KAMERAKKOORD MET AANKOOP STARFIGHTERS TWEEDE N.R.C.V.-AVQND Moch: verbod kernwapens moet vrome wens blijven Het waren maar nummers „VLAG IN TOP" Onderzoek naar ramp Coalbrook moest wel komen Principiële beslissing als inzet NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT N.V. Frans realisme in vruchteloos ontwapeningsdebat W oensdag 30 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Uitgifte 310 miljoen Sprookje Subandrio waarschuwt Chinezen Jan van der Horst zeventig jaar nom. f 1.000.000,- 5 pCt. 20-jarige in niet-royeerbare certificaten van aandelen converteerbare obligaties tot de koers van 100 pCt. Vrijdag, 8 April 1960 AMSTERDAMSCHE BANK N.V. VRIJDAG 8 APRIL Dat zeggen 12.000 B.G.-deelnemers. Zij wonen ia een eigen buis. Zij hebben zekerheid dat de huurverhoging ben niet raakt, dat ze nooit méér hoeven te betalen dan vooraf is overeengekomen. Zij hebben zekerheid dat ze 'aan zichzelf betalen iedere betaling voor 't huis helpt mee, dat huis verder onbelast bezit te maken. Zij hebben zekerheid dat ze een prima huis be zitten, tot de laatste cent waar voor hun geld. Kies óók de aeekerfieid van Het eigen B.G»»Huis! BON Laat B.G. u - net als die 12.000 vóór u helpen, bij de keuze van een bouwplan, bij de hele paperas senboel, bij de controle van prijs en kwaliteit, bij de financiering en (vaak is dat immers nog nodig) bij 't vooraf sparen van het nodige eigen geldi Zet nog vandaag de eerste stap naar ów zeker- g&rheid, naar üw B.G.-huis: zend de bon in voor vrijblijvende inlichtingen N.V. Bouwfonds Nedei*landso Gemeenten Vrachtwagen sloeg plotseling linksaf Lettergieterij A'dam 14% Vruchteloos Arbeidsbureau gaat bij vakantiewerk bemiddelen Voorlopig Sarcasme Hoeveel tegen kanalenplan Drie «lagen gevestigd te Rotterdam. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de regering machti ging verleend tot de aanschaf van Starfighters voor de Koninklijke luchtmacht. Het ging hier om een principiële beslissing, in eerste aan leg voor vijftig vliegtuigen, waar mee volgens staatssecretaris Cal- meyer ons land de beschikking zal krijgen dver de modernste toestel len, die een combinatie vormen van een lichte bommenwerper, nacht- jager en verkenner, dus het meest geschikte type voor een kleine luchtmacht als de onze. Minister Visser noemde de keuze het beste compromis tussen velerlei overwe gingen. Daar de produktie van deze toestellen gezamenlijk door Belgische, Duitse en Nederlandse industrieën ter hand zal worden genomen en ons land al kan re kenen op een Duitse order van 740 mil- i joen gulden, was er enige ongerustheid of onze industrie dat wel zou aankun nen. Oud-staatssecretaris Moorman (kath v.) was hierover nogal somber en hij sprak van inflatiegevaar. Hü had uitgerekend dat er al anderhalf miljard is gemoeid met de tweehonderd Star fighters die ons land in de loop van de volgende jaren denkt te gaan aanschaf- fen. Minister Visser ontkende niet dat deze gigantische order inflatore invloed zou kunnen oefenen, maar volgens hem zou het evengoed gunstig voor onze werkgelegenheid kunnen uitpakken. Van zijn kant vond hij de samenwer king met de andere landen ook Ca nada gaat tot dit type over uiter mate belangrijk, zowel in militair als in economisch opzicht. Het raadsel van de zogenaamde over loop dat zijn gelden die op een vorige begroting zijn toegestaan maar toen niet zijn gebruikt kon de mi nister niet uit de doeken doen en daar om beloofde hij dat dit in de eerst komende begroting zal gebeuren. In ieder geval is er voor de eerste aanloop 110 miljoen gulden uit de overloop be schikbaar. De minister vroeg voor dit jaar slechts een aanvullend begrotings bedrag van rond drie-kwart ton en de rest van de 310 miljoen, die deze vijftig vliegtuigen in totaal kosten, zal op de volgende begrotingen komen. Een Starfighter kost 6.2 miljoen en de pacifist Lankhorst had becijferd dat als de minister zo'n vliegtuig voor zich zelf zou willen aanschaffen, hij 150 jaar lang zijn salaris zou moeten opsparen en dat het een Kamerlid zelfs 450 jaar aan schadeloosstelling zou kosten. Hier maakte de c.h.