Bouw van Kapelle tuinbouwschool te wordt uitgesteld Kadervorming gewenst voor de ouderlingen Touwtrekken om tank Stijlvol opening programma bij nieuwe griffie Toch invoering uitgebreid leerplan van nieuw en Magistrale Spaanse volkskunst Gewest, raad Landbouwschap ontplooide veel activiteiten Tijdelijke lokalen Muziek steunt nu ook Zonneveld Ds. W. Dijckmeester sekretaris Generale Synode Ned. Herv. Kerk? Binnenkort benoeming te verwachten Zeeuws boekje beleeft een zesde druk Halve eeuw getrouwd Symbool van honderd jaren vakmanschap fe>EN7YTOR alleen om_de_geur_alj Jeugd van Oosterland actief voor Doe Open Conferentie Geref. ouderlingen Stichting Westkapelle Herrijst doet N.V. Polak proces aan JAARVERSLAG 1959 Auto met 500 kg boter in beslag genomen Ook de dames Koop nil IVOROL Koningin wil ook bezoek brengen aan Deltawerken Goed concert te Vlissingen Donderdag 7 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 GOES. De bouw van een nieuwe tuinbouwschool te Ka pelle, uitgaande van de Zeeuw- sche Maatschappij van Land bouw zal worden uitgesteld. Het ministerie van Landbouw heeft indertijd met betrekking tot de uitbreiding van de scholen, ver band houdende met de invoering van het nieuwe leerplan voor land- en tuinbouwscholen een ur gentieprogram opgesteld. Daar bij werden de land- en tuinbouw scholen ingedeeld in vijf urgentie klassen. De scholen, die in de eerste urgentieklasse waren in gedeeld, zouden in 1960 gereali seerd moeten zijn. Thans is ge bleken, dat door diverse omstan digheden vertraging is opgetre den. In de vergadering van de tuinbouw- commissie van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij heeft deze aangele genheid onderwerp van bespreking uit gemaakt. Men betreurde de gang van zaken ten zeerste en besloten is pogin gen aan te wenden om tot een spoedi ge realisering van de definitieve uit breiding te komen. Niettemin wordt het noodzakelijk geacht met ingang van het nieuwe schooljaar, d.w.z. per 1 septem ber a.s., het nieuwe uitgebreide leer plan op de tuinbouwschool in te voeren. Met het gemeentebestuur van Kapelle is contact opgenomen betreffende het beschikbaar stellen vantij delijke leslo kalen. In de vergadering van de tuinbouw- eommissie is voorts medegedeeld dat 1959 ondanks de droogte voor de groente- en fruitkwekers in het alge meen een gunstig jaar is geweest. De MIDDELBURG. Met een minutenlange en geestdriftige ovatie werd gisteravond in de schouwburg het weergaloos boei ende optreden van het Spaanse danspaar Susana en José be loond. De Zeeuwse Volksuniver siteit heeft zich met het engage ren van deze rasartiesten weer een sublieme pluim op de hoed gestoken. Overigens bleek uit het grote aantal belangstellenden wel de zaal was geheel uit verkocht dat men bij voorbaat grote verwachtingen koesterde. De gehele Nederlandse toernee van Susana en José op 1 maart ,jl. met een galavoorstelling in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag begonnen, is trouwens een groot succes geworden. Suzana en José behoren ongetwijfeld tot de grote kunstenaars van de Spaan se danskunst. Zij kwamen voort uit de school van Spaanse dansmeesters te Ma drid, en vervolmaakten te Parijs hun scholing met de techniek van het klas sieke ballet. Hetgeen zij gisteravond op de Bühne brachten was dan ook duide lijk een volmaakte eenheid van tech nische perfectie en een intens doorleef de uiting van de spanningen en het tem perament van de Spaanse volksziel. Het eerste nummer bestond uit enige typische volksdansen waardoor zij het publiek al direkt in de ban brachten van hun charme en temperament. Daarna volgde echter het fascineren de hoogtepunt van deze avond: „De ballade van Carmen en Don José". Dit Is een nieuw ballet geïnspireerd door de bekende Carmen-geschiedenis van Pros per Mérimée, met muziek van Antonio Robledo. Dit karakteristiek zuidelijk- dramatische verhaal werd door het