Vijf Nederlanders in het zilver SPINWIEL JONGI Voor Jacobus van Leeuwen: 1830 gulden en 44 cent D KAPPIE EN DE DING-DONG Zeil aan tie slag Goedennacht Jack Dunkley Uit de kerken Zaterdag 2 april 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 m - .dat de Nederlander Maus Gafsonides bij de eind streep in Kopenhagen zeer goed uit de bus gaat komen. - Voorspellinkje nummer 2 is, dat de Rotterdamse rally rijder Hans Kreisel bepaald ook niet achter aan.de lijst staat." (Uit G. en G. van woensdag) WEL, de Performance Test 1960" naar Kopenhagen is een dubbel Nederlands succes geworden! Van de ruim zestig rijders uit vijf landen zijn onze landgenoten Maus Gatso- nides en Hans Kreisel als de overwinnaars uit de bus gekomen met een eerste en tweede plaats in het algemeen klassement. En gisteravond moest Gatsonides voor het tweede, achtereenvolgen de jaar de geweldige zilveren wisselbeker van de rally aanpak ken uit handen van de Deense graaf Flemming van Rosenberg. Eigenlijk is het nog ..te weinig" om de resultaten van de Nederlanders in deze vierde „Caltex Performance Test" een dubbel succes te noemen. Want Gatsonides en Kreisel werden ook nog eens winnaars van hun klasse. Eenzelfde prestatie leverde Piet Jet ten uit Nymegen op Vauxhall Victor. En tenslotte werden de Nederlanders Gijs Berk (Renault Dauphine) en J. S. de Vries (Peugeot 403) alletwee derde van hun klasse. AI met al: vijf Nederlanders die gisteravond in Ko penhagen zilveren bekers en schallen liepen te torsen! Op het laatste moment is er overi gens nog een rijder gediskwalificeerd. Het was de Deen C. Syberg op Volvo 544. De telling van al de lijsten had uitgemaakt, dat hij klasse-over-win- naar was en 1 op 16 had gedraaid. Maar voor de prijzen werden uitge reikt ging eerst de technische com missie aan het werk die bekeek, of alle wagens inderdaad standaard auto's waren. En toen bleek, dat het vlotterniveau in de wagen van meneer Syberg drie en een halve millimeter te laag was. Waarmee hij zijn eigen rally-dood vonnis tekende. T erugbrengen 41 O zeker, ze zouden er niet voor te rugdeinzen onschuidigen in de gevan genis te werpen, maar de macht van de politieke politie was toen nog niet zo absoluut als later, bij de vooraf geënsceneerde processen van 1949. Als de kommandant blufte, zou ik dat toch ook kunnen doen? Het complex, dat zovelen in de oostelij ke landen heeft bevangen en dat men een „anti-politie-complex" zou kun nen noemen, gebood mij direct hier van gebruik te maken. ,.Ik weet-werkelijk niet waarop U zinspeelt", zei ik zo onbevangen mo gelijk. ,,Mijn leven is een open boek en u hebt er niets strafbaars in kun nen vinden. Ik zal nog verder gaan: ik kan me gewoonweg niet voorstel len dat men willens en wetens ongun stige inlichtingen omtrent mij heeft verstrekt." ,,Houd op met die kinderachtighe den. Ik weet dat mijn officieren U er al herhaaldelijk op hebben gewe zen dat Uw verhaal over het verzet lang niet zo duidelijk is als U zoudt willen doen geloven. De Zweden wa ren niet tegen de Duitsers geduren de de oorlog." Opeens voelde ik me alsof er een zware druk 'van me werd afgeno men. Men verweet me dus eigenlijk niets actueels, zelfs niet mijn soms onvoorzichtige uitlatingen, en in die dossiers werd niets anders vermeld dan mijn hulp bij het redden van Joden in samenwerking met Wallen berg. Wat dit betreft was mijn positie niet zo ongunstig. Want er waren eigenlijk twee zaken-Wallenberg:ach ter de schermen ging de politieke po litie onverdroten voort met speuren, alsof het om een nog niet opgehel derde spionagekwestie ging; dat was de zaak van een Wallenberg, die zou zijn ontvoerd door de Russische vei ligheidsdienst, en die nu waarschijn lijk ergens in een afgelegen gevange nis werd vastgehouden. Maar officieel was Wallenberg een martelaar die volgens de kranten 'was vermoord door de hakenkruisers en wiens nagedachtenis men vereer de. De pers noemde -hem altijd ,,de redder der onderdrukten", tot in eeu wigheid van dagen zou een straat zijn naam dragen, en er werd een nationale collecte gehouden om een monument voor hem op te richten. Door dit liberalisme" konden de Hongaarse autoriteiten zich buiten de kwestie houden, die