Ontwikkeling eistZuid - Sloe bij gemeente Vlissingen Tachtigjarige tweeling Zecuwsch Dagblad Rijk doet Jbom-vrije" over aan gemeente Vlissingen DRAAI 222 Tweemaal Kroonjaar Dubbel kras Smokkelboter in Mijlpaal bedrijfslaboratorium voor beslag genomen grond- en gewasonderzoek Kordaat optreden ER IS WERK VOOR ALLEN Uit de kerken Stad en het platteland Ministers en college van gedep. staten: Wordt er nu spoed achter een beheersvorm gezet Gelukkige gezichten in de Seheldestad KINDERFEEST TE SEROOSKERKE (W.) Muziekkorps krijgt vijfhonderd gulden Ring Walcheren CJVJongenswerk Zang voor deken van boulevard? Massaal junioren- tornooi op Walcheren Scheepvaart door Kanaal door Zuid-Beveland bij Afscheid kleuterleidster Brand in St. Kruis: Feest op 5 mei Mej. J. T. de Kraker ter aarde besteld Kloetingse zege in Belgisch Kemzeke Filmavond van de Herv. Jeugdraad Nieuwe kleuterschool te Rilland-Bath? Zeehengelwedstrijd te Gorishoek Ontspanningsavond ten hate van4xZ..N Dinsdag 5 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk |S HET GEWENST dat de Zeeuwse steden in belangrijke mate groeien en moet niet in de eerste plaats de ontvolking van het platteland worden tegengegaan? Deze vraag hebben wij verleden week gesteld en daaraan en kele opmerkingen over de verdeling van het bouwvolume toegevoegd, waarbij o.a. de opmerking is gemaakt Pag. 3 I waarin zeshonderd kg. roomboter was verborgen in beslag genomen. De boter |was bestemd om te worden uitgevoerd naar België. Het inbeslag genomene vertegenwoordigt in totaal een waarde van ongeveer 3200 gulden. De twee in zittenden. waaronder de uit AXEL. Ambtenaren van de dienst; TV X -dien worden de bepalingen praetisch te van invoerrechten en accijnzen hebben, KpfTlP«tinffSaClV10S ge" kostpr'is gedaan. Van een grond op de Kinderdijk een personenauto, v 11v monster worden tien a elf bepalinge 1 -11 gedaan, waarbij het er om gaat d< »7AA|. I <111 rI KauwATC zuurgraad van de bodem te bepalen, he VCfUI' JLdlltXJJULl W CX D zoutgehalte, kalkgehalte enz. Naar aar leiding van de gegevens die men op de GOES. In het bedrijfslabora- -*— koewacht jtorium voor grond- en gewason- lykc miljoenen reserveerde en wier plan nen in een zeer vergevorderd stadium verkeren. Zoals gemeld wil deze maat schappij nieuwe projekten in dit voor scheepsbouw ideaal gelegen stukje grond en water pogen te verwezenlijken. VLISSINGEN. Het heeft er alle schijn van, dat eerst de beheers Gunstige ligging dat voor de uitbreiding van de ste- vorm en alles wat daaraan vastzit in kannen en kruiken moet zijn Een eventueeI daar te vestjgen indu- m vooraleer in het Zuid-Sloe de eerste spade in de grond zal wordenstrie zou, wat aan- en afvoer van grond- gestoken. Dit laatste zou dit jaar moeten gebeuren, althans zou kunnen' stp£fe" en Efodukten betreft, zich in ons -,r gewest moeilijk een betere plaats kun- geoeuren, aldus minister Korthals bij de verdediging van zijn begro- j nen wensen. De in de onmiddellijke na den in de toekomst in de regel grond moet worden gebruikt, die ten koste van grote bedragen bouwrijp moet worden gemaakt. Doet men dan niet beter, vooral gelet op de geringe af standen en de moderne vervoermid delen, de industrievestiging in de ste den weliswaar te stimuleren, inaar verder een politiek te voeren, die er op gericht is, dat diverse rond de ste den gelegen dorpen, grote woonplaat sen worden, waarin de arbeiders, die in de steden werken, worden gehuis vest? iVii hebben naar aanleiding van dat artikel enkele opmerkingen ontvan gen. Een briefschrijver was van me ning, dat het zeer gewenst is de dor pen een groter bouwvolume te geven, In de dorpen is, schreef deze lezer, nog sprake van een gemeenschap. De men sen kennen elkaar en groeten elkaar op straat. In de stad in veel steden althans is geen sprake meer van een gemeenschap. Men hanef hoog stens als zand aan elkaar. Er was ook nog een andere brief, Het platteland, stond in deze brief, heeft volgens velen méér het karakter van een gemeenschap dan een dorp. Er is echter, vervolgde de briefschrijver, zeer veel schijn in die gemeenschap. Wie zich als vreemde in een dorp ves tigt, stelt zich bloot aan de controle Van het dorp. Het doen en laten van vreemdelingen wordt daar nauwlet tend gevolgd en besproken en wie zich niet in alle opzichten wil aansluiten bïj de in het dorpsleven heersende ge woonten, staat na verloop van enkele maanden aan de kant. De gemeen schap neemt hem niet op. In de dorpen zijn, schreef deze lezer, veel groepen en