Spoedige realisering gewenst van groot zwem baden plan Nieuw kleuterhonk in Heinkenszand Christelijk kleuterschool in Goes-oost AMERIKAANS BEZOEK AAN OESTERCULTUUR Veel belangstelling en soede wensen Rijksgoedkeuring voor de bouw werd ontvangen Pag. 3 Secretaris kring Zeeland K.N.Z.B. Dit jaar opening van twee nieuwe zweminrichtingen NCVB sprak over Goede Vrijdag sinaasappel citroen vruchteniimonade A. WI L KI N G GOES De heer M. Wattel: Volkstuintjes in Middelburg in vast complex99 ledereen vindt Mms altijd even lekker Tijdens receptie gouden N.C.G.V. DR. STAVERMAN ZOCHT SLEUTEL Chr. kleuteronderwijs na twaalf jaar goed onderdak gekregen A. WI L KI N G altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES Varensgezel stal geld van schipper Engels vaartuig in mist gestrand Mattheiis-Passion in Hulst Nieuwe voorzitter chr. wijkverpleging CJMV vergaderde Burgemeesters bespreken viering Bevrijdingsdag Examen voor Gehrels- diploma Maandag 28 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Advertentie Van een onzer verslaggevers W BRESKENS In Zeeland is er slechts één (onoverdekt) zwem bad op 28.000 inwoners beschik baar. Tot deze conclusie komt de sekretaris van de kring Zeeland van de Kon. Ned. Zwembond, de heer P. A. Bouwense uit Middel burg, in zijn jaarverslag, welk verslag zaterdagmiddag tijdens de jaarvergadering van de Kring in Breskens werd besproken. De heer Bouwense pleit in dit ver band voor het samenstellen van een groot zwembadenplan voor Zeeland, waarvan de realisering binnen anderhalf jaar zou moe ten plaatsvinden. Zeeland heeft ook grote behoefte, gaat de sekre taris verder, aan in elk geval één overdekte zweminrichting. Tel- kenjare moet worden gekonsta- teerd, dat de vorm van de wed- jtrijdzwemsters en -zwemmers in de winter is achteruitgegaan. De vergadering in Breskens, die om drie uur zou moeten beginnen, ving pas om vier uur aan, omdat de leden uit Goes. Middelburg, Souburg en Vlissin- gen door de mist waren opgehouden. De secretaris kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. In zijn openingswoord merkte de voor zitter van de kring Zeeland, ir. J. Geer- ling uit Sas va<n Gent op, dat de afge lopen wanne zomer op de aktiviteiten van de kring zeer gunstig heeft gewerkt, In Zierikzee kon een zwembad worden geopend. Stemt dit tot verheugenis, te gelijkertijd werd een nieuw probleem geschapen, omdat de verbindingen vooral de polospelers voor schier on- OOSTKAPELLE De afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde o.l.v. mevrouw M. den Hollander-Won- dergem. Spreker was ds. J. Boonstra uit Middelburg over „Goede Vrijdag". Mevrouw Sprenger-Staring nam af scheid als tweede presidente en me vrouw A. Bommelje-Wisse neemt haar plaats in. De volgende vergadering is vastge steld op 26 april a.s. Zuster Vooren zal dan spreken over geestelijke volksge zondheid. NCVB hield feestelijk jaarvergadering SINT LAURENS. De jaarvergade ring van de Ned. Chr. Vrouwenbond stond onder leiding van mevr. D. H. Baas-Kemp. Na de jaarverslagen decla meerden vijf dames onder leiding van mevr. Vermaire-Vader „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid". Verder was er een zangkoortje onder leiding van mevr. Davidse-Marinusse. De bur gemeester, de heer W. Baas, verzorgde de trekking van de verloting ten bate van 4 maal Z.N. Op 21 april hoopt ds. P. Homburg uit Vlissingen voor de af deling te spreken. Advertentie GOES Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereni ging voor christelijk kleuteronderwijs te Goes de goedkeuring ont vangen voor de bouw van een vierklassige kleuterschool. De school, naar een ontwerp van