nieuw! triomf van De Beschuttende Werkplaats is vooral tussenstation naar bedrijfsleven Zandkreek op 4 mei dicht Burgemeesters hoorden mogelijkheden van bevrijdingsviering Dinsdag 29 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Bouwterreinen en woningbouw Staatssecretaris B. Rooi vink verricht openingsplechtigheid Geen zoethouderij AANBESTEDING Altijd vers in plastic shagbeurs Spaar de voetbalclub-emblemen Films van C.N.V. Raadsvergadering Koudekerke DRIE TURKEN KREGEN DE VOORKEUR BOVEN MICHIEL G.S. niet akkoord met grondprij s Raad Sint-Anna] and vergadert woensdag Gegadigde panden van fa. Maljers in Vlissingsestraat Garage in de Stromenwijk? De onverivachte bezoeker Kleuterschool in mei open Oriënteringsbijeenkomst in Middelburg „Doe-Open" in Goes 3832 gulden EERSTE ASPERGES AANGEVOERD Protestants-Christelijk LIET IS EEN bekend verschijnsel in Zeeland, dat het aantal inwoners van enkele middelgrote gemeenten stijgt, doch dat het inwonertal van tal- j rijke plattelandsgemeenten elk jaar minder wordt. De oorzaken van dit verschijnsel zijn meer dan eens opge-: somd: de grootste oorzaak is wel het feit, dat er op het platteland, als ge volg van de mechanisatie en de ra tionalisatie in de landbouw en het ont breken van industrie, niet voldoende werkgelegenheid is. De jongeren uit de dorpen zijn dan ook genoodzaakt naar elders te gaan, naar de Zeeuwse steden of naar de randstad Holland Verwacht mag worden, dat deze ont wikkeling zich nog zal voortzetten. Van enkele centrumgemeenten in Zeeland zal het aantal inwoners in de eerstvolgende jaren nog wel stijgen diverse gemeenten verwachten zelfs een aanzienlijke stijging en het in wonertal van tal van dorpen zal ver der dalen. De aanwijzing van kerngemeenten stimuleert deze ontwikkeling ook, al thans in zekere zin. Het ligt namelijk in de bedoeling de industrialisatie in de kerngemeenten tè bevorderen, zo dat o.a. dp mensen van het platteland, die daai' in het arbeidsproces geen plaats meer kunnen vinden, hun schre den kunnen richten naar de stad. Met deze ontwikkeling zal, beweert men, de woningbouwpolitiek rekening moeten houden. De kernen zullen meer industrie moeten hebben, maar om de arbeidskrachten in de fabrieken te kun nen huisvesten is het ook nodig, dat aan die kerngemeenten behoorlijke aantallen woningen worden toegewe zen. Dat lijkt een logische redenering, j Het is echter ook mogelijk een an dere gedachtengang op te zetten. Ook daarbij kan men er van uitgaan i dat er op het Zeeuwse platteland niet voldoende werkgelegenheid is en dat de aanwijzing van kernen een goede zaak is om de bevolking van de rond de kernen gelegen dorpen aan werkge legenheid te helpen- Dan komt echter de vraag aan de orde, of het ook be slist nodig is dat de kernen zeer sterk bevoordeeld worden bij de verdeling van het aantal woningwetwoningen. De afstanden spelen tegenwoordig geen grote rol meer. Het is voor ie mand. die in Goes werkt geen onover STAATSSECRETARIS BIJ OPEMNG BESCHUTTENDE WERKPLAATS: TERNEUZEN De staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gistermid dag door het overhalen van een handle de officiële opening ver richt van de Beschuttende Werk plaats voor gehandicapten. Daar mee werd de kroon gezet op een vijfjarige aanloopperiode, waarin van de meest uiteenlopende „on- konieiijk^ bezwaar "om~'in^Klöetinge, derkomens" gebruik moest wor- s'-Hcer Abtskerke of s'-Heer Hendriks- den gemaakt. kinderen te wonen. Wij noemen deze Maar thans heeft men dan de plaatsen maar als voorbeeld, niet ombeschikking gekregen over een de discussie op deze plaatsen toe te moderne werkplaats, die door »P*L*en. allerlei extra voorzieningen voor Het inwonertal van tal van steden,;de