Engeland wilde Nederland omktgeld oorlog Duitse verklaren keizer te om de vangen Leidse studenten maken sneelfilm WESTELIJKE HARMONIE VOOR TOPCONFERENTIE In Oosterland dreigt geen onbestuurbaarheid Hun huishun ideaal, maar ze moeten er misschien weer uit N.C.R.V. gaf stemmig beeld rond de Stille Week Pag. 7 RAPPORTEN VAN BRITSE DIPLOMATIE 1920 1 Huwelijksbeloften RECHERCHE HEEFT LIJST v. d. BERGS op ieders lip! 20 stuks f. 1.- Aanvraag voor crematorium in Den Haag Margarets verloofde als wassen beeld Onbesuisd gebruik van kernwapens uitgesloten Ontwapening eerste agendapunt MINISTER TOXOPEUS MEENT: Nieuw onderzoek naar verschoningsrecht Militaire voorraden van Duitsland naar België België gaat Russische auto's assembleren GELDERSE KUNST IN ARNHEM Invrijheidstelling gevraagd van reclamevlieger Weer misplaatste „grap" met toestel van KLM Brochures huurprijzen vliegen weg Donderdag 14 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze Londense correspondent UIT de lijvige, zojuist na veertig jaar geheimhou- ding gepubliceerde ver trouwelijke documenten van het Foreign Office, blijkt dat1 ons land na de vrede van Ver sailles bijna in een vijfde En- i gelse oorlog verwikkeld was geraakt. Këizer Wilhelm II, die in 1941 j te Doorn overleed, had zich in november 1918 door naar Ne derland uit te wijken slechts voorlopig in veiligheid gesteld, zo blijkt nu uit dit 700-tal bij zonder interessante rapporten, memoranda en telegrammen van de Britse diplomatie in 1920. Het blijken misschien de rapporten van de toenmalige Britse ambassa deur in Den Haag, Sir Ronald Gra ham. aan Lord Curzon te zijn die na maanden van angstige spanning en grote diplomatieke activiteit de door het Foreign Ofifce aan premier Lloyd George voorgestelde oorlogs verklaring voorkwamen. Moeilijk parket De geallieerde eis tot uitlevering van de koninklijke oorlogsmisdadi ger"', die in de ochtendbladen van 20 januari 1920 werd bekend ge maakt, veroorzaakte ernstige ver legenheid onder onze ministers- De nota gaf hun weinig armslag. Vol gens de Britse ambasadeur was onze regering eerst verdeeld. De ministers van buitenlandse zaken (Jhr Van Karnebeek) en justitie verzetten zich krachtig tegen uitlevering, maar mi nister-president Ruys de Beeren- brouck aarzelde enkele dagen voor hij zich bij hen aansloot. Eensgezinde weigering Tot verwondering van de geallieer den sloten pers en publieke opinie in ons land zich bij de weigering aan Op 28 januari gaf de Britse premier zijn ambassadeur opdracht onze regering te zeggen dat het niet alleen het officiële Britse beleid be trof. maar dat ook de Britse publieke opinie geen weigering zou tolereren. De ambassadeur zond vertalingen terug van de voornaamste artikelen in de Nederlandse pers, die alge meen de eigen regering steunde. „De Nederlandse pers is bijzonder ontvankelijk voor regerings-controle", commentarieerde hij even bitter, „tot- nutoe is het onmogelijk gebleken de geallieerde eis door publiek en pers ernstig4 te laten opvatten. De apathie v^n de Britse pers wordt aangehaald DE KEIZER vijand van het menselijk ras als bewijs dat de publieke opinie in Engeland er onverschillig voor is". De ambassadeur zei Jhr- Van Kar nebeek dat ,,de algemene toon van de behandeling geheel misplaatst is". De minister antwoordde dat „iedere Nederlander, wat hij ook van de keizer denkt en velen denken dat geen enkel lot voor hem te zwaar is meent dat de uitlevering vol komen in strijd is met de Neder landse begrippen van vrijheid en recht Hij voegde daaraan ten over vloede toe dat iedere poging om Nederland de geallieerde wil op te leggen zou worden gezien en behan deld sis een aanslag op de Neder landse onafhankelijkheid, zo meldde de ambassadeur