architect J. A. de Bruyne te Goes, zal ver rijzen op een uniek gelegen terrein, nl. op de hoek Heernisseweg Verlengde Koninginneweg, ten westen van het sportterrein van het christelijk lyceum. De toegang tot de school komt aan de (niet zo drukke) Verlengde Koninginneweg. Verwacht wordt, dat over enke le weken het complex aanbesteed kan worden. Architect De Bruyne heeft een bij zonder aardig ontwerp op papier gezet. De school, die in een soort L-vorm bouwd wordt, krijgt de beschikking over drie speelwerklokalen van 8,50 bij 8,50 m en een speelwerklokaal, dat iets gro ter van omvang is: 8,50 bij 10,80 m. De drie lokalen van gelijke grootte zijn naast elkaar gelegen en het vierde lokaal is geheel rechts in het gebouw geprojecteerd. Voor elk lokaal treffen wij een bloementuintje aan. In elk lo kaal wordt een zg. natte hoek aange bracht, bestemd voor het maken van kleifiguren enz. Bovendien heeft elk lo kaal een aparte toegang en een afzon derlijke toiletgroep. In de toegangs ruimten zullen wij ook de garderobes vinden. Een „officiële" hoofdingang is er dus eigenlijk niet. De kamer van de hoofdleidster, links van het grote lokaal, is ontworpen op een strategisch punt. Zij zit a.h.w. op een uitkijkpost, want het hoofd der school kan het gehele speelterrein van uit haar kamer overzien. Het speelterrein met twee zandbak ken. is zeer ruim van opzet. Het bete gelde gedeelte beslaat een oppervlakte van 400 vierkante meter en voor dit „tegelstuk" komt een groenstrook van nog eens 400 vierkante meter. De school ligt ongeveer 28 meter van de eemis- seweg af, hetgeen als een gelukkige omstandigheid aangemerkt kan wor den. De lokalen zullen zowel aan de voor als de achterkant voorzien worden van glas. De voorgevel bevindt zich op het zuiden. Ten slotte: de school krijgt centrale verwarming en het gehele complex zal omzoomd worden met wat groen. Na enkele jaren van onderhandelin gen en plannen maken kan het bestuur van de chr. bestuurschool, wat de bouw activiteiten betreft, nu „in ruste" gaan. Met de bouw van een twee klassige kleuterschool in west, eveneens naar een ontwerp van architect De Bruyne, is reeds een aanvang gemaakt. Aanvankelijk waren er plannen om een zesklassige kleuterschool in Goes- oost te bouwen. De plannen waren goedgekeurd en reeds bestedingsklaar. Nadien was een wijziging noodzakelijk, waaruit het nlan tot een tweeklassige school in west en een vierklassige in oost is voortgekomen. In het begin Advertentie - - REPAREREN. f. OVERTREKKEN BIJVULLEN Komt eens naar was het oog gericht op een terrein aan de Vogelzangseweg, maar het bestuur en de architect gaven toch de voorkeur aan een terrein bij de Heernisseweg, dat zeer gunstig is gelegen. De nieuwe school dient ter vervanging van de hou ten noodschool in de Leliestraat. Nu tijd voor schrijven aan College B. en W. MIDDELBURG De Vereniging tof Exploitatie van Volkstuinen „Kweek- lust" hield de jaarvergadering in de Bogardzaal, tijdens welke de adviseur der vereniging, de heer M. Wattel, het woord voerde na te hebben gewezen op de grootse plannen, die er in het kader van de dubbelstadgedachte zijn gelan ceerd, stipte hij de behoefte aan die er na de realisering van dit plan zal zijn aan volkstuinen. Naast de ruimte voor sportcomplexen zal er een terrein be schikbaar moeten komen voor volkstuin tjes. Immers ook dergelijke tuintjes ver hogen het woonklimaat. Hij achtte nu het juiste moment gekozen om in een schrijven aan B. en W. aandacht te vra gen voor deze materie. De volkstuintjes zullen moeten worden ondergebracht in een vast complex. Er zal dan ook iets moois van gemaakt moeten worden, meer in de geest van een park-idee. Verder zei de heer Wattel dat de ver eniging zal moeten proberen meer grond in het zuidwestelijk deel van de stad te verkrijgen, gezien de grote uitbreidingen die daar zijn geprojecteerd. De voorzit ter, de heer M. Kleinepier hoopt hierbij op een vlotte medewerking van B. en W. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat in het afgelopen iaar «en behoorlijke ledenwinst is geboekt, mo menteel zijn er 382 leden. In totaal ex ploiteert de vereniging 81.903 vierkante meter grond. Per lid is 215 vierkante meter grond beschikbaar, dit is, aldus de secretaris aan de lage kant. Het perceel aan de Karelsgang zal dit jaar vermoedelijk voor het laatst kunnen worden gepacht. Hier is door de gemeente een weg en een rioolgemaal geprojecteerd. Andere grond is nog steeds niet beschikbaar. Dit vervult het bestuur met zorg. Het perceel aan de Nassaulaan zal we gens de slechte kwaliteit van de gr/md dit seizoen niet opnieuw in pacht wor den genomen. De heer H. Everaars bracht verslag uit over het werk van de grondcommissie. Hij klaagde over het te laat bedanken der leden, betgeen uiteraard het werk uitermate bemoei lijkt. De aftredende bestuursleden de heren E. A. de Bourgraaf, P. J. den Hollander en G. Davidse werden her kozen. De penningmeester meldde ten slotte een gunstige kaspositie. overkomelijke moeilijkheden kunnen stellen. Niettemin is het alleszins wen selijk, dat in Zierikzee een zwemver eniging wordt opgericht. De voorzitter deelde verder mee, dat in het komende zomerseizoen twee nieuwe zwembaden zullen worden geopend, namelijk in Hulst en in Hoek. Scheidsrechters Ir. Geerling wees er op, dat er nog steeds te weinig scheidsrechters in Zee land zijn. Hij juichte de oprichting van een Zeeuwse sportfederatie, waarin ook de zwembond is vertegenwoordigd, toe. Het ledental van de kring vertoont een gestadige groei. In het afgelopen jaar steeg het van 553 tot 621. Penningmeester Sampon gewaagde van een kastekort van 4,84, nadat er bij de aanvang van het jaar een batig sal do was geweest van 150. Een uitge breide discussie ontstond over de vraag hoe de kring aan ruimere geldmiddelen te helpen. Besloten werd de prijs van de door de kring af te nemen diploma's te bepalen op twintig cent. Hierdoor komt ruim 100 beschikbaar. De heren A. J. de Koene en C. A. Wagenaar, beiden uit Souburg, werden in het bestuur gekozen in de vakature, ontstaan door het bedanken van de he ren Meijers uit Vlissingen en P. A. Bou wense uit Middelburg. Naar de bonds vergadering in Utrecht zullen worden afgevaardigd ir. J. Geerling en de heer C. A. Wagenaar. De kring Zeeland zal voorts voldoen aan het verzoek van het bondsbestuur om de contributie voor één jaar te verdubbelen en af te dra gen aan de bond. Hiermee wordt een bij drage verleend voor de bouw van het bondshuis in Utrecht, dat 100.000 zal kosten; 50.000 kwam reeds binnen uit toto-gelden. De overige vijftig mille zul len de KNZB-leden zelf bijeen moeten brengen. Programma Ten slotte werd nog een voorlopig: zwemprogramma voor het aanstaande seizoen vastgesteld. De juniorenkam pioenschappen zullen in Middelburg wor den gehouden, de seniorentitelwedstrij- den in Sas van Gent. De kringcompeti- tieontmoetingen zullen worden verdeeld over de plaatsen Aardenburg, Breskens en Sas van Gent. Lange-baan wedstrij den komen in Breskens, Goes en Vlis singen (Scheldebeker). De Ronde van Sas vindt plaats op 5 september. De Zuidnederlandse kampioenschappen zijn van het programma geschrapt, omdat de kring Brabant te sterk is geworden voor de kringen Limburg en Zeeland. ■De vergadering werd bijgewoond door de heer L. Ritzen