WIJ, GISTEREN VANDAAG KROESJTSJEF A M ST L E V E N levensverzekering Huishoudbeurs geopend met een concert KAPPIE EN DE DING-DONG Maandag 28 maart I960 ZEEUWSCH DAGBLAD Mannetje Glaasje Kir Rode petjes FLITS GORDON in het heelal INieuwe burgemeester seis. 5. 10. 20 en 25 Pf.. zijn uitgege- voor Bcrgen-N.H. \V. Brouwer overleden Eliennaeni.ITai Schuman voorzitter af van Europese parlement DE TINTELS j Jack Dunkley liiiinniniiiHimmiHiHuiiiitiiiii Historisch museum voor Amsterdam Intrede kand. van Egmond in Tholen en Poortvliet i Bag. 4 ZE ZIJN WEER OP WEG, DE HELDEN VAN ZELFBEHEERSING, VAN HET INGEHOUDEN GASPEDAAL, VAN DE DRUPPELTJES BENZINE; VOOR HEN GEEN GEJAKKER, MAAR EEN UITGEKIEND GEMIDDELDE, WANT DIT IS DE RALLY, WAARIN DE WIJSHEID DOOR DE ZUINIGHEID NIET BEDROGEN WORDT BOUILLON Heel zuinigjes met een auto door Frankrijk rijden zonder te denken aan de heer Nikita Kroesjtsjef, dat gaat niet. De gast uit Rusland heeft in het land van generaal de Gaulle zijn stempel gedrukt op een poging, die door honderdvijftig mensen uit vijf landen wordt ondernomen. Die poging is: Wie heeft, tussen het Franse Dijon en het Deense Kopenhagen, voor zijn auto liet minste benzine nodig? En het antwoord op die vraag komt op de voorlaatste dag van deze Zaterdag was het dat uw dienaar zich naar Dijon spoedde, omdat door de organisatoren van deze zuinig- heidsrit die stad als startplaats was aangewezen. Aan de Belgisch-Franse grens niet alleen de douanemensen van altijd. Nee, nee, heren in bur ger, politieheren die de grootste in teresse hadden voor paspoorten en bagage. Ik zelf mocht het bij de pas poortcontrole laten, maar van vele grensoverschrijders werden alle kof fers en tassen tot op de bodem doorzocht. van de ondergrondse geweest en in die functie kan het wel, ziet u". I Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Al gaan de poorten van de huishoudbeurs in het Amster damse R.A.I.-gebouw eerst vandaag voor het publiek open, de officiële opening van dit jaarlijks terugkerende evene ment voor de Nederlandse huisvrouw vond reeds gisteren plaats. Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de beurs gebeurde dat ditmaal bovendien op een heel ongewone wijze. In het Amsterdamse concertgebouw werd gisteren namelijk een speciaal con cert gegeven, waarbij mevrouw H. A. Toxopeus-Ufkes, de echtgenote van mi nister uit. E. H. Toxopeus, de beurs, die voor de vijftiende maal wordt ge houden, voor geopend verklaarde. Uitvoerenden van het huishoudbeurs concert waren: Het Promenade Orkest, onder leiding van Hugo de GrootAukje Karsemeyer, sopraan en Bert van 't Hoff, tenor. Op het programma stonden na de Jubileum Mars van Hugo de Groot, onder andere verschillende ope- Misschien weet u het nog van vo rige jaren dat deze zuinigheidsrit voor automobielen door de Konink lijke Deense Automobielclub wordt georganiseerd en dat in vier andere landen de autoclubs meedoen. Het geheel is dit jaar herdoopt van zui nigheidsrit in „Caltex Performance Test" en als u dat leest dan zal het voor u geen geheim meer zijn wie de geldschieter van deze sportieve pres tatie is. In Dijon was het een heerlijk feest. De plaatsvervangend burgemeester van deze stad is de deken Felix Kir. Een geestelijke dus en tegelijk iemand die zijn mannetje stond in het verzet tijdens de laatste oorlog. Even in de 90 jaar is hij en hij weet alle pret tige dingen in dit leven op juiste waarde te schatten. Want hij en nie mand anders is het die een wijn „uit vond" die nu zo bekend is dat u overal een „glaasje Kir" kunt be- bestellen. .,De stad Dijon vindt het zo prettig dat wij alle rijders graag een receptie aanbieden", sprak hij in het stadhuis. Links en rechts hingen de versierin gen al. want vandaag komt de heer Kroesjtsjef er op bezoek. „Die moet ik ook ontvangen", aldus deken Kir. „Als geestelijke mag ik dat niet doen, maar o la