SLEPEND OVERLEG NA VIER JAAR VOLTOOID KIL AKKOORD - STREEP DOOR OUDE REKENING ELTEN EN TUDDEREN WORDEN WEER DUITS Ons Kinder Paasfeest PM Vragen over Bergens zand in Kamer en raad Nederland en Duitsland ruimen verschillen op 280 MILJOEN MARK IN 3 TERMIJNEN Permanente commissie voor Eems naar ons land ijsbergen nog steeds gevaarlijk? Zaterdag 9 aprii 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Verzet uitgesloten Schatkist Auslandbonds Geen schade voor Nederlandse bedrijven Duitsland vertraagt Euromarkt Snelweg Emmerik-Arnhem in 1961 gereed ;SSf biAve'ragentulesenuions Tanden'Lichtschip aangevaren GRATIS VERVOER NAAR DUITSE KERKHOVEN Terug Grenslanderijen FIJNE TULBAND EI MET KAAS TOETJE WAT ANDERS Verhitte gemoederen in Limburg Van onze correspondent I heeft beroepen en het zelfbeschik-1 1 kingsrecht van de betrokken bevol- Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het giste ren in Den Haag getekende Ne derlands-Duitse verdrag, dat de nog bestaande geschillen tussen beide landen regelt, is de bepaling opgenomen dat de bondsrepubliek 280 miljoen Duitse Marken op tafel moet leggen om de financiële kwes ties met Nederland uit de we reld helpen. Dit bedrag wordt betaalbaar in drie termijnen: honderd miljoen op de dag van ratificatie door de parlemen ten, een jaar later de helft van het restant en weer een jaar later de rest. Voor de Nederlanders, die wegens ras, geloof of wereld-beschouwing door de nazi's zijn vervolgd, komt uit het totaalbedrag van 280 miljoen een be drag van 125 miljoen Mark beschik baar. De Nederlandse regering zal zich belasten met de verdeling van deze schadeloosstelling. Het ligt in de verwachting dat de betaling bij voor rang zal geschieden (dus niet behoeft te wachten tot de laatste termijn door Duitsland is voldaan) en dat de uitke ring vrij van belasting zal zijn. Landgenoten, die om andere rede nen door de Duitsers zijn vervolgd met name de verzetsslachtoffers komen voor de uitkering niet in aan merking. Van Duitse kant is men niet bereid gebleken hun aanspraken te erkennen, zodat Nederland geen ande re mogelijkheid had dan deze rechten voor te behouden tot de herstelbeta lingen bij een Duits vredesverdrag ter sprake komen. Het overige deel van het bedrag groot 155 miljoen mark vloeit voor het overgrote deel naar de Nederland se schatkist. Het regelt de volgende Nederlandse aanspraken: j Terugbetaling van door de over heid en de Nederlandse spoor wegen gedane investeringen in de grenscorrectiegebieden, die bij dit verdrag worden teruggegeven aan Duitsland. O De vergoeding wegens tijdens de bezetting uit Nederland wegge voerde „Auslandbonds". 2 De Nederlandse vorderingen voor restitutie van in Duitsland uitgegeven affecten, die tijdens de bezetting in Nederland zijn aange kocht met waardeloze rijksmarken; Een aantal kleiner* vorderingen, omvattend de niet afgeloste zgn. tredefinakredieten en celwol- kredieten. in Duitsland aangehou den tegoeden van vroegere natio- naal-socialistische organisaties in Nederland die aan die organisaties toebehoorden, door „Verwalters" naar Duitsland overgemaakte tegoe den en restitutie van binnenschepen. De onderhandelingen over de Aus landbonds <de in buitenlandse valuta uitgegeven Duitse leningen, die in de bezettingstijd na opheffing van de de- viezengrens werden aangekocht) heb ben een zeer moeilijk karakter gehad. Deze bonds zijn niet te identificeren omdat zij in het Sammeldepot van de vroegere Duitse rijksbank waren op geslagen, dat geheel in handen van de Russen is gevallen. Indien een