Hitier overleeft aanslag en wij lijden eerste verliezen 19SHPS3 De ambtenaar en de zakenman Verhuizing voor het vaderland Pag. 9 WITTE KRUIS de £ckte PIJNSTILLER tintelend fris Nijlpaardenfokkerij van Artis wereldberoemd WITTE KRUIS Zaterdag 16 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Advertentie Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! ^JAAGDEN zijn altijd een vrij nete lig onderwerp van theologische discussie geweest en dit teken van de dierenriem gaf dan ook aanleiding tot verwarring: er waren verschillende Maagden die geacht werden in dit teken tot de hemel te zijn toegelaten. Het is alsof het sterrenbeeld in deze onduidelijkheid deelt, want alleen ge routineerde sterrenzoekers halen het zonder aarzelen uit de wemeling van- heldere puntjes. Ze is te vinden door de staart van de Grote Beer in onge veer dezelfde boog voort te zetten: na anderhalve staartlengte passeert men Arcturus, nog bijna anderhalve staart lengte bereikt men Spica, de helderste ster van de Maagd. Spica betekent „aar" en die zou ge dragen zijn door de eerste maagd, de godin Dike, de Gerechtigheid, ook Astraia geheten. Veel kopij steekt niet in haar verhaal: het is alleen een per sonificatie in een pessimistische ge schiedbeschouwing. Toen de gouden eeuw achtereenvolgens was opgevolgd door de zilveren, de bronzen en de ijzeren, raakte Dike steeds meer in de verdrukking en zoals Ovidius bij Von del zegt: Astraea wordt verdreven, De leste van de goón, die angstig en beducht De werrelt, root van moord, ter naewwer noot ontvlught. Zij verhuisde naar de hemel en werd daar het sterrenbeeld de Maagd. De tweede maagd biedt reeds alleen daardoor interessanter aspecten, dat zij de dochter was van een trawant van Dionysos, de wijngod. Zij heette Erigone, de „in de Lente Geborene" en haar vader Ikarios. Hij had in de tijd, dat Dionysos de wereld afreisde om zijn nieuwe product, de wijn, over al in te voeren (zoals dat in handels kringen heet), hem in zijn woning in Athene vriendelijk ontvangen, en als dank daarvoor leerde Dionysos hem het geheim van de wijnbouw en gaf hem een paar monsterzakken wijn voor de reclame. \Y/IJN moet worden verbouwd door plattelanders (hoewel niet al te plat van land) en dit waren voor Ikarios dus de aangewezen klanten. In zijn tijd waren deze lieden niet van de slimsten. Ze dronken het smake lijke vocht op. klokkend en met het tempo van de afvoer van een badkuip, want dat is het bedriegelijke van de wijn, je kunt er heel wat van op, eer je iets ervan „merkt". De Attische boeren ondervonden dit na het nodige (en méér dan dat) te hebben ingenomen: ze zagen ineens twee Ikariossen en begonnen rond te tollen. En gelijk men tegenwoordig laveloze lieden kan horen kermen „Ik ga dood!", hoewel ze de symptomen kenden voor ze begonnen te drinken, zo waren de op niets verdachte land lieden er des te meer van overtuigd, dat Ikarios ze vergiftigd had. JiJET grote knuppels begonnen ze op hem los te slaan, en vaak raak ten ze de verkeerde Ikarios van de twee, waarna ze op hun gezicht vielen, maar ze krabbelden steeds weer op en probeerden het nog eens, totdat ze met meer geluk dan wijsheid de arme kerel haddendoodgeslagen. Toen hij daar zo griezelig stil lag, werden zij ont nuchterd en ze begroeven hem haas tig onder een boom. Maar Maira, de trouwe hond van Ikarios, keerde alleen naar huis terug en toen Erigone hem vroeg, waar het baasje was, jankte hij treurig en liep naar de uoordeur. Erigone volgde hem tot bij de bewuste boom. waar hij be gon te graven, en terwijl de aardklui ten tussen zijn achterpoten doorvlo gen, kwam alras het bebloede lichaam van haar nader te voorschijn. Erigone schrok daar zo