-afgevaardigde Van de Wetering de opmerking dat als wij de vliegtuigen niet aanschaffen, het zelfs geen dag kost! mark aan heeft besteed. Van de Mirage bestaat alleen nog maar het prototype. Ook behoeven wij volgens de staats secretaris niet bang te zijn dat met de komst van de raketten dit vliegtuig overbodig zou zijn. daar het nog jaren zal duren eer de raketten operationeel beschikbaar zijn en bovendien zal voor de tactische aanval nog lange tijd be hoefte blijven bestaan aan een vlieg tuig, zeker zolang als de Starfighter operationeel beschikbaar is. Hoe het de komende jaren zal gaan, kon minister Visser de Kamer ook niet precies vertellen. Het wachten is op het prioriteitenschema en daarna zal de defensienota uitkomst geven. De communisten deden twee vergeef se pogingen om de hele zaak te torpe deren. Eerst probeerde hun woord voerder Bakker het debat uit te stellen en tenslotte mislukte ook de truc om de beslissing te laten wachten op de defensienota. Zelfs de pacifisten wei gerden daaraan hun steun. Wel lieten zh met de communisten aantekenen dat zij tegen waren. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De overgrote meerderheid plaatste zich achter het regeringsvoorstel. Aller lei misverstanden kon staatssecretaris Calmeyer nog uit de weg ruimen, o.a. het sprookje dat de Starfighter een ongelukstoestel zou zijn en dat de Mi- rage wel zou hebben gevlogen en de Starfighter niet. Zij vliegen nog geen van beide, maar de Starfighter is ten minste in ontwikkeling, dankzij het feit dat Duitsland er ruim dertig miljoen DJAKARTA (AP). De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Subandrio, heeft een scherpe nota ge richt tot communistisch China, waarin wordt gewaarschuwd dat de tegenwoor dige pers- en radiocampagne tegen In donesië dient op te houden. In de nota wordt gezegd dat aan bei de zijden een „gunstige sfeer" nodig is voor een vriendschappelijke rege ling van de repatriëring van Chinezen uit Indonesië. Subandrio wees er op dat het Chinese probleem in Indonesië ge compliceerd is en door beide partijen omzichtig moet worden behandeld. pastoor Sonansee Jan van der Ho-st als de pas toor in Moutarde van Sonansee ROTTERDAM Vandaag viert de Rotterdamse acteur Jan van der Horst zijn zeventigste ver jaardag. Oudere Nederlanders, vooral de Rotterdammers, zullen zich ongetwijfeld Jan van der Horst nog wel herinneren uit de tijd van de bioscoop met als extraatje een variétéprogramma. Met André Rouge trad Van der Horst dan op als het duo „De Snarenzangers", die bij citer en gitaar hun liedjes brachten, die door het publiek zeer werden ge waardeerd. Ook speelden Jan van der Horst en André Rouge in de theaters waar zij optraden konte éénakters, die door Rouge werden geschreven en waarin ook Van der Horsts vrouw vaak meespeelde. De acteur, die vroeger wel eens voor de stomme film was opgetre den, kreeg vorig jaar nog een rol in een Nederlandse rolprent. Daardoor kennen jongeren hem als de pas toor in de film Moutarde van So nansee van Toon Hermans. De toen 69-jarige acteur weerde zich danig tijdens de talrijke repetities in de studio's en deed ondanks de hoge eisen die Toon Hermans aan zijn medewerkenden stelde niet voor de jongeren onder. Kort voordat de film uit zou ko men werd hij ernstig ziek, maar ge lukkig kon hij de feestelijke pre mière bijwonen. Hij zou dat ook niet graag hebben gemist. Hij denkt er nu nog met plezier aan terug evenals aan de overige gebeurte nissen uit zijn heus niet gemakke lijke lange loopbaan, die bijna een halve eeuw omvat. van in stukken groot nom. f250.- aan toonder uitsluitend voor houders van claims van de thans uitstaande aandelen, onder- aandelen en niet-royeerbare certificaten van aandelen in de verhouding van nom. f 500.- obligaties op nom. f 750.