Vierjarig zoontje Peugeot gekidnapt MARINE KAN PAPOEA NOG MEER VERTELLEN Fabuleuze besturingsprecisie leverde eirkelbaan op Voor vliegtuigen en schepen een uitkomst ENGELAND ZIET AF VAN GROTE MILITAIRE RAKET Losprijs van vier ton gevraagd schilderzelfmet Nederlands tankschip brandde West-Brabant kijkt vooruit MAX KAUFMANN TE GAST IN ENSCHEDE Voorloper Tabellen Seri ie van vier Overschakeling op kunstmaanplannen? Oberlander onschuldig zegt ereraad-CDU Arbeidershuizen in dorpskernen Drieduizend man Zie voor FOTONIEUWS van deze afschuwelijke misdaad pagina 11 s.o.s. LAATSTE NIEUWS BEROEP VAN CHESSMAN VERWORPEN GENEESKUNDIGE HULP IN HET BUITENLAND Eikenrode eindelijk een bestemming Speelstraten gevaarlijk, meent Veilig Verkeer De BiltStorm Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RADIOBAKEN IN RUIMTE Eigen nieuwsdienst KAAP CANAVERAL. Een rijk van instrumenten en zendertjes voorziene Amerikaanse kunstmaan, een 120 kilo zware bol met een doorsnede van ruim 90 centimeter, is gisteren op iets meer dan 800 kilometer boven de aarde de weg gaan banen naar de mogelijkheid van betrouwbare plaatsbepaling voor schepen en vliegtuigen onder alle weersomstandigheden. De nieuwe kunstmaan, met fabuleuze precisie in een vrijwel volmaakt cirkelvormige baan om de aarde gebracht door de Ame rikaanse marine met behulp van een rakettencombinatie van het type Thor-Able, heet Transit 1-b, en is dus de opvolger van Transit 1, een soortgelijke kunstmaan, die op 17 september van het vorige jaar werd gelanceerd maar niet in een baan om de aarde kwam en daarna ten zuiden van Ierland in de Atlantische Oceaan stortte. Transit 1-b is de voorloper van een serie navigatiekunstmanen die in Ce naaste toekomst zullen dienen als mo biele radiobakens in de wereldruimte voor de scheepvaart en de luchtvaart. De seinen die de navigatiekunstmanen uitzenden zullen ook bij slecht weer de plaatsbepaling van schepen op zee en vliegtuigen in de lucht met zeer grote nauwkeurigheid mogelijk ma ken. Een nauwkeurigheid, zo heeft men berekend, tot op minder dan een halve kilometer. De baan van de nieuwe kunstmaan maakt een hoek van 51 graden met de evenaar. Dit betekent dat Transit 1-b het deel van het aardoppervlak tussen 51 graden noorderbreedte en 51 gra den zuiderbreedte bestrijkt. De zenders in de kunstmaan worden gevoed door groepen zonnebatterijen die in een ring om dit nieuwe naviga- tieinstrument in de wereldruimte zijn geplaatst. Zij zullen naar men ver wacht vijf jaren lang stroom voor de zenders kunnen leveren. De seinen die Transit 1-b uitzendt kunnen nog niet voor de navigatie op zee en in de lucht gebruikt worden. Zij zullen de Amerikaanse marine wel in staat stellen tabellen op te stellen die in de toekomst voor dit revolutio naire navigatiesysteem nodig zijn. Aan de hand van die tabellen zal het mo gelijk zijn op elk gewenst moment de juiste positie van de kunstmaan te be palen. Met behulp van die gegevens kan dan weer de eigen positie worden bepaald. Het ligt voorlopig in de bedoeling vier kunstmanen van het type Transit in een baan om de aarde te brengen op gelijke afstanden van elkaar. In de eerste plaats zullen daarmee Ameri kaanse militaire belangen gediend zijn, maar later kunnen ongetwijfeld ook de scheepvaart en de burgerluchtvaart er profijt van gaan trekken. De fabuleuze precisie waarmee de kunstmaan in een cirkelvormige baan om de aarde is gebracht was mogelijk dank zij een geheel nieuwe techniek, waarbij de raketmotoren van de lan- ceerraket, op afstand bestuurd, in de wereldruimte werden in- en uitge schakeld. Wat deze prestatie in militair op zicht betekent wordt duidelijk