verschrikkelijk van. dat ze zich zelf aan de boom ophing. Dionysos was razend, toen hij het hoorde, maar hij kon voor hen niets meer doen, dan ze als sterrenbeelden aan de hemel plaatsen. Erigone als de Maagd en Maira als de Kleine Hond. Maar in Athene gebeurden nare din gen.' een besmettelijke ziekte teisterde de stad en telkens weer hoorde men van een meisje, dat zich in een vlaag van waanzin had opgehangen. Natuur lijk vroeg men er een orakel naar. en dat zei. dat alles goed zou komen, als men het lijk vani Erigone zou hebben gevonden. Maar het was niet meer te vinden: ofschoon men, aan ophangen gewoon, wel degelijk in de hoogte zocht, bleef men toch te laag kijken. rpEN einde raad probeerde men het met vergelding en verzoening: de boeren, die Ikarios hadden doodge slagen werden opgespoord en opge hangen en voor Eriaone's nagedach tenis werd een jaarlijks feest inge steld. waarbij de Atheners beeldjes of maskers aan boomtakken hingen en die onder het zingen van liederen heen en weer lieten schommelen, en waarop ook de eerstelingoffers van de wijn oogst aan Ikarios en zijn dochter wer den gebracht. Hiermee nam de god genoegen, de geheimzinnige zelfmoordrage hield op, en eeuwenlang werd het Schommel- feest voor de Maagd gevierd. AN de hand van fragmenten uit het dagboek van Frits van de Water zetten wij onze serie „Her inneringen aan de mobilisatiewin- ter 1939-'40" voort. In deze twee de aflevering blijft de dreiging van het onweer dat in mei '40 boven West-Europa zal losbarsten, over de wereld hangen. Slechts in de verte slaat de bliksem in: de Russen beginnen in de barre win terse kou hun aanval op Finland. In ons neutrale landje is de eer ste opwinding na het uitbreken van de oorlog tengevolge van de Duitse overval op Polen enigszins geluwd. In het wereldje van Frits van de Water, directie-secretaris van een Rotterdamse rederij, gaat het leven zijn gewone gang. Zijn vrouw Anneke beseft weinig van de onrust die haar man bezielt en wijdt zich weer aan haar kunst zinnige liefhebberijen, welke haar man, de nogal nuchtere en sys tematische econoom, nauwelijks kunnen boeien. Hij blijft de con tacten onderhouden met zijn vrien den: de vrijgezel Jan de Moor die als arts onder dienst is, de tand arts Hans Kraan, ook gemobili seerd, de ambtenaar Ippo Fokke- ma van buitenlandse zaken en de journalist Herman van Dinter, wiens vrouw Rietje tijdens de veelvuldige en vaak lange reizen van haar man rust en begrip pro beert te vinden bij Frits van de Water. Zij beiden ondergaan bij na onbewust de dreiging die er over de wereld hangt en waar over zich trouwens nog slechts weinigen in ons land zorgen ma ken. Van Dinter jaagt wel achter het grote nieuws aan dat deze tijd in overvloed oplevert, maar door de bomen ziet hij liet bos niet. Fokkema vertoeft vooralsnog ach ter het rookgordijn van onze tra ditionele neutraliteit. Er is ook nog weinig tekening in de ontwik keling, zoals er ook nog vaag om lijnde meningen heersen in de kriug van deze mensen, gewone burgers van Nederland die hun dagelijkse gang gaan, de een in burger en de ander in uniform, allemaal met hun zorgen en zorg- jes, met hun lief en leed, ook dit alles een beetje neutraal, niet groots, niet hevig. AMSTERDAM. De nijlpaardenfok- kerij van Artis is wereldberoemd, zo staat in Artisnieuws te lezen. Woensdag is het honderd jaar geleden dat de eerste nijlpaarden hun intrede in de Amsterdamse dierentuin deden. De directie van Artis kocht de dieren afgezien van de Romeinse tijd een der eerste paren op het vasteland van Europa voor de prijs van bijna der tienduizend gulden, een voor die tijd bijzonder hoog bedrag. Voor hetzelfae geld kan men ook nu. terwijl