Prinses Beatrix duizenden voor ging eerste in Floriade IN OOSTERLAND WORDT DEMOCRATIE VERMOORD Opsporing verzocht! Met forse slagen nadert Lourmais Rotterdam Bij de politie wacht jonge mensen een mooie taak KROESJTSJEF TEVREDEN MAN IN ARBEIDERSWIJK LENTEREGEN OP FLORIADE Oud-wethouder protesteert Jongetje van school geplaagd - moeder voor de rechter Messentrekkende muiters voor Dordtse rechter Goede sfeer bij Parijse besprekingen Luchtreisje Een totaal TIEN JAAR MET ACHTER STUUR OOK KONINGIN OP ZWEEDSE TROON Belgische bioscopen zijn gesloten K.L.M. opent dienst op Saoedisch Arabic Brand op sloopsehip KNOFLOOKCONFLICT IN APELDOORN BIJ BAL, OPVISSEN VERDRONKEN Zaterdag 26 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Van onze correspondent DORDRECHT. De officier van justitie bij de rechtbank in Dordrecht, mr. J. P. v. d. Meulen, heeft gister morgen zware straffen geëist tegen de twee jeugdige matrozen L. J. van E. uit Middelharnis en J. de B. uit PARIJS (Reuter, AP) Voor' Gelegenheid zich in het openbaar Ihet eerst sinds zijn aankomst in ,e uiten kreeë de premier van de rondwandelingen over het terrein. Er merking die zij zich daar liet ontval-! bood de heer Oertemans de Prinses een Utrecht Zij hadden op 18 augustus VOPiaP premier Kroesi- Sowjetunie «'eer volop aan een lunch, viel wat regen zodat er even een para-ilen Weliswaar was het toen nog heiig presse-papier aan met een in kristal ge- van het vorige jaar muiterij gepleegd rdrUb voeiae premier ^loeAl hem aangeboden door de diplomatieke was het toen nog heiig,! presse-papier --.O..o-.-.....0 Z1i de 0iu. maar het uitzicht op Rotterdam, op de etste afbeelding gesloten hekken van de Floriade, lsiu'stuin"ên'%ervölgens"de" Koningshof.stad en °P de havens, was er niet min-1 de internationale tuinbouwten-! "Wat zi->n die Prachtig!" zei zij daar der imposant om. Prinses Beatrix Vnnr dz, pluie moest worden ontrold v oor ae nog Vol belangstelling bekeek van de Euromast. t Uinn to j- terwijl zij zich bij de waterpartij over opgetogen en toen even later, schuch- toonsteiling te noueraam cueieen weelde van orchideeën boog. .ter nog, een lentezonnetje van achter Toegejuicht door de eerste Floriade- daar tot 25 september een mag- Lanf® het gebied van de vaste planten;de wolken te voorschijn kwam om hetjbezoekers netische invloed op het vreemde- lingenverkeer belooft te zullen oefenen, dromden gistermorgen welkomd door de heer H J Oerlemans Ji S V V. d Als eerste plaatste zij haar naam in het Iplatform °m ook. dat WIJdsere Pana" al omstreeks tien uur honderden nieuwsgierigen, die in het bezit van doorlopende toegangsbewij zen het uur verbeidden dat de suppoosten de toegangshekken zouden openzwaaien. Dat geschiedde stipt om half elf. Aan de rivierzijde van het veertig hectaren grote tentoonstellingsterrein, in een feestelijk opgesmukt ontvangst- centrum, had op dat moment prinses Beatrix een handel overgehaald en met heldere stem de Floriade voor ge opend verklaard. Met dat handel stelde de Prinses een op het Voorplein opgestelde zand loper in werking, een symbool voor de wenteling der tijden en tegelijk een aanduiding dat de tuinbouw in het verleden wortelt. Op hetzelfde ogenblik dat in het ont vangstcentrum de Marinierskapel net Wilhelmus inzette stroomden door de met wapperende vlaggen versierde hoofd ingang de eerste duizend bezoekers het tentoonstellingsterrein op. En het tweede duizendtal volgde dra, want ook al waren de weersomstandig heden van deze eerste Floriade-dag met bijster gunstig, toch wilden duizenden tot de eersten behoren. Prinses Beatrix werd bij het ontvangst centrum verwelkomd door mr. G. E. van Walsum. burgemeester van Rotterdam, mr. J. Klaasesz, commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland en door dr. A. J. Verhage. algemeen voorzitter van het Floriadebestuur. Diens dochtertje, de elfjarige Lidy Verhage, bood prinses Beatrix een boeket Floriade-rozen aan, een gloednieuwe variëteit