat 'bekendgemaakt worden door premier Verwoerd, die naar hij eraan toevoegde daar weer toe in staat is. Men verwacht dat de premier binnen een week zover van zijn aanslag hersteld zal zijn dat hij zich weer volledig aan staatszaken zal kunnen wijden mogelijk eerst nog van zijn 'bed uit. In Durban zijn gisteravond op vele plaatsen anti-joodse vlugschriften aan getroffen. De politie neemt het als „een ongewenste vorm van onruststo- ken in deze noodtoestand" ernstig op. ZAAK STEEKPENNINGEN Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De rechtbank te Amsterdam heeft de 46-jarige wacht meester van de Rijkspolitie J. M. de V. van de verkeersgroep Amsterdam gisteren wegens het aannemen van steekpenningen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De V. was een van de vijf wacht, meesters van de verkeersgroep Amster dam die in september werden gearres teerd omdat zij giften van het publiek zouden hebben aangenomen om in strijd met hun plicht geen processen-verbaal op te maken van geconstateerde over tredingen. Due van de vijf wachtmeesters kre gen al straffen van tien tot twaalf maan den gevangenis met aftrek opgelegd. De V. zal met de vijfde wachtmeester nog eens voor een ander geval terecht moe ten staan. De laatste daarna nog eens afzonderlijk voor weer een ander geval. PRINSES MARGARET en Tony Armstrong-Jones hebben een huis. Het is een van de privilege-woningen in het Londense Kensington Palace com plex, die hun door koningin Eliza beth is aangeboden. De prinses en haar man zullen er midden-juni, wanneer zij van de huwelijksreis terugkeren, hun intrek nemen. Maar omdat het huis veel kleiner is dan men zou denken, zullen zij er later waarschijnlijk wel een landhuis hij moeten nemen. Eigen nieuwsdienst LONDEN Sommige periodieken in de Sowjetunie schijnen het met de betrouwbaarheid van hun medische nieuws niet al te nauw te nemen. Zij schenken meer aandacht aan kwak zalverij dan goed is voor hun lezers en, wat erger is, zij wekken de in druk dat die kwakzalverij berust op de nieuwste resultaten van het medische onderzoek in de Sowjetunie. Een klacht van deze strekking is woensdag afgedrukt in de Prawda. Het was een brief van professor Nikolai Blo- chin, de voorzitter van de akademie van medische wetenschappen van de Sowjet unie, en vijftien andere vooraanstaande Russische medici. Discrediet ue gewraakte artikelen brachten vol gens de schrijvers van het ingezonden stuk de Russische medische wetenschap in groot discrediet en werkten de be vordering van de kwakzalverij in de hand. Tot de periodieken die het op dit ge bied wel het bontst hadden gemaakt zou behoren de Literatournaja Gazeta, een van de veelvuldig in het buitenland ge citeerde Russische nieuwsbladen. De Li- teratoernaja Gazeta had zelfs onlangs de minister van volksgezondheid, Sergei Koerasjof, verweten dat hij op bureau cratische wijze de invoering van een nieuwe methode voor kankerbestrijding had tegengehouden. Amerika De methode waarvoor de Literatoer- naja Gazeta ijvert volgens de zestien on dertekenaren van het ingezonden stuk in de Prawda, was acht jaar geleden al ver worpen als ondeugdelijk door Ameri kaanse medici. Het blad van de Russische journalis ten. Sowjttekaja Fetsjat, heeft inmid dels de gehele pers in de Sowjetunie ge waarschuwd voor een zekere Peter De- rasjinski, die zijn brood zou verdienen I met gefantaseerd nieuws en nu onvind-j baar zou zijn. Fantasie Derasjinski zou het hebben bestaan acht maanden lang de Letlandse radio nieuwsdienst, en de luisteraars in Let land, voor het lapje te houden met de produkten van