Opruiming voor de Pasen t Mi EEN GLAASJE KAN DE CEL ZIJN KAPPIE EN DE DING-DONG DIT HEBBEN WE NODIG NA AL DAT STAAN EN ZITTEN BINNEN 4 MUREN Mogei n ze Postkoets nadert Alpen P.W. RUSSEL'S Hallo Roek-taal Zelf aan de slag I DE I TINTELS I Jack Dunkley Half miljoen auto's op Nederlandse wegen Zaterdag 16 april I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 T BELGIë Van 23 april tot 2 mei wordt in Gent een internationale tuin bouwtentoonstelling gehouden onder de naam „Gentse Floraliën". Als propaganda voor deze expositie is een serie van drie waarden uitgekomen: 40 c. Indische azalea, 3 fr. knolbego nia, 6 fr. anthurium en bromelia. ZWITSERLAND De jaarlijkse vier propagandazegels zijn ditmaal, gewijd aan het 50-jarig bestaan van de Zwitserse nationale liga voor de kankerbestrijding (10 rp. met het op schrift „Kankerbestrijding" in het Dyiis,, Frans en Italiaans), aan de vijfhonderdjarige universiteit van Ba zel <20 rp. met de stichtingsoorkon de pfufcv scepter van de universiteit), aan het Wereld vluchtelingen ja ar (50 rp. met de ontwortelde boom) en aan de Swissair 1960 begin van het luchtverkeer met straalvliegtuigen (75 rp. met een straalverkeersvliegtuig). FRANKRIJK Ter ere van Franse helden van het verzet zijn vijf post zegels in circulatie gebracht. Het zijn twee zegels van 0.20 fr., twee van 0.30 fr. en een van 0.50 fr. Afgebeeld zijn de portretten van Pierre Masse (1879 1942), op een 0.20 fr., Edmond Debeau- marché (19061959) op een 0.20 fr., Maurice Ripoche (18951944) op een 0.30 fr., Léonce Vieljeux (1865—1944) op een 0.30 fr. en René Bonpain (1908 1943) op een 0.50 fr. BELGIË Voor de Dag van de post. zegel is een postzegel van 3 fr. uit gekomen met als voorstelling gravin van Taxis, geboren Alexandrine de Rye, te paard. Zij was de echtgenote van graaf Leonard II Frans van Taxis, die de zesde grootmeester van de postérijen der Nederlanden was. NIEUW-ZEELAND Op 16 mei zal een serie van drie postzegels in omloop worden gebracht ter viering van het eeuwfeest van de provincie Westland. De zegel van 2 d. (groen) vertoont een onderzoeker, die van 3 d. (kastanjebruin) een gouddelver en die van 8 d. (blauwgrijs) een kolo- niste met kind. TSJECHOSLOWAKIJE De Tsje chische posterijen hebben de eerste acht waarden van een nieuwe serie frankeerzegels het licht doen zien. Op de zegels zijn kastelen afgebeeld: 5 h. Trencin, 10 h. Bezdez. 20 h. Kost, 30 h. Pernstyn, 40 h. Kremnice, 60 h. Karluv Tyn, 1 kr. Smolenice en 1.60 kr. Kokorin. ARGENTINIë Ter herdenking van de 150ste geboortedag (in 1959) van de Amerikaanse staatsman Abraham Lincoln (18091865) is een postzegel van 5 pesos (blauw) verkrijgbaar ge steld. Op de zegel is Lincolns por tret afgebeeld. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In alle vroegte ls de Floriadekoefs gisteren van Belgrado naar Zagreb vertrokken, een afstand van vierhonderd kilometer. De spanning stijgt nu, want na Zagreb begint het zware traject door de Alpen. zien en ruikenomdat ze mooi zijn, omdat ze jong leven suggereren en omdat het heerlijk is na alle ge woel achter bureaus, werk- -R. V. Marijnen (van visse rij) heeft op de Flor iade in Rotterdam gezegd, dat het -werk van al die bloem- en plantenkwekers een verheugend symptoom van Europese samen werking is. En in Venlo wordt het houden van speelautomaten verbo den. Dat is het dan wel weer, dacht ik, zo vlak voor Pasen. Van alle kanten en over alle wegen bol len de toeristen ons land binnen, veel zon wordt er het komende weekeinde niet verwacht en het verkeersplein bij Utrecht zal ver moedelijk wel weer moeilijkheden bezorgen. Het zou prettig zijn als we ons allemaal tijdens de Paasda gen een beetje behoorlijk in of op ons vervoermiddel gedroegen, maar ik neem aan, dat u desondanks goed moet uitkijken om zonder deuken weer thuis te komen. Er zijn een serietje dingen, die ik u zou willen