Wisten we het nu zeggen de mensen uit Boeiertpolder Aanrijding in Nieuwland opnieuw berecht Kern voor een Goese jeugdraad aanwezig Hoedekenskerke wacht met smart op beslissing VERHOGING ZEEDIJK A. WILKING A Een wezenveiling goede oude uit tijd de Interkerkelij ke ontspanningsavond w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histORie Makreelvisserij voor Breskens wenselijk Plan Rondweg gaat door Woonklimaat Wanneer Vrijwillige keuring van motorvoertuigen Gemeenschap Woningbouw h Kans op spoedige ealisering van zwembad plan RECHTBANK MIDDELBURG „Fietsgemeen" in Noordgouwe GOES Bloemenlaan: Laatste flats overgedragen G.F. A. te Goes Sluiskil in de toekomst A.C.Z. ondernemingsraad Penningmeester Doe-Open verwacht nog iets Zaterdag 26 maart 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 KAPELLE. De Gereformeerde j Jeugdcentrale hield in samenwerking met de Hervormde Jeugdraad een ont- spanningsavond in het verenigingsge- bouw ,.Obadja". Nadat de heer A. Eversdijk. voorzitter der Geref. Jeugd centrale een openingswoord gesproken had, werd er een afwisselend program ma afgewerkt. Onder leiding van de heer P. Oele hield men een samen- door L van Wallenburg ESOLUUT KOMT DE landbouwer A. den Dekker achter het stuur van zijn trekker vandaan, hoog tijd, dat wij weten waar wij aan toe zijn. Je leeft steeds maar in onzekerheid", zegt hij. Boer den Dekker woont in het kleine poldertje, de Boeiert geheten, en gelegen tussen de gemeentehaven en de aanleg steiger van de provinciale stoombootdiensten in Hoedekenskerke. In dit poldertje, aan de voet van de zeedijk, staan zeventien woningen. En de zeventien gezinnen in deze huizen leven sedert enkele jaren in onzekerheid. „Moeten wij nu weg of niet. Wisten wij het maar". Er zijn plannen oin de zeedijk op Deltahoogte te bren gen en de provincie heeft besloten om een rondweg om het dorp door de Boeiert naar de aanlegsteiger aan te leggen. Als deze plannen gerealiseerd worden zullen in het meest on gunstigste geval alle woningen in de Boeiert moeten verdwijnen. En dat zal voor de be woners een onplezierig einde van hun huisvesting in de Boeiert betekenen. Och, het zou allemaal nog wel meevallen, als zij maar wisten hoe de plannen precies uitgevoerd zullen worden. De burgemeester van de gemeente Hoedekenskerke, mr. H. J. M. Stieger, formuleerde j zijn mening zo: „Het is een hoogst vervelende situatie en een spoedige beslissing is dringend noodzakelijk. De mensen in de Boeiert kunnen toch niet altijd blijven wachten". ,De laatste Zeeuwse weesva- zang van verschillende voorjaarsliede- der gaat met pensioen," stond er deren, waarna door de C.J.V. „Obad- 'jn ons blad Van 14 augustus. ,,Het ja een spel uitgevoerd werd, genaamd n i j -n „Pak rondgeven". ls de heer P. J. van der Doe uit De Geref. Jeugdcentrale bracht een 'Zierikzee. Een opvolger WOl'dt Het wordt toch wel ®c?e£s,t?n 'on®!e getiteld De man en net ftuisnouden Onder leiding van de heer J. Zuid- opgeheven, er Z1JI1 ZO goed als gehouden. De leiding van de weg werd er een quiz gereformeerde jongeren werden hier wnnaar met 7 punten tegenover 5 punten voor de hervormden. Ds. E. P. J. Jebbink sprak er zijn voldoening over uit, dat de band tus sen de jongeren onderling, op Interker kelijk niveau versterkt wordt. De heer P. M. Hoondert te Baarland werd dezer dagen door de president van de arrondissementsrechtbank te Middel burg beëdigd als makelaar in onroeren de goederen. Advertentie