Zorin: Alleen ons ontw apeningsplan gespreksbasis Van bruto naar netto in een (korte) zucht KENNEDY ZIET ALS GROOTSTE Méér voor goedkope dan voor duurdere huizen WESTELIJK PLAN ON AANVAARDBAAR Na bezoek aan Frankrijk TEVREDEN KROESJTSJEF WEER ANTI-DUITS Arrestatie na prestatie BOUWSUBSIDIES GEWIJZIGD Man van gulden middenweg w Constructieve gematigdheid Concentratie bij de socialisten Pierre Monteux: repetitie op zijn verjaardag (85) Technische Voorjaarsbeurs omkleed met woorden Operatie salarisverhoging'" met elektronische breinen Verkiezingsstrategie van Amerika's democraten Russische hakenkruisaanval op Adenauer Zeehond leidde prinsenleven HerterDesnoods eontrolekwestie in topconferentie Strijdbare carrière wordt afgesloten SCHOLENBOUW IN ZOEKLICHT DRIE JONGENS OP BERG OMGEKOMEN Voorlichting via de lucht Krachtproef voor de Rijkscentrale voor mechanische administratie Kloos heeft gunstige orderportefeuille De Geref. kerk van Djakarta Dinsdag 5 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Eigen nieuwsdienst GENEVE. De Sowjetunie heeft het westelijke ontwapenings plan verworpen. De Russische delegatieleider, Valerian Zorin, motiveerde de verwerping gisteren in de tienlandenconferentie over het ontwapeningsvraagstuk met de bewering dat het westelijke plan niet voorzag in „algemene en volledige ontwapening". In westelijke conferentiekringen noemde men de rede van Zorin een propagandistische uitval die weinig concrete aanknopingspunten bood. Zorin verwierp ook het Ameri kaanse voorstel over een verbod van het brengen van kernwapens in de 'wereldruimte dat Amerika vrijdag aan de orde hao gesteld. De Sowjet unie was tegen dat voorstel, zo maak te Zorin in een persconferentie dui delijk, omdat aanvaarding ervan Amerika meer voordelen zou bieden dan de Sowjetunie. Amerika wilde volgens hem alleen controle op wa pens die in de Sowjetunie meer ge perfectioneerd zijn. Zorin liet de ware Russische be weegreden blijken toen hij eraan her innerde dat Amerika het Russische voorstel van 15 maart 1958 in de Ver enigde Naties over een verbod van het gebruik van de wereldruimte voor militaire doeleinden en over opheffing van militaire bases in het buitenland had verworpen. KOPPELEN De Sowjetunie handhaaft dus de te recht door Amerika verworpen kop peling van deze twee weinig met el kaar te maken hebbende ontwape- liingsmaatregelen in een voorstel. Zorin (beweerde dat het westelijke ontwapeningsplan, zo het werd aan vaard, in feite zou neerkomen op eeii bevordering van de uitvoering van de militaire plannen van het westen. Het plan zou alleen de westelijke mogend heden voordeel bieden. VOLLEDIG Er kan volgens hem in de tienlan denconferentie geen vooruitgang mo gelijk zijn tenzij het westen het plan van de Sowjetunie voor „algemene en volledige ontwapening" aanvaardt als onderhandelingsbasis. Dat plan is echter voor het westen onaanvaard baar als gespreksbasis omdat het niet voorziet in de doeltreffende interna tionale controlemaatregelen die het westen van essentieel belang acht, en omdat het een tijdslimiet bevat waar aan "het westen zich niet wil binden. KEERPUNT De twee onderhandelende partijen hebben nu eikaars ontwapeningsplan verworpen. Hiermede is de eonferen- Van onze correspondent BEERTA De Winschoter hengelaar de heer Smit heeft zondag een einde gemaakt aan het prinsenleven dat een zee hond al drie weken leidde in het water van het Beersterdiep. De zeehond was er terechtgeko men in een soort luilekkerland. Iedere dag opnieuw deed hij zich volop te goed aan de 1250 kilo pootvis die een hengelaarsver eniging had uitgezet. De zeventienjarige Nanno Barlage uit Beerta had het dier tijdens een kanotocht gevangen in de Dollard. Al gauw bleek het een dure kostganger te worden, een paar