Eerste Duitse groepen logeren in Koudekerke Katholicisme in Spanje is traditioneel, met weinig lust tot vernieuwing Prestaties Zeeuwse solisten staan op een goed peil Bevredigende interesse voor Chr. Emigratie Centrale Onderdeel open jeugdwerk Essen Kontakten met houden, waaraan jeugd uit Nederland gemeenten GD walenerpn Vot.'r de nieuwe tijdelijke kampbewoners Prof. Koole sprak over de liturgie Aantal opgelegde tankschepen neemt weer sterk toe Wordt de Carlshamm niettemin verkocht Melkboer werd it geflest" Landingsmonument wordt verbouwd Zangconcours te Kruiningen P. S. Marinussen in jaarverslag: Analyse in Te elfder Ure Adjudant Boogaard hartelijk gehuldigd Kerkedag te Kapelle kan niet doorgaan (iocs krijgt afdeling van Chr. Film actie Rode Kruiscollecte Tuindorp-Oostzaan Offerzin voor viering van de vijfde mei Reünie Zeeuws O.V.W.--bataljon Plattelandsvrouwen kwamen bijeen SSK.ZSiA'.S'i.tlKleuterschool Noordgouwe W hield ouderavond /ebrek aan geloot I van mevrouw Geluk-Boot, die niet her Vele activiteiten Rode Kruis, Kapelle Hoge Italiaanse onderscheiding voor burg. Schuit Rode Kruis te Hoek Zomerevenementen in Westkapelle Het Zeeuwse fruit vrijwel verkocht Maandag 11 april 1960 Z.EUWSCH DAGBLAD Pag. 5 uumaniui mei Ilt*I VUrmtlt en de Westduitse Bondsrepubliek zal deelnemen. C r «Aviivi ^ii staan onder meer een rondrit over KOUDEKERKE. „Auf Wiedersehen, tot volgend jaar", zei Ilerr M. Schmitz toen hij een aantal maanden geleden afscheid nam van het Ferienheim Ar beit Evangelische Eltern, gevestigd in Huis Ter Schelde bij Koudekerke. Be gin april kwam hij terug en met hem Walcheren en een bezoek aan „Minia tuur" in Middelburg op Ihet program ma. Verder houden de deelnemers zich bezig met sport en spel en maken zij uitgebreide wandelingen door de prachtige duinenstreek van Koudeker ke en Biggekerke. Ook aan de geeste lijke vorming van de jongeren wordt aandacht besteed. Gedijende ^^volgende maanden, tot eind september. er wordt in West-Duitsland sterk aan vakantie spreiding gedaan zullen wekelijks eerste gasten van het nieuwe seizoen.1 Er waren veel leden bij van de Ar-, beitgemeinschaft uit Essen, een vere niging die in deze grote industriestad open jeugdwerk organiseert in nauwe samenwerking met kerk en school. In verschillende delen van Europa telt; deze Gemeinschaft haar vakantiever-1 blijven, waarvan het Nordsee Erhov-! lungs'heim in Koudekerke er een is. Dit Paaskamp is bedoeld voor zowel gezinnen als kinderen. ongeveer honderdtwintig Duitsers ge nieten van de Walcherse lucht. Het vervoer van en naar Essen gebeurt met bussen. RILLAND OFFERDE VOOR 4 MAAL Z.N. RILLAND. Op de steravond van de N.C.R.V. in Terneuzen, onder het motto ..Vlag in top" heeft ook Rilland - - acte de presence gegeven voor de actie lende hervormde gemeenten op Wal- vier maal Z.N. cheren. Enkele dames uit Rilland hebben Jo- han Bodegraven een respectabel bedrag aangeboden. De N.C.V.B. had 730 bij een gebracht. Namens de school met de Bijbel werd 170 aangeboden, ver zameld door een oud-papier-a*tie. En tenslotte hadden de dames nog 70 meegebracht van de N.C.V.B. uit Oost- dijk. De heer Schmitz sprak zijn blijdschap uit over de bijzonder prettige kontak ten die er zijn gelegd met verschil- Een van de opdrachten van het jeugd werk is het verstevigen van de vriend schap tussen Duitse en Nederlandse jongeren. Eind april zal dan ook op Ter Schelde een weekend worden ge- GOES. Op uitnodiging van het Ge reformeerd Jeugdverband heeft zater dagavond in de Oosterkerk prof. dr. J. L. Koole gesproken over „De Liturgie in de Gereformeerde kerken". Het won der van de kerkgang is, zei prof. Koo le, dat we niet alleen naar de kerk gaan God gaat mee. Het gepredikte Woord moet centraal blijven in de ere dienst. Het gevaar bestaat, dat een alleen luisterende, passieve gemeente geen ont moeting heeft met God in de kerk dienst, maar dat de gemeente de dienst ondergaat. Prof. Koole merkte op dat de oud testamentische gemeente een belangrijk aandeel had in de eredienst. Dat blijkt wel uit de psalmen. Sprekend over diverse onderdelen van de dienst, zei prof. Koole o.a. dat ge poogd moet worden de