Anglikaanse aartsbisschop van Kaapstad verklaart: Nieuw reuzenknooppunt voor randstad Holland INKA TZhcVi „KWIS" f. 60.000 Wie apartheid niet veroordeelt veroordeelt zichzelf Verveling dreef jeugdige) vandaal tot vernieling Studenten willen negers steunen Rode agitatie schuld aan opstootjes PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 12 april 1960 Noodtoestand Persvrijheid Auto ramt scooter - vrouw gedood Chinese uittocht volksverhuizing Pockets tussen sigaren Fransen achter de Gaulle Raadsvergadering in Oosterland mislukt totaal aan prijzen MOORD BLIJFT MYSTERIE WIM De Bilt: Warmer Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52. tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604. Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierlkzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 18 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwaria£ Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter# 7 cent per woord met een minimum van 1,j 16e JAARGANG No. 4534 „KERKEN MOETEN NU KIEZEN" NOG dit voorjaar is Nederlands grootste verkeersplein klaar: het betonnen reuzencircus bij Ypenburg. De randstad Holland zal dan voor haar verkeersstromen een logisch geconstrueerd en fraai uit gevoerde rotonde rijk zijn, waarop dank zij bijzonder goedgelegde bochten en logisch ineenvloeiende wegen het verkeer zelfs op drukke zomerdagen vlot verwerkt kan worden. DIT miljoenenproject, dat even doet denken aan de Ameri kaanse draaimolens van drie en meer verdiepingen is nu nog niet geheel klaar, al maakt het verkeer van Rotterdam naar Amsterdam en omgekeerd er al (druk) gebruik van: de aansluiting van Rijswijk uit moet nog worden ingevoegd. Begin mei is het zo ver. DAN is het grootste verkeersplein van Nederland in al 'zijn be tonnen noblesse, zoals de luchtfotograaf van Aero-Camera te Rotterdam het in zijn lens ving, gereed. NIET alleen als verkeersplein, maar ook als onderdeel van de breedste weg van Neder land, de Rijksweg 13, en daarnaast als aansluiting op de duurste weg van Nederland, de Rijksweg 4 a, die in oktober van dit jaar een snelle verbinding met Amsterdam waarborgt onder het aquaduct te Burgerveen door. Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD. Dr. Joost de Blank, de Anglikaanse aartsbisschop van Kaapstad, heeft een beroep gedaan op de Nederduits Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika om zich openlijk te distanciëren van de apartheidspolitiek van de rege ring. „Doet zij dit niet", zo zei de aartsbisschop, „dan zal de Anglikaanse kerk niet lan ger met haar kunnen samen werken in enige raad of enige organisatie". formeerde kerk zich aan de op roep van haar Anglicaanse zuster zal storen, want zij is nauw aan de regering verbon den en neemt de plaats in van een staatskerk. De tijd is gekomen, zo zei aarts bisschop De Blank verder, dat de kerk moet kiezen. Wanneer zij niet openlijk de gedwongen rassenschei ding afkeurt en veroordeelt, ver oordeelt zij zichzelf. „De inheemsen weten dat de Nederduits Gerefor meerde kerk nauwe banden onder houdt met de regering. Zij hebben zich nu gekeerd tegen diegenen die zij beschouwen als hun blanke on derdrukkers, maar ook tegen de VORIG JAAR overleed te Baarn een onzer merkwaardigste schrij vers, W. H. van Eemlandt. In zijn nalatenschap vond men, onder andere, een bijna gereed gekomen detectiveverhaal: De schat van Aros Killee Christelijke kerk, die zij met de blanken vereenzelvigen." De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat de nood toestand opnieuw is uitgebreid en nu 122 van de 300 districten van de Unie omvat. Wat de reden is voor deze maatregel is niet bekend. Het was gisteren overal vrij rustig, al werden er opnieuw razzia's onder nomen door politie en troepen. Met de mislukte aanslag op premier Ver woerd heeft het niets te maken. Ver woerd maakt het redelijk goed, al zal zijn herstel vele weken vergen. Het is zelfs de vraag of hij volko men zal herstellen. Het schijnt na melijk dat aan de hersenen, de spreek- en gehoororganen enige schade is toegebracht. David Pratt, de Transvaalse