INDRUKWEKKENDE TOLK VAN RUSLANDS WENSEN E ONZE KLEDING:MINDER GEWICHT-MEER KEUS Engeland en Amerika's Nederland voor voorstel: 6 6 Kroesjtsjef - in Reims - over Duitsland MAX TAILLEUR KOCHT IN MADRID EEN HOED EN WAS 's AVONDS THUIS G' PIJN OF GRIEP Chefarine .4 Blik Snikkend vriendinnetje Hij heeft 't niet gedaan Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes Typograaf gaf drukproeven Woensdag 30 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Overval op postkantoor Amsterdammer tot 7 jaar veroordeeld Acht maanden wegens desertie Emigratie gered tas is terecht Om drie uur „Ik zal frank en vrij met u spreken" „Ongerust" één doel Smeulend vuur Maar 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nég krach tiger is dan kon worden verwacht. De j combinatie Chelarine ,,4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baai waar andere middelen falen! Redactie TV geeft toe: Tippelverbod overtreden 78 veroordelingen REPORTAGE IN AFLEVERINGEN DOOR DICK SEIP (9) Meer overleg tussen ministers van Europa Tweede dag proces Georges Rapin op op hun gemak ideaal „Over 10 jaar in 2 uur naar New York" INTERNATIONALE CONFERENTIE TERRITORIALE WATEREN BRITSE VISINDUSTRIE SLACHTOFFER Hans Furler voorzitter van Europees parlement Nieuw tijdperk Muziek aan boord Over tien jaar Onze „hof"- horloger! PRISMA Advertentie Dat Niklta Kroesjtsjef zich ook in Frankrijk best op zijn gemak voelt blijkt wel uit deze foto: de hoed vanwege de warmte waarschijnlijk achter op het hoofd. Het knuffelen van jonge kinderen en het handen schudden met arbeiders behoort tot het program van elke dag. AMSTERDAM (A.N.P.) Het Am sterdams gerechtshof heeft de 21-jarige typograaf S. N. R., een der. hoofd f - ders van de vorig jaar gepleegde over val op een postkantoor in Amsterdam- Oost, tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. R. was in beroep gegaan van het vonnis van de rechtbank vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering omdat hij bezwaar had tegen de terbeschikkingstelling. De procureur-generaal had veertien da gen geleden bevestiging van het vonnis van de rechtbank gerequireerd. Het hof liet de terbeschikkingstelling nu vallen, maar legde de man twee jaar meer ge vangenisstraf op. Van onze correspondent DEN HAAG Het Hoog Militair Ge rechtshof 'heeft de twintigjarige M. T. uit Amsterdam conform de eis acht maanden gevangenisstraf met aftrek op gelegd wegens desertie. De krijgsraad had de beklaagde ook tot deze straf ver oordeeld. Advertentie ROTTERDAM. De tas met emigratiedocumenten, die maandag door een journalist uit Lekkerkerk, de heer F. C. Snijdewind, in Rot terdam werd verloren zodat zijn emigratieplannen bijna in het wa ter vielen, is terecht. Het ding was trouwens allang terecht, toen de verliezer zenuwachtig kwam infor meren of de afdeling gevonden voorwerpen van het Rotterdamse politiebureau al wat wist. Deze vraag werd door de heer Snij dewind om zes uur gesteld aan de bode. die op dat moment in de hal van het politiebureau zat. De mensen van gevonden voorwerpen waren al naar huis en de heer Snijdewind meende zich te herinneren dat hij zijn tas om vier uur was kwijtge raakt. Als dat zo was geweest, had de bode, die van datzelfde tijdstip af dienst had, de tas moeten zien bin nenkomen, zodat deze ambtenaar ,,neen" zei. Toen de afdeling Gevonden voor werpen de volgende ochtend weer op kwam stond daar de tas. Het ding was niet om vier maar om drie uur door de heer J. Grachten gevonden in een telefooncel aan de Hoogstraat en onmiddellijk naar het bureau gebracht. Alle