„Grootvorst onzer letterkunde honderd jaar geleden: Isaac d stierf Costa Felle discussies in raad van Wemeldinge Ingenieur Pacheco te Vlissingen aan de galg HONDS Zaterdag 16 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Hoe de conservatieven over hem dachten cl „Hoofd! van dichterwereld en van de zoogenaamde gereformeerde rigting" MEJUFFROUW R. J. J. LANSU BRENGT VEILIG COMFORT KREDIET VOOR BOUW VAN NIEUWE U.T.S. Optocht huifwagens bij opening van het provinciehuis Smakelijk T afeltenniseompetitie Sla Raak 2 werd drie maal verslagen W oningwet woningen worden aanbesteed w&nöeLmqen öoor be zeeuwse histoRie Een gevarieerd, aantrekkelijk feestprogramma te Poortvliet baardige herdenking voorbereid Motor-cross door Brabant en Zeeland Programma bevrijdingsdag „Spuitballen" 9 KASTELEN VLISSINGEN GEEN VRIJHEID MASSALE INTERESSE Rioolzuiveringsinst. werd aanbesteed Pag» 5 de kring zijner belangstellende vrienden zich uitbreidde; vooral toen hij, tot lid van het voormalig Koninklijk Nederl. Instituut ver kozen, in die betrekking herhaalde gelegenheid vond om zijn gadeloos dichttalent in ruimeren kring te doen schitteren. Een 20tal jaren stond hij (olschoon tegen vele van de zijne dikwijls af wijkende rigtingen polemisch optre dende, te gelijk in zijne door chris- telijken zin en algemeene menschen- liefde zich bij een uitgebreiden kring van warme vrienden aanbevelende persoonlijkheid) in zekeren zin aan het hoofd, eensdeels onzer dichter- TTET verscheiden van Isaac da Costa, nu bijna honderd jaar ge- -Tl leden, was in die tijd al aanleiding tot herdenkingsartikelen. Een fraai voorbeeld van een In memoriam vonden wij in de A m- sterdamsche Courant van 30 april 1860. Het conserva tieve blad, dat niet al te veel van Da Costa's beginselen moest heb ben, kon evenwel niet anders dan zijn talenten huldigen. Opmer kelijk is daarbij de lof-met-een-slag-om-de-arm, waarmee het blad duidelijke verwantschap bewijst met vele gedachtenisartikelen van een eeuw later, al zijn die dan wat minder doorspekt me-? negentiende-eeuwse bombast. ("INS VADERLAND en de letter- kundige wereld hebben eergis teren een onherstelbaar verlies ge leden door het sints lang te gemoet gezien, maar nog altoos schokkend afsterven van „den grootvorst onzer j tegenwoordige Nederlandsche dich- i ters", mr. Isaac da Costa. Een grootsch en wonderbaar genie, j eenig in zijne soort, heeft Nederland i in dezen algemeen gevierden, schoon zoo verschillend beoordeelden dich- j ter verloren; een man wellicht al met zijn beroemden meester en voor ganger, den voor ruim 28 jaar over leden Bilderdijk, te vergelijken. Den 14den Januarij 1798 geboren, heeft da Costa slechts een 62-jarigen leef tijd bereikt; maar met eene naau- welijks geëvenaarde werkzaamheid en veerkracht begaafd, was zijn in vloed op een groot aantal zijner tijd en landgenoten buitengemeen. DEEDS ZIJN vroegtijdig optreden als bezield en krachtvol oor spronkelijk dichter, en eene merk waardige akademisehe loopbaan deden in hem een man van eene grootsche bestemming vermoeden, vooral toen hij, die zich gedurende dien tijd met gloeijende geestdrift bij Neêrlands grootsten zanger had aangesloten, in 1820 tot het Chris- J tendom overging, en met zijne echt- genoot en een kundigen geest- en aanverwant, door den achtbaren Leidschen leeraar Lucas Egeling door den heiligen doop in de Chris ten kerk werd opgenomen. Reeds had hij zich door het ver- tolken van den meest Oosterschen en verhevenen der Grieksche dich- 1 ters. Eschylus, en door zangen, zijne grooten voorouderen waardig, als ..profetenzoon van het Morgenland" doen kennen. wereld, anderdeels der zoogenaam de gereformeerde rigting hier te lande, en wist soms door edelmoed en kordaatheid ook zijne tegenstan ders voor zich te winnen, zoodat hij voor de talrijke schaar zijner vele christelijke en letterkundige vrien den nog veel te vroeg uit hun mid den werd weggenomen. UIJ leed zwaar, gedurende zijn laatste