Motie-Burger ging te ver „Stop geweld en willekeur van politie" Parlement en Kabinet veroordelen apartheidspolitiek Londen begroet een oude bekende Record met zoet slot GROOTS MOMENT VOOR DE GAULLE OP BRITSE GROND GROTE BEZORGDHEID Charmante gast vol zorg voor de koningin SABOTAGE MET ARSENICUM RUSLAND EN CHINA OP LUCHTFOTO'S BLOEMBOLLEN BEDREIGD Wel vlagvertoon geen agressie Naar vernieuwing adviesraad De Bilt: Droog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nauw betrokken Rechtstreeks ïfc Zelfstandig Teruggelopen Wethouder wordt gemeente-werkman Chinezen geëxecuteerd Honderden dode vogels in Huizen DRUK OP REGERING VAN ZUID-AFRIKA WRAAK ic NOG STEEDS: FEL GELD LIT AMERIKA LAATSTE NIEUWS Surinamers willen over Zuid-Afrika spreken Prof. Verrijn Stuart gaat nieuwjaarsrede uitwerken Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317 bij geen gehoor Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 52, tel. 01130-2009, bij geen gehoor: 01180-4604, Postbus 26, Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224, Postbus 24, Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMET Chefred.: G. J. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 16e JAARGANG No. 4529 Woensdag 6 april 1960 KAMER HEFT VINGER OP NAAR KAAPSTAD De boodschap van de Tweede Kamer aan het Zuidafrikaanse parlement in Kaapstad gaat hedenmorgen op de post. Het stuk zal vanochtend in druk gereed zijn. De twee begeleidingsbrie ven van voorzitter dr. L. G. Kortenhorst een aan de voorzitter van de Zuidafrikaanse Senaat en een aan de voorzitter van het Huis van vergadering zijn gisteren al gereed gemaakt. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren een waarschuwing aan het Zuidafri kaanse parlement gezonden. Dat gebeurde in de vorm van een uitspraak, die door vrijwel alle afgevaardigden werd ondersteund' en waar mee tegelijk in principe het regeringsstand punt, dat de apartheidspolitiek veroordeelt, werd goedgekeurd. 5 De vijf fractie-voorzitters Romme, Burger, Oud, Bruins Slot en Tilanus hadden daartoe een motie ingediend van de volgende inhoud: 1 De Kamer, 1 met grote bezorgdheid kennis genomen heb- E bende van de loop der gebeurtenissen in de Unie s van Zuid-Afrika, welk land haar met het oog op het stamverwante deel der bevolking zeer bg- zonder ter harte gaat, 1 geeft uiting aan haar 1 vurige wens, dat het unie- parlement ter noodzakelijke H bevordering van een vreed- zame wereldontwikkeling 1 tussen de rassen zich, op de grondslag van het welzijn 1 van de bevolking in haar geheel, zal willen bezinnen op een politiek, welke ras-" ff sendiscriminatie uitsluit en 1 elke schending van de rech- ten van de mens zal weten te voorkomen. Deze motie werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard niet slechts de aantekening, dat de communisten en pacifistisch socialisten tegen wa ren. Dat was het slot van het Zuid afrikaanse debat, 4at begon met een aantal vragen van de socialistische fractieleider mr. J. A. \V. Burger, die minister-president dr. J. E. de Quay aanleiding gaven om nog eens duidelijk het regeringsstandpunt in zake de rassendiscriminatie uit de doeken te doen. Dat gebeurde in termen die niet mis te verstaan waren, ook niet door de Zuidafrikaanse ambassadeur dr. F. E. Geldenhuys, die het debat in de diplo matieke loge onbewogen volgde. De premier sprak van algemene ver ontrusting, van de grote zorg waarmee de regering de ontwikkelingen in Zuid- Afrika volgt, van de tragische en be treurenswaardige gebeurtenissen die de regering niet anders kan zien dan als een rechtstreeks uitvloeisel van de apartheidspolitiek. Hij herinnerde er