BURGEMEESTER STIEGER vervelend. £VE BOEIERT-KWESTIE, als wij deze materie zo mogen aanduiden, loopt al enkele jaren. De zeedijk bij Hoedekenskerke moet over een lengte van circa vier km verhoogd worden. Het gedeelte tussen de gemeentehaven en de aanlegsteiger vormt echter het moeilijkste stuk, want in dit gedeelte is het poldertje de Boeiert betrokken. Alle woningen daar vormen eigen bezit en staan op erfpachtgrond van het waterschap. Bij uitvoering van dit project j zullen wellicht enkele woningen gesloopt moeten worden. Twee jaar geleden is de „inventaris" van de polder al getaxeerd. BRESKENS. Het gemeentebestuur van Breskens heeft aan het E.T.I. des tijds een rapport gevraagd over de eventuele toekomstmogelijkheden van de visserij. Een dezer dagen is dat verslag verschenen waarin vooral naar voren wordt gebracht dat het wenselijk zou zjn als in Breskens ook de ma kreel-visserij zou worden beoefend. De visserij op makreel zo luidt het rapport zou vooral kunnen bevorde- j ren dat de schepen, die in de winter maanden vanuit Breskens ter haring vangst gaan langer zouden blijven. De ze vormen van visserij sluiten namelijk goed op elkaar aan. Overigens zal dit met de huidige sche- j pen niet altijd mogelijk zijn. Intussen zal de totstandkoming van de Euro-' markt niet alleen de mogelijkheden ver groten, maar ook de concurrentie ver scherpen. Een vernieuwing van de vloot; /.al derhalve noodzakelijk zijn. Dit me de met het oog op het feit dat de toe-1 komst van de garnalenvisserij onzeker is in verband met de Deltawerken. Bij de afsluiting van de zeegaten zullen de garnalen beroofd worden van een aantal beschutte plaatsen. Met het oog daarop zal een omschakeling naar de kleine zeevisserij noodzakelijk zijn Neittemin zal de makreelvisserij hoofdzakelijk als aanvullend gezien moeten worden om het seizoen te over bruggen. Met de bestaande vissersvloot zullen de activiteiten echter bezwaarlijk kun nen worden vergroot Grotere schepen zullen daarvoor noodzakelijk zijn. GOED, deze brok zou nog wel te slikken zijn. Daar komt echter bij, dat de provincie met plannen rondloopt om een rondweg aan te leggen. Deze weg is geprojecteerd, rond de gemeen te, door de Boeiert naar de aanlegstei ger. Die rondweg komt er. Dat staat vast. Het is alleen nog de vraag: hoe wordt de vorm van de weg in de Boeiert. Aanvankelijk was de weg zo gepland, dat praktisch alle huizen moesten ver dwijnen. Maar er blijkt nu een nieuw plan te zijn, waarin de mogelijkheid aanwezig is om de rondweg een dus danige vorm te geven, dat niet alle huizen ten offer vallen aan de slopers hamer. Intussen weten de mensen uit de Boeiert eigenlijk nog niets, want de finitieve beslissingen zijn nog steeds niet genomen. En burgemeester Stie ger vindt het maar een vervelende situatie. .,Er zijn mensen, die bijv. in Goeg werken en daar ook wel wil len wonen, maar zij kunnen hun hui zen niet verkopen. En een ander wil zijn woning wat opknappen, maar hij stelt het uit, omdat hij de kans loopt straks weg te moeten. Zeker is, dat de B oei er tmen s en in zwevende toe stand verkeren". Weliswaar is het dorp in 1944 bijna plat geschoten, maar in deze beschei den plattelandsgemeente zijn in de na- oorlogse jaren tóch maar liefst 55 wo- I ningwetwoningen gebouwd. De herbouw werd eveneens flink ter hand genomen. Van 1956 af kwam bovendien de par ticuliere bouw goed op gang. 2o ge middeld negen per jaar. Tot nu toe zijn er 35 huizen in de particuliere sector