spanning in Lekkerkerk is dus om niet geweest en het gezin emigreert woensdag wél. WENEN iA.P.) De Russische pre mier Kroesjtsjef zal nog dit jaar een be zoek aan Oostenrijk brengen. Er is nog geen datum vastgesteld, maar waar schijnlijk zal de Russische premier in september naar Wenen gaan. Reeds in 1958 is Kroesjtsjef door kan selier Raab uitgenodigd voor een bezoek aan Oostenrijk. PARIJS ,,Ik heb tenslotte, meneer de minister, omdat uw toespraak zo diplomatiek was, niet goed begrepen of u de Duit sers hebt gewaarschuwd zich goed te gedragen dan wel dat u hen hebt uitgenodigd opnieuw naar Frankrijk te komen." Dat is een zinsnede uit de tafelrede, die Nikita Kroesjtsjef gistermiddag te Reims heeft gehouden en waarin hij zich een briljant improvisator heeft ge toond. Iedereen had verwacht, dat hij bij het oorlogsmonument van Verdun die toe spraak zou houden. Hij is daar echter blijkbaar zo onder de indruk gekomen van de herinnering aan een van de vreselijkste mensenslachtingen van de Franse en dus ook van de Europese historie, dat hij heeft gezwegen. Zelfs heeft hij met zijn gevolg een aantal al te enthousiaste betogers van de commu nistische partij met een handgebaar duidelijk laten blijken, dat zij zich rustiger moesten gedragen. Maar in Reims kon hij zijn oratori sche begaafdheden volop de vrije loop laten, al mag men veronderstellen, dat zij ietwat waren aangewakkerd door het nuttigen van een uitstekende maal tijd besproeid met kostelijke dranken waaraan Reims mede zijn beroemdheid ontleent. Kroesjtsjef was in vorm zoals nog niet eerder tijdens deze „ronde van Frank rijk". „Ik ben", zo zei hij, „opgevoed temidden van de jongens van de straat. Mijn leven is hard geweest, mijn jeugd moeilijk. Ik heb de diplomatieke taal niet geleerd en ik weet dat ik vaak zekere tact mis. Ik zal dus frank en vrij met u spreken." En daarop heeft hij een nieuwe pero ratie gegeven over het vraagstuk van de vrede met Duitsland: „Laten wij ons streven verenigen niet om Duitsland aan te vallen, maar om het te beletten ons aan te vallen en verder: Ik weet niet of Frankrijk ongerust is, of de Fransen ongerust zijn, maar ik ben het. Ik ben bijv. ongerust over de woorden, die bondskanselier Adenauer in Rome heeft gesproken, toen hij zei dat God Duitsland een speciale missie had ge geven Europa te redden. Dat lijkt eigenlijk verdacht veel op de terug keer van de rassentheorieën, van de theorieën van Hitier. Waarom heeft Adenauer dat gezegd Hij heeft het voor de Paus gedaan om de zegen van de heilige stoel te krijgen voor die bij zondere rol van Duitsland." „Laten wij," zo zei Kroesjtsjef verder, „onze krachtsinspanning voor de ont wapening verenigen. Wij hebben maar één doel: het geluk van de mensen. Houdt toch op met ons land te vrezen. Wij zijn wettige kinderen, ons land ver tegenwoordigt een hoge trap in de his torische ontwikkeling van de mensheid. Wij zijn de kinderjaren voorbij, wij zijn thans Herculessen. Tweeënveertig jaar heeft ons dat gekost en wij willen het bestaan, dat wij verworven hebben, met al onze krachten verdedigen. Ik zou willen, dat wij op het ogenblik dat wij een nieuwe politiek moeten grond vesten, eraan denken dat wij ervoor moeten zorgen, dat onze kleinkinderen ons later niet kunnen verwijten, dat wij de voorbereiding voor een derde agres sie oogluikend hebben toegestaan. De Fransen hebben in de jongste oorlog zeer grote verliezen geleden. In Rusland is er niet één familie, die ook niet zulke verliezen heeft geleden. Mijn eigen zoon is gedood. Hij is in de eerste dagen van de