aan, dat ons land in de Verenigde Naties deze politiek ondubbelzinnig had afge wezen. Nederland voelt zich op grond van de nauwe historische banden nauw betrokken bij deze ontwikkelingen. Verder bloedvergieten zou tot een chaos leiden. De minister-president kon echter niets voorspellen over de houding, die de regering zou aannemen in het geval van de Verenigde Naties besluiten en acties zouden worden gevraagd. Bovendien zal er dan eerst diepgaand overleg met Suriname en de Antillen moeten wor den gevoerd. Dit antwoord van regeringszijde ging mr. Burger niet ver genoeg. De minis ter-president had volgens hem gewoon moeten aankondigen, dat wij straks in de Verenigde Naties de Zuidafrikaanse regering veroordelen en bovendien zou de regering een rechtstreekse stap moe ten doen en de Zuidafrikaanse regering laten weten hoezeer de gemoederen in. ons land zijn gescnokt Ook dacht hij aan afschaffing van de rijksbijdrage aan emigranten naar dat land. Hij diende een motie in, waarin de apartheidspolitiek geen binnenlandse aangelegenheid werd genoemd en er bij de regering op werd aangedrongen haar politiek in en buiten de Verenigde Na ties hiermee in overeenstemming te brengen. Een dergelijke uitspraak ging de meerderheid van de Kamer echter weer te ver. Men was door het ant woord van de minister-president wel bevredigd en wilde het te voeren-rege ringsbeleid in de Verenigde Naties niet belemmeren door een verder gaande uitspraak. Prof. mr. C. P. M. Romme Ckath.v.) gaf meteen al vorm aan de gevoelens van de meerderheid, waarover tevo ren overleg was gepleegd, nl. dat de Tweede Kamer op dit ogenblik zelf standig moest optreden. In een eerlijke hartekreet, aldus prof Romme, moet worden neergelegd wat er in ons volk en in de Kamer leeft, maar ook dat be grip bestaat voor de moeilijkheden in Zuid-Afrika. Ook prof. mr. P. J. Oud (lib.) vond dat de regering nu niet kan zeggen wat zij in de Verenigde Naties gaat doen. Dr J. A. H J. S. Bruins Slot (a.r.) zei, dat de apartheidspolitiek zich niet Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Met een rede van bijna 4% uur heeft staatssecre taris mr. Th. Bot gisteren een na oorlogs record geslagen. Hij sprak twintig, minuten langer dan zijn collega Stubenrouch van O., K. en W. Alleen een minister heeft wel eens langer gesproken, namelijk minister Lieftinck, die echter nooit kans heeft gezien zulk een zoet smakend slot aan zijn betoog toe te voegen. Mr. Bot liet gisteravond de Kamerleden proeven van de eerste echte Nieuwguinese chocolade in ons land, een produkt dat wordt gemaakt van de cacao die de be volking teelt. Iedereen vond het even lekker, maar dat kwam ook wel een beetje, omdat men eigenlijk opgelucht was, dat de vergadering was afgelopen, hoewel dat hele maal niet in de bedoeling had gelegen. Er had een pauze moeten komen en dan zou de Kamer meteen heb ben moeten beginnen aan de replie ken. Dat vond de oppositieleider mr. Burger toch wel een beetje bar en hij stelde daarom voor er mee op te houden. Dr. H. W. Tilanus, die als voor zitter fungeerde, stribbelde wel tegen, maar mr. Burger hield voet bij stuk. Om te voorkomen dat de stemming zou mislukken tengevol ge van een te gering aantal aan wezige leden, een omstandigheid die de Tweede Kamer niet graag zo duidelijk Iaat blijken, nam dr. Tilanus het voorstel van orde toen maar over en sloot de vergadering. Vandaag gaat het debat over Nieuw-Guinea dus verder. verdraagt met het recht en het evan gelie. Dr. J. J. R. Schmall (c.h.) kon het de minister-president niet kwalijk ne men dat hij geen profeet is. Alle woordvoerders van de regerings fracties waren mr. Burger