- kapitaal. Ondergetekende bericht, dat de inschrijving op bovenstaande obligatiën is opengesteld op van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bij haar kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenliage, op de voorwaarden van het prospectus dd. 29 Maart 1960. De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft bepaald, dat de claimhandel zal aanvangen op Donderdag, 31 Maart 1960. Prospectussen, afdrukken van de trustacte, van de administratievoorwaarden en inschrijVingsbiljetteE, alsmede - tot een beperkt aantal - exemplaren van het jaarverslag over het boekjaar 1959 en van de statuten zijn ten kantore van inschrijving verkrijgbaar. Amsterdam, 29 Maart 1960. jV' /H'.C'V' a Vyj H* r f De belangstelling voor het programma is zo groot, dat in het CONCERTGEBOUW, TERNEUZEN, een her haling zal plaats vinden. - Aanvang half acht. Kaarten verkrijgbaar 1.80 (inclusief stedelijke belasting) op vertoon van lidmaatschapkaart, aan de kassa van het l' -or-Theater, op maandag 4 april van 12—14 uur. (Telefonisch worden geen bestellingen aangenomen.) Ik wil graag alles weten ovet het bouwen en sparen met B.G. straat: plaats CjCQIGClltCflp 7j ASSC0» de veilige weg naar het eigen huis Bijkantoren ia Haarlem, Den Hnag, Goes, Zutphen en Assen. DEN HAAG De 59-jarige Haagse architect H. J. de Haan is gistermiddag in Den Haag meit zijn auto door het on verwachts linksaf slaan van een voor hem rijdende vrachtwagen tegen een lichtmast gereden en gedood. Het ongeluk gebeurde aan de kant van het Hildebrandplein van de tunnel onder de spoorlijn over de Troelstra- kade. De chauffeur van de vrachtwagen wilde daar linksaf de Waldorpstraat in rijden. Omdat hij niet bekend was in Den Haag had hij niet kunnen voorsor teren en had hij de meest rechtse van de drie tunneldoorgangen genomen. Bui ten de tunnel zag hij zijn fout in en sloeg linksaf. De heer De Haan die met zijn auto de middelste tunneldoorgang had genomen, kon niet snel genoeg meer stoppen om een aanrijding te voorkomen. De vracht wagen raakte de achterkant van zijn auto, die daarna tegen een lichtmast vloog. AMSTERDAM De Lettergieterij Amsterdam v/h N. Tetterode stelt over 1959 een onveranderd dividend voor van 14 procent. DE ZWARTE SLACHTOFFERS? Eigen nieuwsdienst GENÈVE Een verbod van kern wapens moet altijd een vrome wens blijven, omdat de mensheid er waar schijnlijk nimmer achter zal komen hoeveel kernwapens de grote mo gendheden in voorraad hebben. De Franse ontwapeningsdeskundige Jules Moch. die deze pessimistische me ning weergaf in de tienlandenconferen- tie, verklaarde dat het met geen van de thans bestaande inspectiesystemen mo gelijk is het juiste aantal nu opgeslagen kernwapens te onthullen en de opslag- j plaatsen te vinden. Daarom, aldus Moch. hebben de wes- teliike landen afwijzend gereageerd op I de Russische voorstellen over een alge-1 meen verbod van kernwapens zonder een daaraan gekoppelde controle op de produktie van splijtbaar materiaal, op net gebruik daarvan voor uitsluitend vreedzame doeleinden en op raketten en andere middelen van vervoer van kernwapens naar hun doelen. Hij vroeg zich af of een dergelijke controle ooit effectief uitgevoerd zou kunnen worden. leider van de Amerikaanse delegatie, dat het westen bereid is meteen te gaan praten over de zozeer door de oostelijke delegaties gewenste „concrete ontwape ningsmaatregelen" indien tegelijk zou worden gepraat over de nodige con trole- en inspectiemaatregelen. De con ferentie zou volgens Eaton dadelijk kunnen beginnen met een bespreking van de wijze waarop in het tweede stadium van het westelijke ontwape ningsplan controle kon worden uitge oefend op de vermindering van de sterkte van de strijdkrachten van de J Verenigde Staten en de Sowjetunie tot 2,1 miljoen man. Van een speciale correspondent JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse regering zal spoedig een onderzoek instellen naar de oorzaken van de grootste