boer, die de aanslag" heeft gepleegd, blijft voorlopig in de gevangenis. Het kan volgens de bepalingen van de nood toestand nog maanden duren eer hij terecht moet staan. Daar er sprake van is dat hij geestelijk is gestoord, is het mogelijk dat hij tenslotte in een inrichting voor geestelijk ge stoorden zal terechtkomen. Van de resultaten van zijn eerste verhoren is nog niets bekendgemaakt. De politie treedt sinds enkele da gen op tegen journalisten die tijdens de bloedige onlusten en in de eerste dagen daarna nieuws hebben ver spreid dat „in strijd met de waar heid" was. De in Nederland bekende Canadese journalist Norman Philips zit al enige dagen vast en zal, na ver hoord te zijn, door de politie worden vrijgelaten op voorwaarde dat hij on middellijk de Unje van Zuid-Afrika verlaat. Een Britse verslaggeefster is even eens gearresteerd omdat zij „onwa re verslagen van de gebeurtenissen naar haar blad had gestuurd". De ministe" van buitenlandse za ken, Louw, heeft gisteren een pers conferentie bijeengeroepen om de lof te zingen van de „volkomen pers vrijheid" die in de Unie heerst. „Maar", zei hij, „Norman Phillips zond een verslag van de gebeurte nissen dat absoluut onwaar was. Een telegraafbeambte maakte bezwaar tegen de inhoud en besloot het tele gram voor te leggen aan de minister van justitie. Deze liet Norman Phil lips vervolgens arresteren." Tot kort voor zijn dood had Van Eemlandt aan dit verhaal gewerkt. Een andere auteur, vriend van de overledene, heeft na de dood van Van Eemlandt aan dit werk de laatste hand gelegd. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij in staat ziin, dit posthume werk van W. H. van Eemlandt als feuilleton te kunnen publiceren. Van Eemlandt had een fraaie carrière in het voormalige Nederlandsch- Indië achter de rug toen hij, ge pensioneerd en in ons land woon achtig, zich zette aan het schrijven van detectivever halen die door een heel eigen stijl en opvatting worden geken merkt. Twee ty pen schiep hij: in een deel van zijn boe ken treedt de Amster damse po litieman Van Hout- hem naar voren, in de andere boeken is mr. Justus Reiziger, Utrechts advocaat in ruste, de man die door logisch en koel den ken en door begrip voor en inzicht in de medemens misdaden ontraadselt. In ons nieuwe feuilleton is de hoofdfiguur mr. Justus Reiziger. Met vakantie in de Schotse Hoog landen wordt hij betrokken bij een drama. Zijn scherpzinnigheid en psychologisch inlevingsvermo gen helpen hem bij het ontraad selen van een griezelige, ge heimzinnige moord. Vandaag begint, op pag. 2, ons nieuwe feuilleton: DE SCHAT VAN AROS KILLEE. Van onze correspondent HAARLEM Onder grote belang stelling van vrienden en vriendinnen stonden gisteren vier jongens voor de Haarlemse politierechter, die zich eind maart aan vandalisme hadden schuldig gemaakt. In Spaarndam waren de knapen, deel uitmakend van een groep van tachtig jongens en meisjes, een café uitgezet omdat zij te rumoerig waren. Uit balorigheid hadden zij toen het ALPHEN AAN DE RIJN De 55- jarige arts A. S. uit Zeist heeft gister avond, op de rijksweg 12 rijdend mèt een snelheid van ongeveer 120 kilo meter per uur, de macht over het stuur verloren en met. zijn wagen in volle vaart een scooter geraakt. Het echtpaar 's Gravenmade, dat op weg was naar Delft, werd van de scooter geslingerd. De 27-jarige mevrouw 's Gravenmade was vrijwel op slag dood. Zij was in verwachting van haar derde kind. W. H. van Eemlandt DJAKARTA (AFP) De uittocht van Chinezen uit Indonesië begint het karakter te krijgen van een volksverhuizing. In Medan alleen al hebben zich dertigduizend Chi nezen uit Noord-Sumatra laten in schrijven voor repatriëring naar het Chinese vasteland. De autoriteiten in Medan schijnen gaarne mee te werken aan een spoedig vertrek van de betrokkenen. bruggetje van een boerderij gesloopt en de balken kris kras over de weg gelegd. Zware straf Waarom zij de inventaris van het jeugdhuis hadden vernield? „Uit verveling", antwoordde de achttien jarige fabrieksarbeider B. R. De officier wilde graag van de verdedi ger en van de als getuige