Mei één kaartje over VAN EEN ONTROEREND LEVEN.... Comfortabel reisje in merkwaardige trein kim DE EASTER PARADE WORDT HEEL FEEST j FLITS GORDON in het I heelal KAPPIE EN DE DING-DONG I ZEElfWSCH DAGBLAD Pagina 2 Mijmerend Nog een stap ZAAK-BALLETMEESTER IN HOGER BEROEP P!' De fiets Op z'n Amerikaans Jack Dunkley V Uit de kerken Maandag 11 april 1960 T"\E VORIGE WEEK een comfortabel reisje ge maakt in een heel merkwaar dige trein. Hij kon er prat o-p gaan dat er nog nooit eerder een dergelijke samenstelling door Nederland had gereden. Dat kwam zo: Vele toeristi sche zuilen" hadden, onder een soort toeziend oog van va der N.S., de handen ineen ge slagen en allemaal een stukje trein geleverd. Zo daverde direct achter de machtige loc ..een bar-wasrijtuig van de Zonexpres richting Zuid- Limburg. Alsof er in de dagelijkse handel en wandel geen harde con currentie bestond was er een lig- rijtuig van het Hotelplan aan ge koppeld. De Wagons-Lits-Cook had een paar restauratierijtuigen in het rijdende zakje gedaan. De Rijnex pres pronkte met een eerste-klas rijtuig en voerde zonder een zweem van afgunst een ligrijtuig van de Bergland-Expres achter zich aan. Rode-lichtendrager was een zitrijtuig met schuifzittingen. Voilal Om. het beeld van de verbroederd© eenheid compleet te maken hadden zich dames en heren van alle orga nisaties in de wagons genesteld. Zin en diepere achtergrond van dit alles waren vragen van Nederlanders die geïnformeerd willen zijn over de vakantietreinen waarvan we de na men al '.lebben genoemd. Vandaar de ze ..oriëntatierit" die nog eens dui delijk onderstreepte hoeveel meer er in ons modern toerisme mogelijk is dan nog slechts een vijftien jaar ge leden. Wij waren dus naar het schone Zuid-Limburg gereden. Met schrijver Viruly al mijmerend uitkijkend over het landschap waarin iedereen en al les zich opdofte voor het te verwach ten legioen vakantiegangers, zei hij: Is dit eigenlijk niet een wonder? Je koopt met één kaartje een gereser veerde plaats, snel vervoer, comfort, nachtrust en een groot stuk tijdwinst. De ene dag laat in de middag je huis deur op slot en voordat het volgende noenmaal is aangebroken zit je eigens diep in Zwitserland of Oostenrijk, zelfs tot in Italië. Hij had gelijk, en de Nederlanders ontdekken de mogelijkheden steeds meer. De Bergland Expres, om een enkel voorbeeld te noemen, werd om streeks Kerstmis 1953 ten doop gehou den, maar het afgelopen seizoen bracht zij al bijna 29.000 Nederlan ders naar verre oorden, driemaal per week een trein vol. Natuurlijk, een zitplaats die met een enkele handbeweging kan worden veranderd in een rust- of slaapfau- teuil, of een plaats in een ligrijtuig. is geen opgemaakt bed J.iuis, maar deze treinen hebben verre oorden op redelijk comforbabele manier en zon der overstappen bereikbaar gemaakt voor de grote massa die er vroeger niet aan toe kwam, of opzag tegen al le besognes die de treinleiders nu uit handen nemen. Nog een stap verder is de combi natie: trein-vliegtuig-bungalow, die een tiendaagse reis naar Corsica mo- gelijik maakt. Per Zonexjpres trein naar Marseille, vandaar per vliegtuig naar Corsica, waar gelogeerd wordt in paviljoens (met zes tot acht ka mers) die in gedeelten worden ver huurd. Ieder (afsluitbaar) gedeelte heeft zijn eigen sanitaire voorzienin gen. Ook dat is het wat Viruly bedoel de. Maar niet iedereen kan er een wonder in zien. Zó verwend zijn we al, ook in het toerisme. wfcssswi?smmhite msa 1 1 :;:;rn;fc;i.T.ïMür.fc;rtar ROTTERDAM. De officier van jus titie bij de rechtbank te Rotterdam is in hoger beroep gegaan tegen het von nis dat de rechtbank heeft uitgesproken in de zaak van de 40-jarige balletmees- ter J B., die op 15 maart' terecht heeft gestaan verdacht van vrouwenhandel. De rechtbank achtte het telastgelegde feit niet bewezen en sprak B. daarvan vrij. De officier van jusitie had een gevange nisstraf geëist van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. 