wanneer men bedenkt dat tot dusverre raketten 1 alleen konden worden bestuurd tijdens de luttele minuten na de start gedu rende welke de vele tonnen raket brandstof werden verbruikt. Volgens de verwachtingen die wer den geuit na de geslaagde start kan j de nieuwe kunstmaan een halve eeuw- om de aarde blijven cirkelen. Transit 1-b draait in 94 minuten om de aarde. Roland Peugeot Van onze correspondent LONDEN. Engeland heeft be sloten de raket Blue Streak in de toekomst niet te gebruiken als inter continentaal wapen maar te over wegen die reuzenraket, wanneer deze voor gebruik gereed is, uit sluitend te gebruiken voor lancering van Engelse kunstmanen. Een combinatie van de Blue Streak en een andere Engelse raket, de Black Knight, is volgens tal van Engelse des kundigen bij uitstek geschikt voor kunstmaanlanceringen. Een model van die rakettencombinatie had de vorige zomer in een congres van ruimtevaart deskundigen grote belangstelling. Ook trouwens het uitvoerige plan voor het kiezen van die combinatie voor het lanceren van Engelse kunstmanen dat toen werd ontvouwd. Dit aspect van het Engelse besluit kreeg gisteren echter nauwelijks aan dacht toen de minister van defensie, Harold Watkinson, het besluit van de regering in het Lagerhuis bekend maakte en verklaarde. De socialistische oppositie deed een storm van protest opsteken, verweet de regering grove verkwisting van belastinggelden en diende een motie van wantrouwen in, 650 MILJOEN De socialisten kregen de steun van de liberalen, die, toen zij de minister in antwoord op een vraag hadden horen verklaren dat voor de Blue Streak al 65 miljoen pond (ongeveer 650 miljoen gulden) was uitgegeven, verklaarden met de socialisten voor instelling van een commissie van onderzoek naar die in hun ogen grove verkwisting van kapitaal te ziin. Minister Watkinson zei dat de rege ring had besloten voor het overbren gen van kernwapens naar hun doelen voorlopig te volstaan met de zogenaam de V-bommenwerpers, die de eerste ja ren niet zullen verouderen, en in de Een bolvormige kunstmaan in deze uilvoering draait nu in een zuivere cirkel om de aarde. Dit model van de Transit iverd enige tijd geleden in Washington tentoongesteld. Achter de „venstertjes" bevinden zich de zonnebatterijen. Gemeenten werken samen Van onze correspondent BREDA In West-Brabant is de stich ting Groot-West-Brabant opgericht, die zich zal bezig houden met het ontwerpen en uitvoeren van plannen, die de maat schappelijke ontwikkeling van dit gewest kunnen bevorderen. De stichting is ont staan met financiële steun van Breda, Bergen op Zoom, Roosendaal en Ooster hout; ruim dertig andere gemeenten hebben hun instemming betuigd. De burgemeester van Rucphen, de heer P. Alberts, is voorzitter van de stich ting geworden. Aanleiding van de oprich ting is het lage welvaartspeil, vanouds kenmerkend voor West-Brabant. Deze geringe welvaart manifesteert zich onder meer in een omvangrijke pendel. Voorlopig zal de stichting slechts een adviesorgaan zijn; eerst voor de verre toekomst wordt gedacht aan een moge lijke uitgroei tot een soort bovenge- meentelyk lichaam. BONN De ereraad van de grootste Westduitse partij, de C.D.U. is op grond van bestudering van documenten en ge tuigenverklaringen tot de conclusie ge komen, dat minister Oberlander onschul dig is aan de in 1941 in Lemberg gepleegde moorden. De raad meent, dat Oberlander, als hij binnenkort na te zijn afgetreden als minister, in de Bondsdag terugkeert, zijn plaats kan innemen in de fractie van de C.D.U. De ereraad heeft op verzoek van Ober lander zelf een onderzoek ingesteld naar de beschuldigingen die zeiden dat de minister in een Duits-Oekraïns bataljon had deelgenomen aan de moorden in de Poolse stad Lemberg. In het bijzonder had Oberlander de C.D.U.