liter melk per dag was van de Barlages. Daarom moest niets voor de nieuwe huisgenoot de zeehond de deur uit. Om hem nog een beetje in de buurt te houden liet Nanno hem los in het Beersterdiep. Dat zéér tot ongenoegen van de hengelaars in het dorp, van wier op grond van de uitgezette pootvis hooggespannen ver wachtingen voor het naderende hengelseizoen al gauw niets meer over was. Een gezamenlijke zeehonden- jacht een paar weken geleden haalde niets uit. Tot zondag wist de zeehond ook alle netten te ontwijken. Nu zwemt hij rond in het Noorderdierenpark te Emmen. tie op een keerpunt gekomen. Van een echte impasse is, in weerwil van westelijke opvattingen no-g geen spra ke. Uitzicht op spoedig resultaat is er nu bepaald niet meer. Het oosten wil niet praten over .doeltreffende con trole op ontwapening; het westen wil pas over ontwapening praten indien de Sowjetunie wil instemmen met doeltreffende controle op elke te tref fen ontwapeningsmaatregel. In dit verband is belangrijk de verklaring van Christian Herter, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, dat de kwestie van uitoefening van bewapeningscontrole ter ver mindering van het oorlogsgevaar ter sprake zal moeten komen in de voorgenomen topconferentie. Zonder enige vordering op dit punt, zo verklaarde Herter gisteren in het openbaar in Chicago, kan het westen on mogelijk metenig vertrouwen verder met de Sowjetunie onder handelen over de ontwapenings- kwestie. BERLIJN Herier legde verband tussen dit onoplosbaar schijnende vraagstuk en de kwestie- Berlijn. Zolang het oosten en het westen het niet met elkaar eens zijn geworden over de controlekwestie, zei hij, en zolang de overeenkomsten van het westen met de Sowjetunie over Berlijn geschonden worden of opnieuw geschonden dreigen te worden is er een duidelijk verband tussen de controle kwestie en het Berlïjnse pro bleem. BOSTON (AP) De oudste van alle nog werkende dirigenten van symfonie orkesten, de Fransman Pierre Monteux, is gisteren 85 geworden. Hij heeft echter op zijn verjaardag ge woon gewerkt. Hij hield repetitie met het symfonie-orkest van Boston. Toen leden van het orkest hem vroe gen of zij een feest mochten organiseren ter ere van zijn verjaardag, verzocht hij hun bij wijze van geschenk een uitvoe ring van de negende symfonie van Beet hoven te geven ten bate van het pen sioenfonds van het orkest. Dit concert zal morgen gegeven worden. Monteux is leider van de Bostonse filharmonie geweest als voorganger van wijlen Serge Kousevitzky. Tot 1952 was hij dirigent van het symfonie-orkest van San Francisco. Monteux heeft in de hele wereld ge dirigeerd. Ook in Nederland is hij zeer vaak geweest. Hoe lang Monteux al midden in het muziekleven staat blijkt als men be denkt dat hij Daphnis et Cloeë van Ravel en Jeux van Debussy in eerste uitvoering heeft gespeeld. Ook heeft hij de premières geleid van de grote werken van Strawinsky Petroesjka, Sacré du printemps en Le Rossignol. Burgemeester Kwint vertrekt Van een onzer verslaggevers VELSEN. Een. van de meest om streden burgemeesters in Nederland, mr. M. M. Kwint van Velsen heeft de gemeenteraad in kennis gesteld van zijn afscheid. Hij was al een paar weken buiten functie, daar hij overwerkt was. Burgemeester Kwint is van plan per 1 juli ontslag te nemen. Hij zal dan bijna 25 jaar de gemeente Velsen als eerste burger hebben gediend. Zijn bemoeiingen met de zogenaamde Velser affaire, met de bestuurlijke pro blemen in de IJmond en zijn weige ring van enkele jaren geleden om een groep Duitse gasten in hun landstaal toe te spreken, brachten deze strijd bare figuur telkens weer in het nieuws. Mr. Kwint, die over enkele jaren de pensioengerechtigde leeftijd zal berei ken, wordt sinds zijn ziekte waargeno men door de loco-burgemeester, wet houder H. de Boer. Van 9 april tot 9 mei is in het gebouw van Arti et Amicitiae te Amsterdam de jaarlijkse voorjaarstentoonstelling van werk van leden van de maatschappij. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het genootschap Nederland- Engeland zal het Youth Theatre uit Londen van 19 april tot 1 mei een tour nee door ons land maken. Van een onzer redacteuren UTRECHT Als minister Van Aartsen straks de Technische Voor jaarsbeurs zal hebben geopend, zal voor het eerst sinds twee jaren weer een beurs zijn gewijd aan de bouw nijverheid. Van de 45.000 vierkante meter die deze beurs aan het Croese- laanterrein beslaat zullen er 28.000 zijn bezet door machines, materialen en gereedschappen voor de bouwwereld. Dit feit alleen al tekent wel het be lang van de beurs voor deze tak van ons bedrijfsleven. Utrecht verwacht dan ook een druk bezoek, echter niet alleen uit deze sector, want de technische voor jaarsbeurs van 1960 heeft ook ruim plaats geboden aan enkele belangrijke aansluitende" groepen: intern trans port (met 140 firma's), industriële ver warming, luchtbehandeling, koeling en stookinrichtingen (met 157 firma's) en niet te vergeten de afdeling voor me taal- en houtbewerking (met meer dan 400 deelnemers) Cyclus Op de hele beurs zullen 1830 ex posanten aanwezig zijn uit 25 landen, met als belangrijkste inzenders: 713 uit Nederland, 446 uit West-Duitsland, 117 uit Groot Brittannië en 123 uit de Verenigde Staten. Het gesproken woord zal de komende dagen te Utrecht een voorname rol spe len. Ten behoeve van de bezoekers zo wel als van de exposanten en hun me dewerkers is onder het motto ,tBouw- pioduktie en nationale welvaart" een SAN FRANCISCO (Reutér) Dan Smiley, een 18-jarige Amerikaanse ma rinier, is er het afgelopen weekeinde als eerste in geslaagd de halsbrekende tocht te volbrengen over de kabels van de brug over de Golden Gate. De kabels zijn gespannen tussen drie torens die 227 meter hoog zijn. Toen Smiley zijn waaghalzerij had volbracht arresteerde de politie hem Eigen nieuwsdienst PARIJS Premier Kroesjtsjef heeft gisteren in het Moskouse sport paleis ongeveer 15.000 Russen verteld dat het voornaamste resultaat van zijn officiële bezoek aan Frankrijk de ge lijkgezindheid van president de Gaulle en hemzelf op het punt van de ontwa pening was en dat alleen dat resultaat al zijn bezoek de moeite waard had gemaakt. Kroesjtsjef vergat er echter bij te vertellen dat in de tienlandenconferentie in Genève de Franse ontwapeningsexpert Jules Moch bij herhaling duidelijk heeft laten blijken dat op het gebied van de ontwapening Frankrijk en de Sowjetunie vrijwel lijnrecht tegenover elkaar staan. Hij liet ook na te vertellen dat wat de Gaulle verstaat onder ontwapening iets geheel anders is dan wat hij er zelf onder verstaat. Niet helemaal Over andere belangrijke politieke vraagstukken, zei Kroesjtsjef, was hij het niet helemaal met de Gaulle eens geworden, maar wel had hij de indruk gekregen dat. beide standpunten- dichter bij elkaar waren gekomen. Kroesjtsjef maakte gebruik van de gelegenheid om het bekende standpunt van de Sowjetunie over het Duitse vraag stuk nog eens uitvoerig weer te geven én nog eens te verklaren dat de Sowjet unie en Frankrijk het Duitse gevaar eigenlijk samen zouden moeten gaan bezweren, Franse tegenspraak Premier Debré van Frankrijk zei gis teren over dit laatste in zijn eigën nabeschouwing over Kroesjtsjefs bezoek dat bij de herbewapening van West- Duitsland in Europees verband voorzor- LONDEN (Reuter, AP) Drie jon gens van 16 jaar zijn het afgelopen weekeinde tijdens een beklimming van de ruim 1000 meter hoge Snowdon, de op een na hoogste berg van Groot-Bri- tannië, vermoedelijk omgekomen. De drie jongens, die samen met an dere bergbeklimmers