48 Verder was ook Béria, het vorige hoofd van de politie, ervan op de hoogte. Maar hoe zou men hem nog iets kunnen vragen, daar hij in 1953 ter dood werd gebracht? Behalve hij was er dan nog de minister van vei ligheid Abakoemov, die iets van de zaak had kunnen weten. Maar -al weer heel toevallig was ook hij geëxecuteerd, zodat er absoluut geen inlichtingen uit de eerste hand te verkrijgen waren. Beria en Abakoemov waren de aartsvijanden van het Russische volk. er. zij hebben zich aan talloze mis daden schuldig gemaakt. Onderande- re hadden ze ook deze nètelige /.aak- Wallenberg op hun geweten. De officiële verklaring die Gromy- ko de Zweedse ambassadeur deed toe komen. was evenwel geen antwoord op de volgende vraag: Waarom heeft Bei ia Wallenberg doen verdwijnen, nadat zijn handlangers hem hadden gedeporteerd? Ondèr voorwendsel dat hij in dienst stond van het westelijke imperialisme? De doden spreken niet. De fe- vangenisdokter is dood. Beria is dood, Abakoemov is dood en volgens de Russen is Wallenberg ook dood. Maar is dal wel zo? En indien het waar is, is hij dan werkelijk op 17 juli 1947 gestorven? Kan hij dan niét meer spreken, enkelen van ons kunnen dat wel, zo niet in zijn plaats dan. wel uit zijn naam. Ik zelf voel dit als een ge biedende plicht. En ik zou het wel willen uitschreeuwen: die nota, waar mee Moskou definitief een punt heeft willen zetten achter deze zaak, over tuigt me al evenmin als alle voor afgaande. Mijn eigen ervaring, hoe beschei den die ook moge zijn. bewijst, dat de zaak-Wallenberg niet beperkt is gebleven tot een beperkte groep van ingewijden. Integendeel het samen gaan van de diplomatieke acties, on dernomen door de Russische rege ring, en de achtereenvolgende na speuringen door de Hongaarse politie wijzen erop, dat het gehele adminis tratie-apparaat in beweging was ge bracht om het dossier" te wijzigen. Ook sta ik zeer sceptisch tegen over de stelling volgens welke Wal lenberg een hartaanval zou hebben gehad. In 1947 was hij vijfendertig jaar. Hij was een getraind sports man. een uitstekend skiloper en in structeur van het Zweedse leger. Meermalen heb ik hem tijdens sport evenementen gadegeslagen, en niets wees erop dat er iets aan zijn hart mankeerde. Ik heb in het ziekenhuis vele hartpatiënten gezien. Bij Wal lenberg had men allés kunnen ver wachten behalve een hartverlamming Ik zou hierin misschien nog kun nen geloven, als niet de Russiscne ïegeruig ondanks allé bewijzen en getuigenverklaringen zo hardnekkig was blijven ontkennen in 1945, 1946. 1947 en zelfs nog later dat Wallenberg ooit naar Rusland was gedeporteerd, of dat hij was vast gehouden in békende gevangenissen, waar niemand incognito verbleef. En onder déze omstandigheden heb ik liever dan te geloven in de pöslhume versie van de Sowjetauto- riteiten, vertrouwen in het getuigenis van de gewezen Duitse diplomaat. Ernst Wallenstein. - Hij heeft, voor hij in zijn land te rugkeerde, in verschillende Russische gevangenissen vertoefd, en hij ver klaarde: ,,In november 1947 zat Wal lenberg in de cel die lag onder de mijne in de LeftortovSkaia-gevange- nis". Volgens de nota van Gromy- kov was Wallenberg op die datum al vier maanden dood, en notabéne gestorven in de Loebianka-gevange- nis! Waarom zou men aan deze be wering meer waarde hechten dan aan alle andere leugens die eraan zijn voorafgegaan? Er zijn mensen van wie men niet kan aannemen dat ze werkelijk dood zijn, zelfs niet al ziet men ze in hun kist liggen. En in mijn ogen behoort Wallenberg tot diegenen. Ik klamp mij vast aan dez? ge dachte dat dat zogenaamde defini tieve communiqué nog geen reddn is om alle hoop ie laten varen Er blijft een hiaat bestaan. Want hel is een feit dat niemand Wallenberg heeft gezien toen hij dood was. behalve dan misschien die dokter, die niet meer kan getuigen. Dé Russische autoriteiten hebben hun overtuiging gegrond op een toe vallige doodsconstatering, tereent of ten onrechte. Dit geheimzinnig einde als men het een einde wil noemen doet mij aenken aan een ander gevaJ. In 1849 verdween Sandor Petafi, de grootste dichter van mijn land on der w ens naam twee revoluties heb ben gewoed, op het slagveld van Se- gesvar tijdens een gevecht met de Russen. Men heeft nooit zijn lijk kunnen vinden. Vijf en zeventig jaar lang heeft de heLe natie koortsachtig naar zijn spoor gezocht, en men beefde van ontroering als er weer een, zij het nog zo kleine aanduiding werd gevonden, als