Zandtreiii boorde zich in goederenwagons CHAOS BIJ WOERDEN KERNPROEVEN HERVATTEN OM GRENS TE BEPALEN VELPON Tweede in hart Franse A-bom Sahara ontploft „SLAVENHANDEL'IN PLATENINDUSTRIE DOOR ONVEILIG SEIN GEREDEN Een april Verbod van bewapende kunstmanen Amerika en Enge land tot Rusland Anderhalf jaar stilstand Studenten in Den Haag achter ministerstafel Oostburg mist burgemeester Werklozenuitkering op grond van gederfd loon EXPLOSIE SLOT VAN EERSTE REEKS PROEFNEMINGEN Zachter weer soekarncTnaar indië, zijn vrouw naar zuidslavië Drie weken voorwaardelijk wegens dierenmishandeling Nederland tekortgebied hardnekkig misverstand Transistorradio- geluidshinder Tweeënhalf jaar voor overval op chauffeur Studievrijheid wordt duur betaald Burgemeester van Brakel ontvoerd Radioverkeer werd dubbel gestoord Kraaykamp: Geen derde huwelijksjaar „Wat dan nog?" Andere problemen Huurverhoging ten onrechte aangezegd Zaterdag 2 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van onze correspondent WOERDEN Het spoorweg- verkeer op de drukke lijn Rotter-' damGoudaWoerdenAmster-l dam is gisteren de hele dag ge stagneerd geweest. Daar waar bij Harmeien deze lijn in die van Utrecht via Den Haag naar Rotterdam vloeit zijn gistermor gen kort na vijf uur een zandtrein en een goederentrein met een da verende klap frontaal op elkaar gebotst. Het ongeluk eiste twee zwaar gewonden en veroorzaakte een grote ravage. De overwegwachter van de blokpost Harmeien, de heer W. Noorlander, had de goederentrein uit Rotterdam naar Amsterdam voorbij zien razen. Nog geen minuut later zag hij de zand trein, die voor een onveilig sein ge stopt had moeten zijn, met onvermin derde vaart doorrijden. Ravage Een daverende slag verscheurde de ochtendstilte in de polder. Staal dender de op staal. Hout brak. Wagons kantel den. De ravage was verschrikkelijk: zo hard was de botsing geweest, dat de zandtrein de goederentrein nog meters had weggeduwd. De twee machinisten werden zwaar gewond; de oerdegelijke constructie van de twee locomotieven heeft voorkomen dat zij op slag werden gedood. Bekneld Van onze correspondent WOERDEN. Nederland is op 1 april wantrouwig. Dat waren dus ook o.m. de buschauffeurs, die gistermor gen vroeg, direct na het ongeluk, wer den opgeroepen om het passagiersver voer van de treinen over te nemen. Zij namen de melding met een korreltje zout. Velen informeerden eerst bij een andere instantie of het werkelijk waar was. De machinist van de zandtrein, de heer J. Muis, was er het ergst aan toe. (Advertentie) Voor hel tere j^Q0öjjgE- Baby-huidje ^TBABYDERH POEDER-ZALF OLIE - ZEEP Van onze correspondent DEN HAAG. Drie weken gevange nisstraf voorwaardelijk en honderd gul den boete luidde het vonnis van het Haagse gerechtshof tegen de 61-jarige landbouwer J. S. uit Zwijndrecht, die door de politierèchter wegens dieren mishandeling tot drie weken onvoor waardelijk was veroordeeld. S. had vorige zomer twee pinken, die nogal eens uit de wei ontsnapten, met kettingen aan elkaar geklonken en hen bovendien nog een zware dwarsbalk om gehangen. De kettingen waren de die ren reeds diep in het vlees gesneden, toen ze van hun last werden bevrijd. Eigen nieuwsdienst STRAATSBURG De opvatting, dat de Europese commissie Nederland wat graan betreft bij een tekortgebied wil indelen, is een hardnekkig misverstand. Dat zei dr. S. L. Mansholt toen hij gis teren in het Europese parlement namens de Europese commissie de voorstellen voor de gemeenschappelijke landbouw politiek van de E.E.G. verdedigde. Wij constateren alleen, aldus ór. Mans- holt, dat er gebieden zijn, waar graan vandaan komt en gebieden, waar graan