aan Lord Curzon, en besloot: „ik ben niet van plan om weer over het onderwerp te be ginnen tenzij ik daartoe instructies krijg van uw Lordship." Woedend Die kwamen er genoeg- De Britse regering was bijzonder gebelgd. Het Departement van Oorlog van "het Foreign Office stelde premier LIpyd George de volgende repressailles voor: Afbreken van de diplomatieke be trekkingen. Verbod voor Nederlandse sche pen om Britse havens binnen te varen- Stopzetting van alle steenkoolleve ranties aan Nederland. Bunkerverbod voor Nederlandse schepen in het Gemenebest. Afsnijden van onze scheeps- en tele grafische verbindingen met Nederlands Oost-Indië. Weigering van lidmaatschap van de Volkenbond, (waar wij naar streefden). Dit alles „zou neerkomen op een economische blokkade van Nederland. Maar indien deze economische^ maat regelen falen, moesten de geallieerden bereid zijn de volgende stap te doen en Nederland de oorlog verklaren om met geweld te bereiken wat niet met argu menten of dreigementen kan worden bereikt", zo schreef het Foreign Office aan zijn eigen premier. „De keizer is een vijand van het menselijk ras, en het land dat hem herbergt moet in dezelfde categorie worden geplaatst." Daar kwam het vol gens het Foreign Office op neer. De bijeenkomst van geallieerde premiers moest echter worden uitgesteld en dat begunstigde de „koppige"' Nederlandse regering. Voet bij stuk „Het is een kwestie van nationale waardigheid en eer. Hoe meer dreige menten en druk, hoe vastbeslotener de Nederlanders worden", liet Van Karne beek weten, en hij hield voet bij stuk, nlaar voegde eraan toe dat wij volledi ge verantwoordelijkheid voor de poli tieke isolatie van de keizer waar schijnlijk op ons zouden willen nemen. Lord Curzon wilde eerst echter op zijn minst „de een of andere afgelegen Nederlandse kolonie" voor internering. Maar wij vonden Doorn voldoende. Kerend tij Het tij begon in ons voordeel te keren. De ambassadeur vroeg minder audiënties aan. Daarentegen werd hij steeds meer door Van Karnebeek bij zich geroepen. Hij stelde Londen voor „de Nederlandse regering enkele dagen met rust te laten. Het hof en officiële kringen zijn bijzonder geïrriteerd door de toon van onze nota." Inmiddels was ook de geallieerde legerleiding erbij betrokken. Veldmaar schalk Sir Henry Wilson meldde zijn regering: „Het is militair ontoelaatbaar dat Holland neutraal mag worden ge laten. Langzaam maar zeker kregen de geallieerde regeringen echter meer oren naar onze steeds krachtiger, vaak ijskoude houding, die Londen in ver legenheid bracht en ten slotte de zaak in ons voordeel deed keren. Van onze correspondent ALKMAAR. De 33-jarige vertegen woordiger W. G. uit Heiloo is gisteren in het St.-Elizabethziekenhuis te Alk maar gearresteerd, verdacht van liuwe- lijkszwendel en oplichting. De man was sinds 29 maart verdwe nen, maar werd zaterdagavond in een café-restaurant te Alkmaar gesigna leerd. Toen de rijkspolitie zich dezelfde avond bij G. in zijn woning te Heiloo vervoegde, bleek hij bewusteloos. Hij had te veel slaaptabletten ingenpmen en moest in het ziekenhuis worden op genomen. Zijn gezondheidstoestand is van dien aard, dat hij nog niet naar het Huis van bewaring kon worden overgebracht. Vier kinderen G., die gehuwd is en vier kinderen heeft, 'had een dertigjarig meisje in Alkmaar, dat hij een jaar geleden leer de kennen, onder het doen van huwe lijksbeloften 4250 gulden aan spaargeld afhandig gemaakt. Ook haar tachtig jarige tante, de weduwe A. N. te Ber gen, werd voor 750 gulden opgelicht, want G. had, zo zei hij, vijfduizend gul den nodig om een vertegenwoordi ging te kopen. Ook in andere plaatsen heeft hij onder valse voorspiegelingen geld los weten te krijgen, o.a. te