dankbaar voor zijn initiatief om deze zaak in debat te brengen, maar niemand voel de iets voor zijn motie. Prof. De Quay voegde er nog aan toe dat de regering zich niet rechtstreeks tot de Zuidafri kaanse regering zal wenden. Dit is in vergelijkbare situaties nog nooit gebeurd. Ook niet door andere regeringen. Deze kwestie behoort thuis in de Verenigde Naties. Maar wel vond hij het nuttig dat Zuid-Afrika op dit ogenblik weet hoe de Tweede Kamer en hét Nederlandse volk er over den ken. De emigratie naar Zuid-Afrika loopt al sterk terug In 1958 waren er nog 4351 aanmeldingen en verleden jaar 1424. In januari en februari van 1959 bedroeg het aantal 463 en in dezelfde periode van dit jaar nog slechts 66. De emigratie-faciliteiten voor dit land wilde prof. De Quay niet afschaf fen. De voorlichting moet goed en ob jectief zijn, zo zei hij, en bovendien be rust de emigratie geheel op vrije keuze. De motie-Burger werd verworpen met 88 tegen 43 stemmen: voor stem den de socialisten, communisten en pa cifistisch socialisten. Van onze correspondent LONDEN President de Gaulle heeft de eerste dag van zijn staatsiebezoek aan Groot- Briitannië beëindigd met een krachtige, emotionele rede waarin hij op het schitterend banket in de wit met gouden balzaal van het paleis Bucking ham veel eer bewees aan de Britse oorlogsleiders. Hij maakte met zijn woorden de sedert die donkere jaren af en toe verslapte Entente cordiale weer allercordiaalst. De pijpers van de Schotse garde kapel, die tijdens het banket allerlei Franse en Engelse liedjes hadden ge speeld, kwamen tegen het einde in gala- uniform vrolijk spelend langs de tafels. Kort daarna begon buiten het schit terend vuurwerk langs de vijvers van St. James park, recht tegenover het paleis. EERSTE KEER Koningin Elizabeth, voor wie dit de eerste officiële verschijning was sedert de geboorte van prins Andrew, was ge kleed in rose satijn, gesierd met kristal en topazen. Zij droeg een diamanten en paarlen diadeem, halssnoer en oor bellen. Over haar linkerschouder het lint van een Compagnon de la libéra- tion en over haar rechterschouder het lint van het grootkruis van het Légion d'Honneur. De koninklijke hertogen en de andere aanwezige ridders van de Orde van de kouseband waren gekleed in zwarte zijden kniebroeken, de bejuweelde kou seband om de linkerknie. MAGNIFIQUE Maar het was niet alleen als presi dent van Frankrijk, dat de Gaulle hier kwam. Ook als generaal de Gaulle. Toen hij bij aankomst op Victoria Sta tion uit de trein stapte keek hij naar de erewacht van de Goldstream Guards en zei: C'est magnifique. En voor hem was het ook een magnifiek ogenblik, waarop Engeland, met al het ceremo nieel dat het op kan brengen, hem eer bewees. De koningin stond aan zijn zijde de rest van de koninklijke familie achter hem. Het was bijna twintig jaar geleden dat hij hier voor het eerst kwam, als een vrij onbekende en jeugdige Franse generaal, die een militair en geestelijk j volkomen verslagen land achter zich I had gelaten. Voor de Gaulle was dit dan ook een ogenblik van grote emo tie en het was duidelijk- aan zijn ge zicht te zign. CHARME Het was opvallend, dat de Gaulle, die uitstekend Engels spreekt, doorlo- perid Frans sprak, dat koningin Eli zabeth en de andere leden van de En gelse koninklijke familie bijzonder, vlot spreken. Maar ook bleek duidelijk zijn geweldige charme, waarover meestal minder wordt geschreven. Zodra hij met de koningin in het eerste rijtuig stapte wikkelde hij teder de rode reis deken rond haar knieën. De zes Wind- sorschimmels waren wat zenuwachtig geworden en drukten het rijtuig eerst achteruit. En één