vredes verdrag met Duitsland mogelijk zal zijn en deze waardepapieren uit het Sammeldepot ooit opduiken, is het mo gelijk dat Nederland er nog eens op terugkomt. Naast dit bedrag gaat de bondsre publiek van 1 april jl. af alle uitga ven voor de lopende overheidsinveste ringen in de grenscorrectiegebieden voor haar rekening nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De haven Delf zijl krijgt het recht een eigen verbinding te maken naar de Eems, wanneer de tegenwoordige zuide lijke toegang van het hoofdvaar water niet meer behoorlijk kan worden open gehouden. Voor de Groningse havenstad is dit een belangrijk punt in het Nederlands- Duitse verdrag. Er zal een permanente Neder lands-Duitse Eemscommissie wor den ingesteld om regelmatig overleg te plegen en eventuele bezwaren tegen waterstaatswerken te bespre ken. Beide partijen verbinden zich tot een goede samenwerking om de toegang van de havehs Delfzijl en Emderi met de zee te waarborgen. Zonodig kunen zij een beroep doen op een in te stellen scheids gerecht voor de beslissing van alle geschillen met betrekking tot het verdrag. Tot deze oplossing zijn beide landen gekomen, toen bleek dat een vaststelling van de grens in de Eems niet mogelijk bleék. EENS PER JAAR In een briefwisseling hebben de ministers Luns en von Brentano nog het volgende vastgelegd: De vertegenwoordigers van het havenschap Delfzijl en van het land Nedersaksen (als eigenaar van de haven Emden) zullen minstens eenmaal per jaar bijeenkomen voor uitwisseling van gegevens over voorgenomen investeringen en ter oespreking van andere economische vraagstukken der beide havens. De beide havenbesturen zullen alle maatregelen nalaten, die de natuurlijke taakverdeling tussen beide havens zouden benadelen. Met name zullen zij geen erts en kolen overslaan die voor het natio nale achterland van de andere haven zijn bestemd of daarvan af komstig zijn. Maar dit laatste zo is nadruk kelijk vastgesteld zal pas ingaan op het tijdstip, waarop een nieuwe verbinding tussen Delfzijl en de Eems als hoofdvaarwater in ge bruik wordt genomen. INPOLDERING Het staat nog niet vast of Delfzijl na het in werking treden van dit verdrag inderdaad behoefte zal hebben aan die nieuwe ver binding en wanneer zij zal worden aangelegd. Nederland verbindt zich de Dol- lard niet in te polderen dan na overeenstemming met de bonds- républiek: Deze -bepaling- geldt ech ter niet voor het Nederlandse deel van Dollard (hier ligt de grens wel vastdat circa duizendha groot is. Inpoldering kan hier zonder meer geschieden. HAMbUitu De eerste Duitse kingsgroepen volledig gerespecteerd T "i fTV| reacties op de ondertekening van het i wordt. Niet vergeten moet worden, V Al 1 T KJ I h AO T RP verdrae van Den Haag door de mi-l^oi Nederland het meest eelerlen heeft -1- Glilll J- flAllU V; Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In het ontwerp verdrag tussen Nederland en Duits land staat definitief wat algemeen bekend is geworden: Elten en Tud- deren gaan terug naar Duitsland. Slechts 113 ha. bos- en heidegrond van Elten blijven definitief bij Nederland. De in het verdrag opgenomen be palingen waarborgen o.m. dat Ne derlanders in deze gebieden hun beroep of bedrijf zullen kunnen voortzetten. Er zijn uitvoerige regelingen getrof fen voor de overgang van Neder lands recht naar Duits recht. Voor het doorgaande verkeer van Nederland naar Nederland door zowel Elten als Tudderen wordt op bepaalde wegen dit verkeer vrijgesteld van in- en uitvoerrechten etc. Dit is van groot belang voor de steenfabrieken