en vaak zeer benaauwde krankte, doch steeds met Christe lijke lijdzaamheid en overgegeven heid aan den goddelijken wil, tot hij eindelijk in de hope des beteren levens zacht en kalm ontsliep. Het kan de bedoeling van dit korte doodsbericht geenszins zijn, hem hier naar zijn verschillende gaven en eigenheden uitvoerig te kenschetsen; maar dit kunnen wij gerustelijk verzekeren, dat, hoe ver schillend men zijn werken en stre ven ook moge beoordeeld hebben, de bewondering voor 'smans zelden geëvenaarde talenten en de waar dering van de opregtheid zijner overtuigingen algemeen zullen zijn. Als dichter althans heeft Neder land naauwelijks eene meer edele en grootsche persoonlijkheid aan te wijzen dan Isaac da Costa geweest is. VAN ÜIEPVRIESKLUIS TOT VLOERWRIJVER VLISSINGEN. Aan de noodtoe-j stand van de VHssings-e u.t.s., die nu i reeds over te weinig lesruimte beschikt zodat bij het aanstaande schooljaar, j wanneer er een (klas Ibij zou komen, --- normaal lesgeven een onmogelijkheid j heeft de Zeeuwse ^j^jp^^sverenigmg zou worden, zal .binnen enige tijd een einde komen. B. en W. stellen de raad voor een krediiet van 1.205.000 te verstrekken voor de (bouw van een geheel nieuwe school. 'De u.t.is., die in haar eerste jaar van bestaan inwoonde" bij de l.t.s zal in de komende jaren sterk aan leerlingenaantal uitbreiden doordat de eerstvolgende drie jaar er telkenmale een 'klas bijkomt. B. en W. van Vl-is- sinigen hebben (onlangs de nodige gege vens ontvangen van de architect zo dat binnenkort een begin met het bou wen gemaakt kan worden. Voor het examen adjunct-commies der directe belastingen slaagde de heer J. van Langenvelde uit Terneuzen. Even eens slaagden voor dit examen de he- MIDDELBURG Naar wij vernemen in zijn laatst gehouden vergadering be sloten de gevraagde medewerking te verlenen aan de feestelijkheden bij de opening van het provinciehuis op 17 mei a.s. Het ligt in de bedoeling een optocht van Walcherse huifwagens en andere oude vervoermiddelen te formeeren. Deze zal dan worden geëscorteerd door ruiters te paard. Aan dit evenement zullen vertegenwoordigers van alle bij de Z.R.V. aangesloten verenigingen deel nemen. Men zei ons de beschikking te hebben over een tiental Walcherse huif wagens alsmede over enkele oude Thool- se wagens. "Veertig ringrijders te paard zullen voor het escorte zorgdragen. Het orga niseren van het een en ander is in han den gelegd van de heer P Brasser, ren E. J. A. de Mul en F. G. de Footer, voorzitter van de Z.R.V. Mej. R. J. J. Lansuklaar voor de start van een voorlichtingsavond. MIDDELBURG. Hoofd raad geefster is in België de schone betiteling voor het beroep dat in Nederland officieel met electro-huishoudkundige wordt aan- geduid. Mejuffrouw R- J. J. Lansu is de heftigste tegenspraak, omdat men in Zeeland de enige die dit wat vreemd meer lette op zijne schijnbare mis- in de oren klinkende beroep uitoefent kenning van het goede der 19de en met twee assistenten de Zeeuwse jjj - - j i huisvrouwenwijst op de gevaren en ge-l AJtr TRAD h(j, onder den Invloed van Bilderdijk, in eene polemi sche rigting tegen „den geest der eeuw" op. Van alle kanten vond hij Het onder wij» heeft mejuffrouw Lan su dus niet helemaal de rug toegekeerd, want nu „onderwijst" zij, als hoofd van de huishoudelijke voorlichtingsdienst van de PZ.E.M., huisvrouwen. makken van dat moeilijke maar on misbare ding: elektriciteit. Lansu werd in het eeuw, dan op de voor oud-Nederland en de vaderlandsche kerk apologe tische rigting van zijn streven. Die vaderlandsche geest echter Mejuffrouw vond steeds meer weêrklank, toen Zeeuwsvlaamse Zuiddorpe gebor^ i deerde voor landbouwhuisnoualerares l eene nationale opwekking en werd directrice van de huishoud- van geestdrift tegen het Belgische- sch0ol in Aardenburg. Om alle facetten liberalismus ontwaakte en zijne be- van de electriciteitsvoorziening te leren zielde taal op het glansrijke verle- kennen, trok zij vijf jaar