Aven- horn, Hoogwoud, Bergen en Zaandam, totaal circa twaalf mille. G., die als vertegenwoordiger in Noordholland van een handelmaatschap pij in elektrische huishoudelijke artike len, een behoorlijk salaris had, heeft van het geld goede sier gemaakt in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Sedert de publika- tie (maandagochtend) van het onder zoek naar een zekere Wim van de Berg, die op 1 en 4 april met de gewurgde Engelina Feenstra een afspraak zou hebben gemaakt, is de politie over stroomd met tips. De recherche heeft een formidabele lijst van mensen met de naam Van de Berg tot haar beschik king gekregen, die zorgvuldig wordt na geplozen. Tot nu toe is er nog geen spoor van de gezochte gevonden, maar de recherche is ook nog lang niet door de voorraad tips heen. Advertentie Chief VIRGINIA MëWêMWM 'V Van onze Haagse redactie DEN HAAG De crematievereniging Nederland heeft de Koningin verzocht goedkeuring te verlenen aan de bouw van een nieuw crematorium in Den Haag. De n.v. Ockenburg is bereid een terrein naast de begraafplaats Westduin af te staan, waarop het gebouw dat door architect Jan Wils wordt ontworpen, zal verrijzen. In Nederland zijn nu bijna twee honderdduizend voorstanders van cre matie verenigd en het ledental neemt maandelijks met ruim duizend toe. Het cremeren werd bij de wet van 1955 ge regeld en is goedkoper dan begraven. Het stuit echter op vrij hoge transport kosten omdat er slechts twee crematoria zijn, een in Velsen en een in Dieren. LONDEN (Reuter) In het wassen beeldenmuseum van Madame Tussaud in Londen prijkt sedert gisteren naast het beeld van Prinses Margaret nu ook een wassen dubbel van haar verloofde, de fotograaf Antony Armstrong-Jones. Gekleed in rok staat hij naast de prinses die reeds lang deel uitmaakt van de collectie, maar met het oog op de aan staande gebeurtenissen een nieuwe japon kreeg. Het is een creatie van satijn met juwelen, gemaakt naar het model dat zij tijdens de balletuitvoering in Covent Garden droeg, toen zij voor het eerst met Antony in het openbaar verscheen. Van een onzer verslaggevers EPE Even buiten het dorp Epe aan de oostelijke rand van de Veluwe zit een jong gezin op hete kolen: de heer Gerrits (32), zijn vrouw (33) en de drie kinderen. Zij dachten hun ideaal te hebben gevonden in de vorm van een oude, opgeknapte boerderij, maar als B. en W. het in hun volgende vergade ring niet tegenhouden gaan ze eruit. Het huis is namelijk nog altijd officieel onbewoonbaar verklaard ondanks de nieuwe kapspanten, het nieuwe rieten dak, drie moderne slaapkamertjes, een douchecel en niettegenstaande de der tienduizend gulden, die de heer Ger rits dank zij een erfenisje in zijn ideaal heeft kunnen stoppen. VERORDENINGEN Burgemeester mr. C. N. Renken heeft de bedreigde huisheer een fotograaf al op bezoek gehad met de smeek bede of hij en zijn gezin niet mogen blijven wonen, maar de burgemeester heeft met de hand op de verordeningen gezegd dat dit niet kan. Tenzij een be spreking in het college van B. en W. een andere mogelijkheid open zou laten. Het geval van de fotograaf, die zijn eigen huis herbouwde, is inmiddels in het college ter sprake geweest en het college heeft gezegd, dat er eerst maar eens een technisch advies moet worden ingewonnen, dat in de volgende ver gadering te berde moet komen. FANDELIJK THUIS de heer Gerrits een grote brief gestuurd, waarin hem werd aangezegd het huis op korte termijn te verlaten. WOONWAGEN Hij zou, als B. en W. het been stijf hou den, nog altijd terug kunnen naar de woonwagen, waar hij met het gezin uitkwam voor het boerderijtje bewoon baar werd, maar dan moet hij recht door naar het woonwagenkamp. Dat is hem al eens eerder gezegd toen hij Epe