groepjes. Op zichzelf ls daar niets op tegen. Ook in de steden zijn vriendenkringen en heb ben zich groepen gevormd van men sen,'die een gelijkgerichte belangstel ling hebben. In de steden echter wordt men-eerder in een dergelijke kring op genomen als vreemdeling dan in de dorpen. Op het platteland is namelijk het streven naar beslotenheid groter en is er misschien ook meer dan in de stad sprake van een geslotenheid van de bewoners. Resumerend komt deze briefschrij ver tot de conclusie, dat er weliswaar op het platteland een ruime mogelijk heid aanwezig is om, wat oppervlakte bouwterrein betreft, nieuwe bewoners op te nemen, doch dat het zeer de vraag is of het Zeeuwse platteland tn het algemeen in ruime mate in staat geacht moet worden ook sociaal en geestelijk nieuwkomers op te nemen. Wij geven deze opmerkingen van daag ter overweging door. Het ver dient naar onze mening overweging over deze zaken eens van gedachten te wisselen. Lezers, die menen een bijdrage voor deze discussie te kun nen leveren, nodigen wij gaarne uil hun mening uit te spreken. ting in de Tweede Kamer. De Koninklijke Maatschappij De Schelde popelt als het ware om buitendijks de zaken aan te vatten. Wanneer het met de beheersvorm nu ook een beetje vlot gaat, wel dan kan de naaste toekomst aangaande „het beloofde land" met vertrouwen tegemoet worden gezien, al verhelen wij niet, dat er nog verscheidene gevoelskwesties tot een oplossing moeten worden gebracht. ZEEUW mach 22 Gedeputeerde staten, het college dat ten nauwste betrokken is bij de op han den zünde ontwikkeling in het Zuid-Sloe en dat men eigenlek kan zien als het public relation bureau** van de provin cie Zeeland, heeft nu overwogen dat het beter is wanneer het gehele Zuid- Sloegebied in handen zou zijn van een gemeente. Een verdeling van de grond over enkele gemeenten zou doorkruising van eikaars plannen kunnen betekenen, wat niet bevorderlijk is voor de wel vaart van het nu eigenlijk al gedeeltelijk omstreden terrein. In een schrijven aan de gemeente Vlis singen zeggen ged. staten, dat zij in overeenstemming met het verzoek van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, hebben besloten het gebied, dat gelegen is in het Zuid-Sloe, af te scheiden en bij Vlissingen te voe-| gen. Daarbij beroept het college zich ook op het standpunt van een andere bewindsman, n.l. de minister van eco nomische zaken, drs. J. W. de Pous. Deze minister acht het plan niet slechts van belang voor de regionale ontwikke ling, maar in de eerste plaats ziet hij deze zaak als een „internationaal De- lang! De voorganger van drs. De Pous, prof. Zijlstra, wees reeds in zijn zesde industrialisatienota op de gunstige geo grafische ligging van dit gebied aan de Westerscheldemonding. Bovendien ligt het bijzonder voordelig ten -opzichte van Vlissingen. Ged. Staten menen dan ook, dat er voor hun inzichten alles te zeggen is. Het behoeft geen betoog, dat dit be sluit in brede kring in de Seheldestad met vreugde is ontvangen en nog zal worden ontvangen. Zeker niet in de laat ste plaats bü Zeelands industrie num mer een, „De Schelde", die reeds ette- bijhei gelegen Vlissingse havens (met afkomstige chauffeur zijn gearresteerd, derzoek werd een dezer dagen het 200.000ste monster onderzocht. J Het laboratorium, dat in 1948 haar werkzaamheden begon, kon in 1955 het 100.000ste monster re- SEROOSKERKE (W). De oranje- 'gistreren zodat van een geleide- vereniging heeft besloten op 5 mei kin-!?.., derfeesten te organiseren. Uit de scho-jbjke ïntensi\ ering van de werk- lieren van de kleuterschool en de beide zaamheden gesproken kan WOr- lagere scholen zullen voetbalelftallen j worden samengesteld, die hun besteaen- beentje zullen voorzetten om op de be vrijdingsdag een prijs te behalen. Voorts staan nog diverse kirderspelen op het; eventueel uitbreiding), de wereldscheep-1 programma. De muziekvereniging vaart van en naar de grote Belgische handelsstad Antwerpen (met de binnen vaart via Terneuzen naar Gent), geven een groot bedrijf dat overzeese grond stoffen verwerkt of veelvuldig expor teert, de mogelijkheid zijn transportkos ten tot een minimum te beperken en daardoor een gunstige concurrentiepo sitie in te nemen. De directeur van het Economisch-tech- nologisch Instituut Zeeland, drs. C. Ver burg, heeft nog kortgeleden verklaard, dat de belangstelling voor hei Zuid-Sloe niet meer beperkt is gebleven tot „De Schelde" en het in de vergaderingen van de provinciale staten zo dikwijls ge noemde „geheimzinnige