geleden naar de K.E.M.A. in Arnhem en keerde twee jaar later, geladen met kennis van de dene van Nederland wees. Na het verscheiden van Bilderdijk verkregen zijne denkwijze en werk zaamheid een steeds meer zelfstan dige rigting. en het scheen, dat de profetenmantel zijns grooten mees ters zijn deel was geworden. AREN achtereen werd door hem met onverminderde geestkracht en leven aan de oud-Nederlandsche beginselen eene hulde gebracht die steeds meer ingang vond, naarmate Tegenover Vondel ISAAC DA COSTAdie deze maand honderd jaar geleden is overleden, to as reeds in. zijn jeugdjaren te Amsterdam leer ling van Willem Bilderdijk. Hij volgde daarna diens privitatis- simum te Leiden en door het contact met Bilderdijk en door omgang met Willem de Clercq ktoam Hij tot bekering. Samen met zijn vrouw Hanna Belmon- te en zijn geloofsgenoot dr. Abraham Capadose ontving hij in de Leidse Pieterskerk de doop, een gebeurtenis die in die dagen grote indruk maakte. Dat was 1822, maar een jaar later bracht zijn brochure Be zwaren tegen den geest der eeuw grote consternatie in en buiten protestantse kring. Iets van deze indruk en deze con sternatie komt nog lot uiting in het herdenkingsartikel wit de Amsterdamsche Courant dat wij hiernaast afdrukken. De Bezwaren worden gewoon lijk beschouwd als hel begin van het Reveil in ons land. Da Costa is in de kring van het Reveil dat zich later concentreerde rondom de „christelijke vrien den", van wie allerlei kerkelijke en maatschappelijke impulsen uitgingen een zeer geziene figuur. Maar zijn rechtzinnigheid was niet alleen een zaak van verstand: als goed leerling van Bilderdijk ontving hij het hoofd accent in zijn opvattingen var het gevoel. Hij was sterk chilias- tisch gericht en een verklaard tegenstander van leertucht: laat het kwaad zichzelf uitzieken Als docent en bestuurslid van het seminarie der Vrije Schotse Kerk te Amsterdam, trok hij veel belangstelling voor zijn voordrachten en bijbellezingen. Honderd jaar geleden werd hij in de Nieuwe kerk op de Dam ten grave gedragen, tegen over de pilaar van Vondel, ..on der toevloed eener ontelbare menigte". Bij het graf hebben vele prominenten vit stad en land het woord gevoerd, onder wie zijn vriend Capadose, de burgemeester van Amsterdam, Groen van Prinsterer, mr. J. W. van Loon, Nicolaas Beets, Hase- broek en J. J. van Oosterzee. Omdat ook dit „.onderwijs" niet zo zeer een pleziertje maar noodzaak is, tracht de voorlichtingsdienst het zo smakelijk mogelijk voor te stellen en daarin slaagt zij wonderwel. Bij de kook- en bakdemonstraties bijvoorbeeld, een van de meest gekozen onderwerpen uit lezingen, demonstraties en films, valt er licht wat te snoepen voor de kook- lustige dames. rug. i Tijden» de praatavonden wordt het electnciteit, op de Zeeuwse wegen te- J elektronisch materiaal door mejuffrouw Lansu en haar assistenten onder een zeer kritische loep genomen. Aanschaf, aansluiting cn onderhoud van vloerwrij- vers, stofzuigers, wasmachines enz. worden besproken en daarbij moet dan nog uit de vele honderden merken die er van vrijwel ieder huishoudelijk voor werp bestaan, een keuze worden ge maakt. Om deze kennis aan de vrouw te brengen, heeft mejuffrouw Lansu Zee land in drie stukken gekapt en zo keert zij om de drie jaar in hetzelfde gebied terug. V.G.L-O.* en huishoudscholen worden eveneens regelmatig bewerkt, om de meisjes die over enige jaren de handen uit huishoudelijke mouwen ste ken nu reeds vertrouwd te maken met de terrein van de elektriciteit te koop is. VLISSINGEN Sla Raak 2, dat deze week niet minder dan drie wedstrijden speelde heeft ook drie maal een nederlaag moeten incasseren. In de wed strijd tegen Goes maakten vooral Hermanides en v. Strien het de i bezoekers lastig door beiden twee maal te winnen van J. Koe- ne en Van Liere. De wedstrijd 1 tegen Sorry 3 werd echter een droeve vertoning voor Sla Raak 2. Geen enkele partij wisten zij in de wacht te slepen zodat de