gehandicapten, ook aan bij- nok in Zeeland, neemt toe. Het is voor zondere eisen voldoet. Na de offi- berturen van u.tbre.dende gemeenten ,gl ni V£m de werkpiaats dikwrfis een niet geringe opgaaf om -,11 Vit tv aan de vereiste bouwterreinen te ko- burgemeester P. H. W. F. men. In het verleden zijn voor de bouw Tellegen het gebouw over aan de van de woningen in steden en dorpen directeur, de heer P. Dinge- de meest geschikte gronden gekozen, manse. Onze vaderen zetten bij voorkeur hun De plechtigheid werd o.m. bij woningen niet in een moerassige streek. gewoond door de heer C. van de Thans echter, nu uitbreiding van di verse woonkernen een gebiedende eis is of schijnt te zijn. is men aangewe zen op gronden in de polders- Dat zijn in de regel niet de meest geschikte ter-1 x>e staatssecretaris merkte in zijn reinen, maar de technici weten daar openingswoord op dat de behuizing in wel raad op: zij maken deze terreinen I het ^egtm 7eker 1 was dat een vlotte ontwikkeling in de Linde, directeur van de A.V.O. en door de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten. ,,Ik breng dan ook met VTeugde de waardering van de regering over voor het stuk werk dat hier van de grond kwam." De heer Roolvink ging vervolgens in op de essentie van het werk ten bate van de gehandicapten. Het is ruim tien jaar geleden zo zei hij dat de ge meentelijke sociale werkvoorzieningsre geling in werking trad. waarmee tevens kansen werden geschapen om te komen tot een positieve verantwoorde lijkheid. Dat laatste dan in deze zin, dat de gehandicapte niet een mens is die wij met gespeelde neerbuigendheid tege moet mogen treden. Integendeel, het gaat om een volwaardige waardering. Maar dat niet alleen. Het gaat niet alleenom arbeidsvreugde ofom een be- sohutte werkplaats. Belangrijker is dat voor de betrokkenen uitzicht wordt ver leend op een eigen plaats in het nor male bedrijfsleven. Het wennen aan het bedrijfsleven is een wezenlijk element van de g.s.w.regeling. De doorstroming naar het bedrijfsleven is zonder meer doei. Het gaat niet om zoethouderij, maar om een ontwikkeling van die capaci teiten, die mede dienstbaar kunnen zijn aan onze nationale economie. Wij zullen dus de sociale integratie van de gehan dicapten met grote ernst dienen na te streven aldus de heer Roolvink. Eigenlijk is dit een tweevoudig appèl geschikt. Men kan de terreinen egali seren, veel graafwerk laten verrichten en daarna doen opspuiten. Dan ontstaan industrieterreinen en bouwterreinen voor nieuwe woningen. Maar dikwijls blijkt dan daarna, dat de prijs per vierkante meter grond van die bouwterreinen verre van laag is en die hoge prijs zal dan van niet geringe invloed zijn op de huren van de te bou wen woningen. Willen die woningen dan niet te duur worden, dan moeten ze „uitgekleed" worden, zoals dat wel wordt genoemd, d.w.z. ontdaan van dikwijls noodzakelijke comfort en ge bouwd met materiaal, dat eigenlijk niet aan de eisen voldoet. Op deze wij ze kan de huurprijs worden gedrukt. In ta! van plattelandsgemeenten echter heeft men goedkope bouwter reinen liggen. Praktisch elke gemeen te heeft een uibreidingspian en de inj die plannen liggende gronden zijn in de regel zonder veel bijkomende kosten bouwrijp te maken. En daarom is het misschien wenselijk de vraag eens te overwegen vooral voor raadsleden of het wel steeds gewenst is, gelet op de hoge kosten van het bouwrijp maken van maagdelijke grond rond de steden, maar voort te gaan op deze wijze. Is het niet beter de geschikt te maken terreinen rond de steden in de eerste plaats te bestemmen voor de in dustrie en daarbij dan ook nog enkele straten voor woningbouw te projecte ten, doch als blijkt dat de doorbereke