WONDERLIJK MANUSJE VAN ALLES Ellende in kampen gaat alle begrip te boven Nederland is geen ^tekortgebied" POLAROID rï) TUNNEL ONDER HET KANAAL Van pansfluit tot perslucht DE 41ste: RUSSISCHE FILM VANAVOND OP T.V. ZIEN IS GELOVEN Filmploeg terug uit Hongkong „ZON EN ZEE" COMMERCIËLE TELEVISIE Geen koek en ei voor Hans Kaart Het werk kan beginnen ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag. 7 Stroom eruit Ijsvrije haven Graanhandel protesteert bij E.E.G. Rotterdamse rechtbank heeft achterstand Nieuwe vorm Toekomst kijken-alleen-al is verrukkelijk televisie -^kritisch PROEF WERK- DRUKTE Dinsdag 5 april 1960 Van een onzer redacteuren DIEP IN HET MONT BLANC-MASSIEF stoot zich een lange pneumatische boor in de weerstrevende rots wand. In het Kopenhaagse havenbassin prikt een klein lawaaiig apparaat-met-een-slang-er-aan-vast gaatjes in beton. In de Staatsmijn Emma jagen de compressoren perslucht naar de boren aan het eind van de galerij. Een tandarts te Rotterdam zegt: Heus meneer, het doet geen pijn, het gaat met lucht. Lucht in samengeperste toestand is zo langzamerhand een onmisbare krachtbron geworden in de reeks, die de mens onderworpen heeft aan zijn wil. Haar enige bezwaar is, dat ze eerst samengeperst moet ■worden. Dat is een vrij om vangrijk karwei, zoals een ieder, die wel eens een fietsband heeft opgepompt, kan weten. Perslucht, waarmee wat uit te voeren is, moet nog wel even steviger gecompri meerd zijn: beneden de zeven at mosfeer is er noch in Kopenhagen, noch in Rotterdam of onder de Mont Blanc veel mee te beginnen. De mens bouwde dus machines om het onderste stuk van de fietspomp te vervolmaken. Het lukte hem aar dig zo aardig, dat perslucht een volwassen tegenstandster is geworden van de andere energiebronnen, die af en toe de neiging hebben wat uit de hand te lopen. In de komende jaren zal de sterk stroom wettelijk worden uitgebannen uit de fabrieken en werkplaatsen, waar zij tijdens haar opmars al teveel slachtoffers heeft gemaakt: apparaten die op 220 of zelfs 110 volt draaien zul len over een paar jaar taboe worden verklaard en het is geen wonder, dat de mannen van de perslucht deze ont wikkeling met verheugde ogen tege- moetzien en de voordelen van hun ge comprimeerde lucht blij van de da ken roepen. Zij hebben natuurlijk niet helemaal gelijk. Perslucht is nog al duur en als het over lange afstan den moet worden, getransporteerd, dan gaat de fut er een weinig uit, wat van elektriciteit niet gezegd kan wor den. Zij voorzien echter, dat vele boor- tollen. draaibanken en andere hulp werktuigen in-de fabrieken op korte termijn op lucht overgaan. Zij noe men zelfs een paar grote Nederland se bedrijven, die er ernstig over den ken. de hele elektrische installatie overboord te zetten om er lucht voor in de plaats te nemen. Het is echt wel „sterk", wat er met samengedrukte lucht allemaal kan worden gedaan. Op een proefterreintje van een der grote luchtfirma's van het oude Euro pa, de Atlas Copco-fabriek uit Zwe den die nabij Antwerpen haar fabriek van transportabele compressoren heeft neergezet, ontbreekt slechts een toepassing: de herdersfluit ten slotte de oudste vorm van een com pressor... Verder staat alles er; helaas met oneindig veel meer storend lawaai dan de goede Pan destijds aan zijn klei ne instrument ontlokte. Dat lawaai van ontsnappende perslucht is een obsessie voor de steden, die van tijd tot tijd de pneumatische boor in hun ingewanden voelen. Er schijnt weinig aan te doen te zijn, zolang er met lucht gestoten moet worden op een hard stuk staal, dat in een. haast even hard stuk beton moet worden gedrukt. Als het om draaien gaat, is dit lawaai weg. Dan zoeft een met lucht aangedreven slijpschijf bijna ge ruisloos door een dikke stalen buis. dan hapt een op perslucht draaiende zaag met luchtig gemak door arm dikke boomstammen. Dentalair een nieuwe toepassing voor perslucht. Deze tandartsboor maakt een zeer hoog toerental en heeft vele dentalevoordelen boven het oude elektrische systeem. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ook de Vereni ging De Nederlandse Graanhandel heeft zich nu gemengd in het koor van instellingen, dat bezwaren heeft tegen de voorstellen van de Europese commissie van de E.E.G. voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid in de gemeenschap. Zij heeft gisteren de directeur-generaal van de voedsel voorziening. ir. J. A. P. Franke een nota overhandigd, waarin zij stelt, dat de voorstellen voor de Nederland se graanhandel onaanvaardbaar zijn. De vereniging vreest, dat het prijspeil voor graan onder invloed van politie ke factoren belangrijk hoger zal ko men te liggen dan economisch verant woord is. Een te hoog prijspeil zal de graanproduktie snel doen toenemen waardoor de invoer even snel zal ver minderen. Voor Nederland betekent een hoog prijspeil voor graan dan nog een hoger peil van levensonderhoud, zo stelt de vereniging. Voor de ..kunstmatige" indeling van Nederland bij een zogenaamd tekortgc- bied heeft de vereniging helemaal geen goed woord. Hierdoor wordt de gunstige ligging van Nederland ten opzichte van de wereldmarkt miskent, zo schrijft zij. Ons land kan bezwaarlijk als afzetgebied voor de overproduktie van Frankrijk worden beschouwd als het van onze zee havens uit vrijwel zonder transportkos ten zijn behoefte uit derde landen kan dekken. Nederland, aldus de vereniging, is geen tekortgebied maar een import- gebied. Verder meent de Nederlandse graan handel, dat een hoog prijspeil voor graan grote nadelige gevolgen zal heb ben voor de Nederlandse veredelings- landbouw. graanverwerkende industrie, graanhandel, havens, havenbedrijven en scheepvaart. Goedkope grondstoffen zijn steeds de basis geweest voor dc bloei van de Nederlandse agrarische export, die ongeveer een derde van de totale Nederlandse uitvoer bedraagt. Die ex port, zowel naar derde landen als naar landen binnen de E.E.G., wordt nu be- I dreigd, zo meent de vereniging. In de nota pleit de vereniging voor een systeem van variabele heffingen. Dit zou volgens haar voldoende zijn om de opbrengstprijzen voor de boer in het algemeen te realiseren. Eigen nieuwsdienst HOTTERDAM. Door de benoeming en installatie van twee nieuwe rechters kan thans een begin worden gemaakt met het inhalen van een achterstand, die in de loop van drie jaar is opge lopen tot 625 strafzaken. Deze achter stand zal worden weggewerkt met twee extra zittingen van ieder een hal ve dag per week. Het was de officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven die deze stand van zaken bij de rechtbank onthulde in zijn welkomstwoord tot twee nieuw benoemde rechters: mr. A. J. Roem sedert zeven jaar substituut-griffier aan de rechtbank en mr. P. A. Roggen voor zijn benoeming tot rechter-advocaat in Den Haag. Ook de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder roerde het nijpend tekort aan rechters aan waardoor een zo grote achterstand heeft kunnen ontstaan. Mr. A. Blom, deken van de orde van advocaten, sprak enerzijds zijn voldoening uit over dc benoeming van een lid van de balie tot rechter, anderzijds merkte hij op dat in de loop van de laatste drie jaar het aantal landelijke