heengaat. Door die verplaatsing ontstaan plaatselijke prijsverschillen als gevolg van de vervoerskosten. Die onderlinge verschillen zullen echter bij een gemeen schappelijk prijspeil blijven bestaan, ook al zullen zij gezamenlijk wellicht op een hoger niveau komen. Dr. Mansholt voegde hier nog aan toe, dat eventuele voor Nederland onaange name gevolgen van de gemeenschappe lijke markt niet op rekening van de landbouwvoorstellen mogen worden ge schoven. De gemeenschappelijke markt Hij zat knel. Drie zandwagens hadden zich in en onder zijn locomotief geboord. Met moeite wisten de toegesnelde red ders hem te bevrijden. De andere machi nist, de heer J. Langendijk had hoofd wonden. Beiden moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. Een zoge naamde passagierende conducteur", de heer P. de Boer uit Amsterdam, liep een gebroken pink op. De ongevallenploeg van de Nederland se spoorwegen had de hele dag nodig om de chaos op te ruimen. Het voorste deel van de zandtrein achter de locomotief was één verwrongen hoop staal, hout en zand. De personenwagens, die achter de locomotief van de stukgoederentrein hadden gereden, waren ontspoord. Een oliewagen was omgeslagen, het deksel was losgeschoten en in een brede stroom liepen duizenden liters olie langs de spoorbaan in een sloot. Een platte wagen, die een ijzercon structie vervoerde, was over de andere wagons heengeschoten, vijf meter de hoogte in en had het elektrische net vernield. Rails waren geknapt als lucifer houtjes.. De stagnatie veroorzaakte ook chaoti sche toestanden op de stations. Het sta tion Woerden was de hele dag een bijen korf van wachtende reizigers. De spoor wegen legden twintig autobussen in om de gestrande passagiers naar Utrecht te brengen. Ernstige vertragingen waren evenwel onvermijdelijk. Vandaag, zo werd ons gisteravond laat door de Nederlandse spoorwegen verzekerd, is het treinverkeer weer nor maal. MAASTRICHT Van het schip Louis II, van de n.v. Daemen uit Maastricht, is gisteren bij de vaart onder de St. Servaasbrug in Maastricht de Belgische schipper A. M. Bal, 45 jaar oud, over boord geslagen en verdronken. Het slachtoffer was bezig de stuur hut, die voor een andere doorvaart was afgebroken, weer op te bouwen en stond daarvoor op het dak van de hut, Vermoedelijk heeft hij te laat de brug opgemerkt. Dank zij deugdelijk materiaal waren bij de treinramp tussen Utrecht en Woerden geen doden te betreuren Een deel van de ravagè. IN FRANKRIJK: PARIJS (A.P-j De toene-1 mende populariteit van de draag bare radio heeft de Franse rege ring ertoe genoopt het ge bruik van alle transistor-radio's in openbare vervoersmiddelen, wachtkamers of op de stations- te verbieden- Aanleiding tot dit verbod, dat vooral onder de jongeren wel veeltegenkanting zg) ontmoeten,, is de klachtèiiregen die'de Franse, spoorwegen,- 'kreeg te verwerken- van reizigers'idie er niet op ge** steld zijn '.een dozijn van deze toestellen tegelijkertijd te horen spelen. Amerikaan stelt voor: Eigen nieuwsdienst GENEVE. In de tienlanden- conferentie over het ontwapenings- vraagstuk heeft Frederick Eaton, de leider van de Amerikaanse de legatie, de Sowjetunie voorgehou den dat de landen die over kern wapens beschikken niet opnieuw moeten vervallen in de fout van I twaalf jaar geleden toen de grote mogendheden zich de kans op een verbod van het gebruik van splijt stoffen voor militaire doeleinden lieten ontglippén. Vervallen zij 'opnieuw in een derge lijke fout, zo zei Eaton, dan zullen zij, wanneer één groot land erin slaagt een methode te vervolmaken die het mogelijk maakt kernwapens uit een rond de aarde draaiende kunstmaan naar doelen op de