van de Ameri kaanse Montezuma-roos. De Prinses had kennelijk gerekend op een voorjaarsdag: zij droeg een blauwe japon, met hoed en schoenen in dezelfde kleur en een pastel-kleurige lichtblauwe mantel. Ter herinnering aan de door haar ver richte opening van de Floriade bood dr. Verhage haar een in zilver gevatte zand loper aan met een op de omrandingen gegraveerde tekst van Jan Engelman: De tijd gaat ijlings, pluk de dag, strooi bloemen en ontplooi uw vlag. Tal van ambassadeurs en andere ver tegenwoordigers van vreemde mogend heden, alsmede vele leden van het inter nationale ere-comité onder voorzitterschap van minister-president prof. dr. De Quay, woonden de openingsplechtigheid bij. wandelde prinses Beatrix wandelde het gezelschap vervolgens naar i uitzicht nog ruimer te maken maakte ^an§s Heerenhuis met de fraaie renais- de Euromast waar de Prinses 4erd ver-"y een keer de rond^ne over h,® ?ancetui" "aar h<* sta«°" va" d* zweel" welkomd dnnr d» w t l V i een Keer ue rona^ang over n-o baan waar zy zich met dr. Verhage in scheepte voor een luchtreisje naar het voorplein van de Ahoy'hal. In deze hal en in de aangrenzende Energiehal werd ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Kon. Alg. vereniging van bloembollencultuur een „feest der bolbloemen" aangericht, de grootste bin- nen-expositie van bolbloemen ooit ter wereld vertoond. Prinses Beatrix genoot zichtbaar van deze geurende kleurenpracht. Op haar verdere rondwandeling be zocht zij voorts nog de afdeling bomen, bloemen en planten uit de Bijbel en pre cies om half een beëindigde zij haar bezoek aan de Floriade. gastenboek, waarna zij zich met de lift jrama °P kaar te laten inwerken. daar het mast begaf om pas daarna volgde zij haar gastheren nemen. rama in ogenschouw .e i naar ^et enige meters lager gelegen res- n taurant, waar de koffie werd gepresen- Geweldig, zeg!", was de eerste op- teerd. Ter herinnering aan haar oezoek In zijn openingswoord herinnerde dr. Verhage er aan dat de Nederlandse tuin bouw in samenwerking met de gemeente Rotterdam de Floriade organiseerde onder auspiciën van de Association internationale des producteurs de l'horti- culture. De tentoonstelling beoogt niet alleen tot uitdrukking te brengen wat de tuinbouw voor de voedselvoorziening be tekent, maar ook wat deze betekent voor het geluk en de welvaart der volken. Alles is gedaan om in zes maanden tijds in grote afwisseling de ontwikkeling van de tuinbouw te tonen. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de ge hele tuinbouw op deze intense wijze in een tentoonstelling heeft samengewerkt. De Nederlandse tuinbouwraad en de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde hebben daarbij veel steun ondervonden van de gemeente Rotterdam en van vertegen woordigers van het Rotterdamse bedrijfs leven en de heer Kleiboer slaagde erin deze tentoonstelling werkelijk tot één geheel te maken. Voorgegaan door dr. Verhage maakte prinses Beatrix met haar gevolg twee Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. De officier van jus titie bij de rechtbank te Dordrecht heeft gisteren de zwaarst mogelijke bijkomen de straf tien jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid naast als hoofdstraf een maand gevangenisstraf geëist wegens autorijden onder invloed van al cohol. De eis werd uitgesproken tegen de 38- jarige Dordtse tekenaar J. N. De of ficier baseerde zijn eis op de overwe ging dat de man zijn hele leven al el lende heeft gehad van de alcohol en dat niet alleen de maatschappij, maar ook hij zelf daartegen moet worden be schermd. aan boord van het motorschip Mar- tsjef van de Sowjetunie zich he- pers Daar verkondigde hij dat Rus- tinistad in de haven van Hamburg. lemaal op zijn gemak. Dat was land helemaal niet van plan is een De twee jonge zeelieden hadden tij- 'gisteren tijdens een kort bezoek wig te drijven in het westelijke front aan een eenvoudig huis in de Rue nu de topconferentie in zicht is. Ons j