oorlog gewond, want zijn vliegtuig werd neergeschoten. Hij bleef enige maanden in een hospitaal en direct na zijn genezing werd hij piloot van een jachtvliegtuig. Hij werd door de Duitsers neergeschoten en gedood." Kroesjtjsef ging voort: „De beproe vingen en de opofferingen van het verleden moeten ons niet tot een nieuwe oorlog brengen, maar juist tot het tegendeel. Maar ge weet dat de krachten die zich willen wreken, eigenlijk een smeulend vuur zijn. West-Duitsland is trouwens uw bondgenoot. Fransen en Russen, vroeger geallieerden uit twee oorlogen, bevin den zich thans in tegenovergestelde kampen. Het is iets waarover wij wel moeten nadenken. Het westelijke Duits land vermenigvuldigt zijn pogingen om V* Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en. doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.60 Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De hoofdredactie van het weekblad T.V., dat nog steeds in he vige strijd gewikkeld is met de Neder landse radio-omroepen, heeft gisteren medegedeeld, dat zij inderdaad van een employé van de Arbeiderspers te Am sterdam enige tüd geregeld de drukproe ven van radioprogramma's ontving. Zo als wij enkele dagen geleden berichtten, kreeg de jonge typograaf daarom zijn ontslag. De hoofdredactie van de T.V. zegt nu, dat zij van de médewerking alleen maar gébruik heeft gemaakt teneinde met de door de typograaf verstrekte drukproe ven haar eigen gegevens te controleren. De redactie zegt daartoe wel gedwon gen te zijn geweest, doordat de radio- omroepen met opzet trachtten het week blad T.V. onjuiste berichten in handen te spelen. Omdat bleek, dat de informaties van de Amsterdamse typograaf weinig effect sorteerden (o.a. omdat het weekblad T.V. al eerder imoet verschijnen) en de redactie van T.V. de methode niet aan genaam vond is de nu ontslagen jonge man na korte tijd medegedeeld, dat op zijn medewerking geen prijs meer werd gesteld. Volgens de redactie van T.V. heeft de Arbeiderspers door het ontslagschandaal het weekblad T.V. willen treffen door het te doen voorkomen, alsof het weekblad voor zijn radiorubriek de drukproeven van de Arbeiderspers nodig had. En dit laatste blijft T.V. tén sterkste ontkennen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM - De actie van de jus titie tegen het lichtzinnig bedrijf in de Amsterdamse binnenstad heeft gisteren 78 veroordelingen van vrouwen wegens het overtreden van het z.g. tippelverbod opgeleverd. Drs. W. F. Meijer is op 26 juli 1927 geboren. Van 1948 tot 1955 bezocht hij de econo mische hogeschool te Rotter dam, waar hij afstudeerde in econometrie, wiskundige sta tistiek en internationale han del. Van 1954 tot eind 1957 werkte hij op het ministerie van economische zaken, waar na hij in dienst trad van de N.V. Internationaal rayon-ver koopkantoor van de AKU te Arnhem. Hij is (laar chef marktonderzoek. De heer J. D. Oostindiër is op 6 juni 1932 geboren te Gro ningen. Na in Haarlem eind examen h.b.s.-b te hebben be haald, studeerde hij aan de ho gere textielschool te Enschede. In 1954 ging hij werken bij de afdeling research van de AKU. Na anderhalf jaar trad hij in dienst van het Aardappelmeel- verkoopburean te Veendam en keerde vervolgens terug naar de AKU Hij is er secretaris van de chef van de verkoop technische afdeling. Eigen nieuwsdienst STRAATSBURG De ministerraad van de E.E.G. zal voortaan een nauwer contact onderhouden met het Europese parlement, zo heeft gisteren in Straats burg de Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken Schaus namens de raad meegedeeld. De