tweede bedrijf", maar dat een aantal industrieën inte- i heeft besloten aan Aardenburgs fanfa- resse koestert voor dit stukje Zeeuwse (re een jaarlijkse subsidie van vijfhon- bodem. Wethouders van de dubbelstad j derd gulden toe te kennen plus een be- j Middelburg-Vlissingen hebben dit be-drag van hond erd_ gulden voor het in- vestigd. Ê.M.M. zal des avonds vrolijke wijsjes blazen. De bestuursleden van de Oran jevereniging. de heren F. de Steur en S. van den Broeke werden herkozen. De penningmeester deelde mede dat nog 48,50 in kas is. Om een feestje te or ganiseren is echter meer nodig en daar om werd besloten het gemeentebestuur om een subsidie te vragen. De contributie werd vastgesteld op een gulden per lid per jaar. Als bijzonderheid mag gelden dat de heer C. Verboom, de chef van het ont- vanglokaal alle 200.000 monsters „door zijn handen heeft laten gaan". Natuur lijk is dat niet geheel letterijk juist, maar het feit ligt er toch dat de heer Verboom vanaf het begin van de werk zaamheden op het" laboratorium werk-, zaam is. Wat de onderzoekingen betreft] blijkt dat er een groeiende belangstel ling is van de zijde van de landbouwers. Dat is ook geen wonder gezien de voor delen die men met deze wetenschappe lijke onderzoekingen kan doen. Boven- ze wijze verkrijgt kan dan later een ge degen en gefundeerd bemestingsadvie- Lworden gegeven. Dit is uiteraard te alle tijde in.het voordeel van de betrokkei landbouwers. Dit bemestingsadvies berust ep eer 30 a 35 jarige ervaring die men op df proefvelden heeft opgedaan. Er is dan ook sprake van een volkomen gestan daardiseerd onderzoek. Het bedrijfslaboratorium is eigenlijk een instelling van de landbouwers zelf. Het is een stichting waarin de georga niseerde landbouw zitting heeft. Gepropageerd wordt een onderzoek eens in de vijf a zes jaar te laten ver richten. De totale kosten per ha worden dus wel zeer gering en vooral gezien in het licht van de voordelen die men er van heeft, mag die prijs zelfs geen rol meer spelen. In elk geval ziet het er thans naar uit, dat er spoed wordt betracht met hei projekt. Langer uitstel ts ook eigenlijk niet meer mogelijk. AAGTEKERKE. Ongeveer 150 jon gens en leiders van de jongensclubs op Walcheren vertoefden zaterdagmiddag in het jeugdgebouw om daar samen een jongensmiddag te houden. Na het openings- en begroetingswoord van de heer Th. Wijtman uit Middel burg. voorzitter van de ring Walcheren C.J.V. Jongenswerk werd eerst' een op- drachtenspel gehouden onder leiding van de districtssecretaris, de heer J. Sinke. Vervolgens werd de film „Lassie komt terug" vertoond, die met span ning werd gevolgd. Aan het slot van de middag werden de prijzen aan de win naars van 'het opdraehtenspel uitge reikt. waarna deze geslaagde middag door de neer Wijtman werd gesloten. RILLAND-BATH. Het twee jaar oude zoontje van de familie de Reu is op het nippertje van de verdrinkings dood gered. Spelenderwijs was het jon getje aan de rand van de brandvijver gekomen en raakte te water. Mevrouw Vroegindewey die op een bovenkamer van haar woning aan het werk was, meende iets in de vijver te zien. snelde naar beneden en kon door zich met veel tegenwoordigheid van geest direkt in het water te begeven het kind nog redden. Zij bracht het kind naar de ouderlijke woning waar dokter Kamps even later constateerde dat het nog geen frater naar binnen had gekregen. Cf dik bevindt, om met de restauratie een Gifllfiö I tl til C/f C4'C>c>C'| aanvang te kunnen nemen. De overheid AARDENBURG De 'gemeenteraad: jaardencentrum aan de Reinaertstraat. Voor de verbetering van de Oude Kerk straat voteerde de raad een bedrag van drieduizend gulden. Materiaal zal wor den aangeschaft voor de aanleg van een fietspad naar Eede. Het werk wordt in eigen beheer uitgevoerd. honderd w 1 strumentenfonds. De gemeenterekening 1958 heeft, bleek tijdens de raadsverga dering, een batig slot van vijfduizend gulden. Besloten werd aan de stichting paro chieel sociaal charitatief centrum een subsidie toe te kennen van 25 procent der exploitatiekosten. In de Reinaertstraat zullen drie licht punten worden geplaatst. De voorzitter deelde mede dat nog geen bouwvolume is ontvangen voor de bouw van een be- VLISSINGEN. Nadat de gemeente raad vorig jaar na langdurige debat ten besloten had de „gevangentoren" of „bom-vrije" niet alleen te behouden doch ingrijpend te restaureren, is eerst nu weer enige activiteit te bespeuren rond dit veelomstreden bouwwerk. De minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen, heeft