Voorzitter Raad voor de luchtvaart wil onderzoek Pasen, de bollen en Floriade LAATSTE OORLOGS- RESTEN GERUIMD S.E.R. WIL UITLEG EXTRA COMMISSIE Razzia's na verbod voor inheemsen Was aanslag oorzaak van ramp met Hugo de Groot"? r i ONVOLDOENDE ONDERZOCHT STORINGEN FATAAL? DUITS-NEDERLANDS VERDRAG ONDERTEKEND Besprekingen over Schelde-Rijn De BiltDroog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DEN HAAG Het ernstige vermoeden is gerezen dat de ramp met de superconstellation Hugo de Groot van de K.L.M. op 14 augustus 1958 zou zijn veroorzaakt door een aanslag. De ramp kostte 99 mensen het leven. Vijftig jaar bij de „Vitrite Works" Verlopen paspoort voor Engeland onvoldoende Eigen werkgroep zal verdwijnen LAATSTE NIEUWS Overwinningen Nauwelijks regen Wat weegt zwaarder 'f 1 kilo wol of 2 pond lood Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus.4, Giro. 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Temen zen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. a Directeur JACQ DE SMIT Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4532 Zaterdag 9 april 1960 VERSCHRIKKELIJK VERMOEDEN Mr. J. E. VAN DER MEULEN voorzitter Raad voor de luchtvaart De directeur-genVraal kon slechts en- kcle, volgens hemzelf overigens onbewijs-V bare, hypothesen aan de raad voorleggen: j 1) een bomexplosie zou oorzaak van del ramp kunnen zyn geweest; 21 mogelijk was het- ongeluk te" wyted aan een motorstoring tengevolge waar-A van door „overspeeding"een schroe'^ blad met noodlottige gevolgen afgerukt. „De ramp met de Hugo de Groot blyft een mysterie". Dat was de conclusie van de directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer, tijdens zyn betoog op 4 maart, toen de ramp voor de Raad voor de luchtvaart werd behandeld. Wèl kon hy enkele hypothesen voorleggen. Nummer één was: een bomexplosie J. W. F. BACKER directeur van de Rijksluchtvaartdienst Van onze speciale verslaggever De voorzitter van de Raad voor de luchtvaart, mr. J. E. van der Meulen, heeft gisteren op grond van dit verschrikkelijke vermoeden de wens uitgesproken, dat een nader onderzoek naar de oor zaak van de ramp wordt ingesteld. Met name wil de Raad zien onderzocht „of er aan boord van het verongelukte vliegtuig zich een of meer personen hebben bevonden wier verdwijning om politieke of andere overeenkom stige redenen zou kunnen worden beoogd, zulks in verband met de mogelijkheid dat het vliegtuig als gevolg van een met dat oogmerk verrichte aanslag is verongelukt". Deze opzienbarende mededeling werd gistermiddag gedaan in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag. Daar deed de Raad voor de luchtvaart uitspraak inzake de ramp. De 99 slachtoffers van het vliegongeluk vormden een zeer gemêleerd gezelschap. Behalve twaalf Nederlanders bevonden zich aan boord van de Hugo de Groot Amerikanen, Fransen, Britten, Duitsers, Polen, Israëliërs en inwoners van de Verenigde Arabische Republiek. De Raad voor de luchtvaart heeft gisteren als zijn oordeel uitgesproken dat het onderzoek naar de ramp niet voldoende is geweest. Na de sluiting van de openbare behandeling op 4 maart j.l. heeft de Raad „een mededeling" bereikt, die hem tot het opdragen van een nader onderzoek deed besluiten. Dat onder zoek dient te geschieden door bemiddeling van de commandant 'luchtvaart van het korps rijkspolitie, jhr. B. W. F. de Beaufort. Over de aard van de „mededeling" die de Raad heeft bereikt werd verder niets meegedeeld. Wij hebben vernomen, dat deze mededeling uit het buitenland moet zijn gekomen en dat erin werd gedoeld op een aanslag op het leven van één of meer passagiers. Er zijn redenen om aan te nemen dat het hier inwo ners betreft van de Verenigde Arabische Republiek. De passa giers van dat land vormden een schermploeg, onder leiding van een Hongaarse trainer. Jhr. de Beaufort is gisteren met een rechercheur naar Shan non gevlogen, heeft