er weer iets aan het licht kwam. wat de overbrenging van de dichter naar een bepaalde tsaris tische gevangenis of Siberische mijn scheen te bevestigen. Tot aan de vooravond van dé laat ste oorlog werden er nog steeds nieu we ..feiten" gesignaleerd. Toch blijft de redelijkste veronderstelling, dat hij is gesneuveld bij een aanval van de kozakken. Maar in het geval-Wallenberg heeft tot nog toe geen van de officiële stellingen mij kunnen overtuigen. Het werk van Petafi blijft leven in de harten van de Hongaren. Dat van Wallenberg, die zijn leven stel de in dienst van de mensheid, ver dient evenzeer een plaats in de his torie. SLOT. DOOR THEO VAN BERGEN EN BEN VAN ROSENDAAL jaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiïiiiii DE WERELDBEROEMDE Easter Parade in Londen, die dit jaar niet in Hyde Park maar in Battersea Park zal worden gehouden (op 17 april) zal worden voorafgegaan door een riant schouwspel op de Thames. De burgervaders van Westminster en de voornaamste districten zullen, evenals talrijke belangrijke functïöfta-_ rissen van het gemeentebestuur van Londen per boot naar Battersea ko men. Zij zullen worden geëscorteerd door zeecadetten, zeeverkenners*, de waterpolitie en privé-kruisers. De he le stoet wordt geleid door de haven meester van Londen. De Londense brandweer zal ter verwelkoming voor een spectaculair waterfestijn zorgen. DE EASTER PARADE zelf zal onder andere omvatten een optocht van oude autos, een dansuitvoering, een schouwspel over ,,De fiets f^or de eeuwen heen. demonstraties van land-, zee- en luchtmacht en mode shows. En voor de lekkerbekken onder hen, die denken dit jaar in Londen te komen, nog deze tip: op Leices ter Square is een modern restaurant geopend, dat de naam The guinea and the piggy heeft gekregen. Voor de prijs van één guinea (ca. 11) mogen de gasten er zoveel eten als zij willen. Zij kunnen een keus doen uit meer dan tachtig Engelse en con tinentale gerechten. De Nijmeegse feestverlichting, tot haar voortijdige dood vijf jaar geleden een beroemdheid, keert dit jaar terug. Half juli zullen de duizenden lampen weer op alle oude plekjes gaan gloeien. Alleen de singels komen pas de volgen de zomer weer aan de beurt voor een stralend 'ëestkleed. De verlichting vormde vele na-oorlogse jaren lang dè attractie waarmee de Keizer Karelstad miljoenen bezoekers naar de boorden van de Waal trok. O De „kaasexpres" zal ook weer present zijn: van 8 juli tot en met 2 september iedere vrijdag uit Rotterdam en Am sterdam naar Alkmaar. De Schagermarktexpres begint op 7 juli weer vol goede moed; tot en met 25 augustus iedere donderdag uit Amsterdam. Zaandam, Castricum en Alkmaar zijn de stopplaatsen. Ockenburg, het nu al dertig hectare grote en met 400.000 heesters beplante kampeerterrein bij Den Haag heeft zijn poorten weer geopend. Vóór de zomer komt nog een stuk van 2500 vierkante meter gereed. Teken des tijds: er komt een wasplaats voor auto's. Iets heel anders: zaterdag is het nu al beroemde Nationaal Rijtuigmuseum Nienoord te Leek (15 km van Gronin gen) weer geopend. Bezichtiging dage lijks van 918 uur. 9 Niet harder dan honderd kilometer per uur! Dat moet tussen 1 april en 1 oktober op de Franse wegen het wachtwoord zijn voor bestuurders van personenauto's en motoren. Deze snel heidsbeperking geldt althans in de weekends en op een bepaald aantal feestdagen, zoals Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag. De nieuwe maat regel ter bevordering van de verkeers veiligheid geldt tussen zes uur 's mor gens en tien uur 's avonds. De snel heidsmeters van autobussen mogen niet boven de 85 km/u oplopen. De Zwitserse posterijen gaan deze zomer in samenwerking met het reis bureau Danz'as met hun nieuwste toer- wagens zevendaagse rondreizen door Zwitserland maken. De tocht voert doe/ drie onderling zeer verschillende stre ken, de Jura, het Middelgebergte en de Alpen. Ook de beroemdste toeristen centra zijn er in opgenomen. De erkende Nederlandse reisbureaus en het Natio naal Zwitsers Verkeersbureau (Konings plein 11 Amsterdam) kunnen er u alles van vertellen. TV7ALLY BYAM, de Amerikaan die W zich een reputatie heeft opgebouwd als organisator van vakantietrips op