-fractie ge vraagd dit geheel te onderzoeken, opdat duidelijk zou worden hoe zijn positie in de fractie zelf zal zijn. Dit onderzoek, geleid door Adenauers vriend, de bejaar de Keulse bankier dr. Pferdmenges, is dus uitermate gunstig voor de minister uitgevallen. Hij zal zonder meer na zivn ontslag als minister zijn zetel in de Bondsdag kunnen innemen. naaste toekomst over te gaan tot aan koop van Amerikaanse ballistische vliegtuigraketten van het type Sky- bolt. AUSTRALIË In verband met de mogelijkheid van toekomstig gebruik van de Blue Streak voor lancering van kunstmanen zal er volgens de minister geen wijziging ko men in het gebruik van het proefter- rein voor raketten bij Woomera, dat zich dwars, over Australië uitstrekt. In dit opzicht was volledige overeenstem ming met de Australische regering be reikt. 5 TOT 6 MILJARD De Blue Streak, een raket die het midden zou houden tussen de grote Amerikaanse intercontinentale raket ten Atlas en Titan en de even eens Amerikaanse raketten met mid delbare reikwijdte Thor en Jupiter is nog in het ontwikkelingsstadium. Mocht het werk aan de Blue Streak met het oog op Engelse kunstmaan plannen voortgang vinden dan zal er uiteindelijk tussen 500 miljoen en 600 miljoen pond (ongeveer 5 miljard tot 6 miljard gulden) voor uitgegeven wor den. Van onze correspondent PARIJS. Grote beroering heerst in geheel Frankrijk sinds gisteroch tend bekend werd gemaakt dat dins dag op klaarlichte dag te Parijs een jongetje van vier jaar is ontvoerd. De ontvoerders hebben op de plaats waar zij zich van het kind meester maakten een brief achtergelaten waarin zij een losgeld eisten van vijf tig miljoen oude Franse francs, dus van circa vier ton in Nederlands geld. Het hoofdpersoontje van dit drama is Eric Peugeot, kleinzoon van de zeer welgestelde president-commissaris van het auto-concern van dezelfde naam. Een bijzonder tragische bijkomstigheid is dat de ouders van het ont voerde kind op de dag af tien jaar geleden een baby hebben verloren, die leed aan een toen nog niet te genezen hartkwaal. De politie van Parijs en van geheel Frankrijk zoekt naarstig naar het kind en de ontvoerders. Zij heeft de beschik king gekregen over twee volle etmalen om in het belang van het onderzoek te doen wat zij wil. De nieuwe wetgeving maakt het namelijk mogelijk dat de politie enige dagen zonder arrestatiebe vel ieder kan arresteren en vasthouden die zij wil. Daarna kan dat alleen maar weer wanneer er eerst een bevel tot in hechtenisneming is uitgevaardigd. DEN HAAG De woningen voor landarbeiders in Oostelijk Flevoland moeten in het algemeen in de dorps kernen worden gebouwd en slechts een beperkt aantal op het land. Dat heeft de commissie Zuiderzeepol ders van het Landbouwschap geadvi seerd en dit advies is gisteren .door het bestuur van 'het Landbouwschap overgenomen. Het nieuwe advies betekent een af wijking van het advies dat het Land bouwschap in 1956 uitbracht.-- Toen werd aanbevolen de woningen voor ar beiders op bedrijven «met een bepaalde minimale grootte die meer dan 2,5 kilo meter van een dorpskern af komen te liggen, op het land te bouwen. Zoals zo vaak gebeurde hadden opa en oma Peugeot Eric en diens zevenjarig broertje dinsdag meegenomen naar de golfclub van St. Cloud. Terwijl zij zich daar vermaakten, speelden de twee jon getjes onder het toezicht van een kinder juffrouw in de speciaal voor kinderen van leden ingerichte speelplaats van de club. Toen de nurse hem een ogenblik alleen had gelaten om in