ge bouwd. De woningwetbouw betekende na dat jaar niet zo veel. De gemeente kreeg er slechts twee uit het contin gent. Uit het laatste contingent ver wierf Hoedekenskerke drie woningen, waarvan vier bejaardenwoningen neer gezet zullen worden in Kwadendamme, een dorp, dat de typische functie ver vult van parochiegemeente van de r.k. f kerk voor de gehele omtrek. TAE BURGEMEESTER wil gemeente niet spreken woningbehoefte. er alles aan TAE KNOOP van de rondweg is dus doorgehakt: hoewel de provincie wacht met de aanleg tot begonnen wordt met de verhoging van de zeedijk. Het gemeentebestuur heeft weliswaar met alle kracht geprobeerd nog een an dere oplossing aan de hand te doen, maar het bleek water naar de zee dra gen. Het mocht niet baten. Het verkeer naar en van de boot zal in de toekomst niet meer de kronkelen- de straten van Hoedekenskerke passe- ren. Het gemeentebestuur vindt het toch wel een beetje jammer. De desolate toestand van de weg in de kom van het dorp naar de boot ligt bet gemeentebestuur zwaar op de maag, maar bet kan er niets aan doen, t want de weg is van de provincie, die j dns ook voor het, onderhoud moet zor- &en MIDDELBURG Eind april zal in do Zeeuwse hoofdstad worden begonnen met een vrijwillige keuring van motor-1 - Het sekkp van de sHuatic is nu, dat voertuigen uitgaande van de Bond van de wegen buiten de bebouwde kom be veilig Verkeer in samenwerking met de ter ljjn dan die het Dat hcb. Bovag. Middelburg aal daarmee de eer-; ben wjj te dankc„ aa„ de herverkave- ste plaats in Zeeland waar iets der- waardoor de wegen prima opge- Uw van de afdeiii^ Middelburg, de heer I- z'in"' burgemeester Stie- E. Visscher in de jaarvergadering mede. De oriëntatiecursus zal in de herfst worden voortgezet. Het schriftelijk ge deelte van '.iet jeugdverkeersexamen heeft niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. De voorzitter wees er verder op. dat 90 pet. van de gevallen, die voor het kantongerecht komen, verkeersdelicten zijn. Volgens de heer Visscher is het no dig het publiek meer verkeersfatsoen bij te brengen. In de afgelopen maanden konden twee legpenningen voor tien jaar schadevrij rijden worden uitgereikt n.l, aan de chauffeurs J. Tatenhove en van Wezel. Uit het jaarverslag bleek, dat de afde ling een ledental heeft van 600 en in kas een batig saldo van 2186.16 Be sloten werd de contributie te verhogen van 1 tot 1.25. Stappen worden ondernomen om bij het kleuteronderwijs het verkeersonder- richt ingang te doen vinden. zijn ger. die ons in het huis te woord stond. fraaie gemeente voor zijn van woning nood, maar wel van Het gemeentebestuur gelegen om een zo goed mogelijk woon klimaat te scheppen. ,,Daar zullen wij alles op moeten zetten, want industrie krijgen we hier toch niet. Wij zitten ge lukkig niet met lege huizen. Als er eventueel een oude woning vrij komt zijn er gegadigden genoeg." Tja, met het woonklimaat schijnt het in Hoedekenskerke ook wel goed te gaan. Burgemeester Stieger kon ons tenminste vertellen, dat het inwo nertal van de gemeente de laatste ja ren niet onrustbarend is teruggelopen, zoals in andere gemeenten wel het ge val is. Het inwonertal blijft steeds even over de 1600 schommelen. Hoedekenskerke maakt ook op een ander punt nog een uitzondering: de jonge leeftijdsklasse geeft een positief saldo aan. En in andere gemeenten is dat juist andersom. ..Daarom is ons itreven erop gericht om voorzieningen te treffen ter verbe tering van het