la ik ben ook kolonel Op dat moment, terwijl de grote zaal van het raadh/uis bezet was door de ruim driehonderd mensen die met deze prestatierit naar Kopenhagen te ma ken hebben, kwam er ergens door een deur een aardig in de olie zijnd man netje binnen, gestoken in kleren die men zo een vogelverschrikker zou kun-» nen aantrekken. Badend in zijn wolken van knoflook en alcohol ging het mannetje op één hand staan maakte salto's, bleef op zijn hoofd balanceren en deed allemaal dingen die bepaald ongewoon zijn tij dens een officiële receptie in een stad huis. Vervolgens nam hij zijn petje, ging rond en haalde een aardige oog9t aan franks op. Niemand die hem wegjoeg en niemand die het gek vond. I Het was ten slotte geen Den Haag EE of Assen, maar Djjon, waar vandaag Kroesjtsjef komt en daar schijnt dat allemaal te kunnen. SE Onder de rijders in die zuinig jes-aan- rally komt men verscheidene bekende namen tegen. Ook die van Mans Gatsoni- des (links) en van Piet Jetlen (met zijn vrouivMen mag verwachten dat zij zeker mede de uitslag in Kopenhagen zullen bepalen bezoek?" De waarnemer schudde heftig van neen. Hij was een politie-inspecteur uit Den Haag. En daar dragen ze heel weinig rode petjes 36 Moesten we hieruit dan opmaken dat de hakenkruisers van de Mesza- ross+raat helemaal tot Let hoofd kwartier van Tsjernitsjev waren door gedrongen om de Zweedse diplomaat te vermoorden? Weer wat later kreeg ik de lucht van eén zeker voorval. Mijn zegs man vertelde me dit onder all-: voorbehoud, maar bij navraag Ve- kén zijn woorden waar te zijn. Me vrouw "ther, de vrouw van de mi nister buitenlandse zaken van Zweden, was op bezoek geweest bij mevrouw Kolontai. de befaamde am bassadrice van de Sowjetunie in Stockholm. Mevrouw Kolontai ontving haar gast uiterst vriendelijk in haar villa bij Satjobaden, en het gesprek ging over alledaagse dingen. Tegen het eind van het bezoek verliet de Russi sche diplomate even dit oninteres sante terrein, en zei als terloops dat Raoul Wallenberg in Rusland was. Hij maakte het goed en er was geen enkele reden om zich ongerust te ma ken. Later vertelde dezelfde mevroLiw Kolontar aan mevrouw Von Dardel, de moeder van Wallenberg, dat haar zoon het uitstekend maakte. En weer vroeg ik me af: moeste we dan werkelijk geloven dat de ha kenkruisers van de Meszarosstraat helemaal naar Rusland waren ge gaan om Wallenberg te achtervolgen en hem te doden? Men had alle reden zich af te vra gen waarom deze man, die tiendui zenden medemensen had gered en al leen maar dank en erkentelijkheid verdiende, zich in de Sowjetunie be vond, afgesneden van de zijnen, om onverklaarbare redenen zwijgend. In Stockholm en in Boedapest ver wachtte iedereen dat de Russen nu toch eindelijk wel eens een verkla ring zouden geven. Maar de Russen Hij vertelde de Zweedse journa list dat Russische officieren op de weg van Boedapest naar Debrecen bebloede kleren hadden gevonden. Men veronderstelde dat een naziben de door de Russische linies was ge drongen op het moment dat Wallen berg daar voorbij kwam, en dat ze hem en de soldaten die hem bege leidden hadden gedood. Daar de verslaggever een ietwat sceptische houding aannam, werd de Hongaarse gezant boos en hij zei: „Wallenberg was een dappere kerel, maar na de bevrijding van Pest wil de hij zich te veel bemoeien met dingen die hem niet aangingen." En somber voegde hij eraan toe: „Hij is dood; hij moet dood zijn." Een poos later trad Vilmos Böhm af en vroeg in Zweden asiel. Men zou kunnen denken dat deze man, wiens bedoelingen zeker niet oneer lijk waren, verder niets wist omtrent Wallenberg. Niettemin betekende zijn verklaring een sleutel van het raad sel. We moeten ons even verplaatsen naar de tijd toen Hongarije pas door de Russen was bezet. De Russep ar resteerden mensen, dat is een feit, maar wie arresteerden ze eigenlijk? In de eerste plaats