daar enkele mensen ondervraagd en leidde gisteravond ook nog enkele verhoren na zijn terugkomst in Nederland. De Raad voor de luchtvaart achtte het onderzoek naar de ramp nog op an- dt 1 punten onvolledig. Hij wil het Nationaal luchtvaartlaboratorium nog eer.s laten onderzoeken van welke aard de storingen zijn geweest, die enige tijd vóór de ramp aan de automatische stuurinrichting van de Hugo de Groot waren geconstateerd. De storingen vormden tijdens de behandeling van de vli',-amp een onderwerp van discussie. De Raad wil nu weten in hoeverre deze storingen, waarbij een plotselinge uitslag van de stuurinrichting werd waargenomen, fataal voor een vliegtuig zouden kunnen zijn. Voorts vraagt de Raad of de storing van het radiocontact bij de nadering van Shannon kan wijzen op de mogelijkheid van een algemene storing van het elektrische net tijdens de vlucht en wat het gevolg van overspeeding. die ni gepaard gaat met een breuk van een schroefas of een schroef, kan zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Paasdagen van 1960 zullen, als het weer maar enigszins wil meewerken, alle bestaande records gaan breken. Het samenval len van de late Pasen, de volle bloei van diverse soorten bolgewassen en fruitbomen, en de Floriade in Rot terdam, hebben over de grenzen een uitzonderlijk grote belangstelling voor ons land doen ontstaan. Dit zijn enkele feiten: Vooral uit Duitsland wordt een zeer grote stroom toeristen verwacht, die, zoals de traditie het wil. gedurende die dagen het vakantieverblijf zal be spreken. FRANSE INVASIE HET PARIJSE kantoor van de A.N.V.V. spreekt van een op handen zijnde Franse invasie in Nederland, en de agenten in Scandinavië melden voor het eerst, dat ook uit het noorden een grote toevloed van toeristen kan wor den verwacht. Door de lawine binnengekomen aanvra gen om logies is de in het voorjaar beschikbare hotelaccommodatie in de Randstad Holland op dit ogenblik al voor een zeer belangrijk gedeelte bezet. Daardoor zal het vrijwel niet mogelijk zijn, grotere groepen vreemdelingen in één bedrijf onder te brengen Gelukkig beschikt het westen van Nederland, naast de nog open plaatsen in de hotels, over een arsenaal aan logies- gelegenheid in andere bedrijven en bij particulieren. PAMFLETTEN INMIDD zijn verscheidene maat regelen genomen die het hoofd moeten bieden aan de grote stroom vreemde lingen. Marechaussees aan de verschil lende grensposten zullen, als de drukte het tenminste toelaat, aan de passanten pamfletten uitreiken, waarin hun wordt aangeraden zich eerst tot het dichtstbij zijnde V.V.V.-kantoor te wenden. Daar zal hun dan worden meegedeeld, of en zo ja waar zij die niets hebben ge reserveerd aan onderdak kunnen komen. Tot deze maatregel wordt alleen dan overgegaan, indien de verkeersstromen zeer groot zijn. Ook het hele apparaat van de logies- informatiediensten zal van 's morgens negen uur tot middernacht, of zo nodig later, gereed staan om de vreemdelin gen met raad en daad behulpzaam te zijn. Het geheel zal worden ..geregis seerd en gecoördineerd door een A°N V V h\SDpnPHnt« k#?£t00r va"jdei besluit de besprekingen over de Bel- tof enV metD maandag "vooTdHuS i *ische wensen/te hervatten. Aangeno- bemand" zal zijn men wor(Jt. dat het overleg afwisse- r-FVTVM TW-VN u. j, ,1 lend in Den Haag en Brussel zal GEZIEN TEGEN deze achtergrond krijgtWOrden gevoerd een cijfer bijzondere betekenis. GeschatwulutMi UCIU" wordt namelijk, dat de „vreemdelingen-1 industrie" het vorige jaar een bedrag j DEN HAAG Het liberale lid van van rond 350 miljoen gulden heeft op-1 de Tweede Kamer mr. H. F. van gebracht. Dit jaar zijn de verwachtin-1 Leeuwen heeft minister De Pous ge- gen nog groter, doordat Nederland vraagd of het waar is, dat de Staats- deze zomer twee evenementen rijk is i mijnen samenwerking zoeken met een die in de reiswereld tot de grootste van J buitenlandse