ning van het bouwrijp maken te zwaar gaat drukken op de huurprijzen van hand werd gewerkt. Het aantal geplaatsten bedroeg in 1958 dan ook nauwelijks twintig. Toch werd in 1959 de bouw van een nieuwe werkplaats met een capaciteit van 60 a 70 personen ter hand genomen. Op het ogenblik heeft de werkplaats een bezetting van 38 personen en men kan vragen aldus de heer Roolvink of het in het licht van deze feiten niet wat overdreven is, voor de officië le opening de staatssecretaris een reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen te laten ma ken. Maar wat zeggen getallen als het KAPELLE. Aanbesteding te Ka- pelle: Ten gemeentehuize hebben bur gemeester en wethouders aanbesteed: de uitvoeringswerken van riolering en bestrating in het uitbreidingsplan Vij verstraat te Kapelle. Als volgt werd ingeschreven: Fa. Imanse en De Koning te Goes ƒ35.222; fa. Boone en Besuijen Goes 3&.750; Fa. Hoogesteger en fa. Den Exter Goes ƒ40.100; C. van Wallenburg, Middel burg ƒ40.100; Fa. A. de Bourgraaf en aan het bedrijfsleven. In de eerste plaats moeten er loonopdracliten ver leend worden aan de sociale werkplaat sen en in de tweede plaats moet het pad voor de gehandicapte geëffend worden om als volwaardig werker zijn weg naar het bedrijfsleven te vinden. Mede in verband daarmee wordt ook zoveel mogelijk het arbeidstempo en de methode van het normale bedrijfsleven nagestreefd. Ook de nieuwe werkplaats in Terneuzen zal dus wezenlijk de be doeling moeten hebben van een tussen station. Na de toespraak van de staatssecre taris volgde een rondleiding door het ge bouw waarna nog vele goede wensen en felicitaties werden uitgesproken en geschenken aangeboden. Namens de commissaris van deKo- ningin sprak de gedeputeerde, de heer A. Schout, die naast zijn gelukwensen vooral de nadruk legde op de hyper moderne inrichting van het gebouw. Vervolgens spraken de heren C. v. d. Lende, de directeur van het A.V.O. die met een bijzonder geestige speech een bandrecorder aanbood, en de heer A. J. Berenpas, voorzitter van de Fede ratie van Beschuttende Werkplaatsen en wethouder Van Middelburg. De voor zitter van de Kamer van Koophandel te Terneuzen, ir. C. A. L. Horstmann, die daarna het woord voerde, zei o.m. zijn medewerking toe bij het vinden van opdrachten voor de werkplaatsen en voegde overigens de daad bij het woord door vast een order uit eigen bedrijf toe te zeggen. Ten slotte werden nog gelukwensen uitgesproken door de heer F. S. van der Steen namens de tewerkge stelden, die een afbeelding van de op het ge bouw aangebrachte draadplastic aan bood, door de heer M. J. Smeets, le verancier van de werkplaatsen en door de heer J. Veldhoven, die een cadeau onder couvert aanbood. Op burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen, de voorzitter van de Stichting Beschuttende Werk plaatsen rustte ten slotte de taak alle sprekers apart dank te zeg gen voor hun waarderende woor den. Met enige toepasselijke woor den droeg hij daarna de werk plaats over aan de directeur, de heer P. Dingemanse, over. Advertentie GOEg Naar wij vernemen zal op woensdag 4 mei, des avonds om zes uur bij dood tij het sluitgat in de dam door de Zand kreek worden gesloten. Dit tijd stip valt enigszins later, dan men aanvankelijk gedacht had. De plannen waren nl. om in de week na Pasen de Zandkreek te slui ten. Rijkswaterstaat heeft van dit voornemen afgezien, omdat juist in die periode de werknemers en kele vrije dagen hebben. En deze omstandigheid zou wellicht enke le bezwaren op kunnen leveren bij de totstandkoming van dit gi gantisch karwei. MELISKERKE. —Voor de afdelingen Koudekerke en Zoutelande-Meliskerke van de C.M.B. en N.C.B. heeft de film dienst van het