woonklimaat. De afstand tot Goes is niet zo groot, zodat de men sen hier toch wel blijven wonen. Een kortgeleden gehouden enquête van de A.M.L. leerde, dat 60 a 70 inwoners (ar beiders en schoolkinderen) dagelijks naar Goes trekken. Hoedekenskerke heeft al de nodige voorzieningen: in beide dorpen zijn er moderne wijkgebouwen met badinrich ting, uitstekend geoutilleerde vereni gingsgebouwen, Kwadendamme heeft een fraai sportveld en Hoedekenskerke een speelweide. En dan heeft ten slotte de ligging van Hoedekenskerke aan de imponerende Westerschelde voor velen aantrekkelijke kanten. TN HET gesprek met de burgemees- 1 ter komt de woningbouw, eigenlijk als vanzelfsprekend, aan de orde. Deze zaak zit in Hoedekenskerke en in Kwa dendamme) betrekkelijk goed. zo heb ben wij begrepen. De 85-jarige heer J. de Waal woont al dertig jaar in één van de zeventien woningen in de Boeiert. De vitale baas geniet nu rustig van zijn ouwe dag. Als het gaat over het verdwijnen van de Boeiert komt hij los en in over onvervalst Zeeuws dia lect roept hij ons toe: „Ik zie 't gin gat in. Wi motte nin vrouwe en ik noe nae toe. Ik kan op mien leeftied toch gin nieuw uus laele bouwe van twintigduuzend gul den. Neelaete ze ons mae zilte, waar wi zitte. Ik weun ier best, en ik geve niks om al die plannen Dat is klare taal van de oude J. de Waal. En zijn bejaarde echtgeno te denkt er precies zo over. De landbouiver A. den Dekker trekt zich niets aan van de vele plan nen. „Ik heb vorig jaar het interieur van mijn woning geheel verbouwd. Je kan toch niet blijven wachten. Ik vind het intussen maar een beroer de situatie. Je weet van niksZeiden de heren nu maar eens wat, dan wist je waar je aan toe was. We weten nu eigenlijk maar 50 pet. en dat. is precies 50 pet. te weinig Ook dat zijn ivoorden, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. En beide mannen zijn ongetwijfeld de tolk van alle inwoners, die vele ja ren lief en leed in de Boeiert hebben gedeeld en nu de kans lopen om weg te moeten De nieuwste dessins niet benoemd, het weeshuis wordt zijn geen wezen meer." Het nieuwe burgerweeshuis dat in 1863 werd gebouwd bood plaats aan 40 weeskinderen, maar gedurende de laatste kwart eeuw kon men het aantal op de vingers van beide handen tellen. Zo is het overal gegaan. De weeshuizen in Middelburg, Vlis- singen, Goes, Aardenburg, om maar enkele plaatsen in Zeeland te noemen, zijn al jaren geleden opgeheven. Vergeleken met vroe ger zijn er geen wezen meer. De enkelen die er nog zijn worden meestal door familie opgevoed. .Buiten Zeeland is het net zo. Door de betere volksgezondheid en sociale voorzieningen sterven er veel minder ouders op jonge leeftijd dan vroeger. Daardoor worden er veel minder jonge I ouderloze kinderen achtergela ten. OPENBARE VERKOPING Op de dorpen bestonden geen wees huizen. Hoe ging het daar met de kin deren, wier ouders gestorven waren? Deze kwamen voor rekening van het MIDDELBURG. Voor de Middel burg-se rechtbank verscheen vrijdag de Utrechter P. B., die in eerste in stantie door het kantongerecht in de Zeeuwse hoofstad was vrijgesproken in verband met een aanrijding op 24 juni van het vorig jaar in Nieuw- en St. Joosland. De officier van justitie had hoger beroep aangetekend, om dat getuige M. die eveneens bij de botsing betrokken was geweest, na de uitspraak de kantonrechter ver telde, dat hij nog iemand wist die wellicht de zaak in een ander dag licht kon stellen. De Utrechter was ten laste