rondom Lobith en het vervoer der Staatsmij nen in Limburg. VRIJE WEG In Tudderen wordt de weg Schinveld- Konmgs'bosch, door Nederland aange legd, op den duur een geheel vrije weg. Nederland moet dan wel op zich nemen de weg door de bouw van zes tunnels en viaducten vrij te maken van gelijkvloerse kruisingen. Neder land krijgt voorts het recht door Tud- RIJNVAART Internationale liof beslist in gesehillen Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. Over de rijnvaart een der punten van het Nederlandse ver langlijstje in de onderhandelingen be paalt het verdrag slechts dat geschillen over de Acte van Mannheim ter be slissing aan het internationale gerechts hof kunnen worden voorgelegd. De Duitse bondsrepubliek heeft de rechtsmacht van het hof met ge bruikmaking van de zgn. facultatieve clausule van het hof op 18 april 1955 slechts voor toekomstige geschillen aan vaard. Over de vervuiling van de Rijn, die zowel Nederland als Duitsland een zeer belangrijk vraagstuk acht, zijn beidé par tijen overeengekomen spoedig met de andere rijnoeverstaten een regeling te treffen. - deren een hoogspanningskabel en lei dingen voor gas, water en telefoon aan te leggen. Van belang is hier verder het recht" van Nederlands gebied uit steenkolenvelden bij Hillensberg en Wehr té ontginnen. Van het derde grote grenscorrectie- gebied, Beek-Wyler bij Nijmegen, blijft het grootste gedeelte inclusief het gehele bosgebied definitief bij Ne derland. Een klein deel met Duitse bewoners gaat terug naar de bondsrepubliek. Voorts hebben Nederland en Duits land van de gelegenheid gebruik ge maakt op nog 42 andere plaatsen klei ne en zeer kleine grenscorrecties aan te brengen ten behoeve van de wa terbeheersing van grensoverschrijdende beken en riviertjes. Over deze grenswateren zelf bepaalt het ontwerp-verdrag dat beide par tijen in een permanente commissie overleg zullen plegen over waterstaat kundige werken, die wateroverlast en schade moeten voorkomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Youth Theatre, dat door Sir Michael Redgrave wordt be schouwd als de springplank naar het grote toneel, gaat een toernee maken door ons land. Den Haag zal de conti nentale première beleven van Hamlet, die op 19 april in de Koninklijke Schouw burg wordt gegeven. Op 20 april volgt nog een voorstelling in Den Haag. waar- na Enschede. (21.K Hilversum (22), Arn- een versnelde totstandkoming van de hem (24), Eindhoven (25), Utrecht (26) BRUSSEL (ANP) De plannen voor Euromarkt zullen wat het Westduitse parlement betreft pas over enkele maanden hun beslag kunnen krijgen, aldus de Westduitse staatssecretaris van economische zaken A. Müller-Ar- mack. Voor bet wijzigen van het douaneta rief is een wettelijke basis nodig, zo zei hij. Bekrachtiging van de voorge stelde versnelling door de volksverte genwoordiging zal niet kunnen gebeu ren voor 1 juli maar op zijn vroegst op 1 oktober. Dit verschil van enkele maanden is volgens Müller-Armack niet in strijd met de over het algemeen gunstige houding van de Westduitse regering te genover de versnelling. HAMBURG De eerste Duitse kingsgroepen volledig gerespecteerd ïacties op de ondertekening van het1 - verdrag van Den Haag door de mi- dat Nederland het meest geleden heeft nisters von Brentano en Luns zijn i van de naziterreur en alleen de tijd uiteenlopend van aard- het leed kan doen helen, niet een ver- Men spreekt enerzijds van een slot- drag dat door beide volken nog ge- streep onder een oude rekening, waar- ratificeerd moet worden, aldus ten- mee vereffening