aarde te zenden met een grote mate van trefzekerheid, opnieuw niet meer terug kunnen. Dan zullen, in een nieuwe fase van de be wapeningswedloop, de andere grote lajiden ook koortsachtig naar vervol making van die methode streven. Daarom vroeg: Eaton de Russi sche delegatie n,u die kans er nog is in të stemmen met een voorstel me de te werken aan een zo spoedig mo gelijk af te.kondigen verbod van hét brengen van „wapens voor massale vernietiging" in de wereldruimte. De internationale controle op nale ving van een dergelijk verbod zou ge makkelijk genoeg- zijn, omdat de Ver enigde Staten en de Sowjetunie elk maar weinig bases voor de lancering van grote raketten hebben. Voor de controle op die bases zouden dertig Controleurs voldoende zijn, zei Eaton. Zorin toonde zich allerminst geest driftig. Wat Eaton voorstelde was vol gens hem geen ontwapeningsmaatre gel maar in de eerste plaats een con trolemaatregel. Hoe hij tot die conclu sie.. .was gekomen werd niet duidelijk, ^orin 'bèloofdè riiettemip het voorstel te zullen bestuderen. Van onze correspondent 'DENf^HAAG. ff ëf •Hhagse^gérechts- Li-Vp.eeft_ cfë. CHR. GEREF. VROUWEN KAPELLE-BIEZELINGE. De chr. gereformeerde vrouwenverenigingen van de kring Zeeland hebben een contact bijeenkomst gehouden in de hervormde school. De vergadering stond onder lei ding van mevr. De Jager van Weele uit Biezelinge. Er werd een referaat gehou den over „Christen zijn in deze wereld" door mevrouw De Boer uit Zierikzee. Het geheel werd omlijst met zang en declamatie terwijl er eveneens een vra- genwedstrijd was. Mevrouw De Boer de Ruyter nam de dagsluiting op zich. Premier Harold Macmillan wees er scheiden kunnen worden van lichte gisteren in het Engelse Lagerhuis ten overvloede nog eens op dat de kleine ondergrondse kernproeven met de hui dige technische middelen niet onder- Eigen nieuwsdienst GENÈVE De Verenigde Staten, en Engeland hebben gisteren in de conferentie over een verbod van proe ven met kernwapens de Sowjetunie gewezen op de noodzaak van een snelle hervatting van de kleine ondergrondse kemproeven opdat de drie landen sa men een beter inzicht kunnen krijgen in de mate van aantoonbaarheid van die proeven. Dat inzicht is nodig opdat voldaan kan worden aan de voorwaarde die de twee westelijke landen in hun recente voor stel hebben opgenomen. De voorwaarde namelijk dat een verdrag ter regeling van een verbod van alle aantoonbare kernproeven vooraf moet gaan aan een voorwaardelijke staking voor een be paalde tijd van de kleine niet aantoon bare ondergrondse kernproeven. Geen angst Het westen wil dus, eenvoudig gezegd, dat de Sowjetunie gaat meewerken aan de vastlegging van de grens van de aantoonbaarheid. Sedert november 1958 heeft geen van de drie landen een proef met kernwa pens genomen. Het westelijke voorstel voorziet in een serie ondergrondse proeven met kern wapens van betrekkelijk geringe explo sieve kracht. Daarvoor zouden verouder de kernwapens gebruikt kunnen worden. Het voordeel daarvan zou .zijn dat geen enkel land bang behoefde te zijn voor het verlies van militaire geheimen. Defensief De Sowjetunie, beseffend dat het on doenlijk is in strijd met het deskundi genrapport van bijna anderhalf jaar ge leden vol te houden dat alle proeven aantoonbaar zijn, is door dit westelijke voorstel in het defensief gedrongen. Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Op een datum zon- moet er komen dat staat in het ver- ,jer bijbedoelingen gekozen verza- J v. r. r~t IA J n 1 mi cf ftn Tl FC t AOM TlTCk nOt I melden zich gisteren tachtig studen ten in het gebouw van de Tweede Kamer voor de jaarlijkse zitting van het studentenparlement. De partij fractie van de V.V.D. kwam uit Lei den, die van de P.v.d.A. en de A.R. uit Amsterdam, van de C.H.U. uit Utrecht, de K.V.P. uit Nijmegen, de S.G.P. uit Rotterdam en Groningen vertegenwoordigde de C.P.N. drag en dat wisten we toen we het ve arag ondertekenden, zo zei hij. Verder gaf hij toe, dat op sociaal ge bied de voorstellen een zekere lacune vertonen. Deze sociale zijde zal echter voornamelijk in het algemene beleid van de gemeenschap moeten worden gere geld. Rumoer rond Loevestein Van onze correspondent ZALTBOMMEL. Het landelijke dorp Brakel in de Bommelerwaard heeft vrijdagmiddag bange ogenblikken be leefd. Ruim tachtig leden van de Nij meegse studentenvereniging Diogenes drongen omstreeks vijf uur het gemeen tehuis binnen, namen de buigemeester gevangen en proclameerden een nieuwe landsregering met Brakel als regerings zetel. Eerder in de middag waren zij voor de poort van het slot Loevestein verschenen, dat ze ondanks de heftige tegenstand van de slotbewaarder. Peter van Andel, stormenderhand wisten te ne- toch al in de praktijk voorkomende stu- dentendwang wettelijk vast te leggen. De grrndig voorbereide zitting ken merkte zich door de vrolijkheid en de ongedwongenheid in houding en woord waarmee de parlementaire sfeer werd geschapen. Achter de ministerstafel had de lus trumcommissie uit Leiden versterkt met de vrouwelijke minister van justi tie. mejuffrouw A. Kappeyne van de Coppello. plaatsgenomen. Met grote slagvaardigheid en humor leidde de griffier van de Tweede Kamer-, mr. A. F. Schepel, de vergadering, onder het toeziend oog van diverse „echte" ka merleden die zich wat onwennig op de publieke tribune installeerden om de beraadslagingen over de spoedig in de Sta ten-Generaal te behandelen onder werpen te volgen. Interpellatie Nadat een ingediend ontwerp van wet voor de voetbaltoto aan de orde was men. Alvorens de burgemeester van gesteld, werd een interpellatie gehou- Brakel in gevangenschap werd meege- den door de hear H. J. Muller, presi- voerd kreeg hij echter nog de gelegen- dent van de Nederlandse Studentan- heid om de noden van de streek aan raad, over de herziening van het ont- de nieuwe regering kenbaar te maken Munnikenland., zo betoogde hij, de pol der waarin Loevestein ligt. is 350 hec tare vruchtbare grond, die goed voor intensieve tuinbouw zou kunnen worden gebruikt. Sluizen bij Heusden en Wou- drichem zouden deze polder voor water overlast van de rivier de Mt»as moeten vrijwaren, terwijl er in de uiterwaar den grond zou vrij komen voor indus trievestiging. Dit was echter de zwanezang van de burgemeester, want toen namen de stu denten hem mee naar Loevestein om over de plannen van de nieuwe regering, onder het genot van erwtensoep met bier verder te beraadslagen. De studen ten hadden tot deze staatsgreep op de eerste april besloten om te bewijzen dat er op deze dag niet alleen onwaarschijn lijkheden geschieden, maar tevens om de wensen van de vereniging met betrek king tot een eigen tehuis 'in Nijmegen te propageren. werp van wet over de regeling van het wetenschappelijke onderwijs. Artikel 60 van deze wet die de studievrijheid eni germate beperkt, heeft de laatste tijd veel beroering in universitaire kringen veroorzaakt. Uitvoerig ging interpellant in op de in 1956 door studenten met succes gevoerde actie, toen het destijds scherper gestelde artikel onaanvaard baar werd geacht. Zijn bezwaren wa ren door de herziening van het artikel nog niet weggenomen; binnenkort zal de N.S.R. op haar Paascongrès het ar tikel nogmaals bespreken. Regeringsstandpunt De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, jhr. mr. L. J. H. van