gelegd, dat hij in de „beruchte" bocht op zijn motor met een te hoge snelheid had ge reden en daarbij de motorrijder M„ die linksaf de uitvalsweg wilde inrijden, had aangereden. B. was er zelf het ergst aan toe geweest. Met een zware hersenschudding heeft hij enige tijd in het ziekenhuis moeten doorbrengen. Ter zitting wist hij zich nagenoeg niets meer van het ongeluk te herinneren. Hij zei „over het algemeen wel hard te rijden." maar hij kon onmogelijk zeggen hoe hoog zijn snelheid was ge weest. Getuige I. M. verklaarde, dat hij een tegenligger had laten passeren. De 'bewuste getuige, G. uit Halsteren, had M. zien komen. „Hij was bezig een goede honderd meter voor de splitsing linksaf wilde slaan, nadat hij Advertentie Het verenigingsleven is over de ge hele linie goed te noemen, zo weet de burgemeester verder mede te delen. De gemeenschapszin laat praktisch niets te wensen over. Een voorbeeld noemde mr. Stieger de ontspanningsavond van alle verenigingen voor de Doe-Open-ac- tie, die ruim 500 opbracht. In Hoede- j kenskerke en Kwadendamme zijn bloei- j VLISSINGEN. Met enige plechtig ende muziek- en gymnastiekverenigin- heid werden de laatste acht woningen gen en in beide plaatsen kunnen de be- uit een serie van 32. allen gebouwd aan jaarden een middag in de week naar i de Bloemenlaan, overgedragen aan de de soos. woningbouwvereniging Onder meer waren St. Willibrord. aanwezig de bur- Burgemeester Stieger typeerde !Semeesïer* m.r- B Kol5* directue van j J r I gemeentewerken, ïr. K. C. Box en de het zo: Beide dorpen vormenheer J. Louwerse. Ndat de gemeente de levende gemeenschappen. Twee j woningen.overgenomen had van de aan voer te sorteren", merkte hij op, ,,hij bevond zich op de voor hem linker rijhelit". De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae meende uit alles te moeten con cluderen. dat M. op het moment van de botsing bezig was voor te sorteren tegen de as van de weg aan. Getuige G. had bovendien de verklaring van M. bevestigd. Er was verder een spoor op de weg van B.'s motor, terwijl afgesle ten banden wezen op een behoorlijke schuiver. Hij vroeg zich af door M. linksaf had mogen inslaan, terwijl hij werd ingehaald door B. M. had even wel verklaard B. niet gezien te hebben. Mr. Andreae was van oordeel, dat B. zonder verkeersnoodzaak het verkeer op ernstige wijze in gevaar had gebracht. Armbestuur, dat een middel zocht om de kinderen onder dak te brengen. Op enkele dorpen in Zuid-Beveland werden deze wezen in 't openbaar geveild". Het leek veel op een paardenmarkt of een verkoping van koeien! Op een bepaalde dag werden de we zen van het dorp in de dorpsherberg bij eengebracht. De armmeesters waren ook aanwezig. Het begin van de dag was de ..kijkdag". De kijkers liepen langs de kinderen, bekeken hen goed, vroegen hoe oud ze waren. Sommigen lichtten de kinderen op, draaiden ze om en betastten ze om te zien of ze flink en stevig waren en geen lichaamsgebre ken hadden. VERPACHTING Na dit wcerzinweKKencte gedoe begon de verpacnung. Ais Koeien up ue inarKi stonden ae arme kinderen in een rij naast eiKuar. ue dorpsveiawachter be gon met nummer een. „wie neen zin dit kind tot zien te nemen en te verzor gen?" wie het laagste bod deed kreeg het kind voor een jaar. Voor «JU a 4ü gulden stond net Armoescuur de wees ai, ae prijs hing ai van de leeitijd en ae „kwaliteit van het kind. Met de ern- mifie vcimaiung ui dij om net Xiiiu goeu ie verdol sen en Draai en gous- uienstig