Zweden en Rus land tegenover elkaar stelde. ,,Het is waar, dat men mijn aan dacht heeft gevestigd op zekere as pecten van de kwestie-Wallenberg", zei ik op verzoenende toon. ,,Maar voor mij blijft de man een voorbeeld van moed en toewijding. Ik bewon der hem omdat hij zo ontzettend veel voor anderen heeft gedaan, en in dit opzicht ben ik het zonder enig voor behoud eens met het eenstemmige oordeel van de pers." Een hoge regeringsfunctionaris zou die officiële stellingen, uitgedrukt in de geleide pers, niet op zij kunnen schuiven. De kommandant zweeg, misschien wat in de war gebracht. Hij deed me denken aan een keeper die zo juist de eerste goal heeft moe ten incasseren. Ik vervolgde: Daarom heb ik er ongeveer veer tien dagen geleden in toegestemd de weinige herinneringen aan mijn be scheiden deel in het werk van Wal lenberg op schrift te stellen. Dit is me verzocht door het comité dat zich in Zweden heeft gevormd om de her innering aan deze nobele figuur le vend te houden. Dat is u waarschijn lijk wel bekend, evenals U wellicht al op de hoogte bent van zekere bladzijden die ik over dit onderwerp nog zal schrijven". En ik wees op de dossiers. Zijn gezicht vertrok even. Toen zij hij op effen toon: ,,Ja. dat w-eet ik we weten im mers alles!" Dat leek me wat onwaarschijnlijk, want ik had dit volkomen verzonnen. Nu incasseerde de keeper weer een goal, maar hij hield zich goed en ik maakte hiervan gebruik om mijn voorsprong te behouden. ,,Het st'.lijnt dat men er een luxe- uitgave van wil maken. Dat zal na tuurlijk maanden in beslag nemen. Bij vofljtoaat heeft men zich al ver ontschuldigd dat men mij zal moeten vragen om volledige inlichtingen over de gruwelen van de Duitse be zetting." Nu zou de kommandant toch wel in zijn vuistje moeten lachen, zoals hij dat ook moest hebben gedaan bij de lofzangen van de pers. Die demonstratie van piëteit was in zijn ogen volslagen onschuldig. Maar tegelijkertijd had ik hem gesuggereerd dat mijn naam in Zwe den niet helemaal onbekend was, en dat deze in zeker opzicht werd ver bonden aan de door Wallenberg ge leide actie en ook dat mijn eventue le verdwijning de verwarring alleen maar groter zou kunnen maken alsof die nog niet meer dan groot ge noeg was. (Wordt vervolgd) (Advertentie) De rallymoederHep van Heek, die wij op deze reis zo hebben gemist. I I 5 Pgft» - 1 - 4 I =g if hebt u gelezen dat de heer Kroesjtsjef bij zijn bezoek aan S Frankrijk voortgegaan is met het ee H maken van propaganda voor Rus- s land. Nu is dat op zichzelf niet verkeerd. Een Nederlandse minis- ter zal in het buitenland het va- derland ook heus niet bespuwen. De heer Kroesjtsjef gaat het er 5 H echter niet in de eerste plaats om het buitenland een goede indruk te geven van het Russische land 2 en volk, maar het is zijn bedoe- ling de ..zegeningen" van het communistische regiem aan te prijzen. Het westen moet horen, =5 dat er achter het ijzeren gordijn 2 een paradijselijke toestand bestaat. 2 De arbeider werkt er ten hoogste 2 zes uur per dag en niemand yer- 2 keert in kommervolle financiële 2 omstandigheden. Maar de propa- ganda makende Kroesjtsjef denkt er niet aan het gordijn op te trek- ken. zodat iedereen gelegenheid 2 krijgt zijn woorden te controleren, 2 hij vergeet te vertellen, dat in Rusland veel gehuwde vrouwen 2 zware arbeid (als opperlieden bij 2 metselwerk bijv.) verrichten en j dat de financiële omstandigheden alleen gunstig zijn. als ze worden ee 2 vergeleken met die van de arbei- 2 ders in de Tsarentijd. E= S Vergeleken met de periode van S de Hoekse en Kabeljouwse twis- 2 ten is er in Nederland echter ook 2, 2 wel iets veranderd. 