van zijn karakteris tieke gebaren makend deed de Gaulle hare majesteit, die eerst wat verschrikt keek, lachen en zelf zag hij het to neeltje van de verbouwereerde hof dig nitarissen met kennelijk plezier aan. Maar zodra de kapel beide volksliede ren begon te spelen trok zijn gezicht onmiddellijk in de plooi. Hij maakte de indruk van trots eii voelde zich ken nelijk geheel en al de redder van Frankrijk, terugkerend naar het land waar hij zijn zwaarste strijd streed. Aan het banket waren beide minis ters van buitenlandse zaken aanwezig, evenals MacMillan en vele andere Britse kabinetsleden, Sir Winston en Lady Churchill, Sir Anthony en Lady Eden, veldmaarschalk Montgomery, de aartsbisschop van Canterbury. Eer der op de dag had De Gaulle onder grote toejuichingen zich allerharte lijkst en informeel onder de menigte begeven. Later legde hij een krans bij het standbeeld van maarschalk Foch vlak bij het Victoria Station. PEKING Reuter)Twee Chinese contra-revolutionaire'wegenbouwers zijn dezer dagen in communistisch Chi na in het openbaar terecht gesteld om dat zij 61 van hun medearbeiders ge probeerd zouden hebben te vergiftigen teneinde wegenbouw bij dé Gele Rivier te saboteren. De mannen hadden arse nicum in een rijs.tketel gedaan in de hoop vertraging te veroorzaken in de wegwerken bij een kloof in de provincie Sjan-Si langs de Gele Rivier. Maar de toeleg werd ontdekt en medicijnen, per vliegtuig aangevoerd en aan parachutes neergelaten, redden de 61 vergiftigde arbeiders. Aldus meldde het dagblad Sjan Si van maandag, dat eraan toe voegde dat de slachtoffers de executie van de twee gifmengers met gejuich be groetten. Advertentie ZUIDZANDE De gemeenteraad heeft gisteren de socialistische wet houder, de heer J. A. van Houte, tot gemeente-werkman benoemd. Op de oproep van sollicitanten voor deze functie ontvingen burge meester en wethouders 26 brieven van geïnteresseerden, onder wie twee van de drie socialisten raads leden: wethouder J. A. van Houte en zijn fractiegenoot A. P. de Vey. De sollicitaties werden in een ge sloten raadsvergadering besproken, nadat de beide belanghebbende raadsleden zich hadden verwijderd. In de openbare vergadering stemden alle raadsleden de heer Van Houte en de heer De Vey onthielden zich voor de benoeming van de wet- houder tot werkman. Binnen enkele dagen zal de heer Van Houte zijn ontslag als raadslid 1 indienen. -IJ- Eigenlijk was dit het hoogte punt van de Gaulle's eerste dag in Londen. De Franse president, die omringd was door een schare Franse en Britse hoogwaardig heidsbekleders, stapte op een ge- gev enogenblik bedaard uit de stoet en begon links en rechts te praten met het publiek, dat dit gebaar bijzonder op prijs bleek te stellen. De Gaulle spreekt Voortreffelijk Engels en zijn va derlijke grapjes vielen erg in de smaak. TELEFONISCH OVERGEBRACHTE FOTO Van een onzer verslaggevers HUIZEN De politie te Huizen stelt een onderzoek in naar een mas sale slachting onder vogels. Op een stuk bouwgrond, liggende aan de Huizer Meent, heeft een boer een stuk grond met tarwe ingezaaid en tegelijkertijd een chemische mest stof gestrooid. Het is mogelijk, dat een giftige stof is gebruikt ter bestrijding van onkruid. De politie onderzoekt evenwel de mogelijkheid of de opzet heeft voorgezeten de vogels van de grond te houden. Er liggen honderden vogels op het land verspreid: leeuweriken, groen- lingen, geelgorsen, en een groot aantal mussen en kraaien. k-r-u-i-d-e-n cosmetica maken Uw huid weer „kerngeiond"' n stralend mooii Hebt U moeilijkheden t iMeeéters. puistjes. rimpeltjes, enz) Profiteer dary var» de unie<e gelegen- heideengrolishuid- odvies le ontvan gen. 24 Stuur deze adver tentie -{•12 els. post zegel voor vragen- lijst aan.