mijnramp in de geschiedenis van dit landde ramp in de Coalbrook steenkolenmijn die op 21 januari meer dan vierhonderd slachtoffers eiste. Dit onderzoek sal zich ook uitstrekken tot de tvijze waarop het reddingswerk werd ver richt en men verwacht hier algemeen dat het de reputatie van de mijndirectie niet onaangetast zal laten. Toen de fatale instorting van de Oostelijke galerij in de mijn op don derdag 21 januari een volle ploeg ar beiders van de buitenwereld had af gesneden, verklaarde de directie, dat er 515 slachtoffers waren, van wie zes blanken. Een dag later werd dit to taal teruggebracht tot 485. Drie da gen daarna was het totaal 435 en na een week heette het dat veertien van de vermeende zwarte slachtoffers wa ren „opgespoord". Zij waren naar Ba- soetoland teruggekeerd zonder de mijndirectie te verwittigen. Dit bracht het totaal dus terug tot 421 doch tot dusver is geen verder „officieel" cij fer verstrekt, waarschijnlijk omdat de mijndirectie het spelletje van gis sen was moe geworden. lijkheid van het voortbestaan van vele landen raakt. Zorin liet doorschemeren dat hij niet weet wat de conferentie, indien de be sprekingen het huidige patroon blijven volgen, zal kunnen bereiken. Op ongeveer zestig kilometer afstand van Johannesburg, op het terrein van de Coalbrook- mijn, bevindt zich thans het enige graf in Zuid-Afrika, waar de rassen niet gescheiden zijn. Zes blanke mijnwerkers en meer dan vierhonderd zwarten liggen daar gezamenlijk begra ven in een ingestorte tunnel bijna tweehonderd meter onder de grond. Maar deze broederschap des doods eindigde bij de levenden. Verleden week zijn er twee rouwdiensten gehou den. Een voor de zwarte slachtoffers in de open lucht en een andere voor de blanke doden in een kerk in het nabijgelegen dorp Sasolburg. De smart werd echter gedeeld door allen en was voor allen gelijk; voor de blanke mijnwerkersvrouwen in hun rouwdracht en voor de zwarte Basoe- tovrouwen. die. gehuld in hun kleur rijke dekens, onbewegelijk en zonder hun emoties te verraden luisterden! naar.de woorden van hun predikant. Oll«tailkS VOOrtckCllS Het was overigens opmerkelijk, dafc van het begin af aan vast stond, dat er zes blanke mijnwerkers onder de slachtoffers waren. Hun namen wer den onmiddellijk bekend gemaakt. De Afrikanen, zo zei de directie, waren gewoonlijk alleen bekend onder een nummer. Slechts na lang aandringen j van de zijde van enkele couranten, is de directie er toe overgegaan om een voorlopige" lijst van namen van de zwarte slachtoffers te publiceren. ontwapenmgsmaatregelen alleen gevaren inhoudt omdat ontwapenen zonder gelijktijdige controle de De woorden van Moch staken door de werkelijkheidszin die er uit bleek, ver uit boven de algemene toon van het ook gisteren weer vruchteloze debat over de vraag wat voorrang verdiende. rfng1" van ontwapeningsrnaatregelen of Voorne-Putten-Rozenburg een regeling van de ontwapening in I *-> etappes in afwachting van controle- waarborgen. Het was ook Moch die de dreigende impasse probeerde te doorbreken met een voorstel over wat hij noemde een eerste praktische maatregel. De conferentie AMSTERDAM (ANP) Het Gewes telijk arbeidsbureau in Amsterdam gaat dit jaar bemiddelen bij het vakantie werk voor scholieren. Samen met enke le instellingen heeft het bureau richtlij nen voor deze specifieke bemiddelings- taak opgesteld. Daarmee hoopt men de nadelen van het vakantiewerk door scholieren te beperken. De hoofden, di recteuren en rectoren van scholen in Amsterdam zijn van deze nieuwe taak van het GAB 'op de hoogte gesteld. gèïèri. Zorin vergat eraan toe te voegen Semite vakant^gt dat P0nrPlCCd°SegevaSaar kan b'utk vin de dfenrten van scholieren. Ge- VT f™ ™tSg zonder ont" middeld 48 procent van de jongens op opleveren omdat controle zonder ont scholen blijkt in de vakan- ÏÏSÏÏ? wel tie betaalde arbeid te verrichten. Aan het vakantiewerk zijn volgens het. GAB.geT'iren verbonden, waarvan het