de Snowdon op waren gegaan, verloren door de snel opkomende mist het contact met de hoofdgroep. Het Bouwcentrum en T.N.O. zullen op de technische voor jaarsbeurs samen een voorlich tingsstand „bemannen", waar de bezoeker alles kan vragen wat hij op het gebied van bouwen en wonen maar wil weten. Mochten de mensen in de stad met de mond vol tanden komen te staan, dan is er een directe telexverbinding met de afdeling voorlichting van het Bouw centrum die uitkomst kan bren gen. Zo zal de tentoonstellings bezoeker in Utrecht kunnen profiteren Van de in Rotterdam aanwezige kennis. Van onze Haagse redactie cyclus van voordrachten georganiseerd, Den HAAG De reeds eerder waarin belangwekkende en actuele J aangekondigde wijziging Van de Van onze Haagse redactie DEN HAAG De salaris verhoging van de ambtenaren brengt nachtwerk mee voor het personeel van de Rijkscen trale voor mechanische admi- stratie (RMA). Op de twee elektronische breinenin vak taal computers geheten van de Philipsfabrieken te Eind hoven werden de afgelopen nacht en worden ook vannacht de nieuwe salarissen voor de 70.000 ambtenaren berekend, die bij de RMA in administra tie zijn. De centrale heeft deze twee machines voor de gelegenheid van Philips ge huurd en moet er 's nachts gebruik van maken, omdat het bedrijf ze overdag zelf nodig heeft. Iédere computer zal naar schatting 25 uur werk hebben, ook al rekent hij elk salaris in 2,5 se conde uit. Morgen overdag heeft de R.M.A. ook nog de beschikking over de machines, maar dan moet alles ach ter de rug zijn. Voordat de elektronische breinen aan het rekenen slaan, is er enorm veel werk verzet door de R.M.A. en uiter aard ook door de personeels- en salaris bureaus. Voor de centrale, die onder leiding staat van de heer W. J. Muh- ring, de bekende internationale schaak meester, is de salarisadministratie van de rijksambtenaren een van de om vangrijkste projecten. Een beeld van deze ingewikkelde ma terie is te krijgen, als men bedenkt vraagstukken zullen worden behandeld. Zij worden met ingang van morgen da gelijks van twaalf tot één uur gehouden in de congreszaal naast de Bernhard- hal. Vele aanvragen Achtereenvolgens zullen worden be handeld; De behoefte aan bouwprojec ten en de bouwcapaciteit, de betekenis van de binnenlandse bijdrage in de ma teriaalvoorziening voor de bouwproduc tie, de productietechniek op de bouw plaats, moderne machines en werkme thoden bij het Deltaplan, de plaats van de bouwproductie in de nationale econo mie en de vormgeving in de bouw. Bovendien staat een serie voordrach ten op het programma over de bouw en inrichting van scholen. De vorige week waren reeds meer dan drieduizend kaarten aangevraagd door mensen uit onderwijskringen. Morgenochtend wordt behandeld; Het moderne schoolgebouw, schakel tussen kind en wereld. Aange zien er dagen geleden al meer dan zes honderd aanvragen voor een toegangs kaart waren ontvangen, heeft de Jaar beurs in allerijl de Stadsschouwburg moeten afhuren. De overige lezingen worden in de Congreszaal gehouden. De grote belangstelling voor deze voordrachten en voor de afdeling sehool- inrichting zal zeker zijn beïnvloed dooi de toegenomen activiteit in de sector scholenbouw. In vergelijking met 1958 bijvoorbeeld vertoonde de productie hèt vorige jaar een stijging met 45 procent: (232 miljoen pulden tegen 160 miljoen in 1958). woningbouwsubsidies zijln op 1 april werkelijkheid geworden. De wijziging heeft, zo deelt minister Van Aartsen in een circulaire aan de gemeentebesturen mee, tot doel de bouw van volkswonin gen ook in de particuliere sector zo veel mogelijk te bevorderen. In de circulaire doet de minister een hartstochtelijk beroep op de gemeente besturen om mee te helpen aan het welslagen van de nieuwe regeling. Voor al