gemeentezang op een hoger peil te brengen. Voorts is het mogelijk de Geloofsbelijdenis samen te zingen en de gemeente kan ook het On ze Vader luid-op bidden. De achter in de kerkboekjes voorkomende formulierge boden zijn voor gebruik in de gemeente zeer geschikt, mits ze iets worden om gewerkt; de meeste zinnen zijn nu te lang. Slagen kerkdienst en liturgie niet, merkte prof. Koole op. dan ligt de fout dikwijls in het feit. dat de kerkganger een scheiding heeft gemaakt in zijn le ven. Hij heeft het Christendom gereser veerd voor de zondag en leeft in de week naar eigen believen. Wanneer je I van je leven van maandag tot zaterdag geen dienst aan God maakt, dan ont gaat je ook de zegen van kerkdienst en liturgie. Na het referaat van prof. Koole werd het onderwerp in discussiegroepen be handeld. waarna prof. Koole uitvoerig inging op de gestelde vragen. VOLHARDING GAF UITVOERING GOES. De gymnastiekvereniging „Volharding" heeft zaterdagavond in zaal Krijger weer de jaarlijkse uitvoe ring gegeven. De voorzitter, de heer K Kooij, opende deze met een toe spraak, waarin hij o.m. er od wees dat dit sinds lange tijd een eerste uitvoering was waaraan junioren zowel als senioren hun medewerking verleen den. Voorts wees hij op de goede pres taties die de handbalclub het afgelopen jaar verricht had. Voor de pauze lieten de meisjes en jongens heel wat van hun kunnen zien. Vooral de meisjes met ritmische oefeningen boden een bekoor lijk schouwspel. Enerverend was het optreden van de heren in het nummer hoogrek, terwijl de dames eveneens verrassende demonstraties van hun kun nen ten beste gaven. Om de kosten van de avond te bestrijden werd er een verloting gehouden. De voorzitter gaf in de pauze nog bloemen aan de da mes van de turnleiders, de heren P. J. Sturm, die rust moet houden, en H. M. Mijnsberg, die in plaats van de heer Sturm nu de laatste voorbereidingen voor de uitvoering had moeten treffen. GRAVENPOLDER. De melk handelaar v. L. meende de laatste tijd regelmatig volle flessen met vla e.d. te missen Nadat de bezorger, die de voorraad 's nachts aanvulde, bemerk te dat vóór de familie v. L. opstond, de flessen weer waren verdwenen, werd de politie gewaarschuwd. Na en kele nachtén te hebben gewaakt kwam de politie tot de ontdekking dat de schuldige een dame was, die er 's nachts met de tas op uit trok om deze met flessen te vullen. Zij werd op heterdaad betrapt en bekende ook voor heen de vermiste flessen te hebben weggenomen. WESTKAPELLE. Onder leiding van architect W. Roelse is een aanvang gemaakt met de verbouwing van het landingsmonument op de punt van de dijk te Westkapelle. Het ligt in het voor nemen het monument op 4 mei te ont hullen. KRUININGEN. In de grote zaal van .,Ons Dorpshuis" te Kruiningen werd zaterdagmiddag voor de 5e maal een solistenconcours gehouden door de Zeeuwse Zangersbond „Zang V«redelt'\ Er heerste een gezellige drukte en het enige jurylid, de heer Alex Schellevis uit Apeldoorn, verklaarde steeds met plezier naar dit concours te komen luis teren. De prestaties van de Zeeuwse so listen staan op een zeer goed peil en het deed hem veel genoegen weer en kele nieuwe gezichten onder de deelne mers te kunnen ontwaren. Natuurlijk had hij ook wel enige kritiek, doch over het algemeen was hij uitermate tevreden over de geleverde prestaties. Burgemeester A. Schipper uit Krui ningen had ten slotte de prettige taak om de prijzen bekend te maken. De uitslagen waren als volgt: Derde afdeling: Solo van de heer G- Stobbelaar, „Excelsior" Yerseke, 80 MIDDELBURG Het is niet onwaarschijnlijk, dat het beken de tankschip Carlshamn van de „Salen Shipping Companies" de langste tijd in Middelburg' heeft gelegen. Zoals bekend ligt het TERNEUZEN Tijdens een bijeen komst in de zaal van het kantoor van de N.V. Waterleiding Mij Zeeuwsch- Vlaanderen werd adjudant J. L. Boo gaard hartelijk gehuldigd omdat hij 25 jaar in politiedienst was. Talrijke auto- riteiten woonden deze geanimeerde bij eenkomst bij. Verschillende sprekers zwaaiden de jubilerende adjudant woorden van lof toe voor zijn grote trouw en nauwge-1 zette plichtsbetrachting. Geschenken en de traditionele