voortwoekeren moet worden voorkomen. Daarom eeft het GAB vijf beperken de voorwaarden vastgesteld: De Russische delegatieleider, Valerian Zorin, reageerde op een opmerking van de Canadese luitenant-generaal E. L. M. Burns over de controlekwestie met de sarcastische vraag of het er misschien om ging eerst over de controlekwestie te praten en daarna misschien, of mis schien niet, over ontwapeningsmaatre- terwijl een kille regen neergleed uit een lei-grauwe hemel. Deze ramp heeft heel wat vragen doen rijzen, zo veel vragen dat de regering zich gedwongen heeft gezien om niet alleen een technisch onder zoek te doen instellen (hetgeen de ge woonte is na elk ongeval van enige omvang) maar ook een gerechtelijk onderzoek. De eerste vraag die het officiële on derzoek zal moeten beantwoorden is: hoe komt het dat de mijndirectie niet in staat is geweest om te zeggen, hoe veel -mijnwerkers precies om het le ven gekomen zijn? Van onze correspondent OOSTVOORNE 1. De scholieren moeten ten minste zes. tien jaar oud zijn. 2. De maximum duur van het vakan tiewerk door een scholier is drie weken. zóu"v'oigens hërri moeten beginnen met ruimtelijke ordening Voorne-Putten-Ro e installatie van een commissie van i <eskundigen die moest gaan uitmaken elke vermindering van de voorraden .-logstuig zou moeten samengaan met i^i bepaalde vermindering van troe pensterkten. De vermindering van de voorraden oorlogstuig, zo betoogde hi), is belangrijker dan de vermindering van de troepensterkten. Mochs verklaring had betrekking op de mededeling van Frederick Eaton, de 3. De werkweek mag het normaal ge Het contactorgaan bruikelijke aantal uren niet overschrij den (geen WEER HOGERE WINST VEENKOLONIALE BANK zenburg. waarin de gemeentebesturen jbeij). van de eilanden zijn verenigd, heeft zich 4 joon of salaris i leeftijd in de betrokken gebruikelijke. 5. Het werk mag niet zo inspannend, pertinent uitgesproken tegen een trace ring van het Hartelkanaal tussen Nieu- wesluis en Heenvliet en het Drieweg kanaal ten zuiden van Heenvliet en Geer vliet. Met de andere oplossingen voor het kanalenplan zijn de gemeenten ook niet gelukkig, maar als het dan moet, willen SAPPEMEER. De Veenkoloniale Bank voor hypotheek en seheepsver- band behaalde over 1959 opnieuw een hogere winst, en wel van 315.751 (v. j. ƒ304.928». Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 16%. De nakomingen van de verplichtingen van de debiteuren van de bank wezen overwerken, geen nachtar- 0p de nog vrij moeilijke situatie in de kustvaart gedurende een groot deel van 1959. De rente-achterstand was evenwel op 1 februari 1960 geheel verdwenen. Ook dit jaar vertrouwt de directie, mede door de grotere kredietverlening, tot gunstige uitkomsten te komen. het voor de onderneming zij daarvoor wel capituleren, zeggen zij. nen ontstaan. zwaar of gevaarlijk zijn, dat aantasting van de lichamelijke of geestelijke ge zondheid of belemmeringen voor het verder volgen van het onderwijs kun- Canadian Pacific Railway heeft over de eerste twee maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 2,02 (v j. 1,03) miljoen. De tweede vraag betreft een ge rucht. dat met steeds meer geloof waardige bijzonderheden werd verteld en dat door de mijndirectie nimmer bevestigd of ontkend is. Voordat de fatale instorting plaats had. was er een kleinere instorting, waardoor en kele mijnwerkers licht gewond wer-1 den Dit is door de autoriteiten van de mijn toegegeven. Het gerucht wil ech ter, dat een groep zwarten daarop te rug naar de schacht rende en eiste om onmiddellijk naar de oppervlakte te worden gebracht. Zij waren er van overtuigd dat er een tweede instorting zou volgen. Blan ke voormannen, zo luidt het gerucht, stuurden deze groep echter terug in het hart van de mijn. Enkele Afri kanen ihet totaal varieert van vier tot tien) zouden er evenwel in geslaagd zijn om boven de grond te komen, waarna zij wegens dienstweigering prompt in de mijngevangenis