i voornaamste doel bij het topoveileg, Marie Rose, dat staat in een ar- ajdus Kroesjtsjef is het vinden van beiderswijk in het zuiden van de Franse hoofdstad. In dat huis ROTTERDAM Op giro 5261 van de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Rotterdam is tot dusverre voor de slachtoffers van de aardbeving in Agadir een be drag van ruim 34.000 gulden gestort. Er is voorts vijftien ton meel, melk, suiker en kleding naar Marokko ge zonden. Een heel zacht en mild voorjaars regentje viel op de Floriade toen zij met plechtig vertoon gistermorgen werd geopend Prinses Beatrix be schermde zich met haar parapluie. De algemeen voorzitter van de Flori ade, dr. A. J. Verhage, die haar over de tentoonstelling rondleidde hield de parapluie nog maar over de arm en het hoofddeksel in de hand. Parlement overweegt: Van onze correspondent STOCKHOLM Zweden zal waar schijnlijk na Nederland, Engeland en Denemarken het vierde land in Europa worden, waar een koningin de troon zal mogen bestijgen. Op het ogenblik houdt een door het parlement inge stelde commissie zich daarmee bezig. Deze commissie wil er ook toe ko men. dat onbeduidende zaken niet meer aan de koning behoeven te wor den voorgelegd. Van goed geïnfor meerde zijde wordt meegedeeld, dat het merendeel van de commissie voor de invoering van de vrouwelijke troonsopvolging in Zweden is. Dit zal in de praktijk bij de eerstvolgende gelegenheid van het bezetten van de Zweedse troon in het geding komen, daar prinses Margaretha, die 26 jaar oud is, twaalf jaar ouder is dan de in 1946 geboren kroonprins Carl Gustaf. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Het merendeel van de ongeveer 1600 Belgische bioscopen heeft gisteren de deuren voor een week gesloten. Onze krant heeft reeds op 11 maart bericht dat de bond van bioscoopexploitanten dit plan had. De bioscoopstaking is een protest tegen de „onbillijke belastingheffing"'. De bioscopen betalen, buiten de om- zet- en inkomstenbelasting, een „weei- detax" die varieert van 15 tot 23 pro cent. dens de reis naar Hamburg al moei lijkheden met de nieuwe stuurman veroorzaakt. Na een avond drinken hadden zij getracht met messen gewa pend de deur van de hut van de stuur man, die hij uit voorzichtigheid op slot had gedaan, te forceren. Toen dat niet lukte sloegen zij een ruitje in en bedreigden de stuurman daardoor met hun messen. Weerspannig Tegen Van E. eiste de officier twee maanden gevangenisstraf. De B„ die al een lang strafregister bezat, hoorde vier maanden tegen zich eisen. Van E. toonde zich op de zitting zeer weer spannig en weigerde aan een eis tot schadevergoeding van de scheepseige naar te voldoen. Hij werd na raadka mer terstond gevangen genomen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Op 27 april zal de K.L.M. Jeddah in Saoedisch Arabië in haar luchtnet opnemen. Een van de diensten op Kairo, die via Düsseldorf, Wenen, Istanboel en Ankara wordt gevlogen, zal worden doorgetrokken naar Jeddah bij Mek ka. De nieuwe dienst zal met toestel len van het type Lockheed Electra worden gevlogen. De reis van Am sterdam naar Jeddah zal veertien uur duren. een gemeenschappelijke taai. „We dienen ons te verheugen nu de koude oorlog ten einde loopt", zei hij. Voortbordurend op het thema Duits land, riep de Russische eerste-minister nog eens op tot het sluiten van een vredesverdrag met de beide delen van dat land. De sfeer aan de lunch en tijdens het vraag en antwoord spel na afloop was veel minder gespannen dan tijdens soortgelijke bijeenkomst in Ame rika, toen Kroesjtsjef daar vorig jaar was. Hij bleek niet gemakkelijk te irriteren ditmaal en wond zich zelden op. Iets nieuws leverden zijn ant woorden overigens niet op. In het gebouw van de Franse Munt opende de Russische premier gister- I middag een Frans-Russische tentoon- woonde de grondlegger van de Sowietunie, Lenin, van 1909 tot 1912. Duizenden communisten bejubelden Kroesjtsjef van ganser harte in het nauwe