In schrootfraude jaar verlies bij onderzoek Wie...? Duitsers kopen ook Drentse gronden POLITIE SCHOOT ONS IN DE RUG VERTRAGING NU AFFAIRE OP ZICHZELF Commissie-Sti j kei .overbodig Zuidafrikaanse negers tot V.N. Oefenkamp voor raketten in aanleg op Kreta NU AL VEEL BUITENLANDERS OP DE FLORIADE BEWIJSSTUKKEN TE ACHTERHALEN? WENST FRANKRIJK LIDMAATSCHAP KERNWAPENCLUB? Beslag op giro van De Waarlieid Geen hand- en span diensten in Meerlo sfc Geen tegenspraak sfc Kritiek stadium Ontvangst Britse t.v. in ZeeuwsVlaanderen Morgen weet U méér! sinaasappel citroen vruchtenlimonade HAAGSE EIGENAAR ZET DREIGING OM IN DAAD Schoot bouwtoezicht Den Haag tekort? BRUTALE KRAKERS IN DE CEL „De grote vissen"1 V.V.D. wil geen liberale vakorganisatie stichten VUUR VERWOESTTE BESCHUITFABRIEK Aanlegsteiger geramd VOOR REKENING VAN NAVO K.L.M. MET LAWAAI NAAR ZWEDEN Vrouw viel op kachel H AKENKRUIS VL AG BOVEN MÜNCHEN Hotelportiers wiekten naar Noord wijk Maandag 11 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LUXEMBURG I Het staat nu wel vast, dat bijna een jaar verloren is ge gaan bij het onderzoek naar de schrootfraudes. Deze ernstige j vertraging, die in kringen van betrokkenen aan onwil wordt toegeschreven, begint door de scherpe verwijten over en weer het karakter te krijgen van een 1 affaire op zichzelf. De Hoge Autoriteit heeft zondag te verstaan gegeven, dat de ver- traging niet aan haar mag worden verweten. Het zou de schuld zijn van de Nederlandse regering. Van Nederlandse zijde is zaterdag het verwijt gemaakt, dat de Hoge Autoriteit geen of incomplete ge gevens zou hebben verstrekt, zodat een verder onderzoek onmogelijk zou zijn geweest. Dat blijkt uit de antwoorden, die j zowel de Hoge Autoriteit als de ministers De Pous en Beerman dit weekeinde hebben gegeven op vra- I gen, die hun zijn gesteld door de heren Nederhorst en Van der Goes van Naters. Het Nederlandse ministerie van economische zaken zo deelt de Hoge Autoriteit mee, heeft acht maanden nodig gehad om te ontdekken, dat zijn economische controledienst de bevoegdheden mist om het onder zoek ter hand te nemen. De Hoge Autoriteit heeft zich daarop rechtstreeks tot de Neder landse justitie gewend. De heer M. Burgert, die de supervisie heeft over het onderzoek van de Hoge Autori teit naar de schrootaffaire, stelde de procureur-generaal in Den Haag toen dossiers ter hand. De procureur-generaal liet echter weten, dat geen dossiers waren ont vangen. Later is gezegd, dat de be scheiden onvoldoende materiaal op- KAMERLID VRAAGT MINISTER: Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Het anti-revolutionaire lid van de Eerste Kamer, de heer Elffe- rich, heeft drs. Korthals, minister van verkeer en waterstaat, gevraagd waar om de staatssecretaris van zijn departe ment, de heer Stijkel, heeft gemeend een staatscommissie te moeten instellen om hem te adviseren en voor te lichten over alle aangelegenheden die zich voordoen bij de ontwikkeling van de Europese sa menwerking op het gebied van het ver voer. Het komt. de heer Elfferich nl. voor dat daarmee is voorbijgegaan aan het bepaalde in art. 41, lid 2 van de wet op i de bedrijfsorganisatie. Krachtens dit ar tikel zijn de daartoe aangewezen minis ters verplicht het advies van de Sopiaal- economische raad te vragen over alle belangrijke maatregelen op sociaal en economisch gebied. Hij wijst verder op het bestaan van een commissie van de S.E.R. voor in ternationale sociaal-economische aange legenheden, die beschikt over een werk groep vervoer. Misschien is de minister bekend dat deze commissie een advies heeft vastgesteld inzake de coördinatie van het vervoer, dat zelfs in het Frans en het Duits is vertaald. Tenslotte laat de heer Elfferich blijken dat hij de instelling van de staatscom missie rechtens onjuist en feitelijk over bodig vindt. Hij vraagt of de minister die mening kan