Spengler, zette het regeringsstand punt uiteen, waarbij hij o.m. naar vo ren bracht,, dat elke academicus de maatschappij tot 60.000 kost, zodat er een gerechtvaardigde noodzaak is de jaar gevangenisstraf met aftrek wegens een' ovferv>al- op een. taxichauffeur op 18 sep tember. T. had de chauffeur met een bak steen op het hoofd geslagen, toen deze op zijn .verzoek op een stille plaats was gestopt. De taxichauffeur verweerde zich ech ter zo effectief, dat 'hij zijn aanvaller bewusteloos bij de politie kon afleveren. Eigen nieuwsdienst OOSTBURG. In Oostburg vraagt men zich met zorg af wat er zal ge beuren nü de burgemeester, mr. K. Hoekzerha, door de commissaris van de Koningin in Zeeland voor nog drie maanden met verlof 'is gestuurd. In de laatste 'raadsvergadering zijn verscheidene kvvesti.es afgedaan met de toezegging dat ze later (als de bur gemeester weer in functie is?) nader zuilen worden bekeken. De Oostburgers zijn nu bang dat de betekenis van hun gemeente als centrum van het westen van Zeeuws-Vlaanderen daardoor min der zal worden. Aan mr. Hoekzema is al voor in janua ri wegens zijn persoonlijk optreden in zijn functie voor onbepaalde tijd verlof verleend. Onlangs is vastgesteld dat zijn ongevraagd verlof nog drie maanden zal duren. Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop LONDEN (Reuter) Een ernsti ge atmosferische storing en zware magnetische aardstromingen hebben vrijdag bijna het gehele internatio nale etherverkeer stilgelegd. Vrij dagavond laat was nog niet bekend wanneer het hersteld zou zijn. Op zichzelf zijn atmosferische storingen van het radioverkeer en magnetische aardstromingen die de verbindingen met onderzeeboten hin deren, geenszins ongewoon, maar dit maal zorgden beide verschijnselen te gelijkertijd voor een uitzonderlijke ontwrichting van de draadloze ver bindingen. aardschokken en dus niet aantoonbaar zijn. Het westen, zei hij, heeft voorgesteld spoed te zetten achter het gewenste gemeenschappelijke onderzoek in de hoop dat daaruit nieuwe methoden zul len voortkomen die het mogelijk zullen maken alle proeven met kernwapens aan te tónen. Verdrag Eerst, zei hij, moet er na afsluiting van dat gezamenlijke onderzoek een verdrag komen waarbij alle aantoon bare proeven met kernwapens verboden worden. Daarna kan besloten worden de eventueel dan nog niet aantoonbare proeven voor een nader overeen te ko men periode op t sehorten. In dit opzicht, zei Macmillan, zijn de regeringen van Engeland en de Ver enigde Staten volkomen eensgezind. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Johnny Kraaykamp ging gisteren voor drie weken het zie kenhuis in voor de tonsillen en miste daardoor een unieke kans zich nog maals kwaad te maken op de grammo foonplatenmaatschappij n.v. Rood uit Rijswijk. Deze onderneming had hem wegens contractbreuk in kort geding gedagvaard. De president van de rechtbank jhr. mr. G. Witsen Elias, was zichtbaar ver langend de partijen met een compromis naar huis te sturen, maar hij moest zijn vonnis een week uitstellen omdat Johnny er niet was. ,,De grammofoonplatenbusiness is kei hard", opende mr. W. Voerman als ver dediger van Kraaykamp de tegenaanval. N.V. Rood heeft zich in '58 en '59 niets aan hem gelegen laten liggen, waardoor hij uil de markt is geraakt. Nu komt de Ei gen nieuwsdienst DÉN HAAG De uitkeringenaan' werklozen, voor wie de uitkeringster mijn van de werkloosheidswet,ig ver lopen, zijn sinds 28 maart niet meer vastgesteld volgens het beginsel van de behoefte maar op grond van het gederfde loon. Staatssecretaris Rool- vink heeft in een brief aan de ge meentebesturen van deze principiële wijziging