de auto een praatje te gaan maken met de chauffeur, moet een vrij jonge man, gekleed in een groene trui, zijn gekomen door een ope ning in de muur tussen de speelplaats en een verlaten tuin naastaan. De man nam het jochie op zijn.arm en liep er snel mee weg. Een Duitse studente, die in een na burige villa woont, heeft gezien dat hij met het kind in een gereedstaande auto verdween. Een andere man zat achter het sfupr. (Advertentie) E«INDELIJK lachte hij weer. gisteren in Enschede. Hij is .Max Kaufmann (links), de enige man van het Duitse dorp Köppern die in de bres durfde te springen voor de Joodse caféhouder Kurt Sumpf, over wie het dorp had gevonnist: „Hij moet er uit, hij is een Jood". Wel, Sumpf is weg en nu stort Köppern het dorp bij Frankfurt dat in deze maan den inktzwarte en hele droeve pagi na's schrijft in de historie van het naoorlogse West-Duitsland nu stort Köppern zich op de „Jodenhelper" Max Kaufmann. In Köppern zelf heeft Kaufmann niemand op wie hij rekenen kan. In Nederland wel. Meer dan twee honderd mensen uit ons land heb ben hem dat per brief verzekerd. Ze deden meer. In Enschede col lecteerde een douane-ambtenaar en hij bracht geld genoeg bij elkaar voor een paar vakantiedagen. Gisteren begon die vakantie in Ne derland en arriveerden Max Kauf mann en zijn vrouw (tweede van links) in ons land. Natuurlijk waren de heer en mevrouw Venema, mét hun zoontje Wim, de eersten die de Kaufmannen aan de grens afhaalden en de wandeling door Enschede be gon met een bos Nederlandse tulpen. (Hoe het Max Kauffmann in zijn dorp Köppern vergaat, heeft hij ons ook verteld. U kunt het lezen in „Gehoord en Gezien" op Pag. 2.) Toen het broertje haar had verteld dat Eric was meegenomen door een vreemde man, heeft de kinderjuffrouw dadelijk de grootouders en de ouders gewaarschuwd. Men vond op de glijbaan van de speel plaats een brief, met de machine geschre ven. De kinderrover vroeg daarin het losgeld van 50 miljoen oude francs en hij waarschuwde de ouders, noch de politie, noch de kranten op de hoogte te brengen. Dat hebben zij aanvankelijk dan ook niet gedaan omdat zij, vrezend voor het leven van hun kind, met de ontvoerders in onderhandeling wilden treden. Later is er toch iets over de ontvoering uit gelekt en daarop heeft de politie, bijna een hele dag te laat, eigener beweging het onderzoek met kracht ter hand geno men. De ouders hebben nog geen klacht ingediend om de ontvoerders geen motief te geven, hun kind te doden. Wel heeft de vader bekend gemaakt dat hij een beloning zal geven aan ieder wiens 'inlichtingen leiden tot de veilige terugkeer van Eric. De politie heeft van haar kant bekend gemaakt dat zij niet tussenbeide zal komen wanneer het tot onderhandelingen mocht komen tussen de familie Peugeot en de ontvoerders. Het signalement van Eric en de helaas wat vage beschrijving van de twee ont voerders is overal rondgezonden en drie duizend man politie zijn in geheel Frank rijk op zoek naar het vermiste kind. De Franse wet is bijzonder streng op het punt van kidnapping. Mocht Eric er het leven bij verliezen dan wacht de ont voerders de doodstraf onder de guillotine Worden zij gegrepen terwijl het kind nog leeft, dan is de maximale straf levens lang. Juist deze zeer zware straffen zijn er waarschijnlijk de oorzaak van dat het reeds 25 jaar geleden is sinds er in Frank rijk een soortgelijke ontvoering is ge pleegd. Eric Peugeot NORFOLK (A.P., Reuter). Aan boord van het Nederlandse tank schip Astrid Naess brak gisteren op de Atlantische Oceaan brand uit. Zeven opvarenden werden gewond. Zij zijn overgenomen door de Ocean Monarch, een van de schepen, die zich