iedereen die hiefden "zich °s~til7'"zij"zwegen "lïëvër een Duits of Hongaars uniform droeg: dan toe te geven dat ze een vergis sing óf een wandaad hadden be gaan. Men hoorde niets meer over de zaak tot 28 juni 1946, toen Vilmos Böhm, de Hongaarse gezant in Stock holm, een Zweeds journalist een in terview toestond. Vilnius Böhm was in 1919 hoofd van de Hongaarse Com mune geweest, en op aandrang van de Russen was hij in Zweden be noemd. Uiteraard was hij dus Rus- verder alle mensen wier namen voor kwamen op van te voren opgemaak te lijsten, en die door leden van de politieke politie, herkenbaar aan hun met paars afgezette petten, uit hun huizen werden gehaald, en tenslotte allen die zich tegen hen verzetten. Maar Wallenberg behoorde tot geen dezer categorieën. Bij tienduizenden arresteerde men ook doodgewone burgers, die rustig aan het werk bleven, of die op straat sischgezind, maar toch had hij een plots neus aan neus kwamen te staan zekere geestelijke onafhankelijkheid weten te bewaren. met een Russische patrouille, die hen minzaam uitnodigde voor een „ma- linki rabot" (een karweitje), waarop ze in vrachtauto's werden gestopt. Een paar weken later werkten ze dan op de hellingen van de Oeral. Ik heb zelfs een man uit Boedapest gekend die op een februarimorgen in 1945 brood ging halen en pas weer thuis kwam in de loop van de zomer van 1948, nadat hij ruim drie jaar had doorgebracht in een kamp bij het voormalige Nizjni-Novgorod. Redelijk gesproken kon Wallen berg niet tijdens een razzia zijn ge grepen. En zelfs indien dit gebeurd zou zijn, zelfs als een Kirgiezenser- geant. op jacht naar leeglopers, doof zou zijn gebleven voor zijn verkla ringen. Wallenberg sprak uitstekend Russisch en als er een Russisch of ficier in de buurt zou zijn geweest zou hij onmiddellijk zijn vrijgelaten. Hij zou zich er «wel uitgepraat heb ben. Had hij dit ook niet reeds op andere kritieke momenten gedaan, en had hij zich niet uit zoveel andere moeilijke situaties weten te redden? Of kon hij het slachtoffer zijn ge worden van de „individuele activi teit" van een overijverig officier van de contraspionage en hadden de Rus sen, die zich er wel voor hoedden een lid van de politieke politie tegen zich in te nemen, hem vastgehouden, in strijd met alle recht? Ook deze veronderstelling was niet te analyseren. Op 13 of 14 januari had de Zweed se diplomaat een onderhoud gehad met generaal Tsjernitsjev, en er wa ren nog geen achtenveertig uur ver lopen of de Russische minister van buitenlandse zaken was op zijn geval attent gemaakt. De hoge autoriteiten van de Sowjetunie waren dus wel degelijk op de hoogte. (Wordt vervolgd) ELliflIliUtlimilllllllllilif door En gistermiddag gingen we dus van start om één uur precies. Onder een stralende lucht en een warme zon. j zr Door een heerlijk landschap, richting Saint Dizier en later via Reims naar Bouillon, net over de grens in België, j rnUilUlllillllillUHItllllf Nu ik hier zit moet ik nog denken aan de escargots, of te wel de slakken, die ik in Dijon gegeten heb en die weer, als vanouds, geweldig waren. Maar die liggen alweer 422 kilometer achter ons. Net z:o als die vraag van een Franse journalist. Hij nag in Dijon de rode petjes, die dit jaar voor het eerst de hoofden sie ren van de waarnemers. Dat zijn de mensen, die in elke auto naast de chauffeur zitten om tijdens de rally toe te zien dat hij niets doet dat vol gens cle regels niet mag. Wel, die rode petjes en de aanstaan de komst van de heer Kroesjtsjef, dat alles inspireerde die Fransman om te informeren: „Bent u misschien lid van een Russische afvaardiging, voor het LUXEMBURG. Op 7 april zullen twee postzegels worden uitgegeven, ge wijd aan het Wereldvluchtelingen jaar. De zegel van 2.50 fr. (oranjegeel en leiblauw) stelt voor vluchtelingen die om gastvrijheid smeken en die van 5 fr. (leiblauw en lichtviolet) een