enveloppen met in-1 houd bleven niet achterwege en mevr. Boogaard werd jn de bloemetjes gezet. I Op 28 mei 1914 werd de heer Boo- gaard te Westkapelle geboren. Na zijn schooljaren volgde hij een opleiding voor i marechaussee. Breskens werd in 1935 zijn eerste standplaats, in 1938 ging hij over naar de Rijksverkeersinpectie te Vlissingen. Twee jaar later verhuisde j hij naar Terneuzen en november 1957 werd de post in Terneuzen zelfstandig (voorheen was er samenwerking met Bergen op Zoom). Een maand later volgde zijn benoe ming tot adjudant. GOES. Naar wij vernemen zal de kerkeda#?, die op tweede Pinksterdag in de veilinghallen te Kapelle gehouden zou worden, niet doorgaan. Er blijkt te weinig belangstelling voor te zijn- Deze kerkedag zou wedden georganiseerd door de classis Goes jvan de Ne*ï. her vormde kerk. GOES. In een zaterdagmiddag in hotel „Centraal" gehouden bespreking van vertegenwoordigers van kerken en jeugdverenigingen is een comité in het leven geroepen, dat de stichting van een afdeling van de Christelijke Film actie voor Goes en omgeving zal voor bereiden. De heer D. G. de Voogd, uit Naald wijk. secretaris van de C.F.A. in Ne derland. gaf een uiteenzetting van doel i en werkwijze van de Chr. Filmactie. Hij merkte op. dat de C.F.A. in de af gelopen jaren in Nederland belangrijk is gegroeid. Het ligt in de bedoeling van de C.F.A. goede, verantwoorde films te maken, tc importeren, te ver huren en te vertonen. De plaatselijke afdelingen krijgen de vorm van een stichting Deze stichtingen werven dona teurs. In de eerste helft van een artikel inf Te elfder Ure (r.k.) tracht E. Bron- gersma aan de hand van enkele trek ken van het Spaanse volkskarakter de J aard van het katholicisme in dat lajid af te leiden. Het is over het algemeen traditioneel en normatief met weinig J lust tot vernieuwing. Bovendien is het daardoor bij velen innnerlijk leeg. In tegenstelling tol; de Europese mens, die in de strijd om de waarheid nooit genoegen neemt met onergesleverfte theorieën en denkbeelden, aanvaardt de gemiddelde Spanjaard de overgele verde waarden zonder meer, ook al ontgaat hem de zin ervan. Deze houding vinden wij vooral bij de Spaanse vrouw. Zij is over het al gemeen diep gelovig, maar zelfs vrou welijke studenten blijken maar al te dikwijls niet in staat hun geloof te ver dedigen of zelfs maar te formuleren. De Spaanse mannen hebben zich in grote meerderheid van de Kerk afge keerd. niet omdat zij alle geloof ver loren hebben, maar omdat alles wat hiermee samenhangt voor hen tot een conventie geworden is, zonder dat zij zich er existentieel door aangesproken voelen. Hiermee hangt ook samen, dat zelfs de academici zich niet op hun ge loof bezinnen en het merendeel vanj hen tot een koel scepticisme vervalt, j Daarom beschikt dit land, waar het katholicisme staatsgodsdienst is, j slechts over een handvol overtuigd katholieke intellectuelen. Dit feit werd i onlangs openlijk door het katholieke dagblad „Ya" toegegeven. In een ver klaring van een groep priesters en le ken, die enige jaren geleden in het ge heim gepubliceerd werd, stelde men. dat het maar al te waar is, dat de Kerk in Spanje alle begaafde kunste naars en geleerden van zich heeft ver vreemd en dat het niet aangaat de schuld hiervan alleen bij deze ..athe ïsten" te zoeken. Mensen als Ortega y Gasset, Unamuno, Baroja etc. heb ben, zoals Pedro Lain Entralgo vast stelde. in hun leven door eerlijkheid en rechtschapenheid uitgemunt, maar moesten door het gedrag van de mees te katholieken en hun opvoeding verschil tussen theorie en praktijk in het leven van vele katholieken enorm groot is en verliest zij daardoor elk geloof in idealen. In Madrid prakti- zeert slechts 7 pet. van de arbeiders en in steden als Barcelona en Bilbao schijnt het percentage nog lager te zijn. Na deze sombere analyse past het ons op enige verschijnselen te wijzen, die hoop op de toekomst geven. Ook al schreven wij in het voorgaande, dat een star traditionalisme in Spanje overweegt, toch wil dit niet zeggen, dat de agon volkomen ontbreekt. In de gehele Spaanse geschiedenis vinden wij voortdurend groepjes mensen, die