advocaten met een vijf de is afgenomen door benoemingen bij de rechterlijke macht. Deze bron is niet on uitputtelijk!, waarschuwde hij. radio vandaag j Schroef turbine-compressoreen simpel antwoord op een probleem, dat tot nu toe met ingewikkelde zuigers werd opgelost. Het lage-drukgedeelte flinks) stuwt de lucht door naar de kleinere kamer rechtswaar een compressie van ongeveer zeven atmosfeer ivordt bereikt. Om de golfslag in diezelfde haven af te remmen en de Deltawerken hebben hier al een paar keer stevig profijt van getrokken is eenzelfde bellenbaan dan te leggen, die de branding met succes te lijf gaal en die in oorlogstijd een binnen sluipende onderzeeër zelfs omhoogdwingt. Lucht kan het zoutgehalte tan zeewater verminderen: ook daar heeft de Neder landse Rijkswaterstaat bij proeven onder Katwijk haar voordeel mee gedaan. Lucht kan de visstand reddenwanneer het zuur stofgehalte onder de zeven procent is ge komen en de vis op apegapen komt te liggen: onder zulke omstandigheden kan een compressor uitkomst brengen. Bij Antwerpen kan Atlas Copco niet laten zien, dat gecomprimeerde lucht nog veel meer kan: het ijsvrij houden van havens bijvoorbeeld. Een fikse compressor aan de kant jaagt zijn lucht door een ringleiding over de havenbodem en door gaatjes stijgt een voortdurende gordel van belletjes naar de oppervlakte op. Zelfs de strengste vorst krijgt daar geen vat op. DINSDAG. ..Tussen Keulen en Parijs", de luisterwedstrijd ten bate van de uitzending van atleten naar de Olympische Spelen, biedt vanavond een bijzondere uitzending. Het tesaam- gebrachte bedrag wordt bekendge maakt, en de dertien door de luiste raars uitverkoren liedjes passeren nog eens de revue <19.00). De Avro gaat om 20.05 door met de dinsdag-show „Uit ben je!", waarin u o.a. weer het kostelijke „Dagboek van een grootvader" kunt horen. Van een onzer redacteuren BUSSUM Na een reis van drie weken zijn twee televisie medewerkers van de KRO, Manus van de Kamp en Ad Zonneveld, uit Hongkong in ons land teruggekeerd. Hun opdracht was een film verslag samen te stellen over het leven in de kampen rondom Hongkong, die ruim een mil joen vluchtelingen herbergen. „Verwacht geen vlotte reisindrukken of sappige anecdotes van me. zegt Manus van de Kamp, want alle prettige dingen van zo'n reis worden geheel overschaduwd door een* mate van el lende, die ons begrip echt te boven gaat. Wij hadden ons natuurlijk van tevoren georiënteerd, veel gelezen en waren daardoor voorbereid op de meest on draaglijke toestanden, maar de werke lijkheid sloeg alle literatuur. En dan schaam je je diep om tussen die slachtoffers als een soort werkende toerist rond te neuzen en hun leed op de band vast te leggen. Enfin, daarvoor hebben wij dan één verontschuldiging, de hoop dat ons verslag veel. zeer veel mensen zal wakker schudden en dat zou dan onze bijdrage zijn aan de acties in het kader van het wereld- vluchtelingenjaar. Toch moet je niet denken, dat die Chinezen bp de pakken neer zitten. Zij zijn bezeten van de wil om niet ten onder te gaan en de meesten weten nog een bewonderenswaardige opgewekt heid en vertrouwen in de goede afloop aan de dag te leggen". De documentaire krijgt de titel De hel in het paradijs, en zal worden uit gezonden op Goede Vrijdag 15 april. Advertentie Het zijn maar een paar voorbeelden van de mogelijkheden die een com pressor in zich bergt en ze zouden met ettelijke tientallen zijn uit te brei den. De compressor zelf is inmiddels ook aan een nieuw hoofdstuk begon nen. Was het tot nu tot (het systeem van de zuiger, aangedreven door een krachtbron, die