het beleid van de gemeenten bij de uitgifte en verkoop van gronden zal van zeer veel invloed zijn. In het algemeen w-il de minister zijn doel nastreven door voor goedkopere woningen meer subsidie te geven dan voor duurdere woningen. EIGEN WONINGEN De subsidie voor de bouw van eigen woningen wordt verdeeld in twee cate gorieën, waarvan--de grenzen door de stiehtingskosten worden bepaald. De grenzen liggen lager dan bij de vorige .premieregeling. De categorie goedkope woningen krijgt een hogere premie dan de categorie iets duurdere woningen. De toeslag voor beide categorieën is hetzelfde, maar in tegenstelling tot vroeger wordt de toeslag nu ook toe gekend aan personen boven de 65 jaar. De gemeentelijke'garantie voor hoofd som en rente van de 'hypothecaire geld leningen wordt uitgebreid tot maximaal negentig procent van de netto-stich- tinggfeosten van de woning. De garantie wordt verleend aan allen beneden 55 jaar die een toeslag voor „eigen wo ning" krijgen. HUUBWONINGEN De premie voor de huurwoningen, verdeeld in drie categorieën, wordt verdeeld in een uitkering ineens la ger dan. tot nu toe en jaarlijkse bij dragen. Voor de goedkoopste categorie wordt de bijdrage jaarlijks met drie procent verminderd. Voor de twee an dere categorieën bedraagt de verminde ring vijf en zeven procent. WONINGWETBOUW In verband met de huurverhoging van 1 april worden de bijdragen voor de woningwetbouw met 2/7 verlaagd. De normen voor de onderhoudskosten en de algemene onkosten zijn verhoogd. Voor eSiciënte bouwplannen kan de normale bijdrage met veertig procent worden vermeerderd. Deze laatste maatregel is genomen in verband met de omstandigheid dat de woningbehoef te zich steeds meer toespitst op de be volkingsgroepen in de lagere inkomens klassen. Tot nu toe is een dergelijke extra-bijdrage reeds voor vijfduizend woningwetwoningen verleend. Van onze correspondent 7ASHINGT0N Indien senator Lyndon Baines Johnson met de delegaties op de partij conventie zou kunnen manoeuvreren zoals hij de meeste leden van zijn fraktie in de senaat naar zijn pijpen laat dansen, zou gen zijn getroffen die de waarborg i hij een voortreffelijke kans maken om de kandidatuur der demo- \^arU^voor^ade^buuriandenn^ kan^gamï craten voor het presidentschap in de wacht te slepen. Want in de opleveren. senaat is hij een zeer machtig man. Zelden is van een fraktieleider zoveel invloed uitgegaan, een invloed waarmee ook de regering Hoop van Eisenhower ter dege rekening heeft moeten houden wegens de meerderheidspositie, die de democraten sedert 1954 in het congres hebben ingenomen. Kroesjtsjef sprak de hoop uit dat het komende officiële bezoek van de Gaulle aan de Sowjetunie de gelegenheid zal bieden tot een hervatting van het in Parijs begonnen nuttige overleg. Hij besloot zijn toespraak met de Franse woorden Vive la paix (Leve de vrede). Van onze correspondent BONN De Westduitse regering heeft een bijzonder scherpe nota aan de Sow jetunie gezonden in verband met een wel 2eer onheuse aanval van het Russische regeringsorgaan de Izwestia op bonds kanselier Adenauer. Het blad heeft be weerd, dat Adenauer tijdens zijn bezoek aan het Washïngtonse museum National Gallery of Art zelf hakenkruisen onder zijn handtekening heeft getekend. De Izwestia wond om haar beledigin gen aan het adres van de bondskanselier geen doekjes. Het blad schreef: „Het bouwwerk van het bruine nazi-spinne-j web teken van de haat van het fas- cistiache hakenkruis beheerst steeds i l meer het politieke beeld van West-Duits land. Dezer dagen dook het hakenkruis op een volkomen onverwachte plaats op: in het gastenboek van het National Gal lery of Art te Washington." Letterlijk zegt de Izwestia voorts: „Van Amerikaanse zijde is gezegd, dat dit het werk is geweest van