uit Maastricht, dis trictscommissaris voor het zuiden van de KNZB. Uitermate veel belangstelling was er zaterdagmiddag voor de receptie van het gouden NCGV. Twee en een half uur lang heeft het dagelijks bestuur van het ver bond handen gedrukt en goede wensen en geschenken in ont vangst mogen nemen. Uiteraard was de toespraak van de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. M. de Ranitz, waarin hij mede deelde dat het NCGV voortaan het predikaat „koninklijk" mag HEINKENSZAND. Ondanks een donker wolkendek waren de harten van een deel der kleuters, met feestmutsen op en getooid met vlaggetjes, zaterdagmiddag vol zonneschijn. Het was immers feest, want de nieuwe christelijke kleu terschool, broederlijk gelqgen naast de r.k. kleuterschool in de Van Cittersstraat, werd officieel ge opend. En terwijl de kleuters zin gend en trappelend van ongeduld op het grote moment wachtten van de officiële opening zocht dokter P. Staverman uit Nijmegen, een der oprichters van de school, ijve rig naar de sleutel, die op handige wijze was verstopt. Zijn speuren werd met succes bekroond, want even later gooide hij met'een brede zwaai de deur, die met fleurige guirlandes „afgegrendeld" was, open. Voor deze feestelijke opening waren de genodigden in het hervormde ver enigingsgebouw „Maranatha" bijeenge komen, waar de presidente van de prot. kleuterschool, mevr. W. Chr. Van Maa- nen-Cohen Tervaert allen een hartelijk welkom toeriep. De kleuterschool was twaalf jaar gehuisvest in „Maranatha". Met de muziekvereniging „Euterpe voorop trok het gezelschap, met de kleu ters, naar het nieuwe schoolgebouw, het kleuterhonk. En voor dr. Staver man de openingsceremonie verrichtte kreeg eerst mevr. Staverman een prach tige ruiker van de zesjarige Helma van Sluys. Een grote schare belangstellen den was daarna getuige van de opening. Na deze handeling bekeek het gezel schap vol bewondering het schoolge bouw. Het is een juweeltje geworden en al les ziet er even keurig uit. De kleu ters zullen in het gebouw naar harte lust kunnen spelen. Terug in Maraaa- rij sprekers het tha heeft een fikse woord gevoerd. Dokter Staverman herinnerde in zijn toespraak aan de oprichtingsver gadering. precies twaalf jaar geleden in café Knuijt. „En dat er een -goede christelijke kleuterschool is gekomen, mag toegeschreven worden aan de voortreffelijke teamgeest van het be stuur en de beste kleuterleidsters, die er altijd zijn geweest." aldus dr. Sta verman. Hij vroeg zich wel af of wij in ons enthousiasme voor het kleuteronderwijs niet op de verkeerde weg zijn. Ontlas ten wij de ouders niet te veel? Naar zijn mening ligt de opvoedende taak van de kleuter ten allen tijde bij de ouders. Tenslotte zei hij ontdekt te hebben, dat de muren in het nieuwe gebouw nog wat kaal waren en daarom bood hij een serie draadornamenten aan. De inspectrice van het kleuteronder wijs, mej. A. E. G. Waesberge. bepaal de haar gehoor bij het verleden, het nu en de toekomst. Sprekend over het ver leden sprak zij haar oprechte waarde ring uit voor „de werkers van het eer ste uur", voor de arbeid van het be stuur, voor het werk van -de kleuter leidsters en speciaal voor mej. Mol. de huidige leidster. „Zij wist in dit don kere gebouw altijd een gezellige sfeer te scheppen" aldus de inspectrice. Ook kreeg het gemeentebestuur een bedank je voor het feit. dat er twee goede kleu terscholen zijn in Heinkenszand. Met nadruk vertelde mej. Waesberge, dat de kleuterschool een aanvullende taak heeft. Zij hoopt, dat in de toekomst de kleuterschool een oase van rust mag zijn. „Moge op de school de grondslag gelegd worden voor een gelukkig leven". Burgemeester H. W. Eisen, uiter aard zeer verheugd met deze prachti ge aanwinst in zijn gemeente, roemde het particulier initiatief, dat hier naar voren is gekomen. Verder spraken architect ir. P. J. 