de gemeente een subsidie toegekend van 90 pet. van de geraamde bouwkosten of maximaal een bedrag van 248.850. Nundeze sub sidie verkregen is, is het uiteraard zaak j deze toren zo spoedig mogelijk van het rijk over te nemen, in ieder ge val het 'gedeelte dat zich boven het weg- P.C.O.V. vergaderde GOES. Voor de afdeling Zuid-Beve land van de Prot. chr. onderwijzersver eniging (P.C.O.V.) heeft de heer Bothof, secretaris van de P.C.O.V. een cause rie gehouden onder de titel „Er is werk voor allen". De heer Bothof constateerde verga dermoeheid en zag daarbij als factoren die deze in de hand werken: de wel vaart, die gemakzucht bevordert, de toename van de ontspanningsmogelijk heden, de toenemende vermoeic'ieid om dat de arbeid over het algemeen meer aandachtconcentratie vraagt. Voor de onderwijzersvereniging komt daar nog bij: a. de afstoting van de pedagogisch-di- dactische taak aan het chr. ped. stu diecentrum. b.- de behartiging van de materiële belangen van de onderwijzers gaat via het georganiseerd overleg en dat is ge heim. Het constateren van deze feiten was niet bedoeld als een verontschuldiging voor de onderwijzers- In de afdeling is nog veel werk te ver richten. Spreker ging enkele punten na, die noodzakelijk bespreking vereisen in de kleinere kring. Hij noemde o.m.: de klassen 6 en 7 zullen van het g.l.o. wor den afgenomen. Overleg is nodig waar deze kinderen op te vangen. De selecties voor het b.i.o. is een eis voor het kind om het beste onderwijs te ontvangen, dat voor het kind gewenst is. De doorberekening van de vakantie regeling, zoals die nu gegroeid is, is Op Hemelvaartsdag MIDDELBURG. Evenals vorige jaar zal op Hemelvaartsdag, 26 mei a.s. onder auspiciën van de jeugdcommis sie van de K.N.V.B. afdeling Zeeland weer een massaal juniorentornooi wor den georganiseerd, waaraan door alle junioren in Zeeland kan worden deelge nomen. Het is de bedoeling het tornooi weer op één dag af te werken, waarbij getracht zal worden zowel te Middel burg als te Souburg de beschikking te krijgen over nog enkele terreinen. Het grootste deel der wedstrijden, alsmede de finales, zullen weer te Vlissingen worden gespeeld. een vraagstuk van eminente betekenis voor de school. Het zoeken naar een verantwoorde ieerlingenschaal en de integratie van de lichamelijke opvoeding in tiet gehele on derwijs zijn vraagstukken van betekenis. Breder stond spreker stil bij de Mam moetwet, die z.i. grote gevaren inhoudt voor de vrije ontplooiing van het on derwijs. Hier is een verzet van de voor standers van het christelijk onderwijs nodig. Voor de vrijh|id van het chris telijk onderwijs moet zo nodig een po litieke crisis gewaagd worden, meende spreker. De heer Bothof sprak aan het slot de hoop uit, dat deze beknopte aan wijzingen een gezichtsveld zouden ope nen op de noodzakelijke plaatselijke aan pak van het werk voor de christelijke school, waardoor een grotere bevredi ging kan worden gevonden in de dage lijkse arbeid, die op hoger niveau komt. Voor deze jaarvergadering was flinke belangstelling. Tot bestuursleden werden in de vacatures van mej. Cornelisse en de heer Meindersma gekozen de heren Verdonk te Yerseke en Van Noort te Wemeldinge. De vergadering stond onder leiding van de heer JonL'ieer te Yerseke. Veertig jaar in dienst .Vrederust" HANSWE'ERT. In de maand maart pas seerden door het kanaal van Zuid Beveland 7661 schepen, die een inhoud hadden van 3669.037 ton. Van deze vaartuigen waren 5200 schepen van 2809.079 ton geladen en 2461 schepen van 869.958 ton waren ledig. Daarvan waren 4673 geladen motorsche pen van 2162.480 ton en 1576 ledige van 615.704 ton en 506 geladen sleepschepen van 637.181 ton en 198 ledige van 230.224 ton. Verder passeerden er 661 sleepboten en 47 coasters van welke laatste er 21 geladen waren en 26 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 961 geladen motorschepen van 567.901 ton en 126 ledige van 113.086 ton en 233 geladen sleepsche pen van 317.262 ton en 8 ledige van 9.572 ton naar België en 787 geladen motorsche pen van 508.072 ton en 78 ledige van 38253 ton en 136 geladen motorschepen van 181.462 ton en 4 ledige van 5.455 ton van België. Er passeerden 2617 geladen motorschepen van 1221.134 ton en 480 ledige van 46.41)1 ton en 311 geladen sleepschepen van 407.247 ton en 43 ledige van 35.728 ton naar België en 2036 geladen motorschepen van 941.346 ton en 1096 ledige van 570.293 ton en 195 ge-la den sleepschepen van 229.934 ton en 15S le dige van 194.493 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen ver- deeld in 4535 Nederlandse, 2105 Belgische. 