Het gaat schoolhoofd om 7 letters: Fatsoen Groot DE NATUUR ELMO VLOOG NAA KEULEN EN 24 MENSEN MAAKTEN OMWEG 1 KAPPIE EN DE DING-DONG P. W. RUSSEL'S Subsidie viering ng PATER PIRE KOMT GELD HALEN aan de grond in en om uw huis Tien maanden geëist tegen wachtmeester Uit de kerken -Donderdag 7 april 'i960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagi na 'iiliii «i blr WIJK BIJ DUURSTEDE. „Morele herbewapening voor automobilisten dat is mijn streven," sprak de heer F. H. - de Groot. Hij is niet alleen hoofd van een school, hij is ook dé man van de Witte-Ster- Aktie. En daarover sprak ik I hem gisteren in Wijk bij Duur- stede. Eind oktober 1959 startte de Aktie. Nu zijn er driehonderd en tien witle-ster- rijders in Nederland. „Het is allemaal 's morgens begon nen met een vaag bericht via de radio", vertelde de heer De Groot. „Men vertelde iets over een witte ster aktie in Zwitserland. Ik was zo enthou siast, dat ik een kwartier later ook een witte ster had uitgeknipt en op mijn auto geplakt". De auto overigens, 'waarmee de heer De Groot zo'n twin tigduizend kilometer per jaar rijdt. Geen „voorhoofd" meer Het „sterplan" werd uitgewerkt. „Onze vaste overtuiging is dat het ver groten van de verkeersveiligheid ach ter het stuur begint", aldus de heer De Groot. „Wat wij dus nastreven is een nauwkeurig toepassen van de ver keersregels. om te beginnen. Men mag nimmer onder het rijden iemand op een fout wijzen. Daarvoor moet men verant woord kunnen stoppen en dan de grootst mogelijke hoffelijkheid betrachten te genover andere weggebruikers. Aan die dingen moet men zich dus houden, wanneer men een witte ster op zijn wagen meevoert. Voor een Sterrijder is het geen gewoonte een ander op zijn fout te wijzen door tegen het voor hoofd te tikken. Laat nooit als tegen maatregel het volle licht schijnen in een auto die voor u rijdt". Voor de Nederlandse radio werd het ster-plan nader besproken en de gemeente Wijk bjj Duurstede verleen de haar medewerking, want op het gemeentehuis werden de stencils ge draaid voor de aktie. „Een hoop werk, maar ik heb veel steun van 4e.he!Ten J. G. Riedijk (onderwijzer in thilem- borg) én W. Brouwer fgro'epscömman- dant van de rijk^politiej", aldus dé' héer De Groot. 45 Als een actrice, die haar rol vol komen beheerst, hernam ik. ,,Maar zeker niet hier, niet waar? Ergens in een bureau waar we nnt het risico lopen dat we worden ge stoord." We gingen naar de eerste verdie ping. De man haalde een sleutel uit zijn zak en deed de deur open van een ongezellig kamertje, gemeubi leerd zoals alle andere administratie lokalen, namelijk met een tafel en een paar stoelen. „Ik zou graag willen dat U me een lijstje gaf van alle betrekkingen die u hebt gehad." „Met genoegen," zei ik en ik noemde alle adressen op waar ik had gewerkt. „Juist", zei hij. ..Maar eh u hebt t&:h ook eens bij een legatie gewerkt?" „Zeker. Bij de Zweedse legatie." „Maar waarom verzwijgt U dat dan?" vroeg hij met enige stem verheffing. „Ik heb niets verzwegen. U hebt me gevraagd waar ik gewerkt heb. Ik was niet in dienst van de Zweed se legatie; ik heb alleen deelgeno men aan een menslievende ache, waarvan U zeker wel eens hebt ge hoord." „Juist. Goéd. vertelt u me daar dan maar eens iets over." Aha daar zat hem dus de knoop. Om mij onbekende redenen was de zaak-Wallenberg weer eens opgedo ken in de geheime archieven. Ergens in de boezem van de geheime po litie was deze zaak, die afgedaan scheen, weer in beweging geraakt en door geheimzinnige kanalen, die me deden denken aan de communiceren de vaten, had zij uit de hoofdstad zelfs Nagykanizsa bereikt. En ik vertelde hem tot in details mijn avonturen met de Hakenkrui sers, de jongeman luisterde geduldig, dodi zonder bepaald veel belangstel ling te tonen. Gedreven door het an