gehoorde gereformeerde predikant ds. G. Toornvliet aannemen, dat deze ver dachte ook zijn goede zijden had. Hij achtte de vernielingen echter te ernstig om niet een zware straf te eisen. Die eis luidde vier maanden, waar van twee voorwaardelijk, een proef tijd van vier jaar en een geldboete van honderd gulden of tien dagen. De politierechter veroordeelde R. tot een maand met aftrek, twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van honderd gulden. De 24-jarige hotelbediende P. van H., de 23-jarige kantoorbediende P. G. M. Y. en de twintigjarige decla rant G. M. R. werden veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en hon derd gulden boete. (Advertentie) HUIDMOEIUJKHEDEN DAMES, U ontvangt een •éftafo HUIDADVIES door inzending van deze adv. -r 12 cents postz. voor vragenlijst aan: UW W? EUREKA- afd. cosmetica -LEIMUIDEN •aüXWri Importeur van: fllllltllllllliimillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllljll I PRINSES WILHELMINA 1 GAF BOODSCHAP UIT f Alle rassen voor Christus gelijk Eigen nieuwsdienst 5= 1 DEN HAAG Prinses Wilhel- mina heeft gisteren de volgende 1 boodschap uitgegeven: „In de overtuiging dat Chris- tus dit van ons vraagt en in aansluiting aan de jongste ge- g tuigenissen van de Nederlandse kerken en die van hen, die over 2 onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe ik een 2 beroep op het geweten der we- reld, dat zich zo krachtig heeft laten gelden, om tot een. levende g 1 werkelijkheid te maken wat de 2 kerken hebben verkondigd ten g aanzien van de gelijkheid voor g Christus van alle rassen en g mensen, te beginnen bij de heel g eenvoudige dingen van het da- g g gelijkse leven, die binnen het g bereik van iedereen liggen." g TfiiniiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilïïi Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongeveer dertig Haagse sigarenwinkeliers zijn in het afgelopen weekeinde bevoorraad met een nieuw artikel: pocketboe ken. Een tijdschriftencentrale is hier mee begonnen, nu volgens de uit spraak van de Hoge Raad de boek verkoop niet aan vergunningen mag worden gebonden. In de voorraad bevinden zich uit gaven van Belgische, Duitse en Ne derlandse uitgeverijen. VERWOERD (voor aanslag): Van onze correspondent LONDEN De premier van de Unie van Zuid-Afrika, dr. Hendrik Verwoerd, wijt de recente opstootjes goeddeels aan communistische agita tie. Die mening bleek gisteren in een onlangs opgenomen vraaggesprek met hem dat de Engelse commerciële televisie uitzond. Verwoerd wilde niet bevestigend antwoorden op de vraag of de op stootjes moesten worden gezien als een protest tegen het passensysteem. „Achter de recente opstootjes en on geregeldheden", zei hij, „gingen veel belangrijker dingen schuil. Er is sprake van communistische agitatie, van het opzetten van de negers te gen de blanken." Over het besluit van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, Zuid-Afrika te verzoeken de apart heidspolitiek te laten varen, was Verwoerd slecht te spreken. Hij vond dat de Veiligheidsraad had ge handeld zonder precies te weten wat er in Zuid-Afrika aan de hand was. Hij achtte de interventie van de raad „bijzonder onverstandig". Het zou er, meende hij, voor de wereld niet best uitzien wanneer al le binnenlandse strubbelingen aan de orde werden gesteld in de Vei ligheidsraad. De raad zou niet in de kwestie zijn gemengd, meende hij, indien de wereld had willen besef fen dat de Zuidafrikanen niet de barbaren zijn waarvoor zij nu wor den gehouden. De Veiligheidsraad was in de kwestie gemengd uit over wegingen van internationale poli tiek, zei Verwoerd. Opinie-onderzoek meldt: PARIJS (Reuter) Van elke tien Fransen zijn er zeven ingenomen met het beleid van president de Gaulle, zo blijkt uit een onderzoek van het Franse instituut voor opinie-onder zoek. De Gaulle's populariteit blijkt dus nog gestegen te zijn sinds hij in februari de revolte van de Algerijn se ultra's onderdrukte en een bur geroorlog bezwoer. Sinds de gene raal aan de macht kwam heeft hij niet zo veel Fransen achter zich ge had als op dit ogenblik. Hetzelfde