naar een radicale doorbreking van de vicieuze cirkel streven en hun geloof willen verinnerlijken, vol mildheid en in sereen begrip voor de mening van anderen. Sinds 1898 heeft een groep intellectuelen met deze zelfde verin nerlijking en verdieping van eigen le vensovertuiging gestreefd, maar nli buiten de Kerk. Zo bestaan er ook op het ogenblik derangst" schip sedert november van het vorig jaar langs de kade te wach ten op een eventuele nieuwe eige naar. In de loop van -die tijd zijn er geruchten geweest, dat de tanker naar Oost-Duitsland zou worden verkocht, maar niette genstaande dat bleef hij onwrik baar verankerd aan de Middel burgse wal. Thans wordt echter op korte termijn een adspirantkoper verwacht, die uiter aard eerst het schip aan een nauwkeurige inspectie zal onderwerpen. Mocht de tanker echter op korter termijn worden verkocht dan is dit ove rigens in tegenspraak met de algemene tendens, die in de scheepvaartwereld is waar te nemen. Naar uit recente cijfers blijkt neemt het aantal opgelegde tankschepen eer toe dan af. Op het ogenblik zijn over de gehele wereld reeds meer dan 350 van deze schepen opgelegd. Dat bete kent een gezamenlijke tonryage van liefst 6.000.000 ton. In vergelijking met het vorig jaar betekent dit een toeneming van een miljoen ton. Deze hernieuwde toeneming is waar schijnlijk te wijten aan het vrijkomen van tankschepen, die gedurende lange t«d op „time charter" hebben gevaren. Dit laatste komt er ngeveer op neer, dat de schepen voor een bepaalde tijd door oliemaatschappijen worden ge huurd. Maar daarnaast hebben een aantal tan kers deelgenomen aan het vervoer van gestort graan tussen Amerika en Europa. En in de afgelopen tijd is de markt voor dit vervoer weer dermate slecht geworden dat lonende vrachten moeilijk geboekt kimnen worden. Ouderavond kleuterschool BROUWERSHAVEN. In de ge meentelijke kleuterschool werd een ouderavond gehouden.Voor deze avond bestond een goede belangstelling. De inspectrice voor het kleuteronder wijs, mej. Waesberge, hield een boeien de causerie over het onderwerp „Kin- GOES De secretaris van de Christelijke Emigratie Centrale afdeling Zeeland, de heer P. S. Marinussen, kon in zijn jaarver slag een enigszins tevreden ge luid laten horen. Hij vertelde, dat er iedere week in Middelburg, Goes en Axel spreekuur wordt gehouden (met daarnaast con tactenadressen in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Schou wen) en dat er over het gehele jaar 36 aanmeldingen, voor 100 personen, waren binnengekomen. Dit aantal behelst 22 pet. van het totale aantal aanmeldingen in de provincie Zeeland. Gezien de ver- Kringtvedstrijden in Goes MIDDELBURG, Volgens het kwar taaloverzicht van het Ned. Rode Kruis, kring Zeeland, heeft de collecte voor Tuindorp Oostzaan 49.819 opgebracht. In het kader van deze inzameling is vooral Duiveland goed uit de bus geko men met een bedrag van 10.857. In deze afdeling wordt het aantal gezin nen geschat op 1800, hetgeen dus neer komt op 6 per gezin. Het totale bedrag' uit Zeeland bete kent ongeveer 72 pet. van het streef bedrag wat, landelijk bekeken, weder om het hoogste is. De kringwedstrijden van het Rode Kruis zullen op 9 juli te Goes wor den gehouden. De voorwedstrijden zul len op 28 mei te Goes. Middelburg en vermoedelijk ook in Terneu zen plaats vinden. Ingeschreven heb ben 15 ploegen helpers en 8 ploegen helpsters. De kringvergadering wordt op 7 mei te Goes gehouden en op zater dag 2 juli zal in Middelburg de alge mene vergadering van de vereniging Het Ned. Rode Kruis worden gehou den. Plattelandsvrouwen bijeen WOLFAARTSDIJK. De afd. Wol- phaartsdijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield een bijeen komst in het Dorpshuis onder leiding van de presidente mevr. A. C. Note- boom-Blok. De avond werd verzorgd door Spanjaard n.v. te Borne. Na éen interessante lezing over katoen in h:et algemeen en de Cinderella-predukten in het bijzonder, werd aan de hand van projectieplaatjes een indruk gegeven van het produktieproces. Hierna werden nog enkele Cinderella-artikelen verloot. minderde belangstelling voor de emigratie vond de heer Marinus sen dit toch cijfers, die tot tevre denheid stemmen. De heer Marinussen bracht zijn jaar verslag uit in de zaterdagmiddag in „De Opril" gehouden jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de C.E.C. In het begin van zijn verslag vertel de de secretaris, dat het Zeeuwse be stuur van de C.E.C. bestaat uit twee vrijgekozenen en dat de andere leden vertegenwoordigers zijn uit de christe lijke organisaties in Zeeland. Het le dental. dat momenteel 46 bedraagt, ver toont een sterk wisselend beeld. 