't Hooft uit Goes, de heer J. Nieuwen- huize, namens de commissie „Marana tha". de heer A. Andringa, namens het r.k. kleuterschool, mej. Wisse, namens de opleidingsschool kleuterleidsters, de heer N. Evëïsdijk, wnd. hoofd o.l, school, de heer J. de Jonge hoofd chr. school, de heer C. Nijsse Gzn. oud wethouder en tot slot de heer N. de Regt, namens de oudercommissie o.l.- school. die de -sprookjes van Grimm had meegebracht En tenslotte kreeg mej. Mol van b.t bestuur als blijk van waardering voor haar arbeid een enve loppe met inhoud. voeren, het hoogtepunt van deze ontvangst, waar nog een duide lijk bleek, dat het NCGV een be langrijke plaats in het Nederland se sportleven inneemt. Als eerste op de receptie bood mr. A. B. Roosjen namens de Ned. Ghr. Ra diovereniging gelukwensen aan, waarna de Chr. sportbonden in gesloten colonne kwamen gelukwensen. De heer C. v. Oosterom boo-d als voorzitter van de N.C.S.U. namens de aangesloten bon den goede wensen en een geschenk aan. Na-mens de rijksoverheid sprak de in specteur van de lichamelijke opvoeding van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen, de beer J. H. Nieuwenhuiz-en, die -gewaagde van het ontzaglijk vele goede werk van het ver bond, dat niet in de eerste plaats de topprestaties -accentueert, maar toch veel moeite en zorgen besteedt aan de lichamelijke opvoeding buiten schoolver band. Hij eindigde zijn sympathieke toespraak met een: „Lang leve het K.N.C.G.V." Het damescomité van het N.C.G.V. bood bij monde van mevr. G. de Knegt- ter Haar het -gouden verbond een be drag van 2577,38 aan, hetgeen in gro te dank werd aanvaard. De Chr. gym nastiekvereniging DOK uit Schiedam deed er nog eens 400 bij. De Chr. Turnkring Den Haag was met het vol tallige bestuur aanwezig en hood „na mens 10 pet. der leden van het K.N.C.G.V." een klok aan voor het eigen K.N.C.G.V.-gebouw, dat komende is. De heer C. de Greef bood gelukwen sen aan namens de Chr. Turnkring Rot terdam, de Rotterdamse Chr. Sportfe deratie en het dag. -bestuur van de raad voor lichamelijke oefening van de stad Rotterdam. Diverse aangesloten verenigingen kwa men met vele goede wensen en ge schenken, maar ook waren er blijken van belangstelling van andere organi saties. Zo sprak de heer Th. W. Aet hers namens het Kon. Ned. Gymnastiek- verbond in zeer waarderende bewoor dingen over het K.N.C.G.V. en hoopte op een goede samenwerking ook in de toe komst. De vioe-voorzitter van de Ned. Sportfederatie, de lieer H. J. L. Thien zeide niet met gelukwensen te willen achterblijven, ook al was het N.C.G.V. dan niet aangesloten bij het N.S.F. Ove rigens kon hij het standpunt, dat ge leid heeft tot het afzijdig blijven van de Chr. sportbeweging billijken. Na-mens het C.I.O.S. sprak directeur, de heer J. Dooyes en namens de Chr. Academie voor Lichamelijke Opvoeding, rector dr. G. C. Gordijn. De vereniging van leraren M.O. was vertegenwoordigd door de voorzitter, de heer J. Korpers- hoek. Ook de Geref. synode was aan wezig in de persoon van ds. P. W. Kruiswijk, terwijl ook namens de po litieke partijen goede woorden werden gesproken. De heer J. Kieft sprak na mens de A.R. partij: de heer M. Hulst namens de Chr. Hist. Jongeren en de heer O. Hoogendoorn namens de Arjos. Namens de Bonds-technische commis sie van het N.C.G.V. bracht de heer J. de Huu hulde en dank aan het be stuur; hij bood een nieuwe wimpel voor het vaandel aan, waarna de ereleden bij monde van