journalisten, die de Bonner kanselier vergezelden. Wij hier kunnen de heren van de National Gallery een andere versie geven, die van de wer kelijkheid beslist niet veel verwijderd is. Hoe zou het zijn wanneer deze haken kruisen door de ondertekenaar zelf zijn gemaakt?" Onze eigen Miss Wereld, mejuffrouw Corinne Rotschaefer, is in New York. Zij zal in de Verenigde Staten aan enige televisieprogramma's meewerken. Johnson was toen nog slechts één jaar hun fraktieleider. Hij werd hier toe, na gedurende drie jaren als as- sistent-fraktieleider te zijn opgetre den, op 44-jarige leeftijd verkozen; de jongste senator van beide partij en. die ooit deze leidende functie heeft vervuld. Hieruit blijkt we] hoe spoedig hij in zijn partij op de voor grond trad, want pas in 1948 werd hij tot lid van de senaat verkozen. Hij was toen echter reeds elf jaar lid geweest van het huis van afge vaardigden en de politieke ervaring, die hij daar heeft opgedaan, stelde Johnson in staat om als senator zijn vleugels uit te slaan en spoedig het prestige te winnen van onbestreden leider. Dat zo veel van zijn fractiegenoten bereid zijn hem te volgen is vooral toe 1 te schrijven aan het feit, dat Johnson een man is van de gulden middenweg en door handige compromissen de me- 1 deweriring van de uiterste vleugels in zijn fraktie weet te verzekeren. Ook zijn houding ten opzichte van de regerings- politiek is door deze constructieve ge matigdheid gekenmerkt: zijn politiek is er een geweest van „verantwoordelijke oppositie". Met name ten aanzien van het buitenlands beleid liet hij zich lei den door de opvatting dat groter belang moest worden toegekend aan het bewa ren van de nationale eenheid dan aan het behalen van partijvoordelen. Geen reclame Dit zijn voortreffelijke kwaliteiten voor de aanvoerder van eèn oppositie, die als gevolg van haar meerderheids positie toch mede de verantwoordelijk heid er voor draagt dat de regering van de minderiieidspartij niet tot machte loosheid wordt gedoemd. Het zijn echter hoedanigheden, waarvoor de kiezers, als het bij de campagne fel toegaat, niet warm kunnen lopen en indien ">p de partijconventie de kandidatuur van Johnson weinig geestdrift weet te wek ken, zal dit voornamelijk moeten wor den toegeschreven aan het feit,, dat men aan een partijman van' fellere overtui ging de voorkeur geeft. Maar de partij ïs lang niét 'eensgezind en hét zou wel eens kunnen gebeuren dat. de vooruit- etrevenden en de -conservatieven zich ten slotte -alleen kunnen verenigen op de kepze van een .përspon, die gekant is tegen het innemen van een extreem standpunt en daarom' juist voor alle groepen aanvaardbaar is. In dit geval zou Johnson als kandidaat van de gul den middenweg eèn goede kans kunnen maken. Negervraagstuk De doorslag zou dan wellicht zijn hou ding geven ten aanzien van de kwestie der burgerrechten (het waarborgen van de rechten dér negers). Wat dit aan gaat moeten de democraten optornen tegen de reputatie dat, al bevat hun programma hieromtrent schoonklinken de leuzen, hun broeders in het Zuiden het grootste struikelblok vormen tegen het doorzetten van ingrijpende hervor mingen. Lyndon Johnson, die in de se naat Texas vertegenwoordigt, is in het Zuiden favoriet en dit feil alleen reeds vermindert zijn aantrekkelijkheid voor de vooruitstrevenden. Nochtans kan hij er op bogen, dat onder zijn leiding in 1957 een wet op de burgerrechten is aangenomen waarvan, al gaat zij velen lang niet ver genoeg, Johnson terecht kon zeggen, dat dit de beste wet op de burgerrechten is, die het congres in 85 jaren heeft aangenomen. Noch onder bewind van president Franklin Roose velt, noch onder dat van president Har ry Truman kon zulk een resultaat wor den bereikt. Ook voor de huidige zit tingsperiode van het