straatje waar Lenins huis aan staat. Ze juichten en zongen en wuif de Russische premier, die er kennelijk plezier in had, toe met rode vlagge tjes. Op het balkon van de tweede verdieping nam Kroesjtsjef de hulde van het publiek dat zich op straat verdrong, in ontvangst. GROOT FEEST Naast hem stonden de hoogste leiders van de Franse communistische stelling van documenten. Een arbeider partij, die zich deze kans niet lieten bood hem daar een gouden munt aan ontglippen, om te delen in de hulde dje speciaal voor deze gelegenheid van hun kameraden aan de gast uit was geslagen. Een zijde van de munt de Sowjetunie. Maurice Thorez en i draagt de beeltenis van de Russische Jacques Duclos omhelsden de premier, premier, de andere zijde afbeeldingen zoals dat onder de topfiguren van hei van enkele typische Parijse gebouwen. communisme gebruikelijk is, tot groteJ— vreugde van de feestende menigte, Een regen rode bloemen daalde op Kroesjtsjef en zijn vrouw Nina neer. De derde dag van Kroesjtsjefs be zoek aan Frankrijk begon gistermor gen met besprekingen met generaal de Gaulle en enige adviseurs. Ditmaal vooral over economische en culturele onderwerpen. OOSTERLAND (A.N.P.) De heer M. J. Zeijler, oud-wethouder van Ooster- land, heeft beroep aangetekend tegen het besluit van de raad om de nieuw be noemde raadsleden M. Stouten, J. P. van der Maas en J. op 't Hof toe te laten als lid van de raad van de gemeente Ooster- land. De heer Zeijler grondt zijn bezwaren op het feit, dat in de raadsvergadering van 18 maart, waarin over de toelating werd beslist, niet is gehandeld overeen komstig het reglement van orde voor de raad. Volgens dit reglement moet voor het onderzoek van de geloofsbrieven van nieuw benoemde raadsleden een com missie van onderzoek worden benoemd bestaande uit drie leden. In de vergade ring waren slechts de twee aangebleven raadsleden voor de S.G.P. aanwezig. De commissie van onderzoek werd daarom gevormd door deze twee leden. Bovendien is volgens de heer Zeijler niet gehandeld overeenkomstig de geest van de kieswet. Volgens deze wet is het formeel mogelijk, dat opengevallen plaat sen worden toegekend aan andere par tijen, zoals nu in Oosterland is gebeurd, maar het kan niet de bedoeling van de wet zijn, die in het leven is geroepen om een evenredige vertegenwoordiging, dus een democratisch bestel te krijgen, dat „maar een aantal mensen bij elkaar wordt gezocht, die bereid zijn lid van de raad te worden." „Van een vertegenwoordiging van de bevolking is op die manier geen sprake meer In Oosterland wordt op deze wijze de dempcratie vermoord met de Kieswet in de hand", aldus de heer Zeijler, die gisteren zijn bezwaarschrift heeft inge diend. een vredesduif en een Russische kunst maan. Tijdens de rondgang over de ten toonstelling liet Kroesjtsjef zich de kans niet ontgaan enige arbeiders die stonden toe te kijken de hand te schudden. Ook liet hij zich toejuichen door de menigte die voor het gebouw was samengestroomd. De dag van gisteren eindigde voor Kroesjtsjef even glorieus als ze be gon. Hij woonde een galavoorstelling in de befaamde Opéra bij, gekleed in een gewoon donker costuum. Zijn gastheer, president de Gaulle, was onberispelijk in rok. Grote menigten juichten Kroesjtsjef hartelijk toe op de Avenue de l'Opéra, toen hij samen met de Gaulle naar het operagebouw reed. SCHOONHOVEN Op het schip de Signe, dat voor de sloop is aangekocht door een Utrechtse ijzerhandel, .heeft gisteren omstreeks het middaguur een felle brand gewoed. Het schip lag tijdelijk voor Schoon hoven, omdat er een stuk van de bovenbouw moest worden afgebrand voordat het onder de brug bij Vianen door kon. Drie slopers gebruikten daarbij snijbranders. Vonken van die apparaten hebben de brand vermoe delijk veroorzaakt. Doordat in het verblijf van de be manning nog veel brandbaars was, sloegen de vlammen in korte tijd hoog boven het schip uit. Enkele flessen acetyleen konden op tijd Worden ver wijderd. APELDOORN