voor de vereiste pers lucht zorgde, een splinternieuwe vin ding heeft een. nieuw type compres sor opgeleverd, waarvan het proto type op de komende technische Jaar-I beurs in Utrecht te zien zal zijn. Het j is een schroefcompressor en tot begrip van zijn principe zal men even terug 1 moeten naar grootmoeders gehaktmo- j len, die in zijn ijzeren huiveen, worm wiel verborg, waarlangs het te ver malen vlees werd meegenomen tot a dp .het mesje. In de schroefcompressor draaien twee van zulke wormen tegen elkaar in. Zij passen zo nauwkeurig in el kaar, dat een dunne laag olie voldoen de is, om een volkomen luchtdichte afdichting te waarborgen. Als de bei de wormwielen gaan draaien1 de een een beetje sneller dan de ander wordt de van buiten aangezogen lucht in de zich vernauwende ruimtes tussen de „ruggen" van de wormen gecomprimeerd en met de draairich ting van de wormen meegevoerd. In een afdeling voor lage druk wordt een atmosfeer of drie geleverd, waar na de /lucht een tweede kamer bin nenkomt, waar weer twee wormwielen tegen elkaar indraaien en de compres sie nog' hoger wordt opgevoerd. Re sultaat: Zeven tot acht atmosfeer druk zonder de slijtage van op en neer gaande zuigers. Hier staat geen woord te veeï. Let eens op die natuur, maar na met Polaroid sunglasses op uw neus. Amerikanen bouwden de Polaroid sunglasses, de polariserende 'zuiver zien' licht lenzen, vederlicht en vrijwel onbreekbaar. Sportsmen zien beter - helderder .Iedereen ge- niet van prettiger kij- ken. Hinderlijke schit tering - nare reflecties zijn afgekapt, ^lleen, 'zuiver aien' lichrbe- reikt uw oog. Bescherm die kostbare ogen, I zongenieiers. Polaroid sunglasses absorberen ultra-violet licht. Met Polaroid sunglasses geen vermoeide ogen, maar wel 100% kijkgenot. Voor brildragers zelfs met zware uilebrillen is er de lichte clip-over, nu ook met de 'wijde hoek* lenzen nr. 171. Kies Polaroid sunglasses. U ziet er meer en beter mee. Zie het verschil morgen reeds! Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze mo dellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, 16.— tot f 25.—. Clip-overs - vederlicht voor brildragers - ook met 'wijde hoek® leu tert 14.—» Polaroid sunglasses uitsluitend bij de pptk&O? de vakman voor het beter zien» SUNGLASSES \JfU CD and POLAROID, registered trademarks ot Polaroid Corporation, Cambridge, Haag. ITa.i Ten slotte een toekomstfantasie, die misschien dichterbij ligt dan de aan hangers van de klassieke energie bronnen vermoeden: In de kelder van een fabriek draait een compressor, aangedreven door een diesel van een paar duizend paardekraehten. Aan 'de andere kant van de diesel wordt een dynamo bekrachtigd, die stroom levert voor verlichting en voor die ma chines, die nu eenmaal niet op lucht kunnen lopen. Rondom de diesel en rondom de compressor ligt een ruime koelwatermantel, waaruit het warme water via een expansievat de kanto ren en de fabriek verwarmt. De pers lucht van de compressor wordt door en buiten de hele fabriek geleverd en drijft takels, draaibanken, boortollen, lopende banden, pompen... en ook de eigen waterleiding aan. Deze vorm van onafhankelijkheid bestaat nu alleen nog maar op de tekentafels van hen, die in perslucht geloven, maar zij zijn er in elk ge val zeker van, dat lucht eens een groter stuk van de wereld zal ver overen dan zij nn al in haar nauw keurige greep heeft. vandaag DINSDAG De hoofdfilm van vanavond is van Russische makelij. Het is „De eenenveertigste", een voor treffelijk verfilmd, tragisch verhaal, dat indertijd veel opzien heeft gebaard, omdat voor het