oliemaatschappij om de plan- Europa worden gerekend: de Floriade nen voor uitbreiding van de produktie en de Passiespelen in Tegelen. I van polyaethyleen te verwezenlijken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met het zetten van 72 handtekeningen is gis termiddag op het ministerie van buitenlandse zaken een eind gekomen aan bijna vier jaar onderhandelen tussen Ne derland en Duitsland. De hand tekeningen waren van de mi nisters van buitenlandse zaken van Nederland en West-Duits- land, mr. Luns en dr. Von Brentano. Voorts tekenden de belde onderhande laars, staatssecretaris dr. Van Houten en ambassadeur dr. Lahr. Met deze ce remonie was de laatste hand gelegd aan het verdrag, dat alle hangende ge schillen tusssen beide landen moet re gelen. Het zal moeten worden goedge keurd door de parlementen van zowel Nederland als van de Duitse bonds republiek. TOEKOMST Dit verdrag, zo verklaarde mr. Luns, be oogt de betrekkingen tussen beide lan den te bevrijden van de hypotheek, welke daarop rust als gevolg van de oorlog en de Duitse bezetting. Neder land heeft als gevolg van de nationaal- socialistische terreur grote verliezen aan mensenlevens geleden. Velen gaan ook nu nog gebukt onder de gevolgen van de mishandelingen, die zij in ge vangenissen en concentratiekampen hebben doorstaan. Het Nederlandse volk kan niet vergeten wat er in die verschrikkelijke jaren is gebeurd. Het is desondanks bereid met de Bondsrepubliek, het andere Duits land, samen te werken om op vrede lievende en democratische wijze een nieuwe toekomst op te bouwen. SCHADUW Ook de Duitse minister Von Brentano roerde de oorlog en bezetting aan. De schaduw van een duister verleden hangt nog over de tegenwoordige tijd, zei hij. Aan het Nederlandse volk is Een ministerieel onderonsje bij de ondertekening van het verdrag tussen Nederland en Duitsland. Dr. Von Brentano in gesprek met zijn Nederlandse collega mr. Luns. MIDDELBURG. De heer F. Da- men, chef van de afdeling correspon dentie bij de N V. De Vitrine Fabriek te Middelburg, viert deze maanden zijn vijftigjarig jubileum bij deze vennoot schap. Op dinsdag 19 april des morgens om tien voor half elf zal de heer Da- men in de kantine van het bedrijf wor den gehuldigd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Een verlopen pas poort zal voor de Nederlandse toerist niet voldoende zijn orm in Engeland te ork niet toegelaten, 10 worden april. Dit heeft de directeur van de British travel and holiday association A. W. Paveley verklaard ter verduidelijking van de maatregelen, die op die datum van kracht zullen worden om het rei zen naar Engeland te vereenvoudigen. Wel zal het zoals wij al bericht ten mogelijk zijn om zonder pas poort, maar dan met een geldige toe- ristenkaart, aangevuld met een ..visi tor's card" het Kanaal over te steken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Sociaal-econo mische raad heeft in zijn openbare vergadering van gisteren zijn voor zitter, prof. Verrijn Stuart, unaniem gemachtigd de regering nadere in lichtingen te vragen over de ambte lijke adviescommissie internationaal vervoer. Staatssecretaris Stijkel heeft deze commissie ingesteld zon der rekening te houden met de be staande S.E.R.-commissie op dit ge bied. Het kroonlid van de S.E.R., prof. dr. Albregts, spande tijdens de rondvraag deze kwestie aan. Het antwoord van prof. Verrijn Stuart was verrassend: de staatssecretaris heeft geen enkel over leg gepleegd met de S.E.R. en buiten Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Een Belgische delega tie, zo heeft een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt, komt 26 april naar Den Haag om besprekingen te voeren met Nederland over de Schelde- Rijnverbinding Tijdens het vorige maand gevoerde Belgisch-Nederlandse overleg viel het ieders weten om zijn eigen adviescol lege in het leven geroepen. Dit terwijl er bij de raad een