290 Duitse. 374 Franse. 328 Zwitserse. 13 I Luxemburgse, 11 Oostenrijkse, 2 Zweedse j en 3 Deense. "Het blijkt dat de scheepvaart weer aan I het toenemen is want in de maand maart passeerden 858 schepen meer dan in febru ari. 'S-HEER ARENDSKERKE. Op har telijke wijze is afscheid genomen van de leidster aan de Chr. kleuterschool mej. A. P. Kosten, die wegens benoe ming elders haar taak beëindigde. De kinderen waren in een lokaal ver zameld toen de hoofdleidster Mevr. Goedegebure-Smit mej. dankte voor de prettige samenwerking, waarbij de eigen klas van mej. Kosten met de daad haar woorden onderstreepte door de aanbieding van een geschenk in de vorm van het „Gouden voorleesboek". Deze aanbieding ging gepaard met het uitspreken van een gedichtje door twee van de oudere leerlingen. Een van de jongste leerlingen bood een boeket bloe men van het bestuur aan. Mej. Donner die de laatste vijf weken voor mej. Kosten had waargenomen, mocht ook bloemen in ontvangst nemen. Het derde boeket was bestemd voor mej. H. Lod der, de nieuwbenoemde leidster, die al dus met bloemen werd ingehaald. Ten slotte sprak de heer G. I. Almckinders, namens het bestuur de scheidende leid ster toe. Namens het bestuur was hij ook mej. Donner erkentelijk voor de spontaan aangeboden hulp. AARDENBURG. De PTT heeft besloten een aparte tele foonlijn ter beschikking' te stellen voor de verbinding van de aan geslotenen te St. Kruis met bet politiebureau te Aardenburg. Om technische en economische rede nen heeft de PTT het aantal dis tricten in Zeeuws Vlaanderen uit moeten breiden. Het gevolg daar van is dat St. Kruis, dat gemeen tetijk bij Aardenburg hoort, nu een ander netnummer krijgt dan de hoofdplaats der gemeente. De gemeenteraad was daar slecht over te spreken en daarom heeft burgemeester J. M. M. A. C. van Dongen deze zaak met de PTT besproken. De raad meende dat vooral voor het doen van brand meldingen het een beswaar is dat St. Kruis een ander netnummer heeft dan Aardenburg. Op elegan te wijze heeft de PTT nu dit pro bleem opgelost. Bewoners van St. Kruis kunnen bij brand recht streeks dus zonder eerst het kengetal te draaien het Aar- dense politiebureau aan de lijn krijgen. Zij moeten dan nummer 222 draaien. heeft, bij omnde van de inspecteur der domeinen in Goes, medegedeeld dat zij bereid is onder nader te bepalen voor waarden de gevangentoren aan de ge meente over te dragen. Een vooruitgang, wat dit gedeelte van de boulevard betreft is ongetwijfeld het verdwijnen van de bunker op de rotonde naast de toren. De gevangentoren zelf is tijdens de bevrijdingsdagen zwaar be schadigd. De brede stompe toren vorm de een duidelijk en gemakkelijk doel wit voor de geallieerde artillerie. On begrijpelijk is dan ook dat de Duitsers uitgerekend op deze toren een luchtaf- weerkanon geplaats hadden dat door een min of meer gelukkig schot van de Engelsen al spoedig was weggevaagd. Het ziet er nu eindelijk naar juit dat de ruïne, die door deze toren met haar direkte omgeving gevormd wordt, na zestien jaar vrede weer een fraai on derdeel van Vlissin-gs groorste toeristisc rijkdom, de boulevard, zal gaan uit- 's-HEER ARENDSKERKE. De al gemene ledenvergadering van de Oran jevereniging, die onder leiding van de voorzitter, de heer J. Pik, werd gehou den, werd behalve door het bestuur slechts door één lid bezocht. Niettegen staande het geringe enthousiasme dat van de zijde van de leden voor de be spreking van het feestprogramma op 5 mei aanstaande werd getoond, besloot men toch een feest te organiseren. Zo als gebruikelijk zullen er weer kinder spelen worden gehouden met verschil lende attracties en tractatie. In de avonduren zal er een gezellige avond worden georganiseerd in de gemeente- schuur, waar een gezelschap met mu ziek, schets en zang de aanwezigen hoopt te amuseren. De bestuursleden Jacs. P. Lindenbergh, W. J. Tielkemeij- er en F. Burger werden herkozen. De wachtmeester le klasse der Rijks politie H. P. J. de Jonge uit Souburg- is met ingang van 1 april bevorderd tot opperwachtmeester. BERGEN OP ZOOM. Op dinsdag 12 april hoopt de heer L. Tissink. eer- De busjesactie voor de Stichtine ste verpleger op de inrichting „Vrede- „Kinderzorg" te Middelburg bracht te rust zijn veertigjarig dienstjubileum op Colijnsplaat over het eerste kwartaal van de inrichting te herdenken. I960 200,33 op. TERNEUZEN Op de algemene begraafplaats is bet stoffelijk overschot van mejuffrouw J. T. de Kraker ter aarde besteld. De overledene genoot in Terneuzen een grote bekendheid. 