ministers zullen in het vervolg het parlement over alle essentiële kwesties raadplegen, ook als het verdrag van de E.E.G. dit niet voorschrijft. Verder zijn zij bereid in het najaar weer een openbare samenspraak met de afgevaar digden te houden. Ook zullen zij regel matig verslag uitbrengen over hun doen en laten. Het Europese parlement had er enige tijd geleden bij de ministerraad op aan gedrongen het contact te verstevigen. (Advertentie) Op de fiets... fijne vacantie! OVER twintig jaar zullen we dezelfde soort kleding stukken dragen als nu, maar we zullen er meer exemplaren van hebben. Er zal ook een scherper onderscheid zijn tussen zomer- en winterkleding. Dat is de eensluidende verwachting van de heren Meijer en Oostindiër. Zij ontlenen hun visie op het 1980 in Nederland aan het heden in Amerika. De ervaring heeft na melijk geleerd dat wij in welvaart zo'n vijftien, twintig jaar achter dat land aanhollen. De kleding zal in het algemeen ook lichter in gewicht worden. Als we veel in auto's rijden en centra le verwarming in onze huizen heb ben, dan zullen we het in dikke stoffen zoals tweed, immers gauw te warm hebben. VOORAL gemakkelijk was- baar zal alle kleding moeten worden, omdat er met te levisiekijken, autoritjes maken en uitjes minder tijd voor het huis houden zal overblijven. De vrou wen raken overigens ook zonder die geneugten meer op hun gemak gesteld. De huissloven raken uit de tirjd. Het verlangen naar gemakkelij ker te onderhouden kleding zal de vraag naar synthetische vezels doen toenemen. De voornaamste eigenschappen van deze vezels zijn immers een kreufchersteËend ver mogen en vormhoudendheid zij behoeven nauwelijks te worden ge streken. Door hun grotere sterkte maken zij ook de fabricage van lichtere stoffen mogelijk. Op het ogenblik maken de syn thetische vezels 22 procent uit van de grondstoffen voor textiel. In 1980 zal dat percentage tussen de 40 en 45 lopen, zo verwacht de heer Meijer. Uit deze cijfers blijkt wel dat de natuurlijke vezels in 1980 nog steeds veel zullen worden toege past. Het is namelijk niet te ver wachten dat de synthetische vezels naast de eigenschappen die zij nu al bezitten alle andere eigen schappen van wol en katoen hebben overgenomen. ■\7ANDAAR ook dat voor •verschillende kledingstuk ken een menging van beide soor ten vezels de ideale stof kan vor men, een stof die soepel, elastisch en licht in gewicht is, die niet krimpt en niet rekt, die vuil af stoot en gemakkelijk wasbaar is, die plooihoudend, kreukherstellend en vormvast is, behaaglijk draagt en onappetijtelijk is voor motten. Intussen betekent de ontwikkeling van dergelijke gemengde weefsels een stimulans voor de fabrikanten van traditionele stoffen om door chemische nabehandelingen dezelf de resultaten te bereiken. Veel sterker dan ze nu al is, zal de kleding niet hoeven te worden, vindt de heer Meijer. Nu is het dik wijls al zo dat we bepaalde jur ken en pakken niet meer willen dragen omdat we er genoeg van hebben, hoewel ze lang niet zijn versleten. Voor kinder- en werkkle ding ligt het anders. Daar worden veel hogere eisen aan gesteld. VEZELVLIEZEN T)E heren Meijer en Oost- •D indiër zien nog geen directe toekomst in de zogenaam de non-wovens voor normale kle ding. Non-wovens zijn een soort ve zelvliezen, waarbij de vezels met plakmiddelen aan elkaar zijn ge hecht. Spinnen en weven is er niet meer bij, waardoor de fabricage en daarmee het eindprodukt goed koper kan worden. Maar non-wo vens zijn nog moeilijk te draperen en ze zien er ook vrij onooglijk uit. Misschien