op te voeden. Als alle wezen „verpacht" waren werd de vergadering gesiocen en de Kin- id er mar Kt was weer voor een jaar voor bij. Hoe was de verzorging in de nieuwe pleeggezinnen? Enkele goeae uitzonder- ringen buiten beschouwing geiaten meestal slecht. Het was er de pleegou ders gewoonlijk 0111 te doen om zoveel mogelijk aan het kind te verdienen. Hard werken en flink wat geld binnen brengen bij schrale kost, ziedaar het lot van zulke uitbestede kinderen. Driekwart eeuw geleden is er aan de- «e verpachting een einde gekomen. Er werd een vereniging voor Wezenverzor ging op Noord en Zuid-Beveland opge richt, die zich het lot van de wezen aantrok. In de gezinnen waar ze slecht behandeld werden haalde men ze weg en bracht ze in een weeshuis, soms ook naar de bekende inrichting Neerbosch. OPSCHRIFTEN Grote plaatsen hadden een weeshuis, ook wel Heilige-Geesthuis genoemd. Al gemeen bekend is het Oude Poortje van het vroegere burgerweeshuis in de Kal verstra at te Amsterdam met de beken de versregels van Vondel: ,,Wij groeien vast in tal en last, Ons tweede vaders klagen: Ai ga niet voort door deze poort, Of help een luttel dragen". Ook in Goes heeft het weeshuis een opschrift in dichtvorm gehad. Op 1 ja nuari 1628 werd hier een weeshuis ge opend in de Zusterstraat, waai* voordien het klooster was van de zwarte zusters. Naast de toegangspoort stonden twee stenen poppen in wezencostuum, een weesjongen en een weesmeisje. Een versje van vier regels verklaarde de be tekenis ervan aan de voorbijgangers: ,,Dat eertijds heeft gediend tot 't kloosterlijke leven. Hij toch had M. moeten zien. De les^ is j§ voor de wezen hier ter woninge ge door verdachte duur betaald. De officier geven. eiste ten slotte een boete van 75 enjDje jn hun jonge jeugd van ouders zijn een voorwaardelijke ontzegging uit de ontbloot, rijbevoegdheid voor de tijd van De arme vindt hier hulp in haar verlek tv« q ci nrlfii wet npn nrnpftl tri van ni-o» maanden met een proeftijd van twee jaar. De raadsman, mr. J. F. C. v. Deinse, zei nu de zaak in hoger beroep diende nog niet veel wijzer te zijn geworden. Hij vond het merkwaardig, dat de schuld voor de botsing uitsluitend bij B. werd gezocht. Getuige G. ging volgens hem niet geheel vrijuit, omdat deze bij dezelfde werkgever werkte als M., die één keer richting zou hebben aangegeven, maar ongeveer op hetzelf de tijdstip een kennis toezwaaide. Plei ter vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak 6 april. De landbouwer J. v. d. S. uit Noord- gouwe hoorde tweemaal ƒ25 boete en weemaal een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar eisen. Op 31 augustus van het vorig jaar was hij .kennis" J. A. v. d. W. op de fiets egengeltomen. Er had toen een „ge sprek" plaats, diat eindigde in een hand- of beter gezegd in een fietsgemeen. In eerste instantie was v. d. S. door de kantonrechter te Zierikzee veroordeeld tot 25 boete. Hij was van dit vonnis echter in hoger beroep gegaan. Ver dachte werd bijgestaan door mr. Den Hollander uit Middelharnis. Uitspraak eveneens 6 april. SLUISKIL, In het uitbreidingsplan van Sluiskil, dat is ontworpen door de stedebouwkundige ir. Gouwetor. is de hoofdverkeersweg, die thans langs het kanaal loopt, geprojecteerd achter de huidige dorpskern. De brug komt ter hoogte van de Bilkstraat en geeft aan sluiting op de Binnendijk voor het ver keer door de Braakman. Waar op het ogenblik de Minister eliebrug ligt. zal een pontje komen