40 jaar was zij onderwijzeres, maar ook na haar pen sionering heeft zij velen nog lesgegeven. In het kerkelijk leven nam zij ook een grote plaats in, de Gesprekskring van de Nederlands Hervormde kerk diende zij enkele jaren als leidster, de administra tie van een wijk voor de kerkbouwactie werd door haar verzorgd. Van de chris telijke reisvereniging „Voorwaarts" was mejuffrouw de Kraker jarenlang actief lid. Door de voorzitter van deze vereni ging werd op de begraafplaats getuigd van haar grote trouw, en ook namens de Gesprekskring werden enige woorden gesproken. Leden van de Z.V.U. en van de ver schillende ambtenarenbonden hebben in het Luxor Theater te Terneuzen kunnen genieten van „Een onverwachte bezoe ker" een thriller van Agatha Christie welke door de toneelgroep „Puck" uit Den Haag werd opgevoerd. Mevrouw M. Goedegebuure- v. d. Male Tholen valt wellicht een duur zame vaderlandse primeur ten deel. We zullen tenminste lang moeten zoeken voor we een plaatsje in Nederland vinden waar het unicum van Tholen wordt ge ëvenaard of overtroffen. Want dat een tweeling tachtig jaar wordt mag toch doorgaan voor een bijzonderheid die beslist uit de toon valt. Mevrouw M. Goedegebuure-v. d. Male en mevrouw C. Schot-v. d. Male vierden gisteren hun SOste verjaardag. Ze zijn met de nauw ste familieband aan elkaar ver bonden want het zijn zusters en hun verschil in ouderdom is in luttele minuten uit te drukken. Deze tweeling-zusters gaan dus al tachtig lange jaren gelijk op en ze doen vandaag de dag in vitali teit voor elkaar nog niet onder. Het was gisteren feest in Tholen. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen hadden een dag verlof genomen om het bijzon dere feit van de jarige tweeling te vieren. Vier geslachten stonden op een gegeven moment bij elkaar. Dat waren Margaretha (de jarige). Anna (van Margaretha), Marga retha (van Anna) en Anna (van Margaretha) De laatste Anna was zeven jaar en droeg ter gelegenheid van haar jarige overgrootmoeder een enorm gedicht voor. Intussen zijn de tweelingzuster', nog helemaal niet uit het veld ge slagen met hun hoge leeftijd. Hun vader is 95 jaar geworden en hun moeder 87 jaar. Dit ouderpaar be leefde trouwens nog het 65-jarig huwelijksfeest zodat men wel kan spreken van een sterk geslacht. De jarige tweelingzusters voelen zich dan ook nog prima. Het Mevrouw C. Schot-v. d. Male spreekwoord zégt weliswaar dat de ouderdom met gebreken komt, maar daar hebben deze dames nog weinig last van. Ze doen beiden nog hun hele huishouden, ze lezen de krant, ze breien en haken en gaan zelfs nog op reis. Intussen heeft een van de dochters van mevrouw Marga retha Goedegebuure-v. d. Male de Nederlandse vereniging van tweelingen gewaarschuwd. Het resultaat is dat gistermorgen een gelukstelegram van de voorzitter van deze vereniging werd bezorgd. Of de dames nu lid worden is ons niet bekend, maar als we een advies mogen geven dan zouden we zeggen: Niet doen. Rustig af wachten tot een ere-üdmaatschap wordt aangeboden. Dat heeft een 80-jarige tweeling toch dubbel en dwars verdiend. Trouwens, die vereniging doet het nog maar op bescheiden schaal. De oudste leden zijn snotneuzen van 58 jaar. Nee. dan doet Tholen het beter. Maar we zijn nog niet klaar. De dames v. d. Male lijken nog steeds op elkaar en dat zal nu ook wel zo blijven. Wilt u een sterk staaltje koren? Welnu, mevrouw M. Goedege- buure heeft verleden jaar haar enkel gebroken en was er met zes weken finaal bovenop. Weet u waarom dat zo sterk is? Omdat haar achterkleinzoon een enthousiast voetballer met een soortgelijke kwetsuur langer heeft gezeten. Tholen heeft een tweeling van 80 jaar. De dames wonen drie minu ten bij elkaar vandaan en zóeken elkaar uiteraard wel eens op. Tachtig jaar geleden sprak de hele buurt natuurlijk over de tweeling van v. d. Male. De moeder 'rots, de baker bedrijvig cu de buurvrouwen nieuwsgierig. Dat Was in 1880 in Nieuw Vossenieer. Maar wie had in die lagen durven hopen en durven verwachten dat in 1960 Nee, je durft hel van één mens niet te voorspellen, laat staan van twee tegelijk. Herbouwplan Het herbouwplan voor de kom van Aardenburg werd herzien. Het verkrij gen van grond voor de bouw van een kleuterschool stuitte op moeilijkheden en daarom heeft de raad besloten in aanmerking nemend dat onteigening een vrij langdurige zaak is een an der perceel grond aan te