dat een verbeterde tech niek dat kan veranderen. In ieder geval zijn non-wovens wel geschikt voor artikelen, waar bij de aanblik er niet zoveel toe doet. Bijvoorbeeld voor ziekenhuis- kleding. Ze kan dan rustig wor den weggegooid als ze vuil is ge worden. Verder kunnen non-wovens worden gebruikt voor tafellakens, bekledingen van stoelen, vullingen en dergelijke. De heren Meijer en Oostindiër geloven niet dat er op het gebied van de kleding spectaculaire veran deringen zullen komen. Wij zullen in 1980 zeker niet gekleed gaan door ons 's morgens te bespuiten met een vezelmassa, die met een kleefstof aan ons lichaam wordt geplakt. Van onze correspondent PARIJS. Gisteren is het de tweede dag geweest van het proces tegen Georges Rapin, alias Monsieur Bill, het Parijse zoontje van een redelijk gegoede familie, dat wordt verdacht van moord op een juffrouw van ple zier van Pigalle en op de houder van het sluiten van een vredesverdrag te beletten. In denk dat niet één man met gezond verstand kan verklaren, waar om het nodig zou zijn de resten van een tweede wereldoorlog te laten be staan Kroesjtsjefs rede heeft, zoals men gisteravond te Parijs reeds kon consta teren, diepe indruk gemaakt. In de eer ste plaats op zijn gehoor en over des- zelfs hoofden heen zeker ook in het gehele land, zo niet in West-Europa. Men weet thans de basis, waarop hij in mei te Parijs zal willen praten. Men weet wat Rusland wenst, men kan ver onderstellen tot welke concessies het zich tenslotte bereid zal verklaren. een benzinepomp in de buurt van Pa rijs. Op een der voorste rijen in de rechts zaal zaten de moeder en de zuster van de vermoorde entraïneuse. Zij zijn ci viele partij en zij hopen op een ruime schadevergoeding, omdat de ouders van Rapin zeer gefortuneerd zijn. Toen de vermoorde juffrouw, Dominique Thiriel, op Pigalle het oudste aller beroepen uit oefende, hebben zij geen hand uitge stoken om haar daarvan te weerhouden. Thans zitten zij in het zwart gekleed en met rouw in de ogen op Francs te wachten. Eerst zijn er gisteren psychiaters voor het hekje verschenen, die Rapin voor normaal hebben verklaard door alles wat Van onze speciale verslaggever GENEVE (Reuter, A.N.P.) Enge land heeft zich gisteren op de inter nationale conferentie voor het zeerecht in Genève achter het Amerikaanse voorstel geplaatst inzake de breedte der territoriale wateren. geven in een gebied met een breedte van twaalf mijl uit de kust, dan zal dat voor de Britse visindustrie rampzalig zijn, al dus Hare, en ook voor de Engelse eco nomie als geheel. Ook de Britse steun voor het Amerikaanse voorstel betekent een zware slag voor Engelands visserij bedrijven. Engeland beschouwt dit plan evenwel als het enige dat de vissers van alle landen recht doet wedervaren. Mexico uit. Deze houden volgens hem niet voldoende rekening met de belan gen van alle betrokken landen. Nederland meent volgens professor Riphagen nog altijd dat het beste vast gehouden kan worden aan de driemijls- zone. Het is zich evenwel bewust dat er op de conferentie een oplossing gevonden dient te worden, die een einde maakt aan de huidige chaos van eisen en tegen eisen. Voor het Russische plan om ieder land vrij te laten in het vaststellen van de j l Zoals gemeld wil Amerika deze breedtebreedte van zijn territoriale wateren .De Nederlandse delegatie zal, zo kon-1 vaststellen op zes mijl met aansluitend'binnen een zone van twaalf mijl, haddigde deze afgevaardigde aan, meewer- i een visserijzone van nog eens zes mijl. Hare geen goed woord over. I ken aan 'het vinden van een