voor voetgangers en fietsers, waardoor het maken van een grote omweg voorkomen kan worden. Het dorp zal. volgens het plan. op de duur verlegd worden in de richting van Stroodorp. Advertentie april a.s. zal een oriënterende bespre- 1 king worden gehouden. droeg deze de flats op haar vuiKüineii vcx öuiiiueuue gruepen, beurt over aan St. Willibrord. In Noord- zowel kerkelijk als politiek. En zeeboulevard hotel vond later op de ip knort hiina rinnit ppti wanklank* av<>nd nog een samenkomst plaats waar GOES Naar wij vernemen wordt ,je noort Dljna nooit een wanKianK.gehele gezelschap aan deelnam. Bij i de mogelijkheid overwogen een afdeling TFRNFTT7FN T)*> Naar mijn mening komt deze deze gelegenheid uitte de voorzitter van Goes en omgeving te stichten van de heeft de heren R. Hol (arb.i en M van verschillende geaardheid de ver-'st- Willibrord. de heer F Schets, zijn Christelijke Filmactie, Op zaterdag 9 t anffftvmhn rorï k 0na0n,d NI 1?' i -i i n grote tevredenheid over het behaalde Langevelde (a.r.i benoemd als verte- draagzaamheid van de bevolking' resultwat gemvoordigers van de raad in het be- stuur van de U.T.s. zeer ten goede. I De raad verleende medewerking voor de bouw van een eenklassige Chrsite-j lijke kleuterschool aan de Vogelschors-j straat te Sluiskil. De heer S. Henry I tarb.had gaarne gezien dat een twee-! of drieklassige school werd gebouwd, j waarin bijv. twee onderwijsinrichtingen I werden ondergebracht. Aan de fa. gebr. ,1e Bokx. de Chr. kleuterschool te Sluis kil en het Juliana-ziekenhuis werd bouw- terrein verkocht. Bij de rondvraag zei ^burgemeester mr. Teilegen dat de kans groot is dat binnenkort de eerste spade voor de aan leg van een nieuw zwembad in de grond zal woredn gestoken. Er is, deelde de burgemeester voorts mede. een comité gevormd voor de vie- 1 ring van de vijfde mei. De bouw van twee gymnastiekloka- len is toegestaan, doch betreffende de aanbesteding is nog niets bekend. Bij de nieuwe sportvelden zullen kleedgele- i genheden komen, doch wanneer dit zal gebeuren is niet bekend. De heer Fijn van Draad (lib.) was er voor te infor meren of de benodigde gelden wellicht uit de voetbalpool verkregen kunnen worden. De raad besloot voorts tot vaststel ling van een gemeenschappelijke rege ling afvalwaterleiding kanaalzone in Zeemvsch-Vlaanderen. De vijf deelne mende gemeenten zijn Axel, Hoek. Sas van Gent. Terneuzen en Westdorpe. De uitvoering van het plan is afhankelijk van het verkrijgen van een voor de sa menwerkende gemeenten acceptabele bijdrage van het rijk. TERNEUZEN. Binnen korte tijd zullen de gekozen leden voor de A.C.Z. Ondernemingsraad officieel worden ge- i installeerd. Hun taak zal zijn om onder erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer, bij te dragen tot een zo goed mogelijk functioneren van het bedrijf, en de samenwerking te be vorderen. De gekozen leden zijn: H. Brakman. Sluiskil, J. C. van der Sluis, Sluiskil, C. J. de Witte. Sluiskil, G. O. Sloek, Westdorpe, A. P. Pielaet. Philip pine; J. Dronkers, Axel, P. Scheele, Axel, P. Scheele, Axel, H. Overbeke, Sluiskil, J. A, Adrïaansen, Sluiskil, J. Vink Axel, en P. J. Hameling Sluiskil. den nood". Toen hier later ook een oude-mannen- en vrouwenhuis werd gesticht is dit vers verdwenen en vervangen door een ander, dat van toepassing was op de nieuwe situatie. DIVERSE WEESHUIZEN Sommige gemeenten hadden zelfs twee weeshuizen, een burgei weeshuis en een armenweeshuis. Middelburg bij