- Amerikaanse kunstmaan WASHINGTON. De Ameri kaanse meteorologische kunst maan Tiros 1 heeft al vele delen van het aardoppervlak gefotogra feerd. Tot de beelden die naar de aarde zijn teruggeseind en opge vangen werden in de Verenigde Staten behoren ook foto's van de len van de Sowjetunie en van de Chinese Volksrepubliek. De foto's die met de Tiros wor den verkregen vertonen nog zo weinig detail dat zij voor militair gebruik niet geschikt zijn. Voor dat doel werkt men in de Ver enigde Staten aan een ander type kunstmaan waarmee de oppervlak te van de gehele aarde voor mi litaire doeleinden kan worden be spied. De foto's die met de Tiros 1 werden gemaakt van het ooste lijke deel van de Sowjetunie en delen van de Chinese Volksrepu bliek werden genomen tijdens de 51ste omwenteling van de nieuwe kunstmaan. In het gefotografeer de gebied, waartoe ook behoort de streek ten noorden van Wladi- wostok, liggen naar men vermoedt Russische raketbases. Het staat wel vast dat het niet bij de lancering van deze ene me teorologische kunstmaan zal blij ven. Het Amerikaanse meteorolo gische instituut acht zeven van de ze kunstmanen nodig voor een ge perfectioneerde weersvoorspel ling. Zes van die zeven zouden op onderling gelijke afstanden om de noordpool en de zuidpool moeten draaien, de zevende echter boven de evenaar. De mate van precisie die voor de lancering van zes precies op gelijke afstanden van elkaar draai ende kunstmanen is vereist, heeft men nu nog niet bereikt. Boven dien is de lanceerbaan op de eve naar, die nodig is voor de lan cering van de zevende, er nog niet. Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD Terwijl de Zuidafrikaan se minister van justitie Erasmus, in het parlement betoogde dat de politie met de uiterste terughoudendheid te gen de naturellen optreedt, vonden veertien Anglicaanse priesters in het gebied van Kaapstad het noodzakelijk om de regering te verzoeken een einde te maken aan de reeks van geweldda digheden waaraan de politie zich nu in de volste willekeur schuldig maakt. De priesters erkennen dat het nodig is dat de politie optreedt, maar Zij vin den dat zulks met enige zelfbeheer sing dient te geschieden. Een soortgelijk protest tegen de bloedige onderdrukking van de onlusten is ge uit door de voorzitter van de Kamer van koophandel te Kaapstad. Hij heeft er zich over beklaagd dat de politie volkomen willekeurig inhakt op de. na turellen en daarbij ook werkwilligen en volkomen betrouwbare elementen mishandelt. De actie van de politie gaat inmiddels verder. Gisteren is een inheemse po litieman. die zijn pistool leegschoot op een menigte naturellen in Nyanga, in stukken gehakt teruggevonden. Zijn collega's hebben zich gewroken door bij een nieuwe razzia tientallen men sen te mishandelen. Onder de gewon den bevindt zich ook een kind en er zijn verscheidene vrouwen bij. Aan de zijde van de politie geraakten twee man gewond. In Durban is weer een dode gevallen toen de politie het vuur opende op een menigte van duizend stakende natu rellen die stonden te wachten op de terugkeer van werkwillige negers. Toen de menigte door stokslagen niet kon worden verjaagd, greep de politie naar de vuurwapens. Zowel onder de po litie als onder de naturellen vielen ge wonden. De negers grijpen sinds enige dagen weer naar de wapens van hun voorouders: assegaaien en knotsen. De regering heeft laten weten dat zij alle tot haar beschikking staande midde len zal gebruiken om de rust te doen terugkeren. Daarbij zal zij niet terug deinzen voor het