oplossing Historische visserijrechten in deze zonej die de goedkeuring krijgt van tweederde zullen volgens het Amerikaanse plan wor- Professor W. Riphagen, afgevaardigde j der deelnemende staten. Het Amerikaan den erkend. Ook Nederland zegde giste- van Nederland, sprak zich tegen devoor-jse voorstel komt daarvoor het meest in ren steun toe aan het voorstel der Ver- stellen van de Sowjetunie, Canada en i aanmerking, al brengt dat voor de Ne- STRAATSBURG (ANP) De Duit- se christen-democraat Hans Furler is gisteren gekozen tot opvolger van Robert Schuman als voorzitter van het Europese parlement. De 73-jarige Schuman had zaterdag bekend gemaakt, dat hij zich niet her- kiesbaar zou stellen. Zijn gezondheid Dat er veel hoop zou bestaan op een j was de laatste tijd nogal zwak en het i akkoord tussen Engeland en IJsland was bekend, dat daarom veel van zijn bleek gisteren beslist niet. De Britse mi- christen-democratische fractiegenoten nister van landbouw en visserij Hare, voor hem liever een ander op de voor- dje Engeland op de conferentie in Genè- zittersstoel zagen. j ve vertegenwoordigt, maakte dat onom- wonden duidelijk. Twee jaar lang heb- De 55-jarige Furler is hoogleraar in tK.n we vergeefs geprobeerd tot een rege- de rechtswetenschappen aan de univer- jjng met IJsland te komen, zei hij. siteit van Freiburg en voorzitter van de 1 Duitse raad voor de Europese bewe- Rampzalig enigde Staten. Tot dusver hield Engeland hardnekkig vast aan territoriale wateren ter breedte van drie mijl. Het bekende visserijge-1 schil met IJsland sproót dan ook voort uit het feit, dat dit land zijn territoriale grenzen in zee eenzijdig tot twaalf mijl j had uitgebreid. Engeland heeft van meet af aan geweigerd zich daar bij neer te leggen. derlandse visserij nadelen mee. Advertentie ging. Van november 1956 tot februari 1958 is hij voorzitter geweest van de assemblee van de E.G.K.S., die later is opgegaan in het Europese parlement. Mocht de zeerechtconferentie besluiten de kuststaten het exclusieve visrecht te ♦Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 et). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Dit is Georges Rapin. bijgenaamd Monsieur Bill, de man die thans in Frankrijk terecht staat. Hij wordt be schuldigd twee mensen van het leven te hebben beroofd. er rondom het jongmens gebeurde ge woon te vinden. Hij kreeg bijv. twee duizend gulden per maand zakgeld. Zijn vader kocht tweemaal een cafeetje voor hem in de hoop dat hij het winstgevend zou exploiteren. Niemand van zijn familie vond het vreemd dat hij nachten van huis bleef, een kapstertje ('het meisje Nadine) als vriendinnetje had en zo al meer. ONTROERD Drie getuigen hebben gisteren ontroerd: de vader, de moeder en Nadine. De vader: „Ik heb alles gedaan om een vak voor mijn zoon te kiezen". De moeder, kennelijk ver buiten de wereld van alle dag levend, maakte een wat minder sym pathieke indruk. Zielig was de getuigenis van Nadine, die snikkend voor het hekje stond en door haar tranen heen uitriep: „Hij kan het niet gedaan hebben, ik houd van hem, hij is alles voor mij!" Toen haar verhoor ten einde was, stortte zij zich letterlijk op de verdachte en zij omhelsden elkaar hartstochtelijk ondanks de aanwezigheid van zoveel honderden grove, onbescheiden en op sensatie be luste blikken. ISTERMORGEN te 11.18 uur verliet de heer Max Tailleur, befaamd confe rencier ter stede van Amster dam de vertrekhal van Schip hol. Hij was blootshoofds. Gisteravond te 19.54 uur was opge meld heer wederom op dat vliegveld. Het hoofd was evenwel thans