in de sociale voorzieningen voor werklozen mededeling gedaan. Aan de wijziging ligt ten grondslag de overweging, dat het gederfde loon voor een groot deel bepalend is voor het levenspeij van de werkloze. De uit keringen zijn nu vastgesteld op een per centage van de individuele lonen voor kostwinners 75 procent, voor al leenstaanden 60 procent en voor thuis- inwonenden 45 procent. Per gemeente klasse zijn zij gebonden aan een maxi mum, dat voor kostwinners in de eer ste gemeenteklasse is bepaald op 59.20. In de basisionen is de minimum-compen satie, die de werknemers per 1 april zullen krijgen voor de verhoging van de melk- en huurprijzen, al begrepen. De afzonderlijke vergoedingen voor de woninghuur en de bijslagen voor brand stoffen in het winterseizoen zijn in het nieuwe stelsel verdwenen. Huurcompensatie Verder heeft de staatssecretaris een huurcompensatie ingevoerd voor de werknemers in de sociale werkvoorzie ningsregelingen voor hand- en hoofdar beiders. Zij bedraagt per week vier gul den in de eerste gemeenteklasse, 3.75 in de gemeenteklassen 2 en 3, 3.50 in de gemeenteklasse 4. Trekkers van in- validiteitsrenten volgens de invaliditeits wet zullen de bijslag niet krijgen, om dat in hun uitkering al een huurcom pensatie is verwerkt. Ook heeft de staatssecretaris de uit keringsnormen voor de zelfstandigen regeling per 28 maart verhoogd in ver band piet o^m. ^de verhoging van de hürëiii en' 'de - melkprijs. Voor kostwin ners in de eerste gemeenteklasse zal voortaan de basisnorm 53,10 bedra gen. In bepaalde gevallen wordt hierop een toeslag van vijftien procent gelegd. De verschillen tussen de gemeenteklas sen onderling zijn voor kostwinners be paald op een gulden. Ook de normen van de regeling voor beeldende kunste naars zijn per gelijke datum opgetrok ken. Blinden Staatssecretaris Roolvink en minister dr. Klompé hebben tenslotte besloten de uitkeringsnormen van de voorzie ning voor blinden te verhogen- Daarbij is o.m. rekening gehouden met het loonpeil in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders. De norm bedraagt in de eer ste gemeenteklasse voor kostwinners 42,20. Voor de overige gemeenteklas sen, resp. voor alleenstaanden en thuis inwonenden, zijn de normen van dit bedrag afgeleid. n.v. met een aanbod om veertien opnamen achter elkaar te maken, waarvoor Kraay kamp zelf het repertoire moet aandragen. Dit is onmogelijk. Kraaykamp kon niet eens direct vier liedjes aan mij zeggen die een kans maken." Twintig kinderen „Het is als met een huwelijk dat het eerste jaar goed gaat, dan het tweede slecht, maar om het goed te maken moe ten er het derde jaar twintig kinderen komen", had Johnny kernachtig verklaard en hij voelt niets meer voor samenwer king met de n.v. Rood. Hij bood aan, buiten zijn advocaat om, nog twee opnamen te maken, die binnen twee maanden moesten worden uit gebracht, waarna hij de verbinding met n.v. Rood wilde verbreken. Uit de achtergrond van het conflict haalde mr. Voerman een opvallend voor beeld aan van het soort gevecht dat in de platenindustrie geen bevreemding wekt. Toen een grote maatschappij Kraaykamp vroeg voor enkele opnamen, en deze op zijn verplichtingen wees tegenover n.v. Rood, kwam het tot handel. „Slaven handel" noemde mr. Voerman het. Mensenruil N.V. Rood zou Kraaykamp afstaan voor deze opnamen, in ruil voor één van de programmaleiders van de betreffende maatschappij. „De bewijzen heb ik", pareerde mr. Verwoerd fel, toen mr. R. van der Veen die voor eiseres optrad, protesteerde tegen het aanvoeren van deze merkwaardige transactie. „Op 31 oktober heeft deze pro grammaleider n.v; Rood verlaten, en hij tracht