ti-autoriteitscomplex waarover ik al eerder sprak, weidde ik uit over de tails die al lang algemeen bekend waren, maar gleed luchtig over al les heen wat een valstrik zou kun nen betekenen. „En wie kende u bij de Zweedse legatie?" „In de eerste plaats Raoul Wallen berg, die de actie leidde, en dan, hoewel oppervlakkig, de attachées Berg en Per Anger. Ook heb ik de gezant Danielsson wel eens vluch tig gezien." Al die namen waren algemeen be kend. Maar ik hoedde mij er wel voor om de namen van Hongaren te noemen, teneinde hun geen eventue le onaangenaamheden te berokkenen. „Wat bedoelt u met dat laatste? Als u zo vaak op de legatie kwam moet u de gezant toch van nader bij hebben gekend?" De hele houding van mijn onder vrager bewees dat hij niet veel van de zaak wist. Hij had stellig niet het hele dossier gelezen. „Op de legatie zelf had ik nooit iets te maken. De afdelingen waar ik wel eens kwam waren gevestigd in een villa die als dépendance dien de." En ik begon over de historie van de Sectie D en haar actie om de verdrukten te redden. Maar de jonge politieman viel me in de rede: „Maar u was toch destijds op de hoogte van het werk van de lega tie? Wat weet u van de relaties tus sen Zweden en de westelijke mach ten? U weet natuurlijk dat de Zwe den officieel neutraal waren. Onder die omstandigheden...." Die formulering kwam me bekend voor. Op mijn beurt onderbrak ik hem: „Neemt u me niet kwalijk, maar daarvan weet ik totaal niets. Ik weet alleen een en ander van die red dingsactie, maar toch ook niet alle details." >,Uw chef, die Raoul Wallenberg wat voor een man was dat?" vroeg hij met gespeelde onverschil ligheid. Grote hemel nu had ik genoeg van al die voorwendsels! Nu zou die knaap eens even horen' wat ik in werkelijkheid dacht; „Een bewonderenswaardig iemand, even intelligent als dapper. Hij liield zoveel van zijn medemensen dat hij zijn leven in de waagschaal heeft ge legd om uit zijn land, waar hij een rustig leven leidde, naar die hel van Boedapest te komen, om er talloze stumperds het leven te redden En daar ik nog niet alle voor zichtigheid had laten varen, vervolg de ik: zoals de Szabad Nep (het centrale partijorgaan) zo iuist heeft onderstreept na de bevrijdmg." Hij scheen slechts weinig over tuigd door mijn tirade, en ging ver der met zijn ondervraging: „Hoe is het eigenlijk met die Wal lenberg afgelopen?" Daar ik niet direct antwoordde, herhaalde hij zijn vraag ietwat na drukkelijker: „Wat weet u precies? Wat is er volgens uw eigen mening met hem gebeurd?" „Ik *.ieb er niet de minste notie van. In december 1944 heb ik hem voor het laatst gezien. Toen ben ik in handen van de nazi's gevallen, en ik ben pas in het voorjaar van- 1945 in Boedapest teruggekomen. Toen was hij er niet meer." „Maar er zijn toch wel veronder- stellingen gemaakt? Zijn medewer.- kers zullen toch wel hun eigen opi nie omtrent hem hebben gehad? Ze zullen zich toch wel hebben afge vraagd of hij dood of levend was?" „Ja, dat zou ik nu juist ook. wel eens willen weten," antwoordde ik. „Niemand die hem heeft gekend heeft hem vergeten, dat kan ik u wel zeggen." Nu gooide hij het gesprek over een andere boeg. „U hebt veel mensen bij de lega tie gekend. Noemt U eens een paar namen; er zal stellig wel iemand bij zijn die inlichtingen omtrent het lot van Wallenberg zou kunnen geven." (Wordt vervolgd) weer bestemd voor de negenhonderd hulpposten van het Rode Kruis langs de Nederlandse wegen, van waaruit per jaar aan 6000 verkeersslachtoffers hulp wordt geboden. Hoeveel nullen? „Ik let nu veel beter op in het ver keer sinds ik met een Witte Ster rijd", aldus een van de brieven die de heer De Groot ontving. En daar is het hem nu juist om begonnen: Fatsoen op de weg. Gisteren kwam er nog een telefoontje in Wijk bij Duurstede: een dame die zeventien nieuwe sterrijders opgaf. Met hoeveel nullen dat getal van is er Het ziet er nogal rustig uit in Wijk bij Duurstede. Maar voor de heer De Groot tverk genoeg: „Er moeten meer Witte-Ster-rijders komen99Inzet: de heer W. Brouwer van de Rijkspolitiede enthousiaste medewerker van het Ster-comité. 