voorbeeld. In 1717 werd op het Molen water ,,op stadsgrond in het Waaigat" een burgerweeshuis opgericht uit de na- Iatnschap van Lydia Borreys, weduwe Verbrugge. In 1854 werd b"t uitgebreid en verbeterd. In het burgerweeshuis werden alleen opgenomen kinderen van Gereformeer de (Hervormde) ouders uit de burger stand, waartoe ook leden van de Waal se en Engelse kerk gerekend werden. Meestal werd er nog bij bedongen dat de ouders een bepaald aantal jaren in de stad gewoond hadden (in Zierikzee minstens 12 jaar en in Middelburg minstens 7 jaar) en dat de wezen kinde ren uit een wettig huwelijk w.aren. Halve wezen werden meestal niet toegelaten. Dit voormalige burgerwees huis te Middelburg is nu een huishoud school. Ook had Middelburg een armen weeshuis op de Herengracht, nu het oude-mannen en -vrouwenhuis, in 1602 gebouwd. Hierin werden ook kinderen van andere gezindten opgenomen, bene vens vondelingen en buitenechtelijke kinderen. Later werden de weinige kin deren die hier waren naar het burger weeshuis overgebracht. In Goes heeft men ook het plan ge had om een armweeshuis te stichten voor kinderen van niet-Goesenaars en onechte kinderen, maar het kwam te duur uit en alle wezen werden in het burgerweeshuis ondergebracht. In het volgende artikel gaan we een bezoek aan een weeshuis brengen. echter meer gevraagd, GOES. De actie dan was geraamd. Doe-Open" voor hulp aan Het comité heeft in de vluchtelingen is in Goes afgelopen weken van di- nog niet afgesloten. Het l verse personen toezeggin- comite verwacht nog cn- gen ontvangen voor giro- kelc giften en de totale stortingen. De collectan- opbrengst van sleuteltjes- ten op straat kregen even verkoop, collectes, ballon- eens een aantal toezeggin- nemvedstrijd, roischaats- ivedstrijd en de attracties op de openingsdag is nog niet bekend. Er hebben weliswaar enkele berich ten gecirculeerd over de opbrengst van de actie, doch naar wij van de zij de van het comité verne- men, is het eindresultaat nog niet hekend. V.'el deel de men ons mede, dat een iets hoger bedrag was verwacht, dan tot op heden is ontvangen. Het onkostenbedrag is zo laag gen. Het comité wacht nu nog op de realisering van een deel van deze beloften en ook hoopt men dat Goesenaren, die tijdens de actie niet of nauwe lijks zijn benaderd voor een gift ten bate van de hulp aan vluchtelingen nog even naar hun giro- boek zullen grijpen. Het gironummer is: 447528 ten name van de heer A. Kamphuis, M. D. de waardering voor de acti viteit, die het voor deze actie gevormde comité heeft ontwikkeld. Het is gebleken dat het comité over voortreffelijke capa citeiten beschikte voor het organiseren van diverse evenementen en dat in een prettige sfeer op vlot te wijze goede besluiten werden genomen. In Goes bestaan reeds tal van jaren plannen voor de stichting van een Goese jeugdraad een overkoepelend orgaan van alle jeugdverenigingen en -organisaties ter plaatse. Naar wij vernemen wordt op het ogenblik overwogen het voor de ac- Grootstraat 82, Goes. Op J tie „Doe-Open" gevormde het strookje vermelden: comité niet op te heffen. maar te doen voortbe staan om het t.z.t., even tueel ietwat gewijzigd of mogelijk gehouden, maar Actie Doe-Open. het comité had het liever ,.r nog lager gezien. De aan- l\iet Oplielien schaf van prijzen ■■■oor di- Er bestaat overigens bi) aangevuld, te doen fünge- verse wedstrijden heeft zeer velen in Goes grote ren ais Goese jeugdraad

Zeeuwsch Dagblad | 1960 | | pagina 5