eerst de propaganda niet de enige inhoud bleek (20.30). Het tv-programam begint al om 19.00 met het internationaal agrarisch nieuws. Daarna komen om 19.30 de wereldkampioenschappen tennis in Brussel op het scherm. Ook na afloop van het avondprogramma, om 22.15, j kunt u nog drie kwartier getuige zijn van dit tennis-evenement. Vanmiddag van 13.2514.00 is er bovendien een directe reportage van de aankomst van president De Gaulle j in Londen. Vlaanderen: 20.00 „Aangename kennismaking met Vlamingen over de plas"; 20.25 film met Paul Douglas; 20.50 feuilleton Bonanza; 21.40 „Ver geet niet te lezen". België Frans: 20.35 tv-spel „La main passe", door Georges Feydeau. Vanavond vertoont de Duitse televisie het tweede deel van de nieuwe film in afleveringen: Am grünen Strand der Spree, naar de roman van j Hans Scholz (20.20). I Van onze correspondent LONDEN. Het lijkt nog maar kort geleden, dat het vrij wel enige toonbeeld van daad werkelijke Britse toenadering tot het vasteland het kleine groene gebouwtje was op het perron van Dover, waar de kanaalboten naar Calais ver trekken. Daarop staat naast het bord GENTLEMEN een tweede met het Franse MESSIEURS. En nog steeds spreken de meeste Britten, tot in de hoogste politieke kringen, over het vasteland als „Eu rope", alsof zij zelf eigenlijk niet tot Europa behoren. Maar, de tijden ver anderen snel en onder Macmillan, Engelands eerste werkelijk pro-vaste- landse premier, worden de eerst wel heel gerafelde en losse banden ver sterkt en aangehaald. Goed, tot de „Zes" van de gemeenschappelijke markt dorst Brittannia nog niet toe te treden, maar het vormde een groep van de buitenste „Zeven" en spant zich nu evenals de anderen in brug gen te bouwen tussen beide nieuwe marktgebieden, waarbinnen de han delsbarrières de eerstvolgende tien jaar geleidelijk zullen worden afge broken. Maar niet alleen bruggen, nu ook een tunnel. OUD PLAN De Britse regering heeft het al bijna 160 jaar oude plan voor een tunnel onder het Kanaal in principe goed gekeurd, nadat alle voorgaande rege ringen er om redenen van nationale veiligheid steeds tegen hadden beslo ten als puntje bij paaltje kwam. Napoleon had er al op aangedron gen. De briljante Franse ingenieur Mathieu legde de eerste plannen voor. Maar een oorlog kwam tussenbeide. In 1834 kwam de Franse ingenieur de Gamond met plannen voor een op de zeebodem liggende buis en daarna een nieuw tunnelplan. Sedertdien zijn dozijnen plannen, sommige geniaal, andere half-gaar, aan beide kanten van het Kanaal verschenen. VOOR EN TEGEN Koningin Victoria was er sterk voor. Zij had een prachtige villa aan de Franse zuidkust, maar zij ging er zelden heen. omdat zij altijd zo zee ziek werd op het grijs-groene water van het Kanaal. Lord Randolph Churchill, Sir Winstons vader, wist het plan echter te torpederen in het Lagerhuis met een schertsende be schrijving van ministers die kibbelden over wie op de vernietigingsknop moest drukken tot het te laat was en Franse kurassiers, de tunnel gebrui kend als een soort Trojaans paard, Whitehall kwamen binnengalopperen. Maarschalk Foch was er echter sterk voor: „De eerste wereldoorlog had twee jaar korter geduurd als wij een tunnel hadden gehad voor het aanvoeren van mensen en mate riaal", en Sir Winston Churchill eveneens. NET NIET Maar in 1930 en 1939 werd opnieuw tegengestemd, zij het met een meer derheid van slechts 7 stemmen. Het was voornamelijk omdat de meeste Britse veldmaarschalken er fel tegen waren om veiligheidsredenen. MONTY: BRRR Veldmaarschalk Montgomery noemt het nog steeds „een dodelijk gevaar