delen. MEERLO (ANP) Meerlo, een kleine gemeente in Noord-Limburg bij Venlo heeft de hand- en spandiensten afge schaft. De raad heeft daar met algemene stemmen toe besloten. De laatste jaren werd er geen gebruik meer gemaakt van de mogelijkheid om in deze gemeente hand- en spandiensten te laten verrich ten. (Advertentie) WASHINGTON (Reuter) Frankrijk I heeft naar verluidt verscheidene in vloedrijke leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden gepolst over de kansen op verstrekking van Ameri kaanse kernwapengeheimen die dat i land tot nu toe onthouden blijven. Volgens hardnekkige geruchten zou dit j zijn gebeurd, omdat president de Gaul- Ie voornemens was de kwestie van toe leverden voor een onderzoek. Daar- lating van Frankrijk als vierde lid van na heeft de procureur-generaal laten de „kernwapenclub- aan de orde te stel- weten, dat het justitiële onderzoek len t'Jdens zijn_komende besprekingen nog steeds niet op gang is gekomen. De minister van economische za ken, drs. De Pous, deelt nu in zijn antwoord mee, dat bij de bespre kingen die zijn ambtenaren had den met vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit, geen feiten lei- kennis werden gebracht die een di recte aangifte bij de justitie nood zakelijk maakten. Volgens de minister van justitie, mr. Beerman, bestaat er geen tegen spraak tussen de mededeling van de procureur-generaal (die zei dat het onderzoek nog niet was begon nen) en de verklaring van regerings zijde, dat een diepgaand onderzoek ter hand was genomen. Minister Beerman .wijst er op, dat de zaken op het ogenblik in handen van de politie zijn. Het werk vereist veel voorbereiding. Kostbare maanden zijn zo verloren gegaan. In die tijd is verzuimd noodzakelijk geachte stappen te doen. Zo zijn bewijsstukken, waar van het bestaan en zelfs de plaats waar zij te vinden waren bekend waren, niet in beslag genomen. Ook zijn nog geen verhoren afge nomen. Er zijn alleen wat oriënte rende besprekingen geweest met mensen uit de scliroothandet, die bereid waren medewerking te ver lenen aan het onderzoek. Degenen tegen wie het onderzoek zich moest richten, zijn ongemoeid gelaten. Het is zeer de vraag, aldus ver namen wij van betrokkenen, of de bewijsstukken die nodig zijn, nu na zoveel tijd nog wel ooit gevonden zullen worden. Daarbij wijst men er op, dat een van de hoofdverdachten de kans kreeg naar het buitenland uit te wijken. Naar het inzicht van hen. die er belang bij hebben dat klaarheid komt in allerlei duistere praktijken, is het onderzoek naar de schroot- fraudes thans in een kritiek stadium gekomen door het langs elkaar heen met president Eisenhower. De Gaulle komt op 22 april in Washington aan. Een moeilijk punt bij eventuele be sprekingen over deze kwestie zai den- kelijk wel zijn de Franse weigering toe te stemmen in de opslag op Frans grondgebied van kernwapens zonder dat Frankrijk zeggenschap over het gebruik ervan zal hebben. In de Maashaven te Rotterdam is gistermiddag de 56-jarige schipper C. van Timmeren van het motorschip An- cor uit Delfzijl te water geraakt en ver dronken. Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM Voor Hendrik Bally uit Diepenveen, die van zijn levensdagen als boereknecht nooit méér verdiende dan een rijksdaal der per week, leek het een droom: hij maakte een autotocht naar Rot terdam, hij maakte een rondvaart door de Rotterdamse havens en voor het eerst van zijn leven wan delde hij door een tunnel. Rol trappen voerden hem omlaag en omhoog en die eerste dag van zijn uitstapje naar Rotterdam deed hij zoveel indrukken op dat hij er bij na van in de war geraakte. Maar Hendrik Bally genoot zo als hij van zijn leven nog nooit ge noten had en om zijn gevoelens onder woorden te brengen herhaal de hij telkens eer met kinderlijke blijheid en met stralende ogen: Fijn hoor! Fijn hoor! Het waren de leerlingen van de school