commissie voor in ternationale sociaal-economische aange legenheden bestaat met een werk groep vervoer die wettelijk voor deze adviezen is aangewezen. Onkundig "WEEMAAL tien jaar geleden was het voorspel van een vreselijke oorlog, die ook over Nederland kwam, in volle gang. Vijftien jaar geleden liep die oorlog op zijn einde. Het begin van de oorlog begint al te vervagen in de mist van het verleden. Onze parlementaire redacteur, D. Maltha, begint vandaag op pagina 13 zijn reconstruc tie van de dagen voor de tiende mei aan de hand van een gefingeerd dagboek Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD De grote Afrikaan se organisaties in de Unie van Zuid- Afrika zijn gisteren door de regering verboden. Hoewel dat verbod au tomatisch ook betrekking heeft op ondergronds voortzetten van het werk, is meteen bekend geworden dat de organisaties hun activiteiten in het verborgene zullen voortzetten. Het afkondigen van het verbod ging gepaard aan een nieuwe golf van ar restaties, zowel onder de naturellen als onder kleurlingen en blanken. De meeste arrestaties werden uit gevoerd in Kaapstad, Pretoria, Jo hannesburg, Durban, Port Elizabeth en Witwatersrand. Onder de gevan genen bevinden zich ook vrouwen. Hoeveel mensen er zijn opgepakt is niet bekend, magr het zijn er zeker meer dan honderd. De leiders van de grote Afrikaanse politieke organisa ties zitten al enige dagen achter slot. Nu de Afrikaanse organisaties zijn verboden en is bekend gemaakt dat de bppalingen van de noodtoestand nog iang van kracht zullen blijven, bezit de Zuidafrikaanse regering alle middelen om aan elke toestand het hoofd te bieden. De staking is prac- tisch achter de rug en de rust begint terug te keren. De spanning is echter gebleven. Er is ook minder politie op de been nu de tegenstand in Ny- anga is gebroken. Het cordon om de lolcasie is teruggetrokken en daarna bleef het rustig. Wat de Zuidafrikaanse regering nu nog dwars zit, is de berichtgeving in het buitenland over de gebeurte nissen van de laatste weken. Zij heeft zich gisteren bij monde van de minister van buitenlandse zaken, Louw, erover beklaagd dat de ge beurtenissen ernstig overdreven wa ren afgeschilderd. Dat was echt niet nodig geweest, zei Louw, want de officiële voorlichtingsdiensten had den dagelijks het echte en juiste nieuws ter kennis van de buitenland se correspondenten gebracht. Toch is het voorgekomen, zei de minister, dat er verhalen waren afgedrukt over ruw optreden van de politie, terwijl er in werkelijkheid helemaal niets bijzonders was gebeurd. Bjj de boerenleenbanken bedroegen in maart de stortingen 154,5 miljoen en de terugbetalingen 140,3 miljoen, zodat er een spaaroverschot was van 14,2 miljoen. In februari bedroeg het over schot ƒ32 miljoen. „Ik acht het nodig in het openbaar uit te spreken." zei prof. Verrijn Stuart, „dat ik van mening ben dat de beschik king van de staatssecretaris niet in overeenstemming is met de geest van de wet op de bedrijfsorganisatie en de instelling van de S.E.R. Hier is de ad viserende werkzaamheid in het alge meen en daarmee de positie van de raad in het geding. Wij zijn van het voornemen van de staatssecretaris vol strekt onkundig gebleven en deze heeft sinds zijn optreden de SiE.R.-commissie niet om enig advies gevraagd. Het is dan ook niet zonder reden, wanneer de raad zich door deze wijze van handelen gegriefd voelt." Gevaarlijk De voorzitter van de S.E.R. kondigde aan dat hij' de werkgroep vervoer van de commissie maar op zal heffen. Op deze manier wordt zij toch een on vruchtbare zaak. Maar het moest hem van het hart dat deze gang van zaken voor Nederland gevaren inhoudt. Het geïsoleerd bekijken van vervoerskwes- ties in het internationaal verband zoals de staatssecretaris kennelijk doet zonder de andere economische as pecten daarbij te betrekken, is gevaar lijk. Daarbij moet de stem van het ge hele bedrijfsleven