zeggen. Ze vallen me zo maar in, nu ik op deze vrijdag 15 april achter het machientje zit. Van ochtend heeft mijn dochter eierverf gekocht, dus dat is ook in orde. Ja- pie groeit geweldig dank u wel, mevrouw G. in Apeldoorn voor de be langstelling. visserijja, ja, hij is het hier doet is eigenlijk hetzelfde als tvat het jon getje doet: genieten van bloemen. De minister deed het op de Floriade in Rot terdam, het jongetje in de Betuwe. Juist, die Betuwe. Daar kunt u ook heen, de Paas dagen. Daar is het gewel dig, nu al. Door de peren- en kersenbomen. Dat heb ben we nodig, zo elk jaar na die winter. Bloemen bankentekenkamers, gara ges, winkels, directiekanto ren en tandartsenspreek- kamers weer eens buiten te zijn. Moeite zult u niet heb ben, in die Betuwe, om de mooie plekjes te vinden. Er zijn, speciaal voor u vijfhonderd wegwijzers neergezet. Het zou wel sterk zijn als u er niet één tegen het lijf liep, die u in de goede richting bracht. Dat Venlo en die speelautomaten dat zit me niet lekker, hè? Ik ken Venlo en het is er pretti» Maar nu is er geklaagd over een „speelwoede" die er zou heersen. En B. en W. hebben de raad voorgesteld de politie verordening zo te wijzigen, dat het houden van speelautomaten voor het publiek verboden is. Goed, heeft de raad gezegd en weg moeten die automaten. Wat is nu „speelwoede", als n Venlo kent? Kom nou. Omdat ze er wat aan knoppen trekken en balletjes door automaten laten razen. Nou en? Mogen ze alsjeblieft. Ik had mijn wieg in het zuiden staan en de provincie Limburg is me beslist dierbaar. Maar er is al eens meer overdreven door in de zomer ac ties te houden tegen meisjes die in shorts liepen. Het is 1960, geen 1895. Kom me niet aan met de boodschap over „excessen", over schandalen op kampeerterreinen of zo. Dat heeft niets met die shorts te maken. Ex cessen komt u ook tegen in Frankrijk, in Drenthe, Den Helder of noemt u maar op. En het zijn niet „de Limburgers" die er tegen zijn. Het zijn een paar mensen, die niet mee wensen te draaien met de klok. Dat is dom en dat wekt onnodige ergernis over en weer in de hand. Ja, ik heb nog meer op het hart. Donderdagavond zag ik op het TV- scherm enkele heren andere heren en dames vraaggesprekken afnemen. Over de komende Olympische Spe len. Dat was weer van „Zeg Piet" en „Hoe denk je nu Wim" en „Ik mag wel Klaas zeggen, hè?" Neen, dat mogen ze nu net niet. Dat ergert de kijkers soms veel meèr dan die interviewers denken. Dat lees ik ook in de brieven, die ik daar elke week over krijg. Die heren en dames op ons TV- scherm zijn voor ons „Mevrouw Zus'% „Mejuffrouw Zo" en „Meneer Dinges". En niks te Pieten, te Wimmen en te Klazen. Om het nog niet eens te hebben over die vragensteller, die telkens zijn verwondering over iets uitsprak door een „Hallo". TN ZWEDEN heeft één van de ze- T ven mensen een auto. Dat is veel en daarmee staat het land bij na aan de top, als u een statistiek- je zoudt maken. In Zweden houdt men ook van een borreltje. Maar een borreltje èn autorijden, dan kunt u In dit Scandinavische land beter niet doen, want de straffen die u staan te wachten zijn wellicht de zwaarste op dit gebied in Europa. Van 1914 tot 1955 was het borrel tje in Zweden op de bon. Zelfs toen was het al moeilijk om het alcoholge bruik dooi; automobilisten aan banden te leggen. In 1955 werd de rantsoenering op geheven: het gebruik van alcohol steeg direct met één-derde. Tegelijk- kertijd verschenen er meer wagens op de Zweedse wegen. Gevolg? Het aantal mensen dat dronken achter het stuur zat, ging met twee-derde omhoog De naald Met bossen gebeurden de ongeluk ken en de regering heeft nu een se rie harde maatregelen genomen. „Hier woont de huisbewaarder", zei de Schot, terwijl hij het portier opende en uitstapte. Hello, Roslyn! - Dezer dame en heer komen het huis bekijken. Wanneer ze tevreden zijn. blijven ze hier logeren en