Een zevenjarig jongetje in Apeldoorn, dat om gezond heidsredenen elke dag een hoeveel heid knoflook moest eten, is om de geur die het op school verspreidde door zijn medeleerlingen en de onder wijzer zodanig gemeden, dat de moe der haar zoontje thuis hield. Het ge volg voor de moeder was dat zij voor de kantonrechter moest verschijnen wegens overtreding van de leerplicht wet. De rechter kon evenals de offi cier van justitie de moeilijkheden van de moeder wel begrijpen. De vrouw werd van alle rechtsvervolging ont slagen. De moeder zweert bij de kracht van allerlei zgn. natuurgeneesmiddelen. Haar zoontje lijdt aan een ziekte waarvoor de huisarts al jaren geleden het dage lijks gebruik van tien gram knoflook IJSSELMONDE „De Noord zat vol muziek, ik hoorde Mozarf' zei Li- liane Lourmais gisterochtend toen het Franse kikvorsenechtpaar in IJssel- monde de wal opklauterde. Haar man die vandaag in Rotterdam zijn 1200 kilometer lange zwemtocht door de Rijn hoopt te beëindigen, was even op gewekt als zijn vrouw. Hij gaf toe. dat hij na de vele moeilijk heden, die de Rijn had opgeleverd, met enige zorg tegen de Noord had opgekeken. „Ik moet het voor een belangrijk deel van de stroom hebben en ik weet maar al te goed hoe karig juist de Noord met stroom kan zijn. Vandaar dat ik geen risico heb genomen en een extra dag heb uitgetrokken voor dit traject." In de Noord botsten de stromingen. De steeds aanhoudende oostenwind maakte het al niet veel beter, zodat Lourmais er ernstig rekening mee had gehouden, dat juist dit traject zeer veel van zijn krachten zou vergen. Het viel echter allemaal reusachtig mee. Direct nadat hij om half zes bij Papendrecht te water was gegaan, merkte hij al, dat het een gemakkelijke dag zou worden. De stroom trok flink en Lour mais schoot verrassend snel op. Zijn spor tieve vrouw vergezelde hem een heel eind in het water om hem ook op dit traject morele steun te geven. Ook zij merkte al gauw, dat het water hem gun stig gezind was. Daarom ook hoorde zij muziek. Mevrouw Lourmais is zeer muzi kaal en als alles goed gaat, hoort zij on der het zwemmen de mooiste melodieën. In drie en een half uur waren zij in IJsselmonde. Daarmee waren zij weer ruim een uur op het tijdschema inge zwommen. Kikvorsman Lourmais duikt zo maar niet ergens te water. Hij raadpleegt de kaarten en hij verzamelt alle gegevens die hij te pakken kan krijgen. „Men heeft mij wel eens een waaghals genoemd", zei hij even na negenen, toen het op één na laatste traject erop zat. „Ik ben echter veel voorzichtiger dan menige zwemmer. Ik neem geen enkele risico.'' Waarom hij zulke lange afstanden zwemt in ijskoud water, wilde hij ook wel vertellen. „Kijk, ik heb enkele be langrijke ontdekkingen gedaan en die wil ik de mensen duidelijk maken. Ik heb ontdekt, dat de mens heel lang in het water kan blijven. Ook bij temperaturen, die niet bepaald aanlokkelijk zijn om te gaan zwemmen. Bovendien geloof ik, dat de mens zich hoe langer hoe meer op het water moet gaan instellen. In de zeeën liggen de stapelplaatsen van ons voedsel." Lourmais' rubberpak beschermt hem wel, maar niet helemaal tegen vocht en kou. Bovendien zwemt hij met onbedekt gezicht, een snorkelapparaatje in de mond. Hij ligt op de oppervlakte met de ogen precies boven water. Kin. mond en wangen zijn blauw en wat opgezet, maar de invloed van het koude water is toch niet zo erg, dat hij het zou moeten opgeven. Om elf uur hedenochtend wordt het echtpaar al zwemmend bij Bellevue in het Park verwacht. Cocky Gastelaars zal op de Parkkade de beide menselijke kik vorsen opwachten. Nederlandse kikvors mannen zullen het laatste stuk meezwem- men en de Franse consul, de heer A. Bernard, treedt als gastheer op van zijn koene landgenoten. voorschreef. Sindsdien krijgt het jongetje zijn fijngesneden knoflook toegediend in een rauwkostschotel van melk, honing en geraspte appel. Het knaapje bleef gezond en ging naar de kleuterschool, waar geen