de gelds waarde zo aanzienlijk is verminderd, een paartje nijlpaarden kopen. Van dit eerste paar heeft Artis bijzon der veel plezier gehad. Het mannetje leefde 24 jaar en zijn eega 36. Zij zorg den voor veertien nakomelingen. In 1898 kwam een ander stel nijlpaar den in Artis. Het vrouwtje Betsy heeft jarenlang het „wereldrecord" op haar naam gehad als het het langst in ge vangenschap levende nijlpaard. Zij stierf in 1940, nadat zij in 1939 nog een baby ter wereld had gebracht. Ook de nijlpaarden die later Artis be volkten kregen regelmatig nageslacht. In totaal zijn er tot nu toe 24 jongen geboren, die een plaats kregen in an dere dierentuinen. Kaser algemeen secretaris van de FIFA ZüRICH (ANP). De algemeen se cretaris van de Zwitserse Voetbalbond Helmut Kaser is benoemd tot algemeen, secretaris van de FIFA (de Internatio nale Voetbalbond). Kaser zal in deze functie zijn landgenoot Kurt Gassmann, die aan het eind van het jaar zijn func tie neerlegt, opvolgen. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 ER zijn eergisteren twee dingen gebeurd die natuurlijk niets met elkaar te maken hebben, maar wel met de oorlog. Op Hitler is in Miinchen een bomaanslag gepleegd in de Bürger- br au keil er. Hij kwam er waarachtig nog goed onderuit ook, hoewel er heel wat doden waren. Onkruid vergaat niet, zei Moeder toen ik van middag even hij haar was. De kranten hebben er vol van gestaan. De dader werd meteen gepakt. De Duitsers maakten ook onmiddellijk bekend dat de Britse geheime dienst de aanstoker was en de zaak had gefinancierd. Otto Strasser zou de aanslag hebben georganiseerd, maar die zit veilig in Parijs en heeft laten weten dat Himmler het zelf heeft opgezet. Het fijne zullen we wel nooit te weten komen, maar misschien is het toch wel een bewijs dat de nazi's niet alles en iedereen zo goed onder de duim hebben. Mussert heeft weer eens een fyn figuur geslagen door de N.S.B.Vrs de doden te laten herdenken! F)AT andere geval is bü Venlo gebeurd, nog veel geheimzinniger. Daar is hij een douanepost met veel schieterij een Nederlandse luitenant over de Duitse grens ontvoerd en daar waren ook twee Engelsen by. Het zal wel een spionagezaak zijn, want er is heel weinig van bekend geworden, maar wat wij als neutraal land met spionage te maken hebben, is me een raadsel. We hebben nu distributie. Minister Steenberghe heeft een uitleg over de radio gegeven. Veel mer ken we er niet van. Er komen allerlei geruststel- Jende berichten in de kranten over onze voorraden. Die moeten wel goed zijn, want we zijn het vorige jaar al begonnen om zoveel mogelijk binnen te halen, maar daar zeggen ze niets van. Wel heb ik gelezen dat d'e huisvrouwen teveel naaigaren inslaan! En erwten hebben we plenty, maar met honen is het weer minder. Erw tensoep dan maar, al is het daarvoor nog niet koud genoeg. Amerikanen hebben hun wapenembargo op geheven en gaan nu dus ook aan Engeland leveren. Overigens blijven zy er net als in 1914 netjes buiten. En onze Koningin en Leopold van België hebben geprobeerd om te bemiddelen, maar dit aanbod van goede diensten is afgewezen. Verder blijft de toestand eender. Dit vind ik nu juist zo onbehaaglijk. Ben nog in Den Haag ge weest voor een lezing van een marine-officier Koudijs, maar die had het alleen over de vloot in Indië en wat er aan oorlogsschepen hij moet komen. Dat is niet mis en er schijnen al grote plannen te zijn. Wat wij hebben is inderdaad weinig indrukwekkend. Bij die gelegenheid met Ippo Fokkema een glaasje gedronken, maar veel w ijzer hen ik er niet van geworden. Wel vertelde hij me dat binnenkort de rederijen door de marine ingelicht zullen worden. Dit maar eens afwachten. OP