voor bakkerij- en hotel personeel te Rotterdam die Hendrik Bally de vreugde van dit uitstapje bezorgden. Zij vormden een fonds en een hunner leraren, de heer J. D. Markestein en zijn echtgenote, spanden zich gaarne in om het aar dige plan te verwezenlijken. Op de foto: Hendrik Bally met Zijn gastvrouw, mevrouw 3. D. MarkesteinVan der Woude, tij dens de rondvaart door de Rotter damse havens. OOSTENDE (ANP) -1 Een radio technicus te Oostende is er door aan passing van het ontvangstsysteem in geslaagd Britse televisie-uitzendingen in Oostende te ontvangen De techni cus, de heer Mundorff, heeft op zijn vinding octrooi aangevraagd. Tijdens zijn demonstratie te Oost ende, waarbij de uitzending in Enge land uitstekend op het scherm kwam, zei hij dat zijn vinding het kijkers in Zeeuws-Vlaanderen en misschien ook op Walcheren mogelijk zal maken de Engelse televisie te ontvangen. De aanvulling van het tv-apparaat die hiervoor nodig is, zou ongeveer honderd gulden kosten In hef kort DINSDAG 12 APRIL j RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram: 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging: 8.00 Nws: 8.18 Gram; 8.50 Vd vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing: 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11,30 Gram; 11.50 Volaan.. vooruit. lezing. middag Advertentie Van onze correspondent ASSEN. Ook in de provincie Drente hebben Duitsers nu gronden aangekocht. Het meest recent is de verkoop van een meer dan zes eeu wen oude havezathe in De Wijk bij Meppel, de Havixhorst, met onge veer honderd hectare bos, heide en landerijen. De Havixhorst is op het ogenblik verhuurd aan het ministerie van maat schappelijk werk, dat er een jongens internaat in heeft gevestigd. Al enige tijd geleden dreigde de Haag se eigenaar na een onenigheid met het gemeentebestuur van De Wijk over een toewijzing van een woning het landgoed in Duitse handen te zullen geven. Dat voornemen heeft hij nu uit gevoerd. In 1958 is ln deze buurt al een groot natuurgebied aan een Duitse graaf verkocht: het Ooster- en westerzand in de gemeente Havelte, met een op pervlakte van ongeveer 260 ha. Oor spronkelijk wilde het gemeentebestuur dit fraaie recreatieterrein kopen maar dat ging door de kapitaalsstop niet door. SPECULATIE Overigens interesseren niet alleen Duitsers zich voor Drentse recreatie- RAADSLID VRAAGT: DEN HAAG. Het Haagse raadslid K. Nieukerke heeft B. en W. vragen gesteld over het instorten van de bui tenmuur van een fabriek aan de Gevers Deynootweg in Scheveningen, verleden week maandag. j Als het juist is, zo vraagt hij. dat |de eigenaar van het gebouw de dienst 1 van bouw- en woningtoezicht op het gevaar van instorting bij herhaling heeft gewezen, zijn B. en W. dan ook j van oordeel dat deze dienst in zijn toe- I zichthoudende taak is tekort geschoten sn dat maatregelen dienen te worden genomen om soortgelijke tekortkomin gen, waarbij mensenlevens op het spel kunnen staan, te voorkomen? Van onze correspondent NIJMEGEN. Hun brutaliteit heeft brandkastkrakers ten toeer het gevolg was. praten en de vertraging, die daarvan Een week nadat zij een sigarenwinkel annex slijterij hadden j leeggeroofd en bij daglicht hun auto hadden volgeladen, zijn zij door de Nijmeegse recherche gearresteerd Vlot-' weg bekenden zij nog zes inbraken. De po litie vermoedt dat zij er ook nog wat In Luxemburg heeft men toege geven, dat het in december uitge brachte rapport over het onderzoek vaag en onvolledig was. Als reden daarvoor werd opgegeven, dat bij nadere precisering van hetgeen ér aan de hand is geweest, de grote vissen zouden wegzwemmen". De Hoge Autoriteit bereidt zich voor op de debatten, die verwacht worden in de volgende zitting van het Europese parlement. Verwacht wordt dat niet alleen Nederlandse afgevaardigden diep op de zaken zullen ingaan, maar ook afgevaar digden uit