van oorlogsschuld en slotte een commentator van de Nord- tegemoetkoming in aangedaan nazi- deutsehe Rundfunk. I leed geëffecteerd wordt, anderzijds izijn stemmen te beluisteren die wijzen op de kilte rondom dit akkoord, dat niet het resultaat genoemd kan wor den van hartelijke vriendschappelijke gevoelens bij een buur- en broeder land. De Nederlandse gevoelens blijken veeleer onverzoenlijk, slechts het nuchtere koele verstand maakte van Nederlandse zijde dit akkoord ten slotte mogelijk. In dit verband wordt men in het Duitse kamp eraan her innerd, dat Nederland het laatste buurland in het Westen is, waarmee de Duitse landsgrenzen definitief worden geregeld. België heeft ons reeds twee jaar ge leden onze grensgebieden teruggege ven, wordt opgemerkt en Frankrijk heeft het Saargebied prijsgegeven na dat in 1955 de bevolking tegen een zg. Europese oplossing haar stem gegeven had. Thans wordt geen volksstemming gehouden in de aanvankelijk ge annexeerde grensstreken, daar het Nederland duidelijk is dat Duitsers bij Duitsland willen behoren. Niettemin bleken de onderhande lingen met Nederland buitengewoon taai, waarbij de Bondsrepubliek zich steeds op volkenrechtelijke principes Rotterdam (27), Haarlem (28) en Am sterdam 129 en 30) aan de beurt zijn. De Nederlandse toernee geschiedt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het genootschap Nederland-Engeland. Advertentie Canadian National Railway zag haar bru- to-inkomsten in 1959 stijgen van 704,9 miljoen tot 740,2 miljoen. Het verlies daalde van 51,6 miljoen tot 43.6 mil joen. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG. Over de aanleg van een verbinding tussen de Nederlandse auto-j T Duitsland vast, dat de aansluiting Em-| DEN HAAG. Het lichtschip West- merikArnhem vóór eind 1961 gereed j hinder is gisterochtend om zes uur aan- zal zijn. Ook het deel Oberhausen— jWesel zal voor dit tijdstip klaar komen. I Het resterende deel van de autobaan jWeselEmmerik zal Duitsland dan uiter- lijk vóór 1 juli 1965 voltooien. Van onze Haagse redactie. I DEN HAAG. Jaarlijks zullen dui zend familieleden van omgekomen ge- I deporteerden gratis vervoer van de Duit- i se spoorwegen krijgen als zij een bezoek 'willen brengen aan in West-Duitsland1 of West-Berlijn gelegen kerkhoven of1 gedenkplaatsen. J^ET PAASFEEST is een feest voor het kind. Daarom is deze Paasreis dan ook voor alle kleine en grote kinderen geschreven. Heeft u een tuin? Hè, probeer dan eens om -uw Paasfeest te begin- 'nen op Franse wijze. Verstop vele gekleurde eieren in de tuin en laat het kroost er al in de vroege ochtend naar zoeken. Tien tegen één, dat uzelf mee gaat zoeken, omdat niet alle eieren (schrijf vooral op hoeveel u er verstopt) te vinden zijn.en u toch ook niet meer elk hoekje en gaatje heeft onthouden. gevaren door het Spaanse schip Agro- cai. Het lichtschip kreeg een gat in de romp maar de schade was niet ernstig. De Westhinder had geen hulp nodig. Gekleurde eieren zijn mooi en aantrekkelijk: nog leuker zijn de eieren waarop we zelf een geestige tekening hebben aangebracht (oh, hoe heerlijk om dit zelf te kunnen doen!) of er een overdruksel op hebben gefabriekt!.. Zo'n prentje op een ei is voor de kinderen wel ,,je van het." Bij het hard koken van deze paaseieren doet u er wel aan om op de eieren die in een pannetje liggen eerst een behoorlijke hoe veelheid azijn te gieten., er zal dan straks als het water kookt wei nig of geen kans bestaan voor stuk GRENS IN 1939 NA DE OORLOG GEANNEXEERD BUIFT OOK NU SU NEDERLAND NA DE OORLOG