brengend, krankzinnig plan". Hij weet, dat Hitler met een plan rondliep voor een invasie via een snel te boren tunnel, die.zich vlak voor de Britse kust zou hebben gesplitst in een vier tal kleinere, waardoor tanks en ge motoriseerde eenheden Engeland zouden binnenstromen, nadat para chutisten op deze plaatsen eerst bruggenhoofden hadden gevormd. Het grootste deel van de oorlog werd in proeftunnels en in onbruik ge raakte mijnen aan Engelse kant dag en nacht met fijngevoelige instrumen ten geluisterd naar eventuele Duitse boorgeluiden. AKKOORD Nu ziet de Navo een kanaaltunnel echter als een prachtig middel voor snelle eigen militaire transporten en Macmillan heeft al in 1957, toen hij nog minister van landsverdediging was, gezegd, dat er van Britse kant geen militaire bezwaren meer bestaan. De in 1878 en 1882 aan beide kan ten van het Kanaal geboorde, ander halve kilometer lange proeftunnels bestaan nog steeds en zijn kurkdroog gebleven. Maar het was pas na Mac- millans verklaring, dat het werk weer in ernst werd hervat. Sedertdien ziin duizenden peilingen en honderden proefboringen in de verscheidene kalklagen gedaan. Het werk kan be ginnen. De Gaulle's bezoek aan Lon den zal wellicht dat begin nog versnellen. bekeken 1 „Zon en zee", de film die gisteravond de lof zong van Neerlands schepen, was eigenlijk niets anders dan een langge rekte advertentie voor vakantie-cruises: langer gerekt dan op welke commer ciële televisie ook! Maar wij hebben er toch met plezier naar gekeken. En in onze luie kijk- stöèl konden wij ons een ogenblik weg* dromen naar die ligstoel op het pro menadedek in de tropenzon, wanneer de palmrijke kusten van Tahiti of de Tonga-Tonga van Tahiti voorbijglij den Echter de gestalte die zich een ogen blik later over ons boog bleek niet de steward te zijn die een ijsgekoelde whisky aanreikte, maar moeder de vrouw met een dampend kopje thee. Tevoren had Nat King Cole een show gepresenteerd waarin Mahalia Jackson opnieuw haar boeiend talent bewees. Het Vlaamse televisiespel Het Von nis was een stuk dat het hebben moest van subtiel en diep doorleefd acteren. Maar bij onze zuiderburen gaat de dramatische kunst te vaak ge bukt onder een mengsel van naïviteit en pathos, dat soms doet denken aan amateuristisch niveau. Dit stuk als geheel was wel genietbaar, maar het toonde toch weer dat het Vlaamse tele visietoneel het peil waaraan wij in ons land gewoon zijn, nog niet kan eve naren. De nijvere filmdienst van de NTS is er in geslaagd een bijzon der boeiend filmwerk op de kop te tikken dat vanavond om 20.30 op de beeldschermen verschijnt: De 41ste. Deze Russische film, die speelt tijdens de oktoberrevolutie in 1917, werd in Cannes bekroond met de speciale prijs voor het ori gineelste scenario en hoewel we de ontknoping en de diverse dramati sche hoogtepunten voor ons hou den kunnen we wel alvast een in druk geven van wat u te wach ten staat. Toen de revolutie nog in volle gang was belandde een commando van het Rode Leger na een harde uitputtende zwerftocht door woest gebied bij het Aralmeer. Er is ook een vrouw onder hen, Marjoetjca, een vervaarlijk scherpschutter die al veertig leden van de tsaristische troepen om zeep heeft gebracht. De 41stè, een luitenant, mist zfó en >haar commandant geeft haar de opdrachthem te bewaken en te zorgen dat hij niet levend in han den van de aanhangers van liet oude regiem valt. Tijdens het transport over het meer slaat het noodlot toe: een orkaan vaagt alle opvarenden weg, behalve de lui tenant en zijn bewaakster, die op een onbewoond eiland aanspoelen. De luitenant wordt doodziek en dat is tevens het begin van de diep-menselijke tragedie die daar uit voortvloeit. WOENSDAG 6 APRIL RADIO 1 HILVERSUM I 402 m. ochtend NCRV: 7.00 Nws en S.O.S.