andere landen van de E.G.K.S.. die zich tot nu toe afzijdig hebben gehouden. Met het oog daarop heeft de Hoge Autoriteit de activiteiten verhoogd. Er zijn meer accountantskantoren bij het onderzoek betrokken. verzwijgen. Voor de arrestatie van een van hen. een 28-jarige marktkoopman, behoefde de politie niet ver te gaan. De man was, voor een autodiefstal, opgesloten in het Arnhemse huis van bewaring. Zijn maat was een even oude chauf feur. Er heeft zich van de inbraak-bij-dag- licht toch nog een getuige gemeld, die de politie op het goede spoor heeft ge bracht met een duidelijk signalement. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM. Oprichting van een liberale vakorganisatie door de V.V.D. is niet gewenst. Tot deze conclusie is de vaste commissie voor werknemers- belangen van de V.V.D. gekomen, na overleg met deskundigen en met ver tegenwoordigers van niet bij een zg. representatieve vakcentrale aangeslo ten werknemersorganisatie. I De commissie acht elke binding tus- sen een belangengroepering en een po- litieke partij ongewenst. Wel bepleitte derzoek. Wel rijst de vraag, of de zij een bundeling van krachten in het stukken die nog nodig zijn. na zoveel belang van diegenen die hun stem tijd alsnog achterhaald kunnen thans niet bij het bedrijfstakgewijze worden. 1 overleg kunnen laten horen. NEW YORK (Reuter) Achttien 1 beëdigde verklaringen van Zuidafri kaanse negers, waarin zij getuigen tijdens de onlusten in Sharpeville al vluchtend door de politie in de rug te zijn geschoten, zijn nu in han den van een Amerikaans advocaat die ze deze week aan de Verenig de Naties zal aanbieden. Dit meldt de New York Times die eraan toevoegt dat de verklaringen reppen van ,,een onuitgelokte schiet partij waar de politie schoot op een menigte die wachtte op een bekend- .making over de persoonsbewijzen". De verklaringen zijn afkomstig van de Anglicaanse bisschop van Johan nesburg, Ambrose Reeves, die een toevlucht zocht in het Britse protecto raat Swaziland en de getuigenissen kreeg van advocaten der gearres teerden. Een van hen, de neger Adam Sa- koane, vader van vier kinderen, had getuigd: „Ik ging naar het politiebu reau van Sharpeville om iets naders over de passen te horen. Maar daar zag ik pantserwagens, vliegtuigen en agenten met stenguns. Onder ons waren vele kleine kinderen en vrouwen, allen nieuwsgierig naar de pantserwagens. We stonden dicht tegen de versperring zonder hier ech ter tegen aan te drukken. Ik zag agenten uit het bureau komen, die sa men met anderen een cordon vorm den langs de versperring van prikkel draad. Onverwacht hieven ze hun wa pens en begonnen te schieten. Er was geen waarschuwing gegeven en nie mand had ons gezegd weg te gaan. Op geen enkele manier was de poli tie door ons uitgedaagd. Toen ze hun wapens hieven, draaide ik me om en rende weg. Maar ik werd in mijn dij getroffen en viel voorover. Ik zag echter kans weer op te staan en ren de verder. De politie bleef nog lang doorschieten. Ook kinderen werden door de kogels getroffen. We verlieten het toneel van de strijd niet omdat we enkele uren later nog een verkla ring over de persoonsbewijzen ver wachtten." ■k De havezathe de Havixhorst. gebieden. Vooral de kleinere gemeen ten worden regelmatig opgebeld door mensen die met kennelijk speculatieve bedoelingen gronden willen kopen. De voorzitter van de Drentse V.V.V. waarschuwde op de laatst gehouden vergadering van de V.V.V. er dan ook voor dat men in Drente bereid moet zijn zich financiële offers te getroos ten, als men de gronden in eigen hand wil houden. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Een vonkje van een lasapparaat is, zo wordt aangeno men, de oorzaak geweest van een felle brand die gistermiddag een groot stuk van Turkstra's beschuitfabriek in Leeu warden verwoestte. De schade wordt op een half miljoen gulden geschat. Men is bezig om het bedrijf helemaal op aardgas te laten draaien. Om het werk in de fabriek zo min mogelijk op te houden, worden de machines in de weekeinden voor aardgas geschikt ge maakt. Bij het lassen van enkele bui zen is waarschijnlijk het droge en zeer brandbare materiaal in de opslagplaats ir. brand geraakt. Het vuur greep daar na zo snel om zich heen dat de ar beiders nog maar net konden vluchten. Hoewel tweederde van de produktie moet worden gestopt, zullen de binnen landse leveringen gewoon doorgaan om dat collega's beschuifabrikanten spon taan medewerking hebben toegezegd. De export moet echter voorlopig ko men te vervallen. MAANDAG. Rotterdamse luiste raars in het bijzonder mogen van avond de Radioscoop niet missen. Rotte's Mannenkoor opent dit pro gramma, en daarna mijmert burge meester Van Walsum over zijn stad. Greetje Kauffeld, tot voor kort Rot terdamse, zingt daarna met een en semble van Rotterdamse musici, en dan volgen er nog een hele reeks Maasstedelijke programma-punten, waarvan we noemen de Marinierska pel, een bezoek aan Rotterdamse amu sementsgelegenheden, een gesprek met Eduard Flipse over het nieuwe concertgebouw, en flitsen uit het Rot terdamse toneelleven van vroeger en nu. De Radio Matinee over Hilver sum 2 (vijf over drie) is gewijd aan de op 13 april 1959 overleden dirigent Eduard van Beinum. In grammofoonopnamen van het Con certgebouworkest, geleid door Eduard van Beinum hoort u merken van Joh. Chr. Bach, Franck en Bar- tok en het eerste pianoconcert van Beethoven met als solist de grote Franse pianist Robert Casadesus. In het middagprogramma kunt u verder nog luisteren naar het Hol lands Strijkkwartet, dat om half vijf komt met het derde strijkkwartet opus 3 van Paul Hindemith (Hilv. 1). Het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum is laat op de avond (vijf voor half twaalf (Hilv. 2)nog te beluisteren in de Berceuse héroïque en La Mer van Debussy. 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Pianospel; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje; 13.20 Nieu we gram; 13.35 Lichte muz; 13.55 Sopr en piano; 14.20 Vocaal dubbel kwartet: 14.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Accordeon, gitaar en bas; 15.05 Promenade ork en sol; 16.00 V d zieken: 16.30 Ziekenlof: 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 RegeringsuitzPlantengroei op de Boven windse eilanden der Nederlandse Antillen, d dr. A L Stoffers. avond 18.00 Amateurspro.gr; 18.20 Polit praatje; 18,30 R.V.U - De strijd tegen de betove ring van ons verstand, d prof dr C A van Peursen. Tweede lezing: David Hume, de empirist; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Me- mojandum: 19.30 Vioolduo; 20.00 Lijdens meditatie; 21.00 Gram; 21.05 Pianorecital; 21.30 Kamerork en solist; 22.25 Boekbe- spr; 22.30 Nws; 22.40 Gezin en huwelijk, lezing; 22.50 Nieuwe filmmuz; 23.15 Omr ork en sol; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Pianospel; 8.30 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram: 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 R.V.U.De Pottenbaktyti" en zijn Schijf (The Potter and his Whèel) door me.i. C A Eijken. Tweede lezing: Rabbi Ben Ezra (Robert Browning). Ge dicht uit de westerse wereld; 11.30 V d zieken. middag 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsultz Uitz voor de landb; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz: 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole-ork en soliste; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.40 Idem; 15.00 V d vrouw; 15.30 Liederen: 16.00 Voordr; 16.15 Orgelspel; 16.30 V d kind; 17.30 Amateursprogr. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Mil muz; 19.00 V d kind; 19.05 Gesproken brief uit Parijs: 19.10 Gram; 19.45 Joum: 20.00 Nws; 20.05 Kamermuz; 21.00 Lichte muz; 21.30 Radioportret; 22.00 Het Cosmo- politainork; 22.30 Nws, beursber en S.O.S - ber: 22.45 Orgelrecital; 23.00 Voordr; 23.25 Gram: 23.55—24.00 Nws. vandaag Van onze Amsterdamse redactie MAANDAG Ons land heeft weer televisie-loze avond. Vlaanderen heeft een interessante filmavond. Vooraf ziet u om 20.15 de sportrubriek Arena. Daarna (20.45) een expeditiefilm, „De koraaltocht" die u naar de sprookjeseilanden van de Stille Zuidzee voert. Om 21.34 volgt een Unesco-film over de verdrinken de oudheidkundige schatten in de Nijl- vallei. België Frans: 20.30 film; 20.50 film „Né de père inconnu" met Gaby Mor- lay; 22.15 wetenschappelijk program ma van Etienne Lalou. Via Langenberg zien we vanavond om 20.20 een film over de volgelin gen van de monnik Charles de Fou- cauld, om 21.00 „De firma Hessel- bach" en om 21.45 Grieks-Romeinse worstelwedstrijden. ("televisie I NEDERLAND NTS: 29.00 Joum en weeroverz: 20,20 Filmdoeumentaire; 20.3022.45 Speelfilm, BELGIë VLAAMS 19.00 Gastprogr; 19.30 TV-album; 19.35 Nws; 20.05 Vedettengalerij; 20.30 Muzikale komedie: 21.00 Overn v d Westduitse TV Amus progr; 22.10 Ballet; 22.30 Nws en journ. BELGIë FRANS 19.00 Film; 19.30 Latitude zéro; 20.00 Journ: 20.35 Tragedie; 22.35 Gevar muz: 23.05 Journ. DUITSLAND 17.00 V d kind; 17.10 V d jeugd; 17.35 V d jeugd; 18.05—18.20 Praatje (Regio- naalprogr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute, journ. NDR: 19.25 Sehpferdchen zei.gt: De grote zwerf tocht. WDR: 19.25 Intermezzo: Als men miljonair zou zijn 20.00 Nws; 20.20 Een plaats voor dieren; 21.00 Amus progr. ROTTERDAM. Tengevolge van een plotseling optredend defect aan de stuur- machine is zaterdagavond het uitvarende Amerikaanse m.s. Ocean Evelyn (10.687 brt.) in het Scheur ter hoogte van het Delta-hotel uit zijn roer gelopen. Aan de overwal ramde het schip een houten steiger van de Superfosfaatfabriek, ten gevolge waarvan een op die steiger staan de electrische kraan kapseisde en ge deeltelijk te water raakte. De Ocean Evelyn keerde terug naar Rotterdam en is zondagmorgen, nadat de stuurmaehine was hersteld, opnieuw uit gevaren. AMSTERDAM. Drie agenten zijn zaterdagmiddag in gevecht geraakt met een honderdtal jongelui, die in de bin- nenstad een optocht hielden als protest •-1 tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afri- ka. Advertentie Ook is een wijziging gekomen in het systeem. Het is nu niet meer zo, dat ambtenaren van de verevenings- kas, die zelf tekort zijn geschoten doordat zij miljoenen hebben uitbe taald op frauduleuze transacties, de Hoge Autoriteit van de stukken voorzien, die nodig zijn bij het on- SCHIPHOL De K.L.M. is van plan de lesvluchten met de nieuwe vliegtuigen van het type DC 8 gedeeltelijk uit te voeren op het vliegveld Arlanda bij Stockholm. Hierdoor hoopt men de geluidshinder,1 die vooral de bewoners van Amstelveen van de bij Schiphol af en aan vliegende luchtreuzen ondervinden, te beperken die hinder heeft namelijk in de laatste tijd heel wat klachten opgeleverd. De luchthaven Arlanda is nog niet voor nor maal verkeer in gebruik genomen en ligt dertig a veertig kilometr van de bebouwde kom. AMSTERDAM. Gistermiddag is een 55-jarige vrouw haar woning aan de Lohmanstraat in Amsterdam onwel geworden, op een keukenkacheltje ge vallen en aan de brandwonden overle den. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Van de 901) Ameri kaanse passagiers die zondagochtend in alle vroegte met het ms Maasdam van de Holland Amerika Lijn in Rotterdam aankwamen, liepen de meesten enige ui'en later al op de Floriade rond. Reeds tijdens de overtocht had chef- purser Pentinga hun aandacht op deze unieke tuinbouwtentoonstelling geves tigd en midden op de oceaan waren de toegangskaarten voor de Floriade vlot van de hand gegaan. Bij het debarkeren werden de passa giers van de Maasdam verwelkomd door charmante gastvrouwen van de Floriade en van het Amerikaanse paviljoen