congres heeft John son nieuwe wetsmaatregeien nopens de burgerrechten in uitzicht gesteld. Onlangs heeft senator John Kennedy openhartig toegegeven dat, in de wed loop om de democratische kandidatuur zijn voornaamste tegenstander niet se nator Hubert Humphrey is doch Lyn don Johnson. Deze schijnt alvast 350 stemmen van de Zuidelijke gedelegeer den in zijn zak te hebben, op zichzelf geen kwaad begin, ook al is dit minder dan een vierde van het totaal voor het bereiken van de absolute meerderheid. IN FRANKRIJK: Van onze correspondent PARIJS. Drie kleine, links ge- orienteerde Franse politieke partijen hebben zich.verenigd. Het zijn de Par- tie socialiste autonome, de Union de la gauche socialiste en de Tribune du communisme. De nieuwe partij zal de Partie socialiste unifiée, dus afgekort de P.S.U. heten. Men neemt aan, dat zij thans rond de dertigduizend leden heeft, waarvan er zeker meer dan twintigduizend af komstig 2ijn van de P.S.A., die zelf weer een afscheiding is van de grote Fran se socialistische partij van Guy Mollet. Men had verwacht dat Pierre Men- dès-France bij de oprichting van de nieuwe partij die in het raadhuis van de Parijse voorstad Issy-les-Moulineaux heeft plaatsgevonden aanwezig zou zijn. Ziekte heeft hem dat echter verhin derd. Er is wel een boodschap van hem voorgelezen, Daarin zegt hij dat hij wel aanmerkingen op de, manier van de af scheiding heeft, maar ook dat hij zich verheugt over de nieuwe eenheid aan de basis van het socialisme. Tot nu toe heeft de nieuwe partij nog geen enkele vertegenwoordiger in de Assembled Nationale. Toch zijn er reeds twee vertegenwoordigers van de Union de Ia gauche socialiste (die dus thans in de P.S.U. is overgegaan) ge kozen bij tussentijdse kantonale verkie zingen. In ieder geval zal de nieuwe partij bij_ de volgende zitting van de Assemblee, die 26 april begint, voorlo pig slechts kunnen afwachten. KINDERDIJK F. Kloos Zonen's Werkplaatsen N.V. behaalde over 1959 een exploitatiesaldo van 1.83 (v.j. 1.79) miljoen. Hel boekjaar sluit met een winst van 338.614 (v.j. 346.939), waaruit een onveranderd dividend van 13 procent wordt voorgesteld. Van een opdracht van Rijkswater staat, het vervaardigen van de ortho- trope plaatvloer voor de verkeersbru" over de Merwede bij Gorkum, kwam een belangrijk deel gereed. In de spoor wegafdeling werd een belangrijke ex portorder geheel afgewikkeld. Intussen werd van dezelfde klant een trveede op dracht geboekt. Voor de naaste toekomst ziet de order portefeuille er gunstig uit, terwijl voorts van verscheidene bij de N.V. aange vraagde projecten eerlang een beslissing kan worden verwacht. Deze machine zet de gegevens op de kaarten om in begrijpelijke taal. Op kettingformulieren drukt zij de giro's voor de salarisbetalingen af. i- dat er verscheidene categorieën amb tenaren bestaan: rijkswerklieden, ar beidscontractanten, jeugdloners en nog tal van andere. Het rijk kent 99 verschillende soor ten toelagen. Huurcompensaties, A.O.W., loonbelasting en gemeenteclas sificatie maken de administratie niet gemakkelijker, maar er liggen tussen de weg van het bruto naar het netto salaris nog meer voetangels en klem men. Onder de zo juist in werking getre den spaarregeling kunnen de ambtena ren gaan sparen; het bedrag wordt au tomatisch ingehouden op het salaris. Hetzelfde gebeurt met bijdragen voor de sociale wetten, contributies aan de organisaties, stortingen in 'het sociaal fonds 'van de betrokken rijksdienst of van personeelsvereniging en premies voor particuliere ziekenfondsen. HUTSPOT Voor deze vrijwel onoverzichtelijke hutspot heeft de R.M.A. een logische procedure ontworpen. Van iedere amb tenaar bestaan er minstens drie kaar-, ten: de stamkaart met de vaste gege vens, de bruto-salariskaart en de