zijn fantasie. De Sowjetskaja Petsjat beweerde zelfs dat Derasjinski zich met zijn werk zo populair had gemaakt dat hij „de koning j van de ether" werd genoemd. Hij zou ten slotte tegen de lamp zijn gelopen toen hij de luisteraars een tele fonisch vraaggesprek met de be roemde Russische schrijver Michail Sjolochof had voorgeschoteld. Het was „de koning van de ether" blijkbaar ontgaan dat Sjolochof, als lid van het gevolg van premier Kroesjtsjef, zich op dat tijdstip in de Verenigde Staten ophield. DE Veronica, het tot radio station omgebouwde Duitse lichtschip, is gisteren door de Engelse sleepboot Guardsman naar de Noordzee gebracht, waar het in de nabijheid van Noordwi.jk, ongeveer zeven mijl uit de kust, voor anker is ge gaan. Dinsdagmiddag verliet de sleep de haven van Emden. Een boot van de rijkspolitie heeft de Veronica gevolgd tot aan de grens van de territoriale wateren. Gisteravond is de Veronica ai begon nen met de eerste proeluitzending, die men o.a. in Amsterdam kon beluisteren op d' 198 meterband. Een omroepstc kondigde aan „Hic is radio Veronic van uit zee mt een technisch proef uitzending". Daarna werden wat lichte muziek plaatjes gedraaid. PARIJS Volgens le Monde heb ben de militaire besprekingen tus sen Frankrijk en West-Duitsland ge leid tot een overeenkomst. De Duitse luchtmacht mag zijn piloten gaan oefenen op de Franse bases van Cog nac en van Istres, die echter onder Frans commando zullen blijven. Zoals men zich zal herinneren be stonden er aanvankelijk aan de kant van de Luftwaffe verlangens om de bases waarop zij in Frankrijk zou kun nen oefenen, geheel onder Duits com mando te brengen. Dat heeft Frankrijk echter geweigerd. Wel heeft het een basis in Algerije aangeboden, doch die heeft Duitsland met het oog op de mo gelijke politieke complicaties niet dur ven aanvaarden. Frankrijk ziet zich wat betreft het laten oefenen van de Duitsers op de twee Franse bases voor een moeilijk heid geplaatst. De twee grootste scho len van het Franse luchtleger bevinden zich nl. bij M'aknes en bij Marrakesj in Marokko. Het ligt in de lijn der ont wikkeling van de relaties tussen Frank rijk en Marokko dat deze beide scholen binnen afzienbare tijd naar Frankrijk zullen moeten worden overgebracht. In dat geval zou het moeilijk worden nog verder gastvrijheid te verlenen aan de Duitsers. Mogelijk oproep per t.v. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse politie is nog geen stap nader tot de oplossing van de moord op Engelina Feenstra, het zeventienjarige meisje dat nu bijna twee weken geleden in het huis van hoofdinspecteur Schip per werd gewurgd. Ook is er nog geen spoor te beken nen van „Wim v. d. Berg", de jonge man met wie Engelina enkele dagen voor haar dood een afspraak heeft ge maakt. Waarom heeft hij zich nog niet gemeld? Men kan slechts naar de re den gissen. De justitie vraagt zich thans af, of misschien hulp van de moderne com municatiemiddelen zal kunnen baten. Daarbij denkt men vooral aan de tele visie. Naar wij gisteren konden consta teren, voelt de officier van justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, wel iets voor de gedachte om, naar buiten lands voorbeeld, via het beeldscherm met opgaaf van redenen op (alias) Wim v. d. Berg een dringend beroep te doen zich te melden. Men heeft bij de justitie het ver moeden dat Wim v. d. Berg zich schuil blijft houden omdat hij bang is dat zijn omgeving van zijn relaties met Enge lina Feenstra hoort. Men is bereid hem op dit punt bin nen redelijke grenzen bescherming te garanderen, tenzij men in Wim v. d. Berg te doen