binnenrolde en zijn woonwagen vlak bij zijn pas-gekochte boerderijtje parkeerde. Omdat het toen maar tijde lijk was, heeft de politie hem laten staan. Maar nu kon dat wel eens anders lopen. Eigen nieuwsdienst GENÈVE. Als de wereld het drei gende gevaar van uitbreiding van het aantal kernwapens bezittende landen wil afwenden is er geen andere keuze dan een met ontwapeningsmaatregelen op het gebied van de conventionele be wapening gepaard gaand verbod van kernwapens. Dit is de kern van het betoog dat de Franse gedelegeerde Jules Moch giste ren hield in de tienlandenconferentie over het ontwapeningsvraagstuk. Zolang alleen de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjetunie kernwapens hebben, aldus Moch, be staat er geen gevaar dat er onbesuisd gebruik van die wapens zal worden ge maakt. Deze periode van stabiliteit kan volgens hem echter niet eeuwig duren. Van onze correspondent WASHINGTON. De ministers van buitenlandse zaken van de wes telijke grote vier hebben gisteren naar een uitlating van minister von Brentano van West-Duitsland „vol ledige overeenstemming bereikt" bij hun voorbereidingen voor de ko mende topconferentie. Von Brentano voegde eraan toe dat men nu niet mger over de kwesties Duitsland en Berlijn bijeen hoeft te komen. Het dinsdag uitgegeven communiqué dat aandringt op Tiet vinden van oplos singen zonder gewelddadige of een zijdige acties, ziet men als een dui delijke waarschuwing aan het adres van de Sowjetunie om op de top conferentie van de volgende maand of daarna de Berlijnse crisis niet op nieuw te doen opvlammen. KERNPROEVEN Tegelijkertijd werd, hoewel Berlijn niet met name werd genoemd, bereid willigheid uitgesproken om over re delijke oplossingen van hangende vraagstukken te onderhandelen. Ten aanzien van de agenda voor de topcon ferentie was men van oordeel dat een bespreking van het ontwapeningsvraag- DEN HAAG Minister Toxopeus is van mening dat in Oosterland geen Het Epese drama is ongeveer een jaar geleden begonnen. Het gezin Gerrits kwam terug van een lange reis door Oostenrijk en Duitsland en wilde zich vestigen op een plekje en in een huis met sfeer. De oude boerderij in Epe was met wat grond er omheen te koop voor zevenduizend gulden en toen een bevriende architect, verbonden aan het openluchtmuseum in Arnhem, de heer Gerrits enthousiast steunde in zijn plannen leek het alsof er een oude boerderij gered zou worden en een ge zin tevreden gesteld. Temeer, omdat er een bouwvergunning voor de restau- j meters' ratie afkwam. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER DEN HAAG (ANP) De Hoge raad is tot de conclusie gekomen, dat door het arrest van het Amsterdams ge rechtshof in de zaak tegen de maat schappelijk werkster mejuffrouw Geert- sma niet met bindende kracht is komen vast te staan, dat een beroep op ver schoningsrecht haar niet toekomt. De Hoge raad overwpog, da-t mejuf frouw Geertsma niet in de gelegenheid is geweest de juistheid van haar stand punt voor het hef te verdedigen en ver wees de zaak naar het Amsterdams gerechtshof, dat nu alsnog moet 'onder zoeken of de maatschappelijk werkster een verschoningsrecht toekomt. GEEN GELD De aannemer deed zijn werk. Het ging allemaal wat langzamer dan bouwheer en bouwer hadden gehoopt, zodat ter secretarie in Epe een verhaal opdook: Hij kan het vast niet betalen. Dat is de heer Gerrits in het prille begin ook al eens voorgehouden, maar toen ant woordde deze: Dat zijn mijn zaken. Nu er bijna een jaar voorbij is gegaan zonder dat de boerderij helemaal klaar is, gaat Bouw- en woningtoezicht in Epe er weer van uit, dat er iets mis is met de financiering van de restauratie. Omdat de onbewoonbaarheidsverkla- ring nog altijd van kracht