nu," aldus mr. Van der Veen, „de artiesten bij Rood weg te kopen met een bedrag ineens en abnormaal hoge royal ties." Geen zin Kraaykamps contract, dat ten minste twee opnamen per jaar garandeerde en in 1956 werd afgesloten, is niet opgezegd nadat het in 1958 automatisch werd ver lengd. Hij krijgt volop de gelegenheid zijn werk bij n.v. Rood af te maken, en. zelfs méér dan dat, maar ik houd hem aan zijn contract dat hem tot 1 juli 1961 bindt", zei mr. Van der Veen. Hierin heeft Johnny weinig zin na zijn ervaringen en dat is antwoordde mr. Verwoerd voor een artiest die met ge voel werkt onoverkomelijk. Hij was te lang uit de markt, en moet nu zijn voor deel doen met de tv-populariteit, zodat hij over twee maanden geheel vrij wil zijn." Van onze correspondent PARIJS Toen de heet Kroesjtsjef, die thans met generaal de Gaulle op het kasteeltje Rambouillet verblijft, gisterochtend na het ontbijt de Franse president ontmoette, heeft deze hem be vestigd wat hij hem reeds donderdagavond had aangekondigd: vrijdagochtend om 6.15 uur is te Reggane in de Sahara de tweede Franse atoombom tot ontploffing gebracht. Het tweede Franse kernwapen is belangrijk kleiner dan het eerste. Het zou een explosieve kracht hebbén van twintig kiloton tegen tussen de zestig en zeventig kiloton van zijn voor ganger. Het officiële communiqué deelt mede, dat het principe van de functionering verschilt van de bom, die 13 februari is ontploft. Deze tweede bom is een stap, zo deelt men aan het ministerie van de fensie mede, op weg naar de mini aturisatie" van dit soort wapens. Te vens is meegedeeld, dat deze tweede explosie een eind maakt aan de eerste serie van de Franse atoomexperimen ten.. In het algemeen veronderstelde men gisteren in Frankrijk, dat de Gaulle de 'heer Kroesjtsjef zeker niet voor een voldongen feit zal hebben gesteld, doch dat hij hem reeds direct tijdens het eerste onderhoud, dat beide staats lieden na de aankomst van de Rus sische premier in Parijs hebben ge had, op de hoogte heeft gebracht van het Franse voornemen nog een tweede kleine atoombom te laten ontploffen. Dat zou dan ook verklaren, waar om Kroesjtsjef reeds woensdag, toen een journalist hem vertelde dat er weer veiligheidsmaatregelen voor de luchtvaart boven Reggane waren ge nomen kon antwoorden: En wat dan nog? In ieder geval kan de Gaulle thans openhartig met Kroesjtsjef over de kwestie van ihet beperken van de proe ven met kernwapens discussiëren en hij zal zich daarbij sterker voelen staan, omdat Frankrijk dus heeft be wezen deze wapens ook te kunnen fabriceren en te laten ontploffen. Van hetgeen er deze eerste dag op Rambouillet is 'besproken is uiteraard niets uitgelekt. Men weet dat beide staatslieden urenlang onder vier ogen (zij het plus de vier ogen van beider privétolken) hebben gesproken en men kan veronderstellen, dat zij het be halve over de atoomkwestie ook over het Duitse vraagstuk, over de hulp aan de onderontwikkelde gebieden en tenslotte ook nog over commerciële en culturele akkoorden tussen hun beide landen hebben gehad. Dit laatste onderwerp laten zij uiteraard voor het grootste deel aan hun deskundigen over. In ieder geval is voor de Franse houders van Russische fondsen weer alle hoop de bodem ingeslagen. Kroesjtsjef heeft donderdagavond tij dens de ontvangst op de Russische ambassade voor iedereen verstaan baar tegen Duclos gezegd: De Rus sische leningen moeten maar in de his torische verzamelingen blijven. AMSTERDAM. De Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek stelt over 1959 een van 6 tot 20% verhoogd dividend voor. Op 21 december jl. werd reeds interim betaald. Huisvrouw brak been SINT