een gure novemberavond zaten twee mannen in een Haags restaurant aan het Lange Voorhout achter een glas oud-va derlandse drank. De lange, magere Ippo Fok kema was in zijn uiterlijk helemaal de lega tiesecretaris, nu dan voor een tijdje op het ministerie geplaatst. Hij zat er wat Stijfjes in zijn donkere pak, een parel in zijn lichtgrijze das, spelend met het zeemleren zakje waar uit hij zijn Engelse pijp tevoorschijn had ge haald. Met de rustige zelfverzekerdheid van de ambtenaar die gewend is te bouwen op rotsvaste en traditioneel-gevormde routine, gaf hij zijn oude vriend, wiens zakelijk-inge- stelde denksfeer hem toch wel vreemd was geworden, omstandig te kennen dat er niets aan de hand was. De Rotterdamse scheep vaartman zat ietwat gemelijk te luisteren naar het gladjes lopende betoog dat met schijnba re nonchalance werd opgebouwd om niets te zeggen. KOFFIEDIK TE moet weten dat ons land eigenlijk hele- .1 maal geen neutraliteitspolitiek heeft. Die was misschien goed voor 191418, maar nu zijn de omstandigheden zoveel anders en zijn wij gedwongen een actief zelfstandigheidsbe- leid te voeren en waag niet op te merken dat dit precies hetzelfde is. Maar als je wilt we ten hoe de zaken staan, dan moet je boven dien niet bij ons zijn, want op buitenlandse za ken ligt het heus niet. Wat wij binnenkrijgen sturen we ook maar door en wat ze er ver der in het kabinet mee doen, ja, dat ontgaat ons uiteraard. Maar spannend is het op het ogenblik werkelijk niet. Wat je van mij wilt horen, kan ik je gewoon niet geven. We kun nen nu samen wel wat gaan zitten spelen met combinaties van supposities, maar dat is toch allemaal maar koffiedik-kijkerij. Het schijnt wel zo te zijn dat marine samen met econo mische zaken de scheepvaart wat wil gaan vertellen, maar daar staan wij natuurlijk he lemaal buiten. UITNODIGING DIT is tenminste iets, dacht Frits van de Water, die maar overschakelde op de gym nasiumtijd die zij als klasgenoten hadden be leefd. dankbare herinneringen welke de gere serveerdheid van Fokkema helemaal ontdooi den. Ippo was toen de blonde jongeling die in de zesde zichzelf bijna verloor in een hevige maar dromerige en nooit uitgesproken vere ring voor Rietje Nagtegaal. En later had hij het haar in zijn hart kwalijk genomen dat zij trouwde met Herman van Dinter, die hij. met zijn geslaagde journalistencarrière maar een rauwe strever vond. Herman was nu in Duits land en toen Ippo hoorde dat Rietje en Frits de laatste tijd nogal met elkaar optrokken, stelde hij voor zijn doen nogal onverhoeds een etentje voor, hij met zijn vrouw en Frits met de „onbestorven weduwe", zoals Rietje werd aangeduid. Frits aarzelde een onderdeel van een seconde wat Ippo niet ontging, maar hij nam de uitnodiging toch aan. Zeg, luister eens, vriend, zo merkte Ip po op, toen zij hun jassen aantrokken, is er iets aan de hand? Je zet een gezicht alsof je met je secretaresse een snoepreisje naar Brussel gaat maken! Dat moet dan een heel speciaal gezicht zijn, antwoordde Frits, maar in de eerste plaats heb ik geen secretaresse en dan moet de diplomaat die ook nog mensenkennis be zit nog geboren worden... Zó smaakt Hero Citroen! Ook fn de grote Hero Gezinsfles OOSTENRIJK Een echtpaar met kind, vluchtend door de sneeuw, is het motief van de Oostenrijkse vluch- telin.genzegel. De zegel is ontworpen door Adalbert Pilch en gegraveerd door Rudolf Toth. FRANKRIJK heeft zijn bijdrage voor het vluchtelingenjaar geleverd met een zegel van 0.25 fr. -f- 0.10 fr. (blauwzwart. oia en lichtgroen) met als voorstelling een meisje dat een verwoeste stad ontvlucht. BELGIë Drie postzegels zijn uit gegeven voor het Wereldvluchtelin gen jaar: 40 -f 10 