is, heeft men ROME (A.FP.) De Nederlandse BRUSSEL (A.N.P.) Op enkele kilo van de Nederlands-Belgische grens, in Arendonk, zal hoogstwaar schijnlijk een van de drie Duitse mili taire opslagplaatsen komen die de West- duitse strijdkrachten in België mogen vestigen. De overeenkomst over deze opslag plaatsen is enkele weken geleden te Brussel ondertekend. De tweede opslag plaats zal worden ingericht in de pro vincie Namen en naar een geschikte plaats voor de derde wordt nog gezocht. De basis in Arendonk zal een opper vlakte beslaan van 100 ha. In de over eenkomst is bepaald dat het personeel uit Belgen zal bestaan, met uitzondering slechts van enkele Duitse militaire des kundigen. Daarom zullen er enkele hon derden Belgen werk kunnen vinden, wat bijzonder goed uitkomt gezien het feit dat er in die omgeving veel werkloos regering heeft onverplicht 20000 dol- lar gestort bij de voedsel- en land- Arendonk zal niet de enige militaire bouworganisatie van de Verenigde I °PslaêPlaats van een andere mogendheid Naties «F.A.O.) als een eerste bijdrage in de Kempen zijn. Enige jaren geleden in de strijd over de gehele wereld 1 reeds werden er militaire kampen van tegen de honger- 'het Britse leger in gebruik genomen. Ook voor Nederland Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Een Brusselse onder neming in oprichting heeft te Moskou een contract getekend voor de assem blage van Russische automobielen in België. Het ligrt in de bedoeling te be ginnen met een dagelijkse productie van 10 wagens per dag, daar het con tract is afgesloten op iets meer dan 2000 wagens per jaar. De onderdelen zullen per schip uit Rusland worden aangevoerd en geïm porteerd door de bovengenoemde onder neming, die ook voor de distributie en verkoop zal zorg dragen. De montage van de wagens heeft de ze onderneming overgedragen aan de n.v. Civa, die te Mortsel (bij Antwer pen) in de eertijds bekende Minerva- fabriek zich reeds bezig houdt met de assemblage van de Skoda, Borgward, Lloyd, Rover en Triumph-Herald. Wil de Civa echter aan zijn contractuele verplichtingen ten aanzien van de Rus sische wagens voldoen, dan zal zij en kele van de bestaande assemblagecon tracten moeten annuleren. Het ligt in de bedoeling, dat hoofd zakelijk de Moskovich met een 1300 cc- motor en een vier versnellingsbak ge assembleerd wordt. De wagens zijn bestemd voor België. Nederland en Luxemburg. Later zal men zich bezig houden met de export naar andere landen. onbestuurbaarheid dreigt. Hij heeft dat meegedeeld in antwoord op vra gen van het socialistische Tweede- Kamerlid J. H. Scheps. Hij herinnert er aan dat vier nieuwe leden een benoeming in de raad hebben aan vaard ter vervanging van de vijf raadsleden, die uit de raad traden uit protest tegen het feit dat burge meester Laurense zijn functie her vatte. Van het zevende lid is nog geen bericht ontvangen van het al of niet aanvaarden van zijn benoeming In antwoord op een andere vraag van de heer Scheps zegt minister Toxopeus niet van mening te zijn dat het beleid bij de benoeming van burgemeesters in Zeeland is tekortgeschoten. De heer Scheps had er op gewezen dat de bur gemeesters van Axel en van Oostburg al. maandenlang met ongevraagd verlof zijn. De burgemeester van Oosterland is dat geweest en tu-ssen de burgemees ter en de raad van Goes zijn wrijvingen ontstaan. Niet te voorzien De klachten over de persoonlijke levenswandel van de burgemeesters van Axel en Oostburg, aldus de minister, dateren van de laatste jaren. Ook de burgemeester van Oosterland heeft aan vankelijk goed voldaan. Ook bij hem dateren de moeilijkheden in de verhou dingen binnen het gemeentebestuur van de laatste jaren. Van te kort schieten in het benoe mingsbeleid zou