enkele moei lijkheid ontstond. De moeilijkheden be gonnen pas toen de jongen in september jl. naar de grote school ging. Na enkele weken de lessen gevolgd te hebben, werd hij naar huis gestuurd met de mede deling, dat de geur die hij verspreidde zo penetrant was, dat het met hem in de klas niet uit te houden was. De moeder ging onmiddellijk naar de school om eens te praten. Men accep teerde haar medische wijsheid niet en gaf haar de raad de boekjes die zij daar over las maar in de hoek te gooien. De moeder probeerde een'oplossing te vinden en gaf toen haar zoontje nog slechts vijf gram knoflook per dag, 's avonds voor het naar bed gaan. Boven dien gaf zij de jongen een flesje geurtjes dodende stof en mentoltabletten mee naar school. Die kreeg zij echter 's avonds weer ongebruikt terug. De school wilde haar dwingen de knoflookkuur op te geven. Toen dat niet geschiedde begon men de jongen te mijden. Hij werd op de gang gezet of moest in het spreek kamertje van het hoofd gaan zitten werken. Daar kreeg de moeder tenslotte genoeg van en zij hield de jongen thuis. Het hoofd van de school bevestigde dit verhaal in grote trekken, maar voegde eraan toe bevreesd te zijn, dat wanneer de knoflookgeur wederom zo sterk in de school zoü gaan heersen de andere veer tig leerlingen van de eerste klas wel eens door hun moeders zouden worden thuisgehouden. De geur was zo afgrijselijk, aldus de hoofdonderwijzer, dat de andere kinde ren die in hun kleren mee naar huis „droegen". Op de gang waar het jasje van de jongen hing stonk het onver draaglijk, aldus het hoofd van de school. De onderwijzeres van de knaap kon er al evenmin tegen. Overigens geloofde de hoofdonderwij zer niet dat het gebruik van knoflook voor deze jongen noodzakelijk is. Boven dien zo zei hij, mag een jongen die overlast geeft, volgens een besluit van het departement, van de school worden verwijderd. De afschuwelijke geur was volgens hem overlast. De kwestie is nu op een dood spoor aangekomen. De wethouder van onder wijs staat op het standpunt, dat de jon- ge*i niet door de school mag worden geweigerd. De schoolarts meent, dat het gebruik van knoflook voor de jongen niet noodzakelijk is. Op deze school wil de moeder haar jongen niet meer doen. Op enkele andere scholen heeft men toelating afhankelijk gesteld van de vervulling van enkele voorwaarden en daar hoort ook het niet meer gebruiken van knoflook bij. De moeder weigert haar kind dit middel in de vorm van pillen of iets dergelijks in te geven. Zij is er rotsvast van over tuigd, dat alleen in de natuurlijke staat knoflook haar zoon kan helpen. Voor het jongetje zelf, dat nog weinig of niets begrijpt is dit alles nog net ergste Hij wordt de knoflook jongen ge noemd en soms komen andere kinderen bij zijn mondje om dan demonstratief en met gespeelde afschuw te ruiken. Van een medewerker DE POLITIE heeft nog steeds vele vacatures, zoals geregeld blijkt uit berichten in pers en via de radio. Wellicht zijn er onder onze lezers jongemannen die er wel wat voor zouden voelen bij de politie te solliciteren, doch die worden tegengehouden doordat zij eigenlijk niet precies weten waaraan zij beginnen. Welnu, voor hen is dit artikel speciaal geschreven. Men kan nu eenmaal geen sympathie hebben voor iets dat men niet kent en geen begrip tonen voor zaken waarvan men de ware strekking niet weet. De politie is al een heel oud instituut, al was haar taak in het verleden een geheel andere dan thans. Reeds omstreeks 1300 sprak men van d eschout, de baljuw en zijn rakkers. U herinnert zich deze namen waarmee politiemensen worden bedoeld waarschijnlijk nog wel uit in die tijd spelende boeken. Geleidelijk aan kwamen er meer voorschriften en reorganisaties op dit ge bied, waardoor de politie werd, wat zij nu is: het apparaat dat enerzijds openbare orde, rust en veiligheid moet handhaven en anderzijds moet werken ter ontdekking van strafbare feiten en ter opsporing van de daders. Tweeledige