-ber: 7.13 Gram; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz; 8,00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Het bit tere hart, hoorsp. middag 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gi- taarmuz; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws; 13.15 15 jaar geleden, praatje; 13.20 Met Pit op pad, praatje; 13.25 Lichte muz; 13.50 Gram; 14.45 Pianospel; 15.00 Jeugd- conc; 15.45 Gram; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Dubbelkwart. avond 18.15 Het Spectrum; 18.30 Leger des Heilskwart; 18.45 Boekbespr; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Kamermuz; 19.30 Radio- krant; 19.50 Gram; 20.00 Passiestonde; 20.45 Vocale koren, instrumentaal koor en sol; 22.15 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl; 22.45 Avondoverdenkiug; 23.00 Vocale koren, instrumentaal koor en sol (verv.); 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram en reportages; 8.00 Nws; 8.18 Gram en act; 8.55 V d vrouw; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram. VPRO; 10.00 School radio. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 Ge- var progr. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.38 Or- gelspel; 13.00 Nws en tentoonstellingsagen da; 13.20 Latijnse klanken; 13.45 Radio portret; 14.00 Jazzmuz; 14.45 Gram; 15.00 V d jeugd; 17.00 Lichte muz; 17.25 Roe meense muz; 17.50 Regeringsuitz; Waar om beperking van de toelating van tand heelkundige studenten?, d Prof Dr H M J Seheffer, Hoogleraar in de sociale tand heelkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Act: 18.30 Dansmuz; 19.00 V d kleuters; 19.10 Te korten ondanks overvloed, toespraak; 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Lichte muz; 20.40 Jazzforum; 21.10 Le Chalet, opera; 22.20 Keuren en kiezen, comm; 22.30 Nws; 22.40 Gram: 23.05 Interviews; 23.30 Jam-Session; 23.55—24.00 NWs. DRAADOMROEP 4E LIJN 18.0020.00 Gram pi, o a Jean Maillot, Charles Trenet, Vicky Autier, Guy Brain, en operettemuziek. Eigen nieuwsdienst LONDEN Hans Kaart is op zijr besluit om bet volgende seizoen met te werken aan Koek en Ei teruggeko men. Na een gesprek met de leiding van Covent Garden bleek hem dat deza radiouitzendingen, waarvoor hij gere geld naar Hilversum heen en weer had moeten vliegen, toch moeilijk met zijn functie in Londen te combineren zijn, „Maar er is een tweede punt," vertel de Kaart, ,jhet Nederlandse publiek heeft mij thans als operazanger geac cepteerd en dan lijkt het mij niet juisfc om nu opnieuw als acteur voor hen te verschijnen" Advertentie TELEVISIE NCRV: 17.00 V d jeugd. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Sport- panorama; 20.50 Documentaire; 21.20 Omr ork v België en sol; 21.50—22.20 Film. DUITSLAND 16.00—17.55 Interland voetbalwedstr; 17.5518.30 V d vrouw (Regionaal progr: NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute, journ. NDR: 19.25 Seh- pferdchen zeigt: Het onschuldig Lam. WDR: 19.25 Intermezzo: Das Iahme Pferd); 20.00 Nws; 20.20 Progr over de samenwerking v d politie; 21.30 Documen taire. BELGIë FRANS 19.00 Tussen water en wind; 19.30 Nws; 20.00 Progr v d vrouw; 20.30 Tennisrep; 21.15 TV-spel; 22.30 Nws en journ. BELGIë VLAAMS 17.00—18.00 V d jeugd; 19.00 De socia listische gedachte; 19.30 Filmrep; 19,45 Film; 20.00 Journ: 20.30 Sportrep; 21.15 Film; 21.45 Lectuur voor allen; 22.30 Journ.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7