die Het kacheltje brandde op olie. De handenvol fleurige corsages uitreikten, echtgenoot van het slachtoffer, die haa-|Een bezoek aan de Floriade werd daar- Drobeerde te redden, werd ook met !mee tot een „must"-met-drie-sterretjes brandende olie overdekt. Hij is in het j gemaakt Wilhelmina-gasthuis opgenomen. Ondanks het vrij gure weer liep het van de Floriade! zondag buitengewoon druk: honderden autobussen voerden buitenlandse bezoe kers aan, voornamelijk uit Duitsland maar ook uit België. Frankrijk. Zweden en Denemarken. Enige honderden Engel sen kwamen met een week-end retour naar Rotterdam om de Floriade te be zoeken en uit hun gesprekken vingen wij op dat zij het bij dit eerste bezoek niet zullen laten. Wie vandaag of morgen al hun bezoek aan de Floriade herhalen zijn de zestig- Amerikaanse families die deze week een lange reis per caravan door Europa gaan maken. Voorlopig bivakkeren zij met hun luxe caravans op de camping aan de Kanaalweg te Rotterdam. Hun leidster, mevrouw Helen Byam- Scharmborn, maakt zich ongerust dat de aan haar zorgen toevertrouwde stoet niet op tijd uit Rotterdam zal kunnen ver trekken vanwege de aantrekkingskracht 1 van de Floriade' ATHENE (Reuter) Op Kreta wordt een oefenkamp aangelegd waar officieren uit alle landen van de Noordatlantische Verdragsorgani satie zich kunnen gaan bekwamen in het lanceren van raketten met een i reikwijdte van maximaal 240 kilo- 1 meter. Het opperbevel van de Navo in Europa heeft de plannen al goed gekeurd. Met de aanleg zal spoedig een begin worden gemaakt. De Navo zal de aanleg bekostigen. Het ligt ook in de bedoeling in het oefenkamp apparaten te plaatsen waarmee kunstmanen kun nen worden waargenomen. NIET MEER NAAR TEXAS Mocht ook Nederland van deze oefenfaciliteit gebruik kunnen gaan maken, dan zal dat de kosten van de raketten-eenheden van de Nederland se strijdkrachten drukken. De eenhe den luchtdoelraketten van de Konink lijke Luchtmacht, die in West-Duits- land zijn gestationeerd, zijn voor lan- ceeroefeningen aangewezen op een oefenkamp in Texas. In West-Duits MÜNCHEN (A.P.) Verbaasde voorbijgangers zagen zaterdag op de 70 meter hoge koepel van het Mün- •hener legermuseum nu een troos- eloze ruïne een enorme haken- .ruisvlag wapperen. Het doek van land mogen zij geen lanceeroefeningen houden. Het ligt voor de hand dat de overbrenging van ongeveer duizend man voor oefeningen naar Kreta min der kostbaar zal zijn dan een reis van zo'n grote groep naar het zuidïvesten van de Verenigde Staten. Red. A.D.) AMSTERDAM Op de girorekenin gen van het dagblad De Waarheid is conservatoir beslag gelegd door mr. Th. Ph. van Raalte. die optreedt namens het bestuur van de Eenheids vakcentra le (E.V.C.). De rekeningen hadden een saldo van ruim dertienduizend gulden. Volgens mr. Van Raalte had de E.V.C. in 1951 32.500 gulden geleend aan De Waarheid, die daarvan een voorraad pa pier zou aanleggen voor het uitgeven van de periodieken van de E.V.C. Dat heeft de Waarheid niet gedaan, volgens de E.V.C.en daarom is het dagblad nu het bedrag schuldig aan de vakcentra le. NOORDWIJK AAN ZEE. Het zes de internationale congres van hotelpor- tier. allen lid van de Union Européenne des portiers des grands hotels, is gis teren met een spectaculaire vertoning begonnen. Drie helicopters van de Sabena vlo gen 28 bestuursleden van twaalf natio nale portiersverenigingen van Brussel via Rotterdam naar Noordwijk en land den ondanks de straffe wind keurig "aasJ; elkaar met de neus naar het ho- bij 1 meter werd ijlings door de Palace gericht op het strand. De jolitie verwijderd. Het is het eer- 1 b°ulevard was vol belangstellenden ge- de incident van deze aard in Mün- Het cnner« r-,1 tot a rhpn sedert dp nnrW net congres zal tot en met. donder aren seaert ae oorlog. dagochtend m Huis ter Duin worden

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7