c. (lichtpaars), een jongetje dat tegen e'en gescheurde muur van een barak zit: 3 -j- 1.50 fr. (grijsbruin), een man die in een barak voor zich uit staart: 6 -f 3 fr. (blauw), een treurende vrouw bij haar schamele bezittingen. Een spe ciaal souvenirvelletje met de zegels in andere kleuren is eveneens ver krijgbaar gesteld. ZWITSERLAND De in 1959 uit gegeven dienstzegels in de waarden 20 rp. (donkerblauw) en 50 rp. (rood) ten behoeve van het Europese bu reau van de Verenigde Naties te Ge- nève hebben de opdruk „Année mon diale du refugié" gekregen. WEST-DUITSLAND Philipp Me- lanchton (14971560), Duits hervormer en medewerker van Luther, overleed driehonderd jaar geleden. Dit feit zal onder meer worden herdacht door de uitgifte (op 19 april) van een post zegel van 20 pf. (rood en zwart) met zijn portret. VERENIGDE STATEN Naar aap leiding van het vijfjarig bestaan van de SEATO, de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie, zal op 31 mei een postzegel van 4 cents verkrijgbaar wor den gesteld. Het embleem van de orga nisatie komt er op voor. POLEN Drie postzegels zijn uit gegeven ter herdenking van de 150ste geboortedag van de componist Frédéric Chopin (18101849): 60 gr., gestyleer- de piano; 1.50 zl., muziekblad met een deel van een werk van Chopin; 2.50 zl., Chopins portret. DENEMARKEN Met afbeeldin gen van landbouwwerktuigen zal op 28 april een serie van drie stuks ver schijnen. De waarden zijn 12 öre (groen), 30 öre (rood) en 60 öre (blauw). BEN jij het, Anneke? Ja, met Jan de Moor- Moet je luisteren: ik rit hier met twee diepbedroefde zielen die zich willen koesteren aan jelui huiselijk geluk. Hans Kraan is overgeplaatst naar Harderwijk en nu zit het tandartsenechtpaar in de put omdat Jannie natuurlijk met op stel en sprong die waarneming van haar hier in Rotterdam kan loslaten. En nu heb ik voorgesteld dat wij ons gedrieën komen laven aan jelui bronnen van wijsheid. Zelf brengen we wel drank me<r Dat had ik al bij me. Ik heb zeH ook troost nodig, moet je weten, ik ben aan het verbm- zen, mij hebben ze ook al ergens anders heen geschopt, naar Breda. We zijn over een hall uur bij jelui, goed?' Anneke van de Water lachte in de telefoon: Het gebeurt jou ook maar zelden dat je zo n lang verhaal tegen een vrouw houdt. Dan moet het wel erg zijn. Wat mij betreft mogen jelui best komen. Ik zal Frits even vragen. Maar we hebben al bezoek. Wat voor bezoek? Is dat vertrouwd volk? Het is er maar één en het is wel goed, maar je kent hem niet. Bernard Hylkema. zegt je dat iets? ,T Vagelijk iets van gehoord. Helemaal on geletterd ben ik ook weer niet. Een ogenblikje dan. HET HARTELOZE LEGER FRITS haakte meteen in, dankbaar voor de te verwachten bijstand van zijn oude vrien den in zijn moeizaam gesprek met de poeet, die drie kwartier later de intocht aanschouwde van twee mannen in unilorm .met tussen hen in een rijzig blonde vrouw, die hem onmiddel lijk deed denken aan een berk in de zon bij een meer in Zweden. Hij was er een uur stil van en in die tijd bespraken de praktici het probleem van de scheiding waarmee dat har teloze leger de echtelieden Kraan bedreigde. Niemand vond er een oplossing voor. Kunnen we nu niet voorstellen dat ik te rug ga naar Assen, gewoon naar mijn eigen huis. Dan kan ik daar toch dienst doen en Jannie neemt dan voor mij waar, opperde Hans. Ezel, had dan in september gezegd dat je wilde blijven zitten waar je zat, zei Jan de Moor,'maar .jelui wilden toch zo graag naar het westen en boVéndien ïzijn jelui er met al dit gehaspel nog wat beter van geworden ook, of niet soms? Allicht, riep Hans, mag dat of moet Jan nie soms voor niets gaan waarnemen? Hoho mensen, zo schieten we niet