wijzen, waar op de school kan worden gebouwd. Aan de heer J. van Overloop werd erfpacht verleend tot het jaar 2004. De «voorzit ter sprak de wens uit dat de raadsle den het aflopen van deze erfpacht nog zullen meemaken De weg langs de markt zal voortaan voorrangsweg zijn. De voorzitter deel de mede dat de Brieversweg in Eede zal worden verbeterd, zodra hiervoor gelden aanwezig zijn. Het. ligt in de be doeling de weg te verbreden. De verbetering van de weg Aarden- burg-Waterlandkerkje zal in DACW-ver- band worden uitgevoerd en op zijn vroegst in de a.s. herfst zal hiermee een begin worden gemaakt. KLOETINGE De v.v. „Kloetinge' die al geruime tijd contact heeft met enkele Belgische clubs was zaterdag in Kemzeke te gast bij „White Star". Kloetinge won deze boeiende wedstrijd met 41. Nadat spelers en bestuur van „Kloe- tinge" in het fraaie lustoord, De Wal, omzoomd met dennebomen, op joviale wijze warén ontvangen bracht Korstanje de bal voor Kloetinge aan het rollen. De Zeeuwen hadden enige tijd nodig zich aan te passen aan het zanderige terrein. Na een half uur léverde dit ech ter geen moeite meer op en opende Korstanje de score (01 De gastheren vielen hierna heftig aan. maar doelman Van Sabben was in uit stekende vorm. Met onveranderde stand ging de rust in. Vijf minuten na de hervatting bracht Korstanje de stand op 02. De pogin gen van „White Star" om de bakens te verzetten leverden niets op. Kloetinge bleef in het offensief door constructief goed voetbal. Een kwartier voor het ein de maakte Korstanje zijn hattrick 03; Kort daarop lanceerde Sinke Karreman met een lange pass en dit betekende 04. Pas vijf minuten voor het einde wisten de gastheren door hun rappe midvoor de eer te redden. Na afloop werd door de voorzitter van „White Star" een fraaie zilveren beker overhandigd aan aanvoerder Nieuweri- huyze van „Kloetinge". In mei a.s. brengt „White Star" een tegenbezoek aan Kloetinge. VOGELVERENIGING VERGADERDE De Vogelvereniging „Inter Scaldus" te Yerseke. hield dit jaar haar eerste ver gadering in de voormalige Openbare La gere School aan de Damstraat. De voor zitter. de heer D. de Jonge, deelde in zijn openingswoord mede. dat ter ge legenheid van het éénjarig bestaan op 26 april a.s., in de zaal Nolet een gratis filmavond aangeboden zal worden, door één der grote oliemaatschappijen. On der meer zal de schitterende natuurfilm „reis door Afrika" worden vertoond. De verslagen van de secretaris-penning meester, de heer A. Evertsdijk, waren gestencild aan de leden toegezonden. Hieruit bleek, dat de vereniging, die met 34 leden startte, thans 51 leden telt. Dit ledental, kan echter nog toene men, aldus de voorzitter, gezien de ve len, die in Yerseke en omgeving de vo- gelsport beoefenen, en nog geen lid der vereniging zijn. De financiële positie der vereniging is goed. Na een uitvoeri- rige bespreking over een tentoonstel ling. werd besloten om op 18 en 19 no vember a.s. een vogelshow annex ten toonstelling te organiseren. Tot slot bracht de heer De Koeyer-Van Houdt verslag uit, namens de kascontrolecom missie. HAAMSTEDE. Het Ned. Herv. Kerkkoor zong zaterdagavond te Zierik- zee voor de patiënten van het Zweedse Roode Kruisziekenhuis. Het koor heeft plannen om patiënten van verschillende inrichtingen van een aantal goede zang nummers te laten genieten, om daarme de te trachten wat verlichting en aflei ding te brengen. Donderdagavond zingt het koor te Halsteren voor de bewo ners van de Psychiatrische Inrichting „Vrederust", terwijl zeer waarschijnlijk op donderdagavond na Pasen het Rust huis „Duinoord" te Haamstede aan de beurt komt. GOES. De Hervormde Jeugdraad organiseerde een filmavond in de kleu terschool in de Bleekerstraat. Met be langstelling hebben de aanwezigen de film „Ich suche dich" met als Neder landse titel „Mensen tussen twijfel en vertrouwen" gevolgd. In een materialis tische sfeer in een zenuwinrichting in Duitsland werkt een jonge dokter, die door'het leven zeer teleurgesteld is. Hij ondervindt van de directeur en de hoofd verpleegster meer tegenwerking dan hulp. Door de komst van een Franse vrouwelijke arts. die er tijdelijk komt werken om dan naar een zendingshospi taal in Indo China te gaan, komt er ver andering in het leven van de dokter. Hij besluit ondanks mogelijkheden tot een succesvolle baan, naar Indo China te gaan. Door invloed van zijn verloofde kwam de jonge dokter tot een andere levenshouding. In zijn welkomstwoord memoreerde wika D. E. Hiensch dat de Hervormde Jeugdraad