zou den zijn opgesloten. Intussen werd ondanks de vege voortekens. een tweede ploeg de mijn ingezonden, kort voordat de fatale rotsstorting plaats had. Die ploeg heeft het daglicht nooit weergezien. Het gerucht wil, dat onmiddellijk 11a de ramp de zwarte, mijnwerkers, die waren opgesloten, j vrijgelaten zijn met de opdracht niets j van hun inhechtenisneming te ver-, tellen. De derde vraag: Waarom duurde het drie volle dagen, voordat er een aanvang werd gemaakt met het ma ken van een boorgat, waardoor zuur stof en voedsel naar de slachtoffers konden worden gebracht? En waarom had men nog enkele dagen nodig om vast te stellen, dat de eerste boorma chine het werk niet snel genoeg kon doen, zodat er een tweede nodig was en zelfs een derde? Dr. W. Busschau, voorzitter van de Zuidafrikaanse Kamer van Mijnen, zei op een diner in Johannesburg enkele weken geleden: „De mijnen in Zuid-Afrika zijn de meest effi ciënte ter wereldVelen vroegen zich toen af, of hij Coalbrook ver geten was. Het feit, dat deze ramp het leven' geëist heeft van slechts zes blanken i en meer dan vier honderd zwarten. heeft aan de wereld wel duidelijk ge maakt. wie in Zuid-Afrika het werk doen. Zoals in elke andere tak van indus trie, is alle geschoolde arbeid in de mijn voorbehouden aan blanken. Al leen blanken mogen dynamiet hante ren. dat gebruikt wordt om steenkool lagen of goudaders los te maken. Al leen blanken kunnen voorman van een ploeg worden en de scholing, die daar voor nodig is, sj-aat slechts voor blan ken open. Een voorman in de mijnen verdient gemiddeld achthonderd gulden per maand en met senioriteit kan dat sa laris tot 1300 gulden per maand stij gen. Zwarte mijnwerkers verdienen gemiddeld 1-oon van 55 gulden per maand plus kost en behuizing. Die be huizing bestaat uit een serie barak ken waar de zwarten een kazerne achtig leven leiden. De meesten ko men uit het doodarme Britse protecto raat Basoetodand of uit Portugees Oost-Afrika, waar zulk een schreeu wend tekort aan goed bouwland be staat, dat een groot deel der manne lijke bevolking zich gedwongen ziet om vrouw en kinderen voor lange tijd te verlaten en als contract-arbeiders in de Zuidafrikaanse mijnen te wer ken. De apartheidspolitiek van de re gering staat echter niet toe, dat zij Een muur van het pomphuis begaf het en zo duurde het extra lang voordat de ingesloten mijn werkers van lucht voorzien konden worden. zich in de nabijheid van de mijnen met hun gezinnen komen vestigen, omdat dit zou leiden tot een aanwas van de zwarte bevolking. Statistici hebben uitgerekend, dat men in Zuid-Afrika met een gezin op zijn minst 300 gulden per maand no dig heeft om niet ziek te worden van ondervoeding. Men kan dus begrijpen, dat de contractarbeider elke cent, die hij verdient, naar zijn gezin tracht te zenden en dan nog ziet, dat zijn vrouw en kinderen een kommer vol bestaan leiden. De Coalbrook mijndirectie heeft nog niet bekend gemaakt, hoeveel compen satie de zwarte nabestaanden zullen ontvangen, maar als men op de com- pensatiebetalingen van verleden jaar afgaat (toen niet minder dan 733 Afrikanen het leven in de mijnen ver loren!) zal een weduwe op zijn hoogst 2600 gulden kunnen verwach ten en. als zij geen kinderen heeft, ongeveer 1200 gulden. Deze cijfers zijn niet geschikt om tot meerdere glo rie van Zuid-Afrika in het buitenland te strekken en het is dan ook niet te verwonderen, dat de directie van Coal brook niet toeschietelijk was. toen bui tenlandse journalisten inlichtingen vroegen over de financiële zijde van de ramp. Het was ook bepaald onfortuinlijk, dat vrijwel op dezelfde dag dat de meer dan vier honderd mijnwerkers voor immer bedolven werden, een goud mijn aan de Witwatersrand een maan delijkse zuivere winst bekend maakte van negen miljoen gulden, met de blijde belofte aan de aandeelhouders, dat de 'geraamde winst voor maarl tien miljoen gutden zou bedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 6