C.N.V. een rolprent ver toond over het leven van Beethoven. Districtsbestuurder Lodder hield een toespraak en de heer A. Adriaanse, die 25 jaar lid is geweest van de chr. vak beweging, werd toegesproken door de heer Iwaarden, idie hem hartelijk hul digde en een plant offreerde. Een collec te voor D.E.L. bracht 26,31 op. gaat om werk dat ten bate van onze!Zoon, Wilhelminadorp ƒ41.250; J. van gehandicapte medemensen werd aange- Wallenburg te Veere 45.900; Fa. F pakt? Duijnhouwer Sr. Goes 46.000. KOUDEKERKE. In de gemeente Koudekerke geeft men aan drie Turken de voorkeur boven de Zeeuwse vloot voogd Michiel Adriaanszoon De Ruy- ter. Dat bleek gistermiddag tijdens de raadsvergadering. In het uitbreidings plan Dishoek is de eerste nieuwe weg Bij B. en W. van Koudekerke bestaat evenwel de neiging het advies van Gedeputeerde Staten in dezen niet te volgen. Men acht het niet gewenst een relatie aan te brengen tussen het uit breidingsplan-Dishoek en het plan-Dorp In een volgende vergadering van de raad zal de gehele grondprijspolitiek van het plan-Dorp opnieuw aan de or de worden gesteld. De raad besloot vier woningen aan de Bergstraat in beheer en exploitatie over te dragen aan de woningbouwver eniging „Couburg". De wijziging veror dening op de heffing van reinigingsrech- tot stand gekomen. B. en W. achtten UII1 u lleiilll va„ het alleszins passend om aan deze weg j jGr) werd aanvaard," evenals de verorde- de naam van een grote Zeeuwsening winkelsluiting. Het wordt nu zo, zeeheld te verbinden. Op voorstel van dat de zondagsluiting van 911 uur muzen van heren Flipse en Izebout besloot de wordt opgeheven voor de kampwinkel te bouwen woningen zeer voorzichtig raad evenwel met vier tegen drie kampeerterrein ..Dishoek ter- te Douwen woningen, zeer voorzicntig Rl- wijl de bestaande regeling voor aap- stemmen de weg de naam Drie Tur- pers_ en tabakswinkels -blijft gehand- kenlaan te geven, dit meer in over eenstemming met de omgeving, meen den de voorstanders. te zijn met woningbouw op dergelijke gronden? Zal men dan niet naar de gemeenten in de nabije omgeving moe ten kijken? Daar liggen misschien vrij goedkope bouwterreinen en de afstand van diverse dorpen naar de steden legt, zoals gezegd, nauwelijks gewicht in de schaal. Er zitten aan deze zaak ongetwijfeld nog meer kanten. Wij verwachten dan ook, dat er lezers zullen zijn. die op het bovenstaande zullen reageren. Bij voorbaat willen wij reeds mededelen dat die reacties ons van harte welkom zijn, en dat wij er gaarne plaatsruimte aan zullen verlenen. SINT-ANNAALND. De gemeente- iad vergadert woensdagmorgen. De tenda vermeldt onder meer de talud- ■rsterking langs het looppad van de 3ven, de verkoop van een gedeelte an het haventerrein, de voorlopige •aststelling van het exploitatiebedrag penbaar lager onderwijs, de vaststel ling van de vergoeding aan de bijzon dere lagere school 1959, wijziging van de begroting 1959 en de aankoop van grond voor de aanleg van een nieuw sportveld. Wat betreft de naamgeving aan de haafd. Alle overige winkels mogen in de maanden juni, juli en augustus geopend zijn tot 19 uur. In afwijking van dit al les mag de winkel op het kanpeerter- nieuwe traverse in Koudekerke-Oost na-'rein „Dishoek" geopend blijven tot 20 men B. en W. de suggestie van de uur en die in het zomerwoningenter- heer Flipse (Gemeentebelang)rein „Vebenabos" tot 22 uur. over om de Middelburgsestraat tot aan de Duinstraat te betitelen met Middel-i Ten slotte besloot de raad tot de bouw De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink verrichtte door het overhalen van een handle de officiële opening van de Beschuttende Werkplaats te Terneuzen. Op de foto: Het grote moment