danspaar op een adembenemende wijze vertolkt. De Flamencozang van Manuel Maire- na was eveneens gevoelig en karakter vol, terwijl de musici Paco Hernadez, gitaar, René Gerber piano en Claudio Iseli, slagwerk, een op artistiek hoog peil staande bijdrage leverden. In ademloze spanning volgde het pu bliek het verloop van de geschiedenis, het snelle ritme van de voeten en de verfijnde mimiek en gratie van het danspaar. Na de pauze werd het pro gramma voortgezet met verschillende, eveneens zeer fraaie volksdansen, een piano- en een gitaarsolo. Al met al een avond waarmede de V.U. iets unieks heeft weten te bieden. afzet is vlot verlopen tegen goede prij zen. De export bereikte zelfs een re cord. Over de vooruitzichten voor de fruitoogst 1960 valt nog weinig te zeg gen. hoewel de bloemknopzetting veel belovend is. Een werkcommissie is bezig de sta tuten te ontwerpen voor een opt e rich ten waarborginstituut voor de tuinbouw in Zeeland. Over de bestuurssamenstelling voor een op te richten stichting tot exploi- leg plaats gevonden in c.l.o.-verband. Dit overleg is onbevredigend verlopen. Niettemin kwam de vergadering tot de conclusie, dat men moet blijven stre ven naar een bevredigende oplossing van deze kwestie. Teeltregeling Uitvoerig is van gedachten gewisseld over het rapport van de S.E.R. geti teld „Advies over een voorontwerp van een landbouwvestigingswet". De verga dering was van mening, dat het hand haven van dee rkenningseisen oodzake- lijk is. Hiermede wordt 1. bereikt, dat uitsluitend vakbekwame personen de tuinbouw gaan beoefenen, waardoor de weerstandskracht van de tuinbouw wordt verhoogd. Bovendien wordt door het stellen van erkenningseisen voorkomen dat gelegen heidstelers economisch ongewenste schokken in de produktie veroorzaken. Als derde factor werd genoemd dat de erkenningseisen het volgen van tuin- bouwonderwijs sterk stimuleren. Voorts meent de vergadering, dat het stellen van erkenningseisen geen beletsel vormt in het kader van de Europese Econo mische Gemeenschap. Er valt niet aan te ontkomen dat in de toekomst de pro- dukten geteeld moeten worden waar ze het goedkoopst kunnen worden geprodu ceerd. Door het te strak hanteren van de teeltregeling ontstaat het gevaar, dat goede kansen in Nederland onbenut blij ven. Bij de bevoegde instanties zal aange drongen worden op een zeer geleidelij ke uitbreiding van de teeltregeling. De commissie achtte het voorts ge wenst dat in gebieden, waar sprake is van een toenemende belangstelling voor de fruitteelt tuinbouwcommissies in het leven worden geroepen. Deze wens zal onder de aandacht van het dagelijks be stuur der Z.L.M. gebracht worden. MIDDELBURG. De muziekvereni gingen Excelsior uit Kloetinge, Euterpe uit Heinkenszand, Vlijt en Volharding uit Oost- en West-Souburg en Excelsior uit Middelburg zullen op zaterdag 9 april aanstaande om half acht in de Gehoor zaal in Middelburg een concert verzor gen. Ieder korps zal een afzonderlijk programma ten gehore brengen. De bedoeling van -de vier verenigingen is het propageren van de fanfare-muziek en het publiek kennis doen nemen van de huidige prestaties en het reper toire van de muziekkorpsen. Er is een uitgebreid programma samengesteld, bestaande uit composities van Boedijn, Meyerbeer, Bizet, Rue-lie, Romberg, Po- py, enzovoorts. De verenigingen hebben tevens besloten de opbrengst van dit concert volledig te bestemmen voor het zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle. Er is dus niet meer een stichting Sport Steunt Zonneveld, maar' ook een aktie Muziek Steunt Zonneveld in het leven geroepen. MIDDELBURG Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van ds. W. Dijckmeester, hervormd pre dikant te Middelburg, tot sekre taris van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. De benoeming zou omstreeks juni moeten in gaan. De standplaats van ds. Dijckmeester wordt dan Den