kan men blijkbaar niet zeggen van de regering van premier Debré, Haar aanzien is nog nooit zo gering geweest als nu. Slechts 37 pet. van de ondervraagden kon zich met haar beleid verenigen. Een maand geleden nog was dat percentage 42, wat ook al niet veel was. Eigen nieuwsdienst OOSTERLAND - De gemeenteraad van Oosterland was gistermiddag om vier uur in vergadering bijeengeroepen. Even als zaterdagmorgen kon de vergadering niet doorgaan, omdat alleen de twee aan gebleven leden van de SGP waren op gekomen. De gemeentesecretaris las de presentie lijst voor, waarop burgemeester Lau- rense vaststelde dat het quorum niet aan wezig was. Te zijner tijd zal "burgemeester Lau- rense een derde vergadering beleggen die dan in ieder geval zal doorgaan. Wan neer die vergadering wordt gehouden is nog niet bekend. Koningin Elisabeth van België zal donderdag de uitvoering van de Mat- thaus Passion te Naarden bijwonen. Zoals bekend wordt deze uitvoering etereofonisch via de radio uitgezonden. Advertentie Haal voor Pasen de soep voor Uw De speciale Knorr-Kwiskrant ligt bij u thuis. Stuur snel In en win Tan onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De zaak Engelina Feenstra is nog steeds een volsla gen mysterie. De vele verhoren die ook gisteren weer zijn afgenomen hebben geen houvast voor het recherche-onder- zoek opgeleverd. Nog steeds komen tips binnen, maar de stroom neemt in omvang af. Alles wat maar even een licht op de zaak kan laten schijnen w.ordt onderzocht, doch de recherche heeft de hoop, dat men de wurger van Engelina in een snelle greep zal kunnen vatten, vrijwel opgegeven. Hoofdinspecteur Schipper heeft voor lopig zijn huis verlaten en elders domi cilie gekozen. De recherche zoekt op het ogenblik naar een zekere Wim v. d. Berg, een jongeman met wie Enigelina Feen stra waarschijnlijk op 1 en 4 -april in de buurt van haar woning een afspraak heeft gehad. De jongen komt in haar agendaatje op 1 april voor als Wim, en op 4 april als „Wim v. d. Berg, Midden weg". De politie heeft een speurtocht onder nomen langs alle café"s in de buurt. Men laat er de foto van het gewurgde meisje zien. Tot nu toe schijnen deze pogingen geen resultaat te hebben opgelerverd. In de correspondentie van Engelina Feenstra met een vriendin in Leeuwar den is odk sprake geweest van een Wim. In de brieven heette het dat hij „de bons" had gekregen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.1E uur: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Iets hogere middag- temperaturen dan gisteren. MIESJE: Ik zit er in ieder geval warmpjes by: 13 april: Zon op 5.49. onder 19.34, Maan op 21.46, onder 6.55. Eigen nieuwsdienst DOORN. Vertegenwoordigers van vrijwel alle studentenorganisa ties in Nederland hebben zich in Doorn beraden over de apartheids politiek in Zuid-Afrika. Zij kwamen daarbij tot de in een resolutie neer gelegde conclusie dat het rassen- beleid in dat land noodzakelijker- Advertentie Als wassen niet meer helpt wijs gebaseerd is op discriminatie en beperkingen inhoudt voor de ont wikkelingsmogelijkheden van de meerderheid van de Zuidafrikaanse staatsburgers. In verband daarmee hebben zij: a de Nederlandse studentenraad opgedragen steun te verlenen aan het fonds voor juridische bijstand van de Zuidafrikaanse studentenraad; Jj het Universitair asielfonds ge vraagd zijn activiteiten niet te beperken tot studenten-vluchte lingen uit Oost-Europa maar deze uit te breiden tot die uit Zuid-Afrika; c bij de Nederlandse regering aan gedrongen op uitbreiding van de studiemogelijkheden die het cul tureel akkoord met Zuid-Afrika biedt, tot niet-bianke studenten. De Oecumenische raad van kerken in Nederland heeft een brief ge stuurd aan de acht kerken in Zuid- Afrika die lid zijn van de Wereld raad van kerken en de veertien Af rikaans sprekende kerken die niet bij de Wereldraad zijn aangesloten. Daarin vraagt de oecumenische raad krachtig voort te gaan met het ver zet tegen de rassendiscriminatie, of wanneer dat nog niet is geschied thans deze weg op te gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1