310 dit jaar wordt uitgebreid, weet ik op geen stukken na. Maar als het aan het stuwend enthou siasme van de heer De Groot ligt, dan zjjn het er een heleboel. oor hulpposten ■pvERTIG VLIEGUREN met een Super-Constellation van de K.L.M. zijn er nodig geweest om een jongeman van 21 jaar naar het ziekenhuis te transporteren. Drie stoelen waren er uit het vliegtuig' weggehaald' eh'vier'4en~twifrtig- passagiers moesten een extra omweg maken om thuistte.'kpmen. En nu. ligt, bijUn de ---„Orthopadisclie Universitatsklinik" van Keulen. Zijn naam? Elmo de Silva uit Colombo op Ceylon. Verlamd aan beide benen. Na de radio-uitzending kwamen de reacties. Uit Amsterdam en Eindhoven, Groningen en Zeist. Van bakkers en bloemisten, advokaten en rijschool houders. Er was ook een brief bij van prinses Wilhelmina. De heer De Groot had haar namelijk van zijn plannen op de hoogte gesteld. En in het antwoord van de Prinses stond, dat zij met veel be langstelling kennis had genomen van de Witte Ster Aktie. Eén gulden vraagt de Witte Ster Aktie (giro 1102). Dan krijgt men vier witte sterren, voor voor- en achterruit en „twee tegen het verliezen''. Het adres in Wijk bij Duurstede is; Hoog straat 12. Nee. nee. die gulden is niet „om eraan te verdienen". Want het geld is allen vloog de Super Constellation direct door naar Keulen en reisden de passagiers met bussen en treinen op kosten van de K.L.M. naar hun einddoel. En vlak voor Elmo het Keulse zie kenhuis werd ingedragen, waar men rekening houdt met de mogelijkheid hem te kunnen genezen, zei hij heel zachtjes: „Wilt u voor mij heel harte lijk bedanken de Duitse gezant in Colombo en de K.L.M., voor alle hulp". BAARLAND. De raad kwam in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Van Lie- re. De voorzitter deelde mede dat met het binnenverfwerk in het gemeentehuis een aanvang is gemaakt, waarbij de raadszaal inmiddels gereed is gekomen. Voor de trap hebben B. en W. de voor keur voor bekleding met linoleum, waartoe zij prijsopgaaf hebben gevraagd aan de heer Jeremiasse. Deze prijs was van dien aard dat B. en W. aan nog 2 andere leveranciers ook prijsop gaaf hebben gevraagd en met het voor stel kwamen te gunnen aan de heer Janse te Nisse, waartoe z.h.s. werd be sloten. Uit de ingekomen stukken bleek dat de N. V. „P.Z.E.M." de gewijzigde brandtijd voor de straatverlichting (kwartier eerder ontsteken, kwartier la ter gedoofd i.v.m. de wijziging der we genverkeerswet) wel heeft kunnen in voeren in Zeeuws Vlaanderen, doch dat in het gebied van de Bevelanden, Tho- len. St. Philipsland en Schouwen Dui- veland dit nog steeds niet mogelijk is omdat nog 16 gemeenten geen mede werking hieraan hebben gegeven. Op voorstel van B. en W. werd be- i sloten op een subsidieverzoek van de Prov. Commissie ter bevordering van j rijkswege van de veefokkerij in Zee land voor in mei en juni te houden j rundveekeuringen, afwijzend te beschik- j ken. Op voorstel van B. en W. werd aan de commissie C.J.M.V.