GEANNEXEERD GAATNU TERUG NAAR. Verder li op het financiële terrein een streep gezet onder het bij wijze van herstelbetaling aan de Nederland- ie staat overgegaan vijandelijk ver mogen. De Duitse belanghebbenden krijgen vermogen dat om diverse redenen niet kon worden gerealiseerd in volle eigendom terug. Het meest spectaculair hierin is de terug gave van het voormalige Duitse ge- r.antschapsgebouw in Den Haag. Aan spraken van Duitsers op erfenissen of legaten van niet-Duitsers, op bepaal de ouderdomspensioenen en*dergelijke uitkeringen, zullen thans volledig wor den erkend. De bondsrepubliek doet te zamen met de regeling voor de grenslanöe- rijen nu afstand van alle verdere aanspraken op voormalig Duits ver mogen in Nederland. De nog in handen van de staat zijn de Duitse grenslanderijen worden te- rugverkocht en wel aan de ..Deutsche Baiiernsiedlung" of door deze instel ling aan te wijzen personen. In de ge meente Bergen in Noord-Limburg ech ter zullen voor een aantal niet voor de terugkoop in aanmerking komen de percelen andere gronden worden aangeboden. Dit is in de afgelopen tijd al geschied. Totaal gaat 1270 hectare terug naar de Duitsers. Daarmee is het vraag stuk der grenslanderijen opgelost. De Nederlandse regering heeft steeds op het standpunt gestaan dat landerijen door het Nederlandse beheersinstituut aan Nederlanders overgedragen, niet voor tei'ugverkoop in aanmerking ko men. GRONINGEN De kustvaarder Vlie- and uit Groningen (282 ton), die dins- lag op een zaïxLplaat bij Casablanca •vas vastgelopen, is gistermorgen vlot- getrokken door twee sleepboten uit Ca sablanca. De Vlieland is nu op weg naar Ke- nitra en zal daarna in Casablanca gaan lossen. De schad# lijkt nogal mee te vallen. Ga mee met P.M. - 8 blad zijden lang - op avontuur met een ijsbergenpatrouille. Lees over de snelste boot ter wereld over de Neder landse helikopter, ja en lees alle interessante artikelen uit P.M. Koopt het 128 pagina-dikke aprilnummer bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel POPULAR MECHANICS koken. Een ander aardig begin voor een Paasfeest is, om als de kinderen al naar bed zijn, alvast een zeer feeste lijke ontbijttafel te dekken. Garneer deze tafel met gele linten en takjes groen met paarse bloem pjes. Zet bij elk bord behalve het traditionele eierdopje één of ander Paashaasje neer. Over de stoelleuning kunt u een gekleurd netje hangen met fondant-eitjes erin, zo te koop bij de banketbakker. Behalve het witte brood waarop u deze ochtend trakteert, (eten ze bij u ook minder graag bruin brood?), krijgen ze een speciaal lekker krentenbrood of een appeltaart, thuis gebakken. ZULLEN wij voor deze gelegenheid eens een extra lekkere Elzasser Kugelhopf gaan toebereiden? Ziehier het recept voor deze fijne tulband. Kugelhopf Mulhousien: ik heb een eenvoudig recept voor u uitgezocht. Met het toebereiden hiervan zult u geen moeilijkheden ondervinden. U neemt er voor in huis: 400 g bloem, 135 gr boter, 3 eieren, ongeveer l>/2 2 dl. melk, 25 g gist en 130 g half ro zijnen. half krenten met de geraspte schil van 1 halve citroen. Laat de boter in de lauwwarme melk smelten, meer niet. Werk er de bloem om en om met de eieren door heen. Dus na één ei roert u er wat bloem bij en zo gaat u door totdat al les op is. U heeft apart in een kom metje de gist aangeroerd met een beet je extra melk. Dit papje laat u toege dekt staan op een warme plek. De eier-bloem-boter- en melkmassa be werkt u nu net zolang totdat alle deeg gemakkelijk van uw vingers los laat. Eigenlijk moet u ineens