wedstrijd tegen Will van Zoelen 2 beslissend was voor zijn eindstand in de competitie. Sla Raak 2 wist het tot 64 te brengen, een alles zins fraaie prestatie vooral omdat v. Strien in het team ontbrak. De Middelburgse kampioen Bram van Gilst won prompt zijn eerste wedstrijd tegen Hermanides en Engelse. Boogaard moest door de knieën voor mevr. Her- manides terwijl ook het dubbelspel naar Sla Raak ging. Sia Raak 1 heeft zijn laatste wedstrijd, tegen Wilno, met de 1 gramma. overtuigende cijfers 82 kunnen winnen. De vertoningen zullen ruim twee uur De eindstand in de eerste klasse: in beslag nemen en zullen plaatsvinden WEMELDINGE In de laatst gehouden vergadering van de ge meenteraad van Wemeldinge heeft de heer A. P. Schouwenaar (p.v.d.a.) het schriftelijk ant woord van burgemeester en wet houders op zijn eveneens schrif telijk ingediende beschouwingen over de gemeentebegroting van 1960 in discussie gebracht. Ten opzichte van zijn felle en zeer uit voerige redevoering vond hij aan de andere zijde van de tafel een waardig en niet te intimideren tegenstander in de persoon van de voorzitter, burgemeester C. N. F. Sas. Aan het begin van de vergadering, waarbij de publieke tribune behoorlijk was gevuld, deelde de burgemeester mee, dat de heer M. J. van Iwaarden, adjunct-commies ter secretaris is be noemd tot commies ter secretarie der gemeente Poortugaal en dat de perso neelsvoorziening op de kleuterschool na de Paasvakantie haar volledig beslag zal hebben gekregen. De raad besloot hierna tot onbc- woonbaarverklaring van de wonmgen Dorpsstraat 48 en 50, beide eigendom van de heer I. van Baal en de wo ning Zuidelijke Achterweg 4, eigen- dom van de heer J. Hoogesteger. In verband hiermede .merkte de heer P. J. J. Dekker (V.V.D.) op, dat de onbewoonbaarverklaring van wo ningen problemen schept. Deze gang van zaken in een aaneengesloten oe- bouwing bevredigt niet. Hij zag het als een taak van het gemeentebestuur om vooral de Dorpsstraat, wat aan zien betreft, niet achteruit te laten gaan. Volgens een ontwerp van het cen traal orgaan voor de gemeenschappelij ke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden werd een spaarverordening voor het gemeente- personeel vastgesteld. Eveneens werd besloten tot toekenning van een tweede uitkering ineens over het eerste kwar taal 1980 aan het gemeentepersoneel voor zover de bezoldiging daarvan door de raad wordt geregeld. Besloten werd een kasgeldlening van 150.000 bij de Rijkspostspaarbank te verlengen, zulks met ingang van 1 mei 1960 en voor de tijd van een jaar te gen een rente van 344 pet. De raad bc sloot de woningwetwoning Prinses Ju- lianasraat 42 met ingang van 6 maart 1960 te verhuren en de zes nieuw ge reedgekomen woningwetwoningen aan de Prinses Beatrixweg te verhuren met ingang van 3 april i960. De voorzitter deelde mede, dat een plan voor 6 nieuw te bouwen woning wetwoningen aan de Prinses Beatrix weg voor preadvies is gezonden naar Middelburg en dat hierop gunstig is be slist. In verband hiermede machtigde de raad burgemeester en wethouders om tot aanbesteding over te gaan en tevens om tot gunning over te gaan, indien de prijs door de minister is goedgekeurd. Wat de restauratie van de gemeen tetoren bij de Ned. hervormde kerk betreft, deelde de voorzitter mede, dat 'de minister akkoord gaat met tiet ver- N. H. kerk over het gebruik van de grond rond de toren. Het werk dat ge gund is aan de aannemer Versluys uit Middelburg, zal onder volledig .toezicht staan van Monumentenzorg. De raad ging akkoord met aanvaarding van de voorwaarden waarop rijkssubsidie wordt verleend. Aan de Oranjevereniging te Wemeldin ge werd, ter gelegenheid van de vie ring van 5 mei a.s. boven het norma le gemeentelijke subsidie 'een garantie verleend tot een 'bedrag van 200. Een perceel grond aan de Oranje boomstraat werd tot 1 september a.s. verpacht aan de heer J. Schouwenaar, terwijl een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1959 