gebruiken van ge weid. De internationale reacties op de gebeur tenissen in de Unie van Zuid-Afrika hebben nog niets van hun felheid ver loren. De Braziliaanse regering heeft haar gezant in Pretoria teruggeroepen om overleg te plegen over de ernstige gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Nigeria heeft gisteren een algeheel in voerverbod ingesteld voor goederen uit Zuid-Afrika. Blanke onderdanen van Zuid-Afrika die in Nigeriaanse over heidsdienst zijn, zullen onmiddellijk worden ontslagen. Het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft de „arbeiders van de vrije wereld" opge roepen op 1 mei een boycot te begin nen van alle uit Zuid-Afrika afkomsti ge goederen, die twee maanden moet duren. Volgens de Australische premier Men- zies zal de kwestie van de rassenstrijd in Zuid-Afrika ter sprake worden ge bracht op de conferentie van het Brit se Gemenebest. Overigens wees Men- zies erop dat het een zaak is die alleen Zuid-Afrika zelf aangaat en waarmee niemand zich dient te bemoeien. Meri- zies zelf is een verklaard tegenstander van de apartheid. In de Verenigde Staten wordt een be drag van 50.000 dollar bijeengebracht, bestemd voor de slachtoffers van het optreden van de Zuidafrikaanse poli tie en hun familieleden of nabestaan den. Het geld wordt verzameld door een particuliere organisatie die streeft naar een beter wederzijds begrip tussen Amerika en Afrika. T ulpenstengelaaltje Van onze correspondent LISSE De bloembollenoogst wordt op het ogenblik bedreigd door een bijzonder, venijnige ziekte, ver oorzaakt door het tulpenstengelaal- tje. Als de ziekte doorzet kan zij funest worden voor de export van bloembollen. De Koninklijke alge mene vereniging voor bloembollen cultuur heeft zich daarom beraden over te nemen maatregelen. In Lisse heeft de vereniging giste ren besloten dat een bollenkweker zijn' hele oogst moet vernietigen, zodra hij de ziekte in zijn bollen ontdekt. De kwekers zullen hun getroffen collega m een dergelijk geval financieel scha deloos stellen. Jaren geleden is een dergelijk aal tje ontdekt in de narcissenteelt. Dat kon worden bestreden door de narcis- senbollen een heetwaterbad te geven. Tulpen-bollen kunnen dat echter niet verdragen. KAAPSTAD (Reuter) De regering van Zuid-Afrika heeft gisteravond van het parlement de volmacht ge kregen om organisaties van inheemsen buiten de wet te stellen, wanneer die door hun optreden of hun programma de veiligheid van de staat in gevaar brengen. KAREI DOORMAN NAAR NIEUW-GUINEA: Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Karei Door man neemt op haar reis naar Nieuw-Guinea een aantal vliegtui gen mee, die er toch naar toe moe ten. Het is inderdaad vlagvertoon, zo deelde minister mr. E. H. To- xopeus gistermiddag in de Tweede Kamer mee, onder toevoeging dat „deze zaak met de Navo vol strekt rond is". Het schip is name lijk niet operationeel bij de Navo ingedeeld, maar heeft in deze or ganisatie het „oormerk" dat het onder de Navo komt als het t.z.t. noodzakelijk is, De regering heeft natuurlijk ook ge dacht aan de politieke repercussies die aan een dergelijke reis verbonden kunnep zijn, aldus minister Toxopeus. Het was onvoorstelbaar, zo zei hij, dat van Indonesië geen reactie zou komen en die is er dan ook al. Maar het is even onvoorstelbaar dat met deze reis van Nederlandse zijde agressie zou zijn bedoeld en de mi nister hield zich ervan overtuigd dat andere landen dit ook wel zouden begrijpen. De toezegging van de vorige minis ter van defensie om tevoren overleg met de Tweede Kamer te plegen als er dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea zullen worden