17 per sonen zijn belangstellende leden en de anderen zijn toekomstige emigranten, die zich aangemeld hebben. Als voor deel van het C.E.C.-lidmaatschap noem de spreker op het steeds op de hoog te blijven van de emigratie, en de pro blemen. die er tmee in verband staan. Tot slot zei de heer Marinussen: ..On danks de teruggang moet het werk blij ven doorgaan. Het bestaan van een christelijke organisatie voor emigratie is van eminent belang. Het is belang rijk, dat de emigranten een rotsvast geloofsvertrouwen bezitten". De voorzitter, burgemeester A, 3a Karn van Vrouwenpolder was in zijn openingswoord wat somber gestemd. Hij uitte zijn teleurstelling over de ge ringe opkomst en vroeg zich af: wat hebben wij nog te doen als chr. emi gratiecentrale? De heer De Kam sneed ook de ver minderde interesse voor de emigratie aan. Hij meende, dat door emigratie de bevolkingsdruk verlicht wordt. Men was blij, dat er nog landen zijn met veel ruimte en goede arbeidsmogelijk heden. „Wij moeten ons werk als christe lijke emigratie centrale steeds blijven doen, want het is toch ook weer tot meerdere glorie van Gods Koninkrijk". De heer L. Zielhuis uit Woerden, hoofdbestuurslid van de C.E.C. heeft aan de hand van prachtige dia's op in teressante wijze verteld over zijn reis indrukken in Canada. Hij heeft onge veer een maand in dit onmetelijke land vertoefd. punten. Ie prijs: Duo van de dames Corry en Tanny de Kraker, Ned- Herv. Kerkkoor Axel. 80 punten, le prijs; Dubbel duo van de dames van de Ber- ge-Lindhout. Riedijk-Bos, Haashoek-v. Zetten en Van Dijke-Bos, „VZOS" te St.-Maartensdijk, 75 punten, 2e prijs; Solo van Mw. M, Nijssen-Ridderhof, „Excelsior" Yerseke 77 punten, 2e pr.; Solo van de heer E. J. C. Sinke, Goes, 74 punten, 2e pr. Tweede afdeling: Dubbel duo van de dames II. Carels. S. de Rijke-Melse, M. v. d. Does-Heijstek en A. Zuidweg- Markusse. „Ons Genoegen" Heinkens- zand. 87 punten, le prijs; Solo van me juffrouw H Cok, „Crescendo" Kruinin gen, 81 punten, le prijs; Solo van de heer J. F. van Es, „Excelsior" Yerse ke, 76 punten, 2e prijs; Dubbel trio van de dames A. J. de Looff-Boot, I. Zan- dee, C. Karelse-Broelchoven, S. Wolse, C. Verhulst-Koster en S. de Kramer-de Looff, „Zang Veredelt" Kortgene, 79 punten, 2e prijs. Eerste afdeling: Solo van de heer J. Roose, Goes, 80 punten, le prijs; Duo van Mw. T. E. Jopse-Melse en de heer M. J. van den Berge „Crescendo" Krui ningen, 89 punten, le prijs met wissel beker; Solo van de heer Iz. Riedijk, „VZOS" St.-Maartensdijk, 80 punten, le prijs; Solo van de heer J. P. Uiterhoe- ve, Lewedorp, 85 punten, le prijs. Kwar tet van de dames H. Risseuw-Ver- douw en C. J. Smies-de Visser, *n de heren A. v. Drongelen en P. Ver ijzer, „Ned. Herv. Kerkkoor" Axel, 80 punten, le prijs. Solo van de heer P. A. F. Brugs, Goes 59 punten. Gem. dub bel kwartet bestaande uit de dames M. Bauer-Maas, J. Nieuwenhuize-Roelands M. Krombeen-Kuijper, en A. van Nieu- wenhuijzen, en de heren A Dek, A. Krombeen, C. Buijze en H. Meijer. „Crescendo" Kruiningen, 85 punten, le prijs. Duo van de dames H- Risseeuw- Verdouw en C. J. Smies-de Visser, „Ned- Herv. Kerkkoor" Axel, 79 pun ten, 2e prijs. Solo van de heer A. L. Riedijk, „VZOS" St.