2 S Misschien maakt de Russische ==j premier met zijn mooie verhaal- H ties op enkele onnozelen indruk. =j 2 de grote massa zal hem niet ge- 2 loven. Wie hem gelooft, zet in 21 principe de eerste stap op de weg 2 naar de horigheid, zoals die in 2 Nederland bestond ten tijde van 2 de Hoekse en Kabeljouwse twis- 2 ten. 2 WEERSLAG Zo, en nu de rit achter de rug is en de uitslagen bekend zijn, nu wil ik wel zeggen, wat wy in deze rally hebben gemist. Dat is degene,, die wij al drie jaar lang de rallymoeder noemden, mejuffrouw Bep van Beek uit Den Haag. Zij was degene, van wie alle jour nalisten van verschillende nationaliteit steeds hun uitslagenforiefjes kregen; zij was het die iedereen op de meest ongelukkige uren en momenten toch nog aan een hotel hielp, wanneer men al wist op straat te moeten slapen. Zij was, om het kort te zeggen, de toeverlaat en duizendpoot van alle rijders en bijrijders, organisatoren en wedstrijdleiders. Maar de Deense automobielclub K.D.A.K. heeft gemeend, dat er dit jaar twee Deense dames mee moes ten. Het werden er uiteindelijk drie. Wel, wel, dat is drie tegen één, zou men geneigd zijn op te merken. Dan zal er wel geen reden tot klachten zijn. Maar zo was het niet. Tijdens de rit heb ik u er niets van gezegd, want de rally moet doorgaan, zonder dat er klachten tot het „thuisfront" door dringen. Nu is de rat voorbij en nu dient dus gezegd, dat de sfeer, de controles, het bekend maken van de resultaten en gaat u maar door drie jaar lang toen de zaak meer in Nederlandse handen zat bepaald opmerkelijk beter was dan dit jaar. En het zou, dacht ik, bijzonder ver standig zijn wanneer men in 1961 de zaken weer terugbracht zoals ing 1959 waren. S Klasse-uitslagen OVERIGENS: in welke auto u rijdt weet ik niet, maar ik geef u hier wel een lijstje met uitslagen. Als uw merk erbij is, kunt u prettig gaan proberen, dit weekeinde! Klasse A tot 700 cc 1. G. Chareterre (Fr.) Citroën 2CV (1 op 25,5); 2. B. Christensen (Den.) Citroën 2CV (1 op 23); 3. W. Bieling tD.) BMW 700 (1 op 22,3). Klasse 701—1000 cc 1. H. Kreisel (Ned.) Renault Gordini (1 op 22,7); 2. R. Barbaza (Fr.) Renault Gordini (1 op 22,1); 3. Gijs Berk (Ned.) Renault Dauphine (1 op 21,9). Klasse 1001—1300 cc 1. H. Menge (D.) Fiat 1200 (1 op 16,5); 2. H. Viehmeyer (D.) Fiat 1200 (1 op 15,7); 3. H. Fritzen (D.) Volkswagen (1 op 15,2). Onder de rallyrijders ivaren een prins en een prinses. Hierbpven ziet u ze: prins Jacques en rechts zijn vrouw prinses Birgitte de Bourbon Parma; links haar zusjegravin M. Holstein-Ledreborg. Ze iconen allemaal in Denemarken. En ze zeiden alle drie toen ze in Kopenhagen aankwamen„We kunnen niet meer zitten van de stijve benert JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V. - SCHIEDAM SEDERT 1776 ll< HOOP HET A GENERAAL. I 1KHOOPHET OPRECHT.' GATSONIDES KREISEL Klasse 1301—1600 cc 1. P. J. Jetten (Ned.) Vauxhall Vic tor (1 op 14,6); 2. R. Rottbo 0rum (Den.) Volvo 544 Cl op 13,9): 3. J, S. de Vries (Ned.) Peugeot 403 (1 op 13,6). Klasse 1601—2000 cc 1. Gatsonides (Ned.) Citroën ID 19 (1 op 16,5); 2. G. Jouanneaux (Fr.) Ci troën ID 19 (1 op 14,9); 3. G. Meyer (D.) Citroën ID 19 (1 op 14,7). Klasse 2001—3000 cc 1. J. Voigt-Nielsen (Den.) Ford Fal con (1 op 12,2); 2. V. Nelleman jr. (Den.) Wolseley 300 (1 op 11); 3. M. Skarring (Den.) Chevrolet Corvaïr (1 op 10,9). Advertentie Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, f 2.40, 8.88. E 6200 gulden van Jacobus van Leeuwen uit Den Haag die hij in Rotterdam op weg naar de notaris verloor zijn en blijven weg. Maar helpende handen hebben intussen in de geldbuidel getast. Bij onze portier een brief met 5 gulden; uit Middelharnis een lezer met tien gulden. Andere tientjes van links en rechts en zo ging er gisteren van u weer een postwissel naar Jacobus van Leeuwen van 82,50 gulden. En in Pernis hebben de mensen met het maandloon na degenen die een weekloon genieten nu ook de collectebus bedacht. Bij elkaar 670,94 gulden. Dat betekent, dat Jacobus van Leeuwen nu in totaal na zijn verlies heeft gekregen een bedrag van 1830 gulden en 44 cent. Dat vind ik een zeer groot bedrag. En intussen gaat de actie nog door. Nu onder de aannemers op de Shell-terreinen in Pernis. Wat daar het resultaat1 van is hoort u nog van me. O ja, de heer Van Leeuwen telefoneerde me nog: „Wilt u iedereen enorm bedanken namens mij. Het is niet te geloven dat de mensen je zo willen heipen". DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Uw lege bloembakken moeten nu be plant worden: vooral houten balkonbak- ken komen voor beplanting in aanmer king. Violen voldoen daarin uitstekend; dan moet u de voorjaarsbloeiende of tweejarige soorten bestellen; de bloe- menman heeft die wel in voorraad. De bak zal men eerst leeg moeten maken; goede blocmistengrond komt er voor in de plaats, doch ook voedzame en goed bemeste tuingrond kan goede diensten bewijzen. De vioien kunnen daarna op een onderlinge afstand van ongeveer vijftien jentimeter gepoot worden. 