Haag, waar hij tevens van tijd tot tijd preekbeurten zal vervullen. Ds. Dijckmeester zal als derde predikant worden toegevoegd aan het tweetal, dat reeds op de Voor een goed doel Jongens verkochten moeders lucifers TERNEUZEN. Dagen ach tereen miste mevrouw Cevaal uit de Irenestraat doosjes luci fers. Om de andere dag koclit zij een pak lucifers, doch soms reeds enkele uren na het ge kochte in huis te hebben, be merkte zij, dat de lucifers weer waren verdwenen. Toen zij er thuis over praatte kregen haar zoontjes Wim (1) en Hans (5) een rode kleur. Moeder Cevaal voelde haar knapen eens aan de tand en toen bleek dat de jongens de lucifers hadden ver kocht. De opbrengst wilden zij bestemmen voor de actie „Vier maal Z N" (voor een zieken huis in Paramaribo). De moeder vond niet de manier, waarop de jongens aan de lucifers waren gekomen, sympathiek, doch wel het be oogde doel. Daarom kocht ze nog meer lucifers en liet de jongens er handel mee bedrij ven. Ook sneden de jongens katjes van de bomen, die ze eveneens verkochten. Zij brach ten in totaal 45 gulden bijeen voor de actie „Vier maal ZN". VLISSINGEN. Het mag verheu gend genoemd worden dat een boek van de hand van een Zeeuws auteur en handelend over een specifiek plaat selijk onderwerp nu reeas haar zesde druk gaat beleven. Het boekje „Op eri Om de Noordzeeboulevard" is dezer dagen in een verjongde uitvoering in de boekhandel verschenen. De schrijver, de heer L. Stofkoper, momenteel wo nend in Middelburg, bracht een grootn gedeelte van zijn leven in Vlissingen door. waar hij onder meer jarenlang directeur van een cargadoorsfirma was. De naam Stofkoper -prijkt trouwens nog steeds op een firmabord op de Noord zeeboulevard. Treffend weet hij de sfeer van dit kleine wereldje aan de Vlissingse water kant te treffen dat vooral in vroeger jaren haar rustig bestaan leidde buiten de bekendheid van overig Vlissingen. In de twee hoofdstukken waarmee de heer Stofkoper zijn nieuwe uitgave uitbreid de. spreekt duidelijk de spijt van de auteur om het verloren gaan van de sfeer rond het „Hoofd", „Beursplein" en „Boulevard" opgewekt door het volkje van loodsen, roeiers, vissers en oudgedienden van de vaart. Opgemerkt dient echter te worden dat wellicht de „gezelligheid" van de „dertiger jaren" met de oorlog ver dween, doch dat ook van vandaag nog. de ingewijde,, dit een plaats Synode-sekretarie werkzaam is. Het werk voor dr. E. Emmen en ds. F. H. Landsman is echter zo veelomvattend geworden, dat het onmogelijk nog door twee men sen kan worden verricht. Het ligt in de bedoeling, dat ds. Dijck meester in het bijzonder belast zal worden met werkzaamheden die in het vlak van het beroe- pingswerk liggen. De Middelburgse predikant heeft een bijzondere ambitie voor het werk van de Synode. Hij vindt het echter jam mer. dat de greep op de gemeente in zijn nieuwe functie minder wordt. Drie jaar heeft ds. Dijckmeester in de Zeeuwse tioofdstad gearbeid, in welke tijd hij zich veel vrienden heeft ge maakt, en zich op velerlei terrein ver dienstelijk heeft bewogen. Ds. Dijck meester zal uiteraard een aantal func ties in Middelburg moeten laten varen. Zo is hij nog voorzitter van „Het Tref punt", curator van het stedelijk gym nasium, bestuurslid van „Kinderzorg" en lid van de Rotary. Smokkelauto en boter in beslag genomen WESTDORPE. Ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijnzen van de grenspost Axel hebben in de nacht van dinsdag op woensdag onder de ge meente Westdorpe in de Zandstraat een auto met 870 kg boter in beslag geno men. De waarde van auto en boter wordt geschat op vierduizend gulden. De inzittenden wisten in de duisternis te ontkomen. Tussen de voor- en achter bank van de auto bevond zich een pant serplaat. In een week tijds hebben ambtenaren van de post Axel drie auto's met in to taal 2960 kg voor ongeoorloofde uitvoer naar België bestemde boter in beslag genomen voor een totale waarde van 14.200. OVEZANDE. Vandaag is het bij de familie Driedijk groot feest. Het is namelijk ron,d vijftig jaar geleden dat Jan Drie'dijfc op het gemeentehuis trouiw beloofde aan Cornelia Rijkx. Ongetwij feld zal in Ovezande de viag uitgaan. Advertentie OOSTERLAND. De bazar die het jeugdcomité hield ten bate van de actie „Doe Open" is een succes geworden. De vele attracties die aan deze bazar waren verbonden bleken zeer goed in te slaan en mede dank zij het werk van de heer B. Bolle slaagde dit sluitstuk van de actie uitstekend. Behalve de ba zar werden in Oosterland ook een film avond en een voetbalwedstrijd gehouden ten bate van ,,Doe Open". WESTKAPELLE In het overi gens zo vredige dorp Westkapelle vindt op het ogenblik een zwaar touwtrekken plaats tussen de Stichting Westkapelle Herrijst en de N.V. M. L. Polak en Zoon uit Middelburg. Het uit de laatste wereldoorlog daterende legerver- voermiddel strijdt nu al vijftien jaren tegen de tand des tijds en al hebben vele toeristen min o meer bewonderende blikken op het ding geslagen, dat neemt niet weg, dat het materiaal naarmate de tijd voortschrijdt aan kwali teit en waarde verliest. Goed voor de sloop, zei de N.V. M. L. Polak en Zoon, mooi stukje voor de schroot. We moesten er maar het „mes" inzetten, voegde men eraan toe, „het ding is toch van ons". Doch op dat moment kwam de Stichting Westkapelle Herrijst in het geweer. „Pardon", zei deze stichting, „dat kunt u niet doen, want die tank is van ons. Denk erom, meneer Polak, u heeft het gevaarte zelf aan ons ge' schonken!" Er trad toen een periode in van „nie- tes-welles". Het gevolg was dat men er niet uitkwam en de Stichting West kapelle Herrijst een civiele procedure aanhangig maakte bij de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. Deze procedure staat voor heden (donder dag) op de rol. De Stichting Westkapelle Herrijst zich op het standpunt, dat de stelt N.V. VÜUl U-fc. van onvervalste maritieme" sfeer. AXEL. Grenskommiezen van de post Axel hebben onder de gemeente Hulst een auto, die vijfhonderd kg voor smokkel naar België bestemde boter be vatte, in beslag genomen. Auto en boter vertegenwoordigen samen een waarde van ongeveer zevenduizend gulden. De twee inzittenden zijn in arrest gesteld. GOES. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Land bouwschap heeft in 1959, blij kens het jaarverslag (het vijf de), een groot aantal zaken met betrekking tot de Zeeuwse land- en tuinbouw behandeld. In, het jaarverslag wordt een fikse reeks punten genoemd; de gewestelijke raad heeft met name veel werk verzet voor de hulpactie aan de door droogte getroffen boeren in het oosten van ons land. W Door de Chr. Meisjesclub „Martha" te Zoutelande werd in maart, voor de N.O.V.I.B. 16,80 gulden bijeengebracht. (Advertentie) PREFEREREN IN DE EENTE [OVERS SCHOENEN wtnkelgilera MltMelb.rt Het wild en gevogelte berokkenen de land- en tuinbouwgewassen regelma tig veel schade. In het verslagjaar hebben vooral de eenden uit de kooi te Anna Jacobapolder ernstige schade aangericht. Met de wildschadecommis- siè werd een bevredigende oplossing bereikt. Zoals gewoonlijk werd ook in 1959 een aantal nieuwe bedrijven ingeschakeld voor de kostprijsboebhouding van het L.E.I. In 1959 besloot de raad aan ged. sta ten te adviseren een studiecommissie in te stellen, teneinde een definitie ve uitspraak over het al of niet op richten van een waarborginstituut voor de tuinbouw te verkrijgen. De minister van Landbouw en Visserij heeft het verzoek van de gewestelijke raad om aan de veehouders in de voormalige rampgebieden de maxima le garantietoeslag uit te willen keren afgewezen. Met het bestuur van de afdeling Zee land van de B.O.V.A.L. werd over eenstemming bereikt over de tarieven voor het loonwerk voor het seizoen 1959-"60. Een tarievencommissie werd ingesteld. De activiteiten om tot betere resulta