in allerijl naar de Astrid had den gespoed. Het schip is door de brand stuur loos geworden. Twee sleepboten, die onderweg zijn naar de Astrid, kun nen haar donderdagmiddag bereiken. Een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht, dat de Astrid het eerst bereikte, kon gisteravond laat mel den dat de brand uit bleek te zijn. De gezagvoerder had om 19.47 uur Nederlandse tijd geseind dat een ex plosie dreigde, instructies. De Astrid Naess, die twintigdui zend ton stookolie vervoert, heeft 45 tot 48 man aan boord, allen Ne derlanders. Het schip behoort toe aan de Nederlandse Norness scheep vaartmaatschappij te Amsterdam en is op weg van Venezuela naar New York. De tanker bevond zich op de At lantische Oceaan, op ruim twee honderd mijl ten oosten van Kaap Henry aan de oostkust van de Ame rikaanse staat Virginia, toen in de machinekamer de brand uitbrak. Om 19.47 uur Nederlandse tijd zond het schip een s.o.s. uit, met het verzoek om instructies over de radio ter be handeling van de gewonde leden van de bemanning. INSTRUCTIES Doktoren van het gemeentelijk zie kenhuis in Norfolk verstrekten deze instructies. De Astrid Naess is 185 meter lang. Het schip is in 1956 gebouwd en meet 16.279 ton. SAN FRANCISCO (Reu ter) Het hooggerechts hof van de Amerikaanse staat Californië heeft woensdag het jongste be roep van Caryl Chessman tegen het twaalf jaar ge leden uitgesproken dood vonnis verworpen. De rechters gaven geen mo tivering. KAAPSTAD (Reuter) In een in aanbouw zijn de vleugel van het Zuid- afrikaanse parlements gebouw brak gisteravond een begin van brand uit. Het vuur werd snel ge blust. De schade was niet groot. Nieuwe regelingen AMSTERDAM (ANP) De Zie kenfondsraad heeft besloten, dat met ingang van 1 juni de ziekenfondsver- goeding voor geneeskundige hulp in het buitenland komt te vervallen voor verplichtverzekerden, die daar niet voor hun werk verblijven (vakantie gangers en dergelijke). De mogelijk heid om geneeskundige hulp te ont vangen krachtens een verdragsrege ling tussen Nederland en het land, waar men vertoeft, blijft echter in het algemeen voor deze verzekerden bestaan. Het besluit van de Ziekenfondsraad geldt tevens voor indirect verzekerde kinderen van verplicht-verzekerden, tot en met de leeftijd van 26 jaar, die in verband met studie of opleiding in het buitenland zijn. Deze kinderen zijn voor de vergoeding voor geneeskundi ge hulp in het buitenland gelijk gesteld met verplichtverzekerden, die anders dan voor hun werk in het buitenland zijn. Met betrekking tot venplichtverzeker- den die wel voor werk buitenslands zijn en niet van enige verdragsregeling ge bruik kunnen maken, heeft de Zieken fondsraad besloten de vergoedingen voor hulp van huisarts en voor zie- kenlhuisvenpleging meer aan te passen aan de werkelijk gemaakte kosten. Het wordt aan de fondsen overgela ten, of zij deze regelingen ook willen toepassen op hun vrijwillig verzeker den. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is nu zeker dat de staf van de territoriaal bevelheb ber Noordholland zijn intrek zal ne men in het landgoed Eikenrode in Heemstede. Eikenrode is eigendom van de Koninklijke marine die het ge bouw, zoals wij enige tijd geleden meldden, jarenlang ongebruikt heeft laten staan. De rijksgebouwendienst is op het ogenblik bezig met het aanbrengen van de voorzieningen die voor de nieu we huurder noodzakelijk zijn. Er zal een nieuwe toegangsweg worden ge maakt zodat het verkeer zonder veel bezwaar bij het gebouw kan komen. De territoriaal bevelhebber zal niet de beschikking krijgen over het bos- terrein achter het huis; vlak achter het gebouw zal een