heeft met iemand, die schuldig of medeschuldig is aan de moord. In dat geval koestert de justi tie niet de minste illusie dat de jonge man zich na welke aansporing dan ook, vrijwillig zal melden. Aan het bestaan van Wim v. d. Berg kan overigens geen twijfel bestaan; zijn naam staat in het agendaatje van Engelina Feenstra genoteerd op de zelfde maniér waarop ze ook andere, wel achterhaalde vrienden heeft inge schreven. Bovendien, in vrije recente correspondentie met een vriendinnetje in Leeuwarden had zij het over een „Wim". Ontwapeningsconferentie Eigen nieuwsdienst GENEVE. Alle negen praktische ontwapeningsmaatregelen waarmee volgens de Amerikaanse voorstelier. Frederick Eaton, een eerste begin zou kunnen worden gemaakt om het streven naar algemene ontwapening een duw in de goede richting te ge ven, zijn woensdag verworpen door de Sowjetunie in de tienlandenconfe- rentie over het ontwapeningsvraag- stuk. De leider van de Russische delegatie, Valerian Zorin, motiveerde de verwer ping aldus: De negen voorgestelde maatregelen behelzen de uitoefening van controle; ontwapeningsmaatregelen zijn het niet. De voorgestelde maatregelen waren volgens hem „winkeldochters" waarvoor de vijf Oosteuropese delega ties geen belangstelling hadden. Toen begon Zorin over de koude oor log. Die was ontketend door het wes ten. Het westen had volgens hem ook kernwapens als ,,afpersingsmiddel" ge bruikt. De voorzitter van de* dag, de Fransman Jules Moch, wees .Zorin te recht. Hij herinnerde hem aan bepaalde gebeurtenissen die zich in Europa in februari 1948 en in Azië in 1949 hadden voorgedaan. Zorin, zei de Fransman, wist drommels goed welke gebeurtenis sen dat waren. Zorin moest er maar rekening mee houden, zei Moch, dat het westen in het vervolg dergelijke aantijgingen niet on beantwoord zal laten. LOS ANGELES (Reuter). Het ra ketvliegtuig X-15 heeft woensdag tijdens een nieuwe proefvlucht een topsnelheid van ruim 2700 kilometer per uur be reikt. De X-15 werd hangend onder de vleugel van een straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht, naar grote hoogte gebracht en begon daar de )roefvlucht, die tien minuten duurde. De tot dusverre grootste snelheid die met de X-15 was bereikt was 2240 kilo meter per uur. Advertentie MADRID (AFP) De Nederlandse toeriste van wie gisteren werd gemeld dat zij plotseling was verdwenen in de zigeunerwijk van de Spaanse stad Sevilla, is terecht. Er blijkt geen sprake te zijn geweest van geheugenverlies, zoals oorspronkelijk wel werd gevreesd. Zij had een flamenco- feest bezocht en is na afloop van het féést weer op komen dagen. Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, Drogisten, Kappers en de Speciaalbranchc CARACAS (Reuter, AFP) Vliegtui gen van- de Venezolaanse luchtmacht hebben woensdag de kazernes beschoten die door opstandelingen waren veroverd I op het garnizoen van San Cristobal, dicht bij de grens van Colombia. Vier transportvliegtuigen vol soldaten, door de regering naar San Cristobal gediri geerd om de rebellen te onderdrukken, landden omstreeks dezelfde tijd op het vliegveld van San Antonio, gelegen tus sen de grens en San Cristobal. De rebellie schiyit. oncV leiding te staan van generaai Castro León, oud minister van dttensie. en officieren die na de val van de dictator Perez Jimenez uitweken naar het buitenland. GENèVE (Reuter). Een groep Afri- kaans-Aziatisiche-LatijnsamerLkaanse landen zal naar men aanneemt vandaag op de internationale zeerechtconferentie in Genève een voorstel doen voor een algemene maar tijdelijke status quo ten opzichte van de grens