werd vastgesteld. Een plan tot aanleg van een spc-. weide achter de woningwetwoningen aan de Prinses Beatrixweg en de Oranjsboomstraat werd ter tafel ge bracht. Het plan, dat ontworpen is door de Nederlandse Heidemaatschap pij bevat een speelweide en een kleiner terrein met allerlei speetwerktulgen. De raad ging akkoord met het plan zowel als met dd voorlopige begroting van kosten en machtigde burgemees ter en wethouders zo vlug mogelijk het nroject uit te voeren. Hoewel de zon een twinkelend lentelicht over de daken uitgiet zijn aller wegen de kragen nog opgezet. Een vinnige wind tocht door de straten en houdt de zomerse behaaglijkheid nog op een afstand. De weerslag van dit alles is duidelijk merkbaar in de jachthaven van Goes. Het aantal boten dat gemeerd ligt is nog teleurstellend. In andere jaren is dat om deze tijd wel anders geweest. door L van Wallenburg U^NLANGS las ik «en boekje over het leven van Alva (door mr. W. C. Mees geschreven). We weten allemaal van Alva, dat hij een tiran, een wreedaard was, die de direkte dood van 18.000 Nederlanders op rijn bezoedeld geweten heeft. Uit deze levensbeschrijving blijkt dat hij ook nog wel enkele goede eigen schappen had, zoals ik trouwens bij andere schrijvers ook wel gelezen had. alles wat op het zich steeds uitbreiden- fhoogde bedrag en dat overeenstemming is bereikt met de kerkvoogdij van de POORTVLIET. Voor de viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag werd een uitgebreid en gedetailleerd program ma opgesteld dat ongetwijfeld „voor elck wat wils" bevat. Allereerst staat voor 30 april de ver toning van een aantal films op het pro- W. v. Zoelen 1 '4 Sla Raak 1 14 Goes14 Sorry 2 14 Wilno 14 Sorry 3 14 W. v. Zoelen 14 Sla Raak 2 14 12 11 6 7 5 3 2 1 25 110—30 23 89—51 76—64 34—56 63—77 64—76 35105 39—101 18 17 13 8 6 2 De uitslagen in de eerste Masse wa ren: Sla Raak 1—Wilno 1 8—2, Sla Raak 2—Goes 4—6, Sorry 3—Sla Raa'k 2 10—0, Will van Zoelen 2'Sla Raak 2 64. De uitslagen in de tweede klasse wa ren: PTT 1—Wilno 3 2—8. Wilno 2— PZEM 3—7 en Sorry 4—Spirit 9—1. In de tweede klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompetitie heeft het tot de laatste wedstrijd geduurd eer 'beslissin gen vielen. PZEM is kampioen gewor den met een ruime 37 zege op Wilno 2. C. de Vos 'bleef bij PZEM ongeslagen terwijl Oste twee maal verloor van me vrouw Hummel en invaller W. Schroe- vers. Ook Wouters moest in W. Schroe- vers zijn meerdere erkennen. Spirit ver loor van Sorry 4 waardoor het eerste team definitief op de laatste 'plaats ein digde. PTT heeft in zijn laatste wedstrijd niet kunnen winnen van Wilno 3. Met een zware nederlaag moesten de post mensen hun Poolse gasten laten ver trekken. doch wij wisten desondanks de onderste plaats te ontlopen. De promotie-degradatiewedstrijden zijn als volgt samengesteld: le klasse: vrij dag 22 april: Sia Raak 2PZEM I; maandag 25 april: PZEM l^Sla Raak; 2e klasse: dinsdag 26 april: Spirit 1 SSW; donderdag 28 april: SSWSpi rit 1. BERGEN OP ZOOM. Een motor- cross door West-Brabant en Zeeland wordt door de M.A.C. St. Philipsland op zaterdag 28 mei verreden. De finish is op het recreatie-centrum De Kloof bij Bergen op Zoom waar na afloop ook de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Tevens zal op 10 juli a.s. door de M.A.C. Schelde Gouwen op dit recrea tiecentrum een terreinrit worden gehou den. Deze manifestatie zal onder aus piciën van de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging staan. BORSSELE. Op de algemene ver gadering van de Oranjevereniging is uitvoerig gesproken over de feestelijk heden van de bevrijdingsdag. Het pro gramma voor die dag werd in grote lijnen vastgesteld. In de morgenuren zal er muziek zijn vanaf de toren. 