bijbelse scène „De vlucht naar Egypte". De zegels zijn in Nederland gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. LIECHTENSTEIN. In Liechtenstein verschijnen sedert dertig jaar luchtpost zegels. Dit feit is aanleiding tot uitgifte (op 7 april) van een serie, bestaande uit vier luchtpostwaarden. n.L 30, 40, 50, en 75 rp. De zegel van 30 rp. ver toont een helikopter Bell 47J; op de overige waarden komen verschillende - ,typen straalverkeersvliegtuigen voor. en operettefra&menten. ballet- en zi-jzo ziet men op de 40 rp. de Boeing 707, geunermuziek. op 59 rp Convair 600 en op de 75 rp. de Douglas DC—8. ivy 1 OOST-DUITSLAND. Vier postze- C ven voo" jeugdcongres is een serie van vijf waar den in drie verschillende tekeningen uit gegeven. Op de zegels komen symboli sche voorstellingen voor: 15 5 sen, 20 4- 10 sen50 -+ 25 sen, 75 J- 35 sen FRANKRIJK De 100ste geboortedag van de historicus Pierre de Nolhac (18591936) is herdacht door de uitgifte van een postzegel van 0.20 fr. met zijn portret. IJSLAND Een nieuwe frankeerze gel van 25 kr. is in omloop gebracht met als voorstelling de IJslandse valk. De zegel is gedrukt in de natuurlijke kleuren "van de vogel. ven voor de Olympische zomer- en win terspelen. De volgende takken van sport komen er respectievelijk op voor bok sen, hardlopen, skispringen, zeilen. De ,5 pf. is een sperwaarde. GRIEKENLAND. Honderd jaar ge- BERGEN. De heer L. J- de Ruiter, leden werd de nationale dichter Kostis nu nog burgemeester-gemeentesecreta-:^>a^a)rPas ')8591943geboren. Ter her- Van onze correspondent ris van de gemeenten Kuinre en Blan-1 i,n?n rin8 ilier®an 's een postzegel van kenham aan de vroegere kust van de dictlter' ®frt°?nT dr. uitgekomen, die het portret van r» l. - ,oe dichter vertoont. Overijssel, is benoemd tot burgemees- VERENIGDE NATIES. Ter ere ter van Bergen (Nh.). Hij volgt burge- van de Economische commissie voor meester Huygens op, die Bergen na on- Azië en het verre oosten, een van de enigheid met de raad heeft verlaten, regionale commissies van de Economi- De heer De Ruiter die lid is van de sclle en sociale raad van de Verenigde Partij van de Arbeid, is in 1919 inNat'es op 11 april twee postzegels faTreerf^n "X T T" recretarieen en aan het departe-1 stelling komt er op voor: een stalen ment van sociale zaken gewerkt. Hij I bint met het opschrift ..Towards econo- had een werkzaam aandeel in het ver- mie development" (naar economische zet tijdens de tweede wereldoorlog. 1 ontwikkeling) hangt boven een kaart van „Van het Saksische land naar het Azi® 011 het V0rre oosten. Het is voor westen is een hele stap", zei de heer ??Lsle maaI in de geschiedenis van De Ruiter maar wii zullen het wel UNO-postzegels. dat de zegels zijn kfaren - Hij'£eft m zij™vijftien jaren ^trge7°erd 'n -eerkleurendruk (fotogra- lange loopbaan als burgemeester nooit FRANKRIJK In de koerserende se- moeiiijkheden gehad met de raad. rie frankeerzegels is een zegel van, 0-30 fr. (geelbruin, rood en blauwzwart) verschenen met als voorstelling het mu- w F» 11 seum van kunst en industrie te Saint-1 OOST-DUITSLAND Ter herdenking j collectie Dreesmann is aanleiding ge- van drie in het concentratiekamp Sach- worden een nieuw historisch museum in senhausen vermoorde anti-nationaal-so-Amsterdam te stichten. Op initiatief van VLAARDINGEN. Op 79-jarige leef- cialisten zijn drie postzegels in circula- de burgemeester is de Stichting tot be- tijd Is zaterdag de heer YV. Brouwer tie gebracht: 5 5 pf. Lothar Erd-j vordering van de inrichting van een die een kwart eeuw directeur is geweest mann (1888—1939). Ernst Schnelier (1890 nieuw historisch museum opgericht. De- van de N.V. visserijmaatschappij Piscator1944) en Lambert. Horn (1899—1939). ze heeft op de veiling, jeadviseerd door STRAATSBURG, (A.N.P.) Robert 5 Schuma,n, de 73-jarige voorzitter van g het Europese