ontdekken dat het deeg goed bewerkbaar is ge worden, luchtig is en bellen gaat bla zen. Hiervoor mag u echt wel 20—25 minuten rekenen. U doet het wel met de handen hè, niet één machine kan dit zo voor u doen. Als alles in orde is, roert u er het gistpapje grondig doorheen. Ook dit moet ..zeer" nauwkeurig gebeuren. Als laatste werkt u er de ge wassen en uitgelekte rozijnen en kren ten met de citroenschil en een tikkel tje zout door-heen. De rozijnen en kren ten heeft u even met bloem bestoven, dit om het wegzakken in de Kugelhopf te voorkomen. Laat dit welbewerkte deeg nu toe gedekt ongeveer 2 uur op een warme plaats staan om ietwat te rijzen. In tussen maakt u de hoge Kugelhopf vorm in orde (ze zijn zo te koop, het zijn ronde hoge blikken vormen met gewelfde randen). Smeer ae vorm he lemaal in met boter en plak op die boterlaag zo hier en daar een halve gepelde amandel. Bestuif dan met bloem en laat wachten. De 2 uur zijn om en met een klap van de hand slaan we het deeg neer. De vorm wordt nu half gevuld en we laten opnieuw het deeg toegedekt in de vorm op een lauwwarme plaats ongeveer 4 uur rusten neen, niet rusten, want het deeg moet hoog gaan rijzen. Als dit is gebeurd staat de oven al aan. Hierin moet dit feestbrood eerst in een niet te warme oven ongeveer 20 minuten bakken. Dan pas zetten we de oven iets ho ger en laten de Kugelhopf gaarbakken. Reken voor het gehele bakproces 50— 60 minuten. Dit hangt af van de warmte van de oven. Smeer de laatste 10 minuten de bovenkant in met losgeklopt ei en als de koek gaar is bestrooit u hem onmiddellijk met veel poedersuiker. Laat in de openstaande afgezette oven afkoelen. Ja, en wat zet, u nog meer op de ze ontbijttafel. Behalve de hardgekook- te eieren zou ik u~\villen aanraden' om als de kinders nu de hardge kookte eitjes niét eten ze een Kaasspiegelei te bakken. De mees ten houden hier erg veel van. Reken per kind 1 ei 'met 1 plak kaas van ongeveer Yz cm. dikte en 5 cm. in het vierkant. Dit ei lukt u alleen als u bijzonder veel margarine gebruikt voor het toe bereiden. Laat deze heet worden en-de kaas hierin-vlug een beetje ja echt maar een beetje smelten. Hierop komt het ei. Laat dit hapje vlug gaar bakken. Het is een kwestie van enige mi nuutjes. Schep het er met een schuim spaan uit. Het teveel aan margarine gebruikt u een volgende keer. Dit kaas- eihapje moet echt zwemmen, anders plakt het aan en is uw gerecht verknoeid. Ja, en als extra lekker schoteltje het toetje van vanavond gaan we een Bananen-jam yoghurt voor hen maken: reken per kind 1 fles Bulgaar se yoghurt, 1 volle eetlepel aardbei enjam, Yz banaan en 2 volle eetlepels suiker. Onderin het glas komen een paar plakjes banaan met wat jam. Door de yoghurt roert u de witte bas terdsuiker. Dit mengsel deponeert uop de plakjes banaan, de rest van de ba naan legt u er bovenop en bedekt ze met de rest jam. Denkt u dat het er in gaat? De jeugd die niet van yoghurt houdt zoudt u met een Appèlpanne- koekje kunnen verwennen. Neem een halve geschilde appel en snijd deze in dunne plakjes. Roer er veel sui ker en een beetje aardbeienjam door heen. Per kind klopt u 1 ei los met 34 gladafgestreken eetlepels bloem en zoveel melk als nodig is om een niet te dik pannekoekbeslag te ma ken. Hierdoorheen komt een snufje zout en het appel-jammengsel. Ldat in een koekepan een grote klont margarine bruin bakken en giet hierin het be slag. Laat eerst de ene kant en ver volgens de andere kant gaarbakken. Draai de koek met behulp van een deksel om! Reken er wel op, dat deze koek, toegedekt, nog heel rustig moet gaarbakken. Strooi er als extra Paastraktatie nog wat suiker op. Ziezo, ik denk dat de kinderen nu wel zullen smullen. Als de zon meewerkt zult u een leuk tuinfeest ervan kunnen maken waar bij ik u en de jeugd veel plezier en vrolijke Paasdagen toewens. MICKY WOODHOUSE. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid de heer W. J. G. Peters (kath.) heeft de ministers van binnenlandse za ken en van justitie de volgende vragen gesteld. 1. Hebben de ministers kennis geno men van de z.g. zandaffaire. die in de vergadering van de gemeenteraad van Bergen (Limburg) aan de orde is ge steld en van ernstige beschuldigingen, aan het adres van het gemeentebestuur geuit? 2. Vinden de ministers daarin geen aanleiding een diepgaand onderzoek hiernaar te doen instellen ten einde eventueel op basis hiervan geëigende maatregelen te nemen of te bevorderen? NOG EERDER Eerder dan het kamerlid Peters heeft het Bergense gemeenteraadslid P. Cor- nelissen verzocht om een gerechtelijk onderzoek naar de zandaffaires in deze Noordlimburgse gemeente. Hij deed dat min of meer als conclusie op een aantal venijnige vraagjes die in de raadsverga dering aan de orde werden gesteld. „Zijn alle beschuldigingen tegen de wethou ders in de pers geuit, waar of niet," zo vroeg het lid. „Zo neen, verweert u dan. Zo ja, dan moet er nodig een onderzoek komen." De Bergense wethouders, de heren P. J. Weys en Smals, hadden hiervan wei nig terug. Wij zijn geen verantwoording aan de pers schuldig, zo antwoordden zij het ongeruste raadslid. Dat betekende een bijzondere schorsing aan de zitting vroeg. Daardoor kreeg de wethouder ge legenheid om het, op dat moment niet meer onschendbare, raadslid Cornelissen te vragen zijn woorden te herhalen. Woorden, die inhielden, dat het lid alle beschuldigingen aan het adres van de wethouder geloofde. Maar de heer Cor nelissen troefde de wethouder af met diens eigen houding. „Ik doe als gij en ga er niet op in", zo zei de heer Cornelis sen. Waarna voorzitter A. A. M. van Mackelenbergh in arren moede de ver gadering maar heropende. Tijdeps de vergadering werd min of meer besloten deze gehele onverkwik kelijke affaire te laten rusten tot na de 12e april. Dinsdag komt namelijk de rechtszaak tegen de gemeentesecretaris van Bergen, de heer L. M. B. van E„ voor de rechtbank te Roermond. De heer Van E., die sinds drie maanden in voorarrest wordt gehouden, zijn drie punten te last gelegd. Ten eerste valsheid van geschrifte in een authentieke akte (namelijk het opnemen van een foutieve koopprijs in een koopcontract), ten twee de belastingontduiking en ten derde het aannemen van steekpenningen als secre taris van de gemeente Bergen. In deze zaak zijn niet minder dan achttien getuigen a charge gedagvaard. De verdediging heeft drie getuigen op geroepen. De gemeentesecretaris, die zulk een overheersende rol in de onver kwikkelijke Bergense zandaffaire heet te hebben gespeeld, wordt verdedigd door mr. Witte veen uit Amsterdam en mr. Van Hilten uil Roermond. niet bepaald olie op de golven. Verschei- dene raadsleden drongen dan ook in niet J mis te verstane bewoordingen op openingWesterziekenhuis in Rottér- van zaken aan. I dam gisternacht overleden de zestig- jarige heer A Varenhout uit Spijkenis- HITFT se' enkele uren daarvoor bij het "LTjI oversteken van de Vondelingenweg ra Zo heet liepen de gemoederen op. dat Rotterdam met zijn fiets door een b». wethouder Smals tijdens de vergadering stelauto was aangereden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 9