's Middags zuilen er naast de kerk diensten feestelijkheden georganiseerd worden met medewerking van de ver schillende verenigingen. Het bestuur zal binnenkort met een volledig programma voor de dag ko men in een speciaal daarvoor gebouwde tent. De voorstellingen beginnen 's middags om halfdrie en 's avonds om haliacht. Op maandag 2 mei zal een opstelwed strijd worden gehouden voor leerlingen van de derde klas en hoger en een teken wedstrijd voor de kleintjes uit de eerste en tweede klassen. Ook voor de vierde mei, de dag van de dodenherdenking, is een waardig programma opgesteld, dat in de avonduren o.m. voorziet in igemeen- schapszang en voordracht van verzets poëzie. De feestelijkheden op 5 mei beginnen reeds om tien minuten voor acht 's mor gens met klokgelui en sirenegeloei. Om kwart over acht zal een vossejacht plaatsvinden waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar zijn gesteld. Te elf uur volgt een rondgang van alle schoolkinderen van de gemeente, de kleu ters inbegrepen, hetgeen ongetwijfeld een kleurig en vrolijk schouwspel zal opleve ren. Dit te meer omdat de jeugd ook verschillende vaderlandse liederen ten gehore zal brengen. Tussen elf en twaalf uur zullen voorts toespraken gehouden worden door bur gemeester Van Doorn en door de voor zitter van de Oranjevereniging. Om tien over twaalf volgt een officiële ontvangst voor genodigden op het ge meentehuis. Het middagprogramma start met een fleurige ballonwedstrijd. Te twintig voor drie het programma is scherp gepro jecteerd volgt een spel voor meisjes, .getiteld „Tafeltje dek je'', terwijl ter zelf- der tijd het zg. „stepringsteken" voor de kleuters zal beginnen. Vier uur 's middags: een ruige wedstrijd voor jongens, die een gunstig Oranje zonnetje in aanmerking genomen heel wat volk op de been zal brengen. Dit programmapunt voorziet nl. in een spuitbaiwedstrijd en dit dreigt dus een prachtig waterballet te worden, waarbii de jongelieden allicht hun zondagse pak thuis zullen laten. Het avondprogramma geeft ten slotte een concert, een lampionoptocht en een groots vuurwerk te zien. Al met al een dagprogramma dat er zijn mag en dat heel wat voeten in de aarde zal hebben gehad. Toen hij in 1567 als landvoogd door koning Filips II naar ons land gestuurd werd, bracht hij zijn Italiaanse neef Paciotto of Pacheco met zich mee. Wel ke voornaam de man had is niet erg duidelijk. Iedere schrijver noemt hem weer anders. Ik las de namen Francesco, Fernan do en Petrus Alvarez. Zoek het dus maar uit! Deze Pacheco was niet alleen een dap per krijgsman, maar ook een bekwaam vestingbouwer, een van de uitstekend- ste ingenieurs van zijn tijd- Zo iemand had Alva juist nodig. Bij alle grote plaatsen liet hij name lijk kastelen bouwen. Ze deden dubbe le dienst: de stad beschermen tegen de vijand, maar ook kon hij vannit deze vestingen de burgers van de stad in toom houden als ze eens oproerig dreig den te worden. Amsterdam heeft nooit zo'n kasteel gehad, voor een grote geld som heeft de stad de bouw ervan af gekocht. Alva begon met Antwerpen. Onder leiding van ir. Pacheco werden 2009 werklieden ingeschakeld en zo ontstond een sterkte van aarden wallen met een stenen borstwering. Het werk kostte bij na anderhalf miljoen gulden, een ge weldige som in die tijd. Het kasteel had 5 bolwerken. Een ervan werd naar de bouwer Pacheco genoemd, de andere vier noem de Alva naar zichzelf: Hertog, Ferdi nand, Toledo, Alva, (zijn volledige naam was: Don Ferdinand Alvarez de Tole do, hertog van Alva)- Bescheidenheid is nooit een eigenschap van Alva ge weest! Dat blijkt 4 jaar later als hij. in deze citadel van Antwerpen een standbeeld voor zichzelf laat oprichten, gegoten uit de 6 veroverde kanonnen in de slag bij Jemmingen, Toen in 1576 de Pacificatie van Gent gesloten werd (Alva was al een paar jaar weg) heeft het Antwerpse volk dit standbeeld ver nield en het kasteel gedeeltelijk ge slecht. Onder leiding van Pacheco was men ook in Vlissingen met de bouw van een kasteel begonnen. In april 1572 stond het nog maar 4 voet boven de grond. Waarom ik juist deze maand april noem zult u wel begrijpen. Dat is een bijzon der belangrijke