waarnaar zo lang en met zoveel verlangen werd uitgezien. MIDDELBURG. Naar wij men heeft zich voor de straks door de firma Maljers te ontruimen panden in de Vlissingsestraat in Middelburg reeds een gegadigde aangemeld- De zakenman die over deze panden bjj het Middelburgse gemeentebestuur in lichtingen kwam inwinnen, was geen collega van de heer Maljers. Was hij dat wel geweest, dan zou hy bü het college geen schijn van kans hebben gehad, omdat B. en W. van Middel burg hetgeen bleek tijdens de op het bürgséstraatT Het cöiïëge wiiïe aanvan-; van twee woningwetwoningen en daar- ^??^Illtras^er^t?eomieuw een los- keliik niet zover gaan B. en W. acht-i voor ult s r,Jks kas aan te vragen standpunt staan niet opnieuw een ïos ten het voorts gewenst om misver- ecn bouwvoorschot, een grondvoorschot en laadsituatie in de Vlissingsestraat stand te voorkomen de bestaandeeen bijdrage m het exploitatietekort. scheppen.^ Datlaatdeverkeerstoe- Middelburgsestraat vanaf het Dorps- De bouw werd ondershands opgedragen «F1"1 nlarmen plein tot aan de hoek bij P. Kesteloo aan aannemer J. W. Christiaansen te n,et stroken met eventuele plannen een andere naam te geven, namelijkKoudekerke. van het college. In hoererre het ge- de Havenstraat. Op voorstel van de heer Flipse besloot de raad evenwel met vier tegen drie stemmen dit stuk de naam Brouwerijstraat te schenken. Het ge deelte van de Biggekerksestraat van het Dorpsplein tot aan de Duinstraat zal voortaan Dorpsstraat heten. Bij de aanvang van de vergadering deelde burgemeester J. L. Dregmans mee, dat G.S. bezwaar hebben ge maakt tegen het raadsbesluit betroffen- de de vaststelling van de grondprijs in het uitbreidingsplan op zeven gulden per ca. Gedeputeerde Staten zagen lie ver een grondprijs van acht gulden, dit op grond van advies van de provinciale dienst voor de volkshuisvesting. Nader vernemen wij, dat het kol lege van GS hieraan nog zeventig cent zou willen toevoegen ter compensatie van het exploitatietekort in plan-West. ST. ANNALAND De op de hoek van de Kloosterstraat en Schoolstraat gebouwde nieuwe twecklassige kleuter school te Sint-Annaland nadert haar voltooiing. Het ligt in de bedoeling, om het gebouw omstreeks mei te openen en in gebruik te nemer. Het is een fraai geheel, waarvan ook het omlig gende terrein keurig beplant is. Op het terrein voor de school zijn twee zand bakken aangebracht, terwijl bij even tuele stijging van het aantal leerlingen er een derde lokaal kan worden bijge bouwd. meentebestuur en de gegadigde voor de panden tol overeenstemming zijn gekomen, is ons niet bekend. Naar ons ter ore kwam. waren de bespre kingen zuiver informatief gericht. De zakenman kwam niet uit Middelburg. Er is nog iemand in de Zeeuwse hoofdstad een kijkje komen nemen om te zien hoe de mogelijkheden hier voor vestiging liggen. Namelijk een garage houder uit Rotterdam- Deze heeft na enige oriëntatie het oog laten vallen op een terrein aan de Westerschelde- straat in de Stromenwijk. Hij zou daar graag een garage willen bouwen. Het stuk grond tussen de winkels aan de Maasstraat en de nog te bouwen rij huizen tussen Zandkreekstraat en Maas straat leek hem buitengewoon ge schikt- De besprekingen tussen deze Rotterdamse zakenman en het ge meentebestuur zijn nog gaande. GOES. De toneelgroep Puck, die maandagmiddag in „De Prins van Oran je" een jeugdvoorstelling heeft gege ven van het toneelstuk „De onverwach te bezoeker" (The unexpected guest) van Agatha Christie heeft de jeugd met twee belangrijke aspecten in contact gebracht: Met de sfeer van Agatha Christies geestesprodukten en met goe- verne-1 de toneelkunst. De keuze van het stuk gaf wel heel juist een beeld van het werk van Aga tha