ANNALAND Tijdens haar huishoudelijke werkzaamheden kwam de echtgenote van de heer Jacs. Hage uit de Ooststraat zodanig te vallen, dat ze haar been op drie plaatsen brak. Dok ter Nooteboom liet haar overbrengen naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Een aantal huiseige naren, zto deelt 'het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid mee, heeft zijn huurders ten onrechte huurverhoging aangezegd. De jongste huurverhoging is niet auto matisch van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde woningen met een huur prijs van negen gulden of minder in o.m. de vier grote steden. Waterleiding is daarbij niet inbegrepen. Deze huurgrens ligt telkens een gulden lager in de vol gende gemeenteklassen. In de kleinste gemeenten ligt de grens bij vijf gulden. Voor de vooroorlogse woningen met een huurprijs die niet meer bedraagt dan negen gulden in de grootste tot vijf gul den in de kleinste gemeenten, gaat 'de huurprijs dus niet automatisch omhoog. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradviescommissie wenden voor het verkrijgen van een verklaring. DJAKARTA (Reuter. AP) Presi dent Soekarno is gisteren uit Djakarta vertrokken voor een wereldreis, die twee maanden zal duren- Ook zijn vrouw heeft Djakarta verlaten. Op uit nodiging van mevrouw Tito zal zij een bezoek van een week aan Zuidslavië brengen. Daarna gaat zij nog naar Rome, Parijs en Zwitserland. Soekarno's eerste reisdoel is New Delhi. Daarna komen aan de beurt: Irak. Zuidslavië, Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Na vijf dagen rust in Wenen bezoekt hij nog: Egypte, Tu nesië, Marokko en Portugal Het einde van de reis is een bezoek van vijf dagen aan Cuba. Niet-officiele bezoe ken brengt de Indonesische president nog aan Mexico, San Francisco en Japan. Van onze weerkundige medewerker LIET weer is de laatste dagen bepaald niet zonnig geweest. De overgang van maart naar april heeft echter het begin van een verandering gebracht. In het noorden en het oosten van het land klaarde de lucht het eerst op. In Twente begon dit gisteren al vroeg in de ochtend, zodat de zon daar volop kon schijnen; de temperatuur liep er tot veertien graden op. Daarentegen werd het in Zeeland en ook in Zuid- Limburg niet warmer dan zes graden, maar daar bleef de be wolking dan ook de gehele dag present. Hoewel de verandering in het sombere, saaie weer zich verder zal voltrekken, betekent dit niet dat het dit weekeinde overal in het land een en al zon zal wor den wat de klok slaat. .De rug van hoge druk, die gis teravond over ons land trok, wordt van het westen uit aange vallen, hetgeen in Ierland en ook in West-Frankrijk reeds regen tot gevolg had. Maar omdat tot ver naar het zuiden toe de baro meters dalen, heeft deze aan val een toeneming van de wind tot gevolg, die uit zuidelijke rich ting zal komen en waarmee zach tere lucht zal worden aange voerd. Wij gaan dus zachter weer te gemoet met tijdelijke opklarin gen, zodat overal in het land de zon weer eens zal kunnen wor den bewonderd. De kans op re gen zal voor zondag weer wat groter worden, maar het was gis teravond allerminst zeker dat het dan .lot regen zal komen. C.H.-kiesvereniging ST. LAURENS. De C.H.-kiesvereni ging te St. Laurens hield in het vereni gingsgebouw haar jaarvergadering. De sekrelaris, de heer W. Davidse, leidde bij ontstentenis van de voorzitter de bijeenkomst. Hij werd herkozen. We gens vertrek van de heer J. Reinhoud werd tot tweede voorzitter de heer W. Vinke gekozen. De voorzitter, de liee-- H. v. Langevelde, die naderhand ver scheen, sloot de vergadering.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7