PROGRAM OP HELLINGw triomf van Vermoeide Kroesjtsjefraakt geïrriteerd I Radiorede de Gaulle 2 april: toelichting op slotcommuniqué op LOUIS LOURMAIS FIT DOOR FINISH J Jj n Uverbestedmg; ien via PUBLIEK LAAT VERSTEK GAAN consumptie Rotterdam huldigt kikvorsman met sirenegeloei en kransen IN SOEKARNO'S PARLEMENT FT F CHRISTENEN Rode hand verdacht van aanslagen per post Deense generaal in het nauw Uit de kerken Floriade - ondanks matig weer - goede start IISbsSE KRAT VOL TELEURSTELLINGEN EEN NIEUWE B.B. Drie vrijgelatenen opnieuw in arrest WATERTOERISTEN VRAGEN MEER ARMSLAG Meer experimenten bij Haagse Comedie Maandag 28 maart 1960 - na Operatie Rijn nul graden - Georgette Hagedoorn naar Haagse Comedie Bernard Haitink naar San Francisco SUDETENKWESTIE HERLEEFT TWEE KINDEREN VERDRONKEN Deens schip ontsprong de Suez-dans Functioneel BRUSSELSE LERAAR ONTSPRONG DE DANS WEGENS KAMERVERHUUR Duitser met scooter bij Sittard verongelukt TV-camera op motor voor Grand National ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie Van onze- correspondent PARIJS. Wanneer denkt u dat wij weer naar Moskou terug kun nen? Over een jaartje? Met deze woorden, lachend gezegd maar op een toon die geïrriteerdheid verried, heeft Kroesjtsjef zaterdag laten mer ken, dat de technische uiteenzettin gen, die hem werden gegeven op de installaties voor aardgaswinning te Lacq, veel te lang en te ingewik keld voor hem waren. Hij voegde er nog aan toe, en dat klonk aardi ger: Jullie ingenieurs hebben nu eenmaal een neiging dat, waarover jullie tien jaar hebt gedaan om het te leren, in twee uur aan een ander te willen vertellen. Kroesjtsjef schijnt door zijn bezoek aan Frankrijk overigens meer ver moeid te worden dan men had ver wacht en de griepaanval, die hem dwong zijn reis een week uit te stellen, schijnt ook ernstiger te zijn geweest dan men aanvankelijk van Russische zijde heeft toegegeven. In ieder geval zal het programma voor de komende dagen worden herzien en alle bezoeken aan hogescholen, ziekenhuizen e.d. zul len worden geschrapt. Alleen die aan instellingen, welke economisch belang hebben, blijven gehandhaafd. Ook zal Kroesjtsjef des avonds na negen uur niet meer behoeven ,.op te treden", zodat hij vroeg naar bed kan. Overdonderd Uit een en ander leidt men aan Franse zijde ook nog af, dat de Rus sische premier enigszins overdonderd is door de praal en pracht, waarmee hij in de Franse provincie wordt ont vangen, zij het dan voöral van de zij* de van de officiële persoonlijkheden, want de bevolking heeft tijdens het weekeind al enige keren verstek laten gaan. Te Nimes bijv., waar de regen met stromen neerviel, kwamen naar schat ting 15.000 mensen naar hem kijken, terwijl men er meer dan honderddui zend had verwacht. Ook hadden de vei ligheidsdiensten op verschillende plaat sen van het traject door de gemeente reiniging kopspijkertjes moeten laten opvegen, die daar waren gestrooid. Terwijl Kroesjtsjef zaterdag in de schouwburg van Bordeaux, een prach- j tig achttiende-eeuws gebouw, werd ont- j vangen, kwam door de vensters het ge- j luid van drieërlei manifestaties buiten: de opgecommandeerde communisten, die de door de Humanlté uitgegeven slogans ..Frans-Russische vriendschap, vrede met Kroesjtsjef' enz. riepen, en de studenten, die Boedapest" en .Hon garije" riepen. Daartussendoor klonken dan nog weer uitroepen als ..Frans-Al- j gerije" en „Weg met de Gaulle". Zelfde thema Kroesjtsjef wil graag kleine propa- gandaredevoeringen houden, zoals hij dat ook de laatste dagen heeft gedaan. Hun thema is steeds eender: de ge meenschappelijke vijand van Frankrijk en Rusland is Duitsland. Dat past slecht in de kraam van generaal de Gaulle, maar het appelleert natuurlijk wel aan de algemene Franse