gedekt door een zeer Spaanse hoed, Madrileens zwart, een viltje van comme ga. Deze hoed had hij zich aangeschaft op de Gran' Via, Madrids winkelcen- trum. Bovendien had hij een uitvoerige lunch genuttigd, en met animo geluis terd naar zang en dans, spel van gi taren en castagnettengekletter door enthousiaste Madrilenén. Uw verslaggever kan voor de waar heid van dit opmerkelijke dagprogram ma instaan, aangezien hij zich met 115 anderen tot de getuigen mag rekenen. Oorzaak de K.L.M. treedt een nieuw tijdperk binnen. Het straaltijdperk. De Albert Plesman, K.L.M.'s eerste D.C. 8. voerde gisteren 117 lieden in twee uur van Schiphol naar Madrids vliegveld Badajoz, in een uur en vijftig minuten terug. U gelieve te bedenken dat deze af stand ruim 2800 km. is, hemelsbreed gemeten. Dat had wijlen Louis Couperus moe ten beleven. „Ergens in den vreemde zijn. dat is heerlijk", schreef hij, „maar ergens heen moeten: wat een ramp." Het is nu bijna omgekeerd. Men is ter plaatse voordat men het weet. En dan zo snel terug te moeten keren.,., ai, wat zonde. Nu reisde Louis Couperus wel een tikje goedkoper dan per D.C. 8 mogelijk is. Het toestel kost met accessoires 25 miljoen. Aangezien er 117 zitplaatsen zijn, mag men zeggen dat bij de aan schaf de gemiddelde prijs per stoel 213.675 bedraagt. Allicht, dat is eco nomisch ketterij, maar het is slechts om u een beeld te geven. Bij gebruik over lange afstanden alleen inter continentaal, want voor de actieradius van 6200 km die het toestel heeft is een retourtje Madrid niet economisch en bij een behoorlijke bezettingsgraad komt de K.L.M. er wel uit. Overigens' de afschrijvingsbasis van het toestel is een tientje per minuut. I De Albert Plesman is een vorst van een toestel. Wij vlogen met een snel heid van 900 km. per uur 122 minuten na de start zei eerste officier Rose zo langs de neus weg: „Onder u ligt Parijs'op een hoogte van 10 km Vol komen trillingvrij, en opmerkelijk rus tig: er kon zelfs een stukje muziek ge maakt worden. De wetten van de aëro dynamica zijn ondoorgrondelijkwie een straalvliegtuig hoort wegvliegen terwijl hij op het vliegveld staat weet van de herrie niet waar hij het zoeken moet, wie er in zit hoort veel minder geluid dan in een zuigertoestel. En dan die stoelen! Te geef zijn ze niet; drie op een rijtje in de toeristen klasse kosten samen ƒ3500. Maar men kan er uren in zitten zonder een spoor van vermoeidheid te voelen. „We hebben twaalf stuks D.C, 8 in bestelling", zei de heer Aler aan boord, pat is dus voor 300 miljoen. Maar dat is alles nog niet want zei een andere K.L.M.'er: „Al vijf jaar geleden zijn we begonnen met omscholing van ons personeel hiervoor. Op een ogenblik liepen er 160 verschillende cursussen. Ja, er was wel een investerinkje nodig eer we de stap naar het straaltijdperk aankonden". We keken omlaag. Hupszo zie je de Pyreneeën, zo zijn ze voorbij. Is 900 km per uur de topsnelheid? Neen, 1100. Ongelooflijk. Wat. ongelooflijk? Over tien jaar vliegen we met supersonische vlieg tuigen, 3200 km per uur, in twee uur van New York naar Schiphol. Wij weten niet waar het einde is in de luchtvaart. Gisteren ging Max Tail leur even een hoed kopen in Madrid, over tien jaar doet hij dat misschien op een dagretourtje in Miami Beach. Maar één ding weten we wel: de D.C. 8 is een fantastisch toestel, de K.L.M. kan er trots op zijn. Zij is, met deze aanwinst, als vanouds weer in de eerste gelederen van de luchtvaart maatschappijen getreden. Happy Landings, K.L.M.! (Advertentie) Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5