moet jij er voor zorgen, dat ze aan niets te kort komen. Geef me de sleutel maar. I« je vader niet thuis?" „Vader is het bos in. Ik zal de - sleutels halen, meneer Grant." Ze sprak met een diepe, donkere stem: en rukte zich met moeite los van de beschouwing der twee vreemdelingen] die intussen ook waren uitgestapt. Na een verlegen buiging in de richting van de bezoekers verdween het meis je in de duistere gang. Intussen leidde Grant de adspirant huurders langs een aan beide zijden door een twee meter hoge heg om zoomd pad naar het huis, dat ze door een bosje van zilverdennen aan de achterzijde bereikten. Laag en breed strekte het zich voor hen uit, stil en vredig in het licht van de na middagzon. Ze liepen er omheen en kwamen op een geplaveid terras met een bjamoste balustrade. En eens klaps vergaten de Reizigers, dat ze hier waren gekomen om een woning te inspecteren, want ze werden ge grepen door h-et wijde panorama, dat zich voor hen uitstrekte. Vlakbij in de diepte lag klaar en rimpelloos in de windstille dag Loch Morlich als ean in een krans van groen gevallen stuk van de hemel. Aan de overzij de, als kinderspeelgoed, het hotel van David Grant met rondom op de ge schoren grasvelden kleurige tuinpara sols en tafeltjes, waar zich, klein als miniatuur poppetjes de gasten bewo gen. Daarachter het naar het dal van de Spey omlaag golvende bos van Glenmore. Grant wees in de heiige verte naar het groene lint van de vallei. „Aviemore kunt u van hier niet zien, maar daar links, waar u het licht ziet vallen op het water vlak van Loch Insh ligt Kincraig aan de spoorlijn en de grote weg van Blair Atholi naar Inverness en For res. 's Morgens, wanneer het nog helder is kunt u de kerktorens en de fabrieksschoorstenen onderscheiden. En daar verderop naar het zuid«en ligt Kingussie. Wanneer u een kaart bij de hand hebt kunt u de namen van al de bergtoppen aan de over kant van het dal gemakkelijk vinden. Daar bijvoorbeeld, iets rechts van Kincraig, de A'Bhuidiheannach." Celestine luisterde nauwelijks. Diep ademhalend leunde ze op de ge beeldhouwde hardstenen baluster, ge nietend van de stilte* die hier bijna tastbaar was en nauwelijks werd verstoord door het gekwetter van een vogel in het bos rondom. In gedach ten vergeleek ze de vrede van het voor haar liggende landschap met de vele kilometers weglint, die de Hill- man de laatste dagen onder zijn rus teloze wielen had weggedraaid. Voor haar stond vast, dat er heel wat aan het te huur geboden huis zou moeten ontbreken, wanneer ze zich straks weer van hier langs die steile bos weg naar omlaag zou laten voeren. Voor zover het haar betrof wilde ze niets liever dan hier blijven, uitge strekt op het zonnige terras in een luie stoel en de moeheid van het uit stapje van zich laten afglijden. Ze wendde het hoofd om naar haar Jus tus en één oogopslag was voldoende om haar te doen begrijpen, dat ze er geen woord aan behoefde te ver spillen om het pleit te winnen. De beweging van zijn vrouw had Reiziger losgerukt van de beschou wing van het onbeschrijfelijke verge zicht. Hij glimlachte haar t*oe en keerde de vallei de rug toe. Even breed en degelijk als de achterzijde, strekte zich de voorgevel uit. Lage glasdeuren gaven toegang tot het bordes. Boven de ingang, waar Ros lyn bezig was met een sleutelbos, was een stenen wapen in de muur gemetseld, waarop drie gekroonde vo gels gebeeldhouwd stonden. Daaron der was in de steen gebeiteld „Wayte awhyle", waarschijnlijk het motto van een lang uitgestorven geslacht, dat minder rusteloos en voortvarend was geweest dan de doorsnee Schot. Grant nodigde de Reigizers met een gebaar uit binnen te gaan- „De oude heer was niet alleen erg gesteld op zijn rust en eenzaamheid, maar hij liet zich daardoor toch ook de goede dingen van het leven niet ontgaan. Hij heeft geen kosten ge spaard aan de verzorging van zijn comfort. Het