op, kwam Frits er tussen, maar ik geloof niet dat er iets aan te doen is. In september hadden ze Hans toch niet laten zitten en overplaatsen zullen ze blijven doen, tot in eeuwigheid. Gelijk heb je. bromde De Moor, schenk maar eens in. Ik heb genoeg meegebracht. Dit is mijn laatste verhuizingsrit. Morgen zit ik in de Baronie, pracht van een kamer, maar in Leiden had ik net een goed stel bij elkaar. Het begon nu pas gezellig te worden. Overi gens, Frits, dat zal je interesseren, ik sprak verleden week een vent die het een en ander op Waalsdorp ritselt en die daar tegen een overste is aangelopen die de paraatheid in persoon voorstelde. Doen jelui dat dan allemaal niet? Haha, even lachen. Man, dit is een Ne derlands leger, moet je niet vergeten. Maar die overste had het anders bekeken. Die houdt met zijn mensen „mental training" zoalS'Lotsy dat deed met het Nederlands elftal. Mooie ke rel moet het zijn, compleet met vechtsnor en zo. Hangt knetterende verhalen op dat Hit- Ier natuurlijk met kartonnen tanks in Polen is binnengevallen en dat de Duitse vliegers in Spanje niet anders hebben gedaan dan snoep goed uitgooien. En als iedereen zit te gieren, begint hij met een leraarsgezicht de geschie denis te vertellen van de Duitse inval in Bel gië in 1914, maar met andere namen. De kei zer is dan Hitler en in de plaats van Von Moltke noemt hij Von Brauchitsch en dan laat hij het hele stelletje rillen met een gru- welprookje dat de Moffen deze keer heus wel door Limburg heen zullen trekken om de Fran sen een verbeterde uitgave te laten zien van de opmars in 1914. DE JODEN MOETEN. WEG BERNARD Hylkema zat met een starre blik vol wantrouwen de man tegenover zich op te nemen, deze arts met dat geweldige li chaam, nog een stuk groter dan het zijne, met handen als blanke hammen en een kogelrond zwetend hoofd dat volgens hem waanzin uit braakte. Dat moet dan wel een pure miiitairist zijn, waagde hij in het midden te brengen De kolos zakte als een leeglopende ballon terug in zijn stoel en vroeg of meneer antise miet was, maar voordat het manenhoofd van de dichter tot rust was gekomen veerde hij weer op: Kijk, ik bedoel dat wij die Duitse Joden in ons land ook niet in Westerbork moe ten laten, op nog geen tien pas afstand van de grens. Als je de uitbarsting van een vulkaan hebt meegemaakt ga je niet aan de rand van de krater zitte. Ik ben het wel een beetje met die overste eens, maar wij zijn nu neutraal, weet je wel, en er wordt niet over gepraat. Die Joden moeten zo gauw mogelijk weg, naar Engeland of naar Amerika, maar niemand piekert daarover. En er zijn zoveel dingen waarover niemand praat. Maar die overste doet dat blijkbaar wel. Daarom is hij nog geen miiitairist. Die man doet gewoon wat hij moet t^j1' ne^ a*s *k_de liefste vrouw van de we reld zou opensnijden om een carcinoom weg te halen. Dat is nu eenmaal het vak. HIJ zweeg plotseling, nam zijn glas en dronk het leeg. Zeg, ik dacht dat jelui hier gekomen wa ren om troost te zoeken, zuchtte de gast vrouw. - Jij bent altijd weer de reddende engel, antwoordde De Moor en als je me nu ook nog zegt dat ik mag blijven logeren dan ben ik weer helemaal met de wereld verzoend Ik rijd liever morgenochtend door naar Breda. Maar dan breng ik jelui eerst even naar Rot terdam, zei hij tegen de Kraanen. .toch niet meteen. riep Jannie, zo dikwijls zit ik ook weer niet in de gezellig heid om er nu niet van te nrofiteren. Drie da gen per week ben ik zo al alleen. En omdat zij er meteen aan dacht, vroeg zii nog: Hoe is het met Rietje van Dinter? Dat kan je het beste aan Frits vragen zei Anneke, die is laatst nog in Den Haag met haar wezen eten bij Ippo Fokkema. "pRITS zette