-bibliotheek te Baarland voor het seizoen 1959-1960 een subsidie toegekend van ƒ30 voor het op peil houden cq. uitbreiden der biblio- theek. In verband met de oprichting van een dames-gymnastiekclub werd op voorstel van B. en W. besloten het gymnastieklo kaal der o.l. school voor een avond per week gratis ter beschikking te stellen. Voor de viering van de bevrijdings dag is van de zijde der Oranje-vereni ging een verzoek ontvangen voor een bijdrage voor tractatie der schoolkinde ren. B. en W. stellen voor hiervoor een Mango's plukken Elmo was jarenlang een enthousiast rugbyspeler in Colombo. En niet alleen enthousiast, maar ook een speler met naam. Nimmer overkwam hem iets op het sportveld. Wel onder een vruchten boom. Hij plukte mango's, nu twee jaar ge leden en hij viel van een tak.. Bewuste loos werd Elmo weggedragen en toen hij weer bij kennis kwam kon hij zijn benen niet meer gebruiken. Een be schadiging in het centrale zenuwstel sel had ze verlamd. „Onbetaalbaar' Thuis en in bed lag Elmo, vier eji twintig maanden al. Hij volgde les sen aan de middel- bai-e school, maar niemand rekende erop, dat hij nog ooit zou gaan lp- pen. En eind vorige maand hoorde bij ELMO toeval dr. Theodor Auer, de Duitse gezant in Colombo, over de platliggen de Elmo. Hij zoch Elmo's vader op. „Stuur hem naar professor Hacken- broich in Keulen", raadde de gezant. Maar de heer De Silva kon alleen maai de schouders ophalen: „Hoe zou ik aan het geld moeten komen?", was alles wat hij zei. Een krant de Ceylon Observer" kreeg van die opmerking de lucht, begon een grootscheepse actie onder de lezers en binnen drie weken waren rn 111 n jycp lz-nct\7Q or/lör de benodigde veertienduizend gulden| UlllJY LloLV ddf llCX Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Volgende week woensdag komt de Nobelprijswinnaar voor de vrede, de Belgische pater Do minique Pire, de initiatiefnemer tot de bouw van de „Europadorpen" voor het onderbrengen van de zwaarst getroffen vluchtelingen, naar ons land om de 28.000 gulden in ontvangst te nemen, die is bijeengebracht door scholieren van Nederlandse middelbare scholen. Het geld is bestemd voor de bouw van een „Nederlands" huis in het in aanboutv zijnde Anne Frankdorp bij Wuppertal. Aan de in stilte gevoerde actie heb ben ruim veertig middelbare scholen deelgenomen. Op velerlei, vaak origine le manieren hebben de jongelui het geld bijeengebracht. 11T bij elkaar. Van de Duitse gezant kwam de boodschap, dat zijn land de even tuele meerdere kosten voor de medische behandeling op zich zou nemen en niets stond een reis naar Keulen voor Elmo meer in de weg. Dank u Het werd een lijnvliegtiiig van de K.L.M., dat van Bangkok naar Schip hol vloog. Uiterst voorzichtig werd bij de tussenlanding in Colombo Elmo op een brancard in de machine getild en Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Groningse kust-1 5 vaarder Vlieland is dinsdagmiddag om- hooggevaren bij Mhedia op de Marok- kaanse kust. Het schip, dat een draag- vermogen heeft van 350 ton, had met een la-ding stukgoed de haven van Casablan- ca verlaten. Het vaart in de lijn Parijs Casablanca. De kapitein seinde naar zijn reder, Zijn ligbed snoerde men met riemen dat schip en bemanning geen gevaar vast op de plek waar tot dan drie lopen.. Hij hoopte, dat de Vlieland in de stoelen hadden gestaan. Dertig uur nacht van dinsdag op woensdag bij hoog later landde het toestel op het vlieg-! water zou vlot komen Dit is met ge veld Wahn bij Keulen. beurd. Daarna is sleepboothulp uit Ca- Vol,ens de route had de laatste tus senlanding vóór Schiphol in München moeten geschieden en voor die plaats waren er vier en twintig passagiers aan boord. Maar met goedvinden van hen IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHÏllïlllllllMlilllllllllllillllllllïllïiIIIIIHl,,,lia,,ll,ll,l,'liaa',l'a,'a''l,''ll',''l'aill"<llll<l"l"l""ll'"lllia"l"l"lllll'll'l|l|l'l|i,ll<"l,l'l|l|liil,l,ll,|illii'l||li'll'lll',""""l"l"l'* sablanca gevraagd. Aan boord bevinden zich acht opvarenden, onder wie vrouw en kind van de kapitein. OMKOOP-AFFAIRE O 'AMSTERDAM (ANP) Tegen de 46- jarige wachtmeester J. M. de V. van de j verkeersgroep Amsterdam der rijkspoli tie heeft c.e officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam wegens het te zamen met een