Christie. „De onverwachte bezoe ker" boeit van bet begin tot het eind. In deze thriller in drie bedrijven wordt de toeschouwer reeds enkele minuten nadat het doek is opengegaan, gecon fronteerd met een moord, niet in de eerste plaats luguber van aard ove rigens toch altijd nog weerzinwekkend maar vooral raadselachtig. Natuurlijk gaat het in het verhaal om het opsporen van de dader van deze moord. Een vrouw, de echtgenote van het slachtoffer, lijkt aanvankelijk de verdachte. Het publiek meent dan ook zeker te weten dat, naarmate de ont knoping van het drama in zicht moet komen, de ontmaskering van deze da me moet volgen. Doch dan blijkt en dat is typisch de sfeer van Agatha Chris ties werk dat de dader waarschijn lijk toch een ander is. Wie heeft de moord gepleegd? Ook aan het slot van het stuk wordt op deze vraag geen antwoord gegeven. De toneelgroep Puck heeft van dit door Walter Kous uitstekend uit het En gels vertaalde stuk een voortreffelijke creatie gegeven. Voor een beoordeling van de toneelkunst der spelers was een politieverhoor in het tweede bedrijf uitermate interessant;, alle spelers kwa men in dit gedeelte aan bod en deden zich kennen als acteurs van gehalte. „De onverwachte bezoeker" wordt vanmiddag in Middelburg en donderdag middag in Terneuzen opgevoerd. Deze jeugdvoorstellingen worden ge geven onder auspiciën van de stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. MIDDELBURG Een groot aantal Zeeuwse burgemeesters had gisteren gehoor gegeven aan de uitnodiging van de commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg een bijeenkomst bij te wonen betref- GOES De ,,Doe-openactie" in Goes is bijna ten einde (hele maal afgesloten is zij nog niet) De netto opbrengst bedraagt op dit moment 3832,50, een bedrag dat boven de verwachtingen van het comité uitkomt. Niettemin maakt zij er nu een erezaak van om straks netto 4000 gulden te kunnen afdragen aan de penning meester van het landelijk comité. Er zijn ondanks een hartverwar mende medewerking van de mid denstand toch nog wat kosten ge maakt, die het comité nog op de een of andere manier goed wil maken. Wat de inzameling van de gelden be treft heeft het comité zich gehouden aan het motto „Voor en door de jeugd". De gelden zijn voor het grootste ge deelte bijeengebracht met kwartjes van jeugdige Goesenaren en verder zijn de activiteiten geheel uitgevoerd door jon gens en meisjes. Zo brachten de kleuterscholen liefst 880 gulden bijeen doordat de kleuters met kijkdozen op stap zijn gegaan. De vakschool voor meisjes kwam bij eonder goed voor de dag met een be drag van 700 gulden, dat werd ingeza meld met koperpoetsen, chips bakken en verkopen, verkoop van eaké enz. Op de scholen voor voortgezet onder wijs zijn koeken verkocht wat bij elkaar 200 gulden in het laadje bracht. De straatcollecte bracht 926,98 op. De griezeltent, modeshow, cineac- en kindervoorstelling leverden 820 gulden op. Ook kwamen er kleine bedragen bin nen die het bewijs geven dat deze actie onder de jeugd leefde. Twee meisjes hebben narcissen verkocht. De opbrengst hiervan was 26 gulden. Verder kwamen er nog enkele bedra gen binnen van zondagscholen, jaar feesten, schoolavonden, clubs enz. Ook per giro ontving de penningmees ter nog enige -bedragen. Al met al een verheugende opfbrengst die getuigt van het medeleven met de kampbewoners in Ohmstede en Friedrichsfeld. BERGEN OP ZOOM. Op de veiling werden gistermiddag de eerste „Bergen op Zoomse asperges" aangevoerd door de telers Ant. Hendrik Calsven Ossen- drecht en J. B. Nuijten Bergsebaan Heerle en gekocht door de handelaren J. B. L'oeff en D. Nuijten beiden uit Ber gen op Zoom. De asperges brachten 712.90 per kilogram op. feilde de viering van 5 meü 1960. Sommigen waren vergezeld van enkele personen uit hun gemeen te, die bij de voorbereiding; van de herdenking der bevrijding zijn betrokken. Na een inleidingswoord van Jhr. De Casembroot, hield de heer Ben Groe- neveld uit Amsterdam namens tiet Na tionaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960, een toespraak, waarin hij met nadruk stelde, dat een grotot deel van de jeugd duidelijk moet worilen ge maakt welke verschrikkingen de Twa»-- de Wereldoorlog voor Nederland en "an dere landen met zich bracht. Op 5 mei a.s. is het vijftien jaar geleden, dat de bevrijding voor ons land kwam. Aan de rand van zijn wisse ondergang ge bracht, ontsnapte Nederland ternauwer nood aan de totale verdelging ran zijn onafhankelijk nationaal bestagn. Nu, drie lustra later, vraagt het Netionaal Comité het Nederlandse volk dit zich te herinneren en zich daarop te bezin nen, dat wil zeggen, zich met 'hart er» ziel in te leven in de 'historische bete kenis van dit feit, in alle omstandig heden en menselijke verhoudingen waajr- onder de bevrijding zich voltrok. De heer Groeneveld ging voorts ïia- der in op de wijze, waarop de bevrij dingsdag I960 gevierd kan worden. Elk goed feest heeft een beginpunt, merkte hij op. Dit bevrijdingsfeest zal om acht uur in het gehele land begïmnen met het luiden van de klokken en hef: uit steken van de vlaggen. Sprekèr hoopte, dat de plaatselijke comité's er voor zouden zorgen, dat in hun jvenaseenten aan dit verlangen zou wordeia roldaan om daarmee uiting te geveg. aan de gemeenschapsgedachte. Artistiek adviseur Groenevélldi die ook directeur is van het bureaL, van het Nationaal Comité, stipte ijbk enkele massale aktiviteiten aan, die in den lan de op bevrijdingsdag zuller) plaatsvin den. Om half elf zal er op de Dam in Amsterdam een nationaal) jeugdappèl worden georganiseerd, dat Ciok tzX Wor den bijgewoond dapr H. K. H. Prinses Beatrix. Het ligt in de bedoeling, dat een vijftigtal jongeren ui$ Zeeland op dit appèl van de partij zal zijn. De ver bondenheid van de jeugd' zal hierdoor worden versterkt. Om half twaalf volgt bij Ede grootse mij itaire parade, die zal worden afgenomen door H. M. de Koningin. Van vijf tot zes uur, organiseert het Nationaal Comité in hwt Concertgebouw te Amsterdam een fe«s,telijk samenzijn, dat door radio en telle visie zal worden uitgezonden. De heer tGroeneveld wekte zijn gehoor op bij de ,isamenstelïing van de plaatselijke progruinma's met dit ge beuren rekening te JM raden. Het bureau wil gaiarne met raad en daad bijstaan, waar dit nodig is, aldus de heer Groene vel 61. Dit bureau heeft veel ervaring op hej, gebied van viering van volks- en stadsfeesten en stelt graag werkmappen tegen, een geringe vergoe ding ter beschikkirig om daaruit ideeën en programma's t/c putten voor de be vrijdingsdag. In cfpdracht van hel Na tionaal Comité v/arschijnt -bijvoorbeeld een 5 mei-spel vd or en door schoolkin d-eren, getiteld-: -,Hoe Me Rompmannen uit het sprookjes/aos verjaagd werden", geschreven doop de onderwijzer Jan Meilof. De heer Groeneveld wees ver der op het spel „Sleutels der vrijheid" van J. H. W. Veenstra. Hij ried ook zijn toehoorder/ aan bij optochten het te zoeken in <J e plaatselijke geschiede nissfeer, dit elms in afwijking van de traditionele landelijke historische op tochten. Op de oriënterende bijeen komst van gistermiddag was een kleine tentoonstelling georganiseerd, waar tal van onderdel» ;n in maquettevorm ver beeld waren, Ten slotte werden ook nog dia's ver toond van speciale feesten in den lande,, die in de afgelopen jaren plaatsvonden, Advertentie NOBEL - ZUIVER - TROUW

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3