opgewekt een verbaasd gezicht. maar voordat hij een woord kon uitbren gen redde de grote vrijgezel op zijn beurt de situatie: Dat had je beter aan mij kunnen overlaten. Ik heb enorme ervaring in het troosten van eenzame vrouwen. Het was najaar 1939. Prins Bernhard was naar de Haagse Schouw gegaan, waar hij het voorbijtrekken van het gemotoriseerde legerkorps gadesloeg. Dit was het soort geschut, waarmee ons leger verondersteld werd zich de Duitse Stuka's van het lijf (en het land) te houden. Dit was onze defensie aan de Noordzeekust. Deze foto is gemaakt in Noordwijk. De vijand kon immers ook uit zee komenDe Duitsers deden het later wel anders met hun Atlantik-Wall Toe maar, grijnsde de diplomaat, ik heb blijkbaar op een eksteroog getrapt! TE VEEL GEZEGD TN de trein terug zat' een boze Frits van de T Water achter zijn krant, zonder te lezen. Wat had hem ertoe gebracht om erover te beginnen? Die sentimentele herinneringen van Ippo ook. En wat had hem bezield om ook van dat gedoe met Anneke en Bernard Hylke ma te vertellen. Zozo, had Ippo met een spitse mond ge vraagd, is moeder Anneke nog steeds zo poë tisch aangelegd? Maar die Hylkema, zeg, dat is wel een naam hoor! Ik heb wel wat van hem gelezen. Ik niet, had Frits kortaf geantwoord, met een kwaad omdat hij met die twee woorden al te veel had gezegd. VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 RUSLAND IS DE AANVAL op Finland begon nen op de Karelische landengte, tegen de Maiinerheimljnie. Hier doen de mensen net alsof er niets aan de hand is. Er zijn -verduistering#- oefeningen, maar het lijkt meer op een geintje. Het is onbegrijpelijk waarom het publiek niet heter op de hoogte wordt gebracht van wat er in Lon den en Parijs aan de hand is. Herman vertelt iedere keer weer van de sensatie als by in do trein de Franse grens over gaat en de hele zaak in het donker wordt gezet. Er zijn geldinzamelingen aan de gang om ons van luchtafweergeschut te voorzien. Er is een heel zwaar comité voor. De haven zal de eenten natuur* lijk wel opbrengen en dan krijgen we een ring afweerbatterijen om de stad. Het is tenminste iets, maar het blijft een wonderlijke zaak dat domme burgers er achter moesten komen dat er toch wel iels moest gebeuren. HET ZAAKJE MET DE luitenant Klop hij Y^nlo is nu ook uit de doeken gedaan, maar de uitleg komt uit Duitse koker. Die dn Den Haag is hlykhaar nog steeds verzegeld. Er zal wel iemand zitten die boter op zijn hoofd hfeft en daarom een slot op zijn mond. De uitleg die marine en economische zaken van de algemene toestand hebben gegeven aan de rede rijdirecties is hlykhaar tegengevallen. Meneer Arthur is er met een.arm gezicht vandaan geko men. Wel schijnt hij plannen te hebben om een vaste post van ons in Londen op te zetten en daar dan zelf te gaan zitten. We hebben onze agent al ingeschakeld. Toont niet dat de directie verwacht dat deze oorlog snel afgelopen zal zijn DE SCHEEPVAART HEEFT DRIE harde klap pen geïncasseerdde Slicdrecht van Van Ommeren is getorpedeerd, de Simon Bolivar van de Nederland en de Spaarndam van de ILA.L. zijn op mijnen gelopen. Meer dan 130 doden, het aan tal is nog niet precies hekend. Wal de regering gaat doen in het geval van de Slicdrecht evenmin. Toen ik er Fokkema over helde, vroeg hij ine om te bewijzen dat dit schip geen olie vervoerd- voor „de vyand" en voor Hitler is bijna de gehele wereld helemaal of half „vyand", zei Ippo en hij heeft gelyk. Maar de andere kant van de zaak L dat de neutralen er niet de consequenties uit kunnen trekken, daar dan de ene helft van de wereld tegen de andere zou moeten vechten. En moeten wy dan beginnen?

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9