te horen zijn. Aan het oordeel van een zo verambtelijke commissie als de staatssecretaris heeft ingesteld, zal naar buiten niet dezelfde betekenis worden gehecht, zo zei hij. Opmerkelijk Het lid van de S.E.R. dr. L. .T. Pieters (beherend vennoot Hudig en Pieters te Rotterdam en lid da?eliiks bestuur Scheepvaartvereniginsr Zuid>, die in de S.E.R. vertegenwoordiger is van het Nederlandse vervoerswezen, zei er priis op te stellen te verklaren dat in zijn organisaties evenmin iets bekend was geweest over het plan van staatssecre taris Stijkel. ..Ik dank u voor deze zeer oomerke- liike mededeling." antwoordde prof. Verrijn Stuart. Niet wachten De heer van Mastrigt CChr. nat. vak verbond stelde tenslotte de vraag of de S.E.R. zich hj'evbü ..zo maar" moet neerleggen. „Wii honden hier niet van moties, maar wij willen toch wel uit drukken dat dit ons niet zint." De hel«* raad viel hem hii. Hii wilde niet wachten tot het dageliiks bestuur van dp S.E.R. bijeen was geweest, maar machtigde voorzitter prof. Verrijn ^tnart nm divert d« nodige stappen bij rocfAfincr fp nnf'orpnmen om klaar heid in deze troebele affaire te brengen. MURCIA. Wijnen en Wafflard hebben ook hun derde partij in het Europees biljartkampioenschap 71-2 ge wonnen. Wijnen versloeg de Spanjaard .Domingo met 300 —295 in 22 beurten en Waf- fiard won van de Spanjaard Ossorio in 20 beurten <300 270). Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. MIESJE: Een uitnodiging voor het weekeinde? 10 MAART: zon op 5.55, zon onder 19.29; maan op 17.57, maan onder 5.26. 11 MAART: zon op 5.53, zon onder 19.30; maan op 19.12, maan onder 5.53. Van onze weerkundige medewerker Het weer is minder zacht gewor den. De koudere lucht die zich al enkele dagen boven de Britse eilan den had opgehouden, is zich opeens in versneld tempo gaan bewegen. Dat hield verband met een ondiepe depressie die zich over ons land bewoog, hetgeen vooral donder dagavond met onweer gepaard ging. De algemene verdeling van de luchtdruk is nu wel wat gewyzigd, zodat de fronten van depressies tot ons land kunnen doordringen. Het front van een diepe depressie hij IJsland was gisteravond boven Ierland aangekomen, maar gezien de algemene spreiding van de luchtdruk hoven West-Europa zal het ons land vandaag niet kunnen bereiken. Bovendien wordt de be tekenis van het front kleiner, zo dat de kans op regen niet groot is. De wind is nu in de Zuidwest hoek gekomen en daardoor is het warme voorjaarsweer in ieder ge val onderbroken. Het is mogelijk dat het later weer wat zachter zal worden en dat de mistvelden, die zich gisteren boven Zeeland op hielden en soms ook de kuststrook belaagden, zich zullen terugtrek ken. Het weer ziet er dus redelijk uit. vreselijk onrecht aangedaan en wij we ten, dat wat is geschied, niet goed ge maakt kan worden. Ik hoop en vertrouw echter, aldus dr. Von Brentano, dat dit verdrag ertoe zal bijdragen de herinnering aan het verleden te overwinnen en de weg vrij te maken voor een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen de beide lan den en volken. Hetzelfde? Weegf U hel eens mei uw handen op lafel - een pak met 1000 gram wol op de ene1 en 2 pond lood op de andere. Wat zegt uw gevóel U? En wat zegt uw gevoel U als U het Zeeuwsch Dagblad "weegt" tegen elke andere Zeeuwse courant? De actualiteit van het landelijke, inter nationale en plaatselijke nieuws? De gezellige rubrieken? De boeiende verhalen en feuilletons? Maak, als U nog géén abonnee bent, kennis met deze gezellige krant voor héél het gezin. U krijgt haar 4 weken lang thuis voor slechts f 1,12. Aan de administratie van het Zeeuwsch Dagblad, postbus 4, Goes. Bezorgt U het Zeeuwsch Dagblad gedurende 4 weken bij mij thuis voor slechts f 1,12. Ik verplicht mij met deze kennismaking verder tot niets. naam straat: plaats: datum: handtekening:. J

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1