alleen speelfilms vertoont óm de jeugd in aanraking te brengen met films met een bijzondere strekking. De film werd uitgebracht door de oecumenische stichting „Film centrum". RILLAND-BATH. In de vrijdag avond te houden raadsvergadering komt een voorstel van B. en W. aan de orde om medewerking te verlenen voor de bouw va'n een vierklassige hervormde kleuterschool. Verder staat op de agenda een voor stel om te besluiten tot verhoging van de huren van daarvoor in aanmerking ko mende gemeentewoningen (verhoging van 'twintig procent). B. en W. stellen de raad ook voor medewerking te ver lenen aan het huren van tijdelijke school ruimte voor de hervormde kleuterschool en de r.k. kleuterschool. BERGEN op ZOOM. De zeehengel- vereniging De Strijen- vissers organi seert op Tweede Paasdag als opening van het zeehengelseizoen een internatio nale wedstrijd op de Oosterschelde bij Gorishoek op het eiland Tholen. Café „De Zeester" zal het middelpunt worden voor alle hengelsportliefhebbers. De inschrijving voor deze wedstrijd staat open tot én met- vrijdag 15 april. Het parcours is gelegen aan de Schër- penisser zeedijk. Dé wedstrijd begint om elf uur 's mor gens en eindigt om drie uur 's mid dags. Om vijf uur is de prijsuitreiking. HEINKENSZAND. Verschillende verenigingen gaven, ten bate van de actie 4 x Z. .N, een ontspanningsavond in nét verenigingsgebouw Maranatha. Ds. Hemer. gereformeerd predikant, sprak een openingswoord, waarna het koor „Ons Genoegen" enige liederen zong. Ook leden van de Chr. Vrouwen vereniging zongen liederen. De hoofdmoot van de avond was het stuk „Als het koren rijpt", dat door leden Van diverse verenigingen uitste kend op de planken werd gebracht. De avond, die onder leiding stond van de heer Versluis, en op touw Was gezet door de heer G. de Jonge, bracht ruim 600 gulden op. Ds. Amesz, her vormd predikant, verzorgde het slot woord. Voor microfoon N.C.R.V. De heer Geelhoed over detailhandelsondervvijs NED. HERV. KERK Beroepen te Driebergen (vac. H. J. van Druten) toez.: J. J. Mooi te Schoon- i hoven: te Jutrijp-Hommerts: A. P. Nau- ta te St. Johannesscha; te Nisse (toez.) vanJ. G. Kooren. koopvaardijpredikant te te Mid- Rouen .(Fr.). Bedankt voor Oudshoórn delburg. de heer P. Geelhoed zal woens- (toez.) (vac. A. J. Jorissen): J. den dagavond om kwart over zes over de Besten te Dirksland. zender van de NCRV vragen beantwoor- GEREF. KERKEN den over het detailhandelsvakonder- Beroepen te Dinteloord: P. N. Kruys- wijs. wijk. kand. te Amsterdam, bedankt voor Deze vragenbeantwoording vindtAmsterdam-Slotervaart: D. van Swig- plaats op verzoek van de chr. midden- hem te Kampen. Examens: Aan de v.u. standsbond in het programma „Spec- j zijn geslaagd voor het doet. examen trum van het christelijk orgamsatiele- j theologie W. P. de Baan te Grand Ra pids (U.S.A.) en voor het kand. examen theologie E. P. Bouma te Amsterdam, jj. W. Broersma te Groningen. B. Koek- Zaterdagmiddag speelde WHS 1 een ikoek te Zwljndrecht en MIDDELBURG De directeur de chr. detailhandelsvakschool I ven". voetibalwedltrijd tegen Blauw Wit uit Roosendaal op het sportterrein aan de Bierensstraal te Sint Annaland. WHS 1 won deze match van BWR met 3—2. WHS 2 speelde een uitwedstrijd tegen Chrislandia 2 uit Heinigen. J. Klapwijk té Hoogev-een. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Huizen (N.H.'t N. de Jong te. Katwijk aan Zee en J. C. van Rayenswaaij te Scheveningen: te Oud- wo oA.44vrvciungeii. te uuci- ChrislandiaBeijerland: Th. Brienen te Mussel en 2 won van WHS 2 met 21. G. J. Buis te Papendrec-ht; të Rottér- Het Centraal Comité Buurtverenigin-1 dam-Zuid: D. Biesma jr. te Utrecht en gen te Colijnsplaat zal op vrijdag 8 april W. H. Velema te Eindhoven. Beroepen a.s. een huis-aan-huis-collecte houden te Doesburg: J. Tijmes te Nunspeel. een te organiseren feest, nn 3(1 andi i ncoirr- voor een te organiseren feest op 30 april. De muziekverenigingen „Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria" zullen hun medewer king verlenen. De collecte voor het Leger des Heils te Tholen heeft 127.67 gulden opgebracht, en voor de Stichting „Het Hoogeland" werd 82,15 gulden ingezameld. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: J. W. Kersten te Scheveningen en A. Vergunst te Rot terdam-centrum; te Gorinchem: C. He geman te Genemuiden en G. Sweres te Norwich. Canada, voorheen te Middel burg. Beroepen te Gorinchem en tè Oost- kapelle: C. Hegeman te Genemuiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3