pas kunnen worden ge sproken, zo zegt minister Toxopeus, dien ten tijde van de benoeming de mo gelijkheid van een ontwikkeling, als zich thans heeft voorgedaan, te voorzien zou zijn geweest. Daarvan is bij de genoem de burgemeesters geen sprake geweest. Goes Op de vraag of de wrijvingen tussen raad en burgemeester van Goes moe ten leiden tot een met verlof gaan van de burgemeester, antwoordt de minis- tei dat de commissie van onderzoek naar het beleid van B. en W., die de raad zelf heeft ingesteld, nog geen rap- port hfieft uitgebracht. De commissaris van de Koningin in de provincie Zee land zal de minister te zijner tijd van advies dienen. stuk voorop dient te staan, vooral Ten aanzien van het verbod op kernproe ven. Maar zolang niet vaststaat of over de grondslagen hiervan overeenstem ming met de Russen kan worden be reikt, blijft het onzeker of zo'n ver drag reeds op de topconferentie zou kunnen worden uitgewerkt. HET KAN De kansen op een overeenkomst worden bovendien beïnvloed door Ruslands houding ten opzichte van de Berlijnse kwestie. Amerika en Frank rijk menen dat bij een opnieuw op vlammen van het Berlijnse probleem de sfeer dermate zal verslechteren dat er geen kans op een ontwapeningsak koord is, maar Engeland ziet dit min der scherp. Hoewel men in officiële kringen blijft waarschuwen niet te gro te verwachtingen op de topontmoeting te bouwen, sluit men geenszins de mo gelijkheid uit dat de besprekingen in Parijs op beperkt gebied met name een kernproefverbod gunstige re sultaten kunnen opleveren. MAASTRICHT (ANP) De verde diger van de reclamevlieger en di recteur van een luchtreolamebedrijf in Maastricht heeft aap de Maas trichtse rechtbank gevraagd zijn cliënt, Marcel S., onmiddellijk in vrij heid te stellen. S. wordt ervan verdacht op 22 jamur ari een reklamevliegtuig boven de Noordzee te hebben laten verongeluk ken, waarbij de 23-jarige vlieger B. Klein om het leven kwam. De verhoren op Schiphol van matro zen van de Noorse tanker Sagbn'a over de laatste manoeuvres van het vlieg tuig zouden zoveel twijfelpünten heb ben opgeleverd, dat jhr. mr. L. Sasse van Ysselt daarin aanleiding vond de rechtbank te vragen de gevangenhou ding van S. op te heffen. De rechtbank zal daar zaterdag over beslissen. Er zou tegen S. ook nog een onderzoek gaande zijn wegens poging tot 'brand stichting. Op Goede Vrijdag: zullen enkele trei- ARNHEM Van 15 april tot 29 mei wordt in het gemeentemuseum van Arn hem een tentoonstelling gehouden van| het werk van vijf schilders en drie nen uitvallen. Niet zullen rijden de trei- beeldhouwers uit Gelderland. nj.en^^e om ^.45, 8 en 17.48 uur uit Am- De exposanten zijn: Jan van Doorn, sterdam naar Naarden-Bussum vertrek- Jan Homan, Wim Gerritsen, Jan Spronk, ken en de treinen die om 8.08, 8.49 en Theo van der Horst, Piet Siegers, Ma-117.25 uur uit Naarden-Bussum vertrek- rius van Beek en Ubbo Scheffer. ken. WILLEMSTAD (ANP). Gistermor gen om half acht waarschuwde over de telefoon een mannenstem de afdeling flight operations van de K.L.M.'op Cu- ragao dat zich aan boord van een vlieg tuig van de K.L.M. een tijdbom zou be vinden. Het toestel zou om half tien naar Pa ramaribo vertrekken. De politie stelde terstond een minutieus onderzoek in, maar zij kon niets verdachts vinden. Het vliegtuig vertrok met een half uur vertraging. Alle passagiers zij waren op de hoogte gesteld van het voorgeval lene bevonden zich aan boord. Vermoed wordt, dat iemand een poli tieke „grap" heeft willen uithalen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Voor de brochure Huurprijzen en Onderhoud die de Staatsdrukkerij uitgeeft, is veel belang-' stelling. Sinds 1 april zijn over de toon- bank ruim vijftienhonderd stuks ver kocht; uit het magazijn werden 35.000 exemplaren verstuurd naar postkanto- ren en boekhandelaren. De lage prijs van 25 cent weerhoudt niemand zich op de hoogte te stellen van de gevolgen van de huurverhoging en nu reeds houdt I de Staatsdrukkerij er rekening mee dat' de eerste oplage van veertigduizend exemplaren te klein zal zijn. In het kort VRIJDAG 15 APRIL RADIO ochtend. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.35 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Koor, ork en sol; 10.05 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram; 11.50 Meditatie. middag 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb me- ded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje; 13.30 Gram; 14.00 V d jeugd; 14.30 Gram; 15.00 Godsd uitz; 16.45 Brabants ork; 17.00 Van Gabbath'a naar Golgotha, pas- siespel. avond 18.00 Gram; 18.10 Vaticaanse act; 18.25 Philharm ork; 18.50 RegeringsuitzSocia le actualiteiten, d J. C. Visser, Hoofd afd Voorlichting v h Ministerie v Sociale Zaken en Volksgezondheid; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Memojandum; 19.30 JPolit praatje; 19.40 Fagot en piano; 20.00 Jo hannes-Passion; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Gram; 23.5524.00 Nws. HILV II 298 m ochtend ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram en reportages; 8.00 Nws; 8.18 Gram en act; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA; 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Kamer- muz; 11.45 Hammondorgelspel. Het N.C.R.V.-programma stond gis terenavond voor een belangrijk deel in het teken van de Goede Week en bood als zodanig een prijzenswaar dige logische opbouw. In Pi' Scheffers Pas Geperst vertelde dr. Anton v. d. Horst interessante' kritisch bekeken- middag AVRO: 12.00 Gram; 12.20 Regeringsuitz: Uitz voor de landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pi anospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.20 Promenade ork en koor; 14.00 Gram; 14.15 Orgelrecital; 14.35 Voordr; 15.00 Christus am Oelberg, oratorium. VARA: 16.00 Orgelspel en zang; 16.30 V d zie ken; 17.00 V d teenagers; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, lezing; 19.00 V d kind; 19.10 Meisjeskoor, VPRO: 19.30 Avondmaalsdienst; 20.40 Avondmaalsmuz; 20.55 Nws. VARA: 21.00 Conc gebouwork; 22.00 Gram; 22.15 Bui- tenl weekoverz; 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muz revue; 23.55—24.00 Nws. DRAADOMROEP 43 LIJN 18.00'20.00 Gram. pi. I. Joseph Haydn: Symphonie nr. 44 in c kl. t. II. Wolf gang Amadeus Mozart: Concert voor pia no en orkest nr 20 in d kl t. KV 466. III. Gabriel Fauré: Requiem op. 48. IV. Maurice Ravel: Concert voor piano en or kest in g gr. t. dingen over de vertolking van Bachs passiemuziek. Een aardig nieuwtje was dat onlangs bij de opname van de Mat- thaus Passion te Naarden op last van de militaire autoriteiten geen vlieg tuigen deze uitzending mochten storen. Het bijzonder goed gecomponeerde derde filmverslag van de reis die het N.C.R.V. televisieteam door het Land van de Bijbel maakte, sloot bij dit allés uitstekend aan. Zo ook een film van sculpturen en schilderijen, die betrek king hadden op het lijden van Jezus en een eveneens voortreffelijke voor dracht van de criticus Cees Doelman over Contour onzer beeldende kunst '1960 in het Prinsenhof te Delft. De sfeervolle presentatie werd be sloten met een avondwijding van de schipperskinderen, aan boord van het internaatschip prinses Irene te Rot terdam. radio vandaag"1 DONDERDAG. Aan de voor avond van Goede Vrijdag zijn de ra dioprogramma's ernstig van sfeer. Om 20.00 kunt u via Brussel Vlaams een hoorspel beluisteren: „Herodes". B.B.C. Light geeft Semprini Serena de om 21.35, en jazz om 22.40. De Avro besluit van 23.10 af de avond met een snaren-serenade door - het Metropole-orkest. ffËLEVISIE NTS: 20.00 Weekoverz. v.h. journ. KRO: 20.30 Filmrep; 21.10 Johannes Passion, ora torium. 