parlement, heeft besloten zich niet herkiesbaar te stellen als van-|S daag in het Europese parlement de| voorzitterskwestie aan de orde komt. De christen-democratische fractie heeft besloten in zijn plaats de Duitser Hans Furler kandidaat te stellen. Men verwacht dat deze met ruime meerder* heid zal worden gekozen. Furler is de laatste voorzitter geweest van de as- semblée van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, die in het Europe se parlement is opgegaan. Schuman, wiens gezondheid de laat ste tijd te wensen overlaat, heeft de functie van „raadgevend voorzitter" aangeboden gekregen als erkenning van i zijn Europese verdiensten, maar hij j heeft verklaard op deze benoeming geen prijs te stellen. AMSTERDAM. De veiling van de Van een onzer verslaggevers overleden. Zijn overlijden kwam kort HONGARIJE Verschillende motie- na een operatie! ven van Hongaarse kant uit Kiskunhalas De heer Brouwer beeft in het maat- whappeliike leven in Vlaardingen jaren lang een belangrijke plaats ingenomen. Tal van instellingen kwamen dank zij zijn streven tot stand en ook het verenigings leven heeft veel aan hem te danken. zijn afgebeeld op een serie van acht waarden: 20, 30. 40. 60 filler en 1. 1.50. 2 en 3 forint. prof. dr J. Q. van Regteren Altena. een niet onbelangrijk aantal schilderijen zilverwerken, kunstvoorwerpen en cu riosa gekocht, die alle betrekking heb ben op Amsterdam. Een gebouw, waar de collectie aange- 48 Met grote zorg richtte de boord- INDONESIË Ter gelegenheid van vuld met gemeentebezit kan worden I schutter van de Groot-Mogol zijn ka> hel in Bandoeng gehouden Indonesisch I geëxposeerd, is nog niet aangewezen. 1 Advertentie non op de wegvarende Kraak. „Zij lichten het anker tegen het be- 'vel van de Verheven Groot-Mogol in," (mompelde hij. „Dat is een gewelddaad, die gestraft moet worden. Daarbij heeft de barbarenkapitein de hofvleiers over boord geslagen cn ook dat moet ge wroken worden! Jammer, dat ik aan één schot voldoende heb..." Maar zelfs dat ene schot was niet voor hem weggelegd. „Ongelukkige! Weg met dal kanon!" riep de Groot-Mogol hem toe. „Ge wilt toch niet schieten, zolang da Onster felijke DingDong daar nog aan boord is? Dat is een oneerbiedigheid, die kan worden gestraft met de krokodillenvij ver!" Op dat ogenblik echter, was iemand anders op het punt dezelfde oneerbie digheid te begaan. Dat was Overste Lont tot Kruitvat, die met zijn bootje ongeduldig had liggen wachten tot de Kraak eindelijk zou wegvaren. „Aha., nou komt mijn kans!" grijns de hij, terwijl hij zijn torpedo in ge reedheid bracht. „Zodra ze wat uit de buurt zijn, zal ik die vogel voor eens en altijd afleren mijn plannen in de war te sturen. Ik laat mij het 'Oog van de Nacht' niet zo gauw ont gaan...!" Voorzichtig begon hij de Kraak op een afstand te volgen. Het was alleen vervelend, dat de barkas van de Mogol hetzelfde deed. THOLEN. Na een vacature van anderhalf jaar hebben de Gereformeer de kerk van Tholen en Poortvliet weer een eigen predikant gekregen in kan didaat J. C- van Egmond uil Rijnsburg. In de morgendienst werd hij in het ambt bevestigd door ds. L. v. d. Linde uit Rijnsburg, die zijn tekst voor de prediking had gekozen uit Johannes 13 vers 20. In de avonddienst deed ds Van Egmond zijn intrede met een preek uit Hebreën 12 vers 1 en 2. Na de prediking werd hij toegespro ken door ouderling Lindhout namens kerkeraad en gemeente. Op zijn ver zoek zong de gemeente staande ds. Van Egmond Ps. 119 vers 9 toe. Daarna voerden het woord ds. Ph. Stoffels uit Rilland, namens de classis Tholen, ds. J. den Hoed namens de Hervormde Gemeente en tevens als afgevaardigde van alle plaatselijke kerken en wethou der Jansen namens het gemeentebe stuur, Des middags heeft ds. Van Eg mond zijn intrede gedaan in de Geref. kerk van Poortvliet.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 2