voor de territo riale wateren, geldend zolang men de kwestie ibij de Verenigde Naties in be handeling laat. De Sowjetunie en andere leden van het Russiche iblok steunen ihet voorstel, waarvan verder nog geen details bekend zijn. Men schijnt met deze terugverwijzing naar de volkerenorganisatie dus te er kennen, dat er althans op deze conferen- tie geen compromis bereikt kan worden. ROTTERDAM De veertigjarige Rot terdamse ijzerwerker de heer C. J. Verveer uit de De la Reystraat is gis termorgen in de Maashaven verdronken. Hij moest een roeiboot onder een stei ger vandaan halen. Ongeveer een uur nadat hij daar opdracht voor had ge kregen werd de boot leeg, drijvend in de haven aangetroffen. Mén ging toen dreggen en vond het lijk van de heer Verveer. AMSTERDAM Uit de Prinsengracht in Amsterdam zijn in enkele dagen meer dan 350 ringen, ruim zeventig horloge banden. zes armbanden, drie colliers, een aktetas en twee kasboeken opge haald. Twee mannen die geregeld oud metaal uit de grachten vissen brachten vorige week deze vreemde vangsten boven wa ter. De politie vermoedt dat de vondsten een deel vormen van de sieraden die begin januari uit een auto aan de Jacob van Lennepkade in Amsterdam zijn ge stolen. In verband met die diefstal zijn al »es arrestaties verricht. LEEUWARDEN De zestigjarige kassier P. N. J. van de Coöperatieve boerenleenbank te Tietjerk heeft nu be kend dat ihij ongeveer negentienduizend gulden heeft verduisterd. De politie vermoedt dat het bedrag aanmerkelijk hoger ligt. De kassier verdween op 8 april uit Tietjerk toen hij hoorde dat hij een paar dagen later zijn beheer op een vergadering zou moeten verantwoorden. Hij werd later in overspannen toestand in Amsterdam gevonden en op eigen verzoek in een kliniek opgenomen. Eni ge dagen geleden is hij gearresteerd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Mati ge wind tussen noord en noord west. Lagere mid- dagtemperaturen. MIESJE: Het was al weer zo lang mooi. 22 april: zon op 5.29, zon onder 19.49; maan op 4.16, onder 16.02. Van onze weerkundige medewerker Twee prachtige dagen met voor jaarsweer zijn er na de Pasen uit de bus gekomen. De temperatuur liep dinsdag in de oostelijke pro vincies tot twintig, gisteren zelfs tot 22 graden op, maar aan de kust werd het lang niet zo zacht. In Den Helder was dinsdag elf en gisteren dertien graden de hoogste tempe ratuur. Het enorme gebied van hoge druk, dat van de Golf van Biscaje over het Oostzeegebied tot diep in Rusland reikt, is de oorzaak van dit mooie weer. Aan de zuidzijde van dit gebied is de wind oostelijk en wordt warme lucht uit Zuid- Rusland naar onze streken over gebracht. Dit gebied van hoge druk blijft echter niet zo stevig als het gisteren nog was. Het deel hoven Scandina vië brokkelde gisteravond steeds verder af, terwijl het boven de oceaan en de Britse eilanden gele gen deel zich uitbreidt. Dit heeft tot gevolg, dat de wind in het Noordzeegebied overal noordweste lijk zal worden, zodat koudere lucht en ook enkele wolkbanken zich landinwaars zullen bewegen en de temperatuur op wat lager niveau zullen brengen. In Den Haag kon men de invloed van de noordenwind gistermiddag al goed merken; om drie uur was de temperatuur op Ypenburg nog achttien, een uur later nog maar vijftien graden. Hoewel het weer in het zuidoosten van ons land ook vandaag nog vrij warm zal zijn, gaat er ook daar al een stukje van de temperatuur af. Regen zal de daling van de tem peratuur ons niet bezorgen; ook april lijkt over het algemeen droog te blijven.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1