andere wachtmeester aannemen van een gift van 25 gld. van bedrag van zestig gulden beschikbaar te stellen, waartoe z.h.s. werd besloten. Sansevieria's kunnen nu verpot wou - - Voorts stellen B. en W. voor ten be- den; de meeste planten staan na enkelefen verkeersovertreder om m strijd met hoeve van de o.l. school een aantal her-1 jaren in een te kleine pot. Nu ir het lun Phcht geen proces-verbaal tegen mannen van de Kraak, dat niet hun denkingsboekjes 1940-1945 aan te schaf- de goede tijd om te verpotten en dat kem^op>J;e 7^? schip maar de barkas van de Groot- fen. niet om uit te reiken aan de kin- 57. Het was een hele opluchting voor deren, doch om in school als lesmate- meng er dan nog een beetje extra met- riaal te gebruiken, waartoe ook z.h.s. selzand doorheen. Vergeet niet dat or«- werd besloten. der in de pot ook wat scherven moeten B en W. boden de door de ontvanger komen; het afvoergaatje mag in geen opgemaakte gemeente-rekening 1958 geval verstopt raken. De potgrond dient .aan. In de commissie uit de raad. be- men stevig aan te drukken en voorlo- last met het onderzoek dezer rekening. Pig behoeft men dan niet te bemesten, werden benoemd de heren A. Beulens. Tegelijk met het verpotten kan de piant M. Elenbaas en H. de Vriend. eventueel ook wel gescheurd worden. doet men in goede bloemistengroad en genisstraf met aftret van het voorarrest Mogol was gebombardeerd. wünife he.hnnrrHeClïiP,' het vim*/61eh!" I -Nu kan die akelige Mogol tenmin- kende, behoorde tot het vijftal wacht- niet meer od ons schieten hè beest- meesters van deze verkeersgroep die in ?eVzei de ma de DÏng-Dong be- september 19o9 werden gearresteerd in viOODenfi verband met het aannemen van steek- pp penningen van het publiek. Drie hunner ons in de grond boren.. vul- zijn inmiddels veroordeeld tot straffen "e "e meester aan. variërend van tien maanden tot een jaar „Da's \fraar, jongs," gaf Kappie toe. nog niet van de narigheid af zijn. Ik heb zo'n iee, dat die vliegenier de Mo gol alleen uit ons vaarwater wilde krijgen, om ons des te beter te kun nen dwarszitten!" Nauwelijks had hij deze sombere woorden geuit, of in de lucht werd een aanzwellend gezoem hoorbaar. „Liggen!" schreeuwde Kappie. „Al le kniezebieters! Daar komt hij weer aan!" vlucht op de Kraak afsuisde. Brullend scheerde het over het dek Het vol gend ogenblik suisde er iets naar be neden en tegelijk klonk er een luide gil van de maat, die wegstierf in een on duidelijk gejammer. „Deksels!" riep Kappie, overeind springens. „De maat is getroffenl Hij. Hij brak af en staarde verbaasd naar het voorwerp, dat de schedel van de en drie maanden met aftrek. Inderdaad; het was het toestel van maat getroffen had. Hel was een flinke „Maar ik ben bang, dat we daarmee Overste Lont tot Kruitvat, dat in glij- I baksteen, waaraan een briefje prijkte. NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer: A. J. Wijn malen te Maartensdijk; door de gene rale synode als predikant voor bijzonde re werkzaamheden, geestelijke verzor ging van het leger; J. C. Greive, kand. te Bergen op Zoom. Bedankt voor Hedel: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf; voor Edmonton, Al berta Cana, First Reformed Church: H. J. van Leeuwen te Sint Anna-Paro- chie. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Leeuwarden: H, M. Derck- sen te Barneveld en C. de Kruyk jr. te Siddeburen. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Klundert: J. C. van Ravenszwaaij te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Passai, V.S.: A. Ver- gunst te Rotterdam. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Lochem: mej. da A. C. Dorhout Mees te Doesburg. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kampen: B. Toes te Kinderdijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2