maand geweest van dit jaar 1572. Op de 'eerste april Verloor Alva zijn Bril." Daarvan weet iedereen af, die een klein beetje geschiedenis kent. De Wa tergeuzen, uit Engeland weggestuurd, hebben Den Briel veroverd. De eerste stad die van het Spaanse juk bevrijd werd- ,,Op april zes Verloor Alva zijn fles." Deze geschiedenis is minder be kend. In Vlissingen (het wapen is een fles) ging het ook heel anders dan in Den Briel. Daar wilde men eenvou dig op 6 april de Spaanse soldaten niet in de stad laten. Men beschoot de schepen die op de Tede lagen. La ter kwamen er Watergeuzen uit Den Briel te hulp. Het is de Span jaarden niet gelukt, nu niet en nooit, om Vlissingen terug te winnen. Weer een stad voor de Prins. Een paar dagen later kwam Pacheco naar Vlissingen. Kijken hoe het met de bouw van de vesting stond. Van wat er op de zesde april gebeurd was wist hij niets af- KATS. In het teken van het ko mende Paasfeest heeft de vrouwenver eniging in het verenigingsgebouw een middag belegd met de ouden van da gen. De Bijbelinleiding werd gehouden door mevrouw de Regt. Voorts werden er gezelschapsspelen gedaan. Tot slot werd een gezamenlijke maaltijd gehou den. Hij wist dus ook niet dat het volk de eerste beginselen van dit vestingwerk inmiddels ondersteboven had gehaald. Als hij van boord stapt weet hij niet dat hij zich op vijandelijk gebied be vindt. Daar komt de Rijk naar hem toe, Jacob Simonsz. die in het be kende lied over Den Briel „de poort heeft gerammeid". Zeker om hem te verwelkomen? Pacheco verstaat geen Nederlands, maar aan de dreigende ge zichten rondom hem bemerkt hij wel dat dit geen vriendelijk welkom is- De Rijk die Spaans spreekt legt hem. de si tuatie uit. Dan trekt Pacheco zijn zegel ring van de vinger, kuist die en geeft hem aan De Rijk. „Heer, ik ben uw gevangene." Pacheco met zijn gevolg wordt gn de gevangenis gezet. Hij wil een hoge losprijs betalen als men hem de vrijheid geeft. De Rijk heeft er wel oren naar, maar de komst van Bloys van Treslong heeft het verhinderd. Treslong was- enkele dagen later met 3 schepen en 200 man uit Delft, Rot terdam en Den Briel naar Vlissingen gekomen om zo nodig te helpen. Hij voelt er niets voor om aan Pache co de vrijheid te -geven. Hij zegt dat de zaak voortgang moet hebben. Nu kan iiij wraak nemen over zijn broer, die door Alva ter dood gebracht was. Bovendien liepen er rare geruchten over Pacheco. Hij zou in Deventer en kele burgers om him geloof hebben la ten ter dood brengen. Ook zou hij een lijst bij zich hebben met namen van personen, die Alva wilde ter dood bren gen, maar op weg naar de gevangenis had hij die lijst stilletjes verscheurd. Wat er van die geruchten waar was weten we niet precies. In ieder geval wordt Pacheco veroordeeld tot de galg. Hij vraagt nog of hij ter dood gebracht kan worden met het zwaard evenals de edelen Egmond en Hoorne; zijn geslacht is even aanzienlijk. Maar die meer eer volle dood wordt hem niet gegund. „Durf jij je met Egmond en Hoorne vergelijken, jullie bent geen heren. maar schelmen!" roept het woedende voik hem toe. Er is moeilijk een beul te vinden om het vonnis uit te voeren. De beul van Walcheren woonde te Middelburg, een Spaanse stad, dus moeilijk te bereiken. Tenslotte weet men een gevangen moordenaar er toe over te halen met als beloning zijn vrijheid. Eerst weigert hij, maar als hij hoort dat het een Spanjaard is die hij moet ophangen, wil hij dit karweitje wel opknappen. On der deze voorwaarde: Als iemand hem later durft verwijten beulswerk te heb ben gedaan, mag hij zo iemand onge straft doodslaan. Ik heb hier voor me de afbeelding van een ets, die de dichter-etser Jan Luyken van deze terechtstelling heeft gemaakt. Een grote menigte mannen, vrouwen en kinderen is op de been. Otn maar goed te kunnen zien zitten er zelfs op de daken en in de masten der schepen. Gewapende Geuzen zijn er m overvloed, sommigen met monnikspijen aan, in Den Briel of ergens anders uit een