gestuurd, geldt niet voorde marine. Deze zou daardoor immobiel worden. Het is ook geen kwestie van stationeren, aldus de minister, in december komt het scnip weer terug. NA ONTSLAG MR. DE RIJKE Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De adviesraad van Höllandia is na het ontslag van mr. J. O. de Rijke, vrijwel op non-actief ge steld. Dat blijkt uit het antwoord van minister Toxopeus en staatssecretaris Bot, op vragen van het Tweede-Kamer- iid mr. Van Rijckevorsel. Nadat de gouverneur de leden van de raad had ingelicht over zijn besluit en geen aanleiding vond dit te herroepen, hebben, vier Nederlandse leden, een Chi nees en een Indonesisch lid voor de raad bedankt. Zij konden zich noch met de juridische noch met de maatschappelijke gronden van het ontslag van mr. De Rijke verenigen.. De zesinheemse leden van de raad hebben de .beslissing van de gouverneur aanvaard maar stelden dat zij tegen een eventuele terugkeer van mr. De Rijke geen bezwaren zouden hebben. De bewindslieden delen mee dat nu de samenleving te Höllandia zo in beroering is geraakt, het nu eerst zaak lijkt de rust te laten weerkeren, voordat van hun kant een standpunt wordt ingenomen. In over leg met de gouverneur wordt intussen de mogelijkheid besproken de situatie te benutten om de adviesraad voor Höl landia om te zetten in een orgaan, dat meer is aangepast aan de staatkundige en maatschappelijke ontwikkelingen van thans en in de toekomst. PARAMARIBO (AP) De Surinaam se delegatie, die -deze -maand een bezoek aan Nederland zal brengen, zal op weg naar ons land in New York met de ver tegenwoordiging van het Koninkrijk bij de V.N. spreken over de Zuidafrikaanse kwestie. Van de delegatie maken deel uit pre mier Emanuels, de ministers Sedrtey en Essed en zes leden van de Surinaamse Staten. Zij zullen in Nederland bespre kingen voeren over de financiering van het Surinaamse tienjarenplan. Nader wordt gemeld dat de delegatie op 22 april in Nederland zal komen. Te gen die tijd keert ook minister Kort hals, onder wie de zaken de West be treffende ressorteren, van zijn bezoek aan Suriname en de Antillen in ons land terug. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De uitlatingen van de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, prof. Verrijn Stuart, in zijn nieuwjaarsrede, hebben succes gehad De voorzitter van de S.E.R. had ge-' klaagd dat andere departementen dan sociale zaken, Landbouw en economische zaken de S.E.R. vrijwel nooit om advies vragen, terwijl toch de economische pro blemen bij waterstaat, financiën en volkshuisvesting bijvoorbeeld opgesta peld liggen. De regering heeft prof. Verrijn Stuart gevraagd deze uitlatingen nader te con cretiseren, zo deelt prof. De Quay de Eerste Kamer mee. Na ontvangst van het antwoord zal de minister-president deze kwestie in het kabinet aan de orde stellen. Prof. De Quay vermeldt daarbij dat de wet op de bedrijfsorganisaties slechts de verplichting oplegt voor die maatregelen de S.E.R. advies te vragen die recht streeks op sociaal én economisch terrein liggen. Wanneer het gaat om zaken die wel sociaal-economische repercussies kunnen hebben, maar op een ander gebied lig gen, heeft de betrokken minister niet de plicht de S.E.R. te raadplegen. Dit ziet de minister-president als de verklaring, waarom uit die hoek slechts zelden een aanvrage om advies tot de S.E.R. wordt gericht. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Aanhoudend vrij zacht. MIESJE: Voor alle zekerheid maar vast zonnecrème kopen'. 7 april: Zon op 6.0'. onder 19.23. Maan op 14.25, onde4 "4

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 1