'N 20bldicj PL€)6)E V Eenjarige chrysanthen zijn ideaal voor uw tuin; er kunnen gedurende de zo- mermaanden massa's bloemen van ge sneden worden. U hebt er geen kassen of bakken voor nodig; ze kunnen direct Ier plaatse in de volle grond van de tuin gezaaid worden. Zoek er echter een beschut en zonnig plekje voor en stop het zaad niet te diep in de grond; het is al voldoende ais het juist onder de oppervlakte zit. Later na opkomst zal men de plantjes moeten uitdunnen op een onderlinge afstand van ongeveer I tien centimeter. Madeliefjes; paardebloemen en ande re onkruiden behoren in een goed onder houden gazon niet thuis. Voorheen moes ten al die onkruiden met een mesje wor den uitgestoken, doch nu zijn er che mische middelen die in water opgelost kunnen worden en nu is het de goede tijd om te sproeien. De sproeistof mag alleen maar op het gras komen; als hei op andere planten of heesters valt zul len er allerlei nare vergroeiingen ont staan en dat moet men zien te voor komen. Het zijn zogenaamde groeistof fen, die het onkruid zo snel doen groei- en dat de wortels uit elkaar barsten I en de planten sterven. door lllllllllllllllltllllllllllllillllljililll lllllllllllllillllllllllillllllllllillllllllllllllltllllllllllIIIIMIIIlIHHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllltllllllllllllllltllHIIIUIIIIlllllliuii, 53. De opvarenden van de kraak wa ren weinig in hun schik met het nieu we plan van de Groot-Mogol. Kappie nolde briesend langs de verschansing om de hof-knutselaars van hun voorne men af te brengen. Doch dezen gingen onverstoorbaar voort de romp van het: schip van kleine gaatjes te voorzien. Aan de binnenzijde van de romp i haastten Okki en de meester zich om flessekurken in de lekken te stoppel. Dat was een onprettige bezigheid: de druk van het water was aanzienlijk, zo-j dat de gestopte gaten met een ploppend geluid weer opensprongen, zodra zij aani een nieuw begonnen. Ook raakten zij a'; spoedig door hun voorraad kurken heen. „Krakende krukassen, dat houden we' niet!" riep de meester. „Het water j staat al een paar centimeter hoog! Al?1 Kappie hier nog langer blijft liggen, zie ik er geen gat meer in!" Gelukkig kwam ook Kappie zelf tot de slotsom, dat het zó niet langer ging. i „Niet alleen die Ding-Dong, maar wij i allemaal moeten op deze manier van boord!' bedacht hij. „Fraai plan, dat moet ik zeggen!" j „Ahoy, meester! We vertrekken!" riep hij in de spreekbuis. ,,M-maar dan gaat de Mogol sch- schietenstotterde de maat, achter hem. „Dat moet hij dan maar doen!" riep Kappie. „Ik heb ja liever één groot gat, dan dat hij mijn goeie schip in een soort vergiet verandert!" Kappie kon niet vermoeden, hoe groot dat gat wel kon worden! Niet ver vam de haven namelijk steeg Overste Lont; tot Kruitvat op in een watervliegtuig,! dat met moeite een buitengewoon fors*! bom tilde NED. HERV. KERK Beroepen te Deurne (toez.): J. J. Du- vekot vic. te Den Haag; te Drachten. 2e pred. pl.S. de Roest te IJmuiden-O. te Solingen, Duitsland: J. van Dok te Noordwijk-Binnen. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Haulerwijk: J. G. Eelderink, vic. te Surhuizum. VER. VAN VRIJZ. HERV. Benoemd tot voorganger te Klaziena- veen: S. Geertman, kand. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Weesp (2e pred. pl.): J. Nammensma te Roodeschool. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepbaarstelling: De classis Rotter dam heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer W. L. Kurpershoek, kand. te Rotterdam. Van Oosterzee straat 38b. tel. 010—51510. die terstond beroepbaar is. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Borssele: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Mejuffrouw C. G. van Overbeke, oud inwoonster van Terneuzen, slaagde aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam voor het candidaats-examen Franse taal en letterkunde.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2