laak Hieruit blijkt dus dat de taak van de politie tweeledig is: le. preventief, d.w.z. zij moet trachten bepaalde feiten te voorko men. Dit gebeurt o.a. door de sur veillance, verkeersregeling enz. 2e. repressief, d.w.z. achteraf op treden, dus als er al wat gebeurd is. Bijv. als er een ongeluk heeft plaats gehad of een misdrijf is ge pleegd. Ook het corrigerend optre den met een proces-verbaal valt hieronder. In Nederland kennen wij twee soorten politie: a. de gemeentepoli tie, in circa 130 gemeenten in ons land; b. de rijkspolitie, in de rest van het land. Zij die graag in een dorp wonen en werken, zullen bij voorkeur naar j de rijkspolitie solliciteren en zij die het werken in een stad met zijn ve-1 le schakeringen verkiezen, zuiien dus het oog richten op een gemeen- j te met gemeentepolitie. Wat is nu de taak, die men bij de politie moet verrichten? Deze taak is zeer veelzijdig, waardoor zij heel afwisselend is. In een gro te stad is een groot gedeelte van het personeel ingedeeld bij de ge- uniformeerde dienst of surveillan cedienst. Deze agenten zijn dus in de eerste plaats belast met het hou den van algemeen toezicht e n de regeling van het verkeer. De sur veillance gebeurt te voet, per rij wiel of per auto. Het is een zeer boeiende taak, waarbij steeds ande re situaties opduiken en de politie man steeds weer met andere men sen in contact komt, ook met de jeugd. Daarnaast bestaat de mogelijk heid na gebleken geschiktheid geplaatst te worden bij speciale takken van dienst, zoals verkeers politie, recherche, vreemdelingen dienst, kinderpolitie, bereden poli tie enz. U ziet, de politie biedt een spor tieve en afwisselende baan aan jongelui met een gezond verstand en goede lichaamsconditie. Een ieder, jonge man of jonge vrouw die bij de politie wordt aangesteld, komt eerst op de opleidingsschool, waar de nodige kennis moet worden verkregen voor het politiediploma. Deze opleiding is gratis en duurt on geveer een jaar. Tijdens de oplei ding ontvangt men reeds vol sala ris. Is men geslaagd voor het di ploma, dan volgt aanstelling tot agent, waarna, na negen jaar, be vordering volgt tot hoofdagent en vervolgens de rangen van briga dier en adjudant in het verschiet liggen. Vanzelfsprekend moet men bewezen hebben geschikt te zijn voor de hogere rang. De voorwaarden waaraan een sollicitant moet voldoen, zijn a. leeftijd tussen 21 en 28 jaar; b. lengte voor mannen minimaal 1.73 m, voor vrouwen 1.70 m; c. een be hoorlijke algemene ontwikkeling, d.w.z. voldoende kennis van de la gere school; d. een onbesproken le vensgedrag; e. Nederlandse natio naliteit. Hiernaast biedt de politie: a. eei. gratis opleiding; b. gedeeltelijke! vergoeding van reis- en pensionkos ten; c. een gunstige geneeskundige verzorging (ook voor het gezin van gehuwden)d. een gunstige vakan tieregeling met 4 pet. vakantietoe lage. Wij meenden er goed aan te doen eens wat uitvoerig te schrijven over de mogelijkheden bij de politie, aan gezien het toch zeer noodzakelijk moet worden geacht dat de politie voldoende mensen ter beschikking heeft voor de uitoefening van haar mooie en verantwoordelijke taak en het, aan de andere kant, voor onze jonge mannen een aanlokkelijk, prettig en sportief beroep kan zijn. Eigen nieuwsdienst WINSCHOTEN De 23-jarige heer E. P. Kiel uit Oostwold is gistermiddag I in de Oosterhaven in Winschoten ver- SCliriJI eens dronken bij een poging een bal uit het j water te halen. Indien u, na het lezen van dit ar- Hij was met een andere man bezig tikel, wenst te solliciteren of eerst i de bal op te vissen, toen beiden in het nog meer inlichtingen wilt, kunt u water vielen. De ander wist zwem- een brief schrijven aan de chef van j mend de wal te bereiken. Toen de het politiekorps van de gemeenteheer Kiel werd opgehaald, mocht uwer keuze. U ontvangt dan eenkunstmatige ademhaling niet meer folder met uitvoerige inlichtingen. I baten.

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 7