ten te komen voor de verdrogende bedrijven rond de Braakmanpolder werden in het verslagjaar voortgezet. De oprichting van een stichting ter be vordering van een goede huisvesting van landarbeiders werd door de geor ganiseerde landbouw goedgekeurd. Gezien de moeilijkheden, die aan de oprichting van een dergelijke stichting vastzitten werd een audiëntie aange- vraagd bij de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Aan het eind van het verslagjaar waren nog geen verdere vorderingen te melden. Het overleg over de tracé's van nieu we wegen werd ook in het verslag jaar op de meest aangename wijze gevoerd. Met de wensen van de land bouw werd rekening gehouden. De gewestelijke raad hield zich ook be zig met de uitbreidingsplannen van de gemeenten. In dit verband werd er nogmaals op gewezen, dat de land bouw een open oog heeft voor de wen sen met betrekking tot de industri alisatie. Wat betreft de commissies van de planologische dienst kwam een gunstige wending voor de landbouw. Een zeer belangrijke aangelegenheid, vormde het plan tot verbreding van het kanaal. Terneuzen-Gent, waaraan naar schatting circa 300 ha goede cultuurgrond ten offer moet vallen. Over het door de raad gewenste sys teem van taxatie der gronden werd geen overeenstemming bereikt. Het brengen van de stortgrond in de Van Wuyekhuispolder werd onaanvaard baar geacht. De raad stelde voor de grond te bestemmen voor de verho ging van lage percelen en het dem pen van diverse kreken. Over dit plan is nog geen beslissing gevallen. Besloten werd een bezwaarschrift in te dienen tegen de plannen van de wa terleiding Mij Schouwen Duiveland om meerdere putten -te bouwen in het wa terwingebied te Haamstede. De ver gunning werd inmiddels verleend en het verdere verloop moet afgewacht worden. Gezien de zich in Walcheren voordoende moeilijkheden werd besloten de her verkavelingscommissie te verzoeken, de schade tengevolge van uitvoering werken te vergoeden, de aandacht te willen besteden aan de kavels, die voor drainage in aanmerking komen en een vergoeding voor oogstderving te willen uitbetalen voor de percelen die de laatste jaren zijn geëgaliseerd. Ten slotte wordt de zo geslaagde hulp actie voor de droogtegebieden geme moreerd. Dank zij de spontane hulp van de Zeeuwse boeren kon 2518 ton voeder verstrekt worden, 196 stnks vee uit Drente kon ingeschaard worden (136 dieren uit Schouwen) en aan geld werd 144.161,40 ontvangen. M, L. Polak en Zoon blijkbaar geen onderscheid kent tussen de genoemde stichting en het Zeeuws Oorlogsmu seum. De vennootschap reden-*rt dat zij het ding destijds heeft geschon ken aan dit museum en het »u wil kopen. Dat kan, zegt zij, maar de Stichting Westkapelle is van oordeel, dat het Zeeuws Oorlogsmuseum de tank niet kan verkopen, omdat zij zijn eigendom niet is, maar van de Stich ting Westkapelle Herrijst. Morgen zal de rechter pogen de tankgeschiede nis tot een oplossing te brengen. Advertentie Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het bests. GOES. In een uitstekend en indrukwekkend betoog heeft ds. A. G. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom, aan het slot van de gis teren in de Oosterkerk gehouden gereformeerde ouderlingencon ferentie als zijn mening te ken nen gegeven, dat het zal moeten komen tot een inleiding tot het ambt voor ouderlingen. Met na me voor jonge ouderlingen. „Aan kadervorming mag heus wel iets gedaan worden" aldus spreker. De voorzitter van de bijeen komst, de heer D. J. Rouw, haakte onmiddellijk in op de me ning van ds. v. d. Stoel en zegde toe, dat het ouderlingencomité zich met deze materie zal bezig houden. Uit dit beraad kan wel licht als resultaat voortkomen, dat het comité een vergadering voor de jonge ouderlingen uit schrijft, waarin dan gesproken kan worden over de vraag: Hoe doen wij huisbezoek. De bijeenkomst droeg een zeer geani meerd verloop en was goed