net- to-salariskaart. De leek ziet in deze kaarten met hun ponsgaatjes hoogstens een soort babylonisch spijkerschrift, maar de machines, die bij de R.M.A. staan opgesteld, lezen dit schrift feil loos. De kaarten gaan in de machines en deze drukken in een ongelooflijk tempo chèques, giro's of kwitanties, al naar gelang de ambtenaar zijn salaris wil ontvangen. De ingewikkelde opbouw van het salaris merkt de R.M.A. verder tot haar groot verdriet aan het aantal wijzigingen: 10.000 gemiddeld per maand onder de 70.000 ambtenaren. De ze mutaties Bereiken de R.M.A. uit de' personeels- en salarisadministraties van de departementen, universiteiten of andere rijksdiensten, die niets an ders hebben te doen dan op een for mulier aan te geven of de ambtenaar loonsverhoging heeft gehad, is overge plaatst naar een andere gemeenteklas se, een extra toelage gaat genieten of zich mag verheugen in gezinsuitbrei ding. De R.M.A. maakt voor hem met de nieuwe gegevens een correctiekaart en neemt vervolgens de elektronica weer te baat, waardoor de correctie- kaart machinaal bij de andere kaarten van de betreffende ambtenaar wordt gevoegd, netjes op volgorde. 70.000 CORRECTIES De algemene loonmaatregel voor het overheidspersoneel betekent dus de vervaardiging van 70.000 correctiekaar- ten. Hierop is het bruto salaris al ver meld. Natuurlijk kan de computer makkelijk genoeg vijf procent loons verhoging uitrekenen, maar zo eenvou dig ligt de zaak niet. Het rijk heeft zijn personeel vijf procent gegeven plus 1,2 procent „franje'\ Die franje is o.m. gebruikt om de jeugdlonen extra op te trekken. Anderen hebben een extra pe riodiek ontvangen. Aan de hand van vastgestelde tabellen is daarom het nieuwe brutosalaris op de correctie- kaart vastgelegd. Daarboven komen nog de „normale" wijzigingen, die voor april 28.000 be dragen. Deze worden aangebracht op dezelfde correctiekaart. De Philips computers krijgen nu als nachtelijk voer het hele kaartenbe- stand van de ambtenarenadministratie te „vreten". Dat zijn tenminste 210.000 stuks plus 70.000 correctiekaarten. De computers hebben 1900 instructies ge kregen, waaronder de nodige waar schuwingen. Zou er nog eens een kaart doorglippen waarop foutief staat dat de heer A. twintig kinderen heeft in- plaats van twee, dan stopt de compu- tor, omdat hij de waarschuwing heeft gekregen niet met een kindertal van boven de negentien te rekenen. MEER MACHINES Uit de machines komt voor iedere amb tenaar een nieuw stel kaarten en daar mee is de R.M.A. weer bij. De nieuwe kaarten gaan naar Den Haag, waar zij weer m andere machines worden ver werkt, die salarisspecifieaties, over zichten voor de boekhouding, nomina tive overzichten en natuurlijk ook tuS3?65.' s-ros en kwitanties drukken. Met het nieuwe salaris erop, dat eind !a"d.^e. maand wordt uitbetaald. Voor de R.MA., die dan een spectaculaire en fascinerende krachtproef heeft afge- legd, is „operatie salarisverhoging" daarmee achter de rug. HAAG. Naar wij vernemen mL Nederlands sprekende Gerefor meerde Kerk van Djakarta een fusie riangdatn ri 6rt de,Ger«di? Kristen Indone sia, dat is de chr. kerk van Indonesië die voorheen de Chinese kerken voraide' Daarbij zal een overgangstermijn vari twee jaar in acht worden genomen Voorlopig wordt iedere derde zondag van de maand 's morgens in de Indone- rèf jLit gePreekt. Er is van de Ge ref. Kerk van Djakarta de vroegere ?o»rhf Va" iIraPia na de massale uit tocht naar Nederland niet veel meer overgebleven. In 1950 telde zij nog biL kans 1000 led-en en had zij twee predi kanten Het laatst hebben haar gediend «nP^e,d Jka!lt%n dS' J; °ra"je' thans voor- ganger te s-Gravenhage-West en ds. G Leene, momenteel als reserve-legerpre- dikant werkzaam.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5