sanitair is prima in or de, de bedden zijn modern en het in terieur is, zoals u dadelijk kunt zien, ouderwets maar in uitstekende staat. Roslyn weet de weg in huis. Ze kan onmiddellijk de slaapkamer, die u gebruiken wilt, luchten en de bedden opmaken. Er is nog tijd genoeg om een behoorlijk avondmaal klaar te maken. Ze liepen door de zonnige kamers en moesten erkennen, dat Grant niet te veel had gezegd. Nergens kon Ce lestine, hoezeer ze de lucht opsnoof ook maar enige mufheid bespeuren; er was geen stofje te bekennen. Ros lyn, die vlot het zuivere Engels waarvoor de streek bekend is had geleerd, opende kasten en laden en toonde zich, na van de eerste verba zing te zijn bekomen, bereidwillig om elke wens te vervullen. Binnen een half uur beloofde ze heet water te zullen gereed hebben voor een ver frissend bad, over het avondeten be hoefde mevrouw zich geen zorgen te maken en er was nog wijn in de kel der en een halfvol vat bier. Mocht er nog iets ontbreken, dan zou het meisje langs een soort van privé-pad naar het hotel gaan en binnen drie kwartier met het benodigde terug kunnen zijn. (Wordt vervolgd) Sinds ik een bliksembezoek aan Kon go heb gebracht, interesseert mij nog al hevig wat ik links en rechts aan berichtgeving over dat land lees. Zo kreeg ik gisteren een verhaal in han den van een meneer Van Bruggen. Hij zat (heel lang) in Kongo in een trein en schrijft dan dit: „Ik maak een plaatje en word meteen bijna gemolesteerd. Vrouwen en kinderen schreeuwen en gebaren tegen me, maar hoe ik ook put en peil, ik begrijp niet wat ze willen. Eindelijk dringt het tot me door en wel omdat ik de hand- en armbewe gingen van een johgetje kan inter preteren. Ze verwachten hun foto te mogen zien, die domme schapen. Van ontwikkelen en. afdrukken hebben ze nog nooit gehoord!" Eenz. Ik geloof dat meneer Van Bruggen maar niet meer buiten de grenzen van zijn eigen lajjd moet gaan reizen. Althans niet over zijn ervaringen moet schrijven. Want dat soort uitdrukkingen als „domme schapen" zijn hier niet al leen niet op hun plaats, maar boven dien naar mijn smaak bijzonder kwa lijk) Laten we vooral geen oordelen over Zuid-Afrika en Little Rock uitspreken, zolang we zelf met grote oo'gjes kij ken naar woon- en eetgewoonten in Afrika, maar intussen niet begrijpen dat er Kongolezen zijn voor wie een fototoestel iets nieuws is en dan maar eigenwijs praten over „dom me schapen". Dat is Little Rock-en in het klein. U vindt me wat zuur en somber, deze dag voor Pasen? Welnee, ik kijk met plezier naar de bloesems links en rechts en ik wens u van harte goede en vrolijke paasdagen toe. Er waren alleen een paar dingen, die me té zwaar op de lever lagen om ze daar rustig te laten. Voor wie meer dan een half promil le alcohol in zijn bloed heeft staat de deur meteen open. Van de gevan genis, jawel. Dat betekent dus al na één glaasje bier." Het nemen van de bloedproef wordt, zo rigoreus toegepast, dat er soms wel vergissingen ontstaan. Zoals met een bekend advocate uit Stock holm, van wie het bekend was, dat zij geen druppel alcohol gebruikte. De advocate raakte betrokken bij een aanrijding. Men nam een bloed proef en zij had een hoog percentage alcohol in haar bloed. Heel lang is er gepraat en toen werd de bloed proef herzien. Wat bleek? Het appa raat had gereageerd op de alcohol, waarmee kort te voren de naald die het percentage aanwijst, was gerei nigd! Overigens: wie een procesverbaal krijgt wegens het autorijden onder invloed van alcohol (hoe gering ook) weet zeker, dat hij tenminste voor een jaar zijn rijbewijs kwijt is. Bij een eerste keer: zware geldboete, naar gelang van inkomen. Wordt men een tweede keer „onder invloed betrapt, dan is er maar één straf: een maand tuchthuis. Bij het plotseling van richting veran deren zonder hand uitsteken is gister middag de 79-jarige heer J. Constant uit Beek en Donk op zijn fiets door een auto aangereden en om het leven gekomen. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS SiiiHMMiiiHiniiiiiiiiimHiiniHi s door de kat die krabt de krullen van pe trap pe" kat pi6 krabt dc kruuuern van oe trap aiiuiiiiiiimiiiiiiiuiiuiiiiiKifii/in ...DAM MOST JE JE TAAL GOED BIJHOUDEN i ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Uw dahliaknallen die overgehouden zijn kunnen nu in de grond gepoot wor den; voor stekplanten is het nog veel te vroeg; dan zal men moeten wachten tot na half mei. Dahlia's groeien over al wel meent men; dat is ook wel zo. doch de beste resultaten zult u berei ken in een voedzame grondsoort en ze moeten ook een zonnig plekje hebben. De grootbloemige soorten moeten toch wel een onderlinge afstand van één me ter hebben; de laagblijvende kunnen j wel op een afstand van veertig centi-. meter gepoot worden. De hoogop groei- ende soorten kunnen op de achtergrond In de border gepoot worden. Juliaantjes of Escscholtzia's bloeien een groot deel van de zomer met sa tijnachtig glanzende bloempjes; aller liefste snijbloempjes, die vooral goed tot hun recht komen in een donker pul letje. Nu kan men ze in eigen tuin zaaien; ze hebben voorai een zonnig plekje nodig en stop het zaad vooral niet te diep in de grond. Later zal men moeten dunnen op een onderlinge af stand van tien centimeter. Deze juliaan tjes laten zich moeilijk verplanten; als men dat loch wfil doen, moet het gedaan worden direci nadat het jonge goedje boven de grond komt. Het is nu de goede tijd voor het aan planten van bloemkool; jonge planten kan men wel bij de tuinders kopen en anders op de markt. Zoek vooral stevi ge planten uit en planten die al aan de buitenlucht gewend zijn. Poot geen bloemkool op een stukje grond waarvan zojuist de laatste boerenkoolstronken zijn weg gehaald; er zal dan knolvoet in het gewas komen en dat kan men het best bestrijden door ze steeds in verse grond te poten; dus op een plekje waar de laatste jaren geen kool groeide. 65. „Ssst!" fluisterde Okki, de vinger op de lippen. ..Niks zeggen, alleen maar kijken1." Toen opende hij de deur van het vooronder. Nu, het viel Kappie moeilijk om niets te zeggen, bij wat hij zag. De Ding- Dong zat zacht te klokken in de kooi van de maat. Van matrasvulling en tex- tielsnipper^ had hij een geweldig nest gebouwd. Het vlechtwerk was hier en daar verstevigd met keukengerei, ter wijl de bonte snippers van zeekaarten het geheel een fleurig aanzien gaven. ,,Nou is het genoeg!" Kappie kon zich niet langer goedhouden en liep driftig naar het nest. Daar bleef hij verbaasd staan. ,,Alle k-kniezebieters!" stamelde hij vol ontzag. Zoiets heb ik nog nooit gezien!" „Wat een kanjer, hè?" fluisterde Ok ki. Nieuwsgierig kwamen nu nok de maat en de meester naderbij. En evenals de anderen waren zij verbijsterd door wat zij zagen. De Ding-Dong had blijkbaar niet stilgezeten. In het nest prijkte een reusachtig ei AMSTERDAM De maand maart zo blijkt uit een mededeling van de R.A.I. is een recordmaand geweest in de geschiedenis van de autohandel. Niet minder dan 11.350 nieuwe ken tekenbewijzen werden er uitgereikt, wat bijna 3000 méér is dan het hoogst be staande maandcijfer <8445 voor juni 1959). In de eerste drie maanden van 1960 werden in het totaal 24.873 personen auto's verkocht, wat bijna 50 procent méér is dan in de overeenkomstig» periode van 1959. Volgens het C.B.S. waren er op 1 augustus 1959 in ons land 450.390 per sonenauto's op de weg. Dit getal ver meerderd met het sedertdien in omloop gebrachte aantal auto's wettigt het vermoeden, dat zeer binnenkort een half miljoen personenauto's op de Ne derlandse wegen zullen rijden. Een grote party jute is gisteravond verloren gegaan tijdens hevige brand in een opslagplaats op terreinen van de 'pa- •Merindustrie Sanders te E-rbeek.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2