de heer J. F. Karper een enveloppe met inhoud offreerden Ook -het Gelders Overijssels Gewest, het oudste gewest van het verbond bood behalve gelukwensen, een enveloppe aan en ten slotte waren er talrijke particu lieren, verenigingsafgevaardigden en di- - instanties, waarmede het K.N C.G.V. te maken heeft, die hun op wachting maakten, zodat het de ge-he le middag zeer druk was in de ruime receptiezaal. YERSEKE De rustige sfeer van Yerseke, nog geaccentueerd door de mist, werd zatermorgen plotseling verbroken door twee bussen met opgewekt pratende Amerikanen, die voor het stad huis stopten. Nieuwsgierig nage keken door de te hoop gelopen jeugd, verdween het gezelschap weldra in het gebouw, waar ze hartelijk werden verwelkomd door de burgemeester, de heer A. C. Willemsen. Het waren vrou wen mét hun echtgenoten van de „American Women Association" uit Den Haag, die naar Zeeland waren gekomen om de oestercul tuur van nabij te leren kennen. Vele van deze vrouwen wonen reeds jaren in Nederland, r- hun echtgenoot bij de Amer... se ambassade of een Amerikaan se maatschappij werkzaam is. Verfijnd In de rustieke raadszaal weerklonk al spoedig een fleurig Amerikaans gebabbel, tot de burgemeester aan het kwam. Na éen korte samenvatting en te hebben van de geschieden,,, ^an de oestercultuur, die zo nauw verbonden is met dit stadje wees hij er op dat de toe komst er somber uitziet. Wanneer het Deltaplan verwezenlijkt is, zal de oester cultuur ten ondergang gedoemd zijn. En hiermede staat en valt de welvaart van Yerseke. „Het is tragisch" zo zei de bur gemeester, tegen de achtergrond van de grote wandschildering, welke de haven uitbeeldt, „dat een vorm van visserij, welke hier uitgroeide tot een rijke en ver fijnde cultuur, uniek in de wereld, zal moeten verdwijnen. De tragedie is dat de overheid, met het overigens noodzakelijke Deltaplan op geen enkele wijze rekening kon houden met een hardwerkende vis sersbevolking". Na dit betoog, hetgeen aandachtig was aangehoord, sprak de leidster van het gezelschap, mrs. J. C. Vredenburgh. Op allerbeminnelijkste wijze nodigde zij de burgemeester uit, hen naar Goes te vergezellen waar de lunch zou worden gebruikt en verder een film zou worden vertoond. Advertentie De nieuwste dessins Kijkt eens bij GOES (Advertentie) flitsen de pijn weg Helaas verhinderde een dikke mist de haven te bekijken, maar uit een rondgang over één der vele bedrijven, onder leiding van dr. Korringa, directeur van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek, kon men zich een goed beeld vormen van wat er allemaal nodig is om een oester te kwe ken die geschikt is voor consumptie. Bijna allen maakten van de zeldzame gelegenheid gebruik, de oesters „zo uit het handje" als haringen in het keelgat te laten glijden. De meesten vonden ze verrukkelijk en wisten van geen ophouden. Maar mrs. E. Kennedy, die voor de eerste keer een oester proefde, vertrok krampachtig haar gezicht en zei: „Like a kid taking a pill", (als een kind dat een pil moet slikken). Ook werd een bewaarplaats van kreef ten bezocht die, uit Noorwegen aange voerd, in bassins rondzwemmen, om later aan de diverse hotels te kunnen worden verkocht. Na de bussen weer opgezocht te hebben reed men naar Goes, waar in de Korenbeurs de lunch mèt, hoe kan het ook anders, oesters, wachtte. De film die in de middaguren werd vertoond, gaf een beeld van het kweken van de oester waar ongeveer vijf jaar mee gemoeid is, en het vele harde werk dat de vissers daarvoor moeten verzetten. Niet alleen oogstte deze film veel succes door de uit muntende en interessante wijze waarop dr. Korringa alles toelichtte, maar