afrastering komen. De verhuizing zal in juli plaatsheb ben. Wat de bestemming van de thans gebruikte huisvesting aan de Sarpha- tikade in Amsterdam zal worden is nog niet bekend. Advertentie de verf voor het schilder feest A. W. Biewenga kandidaat voorzitter Landbouwschap DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal de heer A. W. Biewenga Wzn te Garsthuizen, anti revolutionair lid van de Tweede Kamer, kandidaat stellen als voorzitter van het Landbouwschap in de plaats van de af tredende heer H. D. Louwes. De verkie zing wordt op 3 mei in een extra-ver gadering gehouden. In die vergadering zal de heer Louwes ontbreken. Hij is in een ziekenhuis te Groningen opgenomen en zal zes weken rust moeten houd. Van onze correspondent DEN HELDER De eenvoudige Papoea heeft geen hoge dunk van de Koninklijke Marine. Volgens hem heeft die maar twee schepen, die regelmatig tussen Nederland en Nederlands Nieuw-Guinea heen en weer varen. Marinemannen, die in Nieuw-Guinea kampongs bezochten, konden de Pa poea's er eenvoudig niet van overtui gen, dat Nederland meer schepen bezit. De fregatten zyn allemaal grys en dat het telkens een ander schip is dat enige tijd in de wateren van het gebiedsdeel komt doorbrengen, wilde er niet in. De wat geletterden onder hen, die op de nummers en op de naambordjes werden gewezen, zeiden slim: „Jullie zetten er gewoon een ander nummer en een ander bordje op, maar het is en blyft hetzelfde schip." Toen Hr. Ms. onderzeebootjager Groningen, als eerste grote jager aan kwam, was er grote vreugde, want het volk meende dat met het veel grotere schip toean Amerika terugkwam. Die uuucia ccu vais gaf veel eten en veel pakjes (versleten voel van veiligheid, aldus het verbond. uniformen) herinnerden zjj zich. „Toean belanda (de Nederlander) is arm. Hij doet het overgeschoten eten in een ton en verkoopt dat als spoe ling. Eigen nieuwsdienst UTRECHT In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat wijst het hoofdbestuur van het Ver bond voor veilig verkeer op het ge vaar van de zgn. speelstraten. Het hoofdbestuur acht ze in strijd met de elementaire regel, dat kinderen niet op de rijweg behoren te spelen. Daar komt nog hij. dat zeer jonge kinderen de bij de speelstraten geplaats te verkeersborden niet kunnen lezen. Bo vendien krijgen de ouders een vals ge- SIKKENS-TJALIEMA PR0DUKT Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Opklaringen, maar ook enkele buien. Krachtige tot stormachtige, langs de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en west. Iets la gere middagtem per atu ren. MIES JE: Wat moet dat met Pasen worden. 15 april: zon op 5.44, zon onder 19.37; maan onder 8.17. max. neer- temp. slag in gr. 7-19 U. wind C. in mm Helsinki regen ZZO 4 2 Stockh. regen zzw 6 2 Oslo geh. bew. Z 7 9 Kopenh. motreg. ZZW 8 3 Aberdeen onbew. ZW 14 0 Londen regenbui w 16 1 A'dam geh. bew. zw 13 0 Brussel motreg. zzw 14 0.1 Luxemb. zw. bew. wzw 14 0 Parijs motreg. wzw 15 0.1 Bordeaux motreg. zw 13 0.3 Grenoble 1. bew. NW 18 0 Nice onbew. w 22 0 Berlijn zw. bew. zzw 17 0 Frankf. zw. bew. zzw 17 o München onbew. ONO 15 o Zürich zw. bew. w 16 0 Genève onbew. Stil 16 o Locarno onbew. z 20 0 Wenen onbew stil 18 0 Innsbr. onbew. stil 18 o Belgrado onbew. stil 21 o Athene zw. bew. NNO 21 0 Rome onweer OZO 25 3 Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24. tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 1 0,56 per week, 7,per kwarta4 Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter® 7 cent per woord met een minimum van 1, i6e jaargang No. 4536 Donderdag 14 april 1960

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1