22.10 Epiloog. BELGIE VLAAMS 19.00 TV-album: 19.05 Jeugdkron; 20.00 Filmgetuigenis; 20.40 Rep; 21.10 Overn. v. d. NTS: Johannes Passion, Oratorium; 22.10 Literair progr; 22.25 Nws en journ. BELGIE FRANS 19.00 Landb kron; 20.00 Journ; 20.30 Spel; 21.10 Conc; 21.35 Spel; 22.05 Film; 22.25 Journ. 18.00—18.45 Kerkd (Regionaalprogr 19.00—19.45 NDR: Die Nordschau; WDR: 19.0019.30 Hier und Heute, journ.) 20.00 Nws; 20.05 Filmrep; 20.20 Spel; 21.20 Do-.x cumentaire. - LEIDEN Op een kleine zolder in de Maarsman- steeg in Leiden snort reeds enige tyd een filmcame ra om een stu denten-speelfilm te maken voor het lustrum in juni van dit jaar. Dank zij veel hulp: een camera in bruik leen nagenoeg gra tis ontwikkelen eri na-synchronisatie wordt èen varhaal van student-scena- rio-schrüver J. van Mastrigt verfilmd in opdracht van de Lustrumcommissie. Uit vele goede onderwerpen was het lastig om een scenario te kiezen, dat geschikt was om met de be schikbare 2000 gul den in korte tijd weer te geven. Geheimzinnige te rughoudendheid wordt nog bewaard over het scenario. Men gist dat het een Sagan-achtig verhaal is over een Leids student, die in een ongewone vierhoeksverhou ding verkeert met een meisjesstuden te en een kunst zinnig echtpaar. Het heeft ook nog iets te maken met veranderende ha gedissen en daar om heeft men als voorlopige titel „Eén hagedis teveel" gekozen. De regisseur P. Verhoeven, (stu dent wis- en natuurkunde) heeft enige filmscholing gehad. Als groot bewonderaar van de films van Ingmar Bergmann probeert Verhoe ven de film een wat mystieke en gevoelige sfeer te geven. „We proberen echt niet een grote speelfilm te imiteren", zegt de pro- duktieleider K. Michielsen, „want zoiets valt altijd tegen. Het gaat juist om een eigen, misschien wat progressieve stijl, die het Leidse studentenleven vertegenwoordigt. Behalve onder de hanebalken maakt men ook opnamen in de Academie, Sociëteit Minerva, de Schouwburg, het Haags politie bureau en in de Leidse straten, 's Nachts gebeurt het dan wel dat een straatgedeelte door de politie wordt afgezet om in het felle licht van de schijnwerpers een in de film voorkomende taxi talloze malen te laten wegrijden. Pe grootste moei- De hoofdfiguren van de. Leidse studentenfilm. Achter de camera: Frits Boersma. Rechts de regis seur Paul Verhoeveh. En in het midden de heide hoofdrolspelers Eric Bree en Marijkje Jones. Af- gaande op deze foto kan men een verrassende film verwachten. Men lette bijvoorbeeld op de verras sende schaduw naast het gordijn, de Anna Magnani- achtige gelaatsuitdrukking van de actrice en het verrassende voetenwerk van de acteur. lijkheid vormt dan de regelmatig passerende, tram, waarvoor de pre- ciese opstelling moet wijken. „Het contact met de politie is nog nooit zo goed geweest als nu", ver telt de produktieleider. „We worden enorm geholpen en soms komen we op straat agenten tegen, die belang stellend informeren hoever we al zijn." Hij vertelt hoe de opnamen op gehouden werden, omdat nergens een voor de film vereiste witte kat was te vinden. Ten slotte heeft men na vele strooptochten door de stad er een van de straat meegenomen, haar bescheiden rol laten spelen en snel weer teruggebracht. In het privézwembad van het klooster van de Broeders van Huijber- gen te Huijbergen is gistermiddag om- streeks een uur de 45-jarige broeder Herman verdronken. Vermoedelijk j« de broeder door de kou bevangen om uitgegleden. Hij kon niet zwemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7