grote schaal per caravan, is weer in actie, i Gisteren kwamen, dank zij zijn bijzon- j dere zorgen, in Rotterdam 147 Ameri kanen aan, die in 56 caravans een tochtje door Europa gaan maken. Een tochtje dat een goed half jaar zal duren. s door .llllll!ll|lllllllllllllllllllllllllll||||| rENETIË er zijn weinig steden op de wereld, die zo vaak zijn bezongen en waarvan zo elk hoekje elk pleintje, elk beeldhouwwerk is gefotografeerd, of het moest Rome. Parijs of Florence zijn. Deze laatste drie steden zijn in uit gaven van Van Goor Zonen in Den Haag trouwens reeds bezongen met foto's van Kurt Otto-Wasow. dezelf de van wie thans weer een fotoboek •,s verschenen Over de Dogenstad. Het zijn voor een groot deel de ka rakteristieke beelden van Venetië, d;<- Otto-Wasow ons laat zien: het Sin Marcoplein. de Riaito-brug, het Canal Grande, het Ca d'Oro van de Conta- rini's. maar het liefste van al zijn ons toch opnamen als die van het vissersdorp Burano en de bonte scha kering van kleuren op de visserssch - pen. Dat zijn kleurén die echt zijn. de bruine netten, het groen van de vis- bunnen, het lichtere bruin der kurken- drijvers. VAT ALLES is nog van een ont- roerend leven. dat. doet denken aan onze Zuiderzee. In de stad zelf vindt men in steeds ergere mate het verval van paleizen, die niet meer te onderhouden zijn. Ook dat evenwel is Venetië, omdat juist het verval van vele van haar gebouwen deze stad een verweerde sfeer geeft als van een huis dat jarenlang door de zelfde mensen werd bewoond. En juist die sfeer beeft een pleintje als de Campo San Toma, dat Otto Wasow fotografeerde veel meer dan het San Marco-plein- Dr. H. E. Friedrich schreef de in leiding tot dit fotoboek, het vierde in de serie Wereld in kleuren. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Poortvliet J. van Dijk te Wezep. GEREF. KERKEN Beroepen te Vallhermond G. J. van den Pol. kand. te Nijkerk. Bedankt voor UIruim K. Sierink te Oosternijkerk; voor Buitenpost C. de Kruyk te SidJdeburen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Berkel en Rodenrijs K Deddens te Leerdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkonp D. Slagboom te 's-Gravenzande. te Oud- Beijerland G. J. Buijs te Papendrecht. 60. ..Ik ben benieuwd, of mijn briefje die ouwe voorlader van een kapitein tot andere gedachten heeft gebracht.. mompelde overste Lont tot Kruityal „Zeelui zijn wel taai, maar tegen vlie gend materieel kunnen ze niet op! Ach ja, de techniek gaat ver tegenwoor dig... Liefkozend streelde zijn hand over de knop. waarmee hij het projectiel kon loslaten, dal onder aan het vliegtuig hing. Plotseling echter, bleef de krijgs man bezorgd voor zich uitstaren. „De bom zal toch niet te groot zijn?" i vroeg hij zich at. „Bunkers en kaze matten... Ik heb hem berekend op d%= grootte van het schip. Lengte plus breedte,plus hoogte van het doelwit, vermenigvuldigd met de honderd brok stukken waarin het uit elkaar zal vlie gen, dat is de hoeveelheid springstof van de bom. Maar... ik heb geen reke ning gehouden met de geringe afmetin gen van „Het Oog van de Nacht"! Als ik het projectiel moet gebruiken, vliegt de saffier van de Mogol in duizend scherfjes., die vind ik nooit terug!" Dubbend trommelde hij met zijn vin ger op de stuurknuppel. Al peinzende had hij de plek bereikt, waar de Kraak zich bevond. Daar zag hij, dat zijn be zorgdheid overbodig was. Er was een bootje uitgezet en daarin waren duide lijk de opvallende vormen van de Öing. Dong zichtbaar. Ook bemerkte de Over ste, dat de Kraak zich alweer verwij. derde. „Onvoorwaardelijke overgave., geheel volgens plan!" stelde hij tevreden vast. „Geen onnodig verspillen van munitie Ha! Nu is de steen van mij!" Ten bate van óe Hemava werd over het eerste kwartaal van 1960 in Sint An- naland een bedrag van ƒ53.10 opge- stuiurd. Mej. L. M. Duij.zer uit St. Annaland slaagde te Bergen pp Zoom voor het dipolma mac-hineschrljven. Zij werd hiertoe opgeleid door de heer K. Koets- dijSï. De afdeling Goes van de N.C.V B vergaderde onder leiding van mej Gle^ rum. Mevrouw Eberlê uit Rotterdam ;»prak over het onderwerp ..Zijn de Jo lden nog het uitverkoren volk?"

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2