bezocht. De getiele conferentie stond in het teken van het rapport, dat in opdracht van de generale synode is uitgebracht over MIDDELBURG Ter gele genheid van de opening van het nieuwe gebouw der Provinciale Griffie door Hare Majesteit de Koningin op 17 mei a.s. is een stijlvol programma vastgesteld. De plechtigheid zal om elf uur in de voormiddag een aanvang nemen met een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. Bij het binnentre den van het gebouw door H.M. de Koningin en haar gevolg zal feestelijke inkomstmuziek ten gehore worden gebracht, gecom poneerd door de directeur van de Zeeuwse muziekschool, de heer H. G. Stam. Ook bij het verlaten van de kerk zal er muziek zijn. Het ligt niet in de be doeling. dat tijdens de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk talrijke sprekers het woord zullen voeren. Uiteraard zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr, mr. ir. A. F. C. de Casembroot. spreken, doch men wil het aanltal spre kers dat daarna het woord zal voeren zeer beperken. Tijdens de bijeenkomst in de kerk zullen ook de diverse geschenken, die het provinciaal bestuur van Zeeland zullen worden aangeboden, worden over gedragen of overhandigd. Met Zeeuwsche voertuigen zal liet hoge gezelschap daarna een korte rond rit maken door Middelburg. Deze rit eindigt bij het Abdijcomplex, waar H.M. de Koningin dan de officiële opening van het nieuwe g-riffiegebouw hoopt te ver richten door het ontsluiten van de bronzen toegangsdeuren. Daarna zal de gedenksteen in het trappenhuis van het nieuwe gebouw worden -onthuld. De tekst voor deze steen is -geschreven door de heer mr. J. C. van Scha-gen uit Domburg en her innert aan de verwoesting van de abdij in 1940. Na een lunch voor de genodig den in de kloostergangen vindt des mid dags op het abdijplein een folkloristisch festijn plaats, bestaande uit ringrijden te paard en in sjezen, en boogschieten. Om vier uur in de middag zal ver moedelijk het officiële deel van het pro gramma zijn afgewerkt. Het ligt in de bedoeling dat Provin ciale Staten van Zeeland daarna in de Statenzaal H.M. de Koningin thee zul len aanbieden. H.M. de Koningin, die logeren zal ten huize van de Commissaris der Koningin, zal wellicht in de avonduren van 17 mei een bezoek brengen aan het Klank en Lichtspel, dat op die avond voor het eerst zal zijn te zien en te horen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Koningin om daags na de opening van de nieuwe griffie een bezoek te brengen aan de Deltawerken in Zeeland. het onderzoek naar de stand van het geestelijk leven. Na het openingswoord van voorzitter Rouw heeft ds. S. van Wouwe van Serooskerke CW), lid van de generale synode, een duidelijke verhan deling gegeven over dit rapport. Hij stipte vele facetten uit dit rapport iaan, zoals de persoonlijke bijbellezing, het huisbezoek, de toekomstverwachting, de preek, het beleven van de preek, de kerkgang en het gezinsleven. Ds. Van Wouwe moest in sommige gevallen een ietwat, somber geluid laten horen. Wat het gezin betreft zei hij nog, dat de lief de voor Christus daadwerkelijk van in vloed is op het gereformeerde gezinsle ven. Op dit onderwerp volgde een uit voerige gedachtenwisseling in discussie groepen. Aan het begin v.an de middagconfe- rentie hebben de rapporteurs van de vijf discussiegroepen het besprokene in deze groepen kort, tmaar krachtig naar voren gebracht. En voor ds. A. G. v. d. Stoel, eveneens lid van de generale sy node was de moeilijke taak weggelegd om een samenvatting te geven. SAMENVATTING Het was hem opgevallen, idat prac- tiseh geen verschillen bestonden over de situatietekening, zoals die in het rapport werd weergegeven. Bovendien conclu deerde hij, dat uit de discussiegroepen geen opzienbarende voorstellen met be trekking tot de therapie zijn voortgeko men. In het deputatenrapport trouwens ook niet. Ds. V. d. Stoel meende, dat men het