ook de verschillende close-ups uit het leven der bevolking werden zeer gewaardeerd. Voor de Amerikanen moest het ongetwijfeld een genoegen zijn de klederdracht en de beelden uit de loop der seizoenen op de Bevelanden te kunnen zien. Tegen de avond verliet een tevreden schare be zoekers het Zeeuwse land. de B. TERNEUZEN Een Belgische schip per kwam bij de gemeentepolitie aangifte doen van vermissing van zijn portefeuille, waarin 140 Belgische Francs waren opge borgen. Eerder in de week was de porte- monnaie van de schipper verdwenen. De verdenking viel op de schippersknecht. Deze knaap werd in de gaten gehouden. De schipper was intussen op de wijze ge dachte gekomen de nummers van zijn Frankskes te noteren. Toen zijn knecht in een café met enkele Belgische biljetten betaalde bleken de nummers te kloppen met die van zijn baas. De dader was toen gevonden. Hij geniet nu vrije kost en in woning op het politiebureau. TERNEUZEN Tijdens dikke mist is het Britse vaartuig Dryburgh op de Wes- terschelde bij Temeuzen gestrand. Sleep- bootassistentie werd geweigerd en het ruim 11.000 brt. ton metende schip wist op eigen kracht vlot te komen. HULST. Onder de vele uitvoeringen van Bachs Mattheiis-Passion die jaarlijks in ons land worden uitgevoerd begint de traditionele uitvoering in Hulst langza merhand een voorname plaats in te ne men. Eduard Flipse met zijn Rotterdams Philharmoniseh Orkest, bewezen dit gis termiddag in de monumentale Basiliek op indrukwekkende wijze. Want naast de grote muzikale waarde, die deze uitvoe ring had, wist Flipse het lijden van de Heiland zo te vertolken, dat deze Pas sion niet alleen verhaalde over een twee duizend jaar oude gebeurtenis, maar ons tevens te confronteren met de realiteit van het Evangelie, het geen niet naliet ontroering te wekken. Flipse bereikte door een rotsvast ver trouwen in de partituur en doordat hij zichzelf volkomen wegcijferde deze he melse muziek, die een rijkdom aan zeg gingskracht heeft, zoals slechts de gelo vige Bach alleen liet spreken. Deze manier van uitvoeren, die slechts de zeer grote dirigenten verstaan, gaf aan de vertolkers een grote mate van vrij heid in gebondenheid, waardoor een dy namisch geheel ontstond, zonder dat ook maar ergens het gevoel tot sentimentali teit en het dynamische tot overdrevenheid leidde. Koor. orkest en solisten bleken een grote eenheid, waarbij vooral de tenor Naan Pold een dankbaar gebruik maakte van de hem geboden vrijheid. Op boeiende en suggestieve wijze, met voor al in de hoge registers een heldere klank zong hij de Evangelistenpartij. Zelden heeft een evangelist ons zo geboeid als deze zanger, die alleen door enkele min der sterke, lage inzetten ons verhindert het woord subliem te gebruiken. Praetisch op hetzelfde lofwaardige niveau lag de vertolking der Christus- partij door de jonge welluidende bas Hans Wilbrink, die hard op weg is een goede Christusvertolker te worden. Ook Elly Ameling, sopraan, Mia Greeve, alt en Willy van Heese, in de tenoraria's zongen uitstekend, evenals Jos Borcksens in de basaria's, die even wel door onnodige accentuaties in de kleine baspartijen wat uit de toon vieL Zonder de anderen te kort te doen, willen wij van de instrumentale solisten noemen de concertmeester Willem Noske, de fluitist Wim Clemens en Simon Houttuin, hobo. Het koor en de jongens koren „De Kleine Stem West" en „Zingende Jeugd" zongen zuiver en ge concentreerd, waarbij nergens sprake was van vals effect en vals sentiment. Dat ten slotte Flipse's eigen mensen, het orkest, zorgden voor een voortreffe lijke begeleiding, waardoor deze uitvoe ring in zijn geheel een groots en indruk wekkend gebeuren werd. WESTKAPELLE In het jeugdge- 'bouw van de herv. kerk hield de chr. wijkverpleging en het Groene Kruis de jaarvergadering, onder leiding van dr. M. Huijgens, voorzitter van het Groene Kruis. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer P. de Vos, bleek, dat het aantal leden momenteel 745 be draagt en dat de wijkverpleegster, zus ter Bakker, 4400 bezoeken heeft afge legd in 1959. De penningmeester meld de een batig saldo van 2.38. In het bestuur van de chr. wijkverpleging wer den de heren C. Lous en M. de Witte herkozen, terwijl tot voorzitter, in de plaats van ds. A. J. Dondorp gekozen werd ds. F. v. d. Bom. In het be stuur van het Groene Kruis werd de heer J. Hendrikse t-ot penningmeester herkozen. Na de pauze sprak mej. I. Vogelpoel, diëtiste, over het onderwerp: „Voeding en gezondheid". Ten slotte werd een film vertoond. Lijk opgevist uit de Westerschelde HANSWEERT Ter hoogte van Hon- tenisse werd zondagmiddag vanaf een schip een drijvend lijk in de Westerschelde waargenomen. De Rijkspolitie te water werd gewaarschuwd, die met de RP. 10 Uitvoer om het lijk te bergen. Nadat dit gebeurd was werd het lijk geïdentificeerd en bleek het het stoffelijk overschot van de 25-jarige zoon van schippfr Coster van het Belgische m.s. Emerance te zijn, die op 4 februari een aanvaring had met het Oostduitse m.s. Halle. AAGTEKERKE. Onder leiding van de heer P. Birza, hield de C.J.M.V. haar jaarvergadering in „Amicitia". De bijbelinleiding werd verzorgd door C. Kodde en nader toegelicht door ds. Theunissen. Na de pauze volgden ver slagen van secretaris, penningmeester en bibliothecaris. Uit dit laatste bleek, dat de bibliotheek der C.J.M.V. in het jaar 19581959 over 462 boeken beschik te, terwijl 430 jeugdboeken en 1300 ro mans werden uitgeleend. In dat jaar werden 29 nieuwe boeken aangeschaft en 141 als verouderd uit de bibliotheek verwijderd. Het bestuur van deze thans 15 leden tellende vereniging bleef ongewijzigd. Nadat het laatste gedeelte van de ver gadering met een animerend opdrach- -en-spel beëindigd was, sloot ds. Theu nissen deze avond. MIDDELBURG De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C de Ca- sembroot heeft -de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten uitgenodigd voor een bespreking over de viering van 5 mei op hedenmiddag 28 maart half drie in de concert- en gehoorzaal te Middel burg. De burgemeesters kunnen desgewenst worden vergezeld door enkele personen uit hun gemeente, die bij de voorberei dingen van de herdenking der bevrijding zijn betrokken. Na een inleidend woord van de Com missaris der Koningin, zal de heer Ben Groeneveld namens het „Nationale Co mité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960" een toespraak houden. Voorts zal -er ge legenheid zijn materiaal, dat voor de feestviering kan worden gebruikt, te be- SCHIP OP HAVENDAM TERNEUZEN. Bij het binnenvaren van de haven is het Breskense motor schip „Maria" op de havendam gelo pen. Dit ongeval gebeurde bij aflopend tij. Het schip, een zg. „spits" is later op eigen kracht weer vlot gekomen, waar bij bleek dat de schade een zeer beperk te omvanfi MIDDELBURG. Aan de rijkskweek school werden de examens afgenomen voor het Gehrelsdiploma. De volgende candidaten legden de proeven met goed gevolg af: mej. H. Blanksma, Goes, mej. J. Jan sen, Middelburg, J, van As, K. v. d. Berge, Middelburg, A. Damman, Mid delburg, J. v. Wijck, Kloetinge. mej. M. Kousemaker, Middelburg, J, Alur te Hoek (Z.V1.). Afgewezen werden twee candidaten. De examens worden voortgezet. (Advertentie)

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 3