-Maartensdijk, 79 punten, 2e prijs. Gem. dubbel kwartet bestaande uit de dames A. de Looff- Boot, I. Zandee, C. Verhulst-Koster en S. de Kramer-de Looff, en de heren J Anthonisse. Harry de Looff, Jac. Kes- teloo en Jan Kesteloo, „Zang Veredelt" Kortgene, 80 punten, le prijs. Ere-afdeling: Solo van mevr. N. C'oe- horst, Goes, 92 punten, le pr. m. lof. Solo van mej. J. P- Everse. Kloetinge, 87 punten, le prijs. Solo van Mw/ M. Huisman-Palsen, Goes, 82 punten, le prijs. Solo van Mw. A. Tamminga- Buthfer, Goes, 93 punten, le prijs met lol. Solo van mej. C. B. Kousemaker, „Ned. Herv. Kerkkoor" Goes, 95 pun ten, le prijs met lof, met medaille en beker- Solo van Mw. A. A. Mol-de Vries Goes, 81 punten, le prijs. groepen, die serieus nieuwe wegen zoeken. Op de eerste plaats denken wij hier aan de jonge geestelijkheid, die steeds meer door de sociale nood be wogen wordt. Wij mogen bovendien met vreugde vaststellen, dat ook het episcopaat steeds meer oog voor de wantoestanden op dit gebied begint te krijgen. c De heer De Moor dankte de inspec trice voor haar uitvoerig en duidelijk betoog en bood 'haar uit erkentelijkheid een fraai lepeltje aan. Hierna vertoon de de inspectrice een serie door haar zelf vervaardigde kleurendia's, welke een voorstelling gaven van het werk der kleuters in een wel zeer modern geoutilleerde kleuterschool. In de vakature mevr. Franken werd w in het bestuur gekozen mevr J Slager, oud-militairen, die twee jaar met* eikaar Medegedeeld werd nog, dat 11 april; lief en leed gedeeld hebben in Indone- a.s. de school weer om negen uur be-jsië, hebben in een gezellige kout weer gint en dat het hoofd der school mej. eens de oude herinneringen uit de rim- Quant weer zover is hersteld, dat zij boetijd opgehaald. Het blijkt elk jaar 2 mei a.s weer haar normale werk aan weer een hartelijk weerzien te zijn. bestuur i school zal kunnen hervatten. j De hechte band, die er altijd is ge- GOES De leden van het Zeeuws O. V .W .-bataljon hebben eaterdagmid- dag weer de grote zaal van de Prins van Oranje „veroverd". Bijna honderd BROUWERSHAVEN. Het van de Oranje-vereniging heeft een cir-j De heer De Moor betuigde zijn dank culaire aan alle inwoners gezonden, voor de voorbeeldige wijze, warop me waarin het doel en de strekking vanvrouw Verstraaten-Stoel uit Zonnemaire de a.s. 5 mei-viering werd uiteengezet, j gedurende een periode van ruim vier Een belangrijk punt voor de juistemaanden als plv. hoofd der school haar feestviering noemt het bestuur o.m. de-j%er!k te Brouwershaven had gedaan, ze dag vooral vreugdevol tegemoet te l zien. Doch voor het opstellen van een ver antwoord feestprogramma en de feest- er viering is toch ook zeker nu weer een wel"toe"komen te menenTdat'dVKerk 1 of'er in geld nodig van alle ingezetenen.' onmogelijk de aangewezen weg kon Hiertoe werd in de periode van 49 zijn voor de redding van het mens- ?Pnl een inzameling aan de huizen der dom Zo staan wij voor het feit, dat inwoners gehouden middels een bus. KAPELLE. De Bond van Platte- de begaafden, die een worsteling met °°k ditmaal werd er geen lijst gepre- landsvrouwen afdeling Kapelle. kwam de waarheid aandurven, daardoor senteerd bij de geldinzameling. Het be- bijeen in Hotel ..De Zwaan onder lei- buiten de Kerk kwamen te staan, ter- stuur van de Oranjevereniging hoopte ding van de presidente mevr. Van Lie- wijl de lauwen of in de traditie voort- dat de opbrengst van de collecte hier- re-den Hamer. Tijdens de bestuursver- leefden óf tot doffe onverschilligheid door eerder zal mogen stijgen dan min- kiezing werd mevr Mieras-Vos tot be- vervielen. 1der zaI z,Jn dan mi'd.dels een lijstcol- stuurslid Sfkozem die de plaats van Wij geioven, dat wij hiermee de lecte. hef?'Betekend' vbrden'^De meeste ka- Ifl L 1 TV I lezing over de kinderverlamming. Naar mevr. Bakker-van Koeveringe. Besloten werd. om op 25 april aanstaande een reis te organiseren naar de Floriade te mevr. Schrier-van Maris zal innemen. Dr. Ter Haar uit Biezelinge hield een wetendheid. zonder drang naar ver- nieuwing. omdat een innerlijke bele- ving ontbreekt, terwijl het merendeel i van het Spaanse volk zich van de Kerk heeft afgekeerd zonder in een andei van de kleuterschool hield onder geloof of ideaal hiervoor compensatie ft te r s c h an van dehoer l w,i te vinden. Er bestaan twee Spanjes. hafr ouderavond Tn "het schooigebo^ 51 1 tf j '?i, h. aa" de Pauwstraal. De hoofdleidster, het katholicisme doortrokken is en hel meju(frouw Provoosl bracht verslag U1 reele, dat gedachtenloos voortleeft nf oyeJr het afgel0pen jaar. Bij de be- tot mateitalisme vervallen is. stuursverkiezing werden de heren J. i (-1 I I If Snoep en L. Vis herkozen. In de plaats NOORDGOUWE De oudercommis- Rotterdam. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen; 8/4 Ciandra. Ora- ta. 9 4 African Sky, Frejo, Vibran, Mary North, John*V. Vlissingen vertrokken: 9/4 Orato. Afrikan Sky. Ciandra. Frejo, Vibran. Mary North. Gepasseerd n. Antwerpen (Ned. Schepen) 3/4 rvoorkust. Hei loo, Victory, 94 Amers- kerk. Abbedyk. Henja. Hulst. Adriana, Ador. Setas. Diet. Stella Prima, Ommenkerk, Ap- plngedam. Sarpedon, Josef. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 3 4 Woltersum. Meteoor. Isola, Hado, Eenhoorn. Berbina, Arbon, 9/4 Paula, Manta, Oranje, Erebus, Lelykerk. Spirit, Eagle, Aries. Hel- loo. Mtiphrid-N. 10/4 Henja. Alpha, Ivoor- kust. Albatros, Ador. weest. wordt nog eens wat nauwer aan gehaald en meer dan eens klonk er een daverend gelach op. Het is frapperend, dat de mensen, die na hun terugkeer uit Indonesië (1948) in Zeeland zijn ge bleven, weinig belangstelling tonen voor deze jaarlijkse reünie. De oiid-militai ren. die thans buiten Zeeland werken en wonen daarentegen komen elk jaar van heind en verre om deze reünie bij te wonen Het is vijfden jaar geleden, om pre cies te zijn 12 februari 1945, dat het Zeeuws Bataljon onder de naam 2-14 R.I. werd geformeerd. De bataljons commandant van de Zeeuwen, de heer J, van Oort, heeft in zijn toespraak tot zijn mannen dit feit nog eens opgehaald en wekte de aanwezigen op om toch steeds op de reünie te verschijnen. „Dat is de enige band, die er nog is". Al werd op deze reünie dan ruim schoots gelegenheid gegeven tot onder linge conversatie toch heeft een ge zelschap uit Terneuzen voor wat mu ziek en cabaret gezorgd. Jackie de Lan ge. voor iedere militair van het batal jon een bekende figuur, werkte o.m. aan dit programma-onderdeel mee. KAPELLE. De afdeling „Kapelle- Biezelinge en Schore" van het Neder landse Rode Kruis, hield in het wijkge- bouw haar algemene vergadering, on der voorzitterschap van de heer C. Traas uit Biezelinge. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Spruit-Adriaanse bleek, dat de afdeling in het afgelopen jaar weer vele activiteiten ontplooid had. Het lectuurhuisje op het Kerkplein stond landelijk op de 81ste plaats, ter wijl de Zeeuwse ranglijst wat de huis- aan-huis-collecte betreft Kapelle op de tweede plaats vermeldt. De penningmeester, de heer G. Ruis- sen gaf verantwoording van het door hem gevoerde beheer. Het jaar werd afgesloten met een batig saldo van 30.51. Tijdens de bestuursverkiezing werden de dames mevr. K. J. Drever- van Hekke en mevr. Mooy-van Zeelen herkozen. Ook de heren L. de Jager en C. Traas werden herkozen. DEN HAAG. Op uitnodiging van de Italiaanse ambassadeur hebben za terdagmiddag de burgemeesters van Kortgene, Oude-Tonge en Dinteloord t.w. de heren A. A. Schuit, W. M. v. d. Harst eiï mr. II. Pop vergezeld van hun echtgenoten, gezamenlijk met ver schillende Italiaanse autoriteiten, ge luncht op de Italiaanse ambassade. Tot hun grote verrassing reikte de ambas sadeur, Markies Raimondo Giustiniani, na een korte toespraak de drie burge meesters een hoge Italiaanse onder scheiding uit n.l. de Cavaliere de l'Or- dine al Mérito della Républica Italiana. Met deze onderscheiding wil de Ita liaanse regering uitdrukking geven aan haar erkentelijkheid voor de wijze waarop Kortgene, Oude-Tonge en Din teloord vorig jaar een Italiaanse dele gatie o.w. de echtgenote van de Presi dent van Italië, mevrouw Gronchi en de Italiaanse minister van Volksgezond heid werd ontvangen, toen deze de wijk- gebouwen bezichtigde welke met finan ciële steun van Italië na de ramp kon den worden gebouwd, en teven voor de wijze waarop deze wederopbouw tot stand werd gebracht. HOEK. Voor de leden van het Rode Kruis werd in de gemeentelijke gehoorzaal een filmvoorstelling gegeven. Burgemeester Hanssens heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom mevr. De Potter-Vreeke, aan -wie voor 10 jaar trouwe dienst een oorkonde werd overhandigd. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. Leunis. De films „De weg door de wolken", „Eiland op stelten" en nog enkele anderen vielen zeer in de smaak. De zelfde films waren des middags voor de ouden van daten vertoond. WESTKAPELLE. Het gemeentebe stuur heeft met afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen een vergade ring belegd ten einde te komen tot een betere spreiding van de zomerevene menten. De vergadering stond onder leiding van burgemeester Th. de Mees ter, die in het kort het doel van de bij eenkomst uiteen zette. Hierna werden de verschillende evenementen vastge steld. Wekelijks zullen enkele festivitei ten plaats vinden met concerten, zang avonden, kotfbal- en voetbalwedstrijden gymnastiekdemonstraties, strandfees ten, ringrijden enz. De bedoeling is om begin september weer een vergadering te beleggen, waarin dan het winterpro- gramma besproken zal worden. Natuurlijk zijn hier ook andere re denen voor aan te voeren: de geringe ontwikkeling van het merendeel van liet volk, het zware leven door de slechte sociale toestanden etc. Maar de diepste ondergrond lijkt ons: het volkomen gebrek aan geloof in iets. In een godsdienstige radiouitzending werd onlangs openlijk gezegd, dat bij na de gehele mannelijke jeugd, zo gauw zij tot de puberteit komt, het ge loof overboord werpt, omdat zij op dc scholen een onwezenlijke religieuze opvoeding heeft gekregen, die uitslui tend op het sentiment gericht is. Bo vendien ervaart zij al gauw, dat het zorgd. kiesbaar was. werd gekozen mevrouw Oosse-de Jonge. Tijdens deze bijeen komst werden ook enige filmpjes ver toond. o.a. „Kinderen van zes zijn woelig". „Zeven is een gevoelige leef tijd" en „Waaraan de vijf- tot zeven jarige behoefte heeft". Met de bezich tiging van het werk van de kleuters werd deze bijeenkomst, waarvoor veel belangstelling bestond, besloten. De Oranjevereniging te Koudekerke beert het voornemen tegen bevrijdings dag weer een feestkrant met program ma uit te geven. Deze krant zal zeer binnenkort hui's aan huis worden be- KAPELLE In Zeeland zijn de appels en peren van de oogst 1959 thans praktisch allemaal verkocht. In Krabbendijke en Middelburg, op de veilingen, wordt reeds geen fruit meer aan geboden en de komende week zul len in Goes en Kapelle-Biezelinge ook de laatste fruitverkopen van het seizoen 1959 worden gehou den. Dan is het wachten op de nieuwe oogst. Deze periode zal dit jaar langer duren dan in andere jaren want normaal is het dat er tot eind mei op de Zeeuwse veilin gen fruit wordt aangevoerd. Dat het dit jaar zo vroeg is afgelopen komt door de grote vraag welke er vanaf het begin van het seizoen heeft bestaan naar het Neder landse fruit. Er werden hoge prijzen be taald en de lelers waren vlug geneigd om te ruimen. Hierbij kwam bovendien dat de houdbaarheid van het fruit minder was dan in andere jaren. Reeds zijn de eerste produkten van het nieuwe fruitseizoen verschenen. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge worden weer al elke veilingdag enkele doosjes met aardbeien aangeboden en als we én kele weken verder zijn zal dat aanbod ongetwijfeld groter worden. In het Zeeuwse fruitcentrum is de laatste jaren een toenemende belangstel ling voor de teelt van glas-aardbeien. Omstreeks half mei kan hiervan een redelijk aanbod worden verwacht. Op het ogenblik zijn het enkel nog aardbeien uit de verwarmde kassen welke worden aangeboden. Contactavond ouders en padvinders TERNEUZEN. Mejuffrouw M. van Strien sprak het openingswoord over de Padvindersavond, in het Hervormde Jeugdgebouw ..De Schakel" Zij wees er op dat deze avond gegeven werd met het doel meer contact tussen de vereniging en de ouders te leggen, maar ook om aan gelden te komen voor de bouw van een nieuw groepslokaal De wens is, een niet te duur lokaal net bui ten de stad waar naar hartelust kan worden gespeeld. Er zal. om dit doel spoediger te kunnen verwezenlijken, getracht worden om meer donateurs te werven. Het programma dat door de EOS groep van het Nederlandse Padvinsters- gilde afdeling Terneuzen werd verzorgd gaf verschillende vlot gespeelde num: mers te zien. Vooral „Grommelgrom en de boskabouter" viel erg in de smaak.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5