ook eens is over het feit, dat er gebrek aan kadervorming bestaat. In dit verband opperde hij de mogelijkheid een soort cursus voor ouderlingen in te stellen. Hot experimenteren met de tweede kerkdienst (een gedachte uit de clas sis Zierikzee en Tholen) schoof ds. V. d. Stoel ook niet zonder meer op zij, mits de dienst niet opgesplitst wordt in leeftijdsgroepen. Het huisbezoek met een of twee man wordt verschillend toegepast. Het tot nieuw beleven komen vond ds. V. d. Stoel een merkwaardige overeenstem ming. Ook was er overeenstemming over de preek, met name wat de toekomst verwachting betreft. En dat is een ver blijdend teken, aldus de predikant, die de eigentijdse prediking van groot be lang achtte. Ten slotte heeft ds. V. d. Stoel zijn ei gen visie gegeven over deze. breed om vattende, materie. Hij merkte op, dat wij ten allen, tijde in het geloof moeten blijven werken. Belangrijk is de vraag: Hoe doen wij ons werk. De arbeid moet zingend gebeuren, en niet zuchtend. De Heilige Geest kan ons veel helpen. Ver der vond ds. V. d. Stoel het erg belang rijk, dat wij ons zelf goed kennen. En tot slot deed hij enkele aanbeve lingen: een gebedsrooister, als ambts drager de persoonlijke omgang met God dagelijks beleven, bijbellezing aan tafel in ere houden, de beste ontspanning op zondag is de evangelistische viering, preken uit het bijbels ambtsbesef, mid del van het huisbezoek is zeer belang rijk en het persoonlijk contact met de gemeenteleden moet meer tot stand ko men. „De ouderling moeten wij meer als vriend zien" aldus ds. V. d. Stoel. In de doopsgezinde kerk te Vlissin- ïn vond gisteravond een concert plaats, waaraan medewerkten mevrouw A. Tamminga-Butfer, sopraan, Philip Feij, hobo en Wim de Widt, orgel. Het was helaas niet druk in dit in tieme kerkje, want wat deze mensen presteerden mag beslist goed worden genoemd. Wim de Widt toonde zich een bekwaam organist, die het orgel van de ze kerk met zijn toch wel beperkte mo gelijkheden door en door bleek te ken nen. Zijn knappe registraties getuigden hiervan. Hij opende met variaties over „Mein junges Leben hat eind End" van J. P. Sweelinck, waarin in de vlugge gedeelten wel enkele kleine oneffenheden voorkwam&r\ -J-' voorkwamen, maar dat 'övërigens" goed ^gevoerd,, evenals de Opvallend werd geregistreerde suite in d van John Stan ley. Mevrouw Tamminga zong met orgel begeleiding een viertal liederen van Bach, Killer en Wolf en vooral in de vertolking der liederen van laatstge noemde componisten zouden maar wei nig amateur-zangeressen haar hebben kunnen verbeteren. In haar openingslied „Jesu, meine Freude" hoorden we iels te veel vibratie en werden de slotletter grepen wat erg kort afgebroken, terwijl in het „Ich habe viel Bekummernis" hobo overheerste de Het ogenblik is thans aangebroken waarop de oude gebouwen aan de Dam, die zoveel jaren de kantoren van de provinciale griffie hebben geherbergd worden ontruimd. Op het Abdijplein tvacht immers een nieuw gebouwwaar- zal in het ongetwijfeld veel prettiger werken dan in de oudesombere bekrompen vertrekken. Verhuizers van een Middelburgse firma zijn hier druk beug de inboedel van de provinciale autoriteiten in hun wagens te laden. Ten slotte speelde Philip Feij enkele fraaie hoboconcerten. Zijn stralende brede toon, die ruimte biedt, is ken merkend voor het spel van deze stotijn- leerling, die bij harde studie ongetwij- feld een goede boterham met dit instru- ment gaat verdienen. Zowel het Concert i Grosso van Handel als van Corelli wer- den boeiend gespeeld, waardoor ook hij er toe bijdroeg, dat dit concert in zijn geheel zeer geslaagd mag worden ge noemd. 9 De melkcontrolevereniging Lewe- dorp/Nieuwdorp heeft zijn werk weer hervat. Er gaven zich zestien leden op. De heer M. Traas treedt op als rnelk- controleur en de heer J. de Visser is secretaris. i

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3