klooster -gestolen. Biddend, de handen gevouwen, klimt Pacheco op de ladder die hem naar de galg brengt. Twee edelen uit zijn ge volg hangen er reeds aan. Volgens een Spaans schrijver heeft men later het hoofd van Pacheco afge slagen en op een piek op de wal gezet. Dat kwam dus nog enigszins overeen met 'de dood van Egmond en Hoorne, zo als Pacheco die gevraagd had. Hun hoofden zijn te Brussel ook op een paal te kijk gesteld. De zegelring had De Rijk ge kregen, Treslong kreeg zijn gou den keten die Pacheco als Vlies ridder droeg. Zijn wapenuitrus ting (harnas, zwaard en storm hoed) zijn op het stadhuis van Vlissingen bewaard. RILLAND. Onaangenaam werd de postbode C. O. verrast toen hij een pakje moest bezor gen bij de heer J. S. Doorgaans zou men zo zeg gen moet het afgeven van pakketpost een niet-onaardige bezigheid zijn. De postbode kwam echter tot andere gedachten toen zijn be stelling werd aangenomen door de hond. Het beest had evenwel meer belangstelling voor de hand van de postbode dan voor het pakje van zijn baas. Tot de pijnlijke verrassing van de heer O. hapte de hond flink toe. Dr. Kamps moest er aan te pas komen om de bloe dende wond te verbinden. Ja, ja, dat was een hondse behandeling, zal dr. Kamps ge zegd hebben. RIJDENDE EXPOSITIE IN ZEELAND GOES. De rijdende tentoonstelling van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten komt naar Zeeland. „De veili ge weg naar het eigen huis" heet de expositie die op 25, 26 en 27 april in Krabbendijke op het parkeerterrein van Flipse's Cafetaria komt. In Goes is de tentoonstelling op 28 en 29 april op de Markt te zien en op 30 april op de Vlasniarkt. „De veilige weg naar het eigen huis" biedt een tentoonstellingsruimte die ze'er modern en praktisch is aangekleed. Er is een ruimte vrijgehouden, waar een ieder wordt voorgelicht over het eigen huis in het algemeen, het eigen huis via Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in het bijzonder en over het systeem dat het intergemeentelijke bouwfonds heeft ontwikkeld om dit eigen huis voor zoveel mogelijk mensen bereikbaar te maken. RENESSE. De laagste inschrijver bij de aanbesteding van de rioolzuive ringsinstallatie door de gemeente, was de firma H. Stouten, Brouwershaven met een bedrag van 81.000 gulden. Hier op volgden de firma Oude, te Biervliet, en M. v. d. Velde en Zn., uit Bruinis- se, met respectievelijk 81.100 en 82.100 gulden. De hoogste inschrijver was de firma P. en T. K. de Jonge uit Renes- se met 119.200 gulden. De architect is het Ingenieursbureau Witteveen en Bos uit Deventer. EERSTE ASPERGES AANGEVOERD TERNEUZEN. Op de coop, vruch- tenveiling werden gisteren die eerste asperges aangevoerd door de kweker B. C. Baart uit Koewacht De asperges, welke -van goede kwaliteit waren, brachten 3.163.40 gulden per kg op. Gevonden voorwerpen MIDDELBURG. Op het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwerpen: De Commissaris van Politie te Mid delburg maakt bekend, dat aan zijn bu reau inlichtingen zijn te bekomen om trent de navolgende voorwerpen, welke aldaar in het tijdvak van 6 t.m. 13 april 1960 als gevonden zijn aangege ven: diverse handschoenen en wanten, een muntbiljet 2.50; kettinkje met 7 sleu tels, verschillende portemonnees met inhoud, combinatietang met blauwe handvaten, hondenpenning no- 100, zwarte jongenspet, portefeuille met in houd, zonnekap van fototoestel, imita tiekettinkje, damespolshorloge, snelbin der, vierkante doek met Franse op schriften, plat sleuteltje, blauwe cein tuur met koperen knoopsgaten, 1 50 gr. gewicht, groen-witte muts, wit-zwarte hond, damesceintuur, rose rozenkrans. 3 m zwart rubberslang, gevonden te Kruinlngen, plug, 2 sleutels aan ring, grijze jongensjas, sikkel, damespolshor loge met zwart bandje, plastic ei met boertje en boerinnetje en geHeurd lint» ?laPie met .persoonsbewijs, bank» biljet, groene sjaal, en wit gymna» tiekschoentje.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5