anti- Duitse gezindheid, gevolg van drie in eerste ronde verloren oorlogen. In ieder geval is bekend gemaakt, dat de Gaulle op 2 april een radiorede zal houden als besluit van Kroesjtsjefs bezoek. Hij is namelijk van oordeel, dat het slotcommuniqué voor het Franse volk wel enige toelichting zal behoe ven. „Beste man" Teleurstelling heeft het weekeinde gebracht voor de 84-jarige kanunnik Kir, burgemeester van Dyon. Hij' zou vandaag K. op zijn stadhuis ontvangen en hem toespreken. Debisschop van Dyon heeft hem verboden ,.het hoofd van het atheïstische communisme" te begroeten. Dat is een curieus ingrijpen van de roomse kerk in de zaken van de Franse staat, mogelijk geworden doordat de bisschop in dit geval zeg genschap heeft over een geestelijke, die onder hem ressorteert. Van deze bis schop is overigens het woord: ,,een bes te man, die Kir. Ik had hem liever als chef dan als ondergeschikte". Kir heeft reeds laten weten, dat hij, wanneer K. hem thuis. 50 meter van het stadhuis, zou bezoeken, hij hem als welopgevoed man graag zou ont vangen. Die verrassing van dat bezoek staat ons dus misschien te wachten. Vandaag zou de Russische premier eerst de haven van Marseille bezichti gen en om half vier gaat hij per vlieg tuig naar Dyon. eigen I Van onze sociaal-economische redactie DEVENTER. De Groningse hoog leraar prof. dr. J. Pen stelde zaterdag tijdens de tiende Landdag voor eco nomen in de Deventer schouwburg voor, dat de economen een pressie groep zouden vormen die zich richt op het vraagstuk van de economische groei. Als taak van de overheid in dit opzicht zag hij het stimuleren van al die elementen die op deze groei zjjn gericht. De overheid zou weerstand moeten bieden aan al die pressiegroepen die niet de economische groei bevorderen maar slechts de groei van hun portemonnee. Een evenwichtige economische groei eist uitbanning van overbesteding, zei prof. Pen verder. Een te grote con sumptie leidt weliswaar niet direct tot stagnatie van het groeiproces, maar indirect wel omdat de overheid van wege het onstaande tekort op de be talingsbalans wel gedwongen is abrupt in te grijpen. Moet er worden ingegrepen voor over besteding. dan moet dat gebeuren in de sector van de consumptie en niet bij de investeringen. In dit verband ver klaarde hij in het geheel geen bezwaar te zien tegen een hoge inkomstenbelas ting, waarhij geen belemmering van de economische groei kon ontdekken, ge zien de ontwikkeling in de praktijk. Prol. Pen pleitte verder voor een ge lijkmatige inkomensverdeling, die een bredere en stabielere consumptie geeft als basis voor de investeringen. De •brede lagen van de bevolking die overigens in ons land te snel groeit kunnen dan ook meer investeren in hun kinderen, een punt van grote waarde voor het economische groeiproces. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Bijna had de Rotterdamse student Eric Koster zaterdag de huldeblijken in ont vangst genomen, die een legertje enthousiaste supporters voor de Franse kikvorsman Louis Lourmais- had gereserveerd. De verwarring op de Parkkade was begrijpelijk, want toen omstreeks elf uur een kikvorsman in zicht kwam door enkele boten geëscorteerd dach ten de belangstellenden aan de wa) eerst aan Lourmais en pas veel later aan een student die dit grap je met enkele studiegenoten op touw had gezet. Het hoeraatje waarmee hij werd begroet zonk dan ook in het niet bij het gejuich van de mensen en het geloei van de scheepssirenes toen Lourmais en zijn vrouw werkelijk in zicht kwamen. Op het laatste stukje kregen zij gezelschap van zestien le den (onder wie twee dames! van de Nederlandse bond voor onderwater sport. die in V-vorm achter het echt paar aan zwommen, getooid met nar cissen of zoals de beide hekkeslui- ters met de Nederlandse of Franse vlag. Opgekikkerd Op de kade werden Lourmais en echtgenote welkom geheten door de Franse consul-generaal A. Bernard, waarna Cookie Gastelaars hen na mens de zwemwereld een krans om de schouders hing. Weer helemaal op gekikkerd na een douche onder gefil terd Maaswater vertelde Lourmais: „Ik heb mijn doel bereikt. Met deze tocht is bewezen dat iemand dagen lang in water met lage temperaturen kan zwemmen, mits hij daartoe spe ciaal is uitgerust". Speciaal uitgerust was de heer Lourmais. De Franse fabrikant van een. nieuw soort koudewerend onder goed zal daar de komende maanden ongetwijfeld nadrukkelijk de aandacht op vestigen. Voor de kikvorsman Lourmais was de „Operatie Rijn nul graden" in ieder geval een forse training voor zijn experimentele onderzoekingen in het ijskoude water van de noordelijke Poolzeeën, Daar gaat hij volgende winter de ontwikkeling van het onder zeese leven bestuderen, omdat hij meent dat de mens de „voedselkel- der" van de IJszeeën misschien nog wel eens moet aanspreken. Zo stonden Louis Lourmais en zijn vrouw Liliane in de kransen aan Rotterdamse wal, temidden van bewonderaars. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De cabaretière en chan- sonnière Georgette Hagendoorn is door de Haagse Comedie geëngageerd voor het volgend speelseizoen. Zij was voor de oorlog verbonden aan het gezelschap van Albert van Dalsum. Op het ogen blik is mevrouw Hagendoorn op toer- nee in de Verenigde Staten en Canada, waarvan zij half april denkt terug te keren. ROTTERDAM. De Floriade heeft haar eerste weekeinde niet slecht „ge- kleiboerd": naar ruwe schatting bezoch ten zo'n 12.700 mensen de tentoonstelling hetgeen voor de organisatoren, gezien de dalende temperatuur een verheugende start mocht heten. kreeg van dit ahntal een drieduizend mensen te De Euromast verwerken en het was opvallend dat het bezoek zondag, on danks de nevel die het uitzicht goeddeels belemmerde, groter was dan zaterdag. Zeker veertig procent van de bezoekers waren vreemdelingen, onder wie de Duitsers de overhand hadden. De bui' tenlanders hebben vooral in de Ahoy- hallen druk gefotografeerd. Een klein inconvenient van de hoofd ingang aan de Mathenesserlaan deed zich gistermiddag gevoelen. Een bezoekster moest langs een omweg het tentoonstel lingsterrein bereiken, omdat de door gang te nauw was. De kabelbaan heeft het sinds de ope ning erg druk gehad, hetgeen alweer niet in de laatste plaats te danken is geweest aan het frisse weer. SCHIPHOL. Bernard Haitink, de dirigent van het Concertgebouworkest, is zaterdag naar San Francisco vertrok ken. Hij zal daar woensdag, donderdag en vrijdag concerten leiden van het ste delijk symfonie orkest. Op het program ma staan werken van Bach, Haydn en Henk Badings. Zondag keert Haitink in ons land terug. Na een korte rustperiode volgt voor hem tegen het einde van de volgende maand een toernee met het Radio filharmonisch orkest naar Italië. BONN (AP'. Seebohm, de West- duitse minister van vervoer, geboren in het vroegere Sudetenland, heeft gisteren betoogd dat de Sudetenduit- sers het recht moeten krijgen om te rug te keren naar hun vroegere land dat nu deel is van Tsjechoslowakije. De kwestie van de Sudetenduitsers moet geweldloos worden geregeld, zei de minister. „Wat zouden wij hebben aan een geboorteland dat geheel ver woest was?" Sudetenland behoorde tot 1938 tot Tsje choslowakije en Hitier lijfde het in na het befaamde akkoord van Munchen Na de oorlog werd het aan Tsjechoslo wakije teruggegeven. De Westduitse re gering heeft er nooit nieuwe aanspraken op laten gelden. Vaan onze correspondenten In Monster is zaterdagmiddag het vier jarig jongetje G. Kouwenhoven verdron ken in de haven tegenover de woning van zijn ouders. Het jongetje werd om half drie vermist; om half zes werd het lijkje gevonden. De dag daarvoor was in Monster ook al een kindje ver dronken. De zevenjarige jongen A. Vleeshouwer is zaterdagmiddag in het water van de Oude Schans in Amsterdam geraakt en verdronken. Het kind. dat vermoedelijk bij zijn spel in het water is gevalen. werd door een voorbijganger ontdekt. Van onze correspondent KOPENHAGEN. Een incident, zo als zich enige, tijd geleden met het schip Inge Toft, een Deense boot die met Israëlische lading aan boord door Egypte in het Suezkanaal werd aange houden en een half jaar in Port Saïd moest blijven liggen, heeft voorgedaan, is op het laatste ogenblik vermeden. Het ging weer om een Deens schip, de Danholm, die van Haifa door het Suezkanaal naar de Israëlische haven Eilat aan de Perzische Golf moest va ren om daar een lading van tienduizend kilo kali aan boord te nemen, welke lading naar J apan gebracht moest worden. Acht leden van de Deense bemanning protesteerden echter bij de rederij in Kopenhagen, aangezien zij er niets voor voelden het lot van hun collega's van de Inge Toft te moeten delen en als gevangenen in Egypte te moeten blij ven. Het resultaat was dat het schip met instemming van de Israëlische re gering direct in Haifa geladen werd, om van daaruit de lange tocht over de Atlantische Oceaan, het Panamakanaal en de Stille Oceaan naar Japan te maken. DJAKARTA, (Reuter). President Soekarno heeft in afwijking van zijn mededeling dat slechts vertegenwoor digers van drie grote partijen in het nieuwe parlement van Indonesië zou den worden toegelaten, toch afgevaar digden van enkele kleinere partijen aangewezen. Daardoor zal de (protestants) christe lijke partij zes (voorheen acht) zetels in het parlement bezetten en de katholieke partij vijf (6). De kleinere Islamitische partijen P.S.I.I. en Perti, krijgen resp. vijf (8) en twee (4) zetels. Verder heeft hij nog aan de nationalistische P.R.N. en de marxistische Murba, die voorheen twee zetels hadden, ieder een zetel toe gewezen. De overige 110 zetels, die Soekarno voor politici beschikbaar heeft gesteld, heeft hij verdeeld onder de nationalis tische P.N.I. (44), de Islamitische N.U. (36) en de communistische P.K.I. (30). Voorheen hadden deze partijen resp. 57, 45 en 39 zetels in het parlement. Dan blijven er nog 131 zetels over, die worden verdeeld onder vertegenwoordi- Advertentie HÉ jjg Eigen nieuwsdienst BUENOS AIRES Eindelijk was dan het grote moment aangebroken, i de aula van de universiteit van jcuman waren de gloedvolle rede ringen verklonken. Aller ogen wa- en gericht op de grote krat waaruit e kostbare aanwinst van het univer- ;,.taire instrumentenpark, een kobalt straler, te voorschijn zou komen. Vaardige handen wrikten een breek ijzer in een spleet tussen wand en dek sel. Met enig gepiep en gekraak ging de reuzenkist open. Onder de bescher mende laag houtwol zat eehter geen kobaltstraler. Wel kwamen 2300 stuks nylonondergoed. 100 elektrische scheer- apparaten en drie naaimachines te voorschijn. Twee hoogleraren, nog maar pas terug uit Europa, waar zij de kobalt straler voor de universiteit heetten te hebben gekocht, zitten nu in de cel. Zij worden verdacht van smokkelarij. Waar de kobaltstraler een belang rijk hulpmiddel bij de bestrijding van de kanker gebleven is? Dat weet in Tucuman nog niemand. gers van „functionele groepen": bv. vijf tien voor het leger, zeven voor de marine, zeven voor de luchtmacht, vijf voor de politie, 25 voor de boeren en 25 voor de arbeiders. De Masjumi heeft geen enkele van haar 57 zetels behouden. Twee van haar leiders keren echter in het parlement terug in de vertegenwoordiging van de onderwij zers en die van de arbeiders. Ook de socialistische partij van Sjahrir, die vijf zetels bezette, zal niet meer in het parle ment vertegenwoordigd zijn. President Soekarno deelde mee dat voor eind 1962 nieuwe verkiezingen zul len worden gehouden voor de parlements zetels, die worden bezet door politici. Het bestaande parlement zond hij op 5 maart naar huis, omdat het zich tegen zijn be groting verzette. Deze zomer zal het voor de eerste maal mogelijk zijn. driemaal per week te Nijmegen in een salonboot te stappen en drie uur later te me ren bij de Zwanentoren in Kleef. Ook terug kunt u met de boot, maar mocht u zes uur varen op één dag wat te veel van het goede vinden, dan staat er een bus klaar om u, moegewandeld en wel, in een snelle rit terug te brengen naar de Keizer Karelstad. Wie dat graag wil kan ook 's ochtends met de bus heen en 's avonds met de boot terug. Zeker is, dat deze boot busdienst (zou hij B.B. genoemd wor den?) een aantrekkelijke verruiming betekent van Nijmegens toeristische attracties. BRUSSEL (ANP). De Belgische justitie is een diepgaand onderzoek begonnen naar de afzender van twee postpakketten die te Brussel en te Luik zijn bezorgd en een dodelijke in houd bleken te hebben. Zij bevatten namelijk „uitgeholde" boeken, waar in een bom was verborgen die ont plofte zodra het pak geheel geopend was. Een van de pakketten werd geopend door de Luikse geschiedenisleraar Geor ges Laperche, die zwaar werd gewond. Hij is enkele uren later in liet zieken huis van Luik overleden. Het tweede pakje was geadresseerd aan de Brus selse leraar Le Grève. Die kreeg ech ter al bij het openen van het pakket argwaan en belde de politie, hetgeen hem waarschijnlijk het leven heeft ge red. DESKUNDIG Hoewel van offciële zijde weinig of niets wordt gezegd over deze aansla gen, wordt algemeen aangenomen dat zij het werk zijn van de Rode Hand, een Franse organisatie, die het vooral gemunt schijnt te hebben op Fransen, Duitsers en Belgen die sympathiseren met de Algerijnse nationalisten. In PM KOPENHAGEN (Ritzau) Voorma lige Deense verzetsstrijders zijn een ac tie begonnen om de bevelhebber van het Deense leger, luitenant-generaal Viggo Hjalf, te dwingen zijn ontslag te nemen. De generaal heeft toegegeven dat hij in de oorlog het verstrekken van wapens aan de illigaliteit heeft tegengewerkt. Hij heeft verklaard dat hij er bezwaar tegen had, uit Zweden binnengesmokkel de wapens ter beschikking van de Deen se verzetsstrijders te stellen omdat hij bang was, dat de wapens vooral naar communistische illegalen zouden gaan, die er misschien onmiddellijk na de i oorlog een staatsgreep mee zouden kun- 'nen uitvoeren. Hij had echter de ver zetsbeweging wel beloofd, te zullen zor gen dat .zij uit Zweden wapens zou krij gen. NED. HERV. KERK Beroepen te Goutum-Swichem (toez.) K. M. Witteveen te Noordbroek. Aange nomen naar Hoogblokland J. van Dijk, kand. te Papendrecht. Bedankt voor Enkhuizen C. F. J. Antonides te Op dam, voor de benoeming tot vicaris te Haulerwijk J. G. Eelderink. vicaris te Surhuizum. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN Aangenomen naar Beetsterzwaag A. J. van Gorcum, kand. te Alkmaar, die be dankte voor Wissenkerke. Bedankt voor Donkerbroek S. v. d. Veen te Arum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Lutjegast P. N. Rib- bers te Noordscheschut. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Drie van de zes figuren die twee weken geleden door de Amsterdamse zedenpolitie waren gearresteerd wegens het verhuren van kamers aan prostituées in twee panden aan de Spuistraat en die daarna allen waren vrijgelaten, zijn opnieuw in hechtenis genomen. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, had zelf drie van de ge arresteerden uit de hechtenis ont slagen en de andere drie doorgezonden naar de rechter-commissaris, bij wie hij tegen hen een bevel tot inbewaring stelling vorderde. De rechter-commis saris wees die vordering af en stelde hen in vrijheid. Tegen die beslissing ging mr. Hart suiker in beroep bij de rechtbank, die nu tegen twee vrouwen en één ma.i een bevel tot inbewaringstelling heeft gegeven, dat zes dagen van kracht is. Daarna moet de rechtbank in raad- Van één onzer medewerkers ROTTERDAM De Leeuwenhoek, een recreatieterrein van de Unie van Water toeristen, moest verleden jaar aan de uit voering van het plan Europoort worden prijsgegeven. Een verzoek van het be stuur om daarvoor in de plaats de be schikking te krijgen over een eilandje in de Brielse Maas, bleef tot dusver on beantwoord. De Unie wil er naar streven om in het gebied van de Nieuwe Waterweg en de Biesbosch tot een hechtere samenwerking te komen tussen alle watersportvereni gingen en dan te trachten een stem in het kapittel te krijgen bij het toekomstige bovengemeentelijk orgaan Rijnmond. Voor het aan recreatiegelegenheid zo arme gebied van de randstand Holland, zo deelde voorzitter ir. N. E. Gervatijs gistermorgen in de te Rotterdam gehou den 31ste jaarvergadering mee, heeft de Unie nog meer wensen. Gaarne zou zij in de gelegenheid wor den gsteld voor haar Rotterdamse leden een jachthaven te exploiteren; in het plan Rottewoud zouden een of meer jacht havens kunnen worden opgenomen en voorts zou het wenselijk zijn dat de Hennepsloot zo spoedig mogelijk bevaar baar wordt gemaakt opdat de watersport een goede verbinding krijgt tussen Gouda en de Rottemeren. Met vreugde maakte ir. Servatius gewag van het ter beschikking gekomen recrea tieterrein Fort Hinderdam in de Utrechtse Vecht en van het plan van de afdeling Haarlem die een jachthaven aan de Mooie Nel voorbereidt. Duitsland hebben leden van de Rode Hand zelfs al een hele reeks aanslagen gepleegd. De bommen waren zeer deskundig ge maakt, hetgeen erop schijnt te wijzen dat men te doen heeft met een organi satie die ervaring lieeft op dit gebied. Eveneens wijt men sabotage, in de Ant werpse haven gepleegd op schepen die lading vervoerden voor het Algerijnse bevrijdingsfront, aan de Rode Hand. DEN HAAG De directie van de Haagse Comedie heeft besloten het vol gende seizoen meer aandacht dan tot dusver te schenken aan toneelwerken met een experimenteel karakter en aan toneelstukken, die buiten de sfeer van het gangbare repertoire vallen. De lei ding en uitvoering zal worden toever trouwd aan de jongere leden van de Haagse Comedie. In afwachting van de goedkeuring van de voorgelegde plannen, zullen deze voorstellingen in een ruimte van de Ko ninklijke Schouwburg worden gegeven. SITTARD Op de rijksweg bij het dorpje Hongen aan de zelfkant van Sittard is zaterdagavond de negentien jarige H. Schmitz uit het Duitse dorpje Effeld met zijn scooter verongelukt. Hij botste in volle vaart tegen een betonnen blok en maakte toen een sal to. In het ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. De heer Frencken uit Wassenberg (Duitsland), die op de duo zat, werd met vrij ernstige verwondingen op genomen. LIVERPOOL. De Engelse tele visie heeft zaterdag op wel zeer bij zondere wijze de Grand National op het scherm gebracht. Een van de camera's was op een zijspan van een motor gemonteerd en reed op het bekende autocircuit van Aintree. dat om de renbaan is gelegen, met de paarden mee. Men zond het signaal uit naar een versterker en daarna kwam het op het scherm. Hierdoor